HELDERSCHECOURANT VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAQ 18 DECEMBER 1926 Db. W. Bronneger Onnekes, die als predikant te Paramaribo door den gou verneur van Suriname ontslagen werd, is op weg naar Nederland. Uit de Suri- naamsche pers blijkt, dat het ontslag, gegeven op grond van levensgedrag, geen onverdeelde instemming vindt bij de pu blieke opiniehet nummer van „De West'', dat wij kort geleden ontvingen, betwij felde de rechtmatigheid van de daad van den gouverneur, al erkende het blad het voorkomen van zekere karaktertrekken bij dr. B. O., die voor een predikant min der geschikt zouden zijn. Het ontslag is overigens naar „Het Vad." weet mede te deelen, eervol gegeven met pensioen, nadat de gouverneur aanvankelijk on eervol ontslag zonder pensioen had over wogen. Dt. Grunwald, het woord verkrijgende, had' voor dezen avond het onderwerp „kinderbescherming", gekozen. Spreker behandelde dit onderwerp, met verschil lende voorbeelden, van vóór de geboorte tot het 6e levensjaar op een zeer begrij pelijke en boeiende wijze. PREDIKBEURTEN. ZONDAQ 10 DECEMBER. JnllanadorDi Ds. W. Bnnuieger Onnekes. De Ohr. „Rott." bericht, dat de heer D. Simons, lid van de Koloniale Staten van Suriname, met ds. Onnekes naar Nederland komt om een proces te be ginnen tegen baron van Heemstra, den gouverneur, wegens laster tegen den pre dikant en zijn familie. (Hbld.) Ja van Ammera—Küller over „De Opstandigen". Voor een overvolle zaal hield de beken de schrijfster mevrouw van Ammers-Kül- ler Donderdagavond een lezing over haar veelbesproken roman „De Opstandigen". Deze avond ging uit van de afdeeling Helder der Nederl. Huisvrouwen-veree- niging, wier presidente, mevrouw Dekker- Kük, de spreekster inleidde. Mevrouw van Ammers-Ktlller is, naar zij zeide, ongeveer een jaar geleden met deze lezingen over haar boek begonnen. Maar toen stond het publiek er nog ge heel anders tegenover dan nu; het was nog niet zoo bekend, en wat spr. vertelde, was voor velen nieuw. Nu is dat niet meer het geval. Men verwachte van spr. geen gewichtige diepzinnige heschou- wingen of stellingen, zij wil slechts een en ander vertellen van den achtergrond van haar werk, het ontstaan enz. Spr. beschouwt het volstrekt niet als een ten denzwerk of een roman over vrouwen emancipatie; het boek wil enkel zijneen roman over de verhouding tusschen ou ders en kinderen in verschillende tijd vakken. Het best is het wel gekaraktie- seerd door Dirk Coster, die het noemde een zedenspiegel van Hollandsch leven in de 19e en 20e eeuw. Voor eenige jaren terug is van spr. hand een studie verschenen over Mina Kruseman. Deze studie, getiteld „Een Pionierster", verscheen in „Leven en Werken" en was aanleiding tot het ont staan van „De Opstandigen". Mina Kru seman was inderdaad een pionierster, een baanbreekster voor de vrouwen-emanci- Eatie en wat zij in die jaren (1872) waar- het tweede deel van „De Opstandigen" speelt, verkondigde, was voor de toen malige begrippen zeer revolutionair. Zij had het naieve optimisme, dat dé vrou#» een betere gezellin voor den man zou kunnen zijn als zij een betere opvoeding had gehad. Een andere stelling van haar was, dat het geen schande was als een vrouw werkte voor haar bestaan. Met Betsy Perk was zij dan ook de opricht ster van de vereeniging „Resselschade" en „Arbeid Adelt". In de daaraan voorafgaande periode van 1840 (in welken tijd het eerste boek van „De Opstandigen" speelt) was het begrip emancipatie nog volkomen onont dekt. Toen heerschte slechts één opvat ting omtrent de vrouw; zij moest vol komen ondergeschikt zijn aan den man, haar heer en meester. Uit den aard der zaak heeft spr. van dit tijdvak veel studie gemaakt, waarvan