I TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS Da! en herkozen mann VAN DINSDAG 26 APRIL 1927 jaardag Tan H.K.H. Prinses Jullana, die op 80 April den 18-jarigen leeftijd hoopt BJJ het te VGTavembage gehouden exa men slaagde onze vroegere plaatsgenoot de heer A. Vlam voor 2de officier Groote Htoomvaart „Tntor n4^ Loevensohn. WjJ herinneren onze lezers aan het feeet- ooooert van „Inter Nos" op hedenavond, waar o. hl de cellist Loevensohn zich zaï doen hooren. Gemeenteraadsverkiezing. Voor de nummering en verbinding var de eandidatenHjeten, waarvoor hedenmorgen ten llaadhuize zitting werd gehouden door het Centraal Stembureau, ze men onder laatste berichten (peg. 8 van het le blad). Verjaardag H. K. H. Prinses Jullana. Men schrijft ons: De Chr. Oranjevereenlging alhier heeft op Vrijdag 29 April a.s. een feestavond ;eorganlseerd in verband met den ver- dii HH te bereiken. Men zie biervoor de in dit No. voorkomende advertentie. De Ger. Zangvereeniging «Halleluja», welke steeds bereid is bij dergelijke ge legenheden hare zeer gewaardeerde mede werking te verleenen, heeft zich ook voor dezen avond hiertoe welwillend beschik baar gesteld. Een tweetal sprekers Ds. J. de Pree, Herv. predikant bij de Evangelisatie al hier en Dr. J. E. B. Blasé, Predikant bij de Luthersche Kerk alhier, zullen bij deze gelegenheid een kort woord Bpreken. Wij twijfelen niet, of een groots menigte zal dien avond het gezellige kerkgebouw, hetwelk zich voor dergelijke bijeenkom sten zoo uitstekend leent, vullen, temeer daar hetgeen «Halleluja» onder leiding van haien bekwamen Directeur gewoon is ten gehoore te brengen, voldoende aantrekkingskracht heeft om dien avond vele Oranievriend6n en -vriendinnen naar de Ger. Kerk te trekken. Voeg hierbij hetgeen de jeugdige orga nist Felke Asma U door zijn orgelspel zal doen genieten (o a. het mooie num mer Koekoek- en Nacbtegaalconcerto van Hftndel), dan zal een opwekking tot bij woning van deze bijeenkomst verder overbodig genoemd kunnen worden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek De Vereenlglng „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" hield gisterenavond haar jaarlijksche ledenvergadering. In de hoop het bezoek van leden te doen toenemen, was ditmaal de vergadering belegd in de leeszaal zelve. Het resultaat was precies het tegenovergestelde van wat men zich had voorgesteldwaren er andere jaren nog een of twee, zelfs wel eens drie leden ter vergadering tegenwoordig, thans was er niet één. De aanwezigen maakten allen deal uit, hetzij van het algemeen, hetzij van het dagelijksch I estuur. De agenda, die door deze besturen was voorbereid en behandeld, kou daardoor spoedig wor den afgehandeld. De verschillende ver slagen, zooals die door ons in uittreksel in ons nummer van Donderdag zjjn op genomen, werden goedgekeurdde heer Tuk, lid alg. bestuur, dankte voor het gehoor geven aan zijn verzoek om meer dere gegevens in de verslagen van se cretaris en directrice te verstrekkende heer H. J. Marinus, lid alg. bestuur, vee tlgde nogmaals de aandacht op de maand kaarten. Het bleek spr. dat men in de meening verkeert, dat deze maandkaar- teu van 26 cent tot een jaarcoutributie leiden van 12 X 26 ct. f8.