E VAN DONDERDAG 18 NOVEMBER 1926. TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS Onze vroegere (plaatsgenoot, de heer J. G. v. dl 'Woldt, slaagde te Batavia voor het machinisten-diploma A. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor privaat-docent in boekhou den, handelsrekenen en wetskenmis slaag de ouai. onze laatsgenoot de heer J. Hof- tandi Oandidaatstelling Provinciale Staten. De antl-revodutioiAire kiesvereenlgin- gen in den kieskring Helder hebben can- didaat gesteld voor de Provinciale Staten van Noord-Bolland de hearen P. Slot Az. te Broek op Danige mdijk, A. Barton te Noordadbarwoude, P. Gootjes te St. Pan- cras, J. Balder te Broek op Langendflk en W. Biersteker (Koningstraat) Helder. Aanbesteding. Ten bureel© van den Oommandant der Marine werd Woensdagmiddag aanbe steed de vergunning tot het weghalen van spoeling, aardappelschillen en groen- tenalval, afkomstig van Hr. Ma oorlogs schepen te Willemsoord1 gedurende het Jaar lfl27. Ingekomen waren drie biljet tem, nJL: J. Aukes 1040.—, O. Bruin 1280.—, A. Saldlarbeefc 2000.—. Eervolle onderscheiding. Zaterdagmiddag is ten stadhuize te Alk maar, door dien burgemeester van Alk maar aan den heer A. Groot, Prins Hen drikstraat Na 16 aldaar, op verzoek van het bestuur van het Oarnegie-Helden- fonds te '6-Gravenhage, uitgereikt een loffelijk getuigschrift wegens het met levensgevaar redden van drie kleine kin deren uit het Werfkanaal te Helder op 29 Juni JJL Beddingboel gevonden. Door den botter „Helder 67" is op de Noordzee een reddingboei gevonden, ge merkt: Sunlk dunken E. P. Q. U. EL Propaganda-vergaderlng Held. Best Bond. Vrijdagavond! zal de heer Stenhuis, voorzitter van het Ned. Verbond van Vak- voreenigingen, ln Oasino voor den Hel- derschen Bestuurdersbond optreden. Titel zijner rede is „het Donkere Zuiden voor aan*'.. Men zie de advertentie. „Helder's Mannenkoor". „Helder*8 Mannenkoor" gaf Dinsdag avond zijn eerste concert in dit seizoen voor leden en donateurs. Als solist trad hierbij op de heer Henk van Wezel, lid van het Concertgebouw-orkest te Amster dam (cello). Voor den aanvang trad de voorzitter der vereeniging, de heer Verduyn, naar voren om bij dit eerste concert een kort openingswoord te spreken en de aanwe zigen het welkom, toe te roepen. In het bizonder heette spr. welkom den oud voorzitter, den heer Abbenes, die de ver eeniging had verrast door voor deze ge legenheid naar Helder te komen. Maar spr. heeft nog iets anders te zeggenbij vraagt de aandacht voor den penning meester der vereeniging, den heer Val kenburg, die thans zijn 25-jarig jubileum als lid van het Mannenkoor herdenkt. De heer Valkenburg heeft voor eenigen tijd geleden ook bij de firma de Boer, waar hij werkzaam is, zijp 25-jarig jubi leum gevierd; hij is dus lid van het Mannenkoor van den aanvang van zijn .vestiging in Helder af. Toen hij voor vijfentwintig jaar bij de firma de Boer kwam, was daar de oude heer Otto werk zaam, die ln Valkenburg direct een goede aaüwinst zag voor het Mannenkoor. Hij wist hem er voor te winnen en getuigde later vol trots tegen zijn mede-leden we hebben er een uitstekende kracht bijge- kregen I Nog steeds, na vijfentwintig jaar, neemt Valkenburg in ons koor een be langrijke plaats in en zelfs is hij al twintig jaar bestuurslid ook. Spr. wenscht den heer Valkenburg ge luk met zijn jubileum. Vijfentwintig jaar lang lid van een zoogenaamde amusements- vereeniging („zoogenaamd", want het is toch meer dan amusement alleen) is een heele prestatie, en Valkenburg zelf, die ook nog in andere vereenigingen zit, weet maar al te goed, dat .het pad eens bestuurders lang niet altijd op rozen gaat. De leden van „Mannenkoor" zegt spr., hebben gemeend U, waarde Valkenburg, een kleine herinnering aan dezen dag te