Een Liefde in de Wildernis KWATTAft? Dats KWATTA Eerste Blad. BUITENLAND. BINNENLAND 1 Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Ingezonden Mededeeling. ENGELAND. Engeland en China. Een krulsereskader vertrokken. Troepen naar China. De te verwachten Briteche politiek. De Manchester Guardian over het beleid der Engeiche regeering. Geen vlootbetooging. deelt, als gezaghebbend mag aanmerken. Vödgiens hem is er geen sprake van een vlootdeananstratie. De Britsohe regeering bedoelt met de laatste maatregelen inzake de vloot slechts de uiterste voorzorg voor de bescherming van het leven en den eigendom der Briteche onderdanen te ne men. De diplomatieke situatie zal uitflui tend afhangen van de manier waarop de Chineesche autoriteiten in de onderhan delingen met de Britsohe regeering op treden1. Men hoopt dat de Chineezen wil len onderhandelen, maar men moet reke ning houden met de mogelijkheid dat zij het niet willen. DUITSCHLAND. De kabinetscrisis. De volkspartij Jegen de groote coalitie. De rede van Westarp. De Duitsche volkspartij heeft, naar de Berüjnsche draadlooze dienst meldt, in derdaad Marx verwittigd dat voor haar de vorming van een kabinet uit de groote ooalitie (socialisten, demokraten, centrum en volkspartij) niet in aanmerking komt BELGIE. De Belgische minister-president Jaspar heeft tevens de portefeuille van koloniën aanvaard; Senator Vauthior is tot minis ter van binnenlandsohe zaken benoemd. Ex-keizerin Chaiiotte overleden. Brussel, 19 Jan. Hedenmorgen aoht uur is ex-keizerin Charlotte overleden. (Ex-keizerin Charlotte was de eenige dochter van Leopold L koning van Bel gië, en prinses Louise van Oriéams. Ge boren in 1840 trad zij in 1857 in het hu welijk met Maximillaan, aartshertog van Oostenrijk, den iateren keizer van Meixico.) VEREENIGDE STATEN. Een krediet voor drie kruisers. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft de commissie voor de kredieten uit den Senaat tegen het advies van het begrootingsbureau en tegen den wensoh van president Coolidge haar goedkeu ring gehecht aan een krediet van 1.200.000 dollar als eersten termijn voor den bouw van nog drie verkenningskruisers. De strijd om leger en vloot behoeve van de luchtvaart. De Ameri- kaansche luchtschepen worden met helium gevuld. MEXICO. 100 opstandelingen gesneuveld. Naar Reuter uit Mexico (stad) verneemt, hebben de regeeringstroepen in een ge vecht bij Tepatilan, in den staat Jalisco, over de honderd opstandelingen gedood. Dat zijn niet dezelfde honderd „neerge- legd'en", die Zondag 1.1. door het dept. van oorlog te Mexico (stad) waren gemeld. Hoewel de regeeringstroepen dus een succes in den staat Jalisco hebben be haald, schijnt de opstand er zich uit te breiden. Het dept van oorlog te Mexico (stad) heeft ten minste het zenden van nieuwe troepen naar Jalisco bevolen. De opstand in genoemden staat draagt het ka rakter van een verzet der katholieken te gen de rsgeering. ZUID-AMERIKA. Het geschil over Tacna en Arlca. De weigering van Peru. Onge rustheid ln Clflll. De tekst van de nota, door de Peruaan- sche regeering gericht tot den Amerl- kiaanschen secretaris van Staat Kellogg, bevestigt, dat Peru het Amerikaansche voorstel tot regeling van het geschil over Tacna en Arioa afwijst In de nota wordt meegedeeld, dat Peru niet kan toestemmen in een afstand van het Tacna- en Arioagebied aan wie dan ook; ook niet tegen betaling. De openbare meening in Chili toont zicih ongerust over de aankoop