—, hetgeen evenwel niet het geval is, daar men na de 7e kaart van verdere contributiebeta ling in het loopende Jaar is vrijgesteld. Men betaalt dus met maandkaarten nooit meer dan 7 X 26 ct. f 1.76 per jaar. De penningmeester, de heer T. van lieusden, werd voor zijn beheer gede chargeerd het flnantieel verslag, alsmede de verschillende begrootingen, werden goedgekeurd. Een voorstel van den heer Marinus om ook de contributiebetaling in twee termijnen weder in te voeren, (zooals vroeger geschiedde, doch uit praktische overwegingen werd ingetrok ken) werd met 6 tegen 4 stemmen ver worpen. De heer Tuk vestigt de aandacht op liet feit, dat een ürma hier ter stede reolamestempela in de boekeu aanbrengt. Hierop zal speciaal toezicht worden ge- Aluemeen bestuur. Aftredend zijn dit Jaar de heeren dr. C. H. Ketner, voor zitter, Tb. C. W. van Mierlo, .Dr. H. C. Redeke, Mevr. E. van Urk-Zwanenburg, C. M. Wimmers, Ud Dag. Bestuur, en J. F. Schelllnger, lid Dag. Bestuur. Bij de stemming worden de navolgende stem men uitgebrachtdr. Ketner 8, v. Merio 6 dr. Kedeke 8, Mevr. v. Urk 9, Wim mers 8, ds. O. C. de Kloet 6, zoodat dezen er en gekozen zijn. De beeren H. van !l° PoU én j F. Schelling («Jtr.) ver- kregcii 4 on 1 «tem, loodat ln «ie plan» van den laatstgenoemde ds. de Moet BTotefeden der finantieele commissie werden gekozen de heeren van Aken, ÏÏk inningUtplaatavar.angenda leden de heeren Marinus, v. d. I oll en ItVr Graat (de beer Brouwar^on van der uraai vu»> 7 hh „on het ^"tleafuur.^t'ILf«e^u> Hiermede was de »«enda 8 In eenHJüerna gehouden vergadering van liet alg. beatuur werden tot Ud vuu nel |R. 1 w Bestuur herkozen de heeren Ketner immers, en, ln plaats van den niet zen heer Schellinger, notaris Engel- bQ tweede stemming. Tooneefvereeniglng „Excelsior". Men schrijft ons: Zaterdag jj. gaf de Tooneelvereeniging ..hxcerSiOr^ haar eerste uitvoering in „Mu- - s Sacrum voor hare le^en en donateurs, ►e Mandolineclub „LXoor) 0(efening) K(unst) verleende hierbij hare welwillende medewerking. De zaal was geheel gevuld. Nadat de heer W. J. Sanders, directeur van „Excelsior1", den avond had geopend met eeni welkom aan leden, donateurs, be stuursleden van andere vereenigingen. welke waren u.tgenoodigd, en in het b'.zoncer aan e Mandolineclub JD.O.K", weke bij1 voor baat werd dank gezegd voor de medewer king, ving de uitvoering aan met een1 tweetal muz.eknummere door „DjOJL", „Friedene- grüsse", marsch van' Th. Ritter, en de ,,/Mar- tba Ouverture". Daarna kregen we de hoofd schotel van den avond: „De Fabrieksbrand", tooneeispei in drie bedrijven. Het is een stuk, waarin de schrijver ons wil doen zien, dat wantrouwen ons vaak op verkeerde denkbeelden brengt. Alle spelers kenden hunne rollen in de perfectie en het samenspel liet niets te ■enschen over. Wat ..D.O-K:" betreft, deze club, welks hoofdafd. momenteel 81 leden telt, heeft zich flink van haar taak gekweten. Na de bovengenoemde nummers gaven ze nog: ..Auf sanften Wogen", wals; .Grootmoeder tje vertelt"; „Ein Traum", fantasie; JHoi- landia", potpourri, en „Die Husaren kom men", welke marsch als toe-tje nog eens werd herhaald. Telkens na een nummer kloiJc een spontaan handgeklap, wel een be wijs, dat de aanwezigen met het gebodene waren ingenomen. De beer Jac. de Kok, de directeur van ,DGJL". kan over bet succes tevreden zijn. Een gezellig bal hield de aan wezigen nog lang bijeen.