moeten aanbieden. „Daar hangt zij", en hij wijst, tot verrassing van het publiek en de leden, op een brandende lamp, die op het tooneel gehangen was, doch door niemand was opgemerkt. Dat bij deze ontdekking een hoera opging, en enthou siaste bijvalsbetuigingen volgden, behoeft geen betoog. De heer Verduyn breng't tenslotte dank aan 's heeren Valkenburg's echtgenoote, die helaas door ziekte niet tegenwoordig kon zijn, en hoopt, dat de heer Valken burg nog vele jaren lid van „Mannen koor" mag blijven. Opnieuw is een daverend applaus het antwoord op deze toespraak. Tenslotte komt dè Jubilaris zelf aan het woord. Hij Is door do gebeurtenis overrompeld, al is het waar, dat h]j dezen middag, toen hjj, thuiskomende, eeD prachtige tuil gele chrysanten zag staan, al Iets begon te vermoeden van een hulde. Maar hij was in de meening, dat deze bloemen bedoeld waren als een stillo hulde aan zijn vrouw. Spr. dankt voor het gesohenk recht har telijk. Hiermede was deze feestelijkheid afge- loopen en werd met do afwerking van het programma begonnen. „Mannenkoor" zong voor de pauze een drietal nummers, waarvan het laatste, „Todtenvolk" van Fr. Hegar, wel het glanspunt van den avond volgde. Hegar is een Zwitsersch musicus, in 1841 te Basel geboren en componist van verschillende mannenkoren. Een van zijn biografen, Frederik Hay te Genève, zegt van deze koren, dat ze zijn „geraf fineerde toonschilderingen, die den man nenkoorzang een geheel nieuwe, vlrtuose, niet altijd sympathieke richting gegeven hebben". Dat mag misschien juist zijn, waar is intusschen, dat het hier door „Mannenkoor" gezongen nummer zeer belangrijk en stemmingsvol was. Zeer suggestief bijvoorbeeld was het gedeelte, waar de razende, hullende noordenwind wordt woergegoven, en vol stemming was het .beeld van de stervende en verstijfde mannen, leunende tegen het geschut. Dat „Mannenkoor" daaraan een heel karwei heeft gehad, ls zonder eenigen twijfel waar, maar de heer Leewens slaagde er met groote krachtsinspanning ln, den zang op toon te houden, waardoor dit nummer, veel meer dan de voorafgaande, aantoonde wat een koor als dit onder goede leiding vermag. Voor het gedeelte na de pauze geldt mutatis mutandis hetzelfdeook hier concentreerde zich de zang in het slot nummer, het prachtige „de Gravers" van Isr. Olman op woorden van Adama van Scheltema, dat met zuiver gevoel en groote toewijding gezongen werd. Ook het eerste nummer van het programma, Mendels- sohn's Beati Mortui, moet met lof wor den genoemd. Als solist trad op, zooals we reeds zei den, de heer Henk van Wezel, cellist te Amsterdam. Hij deed ons kennismaken met enkele hier onbekende componisten de „Elegie" van Gabriöl Fauró was niet zeer boeiend, wel daarentegen de Sere nade van David Popper, een in 1918 over leden Oostenrijker, die yerschillende vir- tuosennummers voor cello heeft geschre ven. Zijn Serenade was een aantrekkelijk nummertje met het aardige dansmotiefje en viel dan ook wel in den smaak. De hierop volgende Sonate van J. B. Bréval, was mede een boeiend en belangrijk num mer met mooi slot-allegro. Na de pauze vertolkte de beer van Wezel Glazounow en Max Reger; eerst genoemde een Rus, na Rimski-Korsakow de belangrijkste der moderne Russische componisten, laatstgenoemde een Duit- scher, ln fie eerste oorlogsjaren op nog jeugdigen leeftijd overleden. Hij heeft geweldig veel goproduceerd, te veel eigen lijk dan dat alles van hem even interes sant zou kunnen zijn. Ook deze Aria von den wij niet boeiend. Intusschen mogen wij den heer van Wezel, die zich als een fijn gevoelig cel list kennen deed, alleen reeds voor het feit, dat hij ons met deze werken deed kennismaken, dankbaar zijn. Begeleidster was mej. Fischer uit Amsterdam, aan wie bij den aanvang bloemen werden aange