BRUILItMiMMinpagizji, WtSTSTRAÜT II. TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS Schrale Huid Opheffingsprijzen zijn veei voordeeliger dan opruimingsprijzen, koopt daarom in VAN DINSDAQ 21 DECEMBER 1926 In memorlam Jarob Ooitaf. Ingezonden Mededeellng. Brand bfj Gehr. Meyer. Uit het Politierapport Ingezonden Mededeellng. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand November 1926. GEMEENTEBEGBOOTING 1927. Sympathiek optreden van een Engelsch Koopvaardijkapitein. Desea Korga» evenwel vu ie wind By het te 's-Graverihage gehemd en examen slaagde voor het Machinisten- diploma C (theoretisch gedeelte) de heer W. F. Kraayo alhier. De Joodsche gemeente te Helder lijdt een gevoelig verlies door het overlijden) van den hoer J. Ooltof. Vele Jaren geleden word de heer J. Ooltol als voorganger der Joodsche gemeente hier benoemd en vervulde hij zijn taak tot alge meen© tevredenheid der leden van de Jood- sche gemeente. Na langen tijd dusdanig gearbeid te heb ben, vroeg de heer Ooltof zyin ontslag, doch ook in zjjin emeritaat vergat hij de Joodsche gemeente niet en in tal van functies trad hy bescheiden, doch ter zake kundig op den voorgrond. Vooral alB gabbaai der pieuse begrafenisvereeniging ,yGemilloet Gasso- d,em" was hy zeer gezien en was hij het, die in schoons beeldspraak een treffend troos tend woord sprak. Ook als lid van het dage- Hjksch bestuur der Joodsche gemeente heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Naar wy vernemen zal de teraardebestel ling Woensdag om 1 uur plaats hebben. Verkiezing Prov J3taten. 'De Anti-RevolutAonnaire lijst voor den Kieskring Helder is thans samengesteld als volgt: 1. Rurgem. Slot, Broek op LangendJjk. 2. A. Barten, Nocxrd-Scharwoude. 8. P. Gootjes, St. Pancras. 4. E. H. Boe. Helder. 6. K. Biersteker, Krabbendam. 6. J. Balder, Broek op Langemdijk. Belastingbetaling op het Postkantoor. B. en W. maken) in een adv. in dit blad bekend, dat met ingang van 1 Januari 1927 de gelegenheid is opengesteld tot het betalen van belasting aan het post- en bypostkan- toor in de stad en het hulppostkantoor te Koegras, in verband waarmede de zitdagen van den Ryksontvanger te Koegras zyn ver vallen. Sub-Comité Dorng Rijkersfonds te Haarlem. In aanvulling op het bericht betreffende de oprichting van eenl sub-comité ten bate van het Dorus Rijkersfonds te Haarlem, vernemen wij, dat het initiatief biertoe ge nomen is door den heer Levy Grunwald, die ten stadhuize bij den burgemeester van Haarlem deze zaak bepleitte. Hy' wend hier bij krachtig gesteund door den heer A. W. Michels. Goedkoop reizen per boot. Wy vestigen de aandacht op de annonce der Eigen Stoomboot-Onderneming „Eso- na", waarin deze goedkoop© Kerstvacantie- retours aankondigt. Deze zyn inderdaad goedkoop, bovendien onbepaald geldig, in beide richtingen te gebruiken en op do booten verkrijgbaar. Vertooning van de film «Java" voor de schoolkinderen. Ter gelegenheid van het 6-jarig bestaan heeft de directie van „Tivotf" het Gemeente bestuur; ten behoeve van het onderwijs, vooretellingen aangeboden met de film Java. De gemeente heeft dit in aanik ge accepteerd. De voorstellingen zullen plaats vinden Donderdagmorgen en -middag. Uitslag verloting Plnlmveetentoonstelllng. Uitslag van de verloting tem bat© van de vierde Nationale PMmveeteidoo nstclli n g van de Vereeniging op Piuimveegebieo „Helder" te Helder. Hoofdprijs een fraai toom Rashoenders. Op de navolgende loten zijn