GEMENGD NIEUWS. MET EEN SCHOP DOODGESLAGEN. JULIAN ADORP. T fancy-fair, In aansluiting op het geschrevene in bet Zaterdagnuramer omtrent de fancl fair ten bate van onze muziekvereeniS .Kunstzin., kunnen wij thans berichte? dat deze een in alle opzichten schitterend succes heeft opgeleverd, en dat als van- 'e^8rtend,hei batiK 8nldo na«r even redigheid zal zijn, dat verheugt ons ten 266rBt6i Toen Vrijdagmiddag de offlciëele ope ning achter den rug was, krioelde het reeds van bezoekers, en dit duurde zoo den geheelen avond door. De bruto ont vangsten over den eersten dag vielen dan ook boven aller verwachting mee Zaterdag was niet zoo druk als de vorige dag, maar Zondag werd de kroon od alles gezet Direct bij de openstelling reeds een groot aantal bezoekers hetwelk in oe avonduren nog vermeerderde. Dat de zaken ook toen weer naar wensch gingen, la te begrijpen. Alles raakte uit verkocht Ja er kwam zelfs aan het een en ander al wat te kort. Pessimisten beweerden gisteren, dat de fancy-falr het tengevolge van het minder aangename weer, nu wel niet best zou treffen. Zij zijn echter, tot onze blijdschap, in het ongelijk gesteld, gezien het succes hier boven reeds gemeld. Thans wordt alles weer ontruimd. Het comité is druk in de weer om zijn zaken af te wikkelen n.1. de uitslagen vaststellen van het erwtenradeD enz. Deze zijn als volgt: Erwtenraden, met als prijs de poppen wieg. Het Juiste aantal erwten in de flesch was 9486. Het kortst daarbij geraden had de heer 8. Biersteker Jz., alhier met. 9888. De naam van de pop was «Lotje*. Deze naam was door niemand geraden. Het krentenbrood woog 116 ons. Win naars daarvan waren R. Hoornsman en mej. A. Vader—van Kossem, beiden te Koegras. Dan rest nog de uitslag van de sjoelbak. Ie prijs 40 p. A. Vader, 2e pr. 86 p. D. de Graaf Jz., 8e pr. 85 p. P. Schouten, 4e pr. 85 p. mej. M. Rljkeboer, (2e, 8e en 4e pr. bij loting, 6e pr. 84 p. J. O. Oost, 6e pr. A. Isendoorn, te Helder, 7e pr. 81 p. mej. A. Vader—Bijvoet, 8e pr. 81 p. A. Speur, (7e en 8e pr. bij loting), 9e pr. 80 p. mej. T. Pluister, 10e pr. 80 p. mej. M. Boontjes, (9e en 10e pr. bij loting), 11e pr. 29 p. P. Bijvoet en 12e pr. 29 p. T. SchoutenHoogvorst, (11e en 12e pr. bij loting uit 10). Voor het oogenblik is dit het eind van de zoo schitterend geslaagde fancy-fair, en eenige vroolijke dagen. Nu nog de eindrekening, die zeer zeker niet zal tegenvallen. Voor rekening van eten heer J. Hooger- werf te Koegras zal op een perceel land bij den spoorwegoverweg aan de Doggersrvaart een boerenbehudzing worden gebouwd. De heer P. Bregman* die door het Hoofd- srtexnbureau aangewezen was ais opvolger voor lid van den Gemeenteraad in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van den heer Hetyblok, heeft daarvoor bedankt. Thans ia in diens plaats benoemd verklaard de beer A. Speur, eveneens alhier woon achtig. In de vergadering van hedenavond worden de geloofsbrieven van dezen heer onderzocht. BREEZAND. Propaganda-Feestavond 8.DAP- Zaterdagavond 19 Fébr. hielden de afdee- lingen Anna Paiulowna der 8.D.A.P. en van den Landarbeldersbond een propaganda- f eestavond in de zaal van den heer Jb. Borst De voorzitter, de heer Jb. Raven, heotte de vele aanwezigen weilkom en bracht in her innering, dat 16 jaar geleden hier een al- deeling der SJDwA.P. werd opgericht En er was wel aanleiding voor die arbeiders, om op die stichting met dankbaarheid terug te zien. Immers, daaruit waren voortgekomen de landarbeid*«organisatie, de verbruiks coöperatie en medezeggenschap in den Ge meenteraad. En onze taak blijft het, zei spre ker, op de reeds gelegde fundamenten voort te bouwen. „De Stem des Volks", onder leiding van den heer Rusting, gaf vervolgens een drie tal