boden. De heer van Wezel heeft een fraai instrument on een gevoelige en zuivere streekzijn' spel viel bij het publiek zeer in den smaak. Zoo was dit eerste oonoert reeds aan stonds een muzikaal evenement in onze gemeente, eD wij hopen, dat wij de mooie, suggestieve zang van Hegar niet voor de laatste maal gehoord hebben. En dat zal ook wel niet, daarvoor hebben do leden er te lang aan gestudeerd. Tentoonstelling van teelnentngen enz. van den Noorder Kunstkring. De Ijverige leden van den Noorderkunst kring blijven diligent en organiseeren regelmatig tentoonstellinkjes om hun werk onder het publiek te brengen. Nu weer hebben zij in hun atelier, in de voorma lige Handelsschool op hot Dijkje, een kleine expositie ingericht van zooge naamd zwart-en-wit-werk, d.w.z. uitslui tend teekeningen in conté, etsen, e.d. werk Geen grootsch opgezette schilderijen dus, meer bèscheiden werk. Hieronder is zeer verdienstelijk werk, niet in 't minst als men den zeer jeugdigen leeftijd der deel nemers ln aanmerking neemt. Ditmaal is veel gewerkt met linoleumsnede, een pro cédé, dat veel gelijkt op houtsnede, doch dat door de soupeler stof uit den aard der zaak wat grover is dan houtsnede. Dat evenwel op deze wijze heel mooi en aangenaam aandoend werk verkregen kan worden, toont het hier tentoongestelde. Er wordt tegenwoordig veel aan dit genre gedaantijdschriften als „Elsevier's" en „the Studio" e.d. brengen van tijd tot tijd reproducties van linoleumsneden. Wan neer men hier eens een kijkje gaat ne men en de toegang is gratis, de ten toonstelling is des avonds van 7 tot 9 uur en ook Zaterdagmiddag open zal men zien, dat hetgeen hier geëxposeerd is, in menig opzicht niet voor werk van be kender kunstenaars behoeft onder te doen. Een tweetal contribuanten, de hee ren Schoonhoven en Goes, hebben een aantal afdrukken van zoo'n linoleumsnede aan de Vereeniging afgestaap, die deze ten voordeele der kas kan verkoopen. Daar de prijs zeer matig is, n.1. slechts f 1.per stuk, zal hiervoor wel animo zijn, want èn het zeilend scheepje van Schoonhoven èn het landschap met molen van Goes zullen een goed effect maken aan den wand. Het hier tentoongestelde omvat werk van de volgende leden: A. Mets, hot jongste lid der vereeniging, die o.a., naast andore schetsen in conté en roodaarde een zeer goed geslaagde roodaarde-tee- kening van een paaiTschoenen inzond Wou met een penteekening, Schoonhoven met veel schetsen, waaronder heel mooi en serieus opgevat werk, ook linoleum sneden; Ellemers met o.a. een groote, stemmingsvolle aquarel en veel etsen; Neyts met reproducties van koperdiep drukken, Kuiper met linoleumsneden, T Ingezonden Mededeellng. De algeheele opheffing geschiedt nog dit jaar, BRAMLAGE's Vólkskleedingmagazijn, weststraat 11. Denkt er on?: HET SOLIEDST en OUDST adres ter plaatse. Vrij entróe. Zie de uitstalkasten. Goes idem, heel mooi werk; Slmon met schetsen en ander werk, somtijds van krachtige toets, o.a. een mooi scheepje; Pinkhof met een aantal reproducties van linoleumsneden, Joodsohe symbolische voorstellingen weergevend, enz. Teneinde het publiek het hier gebezigde procédé te doen zien, zijn de matrijzen de 1n het linoleum uitgesneden tee- kening mede geëxposoerd. De afdruk ken worden stuk voor stuk met de hand gemaaktvoor afdrukken is het linoleum natuurlijk dankbaarder materiaal dan het stugge weerbarstige hout, maar, zooals Sezegd, het hout eigent zich meer voor jner werk. Wij zouden zeggen gaat u eens kijken. De toegang is kosteloos en u vindt er ongetwijfeld wel Iets aardigs. Wij ver zuimden nog te vermelden, dat de af drukken van de beiie linoleumsneden verkrijgbaar zijn in elke gewenschte tint. Propaganda-uvond voor hof Bltudcn- mozlekoudenvljs. De alhier wonende blinde musicus Arle Krijgsman, leerling