Postzegel-Nummer Uit de Geschiedenis van den Postzegel Populair Bi|voegsel van de HELDERSCHE COURANT, BH d van ZATERDAG 30 APRIL 1927. CAREL J. BRENSA. JUBILEUM OP POSTZEOELOEBIED. door EEN POSTZEQELMUSEUM POSTZEQELT AAL. TOB NOOIT HOEKJE. POSTZEOELS VERVALSCHEN. Een lucratief handwerk. F. W. S. VOOR DE VERZAMELAARS. Die compleet willen zjjn. 't Juttertje WAlS w tk (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) ÜV.'AR'A Verzoek om extiMiltglfte. Het !e dit jaar 76 jaar geleden, dat de In het Jaar 1840 op reis zijnde In Schotland, was de schoolmeester Kowland Hill er getuige van, hoe een meisje ren brief weigerde, haar door een postbe ambte aangeboden, omdat zij volgens baar verklaring de hooge porto niet kon betalen. Hill bood aan het voc haar te voldoen, maar het meisje wilde dezen dienst van een vreemdeling niet «aanvaarden. Later bleek hem; dat meisje ver loofd was met een werkman in Londen, raet wlen zij geregeld briefwisseling hield. Om nu niet de kosten van het ver zenden en ontvangen van brieven te moe ten betalen, hadden beide verloofden eenige teekens bedacht, die voldoende waren, om elkander vaD een en ander op de hoogte te houden. Zij schreven die teekens achter op hun brieven, en terwijl zij deze in de hand hielden en omdraaiden, als aarzelden zij wat zij den postbode ten antwoord zouden Seven, lazen zij de teekens, waarna zij en brief terug gaven, onder mededee ling, uat zij het porto niet konden betalen. De uitvinding van Rowland Hill. was, op welk een reusachtige schaal de postadministratie door haar ambténaren werd bestolen, en dus besloot zij de proef te nemen met een laag uniform tarief. Niet zoodra was het vermirtderde brief posttarief in werking getreden, of het aantal brieven, dat ter verzending aan de postkantoren werd aangeboden, groei de op reusachtige wijze aan, zóó zelfs, dat het spoedig duidelijk werd, dat de gewone dienstmiddelen weldra geheel onvoldoende zouden zijn, om aau den stroom het hoofd te bieden. Den eersten dag reeds verdrong men elkaar aan het hoofdpostkantoor te Lon den voor de loketten, alsof het de plaats bespreking aan een druk beklanten schouwburg gold. Zoo werd de postzegel uitgevonden! Gedurende het laatste half uur voor het vfrtrek van de pest, kwamen de amb tenaren, die de brieven moesten wegen, het geld aannemen, bet porto noteeren enz., handen te kort. Op den tw eeden dag bood bet kantoor een merkwaardig schouwspel aan. De publieke wachtkamer was geheel Want over dit geval nadenkende, kwam gevuld en agenten moesten orde bewaren. Hill tot de overtuiging, dat in de eerste Honderden drongen voor de loketten, plaats verlaging van porto een niet te om geholpen te worden. De postmeester overschatten voordeel zou opleveren voor te midden zijner ambtenaren, vuurde zijn zijn medeburgers en dat In de tweede manschappen aan als een generaal in plaats 's lands schatkist daardoor ver- het heetst van den strijd. moedelijk aanzienlijk zou worden gebaut. Drie dagen te voren was één loket vol- Behaive toch dat handelingen als hier doende geweest, om iedereen te kunnen bedoeld bij verlaagd briefporto wel neb- helpennu waren «r zes geopend en aan terwege zouden blijven en het verkeer elk loket zaten twee ambtenaren, die Iet- vermoedelijk sterk zou toenemen, waren terlljk bestormd werden, er nog andere omstandigheden, die grond Zoo good als compleet! Op don hoek van de Leipziger- en de Maurerstrasse te Berlijn staat het RJjiks- postmuseum, een gebouw ln Italiaa nadien Renaissancestijl opgetrokken, dat alles wat tot de geschiedenis van het postwezen be hoort, aanschouwelijk voorgesteld;, bevat» Bij het binnengaan komt men in een Lichthof, van boven een glazen koepel en omgeven door drie galerijen, waaraan' de verschillende zalen zich aansluiten. Ken glom niarni n n ..