Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 ct. BINNENLAND BtJ de onlufltan rijn -«Ttt gedood en een Hindoe aan zljü wonden bekeken. Een Mohammedaan ia gefuailoerd. Eu zijn 28 gekwetsten, o.w. zes agenten. In die onrustige wtjk is het thans kalm. Uitbreiding van de spoorwegstaking. Da staking op den spoorweg Bèngalen Nagpur, die te Kharagpur begonnen was, breidt zioh gaandeweg tot andere stations uit. De autoriteiten hebben den stakers op deze stations verboden, verg deringen te houden. De stakers dringen aan op de instelling van een verzoeninga- raad om de staking te regeLon. CHINA. No den va! van Hongtsjon. Het bericht van den val van Hanigtsjou wordt bevestigd. Op het oogonblik liggen er in do Wtoiïgiw (de rivier voor Sjanghai) 21 nletChineesdhe oorlogsschepen, van vijf verschillende naties. Deze rijn gereed' om aoodra het mogelijk is het gevecht te openen teneinde het leven1 en bezit van de buitenlanders te beschermen, Indien deze door de direigende invasie van de Kantonneezen mochten worden bedreigd. Er zijn vijf Amerikaansohe oorlogs schepen biji Deze schepen hebben teza men 1100 man mariniers aan boord. Onderhandelingen tuwchen Noord en Zuid. Vredesonderhandelingen tussohcn het noorden en hot zuiden zijn ingeleid on men acht het volgens (berichten uit Ghi- neesobe bladen niet uitgesloten dat 'de partijen'het eens zullen worden. De aan gekondigde terugkeer van Tajangtsolin naar Moefkxien zou dit bewijzen. Het ant woord van de regoering van Peking op de jongste Engelsohe voorstellen zal vol gende week worden overhandigd. In bultenlandsche kringen gelooft men, - dat Soen-sjoean-fang zich niet meer te gen het Kantonneesche leger zal verzet ten, omdat zijn soldaten, hoewel goed be taald en gewapend, ontmoedigd rijn. Algemoeno staking te Sjanghai. Slr peroeval Philips meldde Zaterdag uit Sjanghai aan de Evenlng News, dat daar plotseling een algemoeno staking is uitgeroepen door de Kantonneesche com munisten. Ongeveer 60,000 arbeiders sta ken, waarvan een derde (gedeelte in de buiteniandsche nederzettingen. De nood zakelijkste diensten, post, electrlcltel te- werken en tram zijn nog in functie, zij het ook met verminderd personeel. In de Chineesdhe stad zijn de waterleiding en de tram geheel stopgezet. De Fransche nederzetting heeftf zwaarder te lijden dan de internationale concessie. Er staan roode stakingsposten bij het hoofdpost kantoor. Het vrijwilligerscorps is als voorzorgsmaatregel in uniform opgeroe pen, evenals de afdeelingen met machi negeweren en de speoiale politie. De staat van beleg ia nog niet afgekondigd. Ver der wordt gemeld, dat generaal Boen Tjsoeangsan's leger steeds dichter op Sjanghai terugtrekt en Kasjlns op vijftig mijl ten Zuidwesten van Sjanghai heeft opgegeven. 'De Brltish United' Press meldt, dat in Sjanghai in do buitenwijken de stakers de traons hebben aangevallen en ruiten ingegooid. Ook weiden fabrieken be stormd. De politie maakte er echter een einde aan do ongeregeldheden. Met het oog op de algemeeno staking worden de troepen in de kazerne gehou den om voor alle gebeurlijkheden ge reed te zijn. De vrijwilligers en speciale politie zijn gemobiliseerd. De trams loo- pen niet meer. In tal van groote werk plaatsen en fabrieken ligt hot werk stil. Reeds 80.000 Chlneezen in staking. Op hot oogonblik zijn ongeveer 80.000 öhineezen in staking. Hiertoe behporeu de arbeiders van allo katoenspinnerijen, ChLneesche, zoowel als buiteniandsche, de geheel© staf dor (posterijen ©n traanwegen in die internationale nederzetting zoowel als in de Fransche ooneessie, do arbeiders van do electrlolteits- en waterwerken van do Chineesche districten van Nantao en Tajaipei, de zeelieden en havenkoelies, een aantal losse arbeiders b]j do water leiding van Shanghai en hij de gemeonte- eleotricitoitswerken aldaar. Verder sta ken de geëmployeerden bij enkele groote Ohinotssohe warenhuizen, die meerendeels Oantonneeaen in dienst hebben en do ar beiders bij een dor groote Chinoeedhe drukkerijen. In kringen, waar men goed op do hoogte is, wordt gezegd, dat de huidige staking niet lang zal duren, omdat de werkelijke bedoeling hiervan thans slechts is een algemeen© repetitie voor een vei grooter actie, wanneer de Canton- neezen d^ stad binnenkomen1. Het lijdt niet don minsten twijfel, dat de groote meerderheid der arbeiders niet wenscht te staken, doch do terreur van den algameenen arbeidersraad Is zoo groot, dat niemand durft weigeren. Een elsch tot uitlevering van Chlneezen uit de Engelsche con cessie. Hot aantal stakers werd gisteren te Sjanghai op ongeveer 110.000 geschat, on der wie 80.000 Tn de Engelsche concessie. De toestand op het hoofdpostkantoor is ernstig geworden, doordat de stakers posten uitgezet hebben, die de nog vrij talrijke werkwilligen In het gebouw be letten naar bulten te komen en den be steldienst te organlaeeren. Men verwacht, dut de Engelsche bevelhebber, als de post staking vandaag niet afloopt tot energieke maatregelen zal overgaan omdat de toe stand nu al onhoudbaar Is geworden. Een andere ernstige moeilijkheid Is ontstaan uit het feit, dat de Chineesche autoriteiten de uitlevering hebben ge vraagd van ongeveer 60 mot name ge noemde Chlneezen die een toevlucht In de Engelsche ooneessie hebben gezocht. Het verzoek zegt, dat deze mannen voor de Chineesche reohtbank zullen moeten terecht staan, maar men vreest dat uit levering gol'ljk staat met onmiddellijke of althans zeer snelle executie dier 60 man nen, misschien na een kort proces voor den vorm. De Engelschen hebben de uit levering niet dlroct geweigerd maar er nog evenmin toe besloten. Zij verlangen garantlën, die de Chineesche reohtbank niet wil geven. Hot doe! van de staking. De voornaamste vakbonden hebben verklaard, dat zij de uitschakeling be oogen van de militaristen, de voortzetting van de anti-Imperialistische propaganda en de vorming van een volksregering. De Chineesche bladen verklaren, dat het werkelijke doel van de staking is ,4® aankomst van het nationalistische leger te Sjanghai te verwelkomen".- Tot dusvor zijn er geen onlusten geweest, tenminste geen van ernstlgen aard. Echter is de op winding algemeen; tot dusver heeft zich nog geen definitief anti-bultenlandach ka- rakter van de beweging geopenbaard. Krachtige maatregelen tegen agitatoren. Generaal Lip-So-tstfong, het hoofd van hot polltio-oorps te Sjanghai en Woeseng heeft de orders uitgevaardigd om alle I agitatoren, die betrapt worden op aan- j sporing tot wanordelijkheden ommlddel- lijk te exeouteeren. Reeds rijn ongeveer I twintig opruiers in verschillende distrio- ten van de stand onthoofd, terwijl hun hoofden op lange palen zijn gestoken als I waarschuwing voor anderen. Generaals veroordeeld. Nog meldt Reuter dd. Zondag uit Lon den, dat de generaals Tajentsjiamoe en Lloejoetsjin te Hankou voor een volks- reohtbank zullen moeten verschijnen. Deze