KWATÏVg.V DdtsKWATTA KWATTA-SPEOULAAS Een Liefde in de Wildernis Eerste Blad. JAVA REEPEN" Slechts eén merk kant beste zyn BUITENLAND. Vraagt Nr. 6260 DINSDAQ 16 NOVEMBER 1926 Sfeto JAARQANO Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon; 50 en 83® Ingezonden Mededeellng. ENGELAND. De mynwerkerestaklng. De regeeringsvoorstolien naar die districten verwezen. De mijnwerkersocmferentie heeft be sloten de regeeringsvoorstellen naar die districten te verwijzen niet de aanbeve ling ze aan te nemen. De staking geëindigd. Daar niet is aan te nemen, dat de meer derheid der mijnwerkers in de districten tegen de aanbeveling van het congres van afgevaardigden om het regeerings- vooistel aan te neanen, zal stemmen, kan men zeggen, dat de staking die het land 61/, maand lang naar schatting 8 millioen pond per dag heeft gekost, voorbij is. Het aantal blijvende werkhuizen. Nu het beginsel van een langoren werk tijd in de steenkoolmijnen ais aangeno men kan worden beschouwd, blijft men nog zitten met de ongeveer 800,000 mijn werkers, die blijvend werkloos rijn ge worden. De oudere mijnwerkers, die geen kans hebben naar andere industrieën over te gaan, moeten, naar een inzender In de Star betoogt, het eerst voor wederaanne- ming in aanmerking komen. Vrijdag as. gedelegeerden weer bijeen. Een nieuwe gedetegeerdenconferentie der mijnwerkers zal aa Vrijdag worden gehouden, ten einde van de resultaten der stemmingen in de districten over de aanvaarding der regeeringsvoorotellen voor een regeling kennis te nemen. Uit de interpellaties der regeerings- voorstellen blijktt, dat de nationale raad van arbitrage geen volmacht zal hebben, om 'kwesties van den arbeidstijd te behan delen, waaromtrent ieder district zal be slissen; Mijnwerkers in lompen. Toen het mflnwerkersbestuur Vrijdag Vrijdag qp Russellsquare te Londen ver gaderde, kwamen een aantal mijnwer kers op het kantoor van wie sommigen bijkans in lompen gekleed waren. Er wa ren verscheidenen onder hen die van heel ver kwamen. Zij droegen versleten schoe nen en verstelde buizen en hadden geen jassen aan. Twee van hen waren uit het Rhymney-dal naar Londen komen wan delen, een afstand van 640 K.M., en wa ren vijf weken in het koude weer onder weg geweest. Aanranding van werkwilligen. Een troepje terugkeerende werkwilli gen van een mijn bij Swansea zijn gister middag opgewacht door een menigte van 600 menschen, waaronder verscheidene vrouwen, die hen met scheldwoorden overlaadden. Het kwam spoedig tot een handgemeen, en de werkwilligen, die verre in de minderheid waren, zijn een der kantoorgebouwen van de mijn binnen gevlucht. Inmiddels verscheen de politie, die na herhaalde sommatie om uiteen te gaan, eindelijk een revolver-salvo loste, waardoor tien menschen gewond zijn. De orde was toen spoedig hersteld. DUITSCHLAND. De werktijd. In een bespreking met de betrokken ministers hebben de vertegenwoordigers van de vakvereenigingen ter bestrijding van de werkloosheid de invoering van den wettelijken aohturendag en een be strijding van het overwerk geëischt. Duitschland en de Volkenbond. Naar het „BerL TagebL" meldt, zal dr. Stresemann de leiding van de Duitsche dele gatie naar Genève voor de December-zitting van den Raad, slechts op zich nemen» als voordien de kwestie van de militaire oontrole In het reine is gekomen. Zoo niet, dan blijft Stresemann te 'Berlijn en zal de delegatie onder leiding van staatssecretaris Schubert staan. FRANKRIJK Tegen Hen-lot Dertien agenten tijdens betoo gingen gewond Een groep van 250 royalistische stu denten heeft Zaterdagavond getracht de zaal binnen te dringen, waar de minister van Onderwijs, Herriot, als voorzitter van een vergadering fungeerde. De studenten kwamen in 'botsing met de politie en wondden 18 agenten. Slechts een student werd gearresteerd. Relletjes te Parijs. Fascisten tegen Fransche royalisten. Zondagavond begaven tien fascisten zich naar hot bureau van de „Action Franqaise". Er ontstond een twist, in den loop waarvan de fascisten d© ruiten stuk