T TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS Gemeenteraad v. Helder HERMAN NYPELS, VAN OONDERDAQ 5 MEI 1927 PïiTE J" is met Ingang i honoemd tot onderwijzer aan de L. Schooi te Behagen. In een Maandagavond gehouden ver gadering van do Vrijz.-dem. Kiesvereeni- ging ia de heer J. C. Matera, vrijz.-dem. gemeenteraadslid met algemeens stemmen nla lid der rjjz.-dem. partij geroyeerd op grond van het feit. dat hij, zonder voor zijn lidmaatschap te bedanken en als ver- trouwensman van de v.-d. partij ritting hebben in den Raad, gemeend heeft een candidatuur voor de Vereeniging „Ge- meentelx'iang" te moeten aanvaarden. De Spooktrein. In de voorstelling van het sensatie blijspel „De Spooktrein", dat ajs. Woens dag door het Ver. Rotterd. Hofstadtooneel in Casino wordt opgevoerd tfeden de on derstaande artisten van naam op: Louis Gimberg, Herm. Schwab, Th. Frenkel Jr„ Bd. Palmers, O. Dommelshuizen, mevr. W. Schwab- Weiman, Fie Careisen, R. Gil- huya, K. Posthumus, J. v. d. Linden, Joh. Steenbergen enz. De inhoud en aankleeding is iets anders dan gewoonlijk en dat „de Spooktrein' overal een groot succes heeft, blijkt we uit de critleken der groote bladen. Het leven aan boord van de K XÜL Met een woord van hulde san de Neder- landsche Marine, welke aan de weten schap zulke groote diensten heeft be wezen, ving Dinsdagavond prof. dr. Ir. K. A. Vening Meinesz zijn lezing voor de afdeeling Amsterdam van de Kon. Ned. Vereeniging »Onze Vloot» over de reis van de K XIII aan. Spr. gaf een aardlgen Indruk van het leven aan boord van zulk een duikboot, waar elke ruimte is bezet, zoodat het wel wat lijkt op een sardine-blik. Men zit elkaar feitelijk in den weg. Als er een kastje wordt opengemaakt, moet het deurtje steeds weer dichtgeklapt worden, indien er iemand de centrale passeert. Spr. pakte alles wat in zijn koffer was, te Kieuwediep in de kastjes, stuurde dezen naar Soerabaja en ophëtdekd<<<1 hij alles daar na de reis weer in ziju koffer. Men leidt aan boord een leven van zelfdiscipline. Een bezwaar is het verder, dat bij de warmte en benauwd held ook nog gekookt moet worden. De ventilatie ia een moeilijke puzzle. Van daar, dat het onder water varen minder prettig is. Spr. apprecieerde het des te meer, dat minstens één keer per dag, vaak meermalen g^duikt werd, hetgeen voor de wetenschappelijks waarnemingen absoluut noodzakelijk was. Spr. schetste, hoe het er op aankomt, dat alles nauwkeurig verzorgd wordt, want de hulpmiddelen zijn gering. Voor de bekwaamheid van officieren en be manning en hun goede stemming had spr. alle respect. Met een enkel woord stipt spr. san, wat het doel der reis was: nauwkeurige iwaartekrachtmetingen, wuarbij nagegaan werd of de aequator zuiver cirkelvormig was. Daarom was de route zooveel moge lijk bi) den aequator. Met een vorige reis met de K 11 was de cirkel om de tarde compleet. Het tweede doel was liet onderzoek van verschillende vormingen van den aardkorst. Op de gehèele reis had men geluk. Lr waren geen zieken. Er was trouwens ook geen dokter aan boord en weinig ver- pleglngsmogelijkheld. Het weer was ook mooi, "behalve op het traject tot de Azo- rea. Tusschen Guana en Manilla ging een tyfoon de K XIII vooraf. De duik boot trof eeu kalme zee, maar eenigc mijleu vooruit, werd sen deel der Thilip- pljuen verwoest. liet leven op het dek bij weinig golf slag was aangenaam. Er speelde daar een gramofoon, maar toch was het spr. een bijzonder genoegen op de Azoren weer eens een bed en een bad te zien, waarna hij steeds verlangd had. Vele aardige lichtbeelden werden nog vertoond, waarbij spr. nog typische bij zonderheden vertelde over het verblijf op een duikboot op zee, waar men haast geen schepen zag entn ^Yin^n de de Panama-zóne lag de K Xlll in de welverzorgde duikboot-basis