generaals hadden in October 11. Woet- sjang verdedigd tegen de Kantonneesche nationalisten. De nationalistische minister van justitie leidde zelf de terechtzitting, terwijl de volksrechtbank gevormd werd door dertien gedelegeerden van politieke en arbeidersverenigingen. Beide beklaagden ontkenden indertijd steun te hebben ontvangen van Britsche kanonneerbooten. Tsjentsjiamoe werd veroordeeld tot een i boete van anderhalf millioen dollar, Lloe joetsjin werd ter dood veroordeeld. Het achtste flotielje Britsche torpedobootjagers. De Britsche achtste flotielje torpedo- bootjagers is naar China vertrokken. Ben Japanscb flotielje. Een Japansche kruiser en vier torpedo- bootjagers vertrokken Zondag naar Sjanghai. De Instructies van OMalley. Volgens den dlpdomatieken medewer ker van de Westaninster Gezette komen de nieuwe Instructies, welke de Engelsche regeering aan OMalley, haar vertegen woordiger te Hankou heeft gezonden, hierop neer: ,4>e kwestie der onderteekening van de ontwerp-overeen komst nopens de Brit- aohe oonoessle te Hankou mag geenerlei verband houden met do twee door Tsjen gestolde eischen: lo tot terugtrekking der Britsche troepen uit Sjanghai; 2e tot er kenning van de Kantonneesche regoering als do eenige regeering in China. Overeenkomst met Tsjen onder- j teekend? Officieel wordt medegedeeld, dat do Engelsche zaakgelastigde O'Mallye en de Oantonneeedhe minister van Buitenland- j ach© zaken, Tsjen, Zaterdagavond de En- gelBch-Ohineesche overeenkomst hebben ondertoekond. Twee officieren gewond. Een Britsch zeeofficier en een Ameri- kaanadh zeeofficier van gezondheid wer den Zaterdag door de koelies van ltejang mishandeld tengevolge van een weige ring der (bevolking om het lossen toe te staan van een Britsch vaartuig. Ben deta chement mariniers van de Britsche ka nonneerboot „Oockóhafor" ging aan land en1 herstelde de orde, (maar twee officieren werden gewond. Ingezonden mededeeUng. kende, dat hij' 60 bommen ontvangen had van den gearresteerden leider Paikihtaher. In het Padang-Piaudjangsche zijn 9 'bommen gevonden, benevens 270 kle wangs, dl© in don grond verborgen waren. Een arrestatie. Een der beruchte onderbevelhebbers I van SI Patal, genaamd Sirln, is te Padang I gearresteerd. Failliet verklaard. Notaris P. te Ambon, die een bedrag I van circa 280.000 heeft verduisterd, Is failliet verklaard. Verduistering. J. Q. agent van landelijke ondernemin gen te Pampit, heeft Woensdag te Malang voor 60.000 koffie van de ondernemin gen Petong-Ombet in het Kedirische en Wonokerte in het Pasoeroeansche ver kocht en is daarna spoorloos verdwenen. HJj is later te Garoet gearresteerd.' In totaal verduisterde hij een ton, waarvan nog 8400 in zijn bezit werd gevonden. BUITENLANDSCH NIEUWS. Het voorste) van Coolldge over ontwapening. Japan neemt aan. Het entwoord van Japan op het voor- stel van-Coolldge tot het houden van een conferentie om te komen tot verdere be perking dor wapeningen op zoo, zal liet heet een korte aanvaarding zijn. Engeland en China. De boycot op de boven-Jangtse. Berichten uit China melden, dat op den bovenloop van de Jangtse een ernstige anti-Britsche boycot wordt uitgeoefend in weerwil van pogingen van de officieele Chineesche autoriteiten om zulks tegen te gaan. Uit Peking wordt gemeld, dat Sir Miles Lampson een onderhoud met dr. Wellington Koo heeft gevoerd en dat er voorl'oopige onderhandelingen zijn begon nen over do algemeene