door Peru van duikbooten. j Men vreest namelijk nieuwe verwikke lingen tusschen Peru en Chili over Tacna en Arioa CHINA. De houding van Japan. In den Landdag heeft dr minister van De dreigende toestand ln Hankau. CHINA. De buitenlandsche concessies te Ttentsln. Het communisme. Ingezonden mededeeling. VOLLEMELK REEPEN Slechts een merk kan aan de spits staan DE RIJKSMIDDELEN. Voor het eerst kreeg Musq'oosis iets vriendelijks over zich. „Ik zal je eens wat zeggen," antwoordde hij. „Laten ili en ik zaken doen. Jij, wilt, dat ik iets hoe Scheidsgerecht altlegging Dawes-plan. (Wordt vervolgd). HE1.IDER Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdatrmhh^ COURANT Redacteur-Uitgever: 0. DE BOEÉ Jr., HELDER Van Malta wordt getmeüd, dat het eerste kruise reekader Woensdag naar China is vertrokken. De kruiser Dauntless zal zioh later bij het eekader vervoegen. Ook het hospitaalschip, Mwne zal zich later naar China begeven. Er is officieel niets bekend over het ge rucht, dat er ook linieschepen naar China gezonden zouden worden. Te South ampton is een order van de ad miraliteit ontvangen om twee groote pas sagiersschepen van de Union Castle lijn, de Kildmare en de Kildonan Oastle in ge reedheid te brengen voor het vervoer van troepen naar China. De Kildmare moet 26 Januari gereed zijn om te vertrekken, de andere boot twee dagen later. Een duizendtal mariniers hebben order gekregen zich voor verscheping naar China gereed te houden, ter bescherming van het leven en de bezittingen der En- gelschen. Men legt er den nadruk op, dat c|j niet met oorlogszuchtige bedoelingen worden uitgezonden. Betreffende den staat van zaken In China verluidt, dat ofschoon de Britsohe regeering bereid is om met de Chineezen te onderhandelen en daarbij zoover te gaan als redelijkerwijs mogelijk is, zij niet be reid is om zioh met geweld te laten dwin gen. Wat betreft Sjanghai is men er te Lon den algemeen sterk van overtuigd, dat de 50.000 buitenlanders die zich te Sjanghai gevestigd hebben onder den waarborg van verdragen, die al zoo lange jaren bestaan, de volste aanspraak hebben op volledige bescherming van hun leven en stoffelijke belangen. De liberale Engelsohe bladen maken zioh over de toekomstige houding der re geering inzake China blijkbaar ongerust. Wat over de besprekingen in het kabinet uitlekt, het besluit over de Britsohe vloot bijv., wekt de vrees dat de oorlogszuch tige partij bezig is, de overhand te krij gen, en sommige conservatieve bladen geven tot een dergelijke vrees misschien wel eenige aanleiding. De Daily News vreest zelfs, dat het besluit aangaarde het eerste kruisereskader en de kennelijke mogelijkheid, dat het wel eens door het uitzenden der linieschepen gevolgd zal worden, naar gevaarlijke tusschenkoimst van de Admiraliteit riekt Volgens haar is er geen kans, dat de Chineezen zich door eenig machtsvertoon van de vloot tot lijdelijke onderwerping zullen laten dwingen en vrijwillige over eenkomst met de Chineezen blijft voor haar voor en na de eenige uitweg. Het be richt, dat België zijn oonoessie te Tientsin heeft opgegeven, wordt volgens een tele gram uit Sjanghai aldaar als een ern stige verzwaring van den toestand van de andere concessies beschouwd Bomden, 19 Januari. De Londensche medewerker van de Manchester Guardian geeft een uiteenzetting over de Britsohe politiek in China, die men, naar hij mede Het „Berliner Tageblatt" zegt in zijn middagblad, dat er in het centrum, een strooming