officier getracht brand te stichten in een der bewaarplaatsen van munitie. Do man had de sloten reeds verbroken en had een brandend stuk papier of hout in de hand toen hij door twee matrozen van de wacht gegrepen kon worden. De man heeft vermoedelijk in een vlaag van waanzin gehandeld, en zal, na zijn roes, genees kundig onderzocht worden. Duitsche treil er gezonken. Een Duitsche treiler uit Geestemunde is vannacht bij Havnlngberg in de nabij heid! v,an Vordö, tengevolge van een sneeuwstorm aan den grond geloopen en na korten tijd gezonken. De bemanning, die uit 18 koppen bestond, is met veel moeite gered. Noodlanding. De geheel m'etalen Duitsche eendekker, die van Amsterdam naai- Oroydon zou vliegen, heeft een noodlanding moeten doen te Oheriton bij Folkestone. Het toe stel werd niet besohadigd. De passagiers gingen per trein verder. Binnenland. Verduistering van voor liefdadigheid bestemde gelden. De zaak-Verschoor. In hooger beroep is gisteren voor het Haagscfhe Hof behandeld de zaak tegen den 45-jarfgen koopman Verschoor, te Rotterdam, die in eerste instantie door de rodhtbanik te Rotterdam, wegens ver- dudstertng van gelden, wélke (hij ingeza meld had ten behoeve van de noodlijden den! in de Drpntsche veenstroken, is ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. De ndvooaatJgenesaal «lachte overeen komstig het vonnis der Rechtbank 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van 8 maan den voorarrest. v De hooMbouwkundige Lelth, bekend door zijn in verband met die ramp bij De Vink afgelegde verklaringen, zal te Rot terdam door den (heer J. Veenenboa wor den vervangen. De Urker visscher ter zake van fraudu- lenzen Invoer ontslagen, van rechtsvervolging. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak te gen den Urker schipper van den motor- botter „Kleine Maria", UJL 208, die in hooger (beroep was gekomen van een von- nis der Rechtbank te Alkmaar, waarbij hij ter zake van frauduleuzen invoer bin nen het Koninkrijk (strafbaar gesteld bij art. 205 der Algemeene Wet 1822) veroor deeld werd tot 50 boete of 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van den botter. Het Hof vernietigde het vonnis. Op nieuw rechtdoende, verklaarde het Hof het ten laste gelegde feit wettig en over tuigend! bewezen, doch niet strafbaar. Daarom werd de verdachte vrijgesproken van alle rechtsvervolging. wenschelijkhedd der aanschaffing «ene uit voerige discussie plaats. Het voorstel van B. eni W. om tot aanschaffing over te gaan, wordt met 7 tegen 4 stemmen, verworpen. Aangenomen wordt /een voorstel vani B. en W. tot- handhaving van den post van 865 voor onderhoud der woningen op het Hoog. De oommissie wilde den post met 165 verminderen. Daarentegen wordt het voor Vreeburg uitgetrokken bedrag 275) op voorstel' der commissie tot 175 verlaagd. Eveneens wordt geschrapt het bedrag voor bestrating der Gedempte Gracht 6000). Een voorstel wan B. en W. tot verhooging van de jaarwedde van den doodgraver met 100 wordt verworpen; de post verwarming U-LjO.