sloegen. Leden van de „Action Frangaise" beschoten de fascisten daarop met revol vers en verwondden een hunner. De fas cisten vuurden terug en vertrokken daar op met medeneming van hun gewonde. Er is een onderzoek ingesteld. BELGIE. Franqul's heengaan bezegeld. Het Nederlandsch-Belglsch verdrag. Min. Vandervelde over de aan vaarding, In verband1 met de aanneming door die Tweede Kamer, van het Nederland-Bel gisch verdrag verklaarde de Belgische minister van Buiteniandsche Zaken, Van dervelde: ,,TV wensch mijzelf geluk met den voor onze beide landen zoo gunstigen uitslag dier stemming. Ik wil thans de gelegen heid niet laten voorbijgaan om hulde te brengen aan minister Van Karnebeek. Gedurenlde deze geheeie geschiedenis heeft hij blijk gegeven van een loyalen en kraohtigen geest, dien men niet genoeg kan bewonderen.*® „Wat verder van het grootste belang ia, voegde Vandervelde hieraan toe, is, dat de inhoud van het verdrag mogelijk maakt, dat tusschen Nederland en België betrekkingen worden geschapen van op rechte vriendschap en volmaakte saam- hoorïgheid. Aldus vereenigd, zullen beide landen, ik twijfel er geen oogenblik aan, een vruchtbare vredesactie kunnen voe ren.®' SPANJE. Het Catalaansche complot Aanhoudingen te Rarcelona. 15 lieden uit de vakbeweging en Oata- lanisten zijn aangehouden, ondier wie de vakvereenigingsleider Angel Pestana en dr. Jaoques Aguade, Oatalanist, directeur van de catalaansche verzameling van me dische monografiën. Deze aanhoudingen staan in verband met Ce samenzwering te Perplgnan. MAROKKO. Franscihe vliegtuigen aangerand De vliegen gevangen genomen. Twee Fransche vliegtuigen van den postdienst van Oasablanca naar Dakar zijn bij een landing bij Kaap Mogador docr Mooren oyervallen en in brand ge stoken. Ook de postzendtngen zijn ver brand. De beide vliegtuigbeetuurders zijn gevangen genomen; men verwacht echter, dat zij spoedig zullen worden vrijgelaten. ITALIË. De fascistische vlag. Verplichting om haar te salueeren. Het fascistische orgaan Foglia publi ceert een règeeringsmededeeiling voortaan Iedereen verplicht zal zijn de fascistische vlag en de fascistische regi- mentsvaandells te.salueeren. Een Interview met Mnssollnt. Een Amerikaansch dagbladcorrespon dent heeft Mussolini geïnterviewd en hoorde van hem, dat hij van. plan is spoe^ dig de censuur af te schaffen. Verder vertelde Mussolini aan zijn on dervrager, dat er plannen bestaan voor het bouwen van een transatlantisch schip, hetwelk zooveel sneller zal va ren dan dë thans bestaande schepen, dat het den afstand GenuaNew-York zal kunnen afleggen in vier of vijl da gen. Voorts zeide Mussolini nog dat „demo cratie" iets heel moois is voor rijke lan den, doch niet' voor arme landen als Italië, waar nu eenmaal enorm hard werkt moet worden. En Italië werkt wordt reusachtig gebouwd, men legt enorme waterleidingen aan, en boort ge weldige lange tunnels. Ook legde Mussolini uit dat een dicta torschap in Italië's of liever Rome's bloeitijd iets zeer gewoons was. En danCaesar is mijn groote inspira tor. Ik heb hem altijd voor mij." En de Duce wees op een buste van Caesar, die op zijn schrijftafel staat. Verder vergeleek Mussolini zichzelf nog met Sulla en den vermoorden Mat- teotü met China, MEXICO. Een revolutie In Mexico. Grensschendlng. Negen van de elf Mexicaansche revo lutionairen die in de buurt van El Paso (V. St.), de grens zijn overgekomen zijn naar gemeld wordt door Ameri- kaansche troepen gedood. Een Btadje in de buurt van Jalapa, 't welk nabij de zeehaven Vera Cruz (Oostkust van Mexico) is gelegen, is door roovers overvallen die er II man van het arnizoen doodden, en na geplunderd te ebben, ontsnappen. Er is een sterke politiemaobt gezonden om hen te achter volgen. Ingeaoadan MedcdooHng. OOST-INDIE COMMUNISTISCH COMPLOT IN WEST-JAVA. FEUILLETON. Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. HOOFDSTUK VIL De toestand op Nine-Miie Point ver beterde er door het aanzoek en-gros om Beia's hand niet op. Uit alles bleek, dat die vier-en-twintlg uur, die zij voor haar antwoord noodig had» niet makkelijk door te komen zouden zijn. Het wachten tot een jong meisje in zoo'n geval een besluit genomen heeft, heeft onder de gunstigste omstandighe den al een heel verderflijken invloed op de zenuwen van een man; maar verplicht te zijn ln dien tusschentijd het (gezelschap van al je mededingers te dulden was bijna te veeL Zij ontbeten onder een gevaarlijk elek trische tilte. Niemand durfde een woord zeggen over wat er in hem omging en een alledaagsoh, banaal gesprek was on der den atmoepherisohen druk onmoge lijk. Toen eenlge minuten later Bela zeide„ dat zij voor een tijdje wegging, voelden zij allen, hoe zeer zij op haar gezelschap gesteld waren, zich opgelucht en geen hunner vroeg haar om te blijven. één bleek met de communisten te Keulen. Om één uur daagde militaire hulp op. Een brigade soldaten nam stelling op de gaanderij van de Chartered Bank, aan de overzijde van den ingang van het telefoon kantoor, en loste een waarschuwend eer ste salvo, dat daverend door de bankge- welven klonk. De communisten beant woordden dadelijk het vuur, de eerste stormloop op het telefoongebouw werd beantwoord met knallend geweervuur, waarop de militairen besloten, het ge bouw te omsingelen, aangezien het inne men ervan zonder verliezen onderzijds in de donkerte van het gebouw onmogelijk scheen. Om halfdrie 's nachts deden de jommunisten, nadat ongeregeld was ge schoten, een poging om uit te breken. Ben deel van hen ontsnapte aan den kant van de kali, doch zeventien werden ge arresteerd. Inmiddels waren meer militai ren gekomen en werd de belegering voortgezet Bij het aanbreken van den morgen verlieten drie communisten met de handen omhoog het gebouw aan de voorzijde. De schade is zeer aanzienlijk, doch essentieele onderdeelen van het bedrijf zijn niét aangetast, zoodat om 7 uur de meeste verbindingen hersteld waren. Een andere troep communisten moles teerde op Rijswijk een inlandsch-politie- agent, die licht gewond werd. Een re chercheur werd op Tan ah Abang een hand afgeslagen. In het posthuis Padja- ?alan werden twee politieagenten over vallen en uitgekleed. Zij werden bijtijds ontzet Het aantal arrestaties bedraagt ruim 100. Tangerang. Een troep van ruim 60 nan trok naar de kazerne van de veld politie, waar toevallig slechts 6 inlandsohe agenten aanwezig warqn, die bij bet ge zicht van den grooten troep vluchtten. De oende richtte in de kazerne schade aan en ïrok vervolgens naar Tangerang, onder weg enkele Ohineezen verwondend. De iS3istent-resident met-drte «tan van de -eldpolitie oommandeerde na een vergeef- iche sommatie: schieten, waarop de troep erugtrok. Wegens de donkerte, de on- nogelijkheld om een goed overzicht te trijgen en de geringe dekking werd niet eerder tot den aanval overgegaan. N a g r e k. Bij Bandoeng is de spoor- oaan op vijl punten opgebroken. Tele graafdraden werden doorgesneden, even als overbrengdraden van het radio-sta tion Tjangkring. Het kamponghoofd 'e hem te werd seer ernstig gewond. Hij is Zaterdagmiddag bereikten de eerste berichten omtrent een oommunistisoh I complot ln verschillende plaatsen van West-Java de Hollandsohe bladen. Deze berichten waren van vrij ernstigen, of schoon niet verontrustenden aard. Hieronder volgt een aaneengeschakeld "wTStTrred enb°'Vrtjdag tegen mld- .«ngeValIen, een agent, demacht rukte een aanwnkwloten kende, melde werd(gedood, een van 60 man, gewapend met parabellums, i 'eeT ®rnB^g Kewond. Hij is vanmorgen, karabijnen èn klewangs, uit de rijde van* ondergaan van een operatie, over- het Ghineesohe kamp en uit de Javabank- straat naar de gevangenis op het Glodok- plein. De sergeant van de wacht wachtte de bende kalm af, tot de eerste schoten van de bende door het raam binnenkwa- togezonden mededeellng, men, waarop een verwoed schietgevecht van een hall uur volgde. Er werden 200 schoten gewisseld. Nadat vier communis ten zwaar gewond waren, reed de bende in speciaal daartoe gereed staande auto's naar de telefooncentrale in de beneden stad, waar