is, die op een regee'-gig' van rechts zou aansturen en onder leiding zou staan van dr. Brauns, den rijksmi nister van arbeid. Deze groep zou het Rijksdaglid dr. Lammers willen aanbe velen als rijkskanselier met een kabinet, dat door de Duitsch nationalen zou wor den gesteund, De militaire commissie uit het Huis van Afgevaardigden verzet zich nog steeds tegen de bezuinigingswenschen van de regeering. Zij heeft thans, tegen het voorstel der regeering in, besloten aan het Huis voor te stellen het leger voor het komende begrootingsjaar op 118.760 man te stellen. Intusschen heeft Coolidge bij het Huis een voorstel ingediend om de begrooting met een miljoen dollar te verhoogen voor den bouw van heliumgasfabrieken ten FEUILLETON. Roman van HULBERT FOOTNER. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 48) Dat was juist wat Musq'oosis wilde, maar hij liet het door geen enkel gebaar merken. „Te klein," zcide hij. „Geen quaeetie vaul Het zijn inlamdBche Buitenlandsche Zaken er op gewezen, dat Japans houding tegenover China on veranderd is en dat Japan een econo mische toenadering tot China wenscht. Het zou China's souvereiniteit en terri toriale integriteit eerbiedigen en mede werken tot de verwezenlijking van Chi na's rechtmatige aspiraties, inmenging van China's binnenlandschen strijd ver mijden, en geduld en verdraagzaamheid betrachten in den tegen woordigen toe stand, ofschoon het alle redelijke midde len zou aanwenden om zijn wettige rech ten en belangen te beschermen. In Sjanghai en Kanton moet de toe stand kalmer zijn dan dieper in het bin nenland. Er zijn echter wel sporen van uitbarsting in Kioe-Kiang en Sjamien, de vreemdelingenwijk van Kanton. De niet-weerbaren worden geleidelijk uit Hankau weggezonden, terwijl de weer baren in het gebouw van de Asiatic Pe troleum Company zijn gebarricadeerd. De „Evening News" verneemt dat de Admiraliteit eenige booten uit de groote vaart heeft gecharterd voor het vervoe ren van troepen naar China, o.a. twee booten van de Union Castle lijn, elk van 2000 ton. Zij worden in Southampton uit gerust. Naar urnen weet, heeft België besloten om zjjn concessie te Tientsin aan China terug te geven, D.w.z. dat de souvereini- tedtsrechten aan China komen; de Belgi sche eigendommen blijven gehandhaafd. Mien Ls tot dezen afstand' te gereedler overgegaan, aangezien de concessie ge legen was tusschen de sedert den oorlog aam China wedier afgestane Duitsche en Russische concessies en vormde dus een onverdedigbare enclave in het Chinee sche gebied. Bovendien woonden in deze conoesie geen Belgen en ook geen andere buitenlanders. Volgens een bericht van de „Mandh. Gnardian" 'beschouwt men te Londen de zen vrijtwilligen afstand door België als een symptoom van wat tenslotte algemeen gebeuren moet. De Japansche regeerieg denikt er echter anders over. Deze neemt het standpunt in, dat voor Japan de noodzakelijkheid niet bestaat hetzelfde te doen), zelfs niet, indien China erom verzocht OOST-INDIE. De Landraad te Batavia heeft uitspraak gedaan inzake den aanval van de com munisten op het telefoonkantoor. De landraad te Bandoeng heeft uit spraak gedaan ln de zaak van de commu nisten, beschuldigd van de moorden te Nagrek. Twee beklaagden werden tot de dood straf veroordeeld, één tot levenslange en één tot vijftien jaar gevangenisstraf. De rijksmiddelen brachten over de af- geloopen maand 13.000 minder op dan over December 1925; over het geheele jaar 1926 25.17 millioen meer dan over 1925. Uit de inkomstenbelasting werd 7.677.618 ontvangen tegen 6.887.901 ln Deo. 1926. Een geringe achteruitgang vertoonen de opbrengsten van de Personeel»- en Div.