der V Staten met huizen, winkels en een cine ma, die eiken dag een nieuwe film ver toont, ondanks het afgelegene van dit Een luid applaus beloonde prof. Vening Meinesz; de zuul was geheel bezet. Velen hadden oen staanplaats. Anoor, uw rijmpje in niet geschikt voor plaatsing. M Qrl Afwezig de heer D e Z e e. Notulen. Vaststelling der notulen van de verga- Tt10' Hs12> 18' 17> 18>19' 2°' t-TV en 27 Januari en 8 Februari en 22 Februari 1827. Zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Adres ran bewoners van Binnienha- venv Adhterbitmenhaven, Onrust, Ruijgh- weg en Kaasinigriaoht, houdende verzoek net Boshut om aan de Bassinigradht het Reiniiginigïibedirijf te stichten niet uit te voeren, doch daarvoor alsnog een andere plaats aan te wijzen. (Onder inededeeling, dat tegen het op richten van het hierbedoelde stortbuis ''nz- 8®logenheid heeft bestaan bezwaren m te dienen Ingevolge de Hinderwet, wordt voorgesteld dit stuk voor kennis geving aan te nemen). De heer Biersteker had verwacht, nat IJ. en W. thans zouden hebben geant woord op dit adres, nadat spr. in deni vori- geni Raad had verzocht het te verdagen tot nader onderzoek. Is er thans geen aanlei ding voor alsnog op het verzoek in te gaan? v raagt spr. De Voorzitter: Neem De zaak is nog in onderzoek bij Ged. Staten, en men bedenke, dat de gemeente hier partij' t©T eenre zijde is. De heer Biersteker kan zich met deze mededeeling niet vereenigen. Spr. meent, dat het wenschelijk is alsnog gehoor te geven aan het verzoek. Hij zal niet in herhalingen treden van wat den vorigen keer door hem betoogd is en verwijst daar naar, meent evenwel, dat er aanleiding is op het raadsbesluit terug te komen. Welis waar heeft de Raad zich uitgesproken vóór het plan, maar vier raadsleden hadden reeds van te voren gezegd zich niet met deze plaats te kunnen vereenigen. De Raad mag toch zeker wel rekening houden met de stroom:ng in de burgerij, en' spr. hoopt, dat Ged. Staten dan ook verstandiger zullen zijn en hier een1 stokje voor zullen steken. Spr. stelt voor ingevolge het adres alsnog te h-'-'uiten het stortbuis niet aan de Bas- singi-cht te stichten!, maar aan de Reini ging, al zou dat dan eenige mindere bezui niging opleveren. De heerSchoeffelenbergerishet ook niet met het advies van B. en W. eens om het adres voor kennisgeving aan te ne men. B. en W. verwijzen naar de Hinder wet, doch wjj weten wel, dat dat een wassen neus ia. Bovendien is er ook een plan voer de stichting van een abattoir op dezelfde plaats, en dat zou heelemaal een fiasco wor den als daar een storthuis komt. Laat men het adres nog eens nader bezien. De heer Van Loo meent, dat de Raad zijn prestige weg zou gooien indien hij. op zijn besluit terugkomt. Spr. is zich overi gens niet bewust een fout te hebben ge maakt Al jaren hangt de zaak, en duidelijk Is uiteengezet, dat dit bezuiniging oplevert Van technische zijde is ons gezegd, dat nie mand er last van zal hebben en het storthuis reukeloos wordt. De heer Biersteker: En geiooft u dat? De heer Geurts: Wij verwarren de zaak. Het gaat niet tegen het plan, alleen tegen de plaats voor het stortbuis. Spr. was daar altijd tegen. Ware het voorstel destijds in tweeën ge bracht, dan hadden wij1 anders kunnen stem men. Maar het kwam in zijn geheel in stem ming en men verweet ons de zaak duurder te maken door tegen te stemmen. Daafr is moeilijk tegen op te roeien. Ook spr. wenscht niet op zijn stem terug te komen, maar draagt overigens geen verantwoorde- lijfchedd. Die berust bij den directeur der reiniging en B. en W. De heer Boogaard heeft enkele der onderteekenaars gesproken. Er bestaat bij hen een misverstand ten opzichte van deze aangelegenheid. Zij denken, dat er een vuilnisbelt op de Bassingracht komt Spr. heeft hen ingelicht en gezegd, dat