T TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS. VAN DINSDAG I MAART 1927. Verkiezing Gemeenteraad. In verband met den Hemelvaartsdag la de datum der verkiezing voor leden van den Gemeenteraad, die aanvankelijk was vastgesteld op Woensdag 26 Mtu, een week vervroegd, en thans bepaald op Woensdag 18 Mei. De datum der candi- daatstedling blijft onveranderd, nJL 12 April Ben serenade. Ter ©ere van de 60-jarige echtvereeni- ging van bet echtpaar van Strijen, Gavers straat, zal het Stedelijk Mnziekoorps hun hedenavond een serenade brengen. De route is als volgt: 81/» uur afmarsrih Werf, Weststraat, Keizersbrug, Keizer straat, Sluisdjjtkstraat, Goversstraat (laat ste huis); terug: 2e Goversdwarastraat, Parallelweg, Spoorstraat, Werf. A. Krijgsman. IDe heer Krijgsman, piano- en theorle- leeraar te Amsterdam, heeft zich, blijkens een advertentie in dit nummer, thans de finitief te Helder gevestigd voor het ge- ven van lessen. Zijn adres ia 2e Vroon straat 86, waar de heer Krijgsman natuur lijk hoopt op een grooten toevloed van leerlingen. Liefdadigheidsvoorstelling Roode Krols. Ten bate van de kas van bet Roode Kruis gaf da Heldersche Tooneelvereeni- ging «Tavenu* gisterenavond eene her- baling van de laatste opvoering voor leden en donateurs, n.1. van Ina Boudier Bakker's tooneelspel «Springvloed*. De voorzitter der afdeeling Helder, de heer Kamman, heette bij den aanvang de vrij talrijke aanwezigen welkom. Het Roode Kruis stelt zich in de allereerste plaats tot taak In oorlogstijd te zorgen voor de gewonden op het slagveld, een taak die, hoe men overigens over den oorlog en het militarisme denken moge, toch ieders sympathie heeft, een mooie, verheven taak. Maar de vredestaak van het Roode Kruis is niet minder verheven zij bedoelt zieken, en door een ongeluk getroffenen te helpen door de oprichting van hulp-brigades, voor vervoer enz. Door uw aanwezigheid, aldus zeide de heer Kamman, toont gij uw sympathie met het mooie doel van het Roode Kruis, en namens de afdeeling danken wij u daarvoor. Spr. dankt voorts de tooneel- vereeniging Taveuu, die haar krachten aan dit doel wilde geven, mevrouw Bou dierBakker, die zoo vriendelijk was afstand te doen van de, haar toekomende auteursrechten, de Casino-directie die ge bouw en orkest tegen gereduceerden prijs afstond, den souffleur voor zijn mede werking, voorts alien, die medegewerkt hebben aan den kaartverkoop en daardoor mede oorzaak werden van het welslagen van dezen avond. Het stuk zelf is voor eeoige weken terug opgevoerd, zooals wij zeiden, en wij kunnen ons ontslagen rekenen van de taak daarover hier nogmaals te schrij ven. De rolverdeeling was dezelfde van toen, ook van de aankleeding van het tooneel was evenveel werk gemaakt, zoo als wij dat trouwens van de vereeniging Tavenu gewend zijn. Üok nu weder werd het stuk vlot vertolkt, en waren de hoofd rollen in handen van mevr. Dykshoorn Thieman, (Martha Stiele), mejuffrouw M. Denker (Enny), den heer J. H. Wijker (van Nes), de heeren J. M. EkkersenJ. Vlietstra als de doktoren Bergsma en Tuininga, den heer R., Dijkshoorn als de tuinman Laurens en mejuffrouw C. Visser ais juffrouw van Loon, schoonzuster vau van Nes. In het voorspel werd, na de decoratieve scène van de vergadering der regentessen van het opvoedingsgesticht, door de meisjes-verpleegden tezamen met Martha Stiele, een aardig, fleurig too- neeltje opgevoerd. Het stuk, zooals alles van Ina Boudier-— Bakker, wat zwaar op de hand en mis schien in zijn ontknooping wat literair, vond bij bet publiek een goede ontvangst, zoodat deze avond als zeer geslaagd kan worden genoemd. Aan mevrouw Dijks hoorn warden