-school met 75 verlaagd. De sub sidie aan de Landbouwhuishoudschool 2000 blijft gehandhaafd; de 75 aan de voetbalvereendging „Sparta" wordt ge schrapt. De jaarwedde van den controleur heden wordt met 100 verhoogd; het vei- der belastingen en openbare vermakelijk- lingaloon voor d!e eierveilng met 500 ver hoogd. Insgelijks de post opbrengst riet, gezien den meevaller hieruit De meerderheid der oommissie stelt ten opzichte van het verhaal van bijdragen voor het pensioen voor, om het maximum verhaal op de gemeente-ambtenaren toe te passen, waurbij een bedrag van 1600.28 boven 'het tot heden ontvangen bedrag zal worden verhaald. De minderheid! verklaarde zich voor handhaving derJbestaande regeling. B. en'W. gaan hiermede niet acooord, noemen het een verkapte salarisverlaging en achten den tijd om daartoe over over to gaan, nog niet gekomen. Bovendien zijn zij van oordeel dat het niet wel op gaat, de ambtenaren der gemeente te laten lijden onder den ongunstlgen toestand der gemeonteflnanciön. Verschillende leden laten zich hierom trent hooren. De heer Trapman zal noode voorstemmen. Deze heer wijst op den finantieelen toestand in de gemeenten Helder en Alkmaar; te Helder komt een voorstel voor een straatbelasting van maar eventjes 62000.en ook voorstel len voor tariefsverhooging. Alkmaar wil de pensioensbijdrage voor de ambtenaren Gemeenteraad van Schagen, op Dinsdag 14 Dec. 1926. Gemeentebegrooting: B. en W. stellen voor f 16.000 belastingver- hooging. De Raad komt door groote bezuinigingen tot geen be- lastlngverhooglng. Aan Wethou- houder Van Erp elk vertrouwen en alle samenwerking opgezegd. Ingekomen is een schrijven van den heer Mr. W. C. Bosman, secretaris van de Kaua- lencommissie-van Aalst, dat tot lid der Gam in/seie is benoemd de heer P. Trapman. Schrijven "au de commissie autobus- üienst Wieringen—Schagen, dat de onder nemer, de heer Jb Bruul, geen gebruik zal maken van de gestelde garantie. Volgt rapport gasbedrijf over de drie eer ste kwartalen van het jaar 1026. Het winst saldo bedraagt 5614.60. De gewonè af schrijvingen ten) bedrage van 3345 plus 111853 voor aankoop verschillende zaken, hebben plaats gehad. Eveneens het rapport van 't eleotriciteitsbedrijif, met een1 veriies- - cijfer van 3641.88, met een vaste afcehrij- ing van /•&Ü12.30 en 2826.266 voor kabel aansluitingen enz. Het verlies zal in het laatste kwartaal1 wel wonden ingehaald. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor om een kasgeldlee- ning te sluiten van 50.000, tegien1 een rente van ten hoogste 5 Burgemeester en Wethouders stelJep voor de bovengrondsche electrische geleidingin de Oosterstaaat te vervangen door een on- dergrondschen kabel. De kosten zuilen vol gens oveigeldgde begrooting van den Direc teur bedragen 606.22. De voldoening kan geschieden uit.de gewone middelen van het bedrijf. Opgemerkt wordt, dat mocht worden besloten de leiding aldaar bovengrondsch te laten, het In elk geval' noodig zal zijn een opsiijigpunt te maken aan de paai voor 'het perceel Berends en Go., waarvan de kosten zullen bedragen 186.—. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Januari de elerveiilng in te richten als af zonderlijk bedrijf. De hiervoor benoodiigde verordening, begrooting, gewijzigd regle ment, enz., wordien aangeboden. Het voorstel van B. eü W. wordt aange nomen met 6 tegen 5 stemmen, tegen stem den de hoeren Huiberts, Trapman, Rogge veen, Timmerman en Overtoom. Naar aanleiding van een demonstratie met de Edison Dlck Mimeograph heeft over de verhoogen van 81/» op 8/1, pet. en over weegt zelfs een U.L.O.-school voor meis jes op te heffen. Laten wij te Behagen zorgen niet zoo in den put te geraken, zegt spr. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen en de pensioenbijdrage voor de gemeente-ambtenaren bepaald op het maximum, 81/» pot. Uitgetrokken wordt een post van 600 voor het weder instellen van een corres pondentschap der Arbeidsbemiddeling. Op voorstel van den heer Trapman wordt een post van 500.— voor hulp van den gemeente-tuinman geschrapt. Voorts stel de deze heer voor gezien den höogen winst post der gasfabriek (7 a 8000 glit) en den gu jtigen toestand van het reservefonds, een bedrag van 4000.over te brengen naar den -post Recognitie voor het hebben van gasbuizen in gemeentegrond. Ook van het elektriciteitsbedrijf zal een dergelijken post a 100 gevorderd wor den. Zijn voorstel wordt met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. De begrooting wordt na nog enkele op merkingen hierna met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag deden zich onverkwik kelijke tooneelen voor, waarbij aan den wethouder van Erp het vertrouwen is ont zegd. Deze heer schijnt uit de geheime zittingen, waarin uitteraard nog al eens personen worden besproken, mededeeling aan de betrokkenen te doen, waarvan ver schillende voorbeelden worden aange haald'. De heer Bakker dient naar aanlei ding daarvan de volgende motie in: De Raad der gemeene Schagen, in ver gadering bijeen op heden 14 December 1026, gehoord de besprekingen over den Wet- houder Van Erp, spreekt er zijne strenge afkeuring over uit, zegt genoemden heer het vertrouwen op, en wenscht niet meer met hem samen te werken. Deze imotie wordt aangenomen na een onVerkwiilkjkelajke discussie. Welke consequenties zitten (hier nu aan vast? wordt gevraagd De 'beer v. Erp (niet stemverheffing): Dat is aan mijt Bij de rondvraag toomt nog ter sprake die verkoop «ener partij cokes, die veel te laag van de hand is gedaan. (Naar aanleiding van het incident dieet! de voorzitter mede, dat over het in ooanité gesprokene geheimhouding zal wordien opgelegd, zoodat Mappen strafbaar ia OUDESCHILD. Oude Sinterklaas. Zoo stal het verleden week was, zoo druk was het nu met zjg. „oudie Sinter klaas". Sommigen (hadden veel werk van bun pakjes gemaakt Er waren Tyiderimr nen, een Pierrot, drie 'bakkers die olie bollen bakten en dbze aan de jeugd uit- dieeiden' enz. Ook was er «en groep, die propaganda maakte voor de geheel-ont houding. De zangers en zangeressen), die verl-eden week aan Den Burg voor Kat wijk haddien gezangen, lieten' zich nu hier hooren. Zaterdag waren ze naar Den Hoorn geweest, waar die ontvangst 42 bedroeg. De opbrengst voor die Katwijksche vis- schers was 76. Te ongeveer 0 uur gingen de igemas- kerden naar die „Zeven Provinciën", waar ze zich tmot een dansje konden vermaken. i Geachte Redactie, Ten derde male rij imij vergund «enige plaatsruimte in uw blad to vragen* waar voor bij' voorbaat mijn dank. Toen ik Dinsdagavond' jl de imjj door Dr. die Koos gezopden afrekening over die Abonnementsconcerten nog eens doorzag, bleek mij, dat deze niet 1/8 gedeelte, zoo- als -abusievelijk in tmijn ingezonden stukje van den' 14den dezer staat vermeld], maar ale onkosten gemaakt tot en met het eer ste concert, voor rijn rekening heeft ge nomen. Het gedeelte van mijn betoog hierop betrekking hebbende, kan dus vervaken. Ik 'haast me deze fout to redreaseenen en bied Dr. de nooa wel mijne excuses aaa Hoogachtend', A. J. LEEWiENR VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 18 December. Geen behoorlijke manier om aan kermis geld te komen. Een 21-jarige timmerman te Helder be schikte over onvoldoende contanten om eens lekker te gaan