GEMENGD NIEUWS geïatenf^et schip is bestemd voor den dienstin Indië der Kon. Pakket. Mij. De Wrgenbelapttngwet Tijdstippen In werking treden. Donderdag la afgekondigd „St.bl." no. 26: Kon Besluit van 5 Febr., houdende vaststelling: van de tijdstippen, "waarop de verschillende bepalingen van de Wegen- belastlngwet in werking treden. Uitbreiding van Breda. Wetsontwerp aangenomen. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot uitbreiding van Breda aangeno men met 47—27 stemmen. De nobelprtjs voor het I. V. V. Naar het Volk meldt, heeft de heer Albarda, de voorzitter der soc. dem. Ka ïnerfractie, aan het Nobel-comité van het Noorsche parlement in overweging ge geven, het Internationaal Verhoud .van Vakverenigingen in aanmerking te doen komen voor den Nobelprijs die in 1927 ul worden toegekend. Uit de s.-r. party. De heer Van der Moten bedankt Naar Haarlem's Dagblad verneemt, heeft de heer Van der Molen, burgemees ter van Renkum, bedankt als lid van de a.-r. partij. De reden is, dat de heer v. d. Molen op de a.r. lijst voor de Prov. Sta ten van Gelderland zoo'n lage plaats had gekregen, dat hij voor de verkiezing als lid der Staten niet in aanmerking zou ko men. Hij is een tijdlang tweede voorzitter van het Nederlandsch Werkliedenver bond Patrimonium geweest, en heeft van 1908 af voor de a.r. partij in de Tweede Kamer zitting gehad; bij de laatste ver kiezingen heeft hij geen nieuwe candida- tuur aanvaard. f De ziekenhuisplannen te Alkmaar. Alkmaar, 17 Febr. In het heden ver schenen rapport der Ziekenhuis-commis sie wordt geconcludeerd, dat de meerder heid der oommissie adviseert Ged. Staten te berichten, dat de gemeente de uitvoe ring der bouwplannen in hun aanvanke- Hjken opivang (116 bedden in de voor malige Cadettenschool) zou willen hand haven. Daar echter de kans op het pro vinciaal subsidie, dat van dien opzet een integreerend deel uitmaakt, aan de com missie gering, om niet zeggen bultenge- dat B. en W. de ziekhuisplannen opnieuw sloten lijkt, meent zij dat het beter ls in den Raad ter sprake brengen. Aan de hand van door de commissie aangebrachte bezuinigingen van 98.700, komt het totaal der stichtlngskostan op 661.800, rond 6700 per bed. De éxploi-j tatie zal naar schatting van de gemeente geen groote offers vragen, althans In de eerste jaren geen noemenswaardig groo- tere dan die van het bestaande stadszie kenhuis. De minderheid der oommissie meent, dat de exploitatiekosten aanmerkelijk duurder zullen uitkomen; zij kan met dit bouwplan niet meegaan. De flnancieele toestand van Emmen. De begrooting onaannemelijk. De gemeenteraad van Emmen heeft Donderdagmorgen een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting voor 1927. Alle sprekers verklaarden deze onaannemelijk, omdat de gewone dienst sluit met een tekort van 816.000 gulden en de verplichte uitgaven lang niet te •dekken zijn, terwijl rond één millioen gul den voor werkverschaffing buiten de ge meente op den kapitaaldienst voorkomt. De wethouder van financiën, de heer Gorten, verklaarde, dat het gemeente bestuur niet langer de verantwoordelijk heid kan dragqp. Het staat vast, dat de begroeting niet zal worden aangenomen, voordat het Rijk dit tekort overneemt. De Raad wenscht geen nieuwe leeningen te sluiten. I Buitenland. T—-■ De Friezen laten zich zoodra er ijs is niet onbetuigd. Reeds Vrijdag j.1. vond er in' Joure eeq harddraverij plaats, hoewel bet ijs te zwak was om het publiek toe te laten. Hierboven geven wij een aardige actie-foto bij den start. Minister Slotemaker de Bruine (X) begint het voorbeeld van zijn collega, Minister Kan te volgen en bracht een bezoek aan IJ muiden. Minister