bloemen aangeboden. Ben maand geleden werd in Casino het bekende 8 stedenstuk van M. Spree opge voerd. Hoewel dit hier Veeds de 8ste op voering van deze boeiende schets was, is het succes weer zoo groot geweest, dat de N. V. Groot Tooneel, dir. Joh. Langena- ken, nog één enkele voorstelling hiervan zal geven op Donderdag a.s. Overal in het land trekt dit gezelschap ook door de uitmuntende en goedver zorgde opvoering met dit stuk volle zalen. De voorstelling alhier zal de 1000ste zjjn. Bij deze gelegenheid zal de hoofdrol van „Rooie Sien" vertolkt worden door Mies Peytera, één der eerste krachten van het vroegere Louis Bouwmeester ge- zolscliflp Zeer vele hebben dit echte volksstuk met de ontroerende, zoowel als komische tafereelen, gezien; doch ook nu we twij felen er niet aan - «1 er weer groote belangstelling zijn voor dit brok onver valst volksleven. Vooral nu de entree prijzen slechts 60 en 40 ct. bedragen. twee kinderen, welke man een emmertje zand droeg, zich zoo spoedig mogelijk te willen melden aan het Hoofdbureau ,vaP, aan de Prins Hendriklaan (afdeeling Recherche). Ben heete vechtpartij. Zaterdagmiddag werd door een bewo ner van den O. Helder aan een agent meegedeeld dat hij' (met zijn vrouw ruzie had gehad en aan het vechten was ge weest, tengevolge waarvan de brandende kachel, waartegen zij aangevallen waren, was omgevallen. Den agent ging met een collega naar het betrokken perceel, doch trof niemand <hui& De kachel lag op dien grond. Met het oog op het brandgevaar werd deze uit de woning verwijderd. Ben aanrfjdlng. Deni juffrouw, wonende in de Sluisdijk- straat, deed Zondègtmorgen aangifte, dat zij door een marinier, die links van den weg reed, was aangereden, waardoor haar rijwiel beschadigd was. Valseh geld. Door een Mager werd1 Zondagmorgen een valschen gulden ten hoofdbureele ge deponeerd, die hij van een zijner klanten zou ontvangen hébben. De gedeserteerde «*m terecht Zondagmorgen werd telefonisch door de Rotfcendamsche politie meegedeeld, dat de minderjarige jongen, die Woensdag uit de ouderlijke woning was verdwenen en waarvan door de ouders opsporing was verzocht hij familie in Rotterdam was aangetroffen. Gisteren zou de jongen naar hier over gebracht warden en aan de oudetw wor den' afgeleverd. Binnenland. Nationale Bankvereenigins. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van "28 Februari. De zuinige melkboerin. De echtgenoote van een veehoudertje met 8 koetjes te Anna Paulowna, deed haar uiterste best om de productie van die *8 melkbeestjes te vergrooten, maar de kwaliteit te verminderen. Zoodat onze helderziende directeur van den Keurings dienst constateerde dat de juffrouw 18 deelen water op 100 deelen melk had bijgeklutat. De -Juffrouw wilde dit nu zoo'n beetje goedpraten door dit kwan tum voor te stellen als 'n kliekje on schuldig emmerspoelsel, doch we vreezen dat het haar niet zal gelukken ale zij over 14 dagen weer verschijnt en Dr. Moll, die thans niet aanwezig was, zich tegenover haar (ris getuige deekundige zal stellen. HEERENHUIS TE AMSTERDAM DOOR ONTPLOFFING VERWOEST. Honderden ruiten In den om trek vernield. -Ben explosie mn een voor Amsterdam ongekende kracht heeft Zondagmiddag in het centrum van de stad schrik en ontstel tenis teweeg gebracht. Even na vijf uur deed een hevige slag de huizen van de Heerengracht tusschen de Raadhuisstraat en de Leidsche gracht op hun grondves ten trillen, terwijl door den luchtdruk honderden ruiten sprongen. Het bleek al ras, dat deze explosie had plaats gevon den in perceel Heerengracht 285, een oud heerenhuis, waarin gevestigd was de Naamlooze Vennootschap Film- en Thea teronderneming