zangnummers, die, mooi als zij gezongen werden, een hartelijk applaus verwierven. De heer Van de Vaü te Heito wekte daar op, in een frissohe en krachtige redei, de aanwezigen op om mee te strijden voor me dezeggenschap, achturendag en ontwape ning. Toen kwam de arbeiderstooneelvereeni- ging „Uit Eigen Kring" voor het voetlicht met „De Hoogste Wet", tooneeiapel in drie bedrijven, en al dadelijk werden wij getrof fen door de smaakvolle tooneeflaankieeding. Dit stuk van Dr. J. L. Walch stelt zeer hooge eiscben, waaraan de spelers dan ook niet altijd vermochten te voldoen. Doch dkii- delijk was btfj allen een lofwaardig streven merkbaar, die eischen zoo dicht mogelijk te naderen. Er viel daardoor weer veel goeds in de opvoering te waardeeren, zoodat aan de spelers bij het einde dan ook een dave rend applaus ten deel viel'. Aan regisseur en souffleur werd, als blijk van waardee- ring, ieder een fraaie bloemenmand aange boden. Tot kaasmaker aan de kaasfabriek „Nooit- gedacht" is benoemd de heer K. Kossem. ANNA PAULOWNA. Vergadering Commissie voor Wijkverpleging. De opkomst ter vergadering der Com missie voor Wijikverpleging der atfdeellngen Anna Paulowna en Wieringerwaard) was, als gewoonlijk, niet groot. Na opening werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding dier rekening 1925 la een schrijven ontvangen met de mededeel!ng, dat door de Comimiiasle voor Wijkverpleging voor het tekort boven) f 400 geen subsidie wordén gegeven. Het tekort is geweest 426.80. Aan de aideelingen Anna Pau- Kriït Wlerin8erwaard van Het Witte hni,t ,r^kJfr raa*?:1 monden, naar eveniredig- bedrag te verstrekken N;:H; v«reeniging Het Witte 8 j® de m«d©deeling ingekomen, dat over S®801 subsidie zal worden verstrekt, omdat in 1925 een batig, slot op de tJb.c.- rwcning is gemaakt. «Jw!?4!11 ^,ordl' weer Emmabloem- couecte te Wieringerwaard en Ahna Pau lowna te houden. Uit het rapport, uitgebracht door de Gom miss:» tot nadien der rekening blijkt, dat de Wijikverpleging beliepen -2689.56, de uitgaven f 2882.07, zoodat er een nadeel ;g saldo is van 342A1. De ont vangsten t.b.c. bedroegen 2088.86, de uit- fven 2178.46, dus een nadeelig saldo van 84.61. De Oommissie heeft alles in orde bevonden, waarop de rekening wordt goed gekeurd. De begrooting 1927 wordt aangeboden, voor Wijkverpleging in ontvangsten en uit gaven op 2988.70, voor tb.c. in ontvang sten en uitgaven op 2908. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: Het ledental bedlraagt thans 685, waarvan 118 te Wieringerwaard) en 447 ,te Anna Paulowna. Door onze wijkverpleeg ster-hui sbezoekster zijn in 't afgeloopen jaar 101 gezinnen bezocht en 1941 bezoeken af gelegd De Commissie heeft thans de'be schikking over 10 ligtienitem Alle tenten zijn grondig gerepareerd en enkele van vaste ledikanten voorzien» In twee geainnen is tot woningverbetering overgegaan door het aan brengen van ramen en luchtroosters. Voor versterkende middelen Is uitgegeven een bedrag van 819j89\ De heer D. Sleutel, aftredend, wordt met algemeen» stemmen op 1 na als bestuurslid herkozen. Tot afgevaardligden naar de algern. ver gadering wordt gekozen de heer D. Sleutel en tot plaatsvervangers de hoeren G. J. Lovink en O. Liefhebber. Als commissie voor het nazien der teke ning 1927 worden benoemd de heeren J. van der Knaap, W. Peereboom en EL van der Woude. Hierna rondvraag en sluiting. Vergadering van Hoofdingelanden, Dijk graaf en Heemraden van den Anna Pau- lownapolder, op Zaterdag 19 Februari 1027, des voormiddags half elf in het Polderhuis. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jr», dijkgraaf. Secretaris de heer C. Keijzer. De voorzitter deelt bij de opening mede, dat de heer J. C. Geeriags bericht van ver hindering heeft gezonden wegens ongesteld heid en dat Prof. Visser te Wageningen door omstandigheden niet aanwezig kon zijn vóór 11 uur ruim. Daarom moest verande ring gebracht word'en in de agenda. De be sprekingen met Prof. Visser zullen nu ns hebben na de openbare vergadering, wfj hebben de Pers hiervan tijdig even ingelicht. Om tijd te sparen zullen de notulen niet gelezen worden, doch aangehouden tot de volgende vergadering. Medegedeeld wordt: a. dat de verpachting van grasgewassen langs wegen, dijken en vaarten heeft opgebracht 3620, dus een verschil van 516 met het vorige Jaar; h. de slootwerken zijn bereids uitgevoerd; c. ingekomen is het rapport van Prof. Visser, omtrent electrisohe bemaling, waar uit blijkt, dat één persoon voldoende zal zijn voor de bediening. De machinisten zijn daar van op de hoogte gebracht; d. de kasgeidieening van 75.000 is goed gekeurd door Ged. Staten; e. de overeenkomst met het P.E.N. is niet doorgegaan, omdat Zuiderzeewerken zich daartegen verzet; L naar aanleiding van den oproep betref fende verplaatsing van den opzichter zijn verschillende aanbiedingen Ingekomen. De laagste inschrijving, nJ. 250 gulden, was die van de firma Blaauboer en Kossem, welke door het Dag. Bestuur is aanvaard. De auto zal gestatlonneerd' worden te Van Ewijck- siuia, de firma zal voor het onderhoud zor gen. De opzichter chauffeert nu voortaan zelf; g. de afgifte van eenige perceeltjes grond in erfpacht is goedgekeurd» ook de verkoop van een paar perceeltjes, doch Ged. Staten willen, dat de gelden voor veikoop ontvan gen, blijvend wordèn belegd. In dlit geval is het echter zoo'n klein bedrag), nl slechts 163, dat er niets op tegen kan zijn om dit onder de gewone middelen te gebruiken; h. aan J. Pennetoamp is op diens verzoek eervol ontslag verleend! als hulpstoker. Het Dag. Bestuur heeft gemeend, met het oog op den nieuwen toestand, deze betrekking voortaan onvervuld te laten; 1 van den machinist Geevers is een ver zoek ingekomen om 8 maanden verlof we gens ziekte. Het verzoek ging vergezeld van een geneeskundige verklaring van Dr. Olree, waarin dit verlof noodzakelijk wordt geacht. Het is dan ook toegestaan. j. de levering van grint is weer gegund aan Schippers, tegen f 2.86 per M". Gebre. Munltjeweif zorgen weer voor de lossing, enz. 'tegen 1.16 per M'. Al deze mededeel ingen worden voor ken nisgeving: aangenomen. Met bet oog op de groote waarde, dae het werken d'er afdeeJing Anna Paulowna van de Holt. Maatschappij van Landbouw ook voor den Polder bezit, heeft het Dag. Be stuur, namens den Polder, aan de aldeeling ter gelegenheid der herdenking van haar 76-jarig bestaan, een archiefkastje aange boden. Machtiging wordt thans gevraagd tot betaling daarvan De machtiging wordt ver- leen<L Voor verschillende doeleinden was 2460 geraamd, ter bestrijding der werkloosheid. Deze bleek echter grooter dan verwacht werd en door dat bedrag dus niet te bestnij- denu 50 wordt door do Gemwnte betaald'. Van het Gemeentebestuur is thans het ver zoek Ingekomen, om door te gaan met het verschaffen van productleven arbeid aan werklooze landarbeiders, waarvoor de Ge meente ook nu weer 60 wil bijdragen. Verschillende werken worden genoemd, die nog verricht kunnen worden, of waaraan reeds begonnen is. Zit worden geraamd op een bedrag van 1620, waarvan dus Polder en Gemeente ieder 760 gulden zullen bijdra gen. Daar men begonnen is met de kabel- Legging naar Wielingen, is de werkloosheid inmiddels was afgenomen. De uitbreiding der werkzaamheden wordt goedgekeurd. Hierna rondvraag en sluiting. SCHAGEN. Jaarverg. Begrafenlsvereenlgtng. De Begrafenlisveneeniigiing te Schagen hield aldaar hare tweede jaarvergadering. Uit het zeer nauwkeurig verslag van den