Kan in de Haarlemmermeer. Onze sportieve reis-minister bracht vorige week een bezoek aan de Haarlemmermeer. Hierboven een foto van Zijne Excellentie (X) in een klasse van de Landbouw- Winterschool te Aalsmeer. V Revolutie in Portugal. Een korte revolutie woedde in Portugal. De regeering was spoedig echter weer de baas. Boven een kijkje in Lissabon op de Plaza San Pedro met het beroemde standbeeld en de kathedraal op den achtergrond waar zich tijdens dezó korte revolutie bloedige tooneelen afspeelden. De aardbevingen In Zuld-Slavlë. Een nieuwe aardschok. De minister-president heeft met betrek king tot de aardbeving verklaard, dat daarbij 2 raenschen zijn gedood en 0 ge- wbnd. De geheele schade wordt op 6 mil lioen dinar geschat. Donderdag is in de buurt van Lynblnje in Herzegowina een nieuwe aardschok waargenomen. Er zijn «geen menschen ge- Wond en de schadF is van geen beteekenia. Mijnongeval e In de mijn Westende bij Duisburg zijn twee mijnwerkers door instortend ge steente bedolven en gedood. Tragisch vliegongeluk. Dinsdag was een jeugdige miUtaiwvlie- ger, die gedurende dagen Thlonville was gedota^eerd. met z«n vlieirtuiff tot boven het dorp Audun-le Ko gevbgen, waar zijn ouders wonen. iuwlefkSW^ln de lucht, njar een veld terecht op honderd meter afstand van het huis van de ouders van den vlie ger. Zijn moeder was dan ook het eerst op de plaats, waar het toestel wds neerge stort. Zij vond er hst verminkte lijk van haar zoon. Een roover-complot van Franache onderwijzers! Zee kinderen geboeid en uit gehongerd ln een hol gevonden. De politie je Warschau is op het spoor gekomen van omvangrijke kinderontvoe ringen. Het was de laatste dagen opgevalleri, dat herhaaldelijk kinderen verdwenen, Donderdag nu overhandigde een moeder aan de politie een dreigbrief, waarin van baar een groote som gelds werd geëischt, als zij haar verdwenen kind terug wilde hebben. Het gelukte met dezen brief de politie het misdadigershol te ontdekken, waar in zes kinderen werden gevonden, gebon den en half verhongerd. Als de ontvoerders zijn drie Franache onderwijzers en een onderwijzeres in ar rest gesteld, die een volledig systeem van kinderroof hadden in eikaar gezet. Tegen losgeld werden dan de kinderen weer vrij gelaten. Spoorweg-botsing. In het station te Lie heeft zich, bij nacht en vermoedelijk ten gevolge van den mist, een treinontsporing en vervolgens een botsing tusschen den ontspoorden goederentrein en een tweeden goederen trein voorgedaan. De materieele schade wordt op 1 millioen franc geraamd, maar persoonlijke ongelukken vielen, gelukkig, niet te betreuren. De die niet wist dat hy getrouwd was Voor de magistraten te Croydon stond Dinsdag een man terecht die zich Patrick Scully noemde en aangesproken was voor de kosten van het onderhoud van zijn twee kinderen, omdat hij John Collier zou zijn. Juffrouw Collier verklaarde met den grootsten nadruk dat. de man haar echt genoot was, die sedart 1920 vermist was geweest. Een andere getuige, Collier's broer, zeide dat hij er even zeker van waB dat hot zijn broer was. Hij had vroeger ook al zijn identiteit ontkend,, om uit moeilijkheden te komen. Toen men den man vroeg, óf juffrouw Collier zijn vrouw was, zeide hij dat hij zich niet kon herinneren, haar ooit daar voor gezien te hebben en.evenmln dat hij ooit getrouwd was. De magistraten namen aan dat John Collier voor hen stond en legden hem een maand harden arbeid op. Een zonderling testament Te Toledo, in den staat Ohio, ls dezer dagen een vrijgezel overleden, die een som van 126.000 gulden heeft nagelaten voor de oprichting en hét beheer over 60 jaar van een tehuis voor „vrouwen tusschen