van den heer Slot te Biaricum, had een voordrachtavond georga niseerd met zijn leerlingen, welke gisteren avond in „Casino" voor een paar honderd belangstellenden gegeven werd. Voor dezen avond was welwillende medewerking ver leend door de Gemengde Zangvereeniging „Morgenrood", directeur de heer F. van der Meij, den heer J. W. A. P. Oreman, mu ziekonderwijzer van het Amsterdamsche Bündendnstituut, en den heer R. de Groot. De heer Krijgsman heette in een kort openingswoord de aanwezigen welkom. Het doet spr. genoegen, dat betrekkelijk zoo- velen naar „Oasino" zijn gegaan en het spr. mogelijk gemaakt hebben dezen propa- ganda-avond te organiseeren. Hij hoopt voorts, dat het Heldersche publiek met be langstelling kennis zal willen maken met enkele nieuwigheden, dankt de Zangveree niging „Morgenrood", die welwillend mede werking aanbood, en den heer Brouwer, die voor de Heldersche Courant tegenwoordig is, en geeft hierna het woord aan dén heer Oreman, die eene lezing over het blinden- miuziekonderwijs zal houden. Genoemde heer Creman, muziekonderwij zer van het blindeninstituut ln de Vossius- straat te Amsterdam, evenals de heer Krijgs man blind, heeft zijn rede in brailleschrift opgesteld en leest die in een vlot tempo voor. Hoezeer het voor spr. moeilijk is in kort bestek iets over het onderwijs aan blinden te vertellen, is er toch ook iets aantrekke lijks in. Na eonige aarzeling heeft spr. dan ook toegegeven aan het verzoek hier deze rede te houden Immers, het ziende publiek heeft nog n$ar al te vaak een geheel ver keerde voorstelling van een blinde. Men be schouwt zoo'n blinde als een bezienswaar digheid, en ais iets be ivrwvAi udigs. M ut houdt medelijdende gesprekken met hem; „vindt u het niet vreeselijk, blind te zijn?" „Hoe redt gij u op Straat? en dergelijke, maar men beseft niet, dat een blinde van dergelijk medelijden niet gediend ia. Beter ware het, deni blinde als zijn gelijke te beschouwen, met hem te praten over die dingen van den' dag, over maatschappelijke vraagstukken, die hem tenslotte evenzeer interesseeren ais den) ziende. Aan medelijden heeft hoogstens een) blinde bedelaar iets, maar de blinde, die niets liever dan een nuttig lid der maatschappijl wil zijn of wor den, kan uw medelijden niet gebruiken. Het is noodzakelijk, dat de ziende bekend is met het kennen en kunnen van den blinde, dlat hij zich op de hoogte stelt van diens leven en werken. Bezoekt eens, zegt spr., een openbare les is het Blindeninsti tuut in de Vossiusstraat te Amsterdam, eiken derden Woensdag van de maand van 1012 uur, woont eens een propaganda- avond bij van den Ned. Blindenbondi, of neemt een abonnement op het orgaan, „De Blindenbode", adres A. A. Bunk, Reseda straat 51, Den Haag, dat u allerlei over den blinde en zijn leven zal loeren. (Van niet te onderschatten belang is het speciale onderwijs aan blinden, dat in het begin der 19e eeuw werd gegrondvest en thans op het Instituut in de Vossiusstraat, alsmede op de vóór-opleiding van de Prins Alexandierstichting te Huis ter Heide gege ven wordt. Helaas bestaat in ons land nog geen wettelijk vastgelegd© leerplicht voor blinden. Maar moreel bestaat die zeer zeker, en ieder, die een blind kind heeft of kent, moest het naar het instituut zenden. Ouders, die hun blind kind, zoogenaamd uit liefde, thuishouden, doen zeer onverstandig, omdat zij 't daardoor blootstellen aan verwildering. Groot geworden, is de geest afgestompt, en het blinde kind zal zijn ouders dit .tekort aan inzicht verwijten. Namens den directeur van het Blindeninstituut verzoekt spr. dan ook aan ieder, die in zijn omgeving een blind kind kent, dat geen-onderwijs ont vangt, daarvan naami en adres te willen op geven aan dr. A. H. J. Belzer, Vossiusstr- 56 te Amsterdam. Blindheid