secretaris, den heer A. de Heer, teekenen wjj het volgende op. Het ledental vermeer derde in 1926 met 826. Door de vereeniging wenden aan 9 leden eene begrafenis bezorgd, voor een elders overleden lid werd1 71.60 overgemaakt, het bedrag, dat de begrafenis te Schagen gekost zou hebben. Voor niet- leden1 werd een© begrafenis verzorgd te Wieringerwaardl, eenmaal bracht een Hjk- auto vanwege de vereeniging een lijk van Wieringen naar Paeseps, in Friesland, een maal werden de diensten d©r dragere van OudeSluis naar St. Maartensbrug ingeroe pen. Een stoffelijk overschot werd afge haald van Oude Niedorp naar Schagem, en één werd vervoerd van Schagen naar Wie ringerwaard. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1926 1177 en op 81 Dec. 1926 1482. Bij de verlies- en winstrekening, groot 2016.02, noteerden wij 696A0 begrafe niskosten voor leden, 1966 voor niet-leden, oontributiën ƒ1670.96, saldo winst 1088.40. Bij de verkiezingen werd de heer De Heer bij acclamatie als secr.-pemn.ingm. herkozen. Herkozen werd' tevens de heer G. Kouse band, gekozen werd de heer O. Smit, in- plaats van den heer J. Brink, vertrokken naar Stadskanaal» De heer J. Burger werd lid van de rinancieele commissie. Verkiezing hoofdingelanden. Bij de verkiezing van 2 hoofdingelanden voor den polder Waard en Groet werden 128 stemmen uitgebracht. Herkozen werd de heer J. Vethman, Groetpolder, Winkel, gekozen de heer S. van Splunteren, Groet polder, Winkel Voor het Drentsche kind. Dinsdag wordt te Schapen eene gemengde uitvoering gegeven voor het Drentsche kind. De kaartenverkoop daarvoor bracht 360 gulden op. Een schaalcollecte, Zondag avond gehouden bij de uitvoering van „Eigen Kring", noteerde 70.64, en de bij dragen Zondag in de kerk gaven een bedrag van 26.65. De vrijz.-dem. kiesvereeniging alhier heeft met 85 tegen 10 stemmen den heer W. F. J. van Erp, wethouder dezer ge meente, als lid geroyeerd, op grond van zijn niet bedanken als raadslid, toen zoo goed als de geheele raad weigerde met hem samen te werken en enkele raads leden en leden van raadscommissies be dankten, omdat de heer Van Erp uit geheime vergaderingen mededeelingen WIERINGEN. Bevestlgtng evangelist Bosma. J1 Zondagmorgen werd de nieuw be noemde evangelist der vereeniging tot evan gelisatie „Rehobotb" alhier, de heer J. Bosma van Zwolle, in zijn nieuwen werk kring Ingeleid door Da. Hofmeester van Amsterdam en wel naar aanleiding van Zacharia 4 vers 17. Er waren zeer veel be langstellenden. Des avonds hield de heer Boama zijn in trede in een vol lokaal naar aanleiding van Zacharia 4 vers 6b. Van een vergadering die niet doorging. Zaterdagavond 7 uur was door het Ned. Syndicalistisch Vakverbond een groote openbare vergadering uitgeschreven in het café Kok, met alB spreker de heer B. Lan- aink Jr. van Amsterdam met de onderwer pen ..De reactie in staat en maatschappij" en „Hoe komen wjj in betere ttödeni? Be halve de spreker was er niemand versche nen, zoodat deze naar rijn hotel t rug kon gaan. Uitvoeringen van ,JIarmanle". Voor flink bezette zalen gaf de muziek - vereeniiging „Harmonie", direoteur de heer P. firuuj ji. Zaterdag- en Zondagavond voor hare ongehuwde en gehuwde kunstlie vende leden eene uitvoering in de concert zaal „Concordia" van den heer Jb. BruuL Een keurig samengesteld programma, be staande uit een 6-tal muzieknummers en een tooneelspél in 8 bedrijven, getiteld „Ynske", door Jan Fabrioius, werd den be zoekers aangeboden. De muziekstukken werden goed vertolkt en vonden een dank baar gehoor. Daarna volgde opvoering van het tooneelstuk, hetwelk' eveneens keurig werd opgevoerd en vol aandacht werd ge volgd. De spelers 'haddien een hartelijk ap plaus in ontvangst te nemen. Gezegd kaïn