* Llefdadlgheldsultvoertng ten bate van het Drentsche kind. Gisterenavond gaf de Onderofficiersver- een,ging van Land- en Zeemacht „Vader land en Oranje" een liefdadigheidsuitvoe ring in „Casino". De opbrengst van dezen avond kómt geheel ten goede aan hel Drt:. be veepikind", waartoe de Vereeni- ging de toestemming had gekregen van B. en W. van Heider en de Gedeputeerde Sta ten van ce Provincie Drente. Opgevoerd werd het welbekende toonesl- spel in drie bedrijven van Jan Fabricius, „Onder één dak". De regie was ln handen van den heer Jb. Bruijn. Dit werk van Fabricius is overbekend en hier ter stede reeds meerdere malen opge voerd, ook ééns door „Vaderland en Oranje" en hoewel het stuk nu niet direct te classi- ficeeren is onder de .zwaardere stukken", is het toch voor een dilettantenvereenaging als V. en O. een heele onderneming een der gelijk stuk op te voeren. De regisseur, de heer Bruijn, die tevens één der hoofdrollen vervulde, heeft dan ook een zware taak met de opvoering op zich genomen, doch ln aanmerking genomen, dut V. en O. een dilettantenrvereeniging is, heeft zjj het er naar behooren afgebracht. Om acht uur pardon, tegen half neg ui - ging het doek op. Aan het gehruikelijxe Heideraehe halfuurtje schijnt niet één ver- eeniging zich te kunnen onttrekken, doch de „Casino"-jazzband zorgde er gelukkig voor, de aanwezigen bezig te houden. Het stuk schetst Let leven van een boe renfamilie, een echte Hollandsche stijfhoof dige boerenfamilie, waarin het stadsdametje, Dora (Mevr. Verduijn), getrouwd met den oudsten zoofi der familie», Wol ter (de heer Bruijn), slechts na langen strijd wordt in gehaald. Vooral de vader (de heer Verduijn), een oude hoofsche boer, verzet zich met 'hand en tand hiertegen. Tenslotte ziet hij echter toch in, dat de gehate Dora meer hart bezit dan eeniige zijner eigen kinderen. Het stuk eindigt dan ook met de verzoening tusschen. vader en schoondochter. De andere rollen waren respectievelijk in handen van den heer Van der Meij, de iweede zoon Jacob, een schaapachtige onder wijzer, die met zijn vrouw Lena (Mevr. Poldervaart) de onsympathieke elementen vormden. Verder vervulde Mevr. Brujjin de rol van Aatje, de dochter, een hard ploete rend boerenmenschje, altijd' in geldzorgen verkeerend en eeuwig kijvend' met haar, althans volgens haar. verkwistenden man, de smid Jan (de beer Jansen), die het komische element vertegenwoordigde. De jongste dochter Liesbeth vond een goede vertolkster in Mevr. Jansen, terwijl de heer Köhler met een prachtexemplaar van een notarieele bakkebaard de rol van Notaris vervulde. Het stuk speelt af op één en denzelfden ochtend, de begrafenisdag van de vrouw van den ouden boer. Alle goede en kwade zijden van de kinderen en aangetrouwde kinderen koraeri hierbij op den voorgrond. Hier blijkt den vader, dat zij, die hij bet meeste haatte, hem het warmste hart toedroeg. Het laatste bedrijf, zich afspelend in de woning van Wolter', was verreweg het mooiste, de ver zoening tusschen vader en dochter vond hierin plaats. „V. en O." kan terugzien op een goed geslaagden avond en wil hopen, dat zij' zich ln den vervolge wat meer in de appreciatie van het publiek mag verheugen dan op dezen avond. Om circa elf mir vtel het doek voor de laatste maal en besloot het tradltio- neele bal dezen avond „Helders Mannenkoor". Concert Donderdag 28 AprlL Betreffende de capaciteiten van den so- den heer Vincent van Bere, volgen Ier eenige verslagen uit de bladen. l Handelsblad uaser met prachtig materiaal, die sbel- bewijzen van groote vocale begaafdheid gegeven I Maasbode" s De tenor V van Bare. boeide door tter bij zonder «tammiateriaal, door aijn bedelden en innige voordraohit „De Coeraa» Treffend mooi tong hij liederen ren Baoh. list, hieronder .Aio- Een llge heeft .De De GEMEENTERAAD. Vergoeding art. 161 der L.O.