E Tweede Blad. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 13 NOVEMBER 1926 Wie wordl burgemeester van Leiden? Zoo als men weet zafl jhr. De Geselaar ihet boirgeimeestersamibt neerleggen. Naast dr. IxKvlnk, burgemeester van Alphen, wiens naam reeds eerder werd genoemd, worden als ernstige candidaten aange merkt de Iheeren mr. W. O. Wend el aar en mr. G. J. Bisschop, reep. burgemeester van Alkmaar en Hoorn. Autobusdienst AlkmaarLangendljk. De Telegr. verneemt, dat het in de be doeling ligt van de Ned. Spoorwegen, om het volgende jaar een autobusdienst te openen tussóhen Alkmaar en Langend ijk zulks ter vervanging van de opgeiheven locaalspoorlijn» Het autobusbedrflf der Ned. Spoorwegen Naar ihet HbL verneemt zullen de plan nen tot exploitatie van autobusdiensten door een onder sanctie der Noderlandscho Spoorwegen op te richten maatschappi, voorloopig nog niet ten uitvoer worden gebracht Hoopte men aanvankelijk 1 Ja nuari 1927 te kunnen beginnen, thans bfljjkt dat het wel Juli 1927 zal worden al vorens de eerste bussen zulen looipen. He' wachten is ni. op de oprichting van bo vengenoemde maatschappij, waarvoor de toestemming van het Departement van Waterstaat nog steeds niet is afgekomen. Zoodra deze oprichting werkelijkheic geworden is, kan pas een begin worden gemaakt met het aanvragen van conces sies. Allereerst zal hierbij nagegaan moe ten worden welke dier bestaande autobus- ondernemingen erin zullen slagen even eens een concessie te vermeesteren. Wanneer men bedenkt dat alle aanvra- en hiertoe gedurende eenigen tijd bi; deputeerde Staten ter visie moeten lig gen en dat dan van elke door Gedepu teerden te nemen beslising beroep op de Kroon door belanghebbenden mogelijk is, zal het ieder duidelijk zijn, dat een zoodanige omslachtige procédure 'heel wat tijd kan kosten. Waar voor elke provincie afzonderlijk de aanvragen tot Gedeputeerden moeten worden gericht, staat het vast dat slechts een zeer geleidelijke invoering van bus lijnen plaas kan hebben. In verband met dezen nog zeer onzekeren toestand is men dan ook nog niet overgegaan tot aan schaffing van materiaal en het engagee- ren van personeel Alles bij het nieuwe bedrijf verkeert dus nog in een stadium van studie en onderzoek. De toekomst van Vlieland. De „Telegraaf" bevat een tweede arti kel over Vlieland, het noodlijdende eiland Hierin wordt gesproken over de mogelijk heid van het als gemeente blijven voort bestaan. De groote moeilijkheid is, da Vlieland als eiland natuurlijk niet gean nexeerd kan worden. Het zou als zelf standige gemeente kunnen ophouden en bij Terschelling of Texel worden ingelijfd. Maar doordat het van die eilan den gescheiden is door de zee, zouden er toch bestuursambtenaren moeten blijven. En in ieder geval moeten er minstens veertig gezinnen blijven wonen vaü arbei ders, die de strandhoofden moeten ver aorgen. De burgemeester ziet geen andere uitweg dan overname door-het Rijk van den schuldenlast (f 130.000) en uitkeering eener jaarlijksche subsidie. Maar of het Rijk daar aan wil Met een faillissement bereikt men ook zeer weinig, omdat de eigendommen der gemeente slechts een waarde van f 10.000 vertegenwoordigen. Finantleele steun van het Rijk kan alleen verwacht worden indien het eiland in de toekomst bestaansmogelijkheden ziet. Die zijn er inderdaad. De roode boschbes, die op Terschelling zoo gedijt, wordt in massa's naar Engeland ver scheept en tot jam verwerkt. Welnu, een warmoeziersbedrijf zou op Vlieland onge twijfeld floreeren, meenen de optimisten van het eiland, dat zijn de dokter en de ambtenaar van het Staatsboschbeheer, Verder is er mogelijkheid tot eenden- fokken; milliarden mosselen liggen op het plukken te wachten, kalkbranderijen zouden er een bestaan hebben, de schapen teelt zou er met succes kunnen worden toegepast, evenals op Texel. En het kli maat is bij uitstek geschikt voor t.b.c. patiënten, in het bizonder voor chirur gische tuberoulose en bepaalde