- en Tant.-belastingenUit de Vermogens belasting werd 2.155.382 ontvangen te gen 685.182 ln Dec. 1925. De opbrengst der Accijnzen vertoonen slechts geringe verschillen. Groot is het verschil bij de Zegelrech ten en de wisselvallige successierechten. Eerstgenoemden levenden 1A99.458 op tegen 2.203.007 ln Deo. 1925. Voor de successierechten zijn deze bedragen reep. 8.892.620 en 6.249.887. Deze mindere opbrengsten doen de meerdere ontvang sten uit verschillende andere middelen ge heel te niet. Uit de Rijwielbelasting werd in December 18.— ontvangen, waar tegenover een bedrag staat van f 5.619 aan ontvangsten in Deo. 1925. In totaal werd uit dit middel in 1926 ontvangen 6.685.684. De raiming bedroeg 6 millioen. In 1926 was de opbrengst der Rijwiel- belasting 6.486.195. Bezien wij de cijfers van het geheele jaar, dan blijkt dat tot de meerdere op brengst van 26 millioen in hoodzaak hebben bijgedragen: de Personeele belas ting 1.668.847; de Inkomstenbelasting bijna 3,8 millioen, de Div.- en Tent-belas ting ruim 8 ton. Daarentegen vertoont de Vermogens belasting een achteruitgang van ruim 1 millioen! De accijnzen op suiker en zout bleven bij 1926 ten achter. Daarentegen gaf die op de tabak een meerdere bate van 3.621.970. De speelkaartenbelasting paarden. Zij zijn desnoods tevreden met krullen." „Hoeveel moet je er voor hebben met kar en tuig?" vroeg Musq'oosis onver schillig. „Zeshonderd en vijftig dollar." „Wat?" zeide Musq'oosis. „Je denkt zeker, dat het renpaarden zijn. Ik geef vijfhonderd vijftig." „TV denk er niet over." „Ook goed. Dan ga ik naar Beattie." „Blijf hier!" Zoo duurde het den heelen middag. Wel zes keer gingen zij naar de paarden kijken. Musq'oosis moest bekennen, dat het een flink, maar klein span was. Tel kens weer werden de onderhandelingen afgebroken,- om opnieuw aangeknoopt te, worden. „Wees nou toch redelijk," zeide Ma- hooley. „Je wil natuurlijk een jaar cre- dlet Daar moet ik ook rekening mee houden." „Tk betaal contant," zeide Musq'oosis Tra'lim Mahooley 'keek stomverbaasd!. „Waar wil je dat vandaan halen?" „Tk heb het bjj me." „Laat ziem" Dat weigerde Musq'oosis echter. Ma hooley sloeg ten slotte af tot zeshonderd, terwijl Musq'oosis -vijfhonderd acht-en- zeventig bood. Op die bedragen bleven zij wel eenl uur staan. „Vijfhonderd acht-en-zeventig!" zeide Mahooley sarcastisch. „Waarom doe je er geen negentien cents bij?" „Doen of niet doen," zeide Musq'oosis kalm. Mahooley nam ten) slotte het bod aan. „En laat me nu eens gauw zien hoe Je geld er uit ziet' Musq'oosis haalde een ander papiertje te voorschijn. Ditmaal las Mahooley: ,Jk beloof aan den Indiaan Mnsq'óosas vijfhonderd acht-en-zeventig dollars te betalen op eerste aanvraag. Gilberfc Beattie." Mahooley keek alsof hij het te Keulen hoorde donderen. Hij floot Je bet soms geen goed' geld?" vroeg Musq'oosis. .Natuurlijk. Maar hoe kom je hieraan? Ik heb er nooit van gehoord." „Beattie en ik doen flakem," antwoordde Musq'oosis plechtig. Mahooley moest zijn verdere nieuws gierigheid nu wel bedwingen. „En wien wil je nu voor je laten ril den?" vroeg hij. y bleef ongeveer 30.000 bij 1925 ten achter. De registratierechten leverden ongeveer 1 millioen minder op dan in 1925. Daar tegenover staat echter weder een verhoog de opbrengst van