Gemeente-Begrooting 1927. TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAQ 7 DECEMBER 1926 Aanbesteding. Maandagmiddag werd door 's Rijkswerf alhier aanbesteed: A. bet ledigen en ruimen, gedurende 1927, van de vuilnisbakken ten dienste van verschillende schepen en ge bouwen en die op de Rijkswerf te Helder. Ingeschreven was als volgt: W. Kaan 2410; J. Glas 1780; D. Bonseiaar 1777; J. Smit 1499; J. Kiesling 1025. B. Het weghalen van mot en krullen van de Rijkswerf te Helder gedurende het jaar 1927. Hiervoor waren ingekomen twee bil jetten: J. Zwagerman mot f 2.82, krullen 0.24 per M3.; Gebr. Kraan mot 1.65, krullen 016 per M3. De levering van gerookt- en pekelspek, benoodigd ten behoeve van die soldaten- menages in het garnizoen Helder, gedu rende het tijdvak 1 Januari 1927 tot en met 80 Juni d-a.vn is toegewezen aan J. Korver, tegen de navolgende prijzen: ge rookt spek 0.59 de K.G. en pekelapek 0.59 de K.G. Zeevaartschool te Helder. In de Memorie van Antwoord zegt de Minister, naar aanleiding van de vragen en opmerkingen ln het Voorloopig Ver slag: dat het gebouw der Zeevaartschool te Helder in bouwvalligen toestand ver keert is den ondergeteekende bekend. Omtrent de plannen van B. en W. voor de stichting van een nieuw gebouw zal eerst een beslissing genomen kunnen wor den, nadat het rapport der Scheepvaart commissie is ingekomen. Salaris en rechtspositie. Naar aanleiding van de door de Tweede Kamer aangenomen1 moties der Kamerleden Bulten en) Ter Laan, welke door de Regee ring onuitvoerbaar worden geacht, wordt op Donderdag 9 December een protestvergade ring gehouden door de hier gevestigde orga nisaties van ambtenaren en werklieden, aan gesloten bij de Oentirale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier. Bij helt Secretariaat der Kamer van Koop handel, Alkmaar, Oudegracht 182, ligt ter inzage het ontwerp van de Engelsche Mer kel-et, (Merchandlse Marks Imported Goods), versohenen te Londen, do. 25 No vember 9126. Zooals bekend., beoogt deze wet het verkrijgen van een duidelijke aan wijzing omtrent den oorsprong, voor goe deren, die in Engeland zijn geïmporteerd. Ontslag da W. Onnekea „De West" van 12 November bevat de regeeringsresolutie van 30 October 1926, waarbij de predikant bij de Hervormde gemeente te Paramaribo, da W. Bronne ger Onnekes, wegens ongeschiktheid om andere redenen dan ziels of lichaamsziekte of gebreken, met ingang van 1 November 1926 uit 's Landsdienst is ontslagen, be houdens zijne aanspraken op pensioen. Blijkens allerlei lange artikelen en uit eenzettingen in het blad Suriname heeft dit besluit bij verschillende groepen der bevolking, o.m. ook bij kerkeraad en kies college der Ned. Herv. gemeente ontstem ming en verzet gewekt. Hetzelfde nummer van genoemd blad (12 November) bevat het afscheidswoord van ds Onnekes aan zijn gemeente te Pa ramaribo. Heldersche BestuurdersbondL Door den) Helderecheo Beötuurdersbond zijln aan den Raad der gemeenlte twee adres sen gericht. In het eene wordt gezegd, dat de werkloosheid in deze gemeente nog steeds bedenkelijke vormen blijft aannemen; dat de nood' in de gezinnen1 de® betrokken werkloozen en in die der meer behoeftige arbeiders in deze gemeente zee® hoog is; dat het adressanten voorkomt, dat door een extra uitkeering aan al deze gezinnen1 te verschaffen, hun- nood wel niet wordit teniet gedaan, maar toch1 zal kunnen worden voor zien in iets hoogst noodzakelijks; dat zij, uiithqofde hiervan den Raad. be leefd verzoeken aan alle werkloozen en "hen, die worden ondersteund door Burgerlijk Armbestuur of Kerkelijke Diaconie, een extra uitkeering te verstrekken voor de a.s. Kerstdagen, een en' ander in overeenstem ming met het