lLULKUUIIL UUURHlH TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAU 24 FEBRUAR11927. CaTuflduatxtelllng Prov. Staten. Dinsdag had in den kieskring Helder de oandidaatstelling plaats voor leden van de Prov. Staten van Noord-Holland. De volgende lijsten waren ingekomen: Vrljt-dem.: P. Kostelijk Pz„ Heer Hugowaard; Jh. Koster, Winkel; W. de Boer, Helder; H. Koster Kz., Wiermger- waard; O. Wijdenes Spaans, Anna Pau- lowna; W. Balie, Alkmaar; A. Aukes, geb. Tlmmers, Bakkum; R. P. Keyser Oz„ den Buiig, Texel; P. de Beurs, Helder; J. Daalder Dz., Oosterend, Texel; L. F. van Loo, Helder; F. Schermer, Schoort; K. van Terwlsg», Terschelling. 8. D. A. P.: A. W. Miohels, Haarlem; J. Westerhof, Alkmaar; P. Zeeman, Zuid- Sdharwoude; N. Slooten, geb. Smit, Groot- Schermer; N. Tj. Swierstra, Enkhuizen; G. Sohaigen, Edam; N. J. Plomper, wet houder, IJoorn; O. Ham, Wijdenes; R. Wltteveen, Oterieek; G. Gay aard, Lange- reds, gem. N. Nledorp. Room sch-Ka tholl eke Staats party: J. Burger, Harenkarspel; H. F. van Nuland, Schagen; W. O. van Breda, Helder; O. Kramer, Zuid-Soharwoude: M. W. de Graaf, Texel; J. Groen At Zuid- Scharwoude. Olhr. Dem.: J. H. Staalman, Hulzen, N.-H.; 0. Bot, Helder; Alb. Hakvoort, Urk; KL Wijker, Egmond a/Zee; KI. Westland, Huizen, N.-H.; O. Balder, Am sterdam. Antl-rev.: A. Gravestein, Urk; P. Slot A.Px, Broek op Langendijk; K. Brug, Marken; A. Barten Pt., Noord- Soharwoude, J. Vijn Kz., Opperdoes; P. Gootjes, St. Pancras; J. Sluis Nz., Enk huizen; E. H. Bos, Helder; G. Prins Jbz., Andijk, West; K. Biersteker, Krabben dam (Warmenhulzen); P. Steenblok, Hoorn; J. Balder Jacz., Broek op Langen- dijk. Middenstandsparty: A. Weias, Amsterdam; J. Milhedo, zich noemend en schrijvend J. A. Melhado; A. F. Bruins- ma, zloh noemend en schrijvend Adolf Bruinsma, D. Alta: C.' A- van der Wal; B. A. Mullens; N. Wolf, z. n. en sohr. N. H. Wolf; C. J. vwn Ast, z. n. en achr. C. van Ast, allen Amsterdam. Ohr.-hlst. W. J. Kernkamp, Edam; G. P. de Vos, Enkhuizen; J. Ringers, Alk maar; B. Pz. Utsme, Broek op Langen- dijk; J. Kroonenburg, St. Pancras; C. van Dam, Helder; H. de Bruyn, Purmerend, R. Bets Pz, Zaandijk; G. O. Dun, Alk maar; D. E. van Lennep, Heeanstede. Partij Wynkoop: D. Wijnkoop, Amsterdam; G. A. Vader, Weesp; J. C. Oeton, AMam; J. Brammert, Amsterdam; J. J. Veetmijze, Purmerend'; M. van Rens- woud, Velsen (LJimuiden Oost); H. Woel- ders, Amsterdam; J. Doorabusdh, Amster dam; M. de Groot, Blarioum. Ger. Staatsparty: E. Kuyk, Am sterdam; 0. M. van Joolen, Bussum; J. A. Versteeg, Westzaan; V. van Hiel, Hilver sum; F. J. Juladng, Amsterdam; C. J. Kes- tingj Hilversum; C. Kramp, Velsen. R.-K. Volksparty: J. J. Buiting, Baarlemmerliede; J. J. GemmeQ, Amster dam; H. Hom, Hilversum; 8. van d» Wakker, Alkmaar; Jac. Zuurbier, Vetoen; EL J. Peer, Hilversum. Vryheidsbond: R. Kaan, Wlertn- gerwaard; D. E. W. C. Boswyk, den Burg, Texel; A. W. DekkerKlik, Hel der; P. Stapel, Hoogcarspel; 8. Jaring, Helder; W. Vader Dz, Schagen; J. H. J. Vos, Amsterdam A!ntl-stemdlwangparty: H. Jou- stra, Beider; P. W. Oversteegen, Schoten; G. Vergaay, Anna Paulowna; H. D. Jans sen, Helder. Toonkunst Men schrijft ons: Toonkust heeft hare leden Dinsdag een genotvollen avond bezorgd door het ten gehoore doen brengen van het oratorium „Paulus" van Mendelssohn. Dit uitvoerige muziekwerk schildert ons in het eerste gedeelte de steeniging van Stephanus en de bekeering van Saulus, in het tweede ge deelte de prediking van Paulus. Fel bewogen koren en plechtige koraal zang wisselen de recitatieven af en hou den de