Emelka. Het pand telde een onderhuis, vier verdiepingen, bene vens een vliering. In het onderhuis was de filmbewaarplaats gevestigd, waarin tientallen films in trommels bewaard wer den. Daarboven waren de kantoorlokalen gelegen en hierboven verdiepingisgewjjs de woonvertrekken, de slaapkamers, de zolder en de vliering. Van dit geheele hyis staat momenteel niet meer overeind. Het is een chaos van klompen steen en zwarte balken, begrensd door de hoogopgaandie muren van de perceelen 288 en 287. De bewoners, de heer De Balbian Ver ster, directeur van de Emelka, diens vrouw en beide kinderen, misgader* het Duitsche dienstmeisje,waren een uiur van te voren uitgegaan. In het perceel brandde twee kachels, namelijk in het onderhuis en in de wo ning van de familie De Balbian Verster. Wat daarmede is gebeurd, zal wel nooit met zekerheid bekend worden. Plotseling om zeven minuten over vijven klonk de hevige ontploffing. In de omgeving, dat wil zeggen op de Heerengracht, in de Oude Spiegelstraat, op het Singel en in de Romeinsarmsteeg vlogen de ruiten in sóherven. Zij vielen hg tientallen tege lijk als slachtoffers van de heftige lucht verplaatsing. Aan den overkant van het bewuste huis, dat gelegen is tusschen de Oude Spiegelstraat en de Romeinsarm steeg werden, behalve de kleine ruiten, aan de voorzijde negen' zware spiegel ruiten ingedrukt De luchtdruk was zoo geweldig, dat een politiebeambte, die op den hoek van de Gasthuismolensteeg stond, eenige meters naar voren werd geslingerd en een fiet sende jongen, die over de brug reed, van zijn rijwiel werd geslagen. Gok andere personen werden tegen den grond gewor pen. De gordijnen van het gebouw van Emelka werden door de kracht naar voren geblazen, waardoor het tule brandend aan de boomtakken boven de gracht bleef hangen. Hevige brand. Een paniek maakte zich van vele om wonenden meester: tientallen verschrikte bewoners verlieten ijlings hun huizen. Op hetzelfde oogenblik werd een vuurzuil zichtbaar; van de vliering tot het beneden- stuk brandde perceel 285 als een fakkeL Geen halve minuut na den slag was de brandweer van de hoofdwacht Prinsen gracht reeds met een motorspuit en een ladder op weg naar de plek des onhedls; op hetzelfde oogenblik rukten ook de koolzuurspuit van den post Rozengracht alsmede de manschappenwagen van de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht uit. Deze vonden het huis van boven tot beneden in vollen gloed: het vuur zat over de volle lengte en diepte van het pand. Bovendien brandde de vliering van per ceel 287 en vrat het vuur reeds aan num mer 288, alsmede aan het achtergelegen huis Singel 822, waarin gevestigd is de meubelmakers- en behangers-artikelen zaak van de firma Alex Citroen. Het vuur woedde nog met onverminder de kracht en de vlammen speelden lustig door de vliering en den zolder van 287 toen plotseling een dof gerommel weer klonk. De voorgevel stort in. Vol ontsteltenis zag men dat de geheele voorgevel zich van de aangrenzende hui zen los maakte en langzaam naar voren viel om met een hevigen slag de straat te bereiken. Hij sleurde balken, stukken van de zijmuren en het dak mee en zoo restte ruim een half uur na het uitbreken van den brand niets meer van het gebouw dan een vurige, vonkende berg van hout en steen. Het scheelde niet veel of de lad der was door den gevel getroffen: de bon ken metselwerk lagen vlak voor de wielen van het gevaarte waarop een brandwaoht stond. Eenigen' tijd na den plof, de rook en het stof waren al weggetrokken, vond men een jongen man met een bloedende hoofd wonde. TT Ij was met zijn verloofde in de nabijheid van het huis geweest en werd door