-wet over 1927 aan de Bijzondere Schoolbesturen. Van het Bestuur der Vereemlging „Laat de Kinderkens tot MIJ komen", het Be stuur der Protestantsche Vereenlglng tot stichting en Instandhouding van een School met den Bijbel te Koegras, de Vex- eeniging van de H. Oatharina van Senen te Voorschoten en de Stichting „Het R-K. Onderwijs" zijn verzoeken ingekomen om een voorschot o*p de vergoeding van de kosten van instandhouding der onder hun Bestuur staande scholen krachtens art 101 der L. 0.-wet 1920, voor het dienstjaar 1927. Blijkens art 108, 8e lid d'er genoemde wet, worden deze voorschotten verleend tot ten hoogste 80 van hetgeen terzelfder zake voor de overeenkomstige openbare lagere scholen in de gemeente is uitgege ven over het laatste dienstjaar, waarover de rekening is gesloten. Aangezien de re kening over het dienstjaar 1926 nog niet gesloten is, zal als grondslag voor de be rekening van dat voorschot dus moeten worden genomen de over het dienstjaar 1924 aan de openbare scholen gemiddeld per leerling bestede bedragen, zijnde voor de gewone lagere scholen 12.92 en voor de U.L.O.-scholen een bedrag van 28.72. De vergoeding bedoeld in art 101, le lid meergenoemde wet berekend op grond van bovenstaande bedragen en de door adressanten in hun verzoek.vermelde ge gevens, zou bedragen: le. Voor dé school aan de Ko ningstraat 1418.88 2e. Voor de school aan den Ka naalweg (UJj.O.-sohool): 476.86 3e. Voor de school aan de Ach-' tergracht W.Z.: 2675.40 4e. Voor de school te Koegras f 749.36 6e. Voor de school aan de Jeva- straat: f 8104.03 6e. Voor de school aan den Pol derweg (gew. lag. school): 2810J.0 7e. Voor de school aan den Pol derweg (UX.O.-school): 1392.92 Voor de gewone lagere school aan den Kanaal weg bestaat geen recht op vergoe ding krachtens art 101, le lid der L.O.- wet 1920, omdat het geraamde schoolgeld ad 2400—, het bedrag der vergoeding van 2257.77 overtreft Bovendien zal voor de UX.O.-eóhool aan den Kanaalweg op grond van art 101, 9e lid van meergenoemde wet, volgens de bij de stukken gevoegde berekening, nog een vergoeding verschuldigd zijn van 788.20, terwijl de gewone lagere school aan den Kanaalweg, alsmede de scholen aan de Koningstraat en aan de Javastraat elk recht hebben op een vergoeding van 58.82. B. en W. stellen voor de gevraagde voor schotten van 80 te verleenen. B. en W. vestigen er ten slotte nog de aandacht op, dat over 1924 door de Ver eenlglng ,Xaat de Kinderkeus tot Mij ko men" over dat dienstjaar voor de school aan de Koningstraat te veel genoten is f 2564— en voor de school aan den Ka naalweg 976.19. Ingevolge het Koninklijk Besluit van 4 September 1923, moeten deze bedra gen over een volgend dienstjaar wor den verrekend. Het voorschot op de ver goeding krachtens art 101, le lid bedraagt voor de school aan de Koningstraat voor 1927 1180.66 en voor de UX.O.-school aan den Kanaalweg f 880.29, zoodat aan het Schoolbestuur over dat jaar bedoeld voorschot voor deze scholen niet kan wor den uitbetaald. Het Schoolbestuur zal daarentegen die verschillen in de gemeen tekas behooren terug te storten. Vergoeding en bijdrage aan bijzondere gcholen, B. en W. hebben aan den Raad ter vast stelling toegezonden een berekening be treffende de vaststelling; van de vergoe- ding ingevolge art. 101 en der bijdrage in- gevolge art. 102 der L.O.-wet 1920 over 1924 aan de besturen van bijzondere scho len, en drie-jaarlljksche afrekening ver goeding art. 101 L.O.-wet 1920. Het uit voerige stuk is als Bijlage no. 88 versche nen en voor belanghebbenden verkrijg baar. B. en W. ooncliudeeren tot vaststel ling der diverse bedragen als volgt: le. de vergoeding waarop de bijzondere Schoolbesturen krachtens art, 101, le lid der L.O.