prijzen ge vallen. verzaoht en genoost men met Doos 30, Tube 80 ot. PUROL photographie.Ditzelfde bereikt men langB audittven (op het gehoor betrekking hebbenden) weg met twee achtereenvol gende weergaven. Het verschil van weder gave van dezelfde plaat op de ultraphoon en de gewone spreekmachine wfcs dan ook aanmerkelyk; op de laatste was het geluid veel zachter, terwyl de ultraphoon het weergaf in de volle kracht en met het klanktimbre van het oorspronkeiyke spel. Hot toestel is een vinding van den üuitficher Heinr. J. -Kirchenmeister en tiet product van jaren arbeid. Verschil lende musici van naam hebben zich zeer gunstig over deze machine ujjgelaten, ook tal van bladen in binnen- en buiten land roemden het toestel. De vorm wykt zeer of van die der gewone grammophoon en het toestel heeft ook twee geluid uitzenders (geen hoorn). Door een eenvoudige verstelling kan men de wedergave versterken of ver- zaohten, zoodat hetzelfde toestel zoowel in een groote zaal als in de huiskamer kan worden gebruikt. 13 66 168 177 194 209 289 820 821 833 386 460 468 461 484 606 641 663 669 688 603 613 645 693 760 766 769 802 814 806 821 861 806 968 976'1186 1010 1226 1032 1230 1Ö55 1277 1058 1322 1140 1385 1164 1340 1176 1347 1419 1420 1429 1466 1463 1489 1501 1507 1513 1607 1616 1653 1709 1740 1779 1837 pryzem kunnen afgehaald worden.' bij den heer G. J. H. Verstegen, Spoorstraat togang kantoor van des voorm 9—12 en des nam. 2—6 uur. Niet' afgehaalde prijzen vervallen aan de Pluunveevereeniging. -fQivg De hoofdprijs is gevallen op lot No. luw. een verbeterd fabrikaat pbonowaal. voor deze demdnstratie waren een 2--tal ver^ 4do Ka.' lachine berust het principe der ultra- phoon op de meervoudige machine ^^"^^udTge^toonzending poos van naalden. Het bezit twee armen hetzelfde prin principe is gebaseerd p door de z.Vr snelle opeenvolging wordt de illusi» verkregen van der levende „Stedelijk Muziekkorps". Men schrijft ons: Zaterdagavond) gaf het „Stedelijk" in Casino" voor een flink 'bezette zaal haar jaarlyksohe uitvoering voor donateurs en genoodigden. Het was al bij half negen toen de heer Jac. Bruin, de voorzitter der vereeniging, het concert opende met het gebruikelijke woord' van welkom. Vooral aan hen, die ook dit jaar 'het korps moreel en finan cieel gesteund hebben. In verband' met de voorstellen van Burg. en Weth. om de subsidies der muziekkorpsen met 26 te verlagen (met het oog op het tekort van de begrooting), wekt hij de dona- teurs(trioes) op hunne donaties te ver- hoogen en degenen die nog geen begunsti ger zyn, dat te worden, opdat de 225. verlies, die 'met het aannemen van ge noemd voorstel op het spel staan, zooveel mogelijk te dekken. Spr. zegt o.m.: „Wij hebben van dit jaar 7 gemeente-oonoerten gegeven, be staande uit Tl© mooiste en zwaarste stuk ken der muzdek-Literatuur, elk volgend programma was weer geheel anders dan het vorige; welk korps in Noord- of Zuid- Holland, vraagt hy, kan dat?" Hy vraagt dan ook de steun van allen, die veel voor het „Stedelijk" voelen opdat het zijn re putatie kan handhaven. En herhaalt, dat het korps, -gezien de groote uitgaven, die het heeft onmogelyk de vermindering der subsidie kan dragen. Hij brengt voorts nog een woord van dank uit aan eenige dames en heeren welke zoo welwillend waren zich disponibel te. stellen om in een tooneelstukje op te treden, dat na de pauze gegeven zal worden. Nadat hij daarna nog verzocht had wat niet over bodig was om