Britsche voor stellen. OOST-1NDIE. Communisten. Wegiens vernieling van bruggen en te lefoon heeft do Landraad één beklaagde tot 10 en vier beklaagden tot 8 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Alle beklaagden van de dorde groep, die terecht stonden wegens deelneming aan do relletjes ln Bantam, zijn tot 11 Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bommen en klewangs. Verinnigen in het struikgewas bij de Enimiiahaven te Padang zijn 29 bommen gevonden. Twee havenkoelles zijn ge arresteerd; zij (bekenden, de bedoeling ge bad te hebben, de magazijnen van de Ba taafsohe ln de lucht te deen vliegen, l evens Is gearresteerd een werkman van do werkplaatsen van do spoor, die be Postchèque- en girodienst Niet weer rentevergoeding op saldi. Naar verluidt» zal niet worden overge-: gaan tot wederinvoering van rentevergoe- ding op saldi bij den postchèque- en giro dienst Het Nederlandsch-Belglsche verdrag. De oorrespondent van de N. R. Crt te Brussel meldt: De Standaard schrijft naar aanleiding van de memorie van antwoord van minis ter Van Karnebeek: Uit een verwerping van het verdrag zou niets anders dan een talrijke reeks onbehaaglijke verwikkelingen voortsprui ten, die voor Nederlands prestige en voor deel zeker niet bevorderlijk zouden zijn. Uit de Antl-Revolutlonalre Partij. De heer J. van der Molen, burgemees ter van Rankum, schrijft aan de N. R. Ct. naar aanleiding van het bericht van zijn bedanken als lid van de anti-rev. partij, dat het feit eener oandidatuur voor de Prov. Staten van Gelderland hem abso luut onversohillig is, en dat hy voor de hem geboden oandidaat (niet voor de par tij) heeft bedankt, omdat het prov. oomité van anti-rev. kiesvereenigingen in Gel derland op grond van kerkelijke overwe gingen veranderingen aanbracht in de lijst, gelijk die door de oentrale kiesver- eeiüging was vastgesteld. Ontwapening. Bijeenkomst van S. D. A. P. en N. V. V. Aan den vooravond van den dag, waar op in de Tweede Kamer een aanvang ge maakt zal worden met de behandeling van het Ontwapeningsvoorstel-ter Laan, heb ben de S. D. A. P. en het NederL Ver bond van Vakvereenigingen een verga dering gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetensohappen te 's-Graven- hage. De groote zaal was geheel gevuld; onder de aanwezigen waren enkele S. D Kamerleden en vertegenwoordigers van eenige honderden partij-afdeelingen uit het geheede land. en bestuurdersbonden. Voorzitter der vergadering was het Eerste Kamerlid Henri Polak, voorzitter van het partijbestuur der S. D. A. P. Deze opende de bijeenkomst en zette hot doel der vergadering uiteen. De Stem des Volks bracht vervolgens enkele liederen ten gehoore, waarna het woord: was aan dien heer K. ter Laan. Rijkspersoneel. Het dagelijksch bestuur van den Cen trallen dienst heeft ee nadres tot den mi nister van financiën gering, waarin ver zocht wordt, maatregelen te nemen, dat de mogelijkheid van omzetting van waoht- geldvervangend pensioen in invaliditeits- en ouderdomspensioen worde geschapen, daar de mogelijkheid, dat zij die wacht- geldvervangend pensioen genieten, dit pensioen onder zekere omstandigheden verminderd zoo niet geheel ingehouden zien, niet denkbeeldig moet worden ge acht. Aanleiding hiertoe is het door den Pen sioenraad ingenomen standpunt, volgens hetwelk de omzetting niet onmogelijk ls, terwijl toch het waohtgeldvervangend pen sioen ln vele gevallen minder gunstige toepassing