zij een en ander ver telt. Ondanks deze volkomen slaafschheid der vrouw, heeft spr. uit de verschillende door haar gelezen en bestudeerde brieven, couranten, studies, enz. niet den indruk gekregen, dat de jonge meisjes van toen ongelukkig waren. Het was een tijdvak van zeer groote onbelangrijkheid; de eenige schrijvers van beteekenis waren van Koetsveld, Jonathan en ds. Beets (Hildebrand), wiens Camera Obscura geweldig aangevallen was. Juist dit feit teekent zoo goed den geest dos tijds; Holland van 1840 was zwaarwichtig van ernst, elk gevoel en beprip van humor was het totaal kwijt. Deze geestesgesteldheid wordt typisch geïllustreerd in „De Opstandigen, waar van spr. thans een fragment voorleest. Het is het tooneeltje uit het eerste boek, waarin Marie Elisabeth Sylvain haar entrée doet temidden der vrouwelijke bewoonsters van het huis, En ter typee ring van de tyrannie des mans krijgen we even later het tooneel, waarin de oude heer Coornvelt in de huiskamer verschijnt, zeer suggestief is dit in den roman beschreven. De tyrannieke vaders, wier wil wet was in huis, handelden naar spr. meening uit plichtsgevoel. Men atond nu eenmaal op het standpunt, dat een kind zijn ouders dankbaar moet zijn voor het geschenk van zijn leven en beschouwde een kind als „geleend van God", zooals in de oude familiebijbels dikwijls geschreven werd. De eerste, schuchtere poging tot ver zet tegen vaderlijke tyrannie komen van Marie Elisabeth, door Ooornvelt omge doopte in Miebetje, welke wij dertig jaar later, in het tweede boek, ontmoeten als vijftigjarige. Aanvankelijk had de schrijfster in het tweede boek Mina Kruseman persoonlijk willen laten optreden. Maar vooreerst leefde zij toen nog (en toen zij korten tijd daarna stierf begreep schr.; dat het de familie niet aangenaam zou zijn) en ten tweede had dat toch voor een deel een gefantaseerde figuur moeten worden, om dat z]j het leven van Mina Kruseman niet tot in alle onderdeelen kende. En zoo is dus Miebetje Sylvain (Sylvia) uit het tweede boek een geheel gefantaseerde figuur geworden. Maar de door haar ver kondigde ideeën zijn geheel die van Mi na Kruseman. 1870 was is veel opzichten geheel an ders dan 1840. De industrie was opge bloeid, het fabriekswezen had zich ont wikkeld, en daarmee de fabrieksarbeid voor vrouwen en meisjes. Aan den ande ren kant was voor de meisjes uit de beter gesitueerde kringen een veel meer luxe leven ontstaan, het thuiszitten en huishoudelijke arbeid verrichten, was voorbij. In Engeland waren al gepronon ceerde emancipatie-ideeën opgekomen John. Stuart Mill's belangwekkend boek „The Subjection of Women" (De Onder worpenheid der Vrouwen) was verschenen, kortom, een sociaal gevoel had zich ontwikkelend. Maar in de fabrieken wa ren de toestanden ellendig, lage loonen, ontzettend lange werktijden, enz. In tegen stelling inet thans vond men evenwel dien kinderarbied volstrekt niet ver keerd. Nicolaas Beets heeft in die dagen wer kelijk een rede over 'de vrouwen-eman cipatie gehouden, schrijfster heeft die in haar boek vermeld, maar gedeeltelijk gefantaseerd. Beets kwam toen tot de conclusie, dat die emancipatie denkbeel den maar voorbijgaand waren en de vrouwen wel tot betere inzichten zouden komen. Uit dit tweede deel krijgen we ter ty peering van den tijdgeest nu het tooneel tje als de eerste naaimachine haar intrede heeft gedaan in den huize Berkhout (Saartje Coornvelt was getrouwd met majoor Berkhout). Dat er in de ideeën ontrent de vrouw reeds kentering is gekomen bewijst wel dat Keetje, (ge trouwd met dr. Wijsman) goedvindt, dat haar dochter Lize in de medi cijnen gaat studeeren. De vrouwen van die dagen konden niet voorzien tot welke gevolge deze emancipatie