zij het gebouw binnendron gen. De zes daar aanwezige inlandsche telefonisten werden met de revolver in de vuist bedreigd en gedwongen, het werk neer te leggen. Twee van hen vluchtten, Zijl lieten haar 'gaan, zonder zelfs te kijken, welken kant zij uitging. Feitelijk wilde niemand, dat een der anderen het zag en daarom kon hijzelf ook niet kijken. Daarna haalden zjj wat vrijer adem. Per slot van rekening zaten zij toch allen in hetzelfde bootje. Zij' waren nu niet langer onder den ondragelijken druk om op lederen blik van haar oogen te letten en leder woord, dat zij' sprak, als een teeken van het een of ander uit te leggen. Het ergste was, dat zij weer een dag van ondragelijke verveling voor zich hadden. Allen werden gesteund door de hoop, dat het voor hem de laatste zou zijn. Sam deed met een strak gezicht en een bedroefd en 'boos hart zijn werk. Van zelf analyse wist hij niet veel. Hij maakte in zichzelf Bela uit voor alles was leelijk was, zonder zich af te vragen waarom hij zich, als zy inderdaad zoo'n onwaardig wezen was, zoo bezorgd over haar maakte. Een vrouw, die er behagen in schepte om vier mannen zoo te prikkelen, dat zy elkaar zouden kunnen vermoorden, was niet waard om je er druk om te maken, zeide hy wel honderdmaal tot zichzelf; maar hy bleef zich erg druk om haar maken. Jk zal er wel voor zorgen, dat zij ntij niet aan haar haak krijgt," sprak hij tot zichzelf en inmiddels zat de haak al ln zijn kieuwen. Nadat hy den mannen hun middageten gegeven had, ging hy wat wandelen. Geen der anderen lette op hem. Een paar honderd yards ten Oosten van de hut liep een vrij groote kreek in het meer uit. De steenen van den oever vormden een hinderpaal voor zyn loop, die hy echter kabbelend overwon. Verder landinwaarts was rijn loop langzamer en dieper. Wanneer hy den oever opliep, zag men na een kwart mijl, dat hij uit een mooie kleine wedde kwam, waar hy kronkelend tusschen wilgenbosohjes stroomde. Die weide was Sam's doel. Hij was er vroeger al meer geweest. Zij was onge veer een kwart ndjl lang en ruim een flinken steenworp breed. Ofschoon het niveau van den grond -verscheidene voe ten boven de kreek lag, was de grond, zoaals by kreken meestal het geval is, moerassig en vochtig met hier en daar droge eilandjes. Het gras groeide er verbazingwekkend weeldeling. Gedrenkt door het felle zon licht en aan alle kanten door dennelboo- inen ingesloten, vormde het plekje een heeriyk rustoord. Stille watervogels met sterke vleugels bezochtent het veel en meer dan eens had Sam een statigen eland uit de hoornen zien komen. Sam, die altyd graag de gewonoten van een land wilde leeren, was bezig zich te oefenen in het vangen van beverratten. Toen hij er een paar vond in de strikken, die hy voor den ingang van hun holen gespannen had, begon hij die te villen. Me rijn onervaren handen lukte dat hem echter niet erg. Hij zat het te doen op dien rand van den uitstekenden oever. Een wilgonbochje flankeerde hem aan beide kanten. De he'derde wateren van de beek kabbelden enkele inches onder zyn voeten. Te midden van zyn bloederig werk deed iets hem opldjken en daar zag hij nog geen twintig voet van zich af Bela, die door de wilgen zyn kant uitstaarde. Om tal van redenen kreeg hij een kleur tot over zijn ooren. In de eerste plaats dacht hij op dat oogenblik zelf met bitter heid in rijn hart aan haar; in de tweede plaats zag hy of verbeelde zich te zien minachting in haar oogen over zyn onhandige bewerking van 'den bever- rat. Vlug wierp hy heit kleine dier in het water om er onmiddellijk daarna spijt van te hebben, dat hy het gedaan had. .Waarom bespionneer je mij?" vroeg at woord bespionneeren had Bela nooilf gehoord, maar uit den toon begreep zy toch de beteekenis. „Ik weet niet wias bespionneeren is," zeide zy trotsch. „My volgen," legde hy: uit „Kyken; naar wat ik doe zonder dat ik het weet „Ik volg je, omdat ik wil praten," zeide Bela. „Ik dacht dat je misschien verstan dig geworden was. Maar als je niet met me wil praten, my ook goed, dan ga