worden', dat' deze uitvoeringen, onder leiding van den ijverigen directeur, den heer P. BruuL, wederom goed zijn geslaagd. „Oefening kweekt kunsf'. Naar wij vernemen, zal de mandoline- en vioolclub „Oefening kweekt kunst", direc teur de heer P. Jongkind, op Zondag 27 Fe bruari as. hare medewerking verleenen blij het geven van eene zanguitvoering d©r zangvereeniging „Apollo" te Wieringer waard. Rundveefokvereenlgtng „Oost en West Wieringen". In het lokaal van den heer D. D. Lont vergaderde j.1. Vrijdag de Rundveefok- vsreeniging „Oost en West Wieringen" Aanwezig waren 19 leden. De waarnemend voorzitter, de heer S. Veerdig opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom, waarna door den secretaris, den heer W. Mostert de notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd met dank werden goedge keurd. Hierna deed de penningmeester, de heer Jn. Engel, rekening en verant woording, welke van te voren reeds door de heeren N. D. Mulder en J. Rotgans was onderzocht. Genoemde heeren hadden alles in orde bevonden en nog een batig saldo ad f 188.92 bovendien, zoodat zij tot goedkeuring adviseerden. Overeenkom stig dit advies werd de rekening met algemeene stemmen goedgekeurd enden penningmeester dank gebracht voor zijn goed beheer. Hierna volgde een zeer uitgebreid Jaar- verelag van den controleur-stamboekhou der, waar wij uit aanstippen, dat over 1926 van 162 koeien een volledige melkstaat was berekend; dat van de stierenhouders binnengekomen waren 282 dekbewijzen tegen 208 in 't vorige jaar; dat 7 nieuwe eden waren toegetreden; dat 6 goedge keurde stierkalveren waren aangehouden en voor de fokkerij 6 goedgekeurde 2- jarigo stieren beschikbaar waren, dat 102 iuikalveren waren geschetst en in het stam register 24 ervan werden ingeschreven. Van de 27 aangeboden melkkoeien voor de zomerkeuring werden er 16 goedge keurd en ingeschreven in de registers van het Ned. Rundv. Stamboek. Door den inelkcontroleur werden 85 monsters ge nomen en onderzocht van niet-leden. Met dank aan den controleur voor zijn keurig en uitgebreid verslag wordt dit goedgekeurd. Thans komt de voorz., de heer O. J. Koorn ter vergadering en neemt de leiding over. Nu volgde bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van den heer Engel, welke zich niet meer herkiesbaar stelt. Gekozen wordt de heer Jb. P. Dekker, die 't aanneemt. Bespreking ,om dit Jaar wederom 'deel te nemen aan een door onze afd. der Holl. Maatschappij van Landbouw te or- ganisoeren tentoonstelling volgde en werd besloten hieraan met de fokvereenlging deel te nemen en f 50.daarvoor uit de kas der vereeniging voor dekking der kosten uit te trekken. Een 14-tal aan wezige leden zegden versohillende geld prijzen en medailles toe. Rondvraag. De heer W. Mostert stelde voor 't salaris van den controleur met f 2.per week te verhoogen. De heer M. Bakker vond dit wat veel en stelde f 1.verhooging per week voor, hetgeen werd aangenomen. Een bestuursvoorstel, dat de fokver eenlging lid wordt van het N. R. Stam boek, werd verworpen. Verder volgden nog enkele huishoude lijke besprekingen, waarna de voorzitter mot dank voor de opkomBt en medewer king de vergadering sluit. Burgerlijke stand van Helder van 19 tot en met 21 Febr. 1927. BEVALLEN: ST. Tukke-Kok, d.; M. Ensel borttf-IIofwetfen, F. Bakker-Viseer, e. OVERLEDEN: J. Steeman-Stierman, 64 jaar; H. Meeuwenoord, wed. J. Vink, 72 jaar. In het verslag van de Raadsvergade ring van 4 dezer, opgenomen ln de Hel- dersche Courant van 6 dezer, las ik hoe door den wethouder Verstegen, in diens rede over de oorzaken der daling van het gemeenschappelijk inkomen, o. a. werd gezegd: „Hij (de vorige Inspecteur der Belas tingen, den heer Moolenburgh) spoorde de