on muzikaliteit worden dikwijls in één adem genoemd'; men meent, dat iedere blind© ook muzikaal is. Dit ia na tuurlek onjuist, al is een groot contingent van de leerlingen van het Blindeninstituut ook deelnemer aan, de muzieklessen, nl. 24 Van die 80 leerlingen. Nauwlettend worden hun capaciteiten en hun intellect onderzocht, velen gaan voor het muziekonderwijs ver loren, maar -wij trachten zooveel mogelijk nog hen te helpen. Binnen enkele maanden zal een afzonderlijk muziek-paviljoen wor den geopend van ons instituut. Voor hen, die particulier wenschen te sfcudeeren, ls een uitgebreide Braille-muziek- bibLlotheek beschikbaar, dlle 3s ondergebracht ln het gebouw der Openbare Leeszaal te Amsterdam. Ook ls daar een Braille lees bibliotheek, ©n dat hl©r de noodige zorg aan het onderhoud besteed wordt, behoeft geen' betoog. Veel geld is evenwel noodig voor uitbrei ding en hiervoor zal een reeks concerten gegeven worden in verschillende plaatsen van ons landi Over de onderwijs-methoden voor blinden zal spr. niet spreken, alleen over de resul taten, die ervan verkregen worden. Wil een blinde iets bereiken, dan moet hij over groo- tere vakkennis beschikken dan een ziende, omdat een ziend© natuurlijk in het gebruik -zijner oogen een groote steun, heeft. Een groot aantal hoogst bekwame musici zijn door het instituut opgeleid en bekleedien een maatschappelijke functie als organist ln ver schillende kerken, ook hebben velen hun ner een goede leerlingenpraktijk. Spr. wjjst op de door Mevr. OlyReeders ingevoerde nieuwe onderwijs-metljode, die is ingericht op systematische ontwikkeling der spieren-, vinger-, hand- en armbewegingen en thans ook op het instituut wordt toegepast in de elementaire klassen. Deze methode gaat even diep voor zienden, waar het betreft het verkrijgen van groote en nobele toonvorming als voor blinden, waar het betreft het- verkrijgen van vrije en losse bewegingen, die vermijden, dat het spel van den blinde stijf en houterig wordt. Mevrouw Oly was de eerste, die leerlingen naar Den Haag zond ter verkrijging van het diploma der Nederlandscbe Toonkunste- naarsvereeniging. Ook het Amsterdamisohe conservatorium leidde een blinde op. Spr. heeft met dit kort woord getracht den ziend© een inzicht te geven in het onderwijs en het leven van den blinde en hoopt hier door te hebben bijgedragen tot een nauwer contact tusschen beide categorieën van menschen. Het woord was nu aan de leerlingen van den heer Krijgsman. Als eerste trad op Me juffrouw J. Dunk, die een sonatine van de menti met vlotte txhniek en veel muzika liteit vertolkte. Andere leerlingen volgden en een blond meisje in een blauw jurkje, dat twee van die mooie études van St Heller vertolkte, kreeg een speciaal applaus van het publiek. Vermoedelijk had zij dit te dan ken aan haar lachend snoetje en'de groote rosé strik in het haar, waarop we allemaal jaloerscb waren. 'De Zangvereeniging /Morgenrood^ onder leiding van haar directeur, den heer F. van der Meij, kwam nu met een drietal num- tnors: Hymne aan den zang" van G. Boe- dijn, het mooie middeleeuwsche Kerstlied- „Ons ghenaket die avondstaer" op muziek van B. Diamant, en Olivier Koop's hekend© dansliedje „Lach en bloemen, dans en zang". Na de pauze had „Morgenrood" nog enkele nummers ter opluistering van bet pro gramma. Tenslotte kwam de heer Krijgsman- zelf als pianist en vertolkte de bekende Polonaise in A-dur van Ohopin (op. 40 no. 1). Wie dit werk kent, weeter de moeilijkheden' van, en dat een blinde dit vrij vlot en zonder haperen' speelt, ia een 'bizondOre prestatie. Als toegiftje gaf de heer Krijgsman Grieg's Wals uit op. 12 (le band' Lyr. Sttlcke), welk nummertje met fijne muzikaliteit vertolkt werd. Derde medewerker was d© heer R. d© Groot, die dp 'leiding van