„.pee,., van don ilw UI1 Jnui Jjmr getruvu» un !™^r®tarlS eerste Ned. Postzegels verschenen zijn. 18110, den man, <.ie z.ch zeer bekenld beeft jn don tegenwoordige» tijd, waarin leder gemaakt, door ai.es wat hij voor he post- ianj iich beijvert door reclame zooveel mo- wezen heeft gedaan, staat in het ^..uden Vin geiijik de algemeene aandacht op zich te uen Lichthof. vestigen (zoo luidde kort geleden eeni adres j italcgus ls niet no idaar alle voor- van eeiï jjed. Verzamelaar aan den Minls- werpen van opschri en vooraten zijn. ter) zou het van groot nut kunnen zijn, ter ln de parterre-a ..ee.ing z,et men mo- herdenking van den 76sten/ verjaardag van dellen van rijkspostkantoren, brievenbussenj,den, Ned. Postzegel een nieuwe serie post en postsehiluan; - e historische afueeling waarden het licht te doen zien, welke tege- i bevat al de muidelen van vervoer uit de oud- blijk zou kunnen geven hoe Nederland ihehi, de middeneeuwen, evenals het post- de nagedachtenis zijner grootste zonen weet i verkeer in de XVIe tot XVIIIe eeuw, een te eeren. model van het schip-, waarmee Columbus iX)e thans in omloop zijnde verouderde zijn ntde<<k:rR>re..5 aanvaardde, brieven uit posezegels zijn'22 ln aantal (1 cent tot ie XVe eeuw, reisg. .sent brieven en platen 5Voor de nieuw uit te geven herden- uit de later eeuwen, een brievenzak uit den ïdngsuitgave zouden de portretten der na volgende 22 Neder,landsche beroemdheden (alle in onze musea aanwezig) in aanmerking kunnen komen om als beeldenaars der ver schillende postwaarden te dienen. Menzon- der uitzondering vormen een stuk van on zen nationalen roem en ne^ ,n een Neder land waardige plaat9 in in de lijst van wereld- oorypheeën: Vondel, P. C. Hooft (Letter kunde); Rembrand., Frans Hals, Jan Steen (Schilderkunst); Christiaan Huygens, Leeu wenhoek, Zacharias Jansen (Natuurkunde); Swammerdam, Boerhaave (Geneeskunde); Ml oh iel Adriaansz. de Ruyter, Tromp (Zee helden); J. P. Coen (Kolonisatie); Fkederik Hendrik» Menno van Ooehoorn (Strategie); Laurens Coster (Boekdrukkunst); Erasinus. Thomas Kempis (Religie); Hugo de Groot (.Staatswetenschap); Sweelincb (Muziek); Jaoob van Campen (Bouwkunde); Spinoza (Wijsbegeerte). Het idee is stellig mooi, maar of het nu Juist neodig ls dat de staat nog meer op het gebied van reclame propageert? Het tegendeel zou ons meer lijken. B. 30-jarigen ooglog; eigenhandige beschik kingen betreffende het postwezen van Fre- derifc Willem I en van Frederik den Groote, modellen van reiswagens, enz. Verder vindt men nog alles uit het Duit- sche postverkeer ln de negentiende eeuw; zeer de moeite waard is het de kaarten te bekijken, waarop met kleuren is aangege ven, hoe kolossaal het verzenden van brief kaarten in de laatste 26 jaar is toegenomen. In 1871 zijn de brlelkaarten hier inge voerd» het aantal exemplaren, dat verzonden wordt is van honderden tot millloenen ge stegen en in den iaatsten tijd neemt het steeds toe, tengevolge van de premtbrief- kaartensport. gaven te verwachten, dat de Inkomsten der postadministratie bij een dergelijken maatregel wél zouden varen. Maar evengoed begreep hij, dat men een middel moest bedenken om het ge bruikelijke portobetalen aan de postmees ters te ontkomen. Scherp van blik als Mr. Hill was, zag hij heel goed in, dat hieraan nog wel unrnrrmaM 3 3 aecnumjn Een enorme collectie ongestempelde post zegels is in een der zaten tentoongesteld. Sedert verleden jaar worden er nu ook gestempelde exemp <ren opgenomen; met een zeer kostbaar postzegel van Mauritius ia het begin gemaakt van de gestempelde verzameling en decer dagen kon men voor het eerst er een groote met zorg gerang schikte collectie