door den Raad genomen be sluit op ons adres van 1 December 1926. Het tweede adres luiidlt: dat volgens een mededeeling van den Di recteur der Water- en Lichtbedrijven in de .plaatselijke pers de prijs voor grove cokes, afgehaald aan de gasfabriek, met ingang van 8 November jd. is bepaald op 1.20 per HiL.; dat adressanten van meening zijn, dat deze prijisverhooging ongemotiveerd hoor is en niet gerechtvaardigd wordt door een hooge- ren prijs der gaskolen, aangezien deze bij contract tot Augustus 1927 zijln vastgesteld; dat het hun bekend' is, dat de resultaten der gasfabriek niet schitterend zijn, doch dat h.i. dit geen reden mag zijn om. de cokes- prijzen hooger op te voeren dan in vergelij king met de prijlzen in andere gemeenten gerechtvaardigd is. Zij wijzen in dit verhand op de prijzen voor ookes te Amsterdam1 en Zaandam, welke respectievelijk 1.05 en 0.90 bedragen. Adressanten meenen voorts nog onder uwe aandacht te moeten brengen, dat het Gemeentebestuur, door den cokesverkoop der gasfabriek, een middel bezit om prijs- regelenJd te werken ten opzichte der particu liere brandetoffenhandel, waardoor een meer direct ingrijpen ln de prijsstelling van den brandstoffenhandel zooal niet overbodig, dan toch minder urgent kan warden gemaakt; adressanten meenen verder, dat door den thans vastgestelden prijs deze prijsregelende werking te niet wordt gedaan en verzoeken derhalve uwen Raad, mede op de hierboven aangegeven gronden1, er toe te willen mede werken, dat de cokesprijs op een lager be drag wordt vastgesteld; Eere-avond Louis de Vries. Omtrent de voorstelling van Pirandeio's tooneelstuk „Hendrik IV op a.s. Zondag avond door het gezelschap Louis de Vries kunnen wij nog het volgende mededeeien: De Burgemeester heeft zich, evenals de vioe-admiraal, de heer O. Fock, bereid ver klaard in het eere-comité zitting te nemen. Het uitvoerend comité bestaat uit de na volgende personen (ln alphabetiscbe volg orde): J. Brouwer, M. Grunwald, Jac. ter Hall, S. Jaring, L. H. F. Leistikow, L. van Loo, Th. Lugtenburg, J. M. Peeters, Mevr. Polak—van Biene, M. Polak, F. Schellinger en A. G. A. Verstegen. De plaatselijke muziekvereenigingen zijn aangezocht hun gewaardeerde medewerking te verleenen, waarvoor reeds toezeggingen zijn gedaan, zoodat nu al reeids gezegd1 kan worden, dat Louis de Vries een waardige ontvangBt zal hebben. Het op te voeren stuk „Hendrik IV" van Piranrielio, den schrijver van w'ien wij voor eenigen tijd hier het geestige „De Conse quentie van Fatsoen" zagen, is door De Vries, die daarin de hoofdrol vertolkt, zelf uitgekozen. Het belooft een schitterende uitvoering te wortlen, en een avond van waar kunstgenot. WJj hebben bij een Vorige gelegenheid reeds gewezen op de groote beteekenis van De Vries ais karakterspeler. Wie, die hem in een der rollen, die hij' ook bier vertolkte, heeft gezieni, zal zijn spel vergeten? Onver getelijke indrukken laat hij. achter bij de toeschouwers, en ongetwijfeld zal deze uit beelding opnieuw bewijzen welk een uitne mend karakterspeler De Vries is. Omtrent kaartverkoop en plaatsbespre king raadplege men de advertentie. Eierveiling Helder. Naar wij vernemen stelt het bestuur van de pluimveevereeniging „Helder" po gingen in het iwerk om te geraken tot de oprichting van een goed gefundeerde eierveiling in onze stad, waarbij haar reeds van verschillende zijden steun is toegezegd: Het doel van genoemd bestuur is otm met inachtneming van de 'belangen harer leden door een gemakkelijk en goed af zetgebied voor die eieren te verkrijgen, te bevorderen de pluimveecultuur met de daaraan verbonden eier-productie. Dit streven verdient zeker onze waardeering, omdat het niet alleen voordeel