zou lijden. Spr. leest hier voor het fragment als de jonge Lize Wijsman Sylvia (Mie betje) in haar woning opzoekt, nadat deze op de lezing van ds. Beets haar gedurfde interruptie heeft gegeven en dientenge volge door de Leidsche studenten met ketelmuziek is begroet. Spr. heeft nog met enkele van die oude gestudeerde vrouwen over haar studententijd gespro ken. De meesten lieten er zich niet veel over uit; blijkbaar wilden ze deze onaan gename herinneringen maar vergeten. Na de pauze kregen we het derde ge deelte, dat zooals men weet in den tegen- woordigen tijd speelt. Men heeft spr. hieromtrent verweten, dat zij een gezin heeft geteekend, dat een uitzondering vormt en niet als type mag gelden. Spr. is evenwel van meeging, dat het heden- daagsch jonge geslacht dichter bjj deze typen staat dan wij denken, al is het waar, dat zij noodgedwongen alles te veel in één boek heeft moeten samenvatten. Aan den anderen kant heeft zij ook veel adhaesie-betuigingen gekregen over dit gedeelte, zelfs was er een dokter, die vertelde, dat het nog onder de waarheid was gebleven. Elly is hier het eenige meisje, dat meer „gewoon" is, dat niet zulke geëxalteerde denkbeelden heeft en haar conflictzij is als medisch studente verloofd met een a.s. dokter, die van haar een groote steun verwacht bij zijn arbeid in de kliniek, doch zij is zelf zeer huiselijk aangelegd en wil het liefst een goede vrouw en moeder worden, is juist het omgekeerde van dat der meisjes in de voorgaande boeken. Elly is het meisje, dat naar den ouden tijd terug verlangt, dat van al dat moderne niets hebben moet, en voor spr. als schrijfster ligt de quintessens van het werk in dit derde deel. Nu pas wordt het geslacht, dat hierin ten tooneel wordt gebracht, groot, en het oordeel van de ouderen van thans over de jeugd is ook weer bitter. Uit het gesprek tusschen Elly en de oude dokter Wijsman (tante Dok) zien wij, dat de jonge meisjes van thans wel geen vrouwenprobleem meer hebben, maar andere problemen zijn gekomen, volstrekt niet minder en dikwijls zwaarder dan die van haar voorgangsters. Dit derde deel is eigenlijk een pessi mistisch boek geworden. Immers, het grootste probleem der vrouw moet nog komen; er is vrijheid gekomen voor de vrouw, maar het is geworden een laisser aller. De vrijheid om te werken heeft de meisjes niet bevredigd. De schrijfster heeft niet getracht een oplossing te vjnden. Hoe zou zij ook Iedere generatie heeft haar eigen idealen, en eerst als wij grijze haren hebben en de rimpels komen, leeren we dat we allen zoekers zijn naar idealen, die zich in geen formules laten dwingen. Mevrouw Dekker dankte met hartelijke woorden de spreekster voor haar interes sante lezing. Dit is juist wat de Ver eeniging van Huisvrouwen wilhaar leden zooveel mogelijk ontwikkelen om daardoor een goede kameraad te worden voor den man en een goede moeder. En deskundige voorlichting als deze van mevrouw Ammers kan ons daarbij zoozeer helpen. Voor het nieuwe raadhub. Naar me-a ons mededeelt, heeft zich op initiatief van de Oranje Harmonie kapel alhier, een comité gevormd uit de vier plaatselijke muziekkorpsen, dat zich ten doel stelt gelden bijeen te zamelen om de gemeente een carillon te schenken voor het nieuwe raadhuis. Zooals men weet, heeft de heer van Breda zich tegen over ons uitgelaten, dat een dergelijk geschenk welkom zou zijn en dat voor een carillon van 4 klokken een bedrag van f 2700.noodig sou zijn. Men hoopt dit te verkrijgen door het houden van een straatoonoert, waarbij tevens zal worden gecollecteerd. Dit ooncert zal, behoudens toestemming van B. en W., worden gegeven op Nieuwjaarsdag. In bedoeld comité, bestaande uit de voorzitters en secretarissen