tot gevolg heeft dan het ge wone lnvallditeits- en ouderdomspensioen. Ontslag tn de glasindustrie te Maastricht Naar de Tolegr. verneemt, zal het niet by het ontslag van ongeveer 200 arbei ders aan de .Kristal-unie" (de samenge voegde gluslnduatrleeën van „de Splnx" en „Htella") blijven, doch zullen er de vol gende week nog een 60 glaaaHjperw ont slagen worden. Het vooruitzicht bestaat dat er in het geheel 800 arbeiders bij het ontalag be trokken zullen worden. Op de fabriek „Oeramlque" zal de vol- gende week, na de Carnavalsfeesten nogj slechts vier dagen worden gewerkt De Zuiderzeewerken. Men schrijft aan de N. R. Crt: In den loop van dit jaar zal er aan de Zuiderzeewerken een bedrag van 18.000.000 worden besteed. Men zal be-i glnnen met den bouw van de sluizen ten' Oosten van Wieringen in den reeds ge reed gekomen bouwput. Ten Oosten van de Middelgronden, on geveer Z. W. van Zurich, zal een om ring dijk worden gemaakt voor den bouwput voor het stelsel van sluizen, dat daar in den afsluitdijk wordt aangebracht. Een begin zal worden gemaakt aan den grooten afsluitdijk tussohen de bovenge noemde sluizen en den Frieschen wal. De Friesche dijk ten Noorden van Zurich zal worden verzwaard. Bij Medemblik zal men beginnen meti het maken van een bouwput voor het ge maal, ten dienste van den nieuwen N. W. Polder. Een begin wordt gemaakt met het leg gen van den dijk van den Oever op Wie- ringen naar Medemblik. Er zal begonnen worden met het maken van een dijk van Wieringen by de Hau- kes naar de Noord-Hollandsche kust en verder Zuidwaarts. Verder komen er nog tal van kleinere werken aan de beurt. Arbeiders uit Emmen naar Twente. Van de arbeiders uit de gemeente Emmen zijn ongeveer 200 gezinnen aangewezen voor emigratie naar IVente, terwijl zich daar voor omstreeks 800 hadden aangemeld. Die arbeiders hebben in November of later de huur voor het land, dat zy bebouwden of de woning waarin zij woonden, opgezegd, om dat in uitaich werd gesteld, dat zij in het tijdvak NovemberMei zouden vertrekken. Tengevolge van den mindereni vooruit gang in den woningbouw in Enschede gaat de verhuizing thans veel minder vlot dan men aanvankelijk verwachtte. Dacht men oorspronkelijk ongeveer acht gezinnen per week te doen verhuizen, het werkelijke ge tal is veel kleiner omdat er ndet voldoende woningen gereed zijn. DU brengt voor de arbeiders groote moeilijkheden met zich mede omdat velen thans na Mei of reeds vroeger zonder woning zitten; en tevenB geen werk hebben, omdat zy geen werk hebben aangenomen en er nu bijna geen werk te krijgen is voor gezinnen met meis jes. Zijl die er nog in slagen weilk te krijgen zuüleni dat moeten afmaken en waarschijn lijk niet kruimen vertrekken wanneer het hiuni beurt is. Naar „De Tel." verneemt, zijn eenige ar beiders voornemens aan de regeering ver goeding te vragen voor de schade. weJke zij lijden, omdat hun vertrek voor Mei in uit zicht gesteld is, terwijl de toezeggingen in dertijd door de commissie in zake de mi gratie gedaan en waarin naast een vertegen woordiger van het gemeentebestuur van Emmen en Enschede ook een vertegen woordiger van do regeering zitting had; niet kunnen worden nagekomen. Nationaal Mandollnefeest Het door het tijdschrift „De Mandoline- gids" uitgeschreven mandollnefeest, dat georganiseerd wordt door het Residentie Mandolinegezelschap „Perseveranza" be looft een succes te worden. 