bij nor maal weer geen sprake is van stank, en dat alleen in gevallen van een harden langdu- rigen wind in den zomer misschien men eenigen stank zal hebben. Overigens is dit stankargument eerst in het allerlaatst te berde gebracht een half uur vóór de stem ming. De heer Verstegen vindt het frap pant, dat deze kwestie nogmaals aangesne den wordt. Wij hebben in het belang der gemeente gezwegen. Ais wij gesproken had den, zou het weer een heelen avond hebben gekost. Want er zit hier meer achter deze zaak. As spr. nu, zoo kort voor de verkie zingen, op de zaak moest ingaan, zou hij terug moeten gaan tot de periodes van vroeger. Maar we hopen den heer Bierste ker dezer dagen elders anders te ont moeten IDe heer Biersteker zal van de uit- noodiging geen gebruik maken. De heer Verstegen: Natuurlijk niet, want de heer Biersteker doet alles achter de* schermen. Ook deze agitatie tegen de reorganisatie der reiniging wordt achter de schennen gevoerd De verklaringen van de men/schen, die in deze zelfde zaal hier heb ben gesproken voor de Hinderwet, bewezen wei, dat zij valschelijk waren ingelicht. Spr. heeft andere erover gesproken/ en toen bleek hem-, dat men een alleszins achtens waardig burger er voor gespannen had wien de zaak totaal verkeerd was uiteengezet. Spr. heeft een tweeden bewoner van de Binnenhaven gesproken, die precies het zelfde vertelde; ook anderen spreken zoo, meenden, dat er een opslagplaats van vuil zou komen, enz. De Chef van den Staf deT Zeemacht kwam hier namens den Comman dant vragen om ter wille van de Onderzee kazerne dit storthuis niet te bouwen; daar men bang was voor ratten, enz., die er zou den tieren. Spr. heeft gewezen op de var kenshokken, die in de onmiddellijke nabij heid der Onderzeekazerne staan en vliegen en ratten veroorzaken, Maar daarover durft men niet te klagen; wetend, dat men een pak slaag kan krijgen Dit <is een uit zeke ren hoek opgezette actie, men kan niet goed hebben dat door dit College een dergelijke belangrijke bezuiniging is verkregen. Dat is de zaak. Het gaat ook niet om een ver plaatsing van het storthuis, maar om de ge- heele reorganisatie van de reiniging, om het veegvuil achter den Kanaalweg weg te krij gen om de paardeti een betere stalling te geven enfc. Het een kan niet van het ander worden gescheiden, ais men dit storthuis niet zou willen ®>u een geheel nieuwe reorganisatie moeten worden ontworpen. Zouden zü, die thans dat storthuis wel wil len hebben, toiereeren. dat de toestand ach ter den Kanaalweg; in de nabijheid der melk- centrale, wordt gehandhaafd? Het vuil, dat in de open lucht wondt opgeslagen is uit sluitend het veegvuil van één dag, dat eiken avond naar de belt wordt vervoerd. De Voorzitter stelt voor de discus sies te sluiten. De heer Biersteker wil gaarne ant woorden op de beschuldiging ais zou spr. een aanval doen op het College achter de schermen. Spr. heeft nimmer achter de schennen gewerkt De heer Verstegen Nou, nou! De heer Biersteker: Bewjjzent De heer Verstegen: Die komen wel! De heer Biersteker: De heer Ver stegen spreekt bewust onwaarheid. De be doelde burger „Hein" is nooit bij spr. ge weest. Alleen de schipper Jan de Wijn kwam bij spr. raad inwinnen. Spr. heeft hem daarop den' weg geweizen, en gezegd, dat hij en bij de Hinderwet kon protestee ren en een adres aan den Raad kon richten. Het verhaal „van zekere zijde" is voor reke- ning van den heer Verstegen, en spr. wenscht daar niets over te zeggen. Spr. be treurt het raadsbesluit, doch heeft er zich bij neer te leggen, bezuiniging ziet spr. er et in. Maar spr. komt od tegen de voor stelling als zou hier een' hetze achter de schermen worden gewekt Nimmer heeft spr. er een ander over gesproken dan Jan de Wijn. Er wordt evenwel getracht een hetze te 'maken. Spr. acht de plaats