geeft voor de produoenten in den vorm van op brengst naar waarde, maar omdat de eler- etende burgers eieren krijgen, zoo moge lijk gestempelde eieren, van goede kwali teit. En aan het laatste schijnt in onze gemeente nog wel eens wat te haperen. Voorts ligt het in de bedoeling om op haaldienst in het leven te roepen, zoodat de eieren van de boerderijen worden af gehaald. Last not least het economisch belang voor onze gemeente, als hier een flinke eierveiling tot stand komt; dit springt zoo in het oog, dat wij daarover nauwelijks behoeven te spreken. Op grond van deze overwegingen ho pen wij, dat de Pluimveevereeniging Helder", welke wij kennen o.a. door haar goed geslaagde tentoonstellingen, haar doel zal bereiken en dat de Nut-pluimvee- houders in onze omtrek gehoor zullen geven aan den oproep, heden per adver tentie gedaan, om geen verkoopcontrac ten te sluiten, maar het oog te houden op de ^eierveiling te Helder. Het Fransche stoomschip „Perdreau". Het bergingswerk. De berging van de lading van het Fran sche aa „Perdreau", dat, zooals men weet voor ©enige weken ln de gronden, nabij Texel strandde, vordert langzaam. Het werk wordt uitgevoerd door het Bureau Wijsmtlller. De bekende duiker Jan van Drimmelen verricht daarbij de duikers* werkzaamheden. De lading van het schip bestond' uit 1200 kisten gedistilleerd, waarvan er bij de stranding 200 over boord geworpen werpen, die op Texel aanspoelden. Van de 1000 kisten die het schip dus nog moet bevatten, zijn er 424 geborgen. Vijf dagen (25,27,28 en 29 November en 2 December) is van Drimmelen onder het wateropper vlak verdwenen om zijn lang niet gemak kelijk werk te verrichten. De laatste dagen kon het bergingswerk wegens te ruwe zee niet worden voortge zet. Eb* zal gunstiger weer worden afge wacht om het werk te hervatten en de overige kisten, pLm. 600 naar boven te brengen. De duiker wordt met een reddingsvlot naar de plaats van de stranding gebracht, die door het stoombergingsvaartuig „Dol fijn" naar de gronden wordt gesleept. Danssalon Pschorr. Zaterdag is in de Spoorstraat geopend de dancing cabaret „Pscorr". Deze danssalon wil- tegemoetkomen aan de steeds grooter wordende behoefte naar dansgelegenheden. Als zoodanig zal dit niet groote, maar zeer gezellig ingerichte zaaltje ongetwijfeld vol doen. Het ontwerp is van1 den heer Salm, die een aardig voorgeveltje ontwierp en ook het inwendige in overeenstemming bracht met de eischen van1 den modernen itajd. Boven lichten van glas in lood maken de zaai' licht en vrooiyk; lampen van gebrandschilderd glas, zorgen in de avonduren voor de noo- dige verlichting. De beschildering is in ge mepte kleuren, ml bruin en trroen, waartus- scheni sierlijk meubilair van licht hopt met lila trijp een aardigen indruk maakt. De muren zijln ln zacht rosé geschilderd; de lamhriseering van zwart spiegelglas. Benige staande schemerlampen, alsmede eenige wandlampjes verhoogen de gezelligheid. De oppervlakte van het zaaltje is 87 M3., een speciale parketvloer is aangebracht. Het orkest heeft een plaats op een galerijtje, dat een aparten toegang heeft. Langs de beide wanden beeft de heer Neyts vrouwenfiguren aangebracht; deze symbollseeren den dans in verschillende uitingen, zoo is er o. a. Salome met t hoofd van Johannes den Dooper, enz. De heer Bossen, leeraar in het teekenen alhier, ver leende hij deze wandschilderingen zijne medewerking wat betreft de anatomie dezer vrouwenfiguren. De decoraties zijn in pas senden, zich bij de betimmering aansluiten de lijst gevat. Aannemers van het werk waren Geb'. Boot, het schilderwerk is verricht' door den heer Vermeulen. De voorzijde van het per- oeel is ingericht als bar; een aparte ingang geeft