long- gevallen. Doch zooals gezegd, gaat 't er slechts om Vlieland te helpen aan het noodige kapitaal, waardoor het mogelijk wordt de braakliggende gronden productief te maken. Mocht de regeering dit kapitaal in den vorm van subsidie, zooals dat momenteel aan de Zuidorzeevisschers wordt verleend, ter beschikking stellen van een aantal ondernemingsgezinde inwoners of vreem delingen, dan zou Vlieland, dat thans onder zorgen zwaar gebukt gaat, een tijd van voorspoed en geluk kunnen tegemoet gaan. De uitvoering der Zuiderzeewerken Het „HbL" schrijft: De groote tijd1 nadert, waarin van de Zui derzee eert zoetwa termeer zal worden) ge maakt: biet eerste gedeelte, heit leggen van dleni afsluitdijk Wielingen)—Friesland en het inpolderen van de Wieringermeer za weldra beginnen. Een werk van nationale beteekenis, waarbij ook het nationale senti ment het bestaat werkelijk in Nederland niet slapende blijft. Al zal dan ook de wijze van uitvoeren, gelijk prof. Van Gijn eens in de Tweedie Kamei gezegd heeft, met ale nuchterheid moeten worden bekeken. Wat de uitvoering betreft staan' wij voor eea belangrijk novum. De tot nu toe ge volgde wijze van werken, publieke aanbeste ding bij gedeelten, heeft een zeker gebrek aan stabiliteit getoond; er zijtn een paar fail lissementen van aannemers voorgekomen, blijkbaar tengevolge van de moeilijkheid1 van berekening van het risico; hun inschrijvin gen, die niet onbelangrijk beneden de ramin gen van Waterstaat waren gebleven, bleken inderdaad veel te laag. Tot 1 Jan. 1926 was voor ruim negentien milhoen gulden) ver- weitot; de groote afsluitdijk en de grond werken voor de inpoldering van de Wierin- genneer zuilen ongeveer 65 millioen gaan kosten, ongeacht wat er verder te doen zal zijn aan het leggen' of verzwaren van andere dijken, alsmede het maken van de „sluizen en verdere kunstwerken" in den grooten dijk. (Men achtte nu een werk vgn omstreeks 65 millioen gulden te omvangrijk om het op de oude manier uit te voeren; het nieuwe stelsel is uitgedacht door den vorigen rajinis-, ter van'Waterstaat, den*heer Bongaerts. Het komt in het kort hierop neer, dat aan een klein aantal (vfierr) groote aannemers firma's gezamenlijk het weifc in handen ge- geveöl wordt. Deze big four hebben een naamlooze vennootschap gevormd; die op grond van die algemeene overeenkomst tel kens met den Staat zal' contracteeren voor een gedeelte van het te maken geheel; de Staat deelt „in 'beperkte mate" in winst of verlies. Aldus werd in Augustus in een officieus communiqué reeds vermeld. De officieele oprichting van de N. V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken met een kapfitlaal van zes millioen] guMen had om streeks half September plaats. Menigeen zal zich hebben afgevraagd', of dit systeem wel in elk opzicht de voorkeur verdient boven de beide andere keuzen; die men had kunnen doen: öf eigen beheer van dien Staat. In zekeren zin was deze laatste oplossing de consequentie geweest van den gedachtemgang: wij moeten mu vóór alles zekerheid hebben; dat het werk geregeld voortgaat en! niet door financieelé misluk kingen meer wordt verstoord'. Maar zooals vanzelf spreekt had de Staat zich dön ook van een enorme hoeveelheid materiaal moe- en voorzlien; werkkrachten op groote schaal n dienst -nemen; kortom allerlei doen waar- oe dé particuliere industrie beter in staat is. Propaganda voor meer broodverbraik. Men schrijft ons: Te Amsterdam is op initiatief van den Nederlandschen Bakkersbond een vergade ring gehouden van afgevaardigden van dien bond, van' den R.-K. Bakkersbond, Yereenï- ging van' Meelfabrikanten, Vereeniging van 'mporteurs van Buitenlandsch Meel, van den Graan-, Meel- en Zaadhandel, van de Nederi. Ver. van Meèlagenten en enkele andere belanghebbenden om, 'in verband met iet verminderd' broodlverbruik in Nederland middelen en maatregelen te 'beramen; die runnen leiden tot verhooging van de brood consumptie. (Door de aanwezigen werd een oommissie gevormd, met als voorzitter de heer F. O. Sthhle, voorzitter Ned. Bakkersbond, secre taris de heer G. Dekker, adj.