voor het storthuis aldaar niet in het gemeentebelang, reeds thans zijn de woninghuren er ver laagd. Politieke bedoelingen zitten bü spr. weggooit door thans terug te komen op deaej/Jj]^ yoor bet gemeentebelang, zaak, inoge waar zijn, maar er ontstaat thans verwarring. Het zijn niet uitsluitend de be woners van Binnenhaven en omgeving, die in verzet komen, inaar ook tal van anderen. Spr. is het eens met hen, die, om het plan niet in gevaar te brengen, vóórstemden, maar wie wel eens in andere plaatsen heeft rondgezien, zal weten, dat zoo n storthuis niet stankvrU ia In Rotterdam is er ook een doch dat is geenszins stankvrij. Geroep: Maar wjj krijgen hier iets heel andere! Er bestaat geen tweede zooals wij thans krijgen! De heer Smits zal het voorstel-Bier- steker ondersteunen De heer V a n D a m is het eens niet den heer Van Os. Spr. heeft doen uitkomen dat hij de plaats ongeschikt achtte. Maar spr. begrijpt de voorstemmers niet. Ais zij tegen gestemd hadden, zouden zij nu niet voor deze moeilijkheid staan; zij dienen) nu de consequenties van hun stem te dragen. Ook spr. zal zich bij stemming verwijderen. (De heer Van der Veer heeft voor gesteld een proef te nemen met een kraau. l)e heer Bot vraagt het woord. Spr. wil den indruk wegnemen -als zou de vaische voorlichting der bewoner» door hem zijn gegeven; dit is geenszins het gevaL Het vooretel-Biersteker komt in stemming om alsnog gevolg te geven aan het verzoek van de bewoners van Binnenhaven en om geving en het reinigingsbedrjjf niet aan de Basaiiigraoht te stichten. Over dit woord „Reinigingsbediijf" ontstaat eenige discus sie; er is alleen sprake van een storthuis en geen ^reinigingsbedrijf", zoodat het adres onjuist is. De Raad houdt zich evenwel aan de bedoeling der adressanten, om het stort huis aldaar niet te stichten, zoodat dit voor stel in stemming komt. Het voorsteliBieieteker wordt verworpen, met 12 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren Schoeffelen/berger, Bot, Smits, Geurts en Biersteker. De heeren v. Dam, Dijktere en Van Os hadden, ingevolge hun mededeeling, voor de stemming de zaal verlaten; de ove rige raadsleden zijn dus tegenstemmers. Hierna wordt ingevolge het pree-advies van B. en W„ het adres voor kennisgeving aangenomen. Ditzelfde geschiedt met: b. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het Raadsbesluit van 28 Maart 1927 tot het doen van af- en overschrij ving op de gemeentebegrooting dienst jaar 1928; o. Verdagtogsbesluit van Gedeputeerde Staten op het Raadsbesluit van 1 Maart j-L, tot het verleenen van onderhandsohe opdracht aan de N.V. Gebr. Stork en Oo.'s fabriek van Hijsc/hwerktuigen te Hengelo (O.X tot het bouwen van een storthuis voor de gemeente-reiniging aan de Bas- singraciht; d. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de Raadsbesluiten van 29 Maart 1927, tot verkoop van grond aan J. Bóer- dijk en tot uitgifte van grond! in erfpacht aan J. Geervliet; e. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van dien Gemeente-ontvanger; f. Verzoek instemming te betuigen met het adres van de Federatie van Vereeni- gingen voor Ziekenhuisyerpleging en ziekenzorg in Nederland, «nn den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, in welk adres verzocht wordt de verpleegprijzen voor de verschillende Academische Ziekenhuizen niet te doen verhoogen, doch althans te handhaven op de bestaande hoogte; g. Schrijven van de Nedlerlandsch Is raëlitische Gemeente te Helder ten ge lelde van een inktstel, aangeboden voor de raadszaal in het nieuwe raadhuis. (Voorgesteld wondt dit geschenk onder grooten dank aan de genoemde gemeente, te aanvaarden.) Wij hebben dit indertijd uitvoerig ver meld en kunnen daarnaar verwijzen. Ver der is door de firma Govers; ijzerhandel, toegezegd het koper beslag voor de deuren in de haL Beide geschenken/ worden onder grooten dank aanvaard. Thans is aan de orde: Belastingen. Bespreking door den heer G. J. Ejjl- ders Aan de bijlage no. 25 (1927), omtrent de wijziging van de verordening tot hef fing van een plaatselijke belasting naar het inkomen. 