de noodige stilte in aoht te nemen, verklaarde hij biet concert voor geopend. Voor de pauze liet het korps zich hoo ien in een 64a! nummers, die met veel muzikaliteit gespeeld werden en het „Ste- delyk" alle eer aandeden. Met brio, goede voordracht en technisch heheersoht'wer den de verschillende nos. vertolkt. Deze stuk voor stuk te vermelden ligt niet in onze bedoeling. Echter wensohen wij een uitzondering te maken met het 5e no., n.L een Fantasie van J. G. H. Mann (1868 1904) op de opera „Lakmé" van Leo Deli- bes. Deze fantasie is indertijd door den auteur geschreven, toen hy kapelmeester was van het Stafmuziekkorps van het 4e Reg. Infanterie te Leiden. Dit korps was onder rijn leiding een der ibeste In den lande en deze Fantasie (en nog meerdere, die, jammer genoeg, niet. in druk zijn ver sohenen) heeft hij expresselijk voor zijn korps geschreven1. Het stuk van dezen 'be gaafden musicus, die helaas onder zeer tragische omstandigheden gestorven is (nJ. krankzinnig) is in hoofdzaak geba seerd op de solistische capaciteiten van de executanten, aan wie Mann ue hoog ste eischen stelde. En dat de heer Ter Hall het heeft aangedurfd' een dergelijk werk in studie te nemen, bewijst te meer, dat hy overtuigd was van het technisch kun nen van zyn mannen. Hy' heeft niet mis gezien; de uiterste zware Fantasie, oor- spronkelyk getoonzet voor de ibeste vak musici van ons land, is'door het „Stede lijk" tot in de perfectie vertolkt. Hulde aan' den Es-clarinettist, die die moeilijke soli zoo zonder eenige. zweem van zenuw achtigheid 'blies; aan db Oboe, aan den Solo-clarinettist en m mindere mate aan den Piccolo. Van hen werd zeer veel ge vergd, doch zonder fouten, met virtuosi teit gaven zy een kranige weergave van wat de noten aanduidden. 'Een pluim ver dient eveneens de nieuwe Trobone- solist, die in dit no. de bewijzen leverde, een waardig opvolger te zijn van den heer Lugtenburg, die door drukke bezigheden heeft moeten bedanken als lid van het „Sted.". Hij blies zijn partij1 met warmte en was zich bewust het gezongen woord van dien tenor uit de opera te moeten iml- teeren door zyn instrument. Dat is hem volkomen gelukt [De vertolking van deze Fantasie was ongetwijfeld het glanspunt van den avond. We verwachten stellig een her haling. Na dè pauze werd voor het voetlicht gebracht „De Aardschok", een blijspel in één bedrijf, waarbij wjj echter niet tegen- i) In verhand hiermede brengen wij in herinnering het voorstel van het Ooilege van B. en W. van Alkmaar, dat den Raad voorstelt niet minder dan de opheffing van het Sted. Muziekkorps en der Sted. Muziekschool aldaar, waardoor een bezui niging verkregen; wordt van een kleine woondig zyn geweest maar dat, naar 't geen wij er van gehoord hebben, zeer in den smaak Is gevallen. Het was ver over twaalven toen dat afgeloopen was, waarna het gebruikelijke' bal velen der aanwezi gen nog iarng bijeen hield. We moeten nog melding maken van het feit, dat het 8e nummer (een mooie wals van Emil Waldteufel: Toujours ou Ja mais) een cadeau was van het oud-lid den heer J. Ledjö, die momenteel in Indië la gedetacheerd en voor rijn vertrek zijn korps, waarin hij een vooraanstaande kracht was, dit nummer ten geschenke gaf. Om te besluiten moeten wij nog even m er noreeren een hoogst ongewensch feit, n.L het bestellen en afgeven van con sumpties tydens de uitoering. Dat is be slist ontoelaatbaar en moest verfbodlen rijni Het concert heeft iets meer dan een uur geduurd eni we vinden, dat men in zoo'n kort tijdsverloop het best zonder een verfrissching kan stellen. De oonoer- ten van het „Sted." staan de laatste jaren op een te hoog peil, om het gehoorde door gkzengerinkel en geloop te laten aflei den. Dat gebeurt bij de Volksconcerten van de Stafmiuriek ook niet; het publiek moest trouwens zelf wijzer zijn. Ook het rookverbod werd hier en daar overtreden, vooral op de galerij werd ons reukorgaan op een minder aangename wijze geprikkeld' door de geuren van Pi raatjes of wel Moslims. Daar dient meer op gelet te worden. Nadat het begin van brand in de fabriek van Gebrs. Meyer aan den Ruyghweg Vrijdagavond was gebluscht en de brand weer zich had verwijderd, den geheelen nacht is $en politiepost by het perceel gebleven met een ölang is Zondag morgen opnieuw de brand uitgeslagen, welke thans een dreigender karakter aannam. Het schijnt, dat op den vloer, onder een aantal balen goed, het vuur smeulende is gebleven. Dit heeft den ge heelen Zaterdug en Zaterdagnacht door- gesmeuld om Zondagmorgen uit te breken. Daar het ongeveer een uur duurde al vorens de brandweer ter plaatse was, werd aanvankelijk gevreesd voor instor ting van het dak, daar de vlammen in middels het plafond hadden bereikt. Ge lukkig heeft men dit weten te voorkomen, maar niet verhinderd kon worden, dat de geheele in dit magazyn opgestapelde voorraad stoffen byna 2000 balen alsmede een groot aantal nieuwe en ge bruikte naaimachines, zyn verwoest. Het dak is aanzienlyk beschadigd, zoodat men, uit vrees voor instorten, een aantal stutbalken heeft aangebracht. Behalve een groot gat in den vloer, is een der zymuren aanmerkelyk beschadigd, zoodat deze zal moeten.worden gesloopt. De firmanten koesterden aanvankelyk de vrees, dat de zoldering zou doorbran den. In dit geval zouden de doorloopende balken van het naastgelegen werklokaal ook zyn bezweken en zou wellicht deze tweede muur zyn ingestort, hetgeen in deze afdeeling de machinezaal stagnatie zou hebben veroorzaakt. Ge lukkig is het, zooals we zeiden, niet zoo ver gekomen, zoodat het bedrijf geen stagnatie ondervindt. De in deze pakhuis- ruimte opgestapelde goederen zyn alle op last van den burgemeester verwyderd en op het aangrenzende erf gelegd. Voor zoover zy niet door het vuur zijn aange tast, zyn zy door het bluschwater en den regen ernstig beschadigd. Hoe groot de schade is, kon men ons nog niet mede- deelen. Inbraak. Naar wjj vernemen., is dezer dagen, tijdens haar afwezigheid ingebroken' bij de Wed. H. aan. de Achterstraat. Een bedrag van 600 .s ontvreemd', terwijl de inboeuel gehee. overhoop was gehaald. Paard en wagen te water. (Zaterdagmorgen schrok een paard, be spannen voor een wagen van den heer Van Os op de Achtergracht WjZ. van een met ijzer beladen wagen. Het paard, .bestuurd door een knecht van den heer Van Os, sloeg op hol, terwijl' een) paard, bespannen voor een petroleumwagen, die achter den wagen van den heer Van Os stond, het hollende paard achterna Mep. De bestuurder van de bespanning was niet by machte het dier tot stilstand' te brengen, terwijl de eigenaar vtn den petroleumwagen zyn paard niet kon grijpen. De dieren holden, door tot achter de H.B.S., waar dei wagens met elkaar in botsing kwamen, tengevolge waarvan de petroleumwagen en het paard in het Helder- sche Kanaal terecht kwamen, terwyl het andere paard), nadat de strengen waren ge broken, doorholde tot aan het Molenplein, waar het tot staan werd' gebracht. Een twee tal personen begaven zich gekleed' te water en1 sneden het voor den petroleumwagen be spannen dier los, waarna ze het op den wal brachten, .terwijl de oMewagen met behulp van een schuit van de firma Kdningsbrug- gen, die daar lag, op het droge werd ge bracht. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Aanrijding. (Zaterdagavond werd er door een' bewoner van de Anemonenstraat kennis gegeven, dat, toen hij met zyn rijwiel op Huisduinen reed, komende uit de richting van het bad paviljoen, hij een jongen heeft aangereden thuisbehoorende i-n de Weesinrichtdng, ten gevolge waarvan de knaap een been brak. Er kwam n.L uit de richting van de stad een steenkolemwagem. Juist toen de wieky- der den wagen wilde passeeren, staken drie jongens den weg over om op den kolen wagen te springen, en kon die wielrijder niet verhoeden, dat hy een1 der jongens aan reed. Hy nam den knaap op en bracht hem naar de Weeednriohting, waar de knaap on der behandeling van een geneesheer werd eesULA De» wielrijder toeft gee» eekuld TOTALE OPHEFFING over e!f dagen. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen in om 8 bankwerkers, 12 colporteurs, 12 grond werkers, 2 hulp-doodgravers, 18 losse- werklieden, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 1 metselaar, 1 opperman, 1 sigarenmakers leerling ben. 18 jaar, 1 timmerman, 2 timmermansleerlingen ben. 18 jaar, 1 tuinmansleerling ben. 18 jaar, 47 trans portarbeiders. Totaal 102 personen. Aanbiedingen kwamen in van 1 ass. machinist,"1 banketbakker, 1 bak kersleerling ben. 18 jaar, 2 broodbakkers, 6 bankwerkers, 6 colporteurs, 3 conciër ges, 1 electricien, 1 filiaalhouder, 41 grondwerkers, 1 hulp-besteller, 1 kappers- leerling, 2 kleermakers, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 2 loopknechts, 4 loopjongens ben. 18 jaar, 2 landarbeiders, 45 losse- werklieden, 1 magazynknecht, .l matroos, 8 monteurs, 8 opperlieden, 1 rijwielher steller ben. 18 jaar, 1 stucadoor, 11 schil ders, 1 schilder-halfwas, 7 stokers, 63 transportarbeiders, 1 timmerman, 3 tim merlieden-halfwas, 4 timmermansleerlin gen ben. 18 jaar, 1 vliegtuigmaker. Totaal 222 personen. Geplaatst werden 8 bankwerkers, 1 bankwerker-halfwas, 6 colporteurs, 12 grondwerkers, 2 hulp doodgravers, 13 losse-werklieden, 1 loop jongen ben 18 jaar, 1 opperman, 1 tim merman, 2 timmermansleerlingen ben. 18 jaar, 1 tuinmansleerling ben. 18 jaar, 47 transportarbeiders. Totaal 96 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 8 dagdienst boden, 4 dienstboden (intern), 1 huis naaister, 1 kantoorbediende, 1 kinder meisje ben. 18 jaar, 1 kookster, 2 nood hulpdienstboden, 1 verstelnaaister ben. 18 jaar, 2 werksters, 2 winkeljuffrouwen. Totaal 24 personen. Aanbiedingen kwamen in van 1 aardappelschilster, 5 dagdienstboden, 5 dagmeisjes ben. 18 jaar, 4 dienstboden (intern), 1 huishoudster, 1 huisnaaister, 1 kantoorbediende, 1 kookster, 1 kinder meisje ben. 18 jaar, 1 noodhulp-dienst bode, 9 werksters, 5 winkeljuffrouwen, 2 winkeljuffrouwen ben. 18 jaar. Totaal 37 personen. Geplaatst werden: 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 3 dagdienst boden, 1 dienstbode (intern), 1 huisnaai ster, 1 kantoorbediende, 1 kindermeisje, 1 kookster, 2 noodhulp-dienstboden, 1 verstelnaaister ben. 18 jaar, 2 werksters, 2 winkeljuffrouwen. Totaal 16 personen. Hoofdstuk VH, Eigendommen niet voor den openbaren dienst bestemd, sluit met een batig saldo van 10.631 (v. j. 14.234), vOigens rekening 1925 44u3. Onderwijs. Het totaal der uitgaven op hoofdstuk' 8, omvattende het onderwys, beloopt volgens de raming voor 1927 619:243 (volgens re kening 1925 527J.68), zoodat voor het ko mende jaar in totaal 7925 minder aan uit gaven wordt geraamd. De ontvangsten zyn geraamd op 805j802; volgens rekening 1925 ontvangen 369.020; zoodat een mindere ontvangst van 63.218 wordt geraamd. Op par. 1 van dit hoofdstuk, Lager huls- onderwys, zyn geen posten uitgetrokken'. Par. 2 omvat het openbaar gewoon lager onderwijs. De ontvangsten rijm geraamd) op 1)95.782, d.i. 12:944 minder dan voor 1926 en 41.644 minder dan in 1926 werd ontvangen. Aan schoolgelden wordt geraamd 18.500 (v. j, 24.000; ontv. in 1926 21.378). De vergoeding door het Rijk, ingevolge art. 56 der L.O.wet 1920 wordt geraamd' op 160.989 (,v. j. 168.161; in 1926 ontvangen 199.634). Deze vergoeding betreft de salarissen van onderwiyzenid personeel. Het totaal van deze uitgaven beloopt f 174.904. Hiervan wordt afgetrokken voor salarissen jmm bovental lige onderwyiskrachten 16.41b, zoodat voor vergoeding door het Ryk in aanmerking komt 168.489, verhoogd met 2600 voor vergoeding voor tydeiyk personeel. Onder de uitgaven op dieze paragraaf is 174.904 uitgetrokken voor salarissen; d. i. 2892 minder dan voor 1926 werd geraamd en 15.949 minder dam volgens de rekening 1925 werd uitbetaald. Aanschaffing en onderhoud schoolmeube- len zijn resp. geraamd op f 1380 en 2250, d. i. tezamen 855 meer dan in 1925 werd betaald, doch 490 minder dan de raming voor 1926 aangaf. Ook op aanschaffing eni onderhoud van leermiddelen werd' bezui nigd'. In' 1925 werd' hiertoor uitgegeven 9.764; voor 1926 bedroeg de raming J 9860 8.— per kind), terwijl voor 1927 werd uitgetrokken f 8207 2.76 per kind). In hunne circulaire deelden B. en W. reede mede, dat de schoolbibliotheken het In het komende jaar zonder nieuwen aankoop moe ten stellen, waardoor deze post van 900 tot 100vkon worden teruggebracht. 'Dt uitgaven voor het openbaar vervolg- iétmnffa WOsA*» TUI U6M gSBSSJMdl SJ? 2735, d. i. 200 iminder dan In 1925 werd betaalde Dit verschil wordt veroorzaakt door de lagere raming der belooning van de on derwijzers, 2210, evenals vorig jaar, doch 200 lager dan in 1925 betaald. ODe 'inkom sten rijn geraamd op 100 tegen 76^— in 1926. Het openbaar uitgebreid lager onderwijs vraagt aan uitgaven f 40.446. Voor 1926 was geraamd' 89.423, terwijl in 1926 Is uitge geven/ 89.990. Deze verhooging der uitgaaf komt op rekening van de ter 'beschikking stelling van het sportterrein' aan den Mid denweg, waarvoor de Gemeente jaarlijks 600 aan het Gemeerttebedryf heeft te be talen. Aanschaffing en onderhoud school boeken enz. en kosten voor verlichting en verwarming der schoolgebouwen zijn ieder eenige honderden guldens lager geraamd dan volgens de rekening 1925 werd uitge geven. Voor openbaar buitengewoon lager onder wijs (onderwys aan achterlijken) Is geen be drag uitgetrokken. Dit Is eveneens het geval ten aanzien van het openbaar vcorber. lager onderwijs. De uitgaven voor het Bijzonder gewoon lager onderwijs worden voor 1927 geraamd op 80.079 (voor 1926 geraamd 87.582; in 1925 uitgegeven 80.636). Aan ontvangst staat hier tegenover slechts 4654. Behoudens de bedragen voor rente en aflossing van geldleeningen (tezamen ƒ12.972 eni een-igp kleinere posten, tezamen 2427), bestaat het bedrag der uitgaven uit vergoe ding van de verschillende