aandacht tydens het geheele werk onverflauwd. Het was een genot de reci tatieven te hooren voordragen door den heer Sampimon, tenor tilt den Haag, en mevr Zeylstra, sopraan alhier. Zonder zucht op effect en met beschaafde voor dracht, die ook wat verstaanbaarheid be- ti eft. niets te wenschen overliet, gaven belden een zang teJxooren, ™-van toon en helder van klank. We noemen ln hei bijzonder de Jeruzalem-ariauit het eerste gedeelte, door mevr. Zeyatra met veel gevoel gezongen. De soprmn werd waardig bygestaan door mevr. Günthert, alt eveneens alhier woonachüg. die, hoe- ■SSKVbooN. in party, met haar zang mevr. Ze\ stra tracht te te evenaren. De 4e solist, de heer Wells- EnMBtoSendaal. In Helder geen on- Stephanus, "mponeert hy door zyn sonoor banton geluid, en dit bleef zoo den gehee- len avond. De vele koren, Ingestudeerd onder de kundige leiding van den heer Leewens, jv erden door de werkende leden van Toon kunst op verdienstelijke wijze gezongen, hik mgewyde zal beseffen, welk een voor bereiding dit gekost moet hebben. Krach tig klonk het steenigingskoor, plechtig de koraalzang. (Waar biyven de Heldersche zangers, die de tenoren-afdeeling van Ioonkunst willen versterken? Het orkest, ditmaal geheel uit dilettan- ten samengesteld, waaronder een achttal adelborsten; heeft zich van zyn vermoeien de taak goed gekweten en al zal een aan dachtig hoorder, evenals trouwens by de koren, wel eens eenige aanmerking hebben kunnen maken, de gemiddelde toehoorder zal over deze uitvoering in haar geheel zeker voldaan zyn. Onzichtbaar achter den vleugel zat mej. Postüma, die op lofwaardige wijze haar zware taak vervulde en dan ook een wel verdiende bloemenhulde ontving, namens de damesleden. Ten slotte vermelden we nog, dat aan de beide dames-solisten bloemen werden aangeboden en een harteiyk applaus aan het slot den dirigent een teeken zal ge weest zyn, dat zyn werk door de vele aan wezigen zeer werd gewaardeerd. Centraal Genootschap Klnderherstelllngs- en Vacantlekolonies. Voorburg vergastte hare toehoorsters daar op naar declamatiekumst. Op zeer gevoelvolle wyze bracht zij, alles uit het hoofd, zonder één enkelen keer te hape ren, zoowel ernstige als vroolijke stuk ken ten gehoore en dé adeanlooze stilte, waarmede hare voordrachten werden aan gehoord!, bewees wel, 'boe alle aanwezigen genoten. Maandag 7 Maart zal een lédentvengadé- rlrug gehouden worden, ook weder in M. V. O. In deze vergadering zal een nieuwe presidente en een nieuwe pcnnlngmieeste- nesse gekozen moeten worden. Gertrud Leistikow. Nummer één van het programma: •Bagatelle* van Beethoven. Voor wie het interesseert (het waren er bitter weinig): opus 119 no. 1, bekend als Neue Baga telle. Leistikow danst, gracieus ranken de witte armen omhoog, in sieriyke ge baren worden ze langs het lichaam ge strekt, boven het hoofd geheven, bloese- mende armen vol koninkiyke gebaren. Een wals van Chopin volgt en de geestdrift van het publiek brandt los, open doekjes volgen als hulde aan de prachtlg-illustra- tieve, sieriyke gebaren dezer danskun- stenares. Geestiger worden de bewegin gen, losser en luchtiger, want een gavotte van Prokofleff rhythmeert den dans. Een groteske volgt van Casellabizar de houding, het costuum, de muziek. En wederom Prokofleff, eenmaal, tweemaal, met sieriyke armgebaren, met algeheel medeleven van het lenige, slanke lichaam, telkens in andere, vaak wönderiy k-schoone costuums. Dan tot slot zes Russische volksdansen, in eenvoudig, stemmig ge waad gedanst, elke weer anders dan de volgende, geheel naar de stemming, den eisch