een kozijn, waarin zich nog glas be vond, getroffen. Het hoofdhaar was ge schroeid en over den schedel liep een diepe snijwond. Na in een naburig huls binnengebracht te zijn werd hij per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Bdnneü-Gasthuis vervoerd. Zjjn toestand is niet levensgevaarlijk. De dame werd wonder boven wonder niet getroffen. Na de instorting bad de brand niet veel meer te vertellen; de puinhoopen waren spoedig genoeg geblusoht, terwijl ook de brand op de vliering van perceel nummer 287 en ook aan de achterzijde van Singel 822 onder de knie was. Wat de oorzaak betreft, vermoedde de hr. De Balbian Verster, dat de kachel op een der bovenverdiepingen door dien vloer is heen gezakt, waardoor brand ontstond in bet ffimmagarijn. Dit la echter slechts een gissing, die de brandweer niet kan over nemen,'omdat de oorzaak niet meer na te speuren valt Verzekering dekt de schade. De fllmr monrasd ia g—nwiMmd raox ma bedrag van 20.000; de Inventaris van het huis voor 8000, het projectie-apparaat toot proefdraaien voor 1000. De verzekering van het perceel zelf is niet bekend. De toestand van den getroffene, zeke ren R. Kruseman, wonende Marnixstraat, is gunstig; de kwetsuur blijkt tilt een vleeschwond te bestaan. De belangstelling was uiterst groot en verwonderlijk was de snelheid waarmede de mare van het gebeurde door de hoofd stad gegaan was. Een andere hypothese om trent de oorzaak. Ofschoon, daar de vernieling zoo ont zettend ia geweest, de oorzaak van de ontploffing niet met algeheele zekerheid vial vaat te stellen, meenden de deskundi gen toch, dat de aanvankelijke onderstel ling, n.1. ontploffing van de films niet kon worden volgehouden. Het is mogeltik, dat films, welke in gesloten trommels zijn gepakt, zoodanig worden verhit, dat de bussen uit elkaar springen, maar een zóó hevige ontploffing kan daarvan toch nooit het gevolg zijn. Men denkt nu aan gas. Mogelijk is het, dat vergeten is een gaskraan te sluiten, maar waarschijnlijker acht men een lek in de leiding onder de vloeren van de eerste verdieping. De kelder zou dan met gas zijn gevuld het gas zou door spleten in den vloer naar boven zijn gedrongen en daar, door het vuur van de kachel, zijn ontbrand en ontploft. Dat dia ontplofhng bijna onmiddellijk* door een feilen brand is gevolgd is zeer goed verklaarbaar. Op laat van de politie zjjn foto's van de ruïne genomen. Gistermorgen, tijdens het onderzoek, liep de inspecteur van politie, de heer Joosten, met een foto in lijst van een stuk van de Heerengracht (om de situatie vóór het ongeluk te kunnen nagaan) in zijn handen. Hij struikelde en een stuk glas drong hem in de pols, een slagader was doorgesneden. De eigenaar van een par ticuliere auto, welke juist aankwam, bracht hem naar het Binnengasthuis, waar hij is verbonden. Hij kon zijn dienst spoedig hervatten. Reeds Zdhdagavond en verder'gister ochtend waren tal van gebroken ruiten voorloopig voorzien door planken. Op de Heerengracht men moet ou eenmaal het ijzer smeden, wanneer het heet is, liep een jongen met een bord, dat de woorden bevatte: „Inzetten van ruiten, bel op no - DRIE KINDEREN VAN DE HAND GEDAAN. Ontaarde ouders. In het woonwagenkamp „Lombok" bij Emmen heeft een echtpaar, afkomstig uit Meeden (Gr.), drie van zijn kinderen van de hand gedaan. De vader ia de 26-jarige G. D., afkom stig uit Meeden (Gr.), een gezonde, krach tige jongeman, die echter niet veel schijnt uit te voeren. Een meisje van 21/» jaar werd overge daan aan de familie W., terwijl een 81/; jarige jongen, die ©enigszins achterlijk is en naar wfi vernamen in geen geval zwaar der woog dan 15 pond, aangenomen