Nederiandsche postzegels Gedurende het laatste kwartier werd bewonderen. de menigte in de wachtkamer nog dichter en Mr. Bockenhaus, de postdirecteur, improviseerde een zevende en achtste loket. Tusscheji 6 en 6 uur werden 8000 brie ven aangenomen en toen op het laatste oogenblik nog juist bijtijds de luatste brief was aangenomen, barstte het aan- eens iets zou ontbreken en dat menige wezige publiek in een donderend^ejuich stuiver, die in 's Rijks schatkist thuis- lus en applaudisseerde men, alsof hej de behoorde, in de zakken der postmeesters slotscène uit een pakkend stuk betrof, zou verdwijnen. De première van Mr. Hill behaalde een Een onderzoek, door de Eng'lBche re- volledig succes. v geering betreffende dit punt ingesteld, toonde aan, dat Hill volkomen juist had Zooals het in Londen ging, zoo ging geoordeeld. het ook elders. De cijfers, door de meeste en belang- Verscheidene postmeesters op het plat- rijkste kantorep verstrekt, leverden het teland namen hun ontslag, omdat zij geen bewijs, dat de staat jaarlijks aanzienlijk kans zagen hun ambt, dat tot nog toe meer uit den postdienst kon trekken, als bijbaantje was beschouwd, te blijven dan hij in werkelijkheid ontving. waarnemen. Een geheele ommekeer in het Eugelsche postwezen was hiervan De plannen door Mr. Hill ontworpen, bet gevolg, want aan terugkeer naar de gaven een middel aan de hand, om dit oude paden kon men niet meer denken, euvel te overwinnen. Met ijver wierp men zich nu op het Hill toch was er zich volkomen van vraagstuk, wat gedaan zou kunnen wor- bewust, dat, werd het briefport verlaagd, den, om het frankeeren der brieven op het verkeer aanzienlijk zou toenemen en eenvoudiger wijze te doen geschieden het daardoor noodig zou worden de ge wone wijze van frankeeren door een meer praktische te vervangen, hetzij door het gebruik maken van gezegeld papier, van een bijzonder soort omslagen, of door etiketten. In ieder geval zou hierdoor de weg tot knoeierijen door de postambtenaren wor den afgesneden. De Engelsche regeering had wel ooren naar zijn plannen, vooral toen gebleken dan door het betalen van het porto aan de postloketten. De postbervormer Hill had zelf het gebruik aanbevolen van gezegelde om slagen of gegomde etiketten (de post zegels) en geen der voorstellen, die bij de Engelsche Tresorie inkwamen, kon praktischer worden genoemd dan deze. En het toekomstig gebruik van den postzegel was hiermede een feit geworden 1 De consul-generaal van Griekenland in Nederland, de heer Lehmann, heeft aan het Rijkspostmnseura een, volledige verzame ling postzegels van Nederland en* de Kolo niën cadeau gegeven, allés nauwkeurig ge rangschikt door den heer Koning, die de reuzencollectie van ons vaderland, het eigen dom van den heer Lehmann, ook in orde heeft gebracht Deze ven theling verwierf alhier op de internationale postzegeltentoonstelling, in Augustus 1904, de gouden medaille, zooals men zich nog wel zal herinperen» Doch keeren wij tot ons Museum terug. Op de tweede verdieping wandelt men tusschen vitrines mei vervoermiddelen van de geheele wereld, (nieuwen tijd), brieven bussen, enz^ en alles wat op telegrafie en telefoon betrekking heeft, vindt men er vol ledig uitgestald. Op de bovenste étage ziet men o.a. de apparaten voor de telegrafie zonder draad, Röntgenstralen, pbonograaf en Rohrpost, wonden 's morgens om 12 uur aanschou welijk voorgesteld. De Röntgenstralen die nen ero brieven en pakjes te doorkijken om te weten of er ook contrabande in zit In Ierland plakte men vroeger de post zegels wed eens met het hoofd naar beneden op de enveloppe; die dit doen zijn de aan hangers van de Stuarts, de Witte Rozen, die de gemalin van prins Luitpoid van Beie ren- als de wettige vorstin