der muziek. En als dit eerste deel van het sprookjesstuk is afgewerkt, laat k opnieuw de geestdrift van de leege stoelen, vele, vele malen wordt gehaald en de danseres dankt en buigt en buigt en dankt. In het gezellige zaaltje van M. V. O., waarin geen plaatsje onbezet was, hield de afö Helder der Ned. Ver. v. Huisvrouwen Patria vertegenwoordigd is. Maandag J.L hare jaarlijksahe feestelijke Directeur van Hooydonk, het ls ntij vergsdering. Mej- Truue Hooyw uit s«n aangename taak, u harialjjk geluk te Uitvoering „Pro Patria". De Gymnastiek- en Exercitie-vereeni- ging „Pro Patria" gaf op Zaterdag 19 Fe bruari jL in de met groen en vlaggen ver sierde Casinozaal haar tweede uitvoering van diit seizoen. Om 8 uur kwam de voorzitter, de heer F. A. Oosterhout, op het tooneel om zyn openingsrede uit te spreken, waaraan wy het volgende ontleenen: Gachte dames en heeren. Namens het bestuur van de Gymnastiek- en Exercitie- vereeniging „Pro Patria" heet ik u allen hartelyk welkom, in het byzon<ier de oere-leden, die hoeren F. C. Schlamiilah en Hagenaar en de besturen der diverse plaatseiyke vereenigingen. Dames en Heeren aldus de Voorzit ter het is tot nog toe nooit mijn ge woonte geweest lang te spreken, maar dit keer zal ik een kleine uitzondering moeten maken en een oogeniblik ven uw kostbaren tyd in beslag moeten nemen. Ik ben er evenwel van overtuigd, dat u er geen spijt van zelf hebben, als u hoort waar het over gaat. In de eerste plaats moeten wy dan terug naar de '\Februari-uitvoerlng van verleden jaar, dat was op 7 Februari. Dit was op zichzelf niets bijzonder, maar de volgende dag was het 8 Febr. en d a t was 't hem juist; die datum brengt in het brein van iedere rechtgeaarde Pro Patriaan een klein schokje teweeg de verjaardag van den directeur M. P. van Hooydonk. By die gelegenheid is de directeur dee nachts om 12 uur gefeliciteerd geworden. Zoo was het dus verleden jaar op zyn 69sten verjaardag, en nu ls het de 70ste. Directeur! op den dag zelf hebt u onze gelukwenachen al ln ontvangst moeten nemen, maar wy hebben toch gemeendl,! het nog een dunnetjes over te moeten doen op deze uitvoering waar geheel Pro wenschen met uw 70sten verjaardag en ik spreek daarby den wensch uit, dat het u nog jaren gegeven moge zyn met dezelfde toe wy ding te werken voor de groei en bloei van „Pro Patria". Ook u mevrouw van Hooydonk, felici teer ik hartelyk, de bloemen die voor u staan en die u straks mee zult nemen, zyn bedoeld als een aangename herinne ring aan dezen avond. Directeur van Hooydonk, wy hebben ~emeend u een stoffeiyk biyk van sympathie te moeten aanbieden, nl een rooktafel met een Pla teel rookstel, en wanneer u dan thuis zit in de chesterfield, die u met uw 86-jarig jubileum is aangeboden, uw rooktafel naast u, en u rookt dan uw sigaar, dan hopen wy, dat uit dit alles u mag tegen- stralen een klein gedeelte van de groote sympathie, die wy als Pro Patrianen voe len voor u als onzen Directeur. Een daverend applaus brak los na het uitspreken van deze woorden en het over handigen van de cadeaux door den voor zitter. De heer van Hooydonk bedankte hier na allen hartelyk. Dames en Heeren aldus de heer van Hooydonk Ik zal heel kort zyn. Op myn verjaardag, al heel vroeg, werd ik door den secretaris, den heer Uithol, ge complimenteerd, en daarby was een gees tig gedicht, omgeven door een fraaie pen- teekerüng, vooratellende de attributen, die gebruikt worden by de gymnastiek en athletiek. Ik stel dit werk op zeer hoogen prijs, en breng beiden; den heer Uithol en vervaardiger, hartelyk dank voor hun