de successierechten 2.565.440. meer) en een groote vermeer dering van de opbrengst der invoerrech ten (bijna 12.8 millioen méér). De loodsgelden brachten bijna 1 mil lioen meer op dan in 1925. Aan „Inkom sten ten bate van het Leeninigsfonds 1914" werd in Dec. 1926 ontvangen 12.702.574. Over het geheele jaar bedroeg de op brengst dezer middelen 107.968.948. Het scheidsgerecht betreffende de uit legging van het Dawes-plan zal ba Vrij dagmiddag 8 uur in de kleine rechtszaal van het Vredespaleis in Den Haag bijeen komen. Aan de orde is dan de behandeling van de kwestie, welke aan het scheidsge recht is voorgelegd, bij de bijzondere over eenkomst, welke gesloten is tusschen de commissie voor het herstel en die Duit sche regeering op 25 Maart 1926. Na af loop van deze eerste zitting zal worden bekend gemaakt, wanneer de volgende zit ting zal plaats hebben. De thans te houden zittingen dienen om kennis te nemen van de mondelinge uit eenzettingen der raadslieden van de Duit sche regeering en de commissie voor het herstel en uitspraak te doen omtrent de vraag, of de jaarlijksche betalingen, welke volgens het Dawes-plan moeten geschie den aan den generaal-agent voor herstel betalingen, de schadeloosstellingen om vatten, welke het Duitsche rijk aan zijn onderdanen wegens inbeslagnemingen, onteigeningen of overdrachten van Duit sche goederen, rechten en belangen (on geacht het tijdstip van deze maatregelen) ter uitvoering van het verdrag van Ver- sailles, na 1 September 1924 betaald heeft of betalen zaL De Duitsche regeering heeft het be drug, waarover de kwestie loopt, op on geveer 9 milliard goudmark geschat. Dit bedrag omvat die door Duitschlandi aan zijn onderdanen ter uitvoering van het Vredesverdrag van Versailles betaalde of te betalen schadevergoeding voor de inbe slagneming en de liquidatie van hun goe deren, rechten en belangen in de gebie den van de geallieerde en geassocieerde mogendheden (met inbegrip van Elzas- Lotharingen); voor de overdracht van de Duitsche aandeeJen in het kapitaal van de Marokkaansche Staatsbank; voor de overdracht van de Duitsche rechten op den Shantung Spoorweg; voor de over dracht van alle Duitsche rechten of deel- neming in openbare ondernemingen of concessies ln Rusland, China, Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije. Turkije of in stre ken, welke vroeger tob Duitsohland of zijn Bondgenooten hebben gehoord. Aangezien genoemd geschil de uitleg ging van het deskundigen-plan betreft, ls het ter beslissing aan dit scheidsgerecht onderworpen. Het scheidsgerecht is samengesteld uit de heeren Thomas Nelson Perkins, Bos ton (Mass., U. S. A.), die als opvolger van den heer Walter P. Cooke tot president ls benoemd; Mare. Wallenberg, Stockholm; A. G. Kröller; Den Haag; Charles Rist, Parijs, en Mendelssohn Bartholdy, Ham burg. En ik wil, dat jij iets doet." „En wat is dat?" vroeg Mahooley ach terdochtig. „Als jij doet wat ik wil; beloof ik je, dat ik tegen de Fish-Eaters zeggen zal, dat zij hij jou moeten komen." Mahooley's oogenl begonnen te schitte ren. „Nou, voor den dag ermee!" „Nou ik wil, dat je aan niemand ver telt, dat ik je span gekocht heb. Aan nie mand behalve aan Stiffy. Ik wil een blanke huren om te rijden, snap je? Mis schien wil hij niet werken voor een rood huid. Daarom moet je het laten voorko men, als hij voor jou werkt Begrepen?" „In orde. Dat gaat gemakkelijk genoeg. En wien wou je namen?' „Saim." Mahooley barstte verontwaardigd' los. Sam; de blanke slaaf, het mikpunt van het 'heele kamp, de iandlooper zonder jas of hoed'. Hij' verzekerde Musq'oosis meer dan eens, dat hij krankzinnig was. 