kermishouden. Hij beraamde toen een plan met een jonger vriendje, om zich geld te verschaffen van 'n paliingkoapman, 'bij wden hij vroeger als pleegkind had vertoefd. Het plan gelukte uitnemend, toen de palinghandelaar met zijn negotie op de kermis stond en de baan dus vrjj^s. Een kistje met een niet onbelangrijk bedrag werd buit gemaakt en broederlijk gedeeld. Maar de politie had de insluipers spoedig te pakken en ze stonden heden terecht. De minderjarige 's morgens voor den Kinderrechter ter wijl de timmerman 's middags rijn op wachting maakte voor den Politierechter. De Officier noemde het een gemeene diefstal, maar wilde toch zoo edelmoedig zjjn, den ondankbaren pleegzoon niet naar de petoet te verwijzen. Daarom re- quireerde hij 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 proefjaren. De Politierechter kon zich hiermede volkomen vereenigen en legde het jonge- mensoh de gevorderde voorwaardelijke straf op. Wordt gram maar zondig niet Een ingezetene van Texel, die geze gend is met een paar zeer geprononceer de O-beenen, werd op 24 October door een stelletje criti'sch aangelegde jonge Tesse- laars uitgescholden voor „biggevanger" De goede man maakte zich ernstig boos over deze ongevraagde recensie en wist een van de jonge booswichten te achter halen, dien hij' liet boeten voor die zxmdlen van de heele bende en hein een stevig pak slaag toediende. Hij ging echter de perken van een rechtmatige bestraffing in zijn woede ver te buiten, wat de politie rechter hem heden duidelijk maakte door het opleggen van 15 boete of 15 dagen. INGEZONDEN. NIEUWE UITGAVE. Wij- ontvingen „De Dlenspllohtgkis", uitgave van Mliadlbu (Militair advies bureau) Oud) Blaricuimimerweg 8, Naardien!. In die inleiding zegt de samensteller de le Wfc. der Inf. Paul Kies om.: Hoewel „iedler Nederlander geacht wordt de Wet te kennenT, laat dat uiter aard in de praktijk nog al te wenschen over. Maar die praktijk leert ook, dat zelfs het ABO van een wet als die op den dienstplicht niet wordt gekend. En bet ls toch voor ouders of verzorgers van Jon gens (en zeker voor dezen' sneifl) van 'het 'hoogste belang de voornaamste bepalin gen te overzieni en de plichten' en rechten Ingezonden mededeeling. Verzuim vooral niet deze extra bon geheel uit Ca knippen. Samen ingeaondan met 20 of meer Pelikanen van onze onderstaande artikelen moogt U deze bon voor 20 Pelikanen rekenen. Wij helpen U duu vlug sparen, om kennis te maken met onze fraaie geschen een. Vraagt Uwen winkelier naar ons gescbenkenlijatje. te kermen inzake een' zóó in het leven in grijpende wettelijke verpliohtingl Het doel van dezen Gids is dan ook zulks mogelijk te maken1 dioor op zoo overri/chtelijik mogelijke wijze alle belang rijke bepalingen in eenvoudige zinnen weer te geven) (het lezen en 'begrijpen van wetsbepalingen en offideele stukken ls niet altijd' gemakkelijk 1) Voorts wordt die 'bewerking dioor korte beschouwingen over dienstplicht, dienstweigering en ka- derplicbt voorafgegaan en dioor een be schrijving van het leven in den militairen dienst gevolgd. Hierbij is in geen enkel opricht stelüng genomen inzake het ont- wapeningsvraagstuk, daar dit buiten het doel van dleze uitgave ligt De prijs van dezen gids bedraagt 40 oent Wj vooruitbetaling (eventueel in postzegels van 10 oent). Bestellingen' zon der gelijktijdige geldzending blijven on uitgevoerd). Verschenenhet Decembernummer van „Ons Eigen Tijdschrift". De