werk. Vele telegrammen en brieven yan hein de en ver zyn binnengekomen, en ver schillenden zyn nUj peraoonUjk komen fe- liciteeren. En nu dit. Ik sta er gewoon paf van. Ik voel er uit de groote waardeering, en denk allen hartelyk voor het fraaie ca deau. De muziek en aanwezigen zetten daarna een „Lang zal hy leven" in. Na deze inleiding kreeg de heer van Hooydonk gelegenheid zyn programma af te werken. Voorop kan gezegd worden, dat deze avond bijzonder schitterend is geslaagd. Zooals gewoonlijk kregen we Meisjes klasse A, ditmaal met stokoefenlngen, als no. 1, op de planken. Het kan gezegd worden, hun werk was „af". Ze werden begeleid door hun eigen gezang, op vroo- ïyke wyze. Ook jongensklasse A waren hun stokoefeningen meester. Het dwingt ons respect af voor den lei der, die dit alles zoo op pootjes weet te zetten. De oudere jongensklassen gaven fraaie oefeningen en standen aan het paard te zien. De nummers knotsoefeningen steeds al gewild en sieriyke oefeningen uitge voerd door de dames-afd. A. en B., vielen bijzonder by het publiek ln den smaak. Het nummer dubbelrek was voor de heerenafdeeling. Het werken aan dubbel rek heeft altijd iets eigenaardigs, vol be langstelling werden de goed uitgevoerde oefeningen vanuit de zaal gadegeslagen; de heer van Hooydonk kreeg een dave rend applaus voor zyn kranig voorwer ken. Dat de Medsjesklasse B. een welverdiend applaus kreeg, was niet te verwonderen; de rythmische dansen biyven altijd zeer aantrekkeUjk. Wat de tweede afd. Dames aan de bar- ren te zien gaven, was hoog opgevoerd, het leek soms wel mannenwerk. Tenslotte de Heerenafd. met een paar fraaie gtaafoefeningen, die keurig werden uitgevoerd. Een woord van hulde voor dit alles aan den heer van Hooydonk. Na de pauze kregen we opgevoerd „Universeel", een blijspel ln één bedrijf door Henri 't Sas. Dat het een bijzonder geestig stukje was, bleek wel doordat de spelers met een hartelyk applaus werden beloond. De spelers waren hun rol allen meester, en hadden dus eer van hun werk. De avond werd besloten door een gezel lig bal, met feestpolonalse, zwevende bal lons, etc. „Pro Patria" kan met genoegen terug zien op dezen avond. Uit het Politierapport Door een bewoner van de Steengracht werd Dinsdagmorgen aangifte gedaan, dat door een aan die gracht wonende juf frouw twee ruiten van zyn woning waren stukgeslagen. Een agent, die naar bedoel de juffrouw ging, trof haar opgewonden in haar woning aan. Zy erkende dat zy de ruiten had vernield en deed hierover een zeer onsamenhangend verhaaL Door een chauffeur werd dien morgen aangifte gedaan, dat een in de P. H. Laan staande auto door een handwagen was aangereden, waardoor het spatbord was beschadigd. Liefdesleed. Telefonisch werd Dinsdagmiddag po- litihulp ingeroepen in de Wagenstraat, waar volgens mededeeling, een echtpaar hevig aan het vechten zou zyn. Bjj een onmiddellijk ingesteld onder zoek, Week er geen veohtparty te zyn, doch een lyxlselijke twist, zoodat geen as sistentie noodig was. -1 Door een voerman van de Gemeente- reiniging werd meegedeeld, dat hy Dins dagmiddag te pl.m. 1 uur een begin van brand had gebluscht in een woning aan de Achter-Binnenhaven. Toen hy voorby bedoelde woning liep brandde de zolder reeds. Br Week niemand thuis te zyn en de woning was gesloten. Met geweld heeft de man zioh toen toe gang tot de woning verschaft en met an deren deu brand gebluscht. De brand was ontstaan in den schoorsteen, een gedeelte van den zolder was verbrand. De bewoon ster, die even naar de stad was geweest om boodschappen te doen, deelde by haar