'Bedoelde bijlage 25 is als mededeeling aan den Raad verschenen; de heer Eijlders vroeg in de vorige vergadering veriof haar aisnog ter sprake te mogen brengen; en dientengevolge is zjj thans op de agenda geplaatst. De heer E ij 1 d e r s herinnert aan de be handeling der begrooting, waarin de Raad plotseling verrast werd met bijlage 9, die mededeelde, dat uit de inkomstenbelasting 61.000 minder zou worden ontvangen dan geraamd was. In totaal moest er gedekt wor den 115.000 en het was te begrijpen, dat het College een drietal vergaderingen noodig had om deze materie te bespreken. In bij lage 9 nu werd uiteengezet op welke wijze B. en W. dft tekort trachtten te dekken; n.1 door het vermenigvuldigingscijfer van 0.85 te behouden en daarnaast een toeslag te heffen van ongeveer 86 cent per klasse. Dit zou opleveren een meerdere opbrengst van 128.00Q, zijnde f 13.000 boven het tekort Het College deelde verder mede, dat deze toepassing niet in strijd' was met de bepa lingen der wet Daarop is een nieuw artikel in de' heffingsverordening gelascht, waarbij de toeslagheffing werd mogelijk gemaakt, terwijl de Raad later had te bepalen hoe groot deze toeslag zou zijn. De Raad wist niet beter of de zaak was hiermede afgedaan en had besloten tot handhaving van het oude tarief met toepassing van een toeslag tot een maximum van 1.per klasse. Het College verraste ons daarna met deze bijlage 25. welke niet besproken kon worden en enkeJ een mededeeling inhield. Deze mededeeling betreft, zeggen B. ec W„ slechts een, redac tiewijziging, maar de besluiten, door den Raad 3 Februari genomen, komen erdoor 'e vervallen, en wjj kunnen zonder meer leze redactiewijziging niet lateni passeeren. B. en W. hebben ddt aldus opgevat, dat door hen een nieuw grondtarief is ontwor pen, waarin de toeslag is verdisconteerd. Zjj hebben het oude tarief genomen en ver hoogd voor de eerste klasse met 1. de tweede klasse met 2.en zoo vervol gens, hierdoor ia de grondslag verhoogd, de maxi mum-toeslag oer klasse van 1. in de belasting verwerkt, het percentage ge heven van de toeneming bij aanvang al met 2 verhoogd van 3.6 op 5.6 en vervolgens zoo gewijzigd, het het bedrag der eenheid van de 21e kla« tot de 78e klasse respec tievelijk van 2 tot 9 gulden meer zal zijn en van de 88e tot de 224e klasse respectievelijk van 1.— tot 16 minder zal zijn. Spr. geeft een enkel voorbeeld: de 21e klasse In het tegenwoordig tarief (zuiver in komen 2000, belastbaar inkomen 1250) betaalt thans 0I6 X/ 109.38 92.97; voeg daarbij den toeslag van 0.86 per klasse, is dus 21 X 0.85 17.85, samen 110.82. Volgens het nieuwe tarief van B. en W. betaalt men 0.86 van de eenheid van 183, is 113.66 of 2.28 meer dan door den Raad is bedoeld. Wanneer de Raad nu straks besluit tot heffing van een toeslag van 60 cent per klasse; wat zal dan het College doen met zijn nieuwe tarief? Hetzelfde voorbeeld houdend, krijgen we dan volgens het oude tarief met toeslag van 0.60 per'klasse f 92.97 plus 21 X 0-60 10.60, totaal 108.47. Vol gens het nieuwe tarief zouden we dan een vermenigvuldigingscijfer krijgen van 0.78 in plaats van 0.86, waarmede dan een belas tingbedrag van 108/74 werd bereikt. H er door krijgt de belastingbetaler den indruk, dat de belasting, door de verlaging van liet vermenigvuMigingscijlfer van 0.86 op 0.78, minder is geworden, terwijl het volgens het bestaande tarief is 0.85 met toeslag van 0.60 per klasse. Met dit nieuwe tarief is van een toeslag geen sprake meer, en dus kan de