-directeur der Ned. Gist- ^n Spiritusfabriek te Delft, en penningmeester die heer W. H. Wedltensiek, voorzitter der NederL Ver. van Meelagentem. Dit bestuur zal naar aanleiding van het op de vergadering besprokene, plannen uitwer ken om te komen tot een propaganda voor de bevordering van het broodverbruik. Het doel is, om door samenwerking van al Ie belanghebbenden te komen tot een oollectieve propaganda voor meer. broodver- bruik, welk verbruik sedert de oorlogsjaren percentsgewijze door verschillende oorzaken belangrijk ds teruggelbopen. Dit verschijnsel mist zijn redeli^ien grond en men wü nu trachten door propaganda bét Nederlandsche publiek; ook in zijn eigen belang, tot zijn vroegere levenswijze terug te doen .keeren. Het Secretariaat, van de Commissie is ge vestigd te Delft, Nieuwe Plantage 64a. Bi%nenlR*&, Ernstige aanvaring. Een doode. Donderdagavond zijn ter hoogte van Maassluis het uitgaande Grieksche s.s. Dimitris, dat besteand was voor Buenos Aires en het inkomende Noorsche s.s. Fargerbro, dat van Antwerpen kwam, met elkaar in aanvaring gekomen. De botsing was zoo hevig, dat een matroos, die op de brug van het Noorsche stoom schip stond, tengevolge van den schok het evenwicht verloor en op het dek vieL Bij aankomst te Rotterdam bleek hij aan de gevolgen van zijn val <te zijn over leden. Het lijk blijft voorloopig aan boord. Beidie schepen bekwam'en ernstige averij en zijn naar Rotterdam gesleept. Typhus te Breda. Het aantal typhus-gevalien te Breda en otmigeving neemt zeer snel af; het be draagt te Breda nog 13 en te PrLnoenhage nog 6. l De goudzoeker. De 21-jarige Duitscher K., die dank zij de activiteit van twee Bloemendaalsche politiemannen geknipt werd, toen hij met zijn buit uit de villa van mevr. Coninek Westenberg—Calkoen te Aerdenhout, per E. S. M. naar Amsterdam vertrekken wou, is een eigenaardig man. Men staat nog voor de vraagIs hij een slimme simulant of een abnormale zonderling? Als zijn blik valt op de in beslag genomen gou den voorwerpen, die bij buitgemaakt had; schitteren zijn oogen en roept hij in be wondering uit: „Gold gold!" Verder mompelt hij iets, wat beteekenen moet: „Wat is goud toch mooi!" Als men gelooven mag wat de Duit scher vertelt, heeft hij in zijn jonge leven al heel wat doorgemaakt. München is zijn- offlcieele wobnplaats, waar hij al eenigen ijd in de gevangenis heeft doorgebracht. Na zijn vrijlating heeft hij eerst in Zwit serland vertoefd, waar hij als onge- wenschte vreemdeling over de grens werd gezet. Hij heeft door Frankrijk en België gezworven en is ten slotte te Rotterdam gekomen, waar hij beweert gewerkt te hebben. Daarna is hij steeds noordelijker getrokken en eindelijk was hij te Haarlem gekomen. De naam Bentveld had veel indruk op hem gemaakt. Ik dacht dade lijk, zei hij: hier moet goud te vinden zijn. Zijn aandeel in het goudbezit van de wereld moest hij daar vinden. Dinsdag omstreeks half twaalf ging hij met de tram naar Bentveld en hij heeft daar, zout en steenkolen zijn in den bodem ontdekt en de Achterhoek zal wel spoedig het natuurschoon verliezen, waardoor deze streek van Gelderland zoo beroemd was. De leelijke boortorens zullen overal verrijzen en al gauw zal de zwarte diamant ailes met zijn dof gruis bedekken. In bovenstaande toren werd vooral zout aangeboord. naar hij verklaarde, naar goud loopen zoeken. Ik heb, zoo vervolgde hij zijn verhaal, steeds ondervondenZoolang iemand zoekt, vindt hij, en het goud heb ik dan ook gevonden, al was het dan niet in Bentveld, dan toch dicht daarbij, Van de betichting, het goud gestolen te hebben, wil hij niets wetenniet ge stolen, alleen afgehaald, is zijn uitlegging. De commissaris van politie te Zand- voort deelt aan de N. Rott. Crt. het vol gende mee De aangehouden Duitscher is naar Zandvoort gebracht, omdat hij verdacht