van Engeland be schouwen en daarom vroeger de postzegels met den beeldenaar van koningin Victoria en nu met dien van Eduard VII ten onder- sfie-boven opplakken. Maar daar behoefden de ontvangers geen strafport te betalen. Groet Maar toen Ik een man geworden Iben, hiob ik te niet arodaan 10(400n oone kinds was. :l Korlntho XIII 1 11. Het bovenstaande vers uit den eersten brief aan de gemeente te Oorlnthe door den apostel 1'uulus, sluit aan bij de woor den: „toen ik een kind was sprak ik uls een kind". De geestelijke groei, wanrdoor de mensch oponbuurt, hoo hij van kind man geworden 1b, gaat bij den oen snel ler dan bij den andert er zijn kinderen met groote menschen vorstand en er zijn groote liohamen met het verstand van een kind. Sommige menschen blijven hun leven lang kind; zij groeien in de lengte en in de dikte, zij nomen inderdaad ook toe ln verstand, maar zij blijven kind, omdat de eigenschappen van een groot mensch hun vreemd blijven. Deze eigen schappen hebben n.1. niet alleen te maken met het verstand, want daardoor alleen verschilt de man niet van het kind. Maar van den man kan verwacht worden, dat hij door langer ervaring en meerderen nmgang met menschen in de maatschap pij, leert zich in de samenleving te be wegen. Men wordt man, wanneer de maatschappelijke samenleving zóó heeft ingewerkt op iemand dat hg onbeholpen heid, die het kind toont bij zijn bewegen in de maatschappij heeft overwonnen en zich „manhaftig'' weet te gedragen. Tot dien groei brengen het heel veel menschen niet: hun geestelijke groei, hun ver standsontwikkeling moge al voldoende zijn, het zijn in de maatschappij stuin- perds, groote kinderen. Wie zich niet te groot gevoelt, om eens bij zichzelf na te gaan, hoeveel hij nog te kort komt in dit opzicht; die zich man noemt, maar het niet is; die meent als een groot mensch te handelen en nochtans niet beeft „te niet gedaan wat des kinds' is... hij zal tot de conclusie komen, dat aan zijn groei tot man in de maatschappij heel wat te kort komt. Dit begrijpen yele menschen niet en daarom slaan ze ln de samenleving zoo'n ongelukkig üguur. Dr. Jos. de Oock. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de l uik, van Merlenstraat 120, Den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen ver- frisschen en hun wllskufcht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in ditjilad geregeld worden behandeld. Mochten de beant woordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. Helder. Zeeman te H. U klaagt erover, dat gü na het middag eten altijd onmiddellijk slaap krijgt en Vervalschingen zijn zoo oud als de post zegels zelf; het namaken is derhalve geen kwaal van den tegenwoordiigen tijd. Bijzonder rijk aan vervalschingen zijn die eerste uitgaven van Spanje; er kwam toch geen nieuw zegeibeeld uit, of de falsarissen maakten bet vrijwel onberispelijk na. Dit verklaart dan ook, dat van 1850 tot 1870 elk jaar nieuwe zegels bracht. Een besluit van 1863 gelastte den post ambtenaren nauwlettend toe te zien op het gebruik van valsche zegels. Bij die nauwkeurige contröle kwam men nog een ander vergrijp op bet spoor. Het bleek n.1», dat bedriegers de zegels voorzagen van een Uiterst dun laagje was of paraffine, waardoor bij de afstempeling op de postkantoren de stempelinkt niet 't zegel beeld raakte. De werking van de Rohrpost wordt ge heel uitgelegd. Men ziet den brief in de opening verdwijnen en door middel' van luchtdruk komj iitf door buizen ter plaatse van bestemming. Aan de postkan-toren te Berlijn heeft men- aparte brievenbussen met.Rohrpost" er op voor briefkaarten (26 pf.) en brieven- (80 pb), die langs dezen weg moeten bësteld worden. Binnen de l1/, uur of 2 uur is de bestel- gebruikt worden, zooals de speciale kaarten ling geschied; alleen dun papier kan er voor en enveloppes reeds aanduiden jaren §<3e><3Bx3ex3ex55xS3><®x®x®>ö OM TE ONTHOUDEN. Leen nimmer uw album aan een [ander uit, Allicht bevindt zich onder de leeners [één schavuit; Deez' haalt er de mooiste 'n duurste [zegels uit, Is dah ten koste van U «gelukkig» [met zijn buitl Frtnsob po.tk«>toor «nier Lod.»