-wet 1920 over 1924 recht hebben, vast te stellen: a. voor de Protestantsche Vereenlglng tot stichting en instandhouding van een School met den Bijbel te Koe gras op 769.05; b voor de Vexeeiüglng „Laat de Kin- derkens tot Mü komen" voor de gohool aan de Koningstraat op 146.81 en voor de school aan de Achtergracht W.Z. op 929.88; n. voor bet R-K. Kerkbestuur van de H.H. Petrus enPaulusop 6186.97; d.voór de Vereenlglng van de H. Oa tharina van Senen te Voorschoten op 1748.50; voor de Stichting „Het R.-K. Onder- derwijs" voor de school voor gew. lager onderwijs aan den Polderweg on 1462.11 en voor de U.L.O.- acJiool aan den Polderweg op 486.85; Op, /fp, vergoeding waarop het Bestuur <*er i» K vh komen" krachtens art. 101, Be lid der L.O.-wet 1920 over 1924 recht heeft, vast te stellen op f 281.—; 8e. de bifdragp, waarop de Protestantsche Vereenlglng tot stichting en instand houding van een School met den Bij bel te Koegras krachtens art. 102 der L.O.-wet 1920 over 1924 recht heeft, vast te stellen op 687.52. Afrekening vergoeding vervolg-onderwtJs bijzondere school te Koegras. In de vergadering van den Raad van 26 Januari 1926 werd o.a. besloten de bij drage. waarop de Protestantsche Vereenl glng tot stichting en Instandhouding van een School met den Bijbel te Koegras krachtens art. 102 der L.O.-we<t 1920 over 1923 recht had, vast te stellen op 294.88. Volgens het derde lid van art. 102 van genoemde wet moet die bijdrage om de drie jaren worden verminderd tot het bedrag, hetwelk noodig ia tot goedmaking van de kosten wegens het vervolgonderwijs, welke over dat tijdvak door het Schoolbestuur werkelijk rijn gemaakt Oorspronkelijk waren B. en W. de mee ning toegedaan dat de woorden „om de drie jaren" zoodanig moesten worden op gevat, dat bij de afrekening van de ver goeding voor het vervolgonderwijs reke ning moest worden gehouden met cursus jaren. Naderhand is evenwel gebleken dat deze opvatting niet do juiste was, omdaf niet met „cursusjaren" doch met kalender jaren" moet worden gerekend. Blijkens ingezonden bescheiden hebben deze kosten bedragen in totaal 879.76, td wijl de uitbetaalde vergoeding heeft bedra gen totaal 423.01*. In totaal is dus aan vergoeding teveel genoten 43.25*. De vergoeding over 1923 had daarom behooren te worden vastge steld op 294.88 43.25' of 261.62*. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor, onder Intrekking van het besluit van 26 Januari 1926, be doelde vergoeding op het hierboven ge noemde bedrag vast te stellen. Ingezonden Mededeellng. Binnenland. NOODLOTTIGE FAMILIETWIST IN ROERMOND. Een stiefzoon brengt zijn vader een tweetal doodelfjke steken toe. Een ernstig familiedrama heeft zich gisterenmorgen in het gezin van den arbeider H. aan de Voorstad St. Jacob te Roermond afgespeeld. Omstreeks acht uur ontstond bij het ontbijten tusschen den 57-jarigen L. en zijn stiefzoon, den 27-jarigen koperslager H. H., een heftige woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat de vader in zijn drift den koffiepot greep en daarmede zijn stiefzoon te lijf wilde. Deze greep daarop een op de tafel liggend broodmes en bracht zijn stiefvader hier mede een tweetal doodelijke steken toe in den hals en de borst De man zakte bloedend ineen en gaf na eenige minuten den geest Hij was vader van een talrijk gezin. De gemeentepolitie arresteerde den dader eenigen tijd later. Na te zijn ver hoord is hij naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht en voor den rechter-commissaris geleid. Hij legde een bekentenis af. De vergiftiging van een kapitein In Den