werd door 8. v. d. M. Een echtpaar, wonende tusschen Weerdingen en Valte, dat kor ten tijd geleden drie kinderen verloren heeft, heeft een kindje van een Jaar tot zich genomen. De stumpers moeten geheel uitgehon gerd geweest zijn en sterk ondervoed. Het ventje van 81/» jaar kon zelfs geen karne melk meer gebruiken. Het meisje van rijf jaar, dat er veel gezonder uitziet, hebben de ouden zelf gehouden. Gedurende de drie weken, aat de woonwagen op „Lombok" staat, moeten de kinderen nimmer in de buitenlucht ge weest en steeds maar in bed gehouden zijn. Vrouw D. verwacht binnenkort haar rijfde kind. Inmiddels heeft de Voogdijraad zich met het geval bemoeid. De overval te Emmerhout De 15-jarige J. S. te Bmanererfinheiiden- v-eert, die als verdacht van medeplichtig heid aan den overval te Emmerhout is ge arresteerd, is Zaterdag in vrijheid gesteld. B»n flink- oudje. Aan den Singel te Kampen woont een 68-jarige boer samen met rijn 70-jarige zuster. In den nacht van Donderdag op Vrfidog tusschen 12 en1 1 uiur ontwaakte de boer, doordat hij in rijn slaapkamer eeitig gerucht meende te hoeren. Toen hij tevens een lichtschijnsel gewaar werd, sloeg hij de bedsteegordifinen ter zijde en zag vóór zich een man, die met een blin kend wapen op hem toetrad en 100 eJadhte onder levensbedreiging. De boer verklaarde zich (bereid de geë lachte som te halen uit het kabinet In de voorkamer, doch toen hij deize was binnengetreden, wierp hij de tuaschendeur toe en terwijl hij deze met alle macht gesloten hield, riep hij luidkeels om hulp, geholpen door Sm zuster. Na een paar vruchtelooze po- ngen om de deur te foroeeren, gaf de inbreker het op en koos het hazenpad. Den volgenden morgen werd op aan wijzing van den boer al spoedig een be rucht 20-Jarig individu aangehouden. Hij weid door den ouden man als rijn aanran der herkend. Ban schletparttt in de Catharina Beeramansstraat te Rotterdam. Een agent van politie en een caféhouder gewond. Zaterdagmiddag ontdekte een rijwielr agent te Rotterdam aan de Oatharina Beeramansstraat, dat er in een daar ge vestigde verlofriokaliteit werd gevochten. De agent ging het café binnen en zag, dat vier mannen, die, naar later bleek, al len onder den Invloed van sterken drank gekserden, aan hst vechten waren. Ook de Qetthoudtt, «kar* v. W, nam ma de vechtpartij deel. Het beviel evenwel dezen v.' W. in bet geheel niet, dat een agent zich met het geval kwam bemoeien en hij verzocht den agent zich te verwijderen, aan welk verzoek de agent niet vol deed. v. W. ging daarna naar een achter het café gelegen kamer, vanwaar hij spoe dig terug kwam met een groote bijl, waarmee hij dreigend op den agent af kwam. Deze trok zijn revolver; de café houder liep evenwel door en de agent schoot, daarbij op de beenen van v. W. richtende, v. W. werd aan een van de dfl- beenen getroffen. Bfi de daarna volgende vechtpartij is de agent met zijn arm door een ruit gevallen, waardoor hij aan een van de polsen vrij ernstig werd verwond. Tenslotte heeft de geneeskundige dienst den caféhouder en den agent naar het ziekenhuis aan den Ooolsingel vervoerd. Eerstgenoemde is, na daar behandeld te zijn, aangehouden en opgesloten. Vfif-en-twtntlg mille vergeten. Ben bewoner van Sammelsdijk heeft Zaterdag, toen hij op den Ooolsingel uit de tram stapte, een koffertje met 25,000 aan effecten in den wagen laten liggen. Toen hij tot het besef kwam, dat hij iets vergeten had, waarschuwde hij de politie. Gelukkig had de conducteur het koffertje in bewaring genomen, zoodat de vergeet achtige Sommelsdijker na korten tijd we der rijn rechtmatig bezit terugkreeg. Ben testament voor een geheel dorp. Honderd