toegang tot den danssalon. Met zijln gezellige zitjes, zal deze nieuwe danding wel in den smaak vallen hiji het danslievend Heldersche publiek. GEMEENTERAAD. Versohenen is een Vervolg-agenda voor de Raadsvergadering op hedenavond. Ingekomen stukken. Adres van O. A. van Kalken, houdende verzoek te beslissen, dat hij alsnog volr gens besluit en onder de voorwaarden vastgesteld door het scheidsgerecht, in ge meentedienst zal mogen blijven. Verdaglngsbesluit van Gedeputeerde Staten omtrent het raadsbesluit van 14 September 1926, tot het verleenen van een voorschot en een bijdrage aan de Woning stichting. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). Adres van de Afd. Helder van den Ne- derlandschen Bouwarbeidersbond omtrent het timmerwerk voor de 49 door de Wo ningstichting te bouwen woningen. (Onder verwijzing naar de ter Inzage liggende notulen van de Commissie van Bijstand voor Publieke Werken, wordt voorgesteld dit stuk voor kennisgeving aan te nemen). Verzoek van A. E. Ernste om ontslag als leeraar in de radio-telegrafie aan de Zeevaartschool ingaande 1 December 1926. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag eervol te verleenen). Adres van den Helderschen Bestuur- dersbond, houdende verzoek aan alle werk loozen en hen die worden ondersteund door Burgèrüjk Armbestuur of Kerkelijke Diaconie een extra uitkeering te verstrek ken voor de a.s. Kerstdagen, oonform het ten vorige jare genomen besluit. Adres van den Helderschen Bestuur- dersbond houdende verzoek er toe te wil len medewerken dat de ookesprijzen op een lager bedrag worden vastgesteld. (Voorgesteld wordt deze stukkon ln han den te stellen van Burgemeester en Wet houders om prae-advies). Belastingen. Voorstel om Burgemeester en Wethou ders te machtigen namens den Raad be zwaren in te dienen tegen de aanslagen in de plaatselijk© inkomstenbelasting in andere gemeenten t.n. van L. Zwakman, L. J. C. Pootjes en M. Slufter. Verhooging der prijzen van Gas, Electriciteit en Water, of invoering van eene straatbelasting. De gemeentebegrooting voor 1927 is in druk verschenen en blijkens een® adverten tie in ons nummer van Zaterdag, voor be langstellenden ter visie gelegd. Evenals andere jaren is ook thans een voorwoord ter begeleiding verzonden; wij ontleenen daar aan het velende: Uitvoerig wordt uiteengezet aan welke oorzaken de voor de meeste gemeenten ontstane moeilijkheden om de begroo tingen sluitend te maken, zijn te danken. De gemeenten ontvangen sedert 1 Januari 1898 een vast jaarlijksch bedrag per inwo ner, hetwelk voor Helder is berekend' op 2.32, en alzoo bij een inwonertal van 30.000 in totaal 69.600.— bedraagt. Boven dien ontvangt de gemeente eene uitkeering van 1/4 deel der som van de jaarwedden van Burgemeester en Secretaris, tot een maxi mum van 600.In de memorie van tot lichting betreffende dit wetsontwerp wordt gezegd, dat die uitkeering geschiedt, ten eerste, omdat het Rijk de gemeenten heeft verboden accijnzen te heffen (een recht, dat zij vroeger bezaten) en ten tweede omdat het Rijk de gemeenten noodzaakt tot bet doen van uitgaven in bet algemeen belang, die hooger zouden zijn en minder nuttig effect zouden hebben wanneer zij door bet Rijk zelf werden gedaan. Nu wa9, al lang vóór den grooten wereld oorlog, vrij algemeen het oordeal komen vast te staan, dat vanwege het feit, dat het Rijk boe langer hoe meer bemoeiingen, wier uit voering met groote geldelijke opofferingen gepaard gingen, aan de gemeenten veel te laag was, en was zelfs reeds toen een Staats commissie ingesteld om een meer billijke regeling voor te bereiden. Nog meer sprong de onbillijkheid van de bestaande regeling in het oog, teen in den oorlogstijd niet