Haag. De officier van justitie heeft een onver wijld gerechtelijk vooronderzoek gelast te gen mevr. Q., echtgenoote van den door vergif om het leven gekomen kapitein der militaire administratie in Den Haag, als verdacht van mededaderschap of mede plichtigheid aan het misdrijf, terzake waar van majoor dr. G. zich, zooals men weet, in voorloopige hechtenis bevindt Na een langdurig verhoor op Donderdag jl, dat 1'ij gewoond werd door den door haar ge kozen raadsman, mr. H. N. J. O. van Meer ten te 's Gravenhage, kon mevr. Q weer vertrekken. Gemaskerde bandieten plegen aanslagen op landbouwers. In den nacht van 20 op 21 April ls te Fijnaart een roofoverval gepleegd. Om streeks 12 uur werd de landbouwer Vroo- lik gewekt door geklop op de deur van zijn woning aan den boerendijk. Toen hij opendeed bedreigden twee gemaskerde personen hem met een revolver onder den uitroep: „Geld of Ik schiet!" Uit vrees voor zijn leven heeft Vroolijk toen aan een der gemaskerden een geldbeurs overhan digd, waarin zich een bedrag van honderd gulden aan zilvergeld bevond. Van de daders is nog geen spoor gevon den. Drie gemaskerde roovers zijn, na de deur geforceerd te hebben, die woning van den alleenwonendan landbouwer Huismans op de Hoogheuvelsche Steeg te Oss bin nengedrongen. Na de lamp te hebben stuk geslagen, grepen zij den boer bö den keel en eisóhten zijn geld, terwijl een der roo vers hem met een jachtgeweer bedreigde. Huismans verzette zich hevig en be kwam daarbij, verwondingen aan het hoofd. Hij schreeuwde zoo luid, dat de dieven vreesden, dat er hulp zou komen opdagen en het hazenpad kozen. Hun heele buit bestond uit een portemonnaie met onge veer 8. Van de daders ls nog geen spoor gevonden. e^) Motorfiets-ongeluk. Gisterenmorgen omstreeks 11 uur heeft in de Eeuwige Laan te Bergen (N.-H.) een ernstig motorfietsongeluik. plaats gehad. De electro-teohmlcus M. uit Rotterdam reed met zijn vrouw op de duozitting, in de richting van Bergen. Ter hoogte van de villa De Spar slipte hl}, raakte daardoor hét stirtir kwijt en reed tegen een boom aan den linkerkant van den weg. Man en vrouw werden van de motorfiets geslingerd. De motorfiets werd geheel vernield Per gemeentebrancard werd de man naar de woning van den heer He melrijk gebracht, waar dr. Poot de eerste hulp verleende. M. bleek beide beenen ge broken te hebben en ernstig inwendig te rijln gekneusd. Ook werd ten huize van den heer Hemelrijk aan de vrouw geneeskun dige hulp verleend; zij had slechts licht0 ontvellingen gekregen. De heer M. zal naar Alkmaar worden overgebracht, daar opera tief ingrijpen noodzakelijk wordt geacht. Auto ln het water getuimeld. Zondagmorgen ls een doktersvrouw, uit Wassenaar, die haar man naar het Antho- nie van Leeuwenhoekhuis aan de Keizers gracht te Amsterdam had gebracht, met haar auto in de Reguliersgraoht getuimeld. De dame zou, met haar broer die naast haar zat, over de hooge brug van deze gracht rijden, toen plotseling de motor stopte, vermoedelijk omdat de bestuurster te laat naar een lagere versnelling terug schakelde. De dame trachtte stil te houden door de handrem vast te zetten, dOoh des niettegenstaande bleef de wagen achteruit rijden en viel van den hoogen walkant ln het water. Een portier van heit Anthonie Leeuwen- hoekhuis had het ongeluk gezien en snelde onmiddellijk ter hulp. Het mocht hem ge lukken de beide inzittenden uit die geheel onder water verdwenen auto te halen. Later werd' de auto door de brandweer op het droge gebracht Brand staatsmijn Wllhelmina. De brandweer der mijnen en