bijlage is een heel mooie reproductie naar een teekening van Wladimer Biél- kine. „Een avondstraat in Toledo", tejrwijl we tusschen de tekst nog een reproductie aantreffen van een ets van Lodewijk Sahelfhout: „Fluitspeler". Prof. Dr. H. Th. Obbink schrijft over „Het tegenwoordige Bethlehem" bij ver scheidene mooie foto's. E. E. P. geeft wat losse indrukken naar aanleiding van foto's der expeditie Visser naar de Kara- korum (de bezoekers van den heer Vissers lezing welbekend), terwijl Johan Briedé ons weer naar een ander deel der wereld leidt in zijn .artikel: „Over oude Pool tochten", welk artikel hij heel artistiek illustreert. W. J. Eelssema schrijft over „Onze Torenklokken": iets over haar wording. Verder treffen we Sinterklaas-, Kerst en Oude-jaarBvertellingen aan, zoowel in de „groote menschen als in de jeugd af deeling, terwijl in Voor Vrije Uurtjes weer allerlei aardige Kerstversieringen worden gegeven. Ontvangen: Sohemaboekje voor den zelfbouwenden amateur, door W. Peeters. Bevat tal van bouwsohema's voor kristal, 1, 2, 8 en 4-lamps radio-ontvangtoestellen, plaatspanningsapparaat en wat daarvoor noodig is. Prijs. 20 oent. Van dit werkje verscheen de 4e druk. Uitgave Radio- Technisch Persbureau, le RingdtJkstraat 87, Amsterdam. SPORT. Voetbal N Spartar-nienwB. x Gymnastiek. Het verhaal der pensioenbijdrage. Kasgefclleenmg. Electriöche kabel. Elervelllng afzonderlijk bedrijf. t Gemeentebegrooting. blicteert, ik moet dit dan ook beschouwen dat inzender niet geheel zokor is van zijn zaak, of dat K. zich 'geneert zijn waren naam te ge bruiken. Ik voel wel, dat hier weer bezig1 ie de man achter de eohonmen, de man die zich gedekt houdt, die een inboorling ie van het eiland' Texel, waar men hom, bij wijze van spreken, geen gulden meer wil wisselen. Uit (het geheole betoog van K. kan men dan opmaken, dat hij goheel geen (begrip heeft van een foketotlon. Immors K., het groote verschil van een legwedétrijd en oontroleeren op leg kan ii nlej onderscheiden. "Wannoor men uit 1000 dieren er 100 selec teert, die een gemiddelde leg hebben van 200 tot 2120, ,iu 't in het geheel niet onmogelijk, vooral wanneer men bedenkt, dat deze dieren afstam/men van prima bekende legetammon, en nu al drie jaar geselecteerd zijn. Een iegwedsfcrijd is geheel iots anders, daar men dan jonge hennon, die nog nooit gelegd hebben, Inzendt, en het dus betrekkelijk meer een loterijtje ie. Eveneens wat betreft «en tentoonstelling. Zonder het nut daarvan te willen wegcijferen, heeft zoo let» met productie of productie- vermeerdering niet veel uit te staan, en daar om zijn wij op een fokstatlon aangewezen, waar niet alleen op productievermogen, doch ook op ziekte* te groote broedachheid enz. wordt gecontroleerd, doch productie blijft hoofdzaak. Ik wil dan verder modledeelen, dat het be stuur van de Tuinbouw- en Pluimveevereenl- ging te Texel heeft 'besloten een fok station op te richten, en daarvan broedeleren tegen «en zeer matigen prijs beschikbaar te stallen. Dit fokstation staat onder leiding van den Rijkaplulmveeooiieulent, den heer v. Asperon Vervenno te VGravenhage, en verder onder dagelijksohe controle van hét bestuur T. P. V., zoadat inen zich met vertrouwen hierop kan vurlaten. Blijkens advertentie- wil het tentoonstal- Ungsbestuur ln Ilelder trachten oen edervelling op te richten. Indien dat bestuur meent, dat hiervoor levensvatbaarheid bestaat, pak dan deze zaak flink