alteen van Rijkswege de taak der gemeenten nog meer verzwaard werd, maar daarnevens door de algemeene duurte de waarde van het geld ontzaglijk daalde, zoodat eigenlijk het redele bedrag der uit keering tot de helft of minder van het nomi nale bedrag daalde. In 1919 kende het Rijk aan de gemeenten een aandeel in de Oorlogswinst-belasting toe ter dekking van de crisdsuitgaven en d.d. 21 Nov. 1921 kwam een noodregeling betref fende een extra-uitkeering in afwachting van een vaste regeling. Voor deze gemeente bedroeg die uitkeering pl. m. 67,000.per jaar. Zij werd gemaakt voor de jaren 1921 en 1922, omdate naar bet zeggen der Regee ring, de nieuwe regeling met 1923 wel ge reed zou zija Op de begrooting van 1923 was dus, in vertrouwen op de belofte der Regeering, dat de nieuwe regeling toen zou gelden, en in de overtuiging, dat deze niet minder zou zijn dan de noodregeling, de 100 of een bedrag van 66.505.wederom uitgetrokken, en die begrooting werd door Gedeputeerde Sta ten aldus goedgekeurd1. Echter, op 80 Augustus 1923, toen het jaar dus reeds meer dan voor de helft om was, kwam van hoogerhand het bericht, dat met het oog op den zorgwekkend en toestand van *s Rijks financiën, geen nieuwe uitkee ring en ook geen nooduLkeering meer zou worden genoten. En inmiddels namen de uitgaven, door het Rijk aan de gemeenten opgedragen, nog hoe langer hoe meer toe. We behoeven hier o. a. maar te wijzen op de gevolgen der Lager Onderwijswet 1920. Was nu die mooduitkeering blijven bestaan of een nieuwe uitkeering, welke toch was toegezegd, tot hetzelfde bedrag tot stand ge komen, dan zou deze gemeente deswege ontvangen hebben van bet Rijk: in 1923 66.505.— in 1924 68.566. in 1925 70.670.— in 1926 71.424.— Totaal' 277,165.— (Bovendien heeft het Rijk sedert 1924 ook niet meer betaald de vroegere bijdrage in de kosten van verpleging van armlastige krank zinnigen ad 40.— per verpleegde per jaar, (hetgeen over de jaren 1924, 1925 en 1926 beloopt eene som van ongeveer 8400. In totaal heeft de gemeente alzoo gemist een bedrag van pL m. 285.566, waarop rij zooals boven is aangetoond, redelijkerwijs aanspraak had kunnen maken. Houdt men daarbij in 'het oog, dat de ge meente al sedert 1922 (dus na de uitkeering uit de Oorlogswinstbelasting voor crisis- uitgaven) per jaar, na aftrek van Rijksbij dragen en andere tegemoetkomingen, resp. rond 72.200, 60.300, 45.400, 54.900 en 40.000 voor werkverschaffing en steun- verleening heeft uitgegeven, dat is in totaal rond 273.000, dan is het, meenen wq, zeer 'goed verklaarbaar, dat de uitgaven niet an ders dan door het treffen van bijzondere maatregelen door de inkomsten kunnen worden gedekt. De hoofdstrekking van het hierboven ge leverde betoog berust, voor zoover dit de huidige financieele positie der gemeente be treft, eigenlijk op deze twee gronden: le. de uitgaven kunnen niet anders dan door het treffen van bijzondere maatregelen door de inkomsten gedekt worden; 2e. het sluitend maken der begrooting levert in de laatste jaren steeds meer moei lijkheden op. Dat het onjuist is als zou de gemeente voor een belangrijk deel teren op „overschot ten", blijkt hieruit dat, zooais de verschillen de gemeentebegrootingen- en -rekeningen aangeven, alleen 't dienstj. 