gezinnen profiteeren Men hoort, niet dan bjj groote uitzonde ring, van testamentaire beschikkingen ten voordeele van een geheel dorp. Een dergelijke „gebeurtenis" heeft de zer dagen Oudega, in Smallingerland, be leefd. Aan bijna honderd gezinnen, viel de eer te beurt, de zuivere opbrengst der landerijen, van wijlen A. J. de Vries, te mogen deelen. Ben som van pLm. 1000 was beschikbaar, zoodat ieder gezin een douceurtje van 10 kon ontvangen. Mishandeling van zijn stiefkind. In hooger beroep heeft voor het ge rechtshof te 's Hertogenbosch terecht ge staan de klerk H. P., die wegens ernstige mishandeling van zijn stiefkind door de rechtbank aldaar veroordeeld was tot 8 maanden gevangenisstral.Verdachte haat te het kind omdat het zooveel op zijn vader leek en zijn vrouw telkens weer aan haar overleden eersten man her innerde. Hij had toen hij alleen thuis was het kind met een schoen tot bloedens toe geslagen. Volgens den deskundige dr. Casparie is verdachte imbeciel en miuder toerekeningsvatbaar, maai; verantwoorde lijk voor zijn daad. De advocaat-gen. ken geen kwalificatie vinden voor dit gruwe lijke geval en eischte, met vernietiging van het vonnle der rechtbank, l'/i jaar gevangenisstraf. Van een gestolen auto. Op den weg tusschen Baarlo en Blerick is Zondagmorgen een rier-pereoons-Ford Sedan, grooten deels verbrijzeld, gevonden. De auto was blijkbaar tegen een boom gereden. Van bestuurder of inzittenden was niets te zien, Vastgesteld werd, dat de auto in eigendom behoorde aan den garagehouder v. d. M. te Horst. Deze had den auto verhuurd aan een heer, die een bal te Roermond ging bezoeken. Toen deze huiswaarts wilde keeren, was de auto verdwenen. Men vermoedt, dat de auto gestolen werd; ook is het niet bui tengesloten, dat vrienden of kennissen tijdens het bal éen toertje zijn gaan ma ken. Van persoonlijke ongelukken is niets bekend. De auto, diwZondagoohtend op den weg tusschen Baarlo en Blerick, grootendeels vernield, gevonden is, was door de ge broeders E., 19 en 20 jaar oud, uit den tuin van de Harmonie te Roermond ge haald. Zij hadden, volgens hun verklaring aan de politie, een toertje willenjmaken. Beiden hadden bij het ongeval verwon- dingefi opgeloopen. Auto met zeven Jongelui te water gereden. Ben 17-jarige om bet leven gekomen. Door te woest rijden ia een auto, waarin een 7-tal jongelui zaten, in de gemeente Montfoort te water geraakt. Hierbij kwam do ongeveer 17-jarige E. oan het leven; voor het leven van den 16- jarigen J. wordt gevreesd; de overigen kondien met moeite worden gered. Een' 16-jarig Jongmensch chauffeerde. ZES WONINGEN AFGEBRAND. Zondagiftcht heeft een felle brand te 8trijp, bij Eindhoven, zes arbeiderswonin gen in de asch gelegd. Zeven gezinnen werden hierdoor dakloos. De brand la ont staan in de woning van den arbeider .Verbeek en breidde zich zeer spoedig over alle zes woningen uit Aan bluaschen viel niet meer te denken. De gemeentelijke brandweer en de brandweer van de N.V. Philips hebben de belendende perceelen gespaard. De kinderen konden met moeite gered worden. Ben hond kwam in de vlam men om. Afgebrand ztjn de woningen van H. Boons, Blerings, Koning*, v. d. Ven, Ven Es en Verbeek. De schade wordt in hoofdzaak door verzekering gedekt Vijf arbeiders onder zand bedolven. Eén van hen omgekomen. In <ie zandgroeve Nlevelstedn bij de gemeente Kerkrede werden vijf arbeider* onder Instortend zand bedolven. Met groote moeite slaagde men er iit vier van hen, die licht gewand werden, t, redden. De vijfde, de ongehuwde J. Pepert, werd leveneQoofl te voorschijn. gehaald. 