86 vereenigin gen met ongeveer 800 leden hebben zich tot deelname aangemeld. Op tweeden Paasohdag zulleu des mor gens de vereenigingen optreden in drie zalen van den Dierentuin te 's-Graven- hage, waarvoor bereids 9 juryleden zyn uitgenoodigd. Hei weder in Januari. In zyn maandelijksoh overzicht deelt het Kon. Ned. Meteor. Inst te die BEt over het weder in Januari het volgende mede: Gemiddeld over de geheele maand was de overdag temperatuur 1.7 gr., het ge middelde maximum 1.8, het gemiddelde minimum 2.2 te hoog. Alle dekaden waren te warm, de afwijkingen waren 2.0, 1.8 en 2.5; 1.4,1.2 en 2.6; 1.7,1.0 en L9. De dage- lyksche schommelingen waren gemiddeld 0.9 te klein door de sterke bewolking. De hoogste temperatuur 11.5 werd waargeno men te Maastricht op den 27, de laagste —3.4 te Gemert op den 18. De regenval, gemiddeld over het ge heele land, bedroeg 47 mm, juist de nor male hoeveelheid. De grootste afwijkin gen kwamen voor in Overijsel, het noor den van Noord-Holland en Zuid-Limburg, waar de regenval resp. 15 en 15 boven normaal en 20 beneden normaal was. De eerste dekade was over het ge heel land berekend Iets boven, de laatste iets beneden normaal. Verspreide berich ten van onweer, kwamen binnen van den 4, 6, 18, 18, 27 en 29. Het aantal uien met zonnesohyn, gemiddeld over de 5 hoofd stations, bedroeg 88 tegen 44 normaal, de 8 dekaden telden respectieveiyk 9, 8 en 16 uren. tot het luchtvaartcentrum van Centraal Europa te maken een belangrijken stap lader tot bun verwezenlijking rijn gekomen. De ove komst met Oostenrijk maakt een v-i "?ing van de door het verdrag mot Diutschtond' mogelijk gemaakte lijn Mallnb BerlijnDreeden—Praag %in dp richting Wennen mogelijk. ni Tegelijk zijn de plannen tot instelling van een lludhitverblnding PraagAmsterdam, met aansluiting op Londen, weer actueel ge worden. De heer Pleemart, de directeur van de KLjM., hoeft bier vertoefd tot heit voeren van besprekingen dienaangaande waarvan het voorloopig resultaat gunstig mag wor den genoemd. Wanneer alles meeloopt, zal de rijn Preag Amsterdam reeds met Mei kunnen wor den geopend. De K.LjM. zal dam voor aan sluiting op Londen zorgen, terwijl inen de lijn Praag—Amsterdam wil laten explloltee- ren door een gemengde Tsjecho-Slo- waaksch-Nederlandsche Maatschappij. De luchtdlenst Kalro—Karachi Een mededeellng van Hoare ln het Lagerhuis. Slr Samuel Hoare, die gistermiddag voor de eerste maal na zyn vliegtocht ln het Lagerhuis verscheen, is met een har telijke ovatie van alle banken begroet. De minister gaf een paar Inlichtingen en zeide o.a. dat de luchtdlenst Kairo— Karachi op 8 April officieel geopend zou worden met de rijf De HavEand Herculea vliegtuigen, die er voor bestemd rijn, 0° hij was overtuigd dat de dienst «en groot sucoes zou worden. LUCHTVAART. Praag als luohtvaartoentrum van Midden-Europa. BENEDICTU8 DE SPINOZA. Maandag herdachten wij den 250-jarigen sterfdag van een der allergrootste Neder landers, |tevens een der allergrootsten vau de wereld, Benedictus de Spinoza, of, om hem met zijn Joodscben naam te noemen, Barucb d'Espinoza. Hij werd 24 November 1682 te Amsterdam geboren als zoon van PortugeescbJoodsche ouders. Wegens zijn vrijzinnige ideeën op het gebied van den godsdienst werd hy ln 1656 uit de Joodsche gemeente verbannen, verliet, beladen met den banvloek, Amsterdam en vestigde zich, na eenige omzwervingen, te Rynsburg, waar bij in zyn onderhoud voorzag door het geven van onderwijs en het slijpen van brilleglazen. Daar hy bovenal zyn onafhankeiykheid op prijs stelde, wees hy zoowel een hoogleeraars- ambt te Heidelberg als een hem door zyn vriend Simon de Vries toegedachte erfe nis van de band en overleed in armoede, ongehuwd, en zonder dat zijn tijdgenooteu in hem den later zoo beroemden wijsgeer zagen, den 21sten Februari 1677 aan longtering. Zijn hoofdwerk is de z.g. „Ethica", een geschrift, waarin hy zijn wysgeerige denkbeelden heeft neergelegd. Dit werk is zeer moeiiyk te lezen en te begrijpen, doordat Spinoza zyn stof heeft ingedeeld in wiskunstige stellingen, waaruit hij met onfeilbare logica zijn conclusies afleidt In zijn leer is de erkenning van het oneindige de centrale zekerheid van Spinoza s gedachte en deze beweegkraoht drijft zijn denken aan tot zuivere formu leeringen, die van stelling tot nieuwe stelling worden opgebouwd. Maarlhijziet in het oneindige niet de toekomst, maar het heden. Om het anders uit te drukken en dat was vooral hetgeen hem den haat en de verguizing zijner tljdgenooten op den hals haalde Spinoza's beginsel was dat van den Amor Dei intellectualis de intellectueele liefde tot God, waarin hy ziet een deel van de oneindige liefde, waarmee God zichzelf lief heeft. Spinoza komt langs den weg der wiskunstige redeneering tot de erkenning van God als de eenige zelfstandigheid, dat wil zeggen, dat God het eenige is, wat uit zichzelf bestaat. Hieruit volgt, dat de begrippen geest en stof (welke door een ander wijsgeer, Descartes, als zelfstandig heden waren erkend), geen zelfstandig heden kunnen zijn, doch onderdeelen, attributen, van de eenige ware zelfstandig heid, die God is, welke laatste op zichzelf noch het een noch het ander is, dus geest noch stof. Deze laatste, de eenige en ware zelfstandigheid, moet bestaan, en Spi noza noemt haar Deus (God). Buiten God bestaat geen zelfstandigheid. Hierop bouwt Spinoza zijn verdere leer, die even wel te ingewikkeld is om in eenige regels samen te vatten. Hij komt tot deze con clusies, dat het geheel der daden van God als onveranderlijk, van eeuwigheid vast staande, moet worden beschouwd, daar zij gegrond zyn in de eeuwige, onverander lijke wet van God, en dat de zedelijke wetten in het rijk des geestes niet ver schillen van de werktuigelijke in het rijk der stof. De geesteiyke en lichamelijke verschijnselen zijn niet het werk eener voorzienigheid, daar de zelfstandigheid als zoodanig verstand noch wil bezit. De aard en volgorde der verschijnselen zyn noch goed noch kwaad, alleen zijn zij noodzakelijk. Als zoodanig is de wereld noch de beste noch de slechtste onder de werelden, maar de esnlg mogelijke. Spinoza leefde zeer teruggetrokken en eerst na zyn dood ls men tot de erkenning zUner groote beteekenis als wysgeer ge komen. "Hoe men overigens over zyn leer denken moge, hierover ls iedereen het eens, dat hy een der allergrootste denkers was, een onbaatzuchtige waarheidszoeker en onwereldsohe God-zoeker. En dat deze groote man Nederlander was, maakt het voor ons land tot een eerezaak zyn 260- jarigen sterfdag te herdenken. O- Moeilijkheden bi) de emigratie. Een lijn Aimterdam- Praagf Men schrijft aan de „N. Rott. Crt.": Nu ook> met Oostenrijk dezer dagen een liuiibvaartovereenkomst L' qesloton, openen zich voor het vliegverkeer van Tsjecho-Slo- waklje ook naar net zuiden nieuwe banen, en het blijkt thans, dat de plannen om Praag

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 2