Raad ook nooit meer een besluit nemen den toeslag op te heffen. Het tarief maakt dan alleen een waar effect wanneer de toeslag net zoo groot gesteld wordt ais het vermenigvuldigingscijtfer, is dat niet zoo, dan is het verschil grooter naarmate het toe- slagcijfer kleiner is dan het vermenigvul digingscijfer. Alles bijeengenomen is het veel zuiverder een handhaving van het oude Ingezonden Mededeeling. De nummers vermeld op de zegels In ons reclame boekje, kunnen tot en met 14 MEI daarop een zijden Zelffbinder bekomen, tegen inwisseling v. d. Zegel. Kledingmagazijnen, HELDER - SCHAGEN. tarief volgens bijlage 9 en een toeslag van max. 1.per klasse. De Voorzitter kan zich begrijpen, dat" op dit ge/bied verwarring heeft ge- heerscht bij den Raad1 en dat de Raad niet precies de beteekenis van zijn besluit be greep. In de comité-vergadering is het Col lege homogeen geworden ten opzichte van de verzachting der progressie bij belastóng- verhooging. Bij toepassing van een toeslag van 86 cent kwamen we aan het bedrag, hiervan is aan den Raad een communiqué gestuurd (bijlage 9). Hierin was als maxi mum toeslag vastgelegd een bedrag van 1.per klasse. Wij hebben opzettelijk deze mededeeling aanvankelijk niet aan de pers verstrekt, daar wij wenschiten, dat de Raad er eerst kennis van zou nemen. Toen nu onze ambtenaren het tarief gingen uit werken, kwamen zij tot de overtuiging; dat een toeslag van 0.86 op zeker moment in strijd was met de wet Overigens had het College voorgesteld een belastingverhooging ,.op den voet van een toeslag" en de redi geering ervan aan B. en W. overgelaten. De lieer Eijlders en ook de pers; hebben de zaak niet goed begrepen, want bijlage 9 was door de nadere uitwerking en regeling van de baan. Door B. en W. is het raadsbesluit ge redigeerd en ten overvloede aan den Raad rondgezonden, en de Raad, als hij het er niet mee eens was geweest had onmiddellijk een spoedvergadering kunnen aanvragen ter be spreking der bijlage 25. Er is getracht zoo veel mogelijk het bedrag te benaderen, dat bij het oude tarief met een toeslag van 0.85 zou worden verkregen; maar precies kon dit niet worden gevolgd. Thans is het tarief bij Ged. Staten en nog niet teruggekomen. Wij hebben gemeend te goeder trouw het raadsbesluit aldus te moeten uitvoeren, al geven wij toe, dat er verschillen zijn met de oude regeling, die echter niet kan worden gevolgd. De heer Eijlders neemt aan, dat het College te goeder trouw heeft gehandeld, maar is het overigens niet met de handel wijze eens. Ook den Raad zat bijlage 9 in het hoofd. Uitdrukkelijk is bij de bespre kingen daarvan gezegd, dat deze regeling niet in strijd wa9 met de wet Thans blijkt dit wel het geval te zijn. Wij hebben nu aks wij straks het vermenigvuldigingscijfer moeten vaststellen, een geheel nieuw tarief, hetgeen in strijd is met 's Raads bedoeling. De heer Van Dam heeft reeds aan stonds betwijfeld of deze toeslag wel voldeed aan de wet Ten oprichte van de progressie kan men met een vasten toeslag nooit vol doen. De belasting zou bereikt worden zon der overschrijding van het tarief met een heffing van 0.86 of minder per klasse bovendien. Maar wat thans is geschied, is iets geheel anders; we hebben een nieuwe wjjze van belastingheffing gekregen/. Spr. gaat er technisch nader op in. Evenwel het kan niet andera De Voorzitter meent, dat de heer Van Dam het te diep zoekt. Een verwarde discussie ontstaat over de technische toe passing. De heer G r u n w a 1 d merkt op, dat hij van den aanvang een straatbelasting heeft gewild, waardoor we aan deze verhooging waren ontkomen. De Raad wilde daar niet aan. We zaten midden in de begrooting toen deze zaak aan de orde kwam en het Ooilege meende met een nieuwe heffing te moeten kamen. Deze bracht evenwel niet op wat wij dachten, toen