schoolbesturen. Hiertegenover staat- aan ontvangst 4654, w.o. 3075 aan schoolgelden. Voor bijzonder vervolgonderwijs is een uitgave geraamd van 105. Voor het bijz. uitgebreid lager onderwijs f 8832. Tegen over dit laatste staat een bedrag ad 875 aan inkomsten, waarvan 700 aan school gelden). Op par. 12 (Lager onderwys niet vallende onder de par. 1 t/m 11) is uitgetrokken 9806, waartegenover een ontvangst staat van 1626. Deze inkomsten bestaan hoofd- z..keiyk uit schoolgelden voor deni Fran- schen- en Gem. Hoofdacte-cursus. Onder de uitgaven is, evenals in' vorige jaren opge nomen een post van 1800 voor school feestjes en -reisjes. Op par. 13, Middelbaar onderwijs, is aan uitgaven geraamd 24.378. Byna het ge heele bedrag 22.080) komt op rekeniiig van de subsidie aan de Held. Winkeüersver- eeniiging voor hare Handelsscholen. Het Nijverheidsonderwijs vorderde in 1925 aan uitgaven 125.198. waartegenover een ontvangst stond van 94.103, zoodat het aandeel der gemeente in de kosten van dit onderwys 31.094 bedroeg. Voor 1927 zijn de uitgaven geraamd' op 126.231; de inkomsten op 75.426, zoodat 50.806 voor rekening der gemeente komt. In de eerste plaats spruit deze mindere ont vangst voort uit de mindere subsidie van Ryk en Provincie voor het N. O. Werd in 1926 ontvangen 66.624, thans wordt dit bedrag niet hooger geraamd dan 67.609. Vooüts komt op de rekening 1925 nog een post voor „terugstorting Bouwfonds Am bachtsschool" ad 8860. Beid© posten teza men geven ongeveer reeds het verschil in ontvangst» De uitgaven voor het N.O. zyn vrijwel gelijk gebleven. Een bedrag van 40.000 is uitgetrokken als subsidie voor de Ambachtsschool en Vakschool voor Meisjes. Voor de Zeevaartschool is uitgetrokken 62.438. PI. m. 62.000 van de beide hier boven genoemde bedragen wordt door Rijk, provincie en uit bydragen van omliggende gemeenten vergoed. De uitgaven op par. 16, Onderwijs, kun sten en wetenschappen, niet vallende onder de par. 1 t[m. 15, zijn geraamd op 9346. In 1925 werd uitgegeven 8829; voor 1926 ge raamd 10.601. Het subsidie van de Openb. Leeszaal blijft gehandhaafd' op 2600 (dn 1925 2030). De uitgaven voor volksfeesten zyn op 200 geraamd (in 1926 425; in 1925 uitgegeven 173.80). Kosten van de Commissie v. Beroepskeuze zyn 225 hoo ger geraamd dan in 1026 uitgegeven werd en gebracht op 2120 160 hooger dan voor 1926 geraamd). Subsidiën aan muziek corpsen zyn uitgetrokken tot een bedrag van 2700 (voor 1926 geraamd op 4100). Voorts prijkt op deze paragraaf een post van 26 voor subsidie aan.... Adviezen Schoonheidscommissie! Men schrijft aan het Hbld. van de „K XII", op 29 Nov. liggende te Ceylon Het gebeurde in den Indischen Oceaan, op 24 November 1.1. Hr. Ms. „K XII", op haar uitreis naar Indië, was begonnen aan den vyfden zeedag van het traject AdenColombo. Vyf dagen, die lang geduurd hadden, lagen achter ons, zes nieuwe gingen we tegemoet, voor wy Colombo zouden be reiken. De stemming aan boord even wel was aan het opfleurenop dien morgen waren n.1., vrijwel voor het eerst sedert ons vertrek uit Aden, de dekluiken opengegaan, zoodat de frissche lucht vrijen toegang had tot de woon ruimten in de boot. Weliswaar hadden we geen sleoht weer gehad, maar de in de Golf van Aden doorstaande Noord- Oostenwind en de daarmede gepaard gaande deining hadden tot nu toe belet de luiken te openen. Steeds toch sloegen de zeeën over dek, waardoor dit dus on bewoonbaar was.

Heldersche Courant | 1926 | | pagina 5