der vier plaatselijke muziekkorpsen, is de heer H. van Zweden, voorzitter der Oranje Harmoniekapel, voorzitter. De heer P. van Dalen, gemeente-ontvanger, werd als adviseerend lid, tevens penningmeester, hieraan toegevoegd. De bedoeling is des middags van 12 tot 2 uur een rondmarsch door de ge meente te maken. De medewerking voor de collecte zal worden gevraagd van alle plaatselijke vereenigingen. ook zangver- eenigingen, die zullen worden uitgenoo- digd zich vocaal te doen hooren. Men wil op deze wijze tevens erkentelijkheid be tuigen aan het Gemeentebestuur voor de medewerking, die deze korpsen zoo vele malen van dit Gemeentebestuur ontvingen. Binnen enkele dagen zal een vergadering worden gehouden met genoodigden. Voor deelname kan men zich aanmel den Laan 22. Opening Pluimveeten toonstelling. In tegenwoordigheid van verschillende belangstellenden is Vrijdagmiddag de vierde Pluimveetentoonstelling hier ter stede ge opend. Aanwezig waren o. a. de Burgemees ter, de wethouders Van Breda en V erstegen vertegenwoordigers van1 de Economische Commissie, de Heldersche Winkeliersver- eeniging, „de Hanze", „Helders Belang", en nog andere belangstellenden) en genoodig den. Een viertal heeren, wethouder Grun- wald, de heeren Baas, Pook en Rappard, haddén bericht van verhindering gezonden. iDe voorzitter, de heer Sülzle, wees in1 zijn openingswoord op het hooge peh, waaroj deze tentoonstelling staat. Heel' wat betei dan die drie voorgaande. Zoowel' het aanta. kippen als het aantal inzenders is verme r- derd, en het eigenlijke doel der vereeniging het aankweeken van nuttige rassen is naai spr. meeniing op deze tentoonstelling imeei en meer bereikt, doordat tal van deze rassen zijn vertegenwoordigd Ook is getracht in een ras schoonheid en productie te vereeni gen, waarvan een aantal 'kippen getuigenis afleggen. Het aantal konijnen is ditmaal niet zoo groot als andere jaren, maar dfe kwaliteit vergoedt hier, de kwantiteit Daarentegen is van sier- en postduiven een oollectie ge- exposeerd, zooals wij nog nimmer hebben gehad. Zeer groot is het aantal kleuren en soorten. Vooral de postduiven zijn schitte rend vertegenwoordigd, zoo, dat de keur meesters er vaak geen raad mee wisten welke de mooiste was. Deze bracht dan ook hulde aan> de Heldersche postduivenkwee kers voor hun prachtig werk. Cavia's zijn ditmaal ook sterk vertegenwoordigd; thans in 16 nummers, waar ex vroeger maar 2 of 3 waren. Dat onze tentoonstelling zoo uitstekend kon slagen, is voor een groot deel te danken aan de vrijgevigheid van het Heldersche publiek, dat zooveel prijzen beschikbaar stelde. Ook van de autoriteiten, alsmede van de pers hebben wjj grooten steun ontvan gen, waarvoor wij hartelijken dank brengen. Tenslotte brengt spr. dank aan den ijverigen secretaris-penningmeester, die geen moeite ontzien heeft om deze tentoonstelling te doen slagen en wiens arbeid1 dan ook voor een groot dieel het welslagen dezer tentoon stelling veroorzaakte. Spr. verzoekt thans den Burgemeester de tentoonstelling te willen openen, waaraan deze gaarne voldoet. Wijl bunnen, zoo zegt de Burgemeester, wel haast spreken van onze ,jaarlijksche" tentoonstelling en het doet spr. genoegen, dat het beistuur zoo energiek streeft naar veredeling van de pluimveeteelt en die populair tracht te ma ken met tentoonstellingen. Maar met ten toonstellingen alleen komt men er niet, en het is daarom goed gezien van het bestuur zich in verbinding te stellen met de Groenr temveihng en de Economische Commissie om te trachten door samenwerking tot de oprichting van eien eierveiiing to komen. Immers alleen op deze wijze kan men een behoorlijken prijs voor zijn producten krij gen. Ook is dit een aigemeen belang voor de gemeente, als toekomstig centrum en die burgerij' zal' moeten begrijpen, dat de liefde niet van één kant kan komen. Stelt men prijs op een goed product, dan zal de bur gerij moeten begrijpen, dat goede waar ook behoorlijk moet worden betaald, en dat er te dien opzichte een belangengemeenschap be staat tusschen de pluimveehouders en de gemeenltenaren, die de producten afnemen. Spr. wenscht het bestuur een goed succes en verklaart deze tentoonstelling voor ge opend. (Hierna werd een aanvang gemaakt met een rondwandeling langs de verschillende kooien. Wij1 hebben getracht een overzicht te verkrijgen van enkele bizonder fraaie soorten, maar er was te veel: telkens en tel kens ziet men op de kooien staan: Eerste prijs, eervolle vermelding, e. <t Bovendien heeft de jury bij elke kooi de gebreken der dieren aangegeven, maar aan den anderen kant ook de eigenschappen, waardoor het dier uitblinkt. Daar in den uitvoerigen be- sohrijvenden catalogus de prijswinnende nummers zijn aangegeven, verwijzen wij den bezoeker daarnaar. Voor liefhebbers is hieri inderdaad veel schoons te genieten; zelfs wjj, die volkomen leek zijn op dat ter rein, kunnen dat constateerem. Bizonder interessant is een electrische broedmachine, welke hier gedemonstreerd is. De daarin gedeponeerde eieren zijn reeds voorigebroed; d berekening is zoodanig, dat menl hoopt, dat eiken dag eenige kuikens uitkomen. Maar al te veel1 zekerheid heeft menl daarvan natuurlijk niet; tijdens ons bezoek was reeds eeni kuikentje geboren, terwijl nummer twee zich uit het ed werkte en verschillende andere eieren reeds aange pikt waren'. Wie dit interessante gebeuren zien wil, bezoeke de tentoonstelling'. De ma chine regelt zich automatisch; zoodra zij warmer wordt dan noodzakelijk is, schakelt zij zelf het lampje uit, dat na eenige minu ten weer aangaat, als de machine weder op temperatuur ie. Zoo kan men telken» het kuikentje velgen. Deze alsmede een kunstmoeder, een eierschuwer en een verwarmingsbak, worden door den verte genwoordiger der firma Overdng te Am sterdam gedemonstreerd. Verder zijn er stands van voed'erartikelen der firma's Sluis, Weespercarsrpal, Fraij, Assendelft, V.P.N. te Texel^ James J. Bos- ke® te Wieringen, De Haan te Haarlem, broedmachines van de firma Herlé te Am sterdam, lectuur van de firma Misset te Doetinchem, alsmede diverse artikelen van hot photo-persbureau „Helder". De tentoon stelling is, zooals wij mededeelden, tot en met Zondag geopencL Ouderavond School 4. Men schrijft ons: Op Dinsdag 14 December werd in een der lokalen van School 4 aan de School straat een ouderavond gehouden. Bij de opening heette de voorzitter, het hoofd der school, de heer Langhorst, de 69 belangstellenden en dr. Grunwald van harte welkom en sprak z]jn voldoening uit over de goede opkomst De agenda werd «enigszins gewijzigd om dr. Grun wald zoo spoedig mogelijk aan het woord te laten komen voor het houden van zijn oauserie. De kinderen der 6e en 6e klasse zon gen eerst eenige liederen, die onder lei ding van den heer v. d. Meij waren in gestudeerd. De vergadering gaf door luid applaus haar ingenomenheid te ken nen, de kinderen werden daarna op een koekje onthaald. Hierna werden een paar vioolstukjes uitgevoerd door G. Greeuw en L. v. Loo, leerlingen der 6e klasse, welke stukjes waren ingestudeerd onder leiding van den heer v. Meerlen. Een luid applaus was hun .belooning. Aan het eind van zijn rede neemt spre ker nog een verkeerde gedachte weg, door aan te toonen, dat kinderen, die een fröbelschool bezoeken daar geen ziekten oploopen, wat door sommige ouders wel eens beweerd wordt. Spreker beveelt de fröbelscholen warm aan. Hierna volgt pauze, waarin