die der ge meente Kerkrarie, die den brand bestreden op de handelsopelagplaatsen van de staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen, wqlke, zooals mein in het blad van Zater dag heeft kunnen lezen, Vrijdagavond te gen 11 uur uitgebroken is, waren eerst te gen 7 uur Zaterdagmorgen het vuur mees ter. De brand heeft gewoed in een stapel van 40.000 dwarsliggers bestemd voor stut- hout in de mijn, welke stapel 10 M. lang, 5 M. hoog en circa 7 M. breed was. Men heeft het grootste gedeelte van de hout massa weten te behouden. Er zijn slechts een 8000 dwarsliggers verbrand. Een dicht bij het vuur gelegen boerderij kon ook worden behouden. Beroovlng. De gebroeders W. en A. v. H., die te Nieuwaal gearresteerd zijn als verdaoht van berooving van den veekoopman B. uit Leerdam van een portefeuille, inhoudend ongeveer 1 1700, zijn gisteren ter beschik king van dé justitie gesteld en na verhoor door den rechter-commissaris in het huis van bewaring te Tiel ingesloten. De berooving heeft Woensdagavond om streeks 11 uur op den uiterwaard van de Waal plaats gehad. W. van H. zou B. met zijn roeiboot ovér de rivier brengen. A. v. H. moet toen onverwacht te voorschijn zijn gekomen, B. een zak over het hoofd heb ben getrokken en met behulp van zijn broer de portefeuille uit den binnenzak van den veekoopman hebben genomen. Zij rijn «r toen vandoor gegaan, B. aan zijn lot overlatende. Na aangifte bij de politie te Gameren werd de verdachte W. v. H. reedis 's mor gens om half vier in zijn woning gear resteerd. De tweede verdachte is later op zijn werk te Zuilichem aangehouden. De Tjfleboet Aneta seint uit Batavia: Woensdag en Donderdag Ls vergeefs ge poogd het bij Hongkong gestrande stoom schip Tjileboet af te aleepen. Door den zwaren storm van Donderdagnacht ls het thans onmogelijk geworden. Besloten ls het voorschip af te snijden en het ach terstuk naar Hongkong te sleepen waar de mogelijkheid onderzocht zal worden, er een nieuw vooretuk aan te bouwen. Diefstal aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam. Aan een der loketten van het hoofdpost kantoor te Amsterdhm is, terwijl de dienst doende beambte zich even had verwijderd, een geldkistje, inhoudende 800 a f 900, gestolen. Onmiddellijk werden nasporin gen gedaan, zonder succes. De mishandeling te Gieten. Een jaar gevangenisstraf. De arr.-reohtbank te Assen veroordeelde gisteren E. H. te Bonnen (Gieten), wegens mishandeling, den dood tot gevolg heb bend, van E. Kolk te Gieten, tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis. De eiach was anderhalf jaar. BOERDERIJ TE BEDUM AFGEBRAND. 16 koelen ln de vlammen om gekomen. Een hevige brand heeft Zaterdagmiddag de boerderij van den heer L. Keizer, te Beduin geheel in asch gelegd. Omstreeks half drie is de brand door tot nu toe on bekende oorzaak uitgebroken. Spoedig stond het geheele gebouw ten gevolge van den' hevigen Westerstorm in lichter laaie. Het duurde eenigen tijd, voordat de stoom spuit van Bedum ter plaatse was, zoodat er ten slotte aan blusschen niet meer te denken vieL Een zestiental koeien kwam in de vlam men om. Een paard en eenig ander vee, alsmede een gedeelte van het huisraad werden gered. De boerderij werd bewoond door mej. Wierama, die er zelf goed af kwam. Hij voelt wat hij zingt. „De Tijd": Een zeer goeden Indnik maakte de be schaafde en gevoelige zamg van den tenor Vin cent van Bera. „De Ametelbode": Slechte zelden gaat er van een stem beko ring nlt zoo vol eenvoud en toch zoo warm.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5