de 16 en 28, jaar, van kleine gestuite, vroolljk, eergierig, welgemanierd en met een aardig uiteriyk". Groote vrouwen zondert het testament uitdruk kelijk uit. Ter motiveering heeft de erf later ln het testament geschreven, dat op den leeftijd van 16 tot 28 jaar de jonge lieden streven.naar de edele doeleinden des levens. De natuur heeft uan het be schreven eoort vrouwen een liefde voor Te water lating van de „Op ten Noort" te Amsterdam. Van de werven der Ned. Scheepsbouwmaatschappij werd het dubbelschroefstoom- schip „Op ten Noort" met een waterverplaatsing van 800C ton te water lenst in Indii Earuch Spinoza, de beroemde Hoilandsche wijsgeer der 17e eeuw, wiens 250ste sterfdag dit jaar herdacht wordt. schoonheid meegegeven, waaraan de ouders ongelukkigerwijs niet aan tegemoet kunnen komen. Daar moet het tehuis voor zorgen. Inbraak ln Berlijn. Woensdagnacht is er ingebroken in de magazijnen van de Anafolische Handels- und Industriegesellschaft in het Oosten van Berlijn. Reeds enkele dagen geleden hadden onbekenden uit deze magazijnen Worstdarmen gestolen, voor een waarde van 15.000 mark. Het tweede bezoek van de inbrekers leverde echter geen gunstig resultaat op. Een echtpaar, dat ln tzelfde huis woont, bemerkte, dat eronraadwas en verwittigde de politie ervan. Juist toen er verscheiden agenten ter plaatse ver schenen, gingen de dieven er vandoor. Op het oogenblik, dat de agenten de zes inbrekers schenen te hebben ingehaald, schoten deze op hun vervolgers, waarop de politie eveneens van de wapens ge-< bruik maakte. Een inbreker werd gedood, een andere levensgevaarlijk gewond, de vier anderen konden ontkomen. Een Jeugdig moordenaar. Door de radio ontdekt Uit het plaatsje Conneaut in den staat Ohio komt een verrassend moordverhaal, verrassend vooral om de rol die de radio er in gespeeld heeft bij de ontdekking van den dader. Deze, een jongen van zes tien jaar, was op bezoek bij een gehuwde vrouw van zeven en twintig, en trachtte haar op brutale wijze van zijn genegenheid te overtuigen. De vrouw was er niet van gediend; er ontstond een worsteling en de knaap buiten zich zelf van woede over dat verzet vermoordde do vrouw. Ook het vijfjarig zoontje bracht hij om. Toen verliet hij het huis. Hij vergat ech ter de radio af te zetten, die hij zelf aan 'den gang had gezet, daur de viouw met deze manipulatie niet vertrouwd was. Toen de echtgenoot van het slachtoffer een nachtarbeider op een spoorweg emplacement thuis kwam vond hij de radio nog Ingeschakeld. Dat richtte de verdeukiug omoiddeiHJk in de juiste richting. De bekende danseres Gertrud Leistikow die a.s. Woensdag alhier een dansavond komt geven. Men leze de advertentie en de mededeelingen in dit nummer. De rest was toen gemakkelijk. De on gelukkige vrouw had in de worsteling een knobp afgerukt van het buis van den knaap. Die knoop was gevonden en bleek te ontbreken aan het pak van den moor denaar. Ten slotte bekende de jongen zijn misdaad. Hij was aangehouden in een auto, waatmee hij ln gezelschap van een ande ren jongen in de plaats rondreed. Een executie. den Woensdag bij het aanbreken van dag ls te Rouaan, voor de gevangenis te Rouai Beaottfouvel]* ét 87-jarige IwxBekaeeM Désiré Bénard terechtgesteld, die den 26en November ter dood veroordeeld was. Verleden Jaar 27 Juni had Bénard zich verhuurd ibfj een boer te MénervaL Die dag was een Zondag en er werd dus niet gewerkt 's Middags gingen de boer en 'boerin de koeien melken en hleef Dé siré op de boerderij achter met een vier jarig dochtertje. Hij heeft zldh toen aan dat kindje vergrepen «n het dan hals af gesneden.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5