aan. Wij verzoeken het be stuur der tentoonstelling eens bij ons uw licht op te steken en ons fokstation te kernen be zichtigen. jWlj -veilen hier op Texel volgend Jaar 10 jaar en het zou wel nuttig kunnen zijn, eens bij ons te komen kijken. Wij zeggen u dan ook alle mogelijke medewerking toe, doch doe het zelf en jaag vreemde indringers uit uw veste. Dankend voor de plaatsruimte toeken Ik, Bestuurslid der „TJP.V. Texel". Jl n. huik, Mijnheer do Redacteur, Naar aanleiding van een in de Heldensohe •bladen voorkomend «tuk, gobeetbond K., zou ik gaarne gebruik maken van uw goëord blad, hier het een en andor van te zeggen. Het verwondert mij dat de inzender van deze nonsens niet volledig naam en adres pu- Zondag «peelde het eer&te elftal met eoa 8-talinvallers tegen Heldor 2. Dezo goed tre- speeldle matah werd met 21 verloren. Hot 2e elftal leed een verdiende nederlaag tegen Anna Paulowna, doch, 80 le wel wat erg, 8—2 had de verkonding juister weergegeven. Scheids rechter van- 't Hoff hebben wij wel «ene beter gezien. Het darde elftal 'heeft laten zien, dat z1J er ook kunnen zijn, want de leiders hunner af deeling, HRO 5, werden verdiend met tjp-1 ge slagen. Het geheele elftal heeft een. goeden wedstrijd gespeeld. Volgende maal hot-zoUdo spel, dan kunnen jullie nog succes 'boeken. De ad/spiranten werden met 8—1 dioor Heider B geslagen. Turnkring „Hollands Noorderkwartier". Zondag j.1. werd te Schagen de jaarlijkBche algemeene vergadlering van botvenigenoemden turnkring gehouden in het Noord-Hollandsch Koffiehuis. Van de 17 aangesloten vereen!gin gen waren «r 10 op de vergadering vertegen woordigd. De vergadering werd' geleid door den voor zitter, den heer T. Kemp Uit het finantieel verslag van den penning meester bleek, dat de openiuchtaltvoerinig to Dirlkshorn in (Jhrll van dit Jaar een groot tekort heeft opgeleverd, en is dit vanzelf dan weer van nadoeligen Invloed op de gewon» financiën, zoodat de rekening Bloot met een nadeelig saldo. Het bestuur werd in zijn geheel hij acclama tie herbenoemd, zoo ook de Technische Gouk missie. In verband niet deze herbenoeming gewaagde de voorzitter van den grooten weik- lust dér verschillende leden en de zeer goede samenwerking onderling. Tot afgevaardigde naar do ln het aanstaan de voorjaar te houden Bondsvergadering van het K. N. G. V. werd' benoemd de heer T. Kemp, en tot plaatsvervanger de heer F. G. Nol. Na bespreking van verschillende zaken in verband met do reorganisatie van het Verbond, werdl mede besloten in de maand Januari a.a. oene propaganda-uitvoerlng te houden te Oud- Icarepel, waaraan dan verschillend» verooni- glngem zullen medewerken en ln April 1927 een wedstrijddag met avonduitvoering to Schagen. In verband met de laatste les op Donderdag 16 dézer van den Zwltsersohen keurturner, den heer G. Mlez, waarvan door het- .bestuur W/in besloten, dut dit «ene openbare Um zou zijn, wekte d» voorzitter de aanwezige ver tegenwoordigers op hunne leden aan te sporen dozen avond bij to wonen om het werken van dezen werkelijk bewonderenswaardiger turner te zien. Na de rondvraag, waarbij nog enkele zaken werdent besproken;, sloot do voorzitter roei dankzegging voor do tegenwoordigheid deze geanimeerde vergadering en «prak hij de hoop uit, dat de genomen besluiten zouden zijn ln het belang der gymnastiek in het algemeen en van den turnkring in het bijzonder.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 7