'Misschien kwam bij zijn minachting wel de instinctieve vrees een goedkoopen kok te verliezen. Doch hoe dit zij, Musq'oosis bleef, kalm en glimlachend, op zijn at/uk staan en per slot van rekening was de kans om de klandizie van de Fish-Eaters te krijgen; te mooi om weg te •gooien'. Over den nacht die volgde, ibehoeft weinig gezegd' te worden. Het geheele gezelschap was ln een vroolijke stem ming, die nog verhoogd werd, toen een groote kruik met spiritualiën waarvan niemand wist waar zij' vandaan kwam rondging. 1 Sam had' het hard te verantwoorden. Van alle kanten werd hij geplaagd en gesard. Was hij kalm gebleven, dan zou dat spelletje al heel gauw zijn aantrekke lijkheid voor hen verloren (hebben. Maar juist omdat zij zagen; dat hij bijna stikte van ingehouden woede, zetten zij het voort Nadat hij hem den volgenden ochtend bediend had en zij uitgegaan waren, ging hij uitgeput en moedeloos in zijn keuken zitten en1 trachtte (hij te bedenken wat hij doen moest Dit was zijn moeilijkste uur. Zijn her sens waren bijna niet meer tot denken in staat Hjj' had het wanhopige gevoel, dat hij aan het eind van zijn weerstandsver mogen gekomen was. Wat gaf het hem, al probeerde hij weer in de bewoonde wereld te komen? Hij had het al eens ge probeerd. Maar evenmin wilde hij' nog zoo'n nacht tegemoet gaan. Liever de om ringende wildiernis of het meer. Hij hoorde de voordeur opengaan en dlan Mahooley's zware n starp in de eet kamer. Hij sprong op en ging tegen den muur staan. Instinctmatig zochten zijn oogen naar het scherpe mee. Hü was niet van plan iets meer te verdragen- Maar de spottende uitdrukking was van Ma hooley's gezicht verdwenen. Hij zag er nu meer uit als een zakenman. „Nog niet klaar met de borden? Wat gaat dat op zijn elf-en-dertigst! Ik wil, dat je met een kar naar Grieris Point gaat, om daar voor Graves op te laden." Satm keek höm stom verbaasd aan. „Versta je me niet?" riep Mahooley uit. „Blijf toch niet als een zoutpilaar staan." „Ik kan niet voor het middageten terug zijn," prevelde Sam. „Wie zegt er nou, dat je terug moet rijn? Een van de inboorlingen zal wel koken. In het vervolg moet je vrachten rijden. Je kan uit het magaizijp een jas en een paar dekens halen. Je krijgt twaalf en een halve oente per centenaar, zoodat het je eigenbelang is flink aan te pak ken." Sam probeerde een paar woorden van dank te stamelen. geheid toch uit!" zedde Mahooley. „Za ken zijn zaken." HOOFDSTUK XVH Op hun weg naar het meer werden de landmeters door een wervelstorm ge dwongen een schuilplaats te zoeken in den mond van den Haw-wah-sepi. Zij von den daar de andere Yorksche boot liggen. De 'bisschop, de Indiaansche agent en de dokter waren, na op verschillende wijzen hun diensten aan den stam bewezen te hebben, naar het Noorden gereden om een 'bezoek te brengen aan de Indianen om 'het Tepiskow-meer. De Fish-Eaters verkeerden nog in een toestand' van bjjizondere opwinding. De gouvernemenits-jaargelden vijf dollars per hoofd gingen dagelijks wel zes maal over in andere handen door het dob belspel. Aan werken werd niet gedacht. Musq'oosis ging den chef-landmeter een bezoek brengen en de blanke was zeer ingenomen met de aangeboren hof felijkheid en levenswijsheid van zijn roo- den 'broeder.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 1