huiskomst mee, dat toen zy wegging de kachel slechts weinig brandde. Tengevolge van het blusschen was er in de woning ernstige waterschade ont staan, die echter door verzekering wordt gedekt. Dinsdagavond deed een bewoner van de Brouwerstraat aangifte dat te zynen na- deele uit een vischkaar, die in de Biiyien- haven lag, een kabeljauw was ontvreemd. Door een flets aangereden. Dinsdagmiddag werd ln de Keizerstraat een oude vrouw door een fietsenden jon gen aangereden. De vrouw kon tengevolge hiervan niet naar haar woning loopen en werd hierheen gebracht door een agent, die het ongeluk zag gebeuren. Tegen den jongen werd proces-verbaal opgemaakt „De Tooverring" ln dien R.K. Volksbond. Men verzoekt ons te plaatsen: Wij mogen u er zeiker wel aan ïieriirne- ren, dat Vrijdagavond ln den R.K. Volks bond wordt opgevoerd „De Tooverring". Wy kunnen u niet genoeg aansporen déze Ooetersche operette te gaan zien. De be drijven spelen zloh achtereenvolgens af: op de markt te Kahira, ln de Kabouter- wereld, in de woning van Fatzna en het 4e in het slot van den toovenaar. Bovendienhet gaat, zooals reeds eerdier werd medegedeeld, ten bate der electrisdhe verlichting O. L. Vrouwekerk. Wie heeft voor dit doel niet iets over, terwijl ons tevens een mooie avond wacht Men leze de advertentie. RAADSO VERZICHT. De raadszitting van Dinsdagavond werd grootendeels ln beslag genomen voor de behandeling van twee punten van de agenda, ni. het ontslag van den werkman .der Gasfabriek van Kalken, en het voor stel tot oprichting van een stort- en bun kerhuls ten behoeve van de Reiniging.* Wat het eerste betreftjbleek naderhand de geheele discussie vrywel overbodig te zyn geweest B. en W. hadden den man zijn ontslag gegeven en daarmede was de zaak feitelijk uit. Het geval was aldus. Op grond van ver schillende tekortkomingen of overtredin gen van het werkliedenreglement was van Kalken door het Scheidsgerecht gestraft met voorwaardelijk ontslag, met een proef tijd van een jaar. Nauwelijks nadat de be slissing bekend was, komt van Kalken biykens een mededeeling van B. en W. aan den Raad tweemaal achtereen 20 minuten te laat op zyn werk. Op grond hiervan werd van Kalken ontslagen. Nu vonden verschillende raadsleden die straf wel wat zwaar. De heer Schoef- felenberger kwalificeerde dit zelfs als nibaalsah". Zij hielden vast aan de meide- deeling van B. en W„ dat het tweemaal 20 minuten te laat komen nu feiteiyk de re den was van het Qntslag. Daartegenover merkten verschillende andere leden op, dat Iemand, wien het out- slag als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangt, weet waar het om gaat en dus te zorgen heeft, dat er geen enkele aanmerking op hem valt.te maken. Niet temin vroegen verschillende sprekers om clementie, indien zich althans geen andere feiten hadden voorgedaan. Hetgeen, naar meerderen uit de stukken meenden te mogen opmaken, wel het geval was. De heeren van Loo en Biersteker deden aan het College het verzoek om ln besloten Raad eenige nadere mededealingen te doen. Laatstgenoemde vroeg daarby te vens inlichtingen over de in het rapport van het Scheidsgerecht voorkomende clau sules betreffende verkeerde gezagsver houdingen aan de Gasfabriek. Op de vraag van den heer Eylders, of het College in den geheimen Raad de ge vraagde inltehtingen zou geven, kwam evenwel van de bestuurstafel een ontken nend antwoord, met de mededeeling, dat de zaak afgedaan was. Het College had zyn beslissing aan het scheidsgerecht me degedeeld, en het eenige lichaam, dat hier tegen had kunnen opponeeren was het