1921 (belasting jaar 1921/22) een belafigrijk overschot aan inkomstenbelasting opleverde, zoodat in de volgende jaren van zoodanig overschot geen sprake was. En dat overschot van het dienstjaar 1921 ad 285.347.126 is grootendeels gebruikt om daarmede de begrooting van het volgende dienstjaar '(1922) te ontlasten: Er bleef van dien meevaller slechts over 25.347.126 voor de volgende jaren. Dat het zoo extra moeilijk is de begrooting voor 1927 te doen sluiten, heeft, behalve de hoofdoorzaak: het Rijk legt de gemeente te veel lasten op en vergoedt daarvoor te wei nig, een andere, zeer voor de hand liggende oorzaak, en wel deze dat, waar de rekening over 1924 sloot met een nadeelig slot van slechts 24.914.94, waaronder pü. m. 20.000 voor nog te ontvangen rijksbijdra gen, enz., enz., en waartegenover een be drag van pl. m. 137.500.88 aan nog te ont vangen Inkomstenbelasting', de rekening over 1925 een nadeelig slot beeft van 109.792.63, waaronder pi m. 20.000 voor nog te ontvangen rijksbijdragen, enz„ enz., en waartegenover 'n bedrag van ƒ130.778.85 aan nog te ontvangen Inkomstenbelasting. Kon de dienst 1925 aanvangen met een geraamd zuiver tegoed van 1923 ad ƒ135.684, en de dienst 1926 met een geraamd zuiver tegoed van 1924 ad 132.686, de dienst 1927 moet het stellen met eep geraamd Ai ver tegoed van 1925 ad 40.986, of 94.698.— respectievelijk 91.600 minder dan zjjin twee voorgangers. Dat 1925 een zooveel slechten resultaat heeft opgeleverd, ligt alweder niet aan de ontvangsten wegens Inkomstenbelasting, doch aan het resultaat der overige ontvang sten en der uitgaven. En dat evengenoemd resultaat in 1925 zoo poover is geweest, vindt zijn oorzaak voor een groot deel in het navolgende: a. de ziekenverpleging heeft een meerdere uitgaaf gevorderd van 22.435 en het ver haal daarop van belanghebbenden een min dere ontvangst opgeleverd van 5992; na deelig verschil28.427 b. de werkverschaffing en onder steuning aan werkloozen heeft meer gevorderd14.916 c. de gasfabriek heeft inplaats van een winst van 12.545 een verlies opgeleverd van 20.057; nadeelig verschil32.602 d. de ophaaldienst heeft een grooter verlies opgeleverd van 8.307 e. het aandeel der gemeente in den toeslag op de wonanghuren heeft meer bedragen'4.052 f. de ontvangsten voor aflossin gen en renten der voormalige N.V. Staalman, Baak Co. hebben min der opgebracht8.298 g. de kermis en de vischafslag hebben minder opgebracht 8.608 Tmmen 90.310 Bij het opmaken der huidige begrooting bleek het B. en W., dat deze zou sluiten met een geraamd tekort van 92.000. Ter dek king hiervan zullen dus bizondere maatrege- .en moeten worden genomen. B. en W. hebben getracht de uitgaven' te verlagen zonder dat dit voor de betrokken jb jee ten al te ingrijpende gevolgen zou heb ben. Zoo worden thans voorgesteld1 verla gingen voor: a. In verband met den gerlngeren omvang van het raadsverslag in 1926 en door het aanbrengen van eenige wijzigingen in de z.g. boekjesbijiagen kan de betrekkelijke post verlaagd worden met 1.600. b. Afschaffing van eenige abonnementen op tijdschriften e. d60.— c. Afschaffing van het. presentiegeld voor de leden der stembureau! 640. d. Hef houden) van keuringen Ingevolge de Dienstplichtwet in» een gebouw d. gemeente, waardoor de huur wordt gespaard 126. e. Vermindering van den post ./Bureau behoeften der politie" van 1090 tot 900, besparing190. f Vermindering v. d. kosten van de Hyur- coimmissie van 8100 tot 1900, alzoo met 1200, waarvan ten voordeel® der gemeente - 600.— g. Vermindering van' de posten Hosten Schoolbibliotheken" ad 875, gezamenlijk met775.— (Hierdoor zal aanvulling in 1927 niet kun nen geschieden, doch blijtft 100 over voor eventueel® herstellingen e.d.). h. Afvoering van den post voor los per soneel voor werkzaamheden in de plantsoe nen, voor welke werkzaamheden personeel van den dienst der Gemeentewerken kan worden aangewezenf 1.500. i. Verlaging van het verlies van den Op haal- en Stortingsdlenst der Beslastingen, door het aan de aangeslotenen in rekening brengen" van 21/, cent per week, voor het ophalen aan huis, en door het 'bevorderen van de storting aan het ontvangkantoor door rentevergoeding voor de gestorte bedragen 8.000.