«k XV, n.ar Eu.taohe Lorrej Dit handwerk weid voo enkele door eenige Chineezen i-n Ned»-Indië foeoe fend, tot de pos'autoriteiten er achter kwamen Om dit afwasschen voortaan onmogelijk te maken werden toen de' Indische zegels gedrukt in oplosbare kleuren; doopte men deze in een had, dan liep de -teekeming In elkander. Door dezen maatregel kwam aan die fraude een einde. Om het opnieuw gebruiken van afgestem pelde zegels, waarvan men de stempelafdruk had verwijderd, te beletten, voorzagen, som mige landen, o.a. de Vereenligde Staten van Noord-Amerika, hiun zegels van een imdnuk met een droog stempeltje, het zoogenaamde .ywafeltje". Daardoor vernietigde men op de plaatsen van aanraking min of meer de -papiervezels, waardoor de stempelinkt gelegenheid kreeg tot het inwendige van het zegel door te dringen, iBij ons heeft men voor jaren de proef ge nomen, om de zegels met behulp van een brandstempel te vernietigen; ze werden als het ware verschroeid. Het nadeel van deze methode was. dat somtijds de brief ook vlam vatte en derhalve ging men hiermede niet verder. dan Blapen gaat. Dit is een aanwendsel, uagteekent uit Uw jeugd. AIb men U roept z{Jt gij korzelig en knorrig en het liefst slaapt gij eenige uren door, om zoo suf wakker te worden, dat gij dan weer terstond in Uw bed kunt kruipen. Gij kunt hier niet overheen komen en toch gevoelt gij, dat het niet normaal is. Terstond kunt gij erover heen komen, als gij maar wilt. Sta onmiddellijk na tafel op, trek Uw jas aan en loop tien minuten rond in de vrije lucht. Laat in dien tijd de kamer, waarin gij Uw mid dagmaal hebt gebruikt behoorlijk luchten en begin thuisgekomen direct aan het moeilijkste werk, dat gij dien avond moet verrichten. Lees niet eerst Uw avondblad, zit niet te hangen in Uw stoei en te wachten op Uw kopje thee. Hebt gij radio thuis begin dan met een lezing te hooren, waarvoor gij u moet inspannen en laat U niet in slaap wiegen door een of ander zacht strijkje. Vooropgezet, dat gij lichamelijk gezond zijt, kunt gij van ons aannemen, dat deze zeer slechte gewoonte U in de jaren, dat gij haar hebt gevolgd, heel wat tijd heeft gekost, die totaal weggegooid is. Wij raden U aan maar eens wat minder te slapen in het algemeen, want negen uur des nachts heeft een gezond mensch van Uw leeftijd niet noodig. Het verwondert ons, dat U nog zoo goed slapen kunt des nachts, na een avonddutje van verschei dene uren. Wendt U nu maar eens al Uw wils kracht aan, om daar af te komen, wij verzekeren U, dat gij U een stuk lek kerder zult gevóélen. Veel energie kost het niet, om op te staan van tafel en Uw jas aan te trekken. Probeer dit dus vuu- avond nog. Aan onderstaande personen is persoon lijk antwoord gezonden, aangezien de beantwoording "te uitvoerig wus voor plaatsing in dit blad. J. S. te H.P. R. te H.; J. K. te H; G. te H.; L. M. te H. P. S. te N.; L. G. D. te N. Door de verschillende lahdeni der wereld zijn tot dusver 119.626 verschillende soor ten van postzegels uitgegeven. Groot-Brit- tannlë alleen bracht hiervan 633 ln omloop, terwlj'1 4068 op rekening van de Britsche koloniën en protectoraten komen. Voor de overige landen blijven dus 116.026 soorten over. Europa neemt hiervan 28.666 -voor zijn rekening, Azië 22.778, Afrika 22.466, Ame rika 24.796 en Australië 9.027.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 7