ontduikers op". Het trof mij onaangenaam hoe hierdoor een blaam werd geworpen op den persoon van den huldigen Inspecteur, en het wil mij voorkomen dat Wethouder Verstegen in deze bezijden de waarheid is ingelicht. Waar ik vat) 1 Deoember 1919 tot 1 Mei 1926 als tijdelijk Inspecteur der Belastingen werkzaam was en dus zoowel tijdens de periode van den vorlgen als van den tegenwoordigen Insp. geruimen tijd aan de opsporing en aanslagregeling deelnam, meen ik ln deze materie volkomen be voegd te zijn tot oordeelen. Mits dien stel ik er prijs op te verklaren dat Juist onder den huldigen Inspecteur de meeste en belangrijke ontduikers, werden opge spoord, waardoor groote bedragen aan navorderingen en gewetsnsgelden konden worden geïnd. 's-Gravenhage, B0-2-'27. M. W. HORNING, Gew. tijd. Inspecteur der Belastingen. INGEZONDEN. Heft Drentsche Veenkind. Bij de propaganda-commissie is tot 14 Februari ingekomen netto rond 26000 gul den. De onkosten waren zeer laag en bestonden in hoofdzaak uit druk-, achrijf- en frankeerkoaten der circulaires aan de girohouders. Het onderwijs-comité had vóór de fusie reeds rond 16000 gulden in kas. Van de vereeniging „Hygiëne voor Moeder en Kind" kwam nog 2000 gulden en van be vriende zijden samen rond 3000 gulden. Totaal had dus de propaganda-commissie te beschikken voor verpleging van het Drentsche Veenkind van eind September 1926 tot 14 Februari 1927 over rond 45000 gulden. Inmiddels zijn uit dit bedrag alle on kosten bestreden van de verpleging in 4 koloniehuizen en is bovendien nog voor een paar weken verpleeggeld in kas. De afrekening tot 8 Februari is te vin den in bet o. v. nummer van het „Hoef ijzer", orgaan van het Centraal Genoot schap. De resultaten der verpleging zijn vol gens algemeen oordeel der vakmenschen uitnemend té noemen. Het bezwaar, dat de kinderen na 6 weken of langer weer in de schamele huisjes of krotwoningen terug komen is niet weg te nemen, doch na de verpleging staan ze veel gezonder, krachtiger en opgewekter tegenover den strijd des levens. Dit laatste wordt al te vaak vergeten. Een direct gevolg van de verpleging en een factor van verstrekkende betee- kenis is, dat over heel behoeftig Drente met volle handen bet zaad der sociale hygiëne wordt gestrooid. Een deel van dat zaad komt spoedig of eerst na jaren tot ontkieming, maar dan draagt het ook honderd- en duizendvoudige vrucht. De kinderuitzending is zonder twijfel een stuk volksopvoeding in groote stijl en terecht wordt dit werk door den heer Commissaris der Koningin van Drente en door de Rijksinspectie voorde Volks gezondheid voor de Hygiëne van het kind met kracht gesteund. De kinderuitzending is dus geen lap middel, maar een saneeringsmiddel, al thans wanneer ook de verpleging groot werk zal'worden. Vele duizenden hebben hun gulden of meer geofferd. Vele tienduizenden moeten echter nog volgen, want nos steeds rekenen we om zoo te zeggen bij den dag. Ook wordt bet nu tijd, dat de groote giften gaan Inkomen en dat eindelijk heel de natie door daadwerkelijke steun tot uiting brengt, hoezeer zij door de nood in de venen getroffen is. De zwarte vlek op de kaart moet en kan verdwijnen. De bij uitstek deskundige en toegewijde Commis saris der Koningin heeft immers gezegd: „Da toastand la arnsllg, maar niat hopeloo» Het bestuur van de Propaganda-com missie bestaat uit Th. M. Ketelaar, voor zitter: Ds. H.C.Hogerzeil, vioe-voorzitter; Mr. A. J. M. Leesberg te Alkmaar, pennlngmaaatar, gironummer 44418 en A. W. Bos te Êgmoud aan Zee, Secretaris. Blnoeoland. ROOFOVERVAL DOOR DRIE BANDIETEN. Twee oudjes mishandeld. In den nacht van Vrijdag op 'Zaterdag is een brutale roofoverval gepleegd' in een al leenstaande boerenhofstede in het gehucht Middelrode, behoorende onder de gemeente BerLikum (N.