Scheidsgerecht zelf. Dit heeft de beslissing evenwel aanvaard. De heer Schoeffelenberger had het by deze kwestie nog over de souvereiniteit van den Raad, doch was er volslagen naast. Ook bleek by sommige leden nog een mis verstand te bestaan over de bindendheid van de uitspraak van het scheidsgerecht Doch het slot was, dat het adres voor ken nisgeving werd aangenomen en het ont slag dus biyft gehandhaafd. Ook de discussie over het adres aan den Raad van de afdeeling Helder van den Ned. Bouwarbeiderabond Inzake het tim merwerk voor de 49 door de Woningstich ting te bouwen woningen leverde niet veel resultaat op. Het heette, dat de vervaar diging door werkelooze timmerlieden uit deze gemeente hoogere kosten met zich zou hebben gebracht, waardoor de exploi tatie-rekening zou worden beïnvloed. Deze kon echter niet meer veranderd worden, daar zy reeds was ingediend. De heeren De Zee Schoeffelenberger en Boogaard kwamen daartegen vetwsten den ^g'lïn'wm ^rXt'rol"roSl rijn Dinsdag 1.1. hield bovengenoemd Genoot schap zijn jaarvergadering in de boven zaalvan het gebouw U.S.O, Kanaal weg 165. Om acht uur opende Mevr. de Boer Jongkees de vergadering met een woord van welkom en dank tot de aanwezigen, die helaas slechts schaars waren opge komen, hetgeen temeer te betreuren viel, daar op deze algemeene ledenvergadering belangrijke beslissingen genomen moesten worden. O. a. kwam aan de orde de ver kiezing van een nieuw bestuur, daar een deel van het tot nu toe werkzame bestuur er den brui aan geeft te werken onder de zich zoo veelvuldig voordoende bezwaren en moeiiykheden. Spr. sprak er verder nog haar leedwezen over uit, dat de noodige belangstelling, ook van meer terzake kundige personen en vereenigingen nog heel veel te wenschen overlaat. Temeer is dit te betreuren, daar het hier een zuiver liefdadige instelling betreft, die gedurende achttien jaren tracht zwakke en zieke kinderen herstel van gezondheid te bezorgen en in die richting reeds veel en belangrijk werk heeft ge presteerd. Reeds heeft de vereeniging 189 uitzendingen voor dit doel geleid voor korteren of langeren tijd. Tooh valt er op dit zoo uitgebreide ge bied 4 Na de pauze César Franck. Een lang zame dans van sieriyke gratie en be weging. Beethoven ten tweede maleeen bagatelle van iètwat Ingewikkelder struc tuur Dan Erlc Satie, een der beste jonge Franscben. Door den wind bewogen lelies zijn de armen der danseres, die omhoog rijzen uit het lichaam. In soupel deinende beweging rijst en .daalt het bovenlijf; heel sober is alles, af en toe maakt het been een danspas. Maar alles concen treert zich in ae armen en banden: van den hemel vragen zy ln deemoed, aan de aarde schenken zy in overvloed, het is alles even sieriyk en beheerscht. Prachtig, geheel by den dans aangepast, zyn de zeer uiteenloopende costuums, meestal uiterst sober. Na Satie nog De Falla en Albeniz, weer geheel anders en dan zakt Ihet scherm voor goed: de dansavond is nog heel wat goeds te doen, het, bestuur is niet by machte aan de talrijke i v°orijy> tot leedwezen van ieder, aanvragen om uitzendingen te voldoen en I 26 "an8'iun6t 1,1881 geheel apart rekent hierby op krachtigen steun, zoowel ^8n nei'K®D8 worden vergeleken. van particulieren als van overheidswege, welke steun tot dusverre van de zyde van het publiek niet groot was. Hierna is het woord aan den Secretaris, den heer van Heusden, die de notulen der vorige vergadering voorleest, welke onder dankzegging worden goedgekeurd. Verder is voor Koegras een Correspon- dentschap gevormd, hetwelk ressorteert* onder den medicus