de ouders in de gelegenheid worden gesteld om met de onderwijzers over hunne kinderen te spreken. In de pauze werd door de dames van de Ouderoommissie, bijgestaan door de dames onderwijzeressen een kopje thee en een koekje gepresenteerd. De koek en de mlelk was beschikbaar ge steld door eenige ouders. Na de pauze werden door den secretaris, den heer J. Kiljan, de notulen van den vorigen ouderavond voorgelezen en goedgekeurd. De heer Bels, voorzitter der Ouderoom missie, krijgt het woord en wijdde eenige waardeerende woorden aan de dames en heeren die hebben meegewerkt om het St. Nioolaasfeest zoo mooi te doen slagen. Van de rondvraag werd door eenige dames en heeren gebruik gemaakt om eenige vragen te stellen, welke door den voorzitter werden beantwoord. Omstreeks half 12 .sluit de voorzitter deze zeer go- animeerde vergadering. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de maand November werd' de lees zaal bezocht door 1499 manneni en 114 vrouwen, totaal 1613 personen. Uitgeleend werdien 602 studieboeken, 2336 romans en 2230 kinderboeken, totaal 5167 banden. Aangeschaft werden de navolgende werken: Van Aken: Aardrijkskundig woorden boek; Leertouwer: Otver droomen en hiun uitlegging; Lens: Bart», de drapeniers- leerling; Naeff: Letje; van Rhjjn: Het hieuwe testament in het licht der nieu were opgravingen; van Rosseön: In vijl wereldddeeilen; de Savomin Lohimaan: Naar de kerk of naar het evangelie?; De kruisdag in top. Ten geschenke ontvangen: Erdlmanin-Koenig: Warenfcunde; Gar- jeanme: Kern dor plantkunde; Laarman: Handboek der padagogiek; van Rijsens: Algeimeene geschiedenis; Schuiling: Onze aarde, 3 dln.; Trinius: Kleinstadtluft; Deutsches Reisemerkbuch; Winter in Deutschland; lm flug über Deutschland. Kerstmis in Café „Klein Kras". De heer Pluylaar, de eigenaar van café „Klein Kras" op het Koningsplein, heeft telken jare met de Kerstdagen een ver rassing voor zijn bezoekers Ditmaal is die verrassing al bizonder aardigde heer Pluylaar heeft namelijk het model van de Amsterdamsche Westerkerk nagemaakt van papier en watten en hierin lampjes aangebracht. Een dikke sneeuwlaag be dekt dak en straat; de kerstklok hangt boven de kerk. lederen avond nu wordt op een zeker oogenblik het licht in de zaal afgedraaid, dat in de kerk ontstoken, zoodat men de verlichte kerk te midden der sneeuw ziet staan. Het duurt niet lang of de sneeuw dwarrelt neder, en tegelijkertijd begint de klok te luiden: de kerk gaat aan. Zoodra deze vol is, begint het orgel te spelen en uit de kerk hoort men het kerstgezang „Stille nacht, heilige nacht" klinken. De heer Pluylaar, die dit kersttafereel zelf heeft vervaardigd met als grondstof uitsluitend papier en watten, geeft eiken avond een kleine toelichting aan zijn bezoekers. Het is geenszins de bedoeling de kerk te profaneeren door hiervan in een café een voorstelling te maken, maar hij wil alleen zijn bezoekers eens laten zien wat men mqt eenige handigheid en wat moeite vervaardigen kan uit deze eenvoudige grondstof. Het model is natuurgetrouw weergegeven naar een teekening van den heer Schoonhoven. Begrijpelijkerwijs trok de demonstratie, die in het gedempte licht een alleraardigst effect maakt, zeer de aandacht der aan wezigen. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Avonds 6.80 uur, Ds. W. A.P. van Dijk. Westerkerk: 's Morgens 10.80 uur, Ds. Raabe, van den Burg op Texel. (Vacature Helder III). Huisduinen: Geen dienst. Geen dienst. Zendingsgebouw „Ster der Hoop* 's Avonds 7.80 uur, Openbare samenkomst. Callontsoog. 's Morgens 10 uur, Ds. O. O. de Kloet. WEERINGEN. Den Oever. 's Morgens 10 uur, Ds. J. van Beek. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur, Ds. J. de Pree. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur en 's middags 2.80 uur, Ds. H. Steen, Bediening H. Avondmaal, 's Avonds 6 uur, Ds. H. Steen, Dankzegging. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur. Preeklezen. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. W. Spliethoff, van Gorinchem. Doopsgezinde Kerk: Gesn dienst. WIERINGEN. Stroe. 's Morgens 10 uur. Ds. O. L. van der Veen. Leger des Hells (Spoorgracht 38). (Voor iedereen toegankelijk). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 3.30 uur Openluchtmeeting, b. h. Koningsplein. 's Avonds 8 uur, Opwekkingssanienkomst en VerlossiDgsbijeenkomst. GEMEENTEBEGROOTING 1927. Hoofdstuk 111. Openbare veiligheid. Op diit hoofdstuk is in totaal een ontvangst geraamd van 6149. (Ontvangen in 1926 2976; raming voor 1926 4890). De uit gaven beliepen over 1925 160.137, terwijl deze voor 1927 geraamd zjjn op 172.125. De meerdere ontvangst 'komt voort uit de hoogere raming van den post „Verhaal van pensioensbijdragen 636 meer dan in '25 ontvangen!). Onder deze verhoogingen is evenwel begrepen een bedrag van 1775 van ontvangst en teruggaaf van waarborg sommen voor stationneerende auto's en rij tuigen, In verband met de periodieke verhoogin gen ris de post salarissen geraamd op 81.767 (in 1926 77.460). Voor onderhoud lantaarns en andere kos ten voor verlichting is geraamd 61j200. Hieronder is begrepen een bedrag van 30.000 voor gaslevering 0.12 per M'. en 7800 voor stroomlevering 0.25 per K.W.U. In 1925 werd op dezen post betaald 43.632. De raming voor 1926 bedroeg 52.050. Volksgezondheid. Op Hoofdst k IV is een ontvangst ge raamd van 11.907 tegen 11.469 ontvan gen in 1925. De raming der uitgaven be draagt 25.944 (uitgegeven ln '26 25.102). 500 van deze hoogere raming komen op den post Geneeskundig schooltoezicht. Voorts is de bijdrage in de kosten van de Warenwet 600 hooger uitgetrokken dan in 1926 werd betaald (echter 600 lager dan de raming voor 1926). Vólkshuisvesting. Dit hoofdstuk geeft een geraamde ont vangst van 175.986; d. i -pL m. 6600 meer dan in 1925 werd ontvangen en 22j811 meer dan voor 1926 werd geraamd. Dit verschil wordt veroorzaakt door de hoogere raming van rente en aflossingen van voorschotten verleend voor de volks huisvesting. De uitgaven zijn geraamd op 190.347 of pi. m. 2555 meer dan in 192S5 werd uitge geven. De voornaamste posten betreffen af lossingen en rente van voorschotten, te be talen aan het Rijk etc. Zooals reeds in de circulaire van B. en W. werd medegedeeld, is voor kosten' inzake de Huurcommissiewet 1900 uitgetrokken, d. i. 1700 minder dan voor 1926 was geraamd en 1176 minder dan in 1925 werd betaald. Op buitengewoon is uitgetrokken een be drag van 50.000 als voorschotten in het belang der verbetering der volkshuisvesting, voor den bouw van 33 arbeiderswoningen tusschen Vischstraat en Ruijghweg, en 25.000 crediet aan de Woningstichting voor aankoop van1 oude woningen. Openbare werken. Voor Hoofdstuk VI is het nadeelig slot voor 1927 geraamd op 187.287. (Volgens rekening 1926 185.092). De uitgaven zijn geraamd op 218.049 tegen 212.176 in 1925. Voor jaarwedden van het personeel is uitgetrokken 14.879 tegen 13.249 in 1925 uitgegeven). Onderhoud van huizen, torens, enz. is pl.m. 200 lager geraamd dan voor 1926 en 320 minder dan in '26 werd uit gegeven. Voor onderhoud straten en pleinen zijn de cijfers: geraamd voor 1927 86-284, id. voor 1926 39.060; uitgegeven in 1925 38.337. Voor onderhoud wegen en voet paden is uitgetrokken 8720, d.L 680 minder dan voor 1926 werd geraamid en 6919 meer dan dé rekening over 1926 aan geeft Ook h«t onderhoud van markten.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 11