het „bal na" op zich genomen had. Maar vóór het zoover was, hadden nog de leerlingen en ook de Zangvereeniging verschillende nummers ten beste gegeven. En het allerbeste zouden wij misschien nog vergeten, nuL dat mejuffrouw Dunk. te zamen met de rosé strik van hierboven, op hun leermeester toetraden en hem als blijk van. waardeering voor zjjin onderwijs een tabouretje aanboden. En zoo hopen wij, dat dteze blind© stadge noot van- den door 'hem georgandseerdlen avond' profijt moge trekken; dat die 'heer Oreman zijn- wensch vervuld moge zien, dat vele blind© kinderen de zegeningen van het Instituut in- de Vossiusstraat deelachtig mogen worden, waar zjji worden opgeleid tot nuttige leden der maatschappij, waar zij arbeid leeren, die hen hun blindheid' doet vergeten, die hen opheft en veredelt, hun zelfvertrouwen en levensgenot schenkt. Want voor hen is óók de mooie wereld rondom ons geschapen, voor hen ook zingen de vogels, geuren de bloemen en lacht het leven. Daarom, ouders van blinde kinderen: stelt u in verbinding met dr. Belzer, die uw kind alles zal leeren wat ook een ziend© kent'! Gaat eens zien op het instituut in de Vossiusstraat te Amsterdam! Nat Chf. Geheel-Onthoudera-Ver. De afdeeling Helder van den Naticma- ion Christen-GeheelGnthouders ver. (N.V. G.O.V.) heeft een bazar georganiseerd, welke Dinsdagmiddag te 8 uur in het Evangelisatiegebouw Palmstraat voor het publiek werd opengesteld. Deze opening geschiedde door den voorzitter, den heer de Lange, die de aanwezigen welkom heette, in het bizonder ds. de Pree en de afgevaardigden der verschillende zuster- vereenigingen, de Alg. Ned. Geh. Ontli. Bond (Angob.) en de Nedierl. Vereeni ging tot afschaffing van alcoholh. dran ken. Spr. schetste daarna bet ontstaan van dezen bazar, die voortgokomon is uit den nood, waarin de afdeeling Helder van de N.C.G.O.V. verkeert Het doel is natuurlijk te trachten ©enig geld 1 bijeen te krijgen, in de -eerste plaats voor dè exploitatie van het gebouw. Dertig jaar lang bezit de afdeeling het Tehuis aan d© Spoorgracht. Oorspronkelijk opgericht als Zeemanstehuis is het sedert de groote vaart hier niet meer is, meer en meer toe vluchtsoord geworden voor de rijpere jeugd. Zij vinden daar een gezellig tehuis, waar zij binnen kunnen gaan zonder verplicht te zijn iets te moeten gebrui ken. Tot nog toe was de opbrengst van dit Tehuis bijna toereikend om rente en af lossing daaruit te kunnen bekostigen; voorherstellingen en vernieuwingen bleef evenwel niets over. Men hoopt nu door dezen bazar eenig geld te krijgen ten einde noodzakelijke herstellingen te kun nen dèen. In de tweed© plaats dient de opbrengst van dezen bazar voor een bijdrage aan het Uniehuis. Deze stichting is misschien minder goed bekend bij d© l'eden, daar zij niet hier gevestigd is. Het is eene in richting voor drankzuchtige vrouwen, welke daar, grootendeels zonder betaling, genezing kunnen vinden. De drankzuch tige vrouw is veel vreeselijker dan de drankzuchtige man; spr. heeft daarvan- wel voorbeelden gezien, die te verschrik kelijk zijn om te vertellen. Een man, die drinkt, kan nog een nette vrouw hebben, die den boel bij elkander houdt; een vrouw die drinkt, verwaarloost haar huis houden en de kinderen gaan den verkeer den weg op. Het kost dikwijls zeer veel moeite de patiënten voor dit Tehuis te overreden zich aan een verblijf ln deze stichting te onderwerpen. Over 't alge meen heeft de vrouw minder wilskracht om aan de drankzucht te ontkomen en natuurlijk dient bij deze vrouwen aller eerst d© goede wil aanwezig te zijn. De afdeelingen der N.O.G.O.V. dragen alle bij aan d© instandhouding van dit Tehuis, maar onze afdeeling had daarvoor de middelen niet Vandaar deze bazar ook voor dit doeL Tenslotte is de bedoeling een gedeelte der