van 't Zand. Er werden i dit jaar totaal uitgezonden 12 kinderen met een gezameniyk aantal verpleegdagen van ^447, hetgeen erop wyst dat het be stuur niet met de handen in den schoot gezeten heeft. Evenwel bleek dit aantal te groot te zyn, in verband met de van het Gemeente-bestuur gegeven wenk, dat de subsidie op 46 zou worden gebracht. Door deze verschillende tegenslagen en gebrek aan sympathie in hun belangeloos werk ging het verschillende aftredende bestuursleden niet naar wensch en stellen zy zich niet meer herkiesbaar. Vervolgens is het woord aan de Pen- ningmeesteresse van het Genootschap, mej. Held, die het flDantieëel verslag over het afgeloopeq boekjaar uitbrengt. Hieruit bfljkt, dat er op 1 Jan. 1926in kas was f 1152.23l/a; de ontvangsten over het afgeloopen jaar in den vorm van contributie, rente, diverse bijdragen, vlag getjesdag, enz. beliepen t 2862.66, tegen over een totaal aan verschillende uitgaven (verpleegkosten, kosten van uitzending, vracht- en reiskosten, etc.) van f 2646.48, zoodat het saldo momenteel 958.41>/a be- draagt. Het ledenaantal bedroeg by den aanvang van het jaar 116, het aantal toe getreden nieuwe leden is 81, terwijl er 6 leden bedankten, zoodat het Genootschap momenteel 141 leden telt. Als voorbeeld van de moeiiykheden en de geringe be langstelling waarmede de vereeniging te kampen heeft, diene dat de Bond van Nederlandsche Onderwyzers, die toch ge oordeeld kan worden meer van naby be kend te zyn met dit nuttige werk, als lid bedankt heeft. De -penningmeesteresse wordt onder dankzegging voor haar goede, minutieuze verslag hiervoor gedechar geerd. Aan de orde is hierna de bestuurs verkiezing. Als bestuursleden traden af mevr. Spruit en de heeren v." Heusden, v. Aken en Dr. Grünwald, van welke de twee laatste niet meer als zoodanig herkozen wenschten te worden. Mevr. Spruit en de heer van Heusden worden met algemeene stemmen herkozen, beiden nemen hun herbenoe- .ming aan. Als bestuurslid werd gekozen Dr. Rienks in de vacature van Dr. Grünwald, die als zoodanig bedankt had. De Candidatuur voor het aftredend Ud, de heer v. Aken ia dqor omstandigheden aangehouden tot een volgende vergade ring. Van de gelegenheid tot vragenstellen werd door niemand gebruik gemaakt, waarna de vergadering gesloten werd. Ned. Ver. van Huisvrouwen. liet is een kwestie van persoonlyke mu zikale interpretatie, en al naar mate men op een bepaald componist reageert, zal men den dans meer of minder waardeeren. Het is evenwel met bet gewone danBen □iet te vergeiyken en dat is wellicht ook wel de reden, dat het Heldersche publiek het wel geloofde en thuis bleef. Toch waren het niet uitsluitend leege stoelen, waarvoor Leistikow danste, als men goed toezag, ontdekte men nog enkele aan wezigen. Die zich, zooals gezegd, gansch, niet onbetuigd lieten met applaus, maar naar de mate hunner krachten de zaal trachtten af te breken. Maar wat ver mogen in dat opzicht .een honderdtal menschen In ieder geval is het voor de A. J. C.ers een mooie en leerzame avond geweest zy zaten gezellig in een kringetje by elkaar te genieten. We willen maar hopen, dat de thuis gebleven 'Helderschen ook genoten hebben, dan zyn we tenminste allema&l'tevredeii. Behalve dan Leistikow's impressario, maar dat komt er nu minder op aan. Alg begeleidster trad op Olga Mosko wsky Elias, die evenwel onzichtbaar bleef, daar de muziek by Leistikow absoluut op het tweede plan komt. Ingezonden imededeeUng. "n en Act voor vo°l Speciaal V |ndl»°h® Een doortastend voerman.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5