werd, drie weken geleden ook te hebben ingebroken in de onbewoonde villa aan de Boulevard de Favauge. In een bed, waarin de inbreker dien nacht blijkbaar rustig heeft geslapen, is een tramkaartje gevonden, dat verkocht is den avond voor de inbraak te Zandvoort aan een persoon, die 's avonds met de laatste tram van Haarlem naar Zandvoort was gegaan. De afgifte van dit kaartje door den conduc teur heeft plaats, gehad in tegenwoordig heid van vier Zandvoorters. Al deze vijf personen hebben in den Duitscher den man herkend, die het kaartje dien avond heeft gekocht. De herkenning daarom gemakkelijk, omdat op zijn jas een zil veren speldje bevestigd was, voorstellende een zilveren baarsje, wat het insigne is van de Hengelaarsclub Tusschen het Riet. Ook dit speldje is drie weken geleden in het bewuste bed gevonden. De man heeft zeer waarschijnlijk eenige weken geleden ook inbraak gepleegd in een te Heemstede liggende motorboot. Daar is een insigne, voorstellende een zilveren baarsje, ontvreemd. Ook is daar gestolen een damesvest, en ditzelfde vest had de Duitscher nu aan. De Duitscher ontkent intusschen star- rig, de inbraken te Zandvoort en te Heem stede te hebben gepleegd. N Het auto-ongeval op den Haarlemmerweg De wachter P. Hamelink uit Haarlem mermeer, die Dinsdagavond! aan de Zwetbrug onder Halfweg met een schild- huisje door een luxe auto omver gere den en daarbij zeer «matig verwond werd, is in het St. Elisabeth-gasthuia te Haarlem aan de gevolgen overleden. Over boord geslagen en verdronken. Volgens een ontvangen bericht ia de matroos Zwaan, van de sleepboot Fries land, van het bureau Wijsmuller, in de Golf van Biscaye door een stortzee over boord geslagen en verdronken. Vrachtauto ln een sloot gereden. Te Borselen is de vrachtauto van den kolenharidelaar v. d. V. in een diepe sloot gereden. De bestuurder, Castanje, wist zich te redden door uit het stuurhokje te kruipen; hij had echter verschillende ver wondingen opgeloopen. De auto was vrij ernstig beschadigd; de schade wordt door verzekering gedekt. De mislukte proef bij de natuurkundeles. Donderdag waren in de U L. O. school voor jongens aan de Prins Hendriklaan, te Rotterdam, het hoofd van de school, M. v. L. én de klasse-onderwijzer G. v. 't H. bezig met een natuurkundige proef te nemen. Zij wilden een Emser-pastille door middel van spiritus laten zwellen. Aanvankelijk gelukte dit niet, weshalve de onderwijzer nog wat spiritus bijgoot. Door onbekende oorzaak vatte de spiri tus vlam. Een groote vlam sloeg hoog op. Waarschijnlijk ten gevolge van den schrik, is er toen nog meer spiritus lp het bakje bijgegoten, zoodat de vlammen nog feller oplaaiden. Het hoofd van de school en de onderwijzer, benevens drie van de leerlingen, nl. M. K., A. F. en J. de Z., allen 13 jaar, kregen brandwonden en moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. De politie stelt een onderzoek In. Het barakkenkamp te Amersfoort Het militaire barakkenkamp aan De Vlasakkers te Amersfoort, bekend voor al uit de mobilisatiejaren, zal binnenkort door den ontvanger der registratie en domeinen aldaar onder den hamer wor den gebracht. Concurrentie vrijwel uitge schakeld. Een praohtlge foto bereikte ons uit Padang-Pandjang, dat eenlge maanden geleden door een aardbeving zoo vreeselijk verwoest werd. De enorme schade, die aangericht werd, wordt op bovenstaande foto duidelijk gedemonstreerd. BIJ Wormerveer werd om In een dringende behoefte te voorzien, een nieuwe brug gebouwd over de Zaan. De brug nadert thans haar voltooiing. Hierboven zien wij de balans in den Bok hangen om op zijn plaats gebracht te worden. Het auto-ongeval aan den beruohten Twuyverweg te Broek op Langendljk, waarbij de 25-jarige K. Slot het leven verloor in den nacht van Zondag op Maandag. Hoe de auto den volgenden morgen gevonden werd. Te Hupsel bij Groenloo is de eerste boortoren verrezen. Uitgestrekte lagen

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5