ontvangsten af te dra gen aan de, kas van het Hoofdbestuur. Spr. dankt tenslotte alle leden voor hunne medewerking, in het bizonder de Bazarcommissie, bestaande uit de heeren die Haan, Koopman en Koch, het Dames comité, dat al maanden lang aan den ar beid is geweest, en niet te vergeten de jougd-afdeeling „Hoop der Toekomst", die met een eigen! stand vertegenwoor digd zijn. Aan de muziek brengt spr. dank voor de medewerking, aan de zus terverenigingen voor haar tegenwoordig heid, aan de pers voor haar medewerking. Als vertegenwoordiger der Evangelisa tie spreekt ds. de Pree een kort woord. Het tentoongestelde maakt een frisschen indruk, aldus spr., maar het stemt treu rig als we bedenken, dat het bestemd is voor den strijd tegen het drankmisbruik en ieder moest er eigenlijk een afschuw van hebben. Maar de christen mag geen gelegenheid! verzuimen zijn medemensch te helpen en nergens anders dan in een geheel-onthoudersvereeniging kan met succes deze strijd tegen de drankzucht worden aangevangen. Drankmisbruik ver oorzaakt een zee van ellende; het zet de deur open voor misdaad, en tal van straf- gestichten zijn bevolkt met lieden, die door drankmisbruik zoover kwamen. Daarom is de strijd tegen het drankmis bruik speciaal sympathiek aan den chris ten. Spr. hoopt dan ook, dat deze bazar een groot succes moge hebben. De heer de Lange deelt vervolgens mede, dat de Burgemeester en de wet houder bericht zonden wegens ambts bezigheden verhinderd te zijn bij de ope ning tegenwoordig te zijn. Natuurlijk spijt ons dit, maar wij verheugen ons over een burgemeester als de onze, die zich voor alle kringen der burgerij onteresseert. en daarvan steeds doet blijken. Spr. verklaart thans den bazar voor geopend. Eenige musici haddien zich reeds bij de opening doen hooren en ga ven ook nu weer ter opluistering een paar nummers ten beste. Zooals bij deze vereeniging gebruikelijk, was gebed en bijbellezing aan de officieel© opening voorafgegaan. Een rondwandeling door het gebouw voert ons langs de verschillende stands. In tegenstelling met den voiigen keer, heeft men thans breede paden langs de verschillende stands gehouden, zoodat er voor het bezoekend publiek voldoende ruimte is. Het is niet praktisch den boel zoo vol te zetten, dat er voor kijkers en koopers schier geen plaats overblijft. Men vindt er een tabaks- en sigarenstand, een eigen expositie van de jongens en meisjes der jeugd-afdteeling „Hoop der Toekomst" die natuurlijk alles zooveel mogelijk zelf maakten en de vaasjes, puit letjes, e.d. die ze moesten versleren, ca deau kregen. Daarnaast heeft de firma Keg een etalage ingericht van haar koffie en thee. De nu volgende stand bevat de voorwerpen, bestemd voor de tombola, alle geschenken. Het rad van avontuur, dat geenszins vergeten is, heeft allerlei praktische prijzen beschikbaar; zoo ka zen, hammen, worsten, taaipoppen, fruit manden, enz. Het loont dus de moeite daaraan een kansje te wagen. Wij vinden verder nog een vruchtenstandje, een chocola-etalage, een kraampje met prijs jes voor de verloting, een sjoelbak, een vischvermaakkorüpm, voor ©lok wat wils. In het midden van het schip is de groote h andwerketalago, met bazar arti kel en ln groote verscheidenheid!. De bazar is, behalve Dinsdag en Woensdag, nog heden en morgen ge opend. maakt gebruik van de STERK VERLAAGDE TOTALE OPHEFFINGS-PRIJZEN, In Nog voorradig voor nuttige St. Nlcolaas-Cadeaux i IJzersterke MANSBROEKEN f 1.80, 2.30, 2.60, 3.10, 3.60 Beate WINTERJASSENf 8.90, 12.30,14.80, 16.90, 18.60 Ratinó f 14.70, 16.20, 18.90, 22.30, 24.10 MANSJEKKERS, wollen voeringf 6.40, 9.30, 10.60, 12.40 COLBERT-COSTUUMSf 6.80, 7.40, 9.90, 13.60, 15.80 Enkele KINDERJASJES en KINDERPAKJES, goedkoop.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5