ik weer weg. Maar je. bent niet verstandig, geloof ik. Je windt je op voor niets." Sam voelde rioh een beetje beschaamd. „Het spyt my," prevelde hy. „Waar wilde je over praten. Zy antwoordde niet dadeiyk, maar kwam wat dichter bij en ging dan op hnnr knieën op het kleine hoopje droge aarde ritten. „Ik zal je leeren hóe je hem stroopen moet, 'als je het goed vindt," ziedde rij, ter- Ziel gfj cnder uit dan gij rijt? ■*er*a wyi rij op den tweeden heven-at wees. Zy sneed de pooton van het diertje af, maakte een insnyding over het breedste gedeelte, rolde de huid 'behendig op en trok die dan als een handschoen 'binnen ste buiten over den kop. Dan sneed zy een wiigentak naast zich en veranderde die door twee halve sneden in een kleine frame, waarover zy het vel van den beverrat trok. De geheeie operatie had geen vyf minuten geduurd. „Makkeiyk genoeg, als je het eenmaal weet," zeide Sam vrij schaapachtig. „Hanig het nu te drogen," zeide zy, ter- wyi rij hem het vel gaf. Zy gingen naast elkaar in het gras liggen en wasahten hun handen in den kreek. Een pynjiyke stilte volgde. Beiden wachtten tot de ander wat zeggen zou. Sam voelde een groote teedërbeid ln zich opkamen; die al zyn versterkingen dreig de te ondermijnen, en trachtte daar weer stand aan- te bieden. „Waar wou je met me over praten?" vroeg hy, weer. Bela was nog niet gereed om te ant woorden. Met haar handen wierp rij kleine watervlletjes op. Sam, die ernar keek, werd plotseling 'getroffen door h^t feit, dat het voltrekt geen gewone han den waren. - Dit was het eerste paar handen, dat hem in zyn leven ooit opgevallen waa .Zij wa ren' heel mooi: de ruggen ivoorkleurig, de palmen en vingertoppen prachtig licht rosé. En het waren flinke handen ook: mager, sterk, gespierd. iniaggm - .uAjj-..-1-U-u _mmm nmwl[ HELDERSCME COURANT Enkele districten verklaren zich reeds voor de regeling der regeertng. In Zuid-Wales hebben de mijnwerkers van Biaenavon, Abertillery en; Garndiffaith reeds gestemd over de regeeringsvoorstellen eni deze aangenomen en in andere districten verwacht men althans eenl meerderheid ten gunste ervan De strooming om de regeerings voorstellen aan te nomen, v wordt sterker. Van alle kanten kwamen gisteravond nog berichten in Londen binnen over aanvaar ding in de districten van de regeeringsvoor stellen, die waarschijnlijk as. Maandag al in het Lagerhuis zullen besproken worden. De Yorkshire-federatie heeft de voorstellen met een verhouding van 3 tegen 2 aanvaard. In Cannoch Chase oordeelde het districts- bestuur een stemming overbodig, aangezien de meerderheid der leden al aan het werk was. De Lancashire- en Oheshire-bond keurde de houding harer afgevaardigden ter conferentie goed, die voor aanvaarding ge stemd hadden, waardoor aldaar eveneens een hoofdelijke stemming vermeden kon worden. Ite raad van het „roode" Durham vergaderde 5 uur en besloot daarna tot hoof delijke stemming op de afdeefingsvergade- ringen van hen die daar dan aanwezig zou den zijn. De toeneming van het aantal werkwilligen. Inmiddels houdt de toeneming van het aantal mijnwerkers diat weer aan den slag gaat, aan. Gisteren hebben zich weer 7442 man aangemeld, waardoor het totaal afge vallen stakers tot 336.168 is gestegen. De Brusselsche correspondent van de „N. Roti Orl" seinde 'gisteravond; Ëranqui heeft vanavond ini den minister raad, die na afloop van de onthulling van het monument van Leopold' II is gehouden» zijn collega's officieel kennis gegeven van zijn voornemen den koning te verzoeken zijn ontslag ais minister van de schatkist te wil len aanvaarden. De ministers betreurden eenparig dit heengaan om dankten Franqui hartelijk voor zijn belangrijk aandeel in het door hein ondernomen werk van het finan cieel herstel. 20) Slecht* Alom verkrijgbaar ring, verstopping, maagkwalen en*» werken oadeehg op ow bmnetxr en ge stel Poster'* Maag- pilkn zijn een zacht- werkend laxeermid del, dat trw kwaal doet verdwijnen. Maagplllen d f 0.65 per flacon. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 1