-B.). Aan de z£. Zandstraat woont de 66-jarige landbouwer J. Arts met zdjn 04-jarige vrouw. In den bewusten nacht hoorde de vrouw tegen ongeveer 8 uur eenlig geraas aan den deurgrendet. Zij keek uit de bedstede en zag een gemaskerd persoon op haar toekomen, die onmiddellijk gevolgd werd door twee andere individuen, die het gelaat hadden zwart gemaakt. Zij gaf een gil, waardoor haar man wakker weid. De twee eerste per sonen wierpen zich op de echtelieden, ruk ten de kussens onder hun hoofden vandaan en drukten hen deze op het gelaat. Om te voorkomen» dat zij geluid zouden geven, plaatsten de bandieten hun knieën op de aangezichten der oude lieden. Onder de uit roepen: „je geld, Je geld, waar is Je geldr sloegen en stompten zij de oude menschen. Middelerwijl had de dHrde bandiet met een zaklantaarn de kamer afgezocht De belde andere Indringers hadden intusschen de oude lieden uit hun bed gehaald en onder de bedreiging: „We schieten je kapot, er zit hier voor duizenden guldens", brachten zij de vrouw er toe, de plaats aan te wijzen, waar geld geborgen was. Deze plaats was echter ai door den derden bandiet gewon den. Toen de vrouw dit merkte, riep zij: „Ge hebt het al, ik behoef het u niet meer te geven". De bandieten, die met den kleinen bult vermoedelijk niet tevreden waren, ontstaken :n woede en onder de allergrofste bedreigin gen wierpen zij het beddegoed vanuit de bedstede op den) grond. Daarop gooiden zij de echtelieden op de matras en slingerden het beddegoed over ben heem. Zij verheten daarop in alle stilte de woning. Eerst des morgens om acht uur werd de toestand der beide oudjes ontdekt, doordat een buurmeisje hen wilde wekken in ver band met een begrafenis, waarbij) de bedde oudjes tegenwoordig zouden rijn. Door irv- iniddeis gewaarschuwde omwonenden wer den de oudelieden verlost In het geheel hebben de indringers een bedrag van 100 weten te bemachtigen. De beide oudelieden hebben enibele kwetsuren aan het gelaat en de armen opgeloopen, ten gevolge van de ondervonden mishandelingen. Bij de werken aan het kanaal Buinen Schoonoord sloeg J. S. te Odoorn den me- dearlbeidor W. Korst te Exloërmond met een schop op het hoofd. W. K. werd zwaar gewond en moest naar Assen worden ver voerd, waar hij inmiddels aan de verwon dingen overleden is. De verslagene K., had den vorlgen dag van 8., den dader, een 'kruiwagen ge leend, welke hij thans hij zijn eigen werk noodag 'had. K wensch te dien wagen niet terug te geven, zoodat daarover een woor- denwisselinig ontstond. K. greep zijn mes en dreigde S. daarmee, die terug week, waarop K. hem aanviel. S. pakt© daarop aijri tegenstander aan en wierp hem in een sloot Daarna greep hij een schop (deze werktuigen zijn met het oog op den moeilijken graaf arbeid zeer scherp) en gaf K. daarmee een hevigen slag op het hoofd. De getroffene kreeg een gapend» wonde in dien schedel Hevig bloedend en awaar gewond werd hij naar het Wllhel- inilna-Zlekienhuis te Assen vervoerd. De dader is onmiddellijk door toevallig in de nabijheid zijnde politie, gearresteerd' en gevankelijk naar Assen gebracht De dader staat niet gunstig bekend. Ongeveer een Jaar geleden is hij ontala- gen uit de gevangenis, waar hfl een straf tijd van drie Jaar had ondergaan wegens moordaanslag op een rijks- en een onbe zoldigd veldwachter. Inbraak bU Vroom- en Dreesmann. Te Zaandam Is vannacht ingebroken in het manufacturenmagazijn van de firma Vroom en Dreesmann. De daders hebben de geheele brandkast, waarin een bedrag van 2000 was, meegenomen. Vast is ko men te staan, dat de dieven zich aan de achterzijde van heit pand toegang hebben verschaft.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 7