1000ste opvoering van «Rooie Slen". Uit het Politierapport Da Commissaris van Politie verzoekt den beer, die op Woensdag[16IFebr}.L, des namiddags te om®Jre®^" -fuindorp de inundatiekade achter het Tuindorp een aan heeft ontmoet in gezelaeuap an Aan bet jaarverslag over 1926 dar National a Banilcvereeniglng orotleenen wij bet volgende; Niettegenstaande de daling in den rente- standaard konden wij onze rente-winst onge veer handhaven. 1 Eveneens stemt bet tot tevredenheid, dat de aanmerkelijke mindere levendigheid in bet effectenbedrijf op ons provisie-Inkomen' wei nig invloed beeft gehad. Het blijft ons groote voldoening geven, dat ook dit jaar bet aantal relatiën over alle tak ken van ons bedrijf, geene uitgezonderd, regel matig bleef toenemen. Evenals het vorig jaar gaven wij credlet- promeeaen in herdieconto, terwijl wij boven dien gedurende bet geheele boekjaar een be langrijk tegoed onderhielden bij de Bottardam- acbe Bank vereeniging. Onze debiteuren achten wij, na nauwkeurige revisie, en in aanmerking nemende de ornier crediteuren opgenomen speciale reserve, ge heel volwaardig. Overeenkomstig de verwachting, welke wij in ons vorig veralag uitspraken, wijzen onze uitkomsten, zoowel wat betreft het hoofd .Ho noraria" als „Bedrijfsonkoeten" eene verlaging aan. Wij stellen u voor evenals verleden jaar uit de winst 500.000.te bestemmen voor onze speciale reserve tegen debiteuren, opgenomen onder crediteuren; 100.000.toe te voegen aan de statuaire réserve en ditmaal ƒ200.000. af te edhrijven op gebouwen. Wij stellen u voor daarna het dividend te bepalen op 41/» De balans vertoont de volgende cijfers; Debetzijde; Kas en coupons 3.210.965.68 (v. j. 2.945.386.24)Creditealdi bij bankiers en kassiers 15.422.929.11 (v. j. 8.943 378.94), Vreemde valuta 47.577.61 (v. j. 60.604.51), Wisselportefeuille 17.906.106.88 (jv. j. 17.951.126.23), Leendepöt 1.701.498.— (v. J. 1.670250.56), Effecten 600.174.33 (v. J. 602. 151.56), Prolongatie gegeven en voor schotten tegen effecten 12212.79291 (v. J. 13.232.254-13), Debet-ealdi in rekening-cou rant 45.458.790.80 (v. j. 46.351.928.97), Vorderingen wegens gestelde borgtochten 5298.100.38 (v. j. 3.973.062.13), Gebouwen 4.197.029.18 (v. J. f 4292.008.70). Creditzijde; Kapitaal 10.000.000.(onv.) Reserve 2500.000.— (v. J. 2400.000.—), Leendepót 1.701.493.— (v. j. 1.670250.56), Deposito en creditealdi in rekening-courant 81.789.41223 (v. j. 79515263.15). Te betar len wissele en giro-crediteuren 3299.568.35 (v. j. 654.844.40), Nederlandeche Bank en bankiers 882.593.85 Cv. j. 1.829.72251), Gestelde borgtochten 5298.10058 (v. j. 3.973.062.13), Dividend en belasting 490.725.(onv.), Onverdeelde winst 88.065.67 (v. j. 88265.42). Het winstcijfer der rente-rekening bedraagt 2.780577.34 (v. j. 2.79156427), dat der provisie 2.437251.36 (v. j. 2.440.788.96) De onkosten-rekening wijst aan, gesplist over de twee hoofden: honoraria 2.641.251.61 Ov. j. 2586537.33) en bedrij fsonkosten 978.051.73 (v. j. 1.008.162.38) De netto winst bedraagt 1.686.890.78 v.j ƒ1.621.758.67). De verdeeling der netto-winst ad 1.686.890.78, na aftrek van de uitksering volgens art. 16 der statuten van tantièmes aan plaatselijke directeuren, bedragende 308.100.11 (v. j. 292.76825) laat toe; een afschrijving op gebouwen van ƒ200.000 (v. j. 150.000.een toevoeging van bet reservefonds van 100.000.— (onv.), een toe voeging aan de speciale debiteuren, op te ne men onder crediteuren van 500.000.(onV.) 41/! dividlend 450.000.(onv.) en een re- serveering voor belasting van 40.725.— (onv) terwijl alsdan- een overblijvend winst- saldo van 88.06657 (v. j. 8826642) op nieuwe rekening is over te boeken.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5