is in comité een voorstel ge daan en die opbrengst vastgesteld op 829.000 met 0.86 heffing. Het grondtarief moest zijn maximum 1, wij mogen niet daarboven, wel eronder, doch wjj weten thans nog niet of dit cijfer kan worden ver laagd. Misschien wel» maar in ieder geval dienden we het vast te stellen om de goed keuring te krijgen. Daarna is bijlage 26 ge komen en wat geeft het nu of we daarover praten: we kunnen niet andere. Maar de heer Eijllder» had eens bij B. en W. moeten komen om. zich van een en ander op de hoogte te stellen; wij hadden hem Ingelicht en deze debatten waren achterwege geble ven. We kunnen er nog lang over praten, maar we kunnen toch niet andere handelen. I De heer E ij 1 d e r s vraagt inlichtingen omtrent de vaststelling van den aanslag vol gens het nieuwe tarief. Hierover ontstaat nadere discussie. De heer Biersteker meenit, dat bij den Raad een schromelijk misverstand heerecht, dat verscherpt wordt door de hou ding van B. en W. Een toeslag bestaat thans niet meer, maar de tegenwoordige regeling is niet door den Raad goedgekeurd. In bijlage 26 wordt van <Je wijze van heffing mededeeling gedaan en de heer Eijlders vroeg naar aanleiding daarvan het woord. Hij kreeg in den vorigen Raad ten ant woord: „het betreft slechts een mededee ling". Dit nu was fout van B. en W.; zij haddien behooren te zeggen: „ons eerste voorstel was onuitvoerbaar en wij komen thans bij den Raad om een nieuw tarief vast te stellen". Thansi wordt door Ged. Staten goedkeuring verleend op een besluit, dat niet door den Raad is genomen. Wat zijn de consequenties van dit tarief? Dat het vermen igvuldlgingecijfer blijft op 0.86, dat evenwel klasse 26 bijvoorbeeld (belastbaar inkomen van f 17601860) niet betaalt een toeslag van 26 X 0-86, zooals anders De „N. Rott Crt" (Haagsche oorr.) schrijft: Wanneer men nu eens een echt sensatie-stuk wil tien, een stuk waarbij men ran den ijselij ken griezel in een onweerstaanharen lach valt, een stuk als een nachtmerrie, ook omdat het even zot-nuchter ia in zijn oplossing van het spook- mysterie, dan moet men dezen Spooktrein voor al niet missen. „Dagblad van Rotterdam": Vooral dit derde bedrijf verzekert dan ook de Spooktrein hier ongetwijfeld het langdurig suc ces, dat de directie van dit stuk hoopt. „Het" moment van den avond is natuurlijk het voor bij dooderden van den geheimzinnlgen trein en zij die de illusie 'daarvan moeten wekken, ma ken deze tot overbluffende werkelijkheid. Correspondentie. gehouden op Dinsdagavond 8 Mei 8 u. De heer B o t is het met den beer Bier- ■steker eens. Spr. had destijds zijn stem ge motiveerd en ais de stemming gesplitst ware geworden, ware beter uitgekomen, wie te gen de plaats als zoodanig waren. Maar er werd ons gezegd, dat »1j door tegenstem men de bezuiniging in gevaar brachten. Kan er n et aan het verzoek van adressanten tegemoet worden gekomen? vraagt spr. De heer Bok: Er is hier een adres van 125 bewoners, maar bij spr. in de kampong Is iedereen In opstand over de plaats. Let terlijk iedereen is er tegen, het is wel zaak nog eens goed te overwegen. De heer V a n O s was tegen het stort- hüis. Maar spr. vindt het mal, dat men nu weer op de terugkomt. Het is toch vol strekt niets nieuws, 5 jaar lang zijn we er ai over bezig en de kwestie van dit stortbuis s al 6 maanden aan den gang. Niemand heeft er zich in dien tijd tegen verzet; het is nu toch het toppunt, dat men nu dit adres krijgt. 8pr. is dan ook niet van plan hieraan mede te doen en zal zich bij de stemming straks verwijderen. De heer Van Loo: Ja, andeTs zou de directeur der reiniging ons verkeerd inlich ten. Teekeningen etc. hebben hier trouwens ter visie gelegea De heer Smits: Dat men zijn prestige 1205,1844,2165

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5