— j. Vermindering van subsidies voor mu ziekkorpsen door schrapping van de 1000 voor de Marine-Zomerconoerten en verla ging van de overige subsidies met 25 (be halve die voor de Marine-Volksconcerten in den winter), besparing 1.400. k. Verblindering, resp. schrapping van verschillende posten der begrootiing voor Publieke Werken, door het achterwege laten in 1927 van verschillende aanvankelijk voor genomen werken en aanschaffingen (zie af zonderlijken!, bij' de stukken liggenden staat van den Dir. v. Gem.-Werken) 16.143.20 1. Heffing van 3'/s pensioensbijdragen van den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvanger, evenals van de overige amb tenaren en werklieden, nu de jaarwedden van de 3 genoemde functionarissen op beter peil zijn gebracht288.40 Tezamen 25.111.60 Er blijft dan nog een ongedekt tekort van pl. m. 66.800.over. B. en W. hebben daarvoor verschillende middelen ter sprake gebracht, zooals: schrapping of vermindering van de posten voor steunverleening en werkverschaffing, schrapping van den post voor kindervoeding en dien voor schoolreisjes, afschaffing van den Franschen cursus en van het vervolg onderwijs, bezuiniging op het onderwijs door vergrooting van het aantal leerlingen per klasse overeenkomstig de wet en daardoor ontslag van bet overcompleet zijnde perso neel, opheffing van de Beroepskeuze en van den Ophaal- en Storingsdienst. Voorts hebben zij nog besproken de on- dervoteende onderwerpen tot versterking der inkomsten: Invoering eener straatbelasting,, verhoo ging van het verhaal der pensioensbijdragen op het gemeente-personeel tot het door de wet toegestane maximum en verhooging der tarieven voor water, ga9 en electriciteit en van andere inkomsten uit een of meer der bedrijven: Na langdurige beraadslagingen, waarbij 't voor en tegen der verschillende middelen ernstig onder de oogen is gezien, zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat bet laatst genoemde, de verhooging der tarieven voor het water, gas en electriciteit en van andere bedrjjfsinfcomsten 't meest aan te bevelen is. Voorgesteld wordt thans verhooging der tarieven voor de Waterleiding met 10 enkel voor particulieren. Meerdere winst 12.975. Voor de Gasfabriek een verboo ging van 1 cent per Ms. gas, alleen voor par ticulieren, zoodat het gas wordt gebracht van 12 op 13 oent en het muntgas van 13 op 14 cent. Meerdere winst 25.250. Uit den cokesprijs wordt, door de prijisverhooging der cokes, een hoogere opbrengst geraamd van 11.220, uit den teerprjjs van 1307, totaal 37.777. Voor het Electriciteitsbedrijt wordt voorgesteld 5 cent per K.W.U., alleen voor particulieren en voor dern stroom, die thans op 35 cent per uur staat; meerdere winst 17.630. Op deze wijze wordt verkregen een meer dere winst van 08.382 in totaal, welk bedrag met de geraamde bezuiniging oplevert 93.493.60, welk bedrag met 1000 moet worden verminderd, omdat de post schoon houden van het Raadhuis abusievelijk met dit bedrag te laag is uitgetrokken. Het over schietende bedrag van 493.60 kan 'bij de onvoorziene uitgaven worden gevoegd: Verder wordt voorgesteld, ten einde de zekerheid te hebben, dat de geraamde be dragen ook werkelijk verkregen worden, B. en W. te machtigen de tarieven eventueel te mogen verhoogen resp. verlagen. Met deze voorstellen kan de wethouder van Financiën zich niet vereenigen voor wat betreft de verhooging van de tarieven» De resultaten van het Gasbedrijf zijn ook dit jaar weer achtèruitgaanlde en de fabriek leverde tot einde Augustus nog een verlies op vu» 18-148.44, terwijl voor 1926 op een M - - .-■• »-

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5