IELDERSC1ECOURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK'NIEUWS VAN DONDERDAG 12 MEI 1927. De Inspecteur van het L. O. In de inspectie Helder deelt mede, dat hij ver hinderd ia hedenavond spreekuur te houden. Verkoop Krabben meel fabriek. Bij de verkooping van de voormalige Krabbenmeelfabriek aan de Doggersvaart, waarin thans is gevestigd de Stoomwas- scherjj „Insulinde", Is kooper geworden de heer K. Tiem'es q.q. voor 11.010,—. Marinepersoneel. Door het Comité tot behartiging van de algemeene belangen van het Marineperso neel beneden den rang van officier (C.A.M.B.O.) is op 6 Mei 1927 een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden, waarbij gevoegd een uitvoerige memorie van toelichting, en waarin wordt verzocht steun te verleenen opdat de sala risschalen van het militaire personeel der zeemacht worde verbeterd en de salaris regeling ln overeenstemming wordt ge bracht met de regeling zooals die geldende was vóór 1 Januari 1927, In de Memorie van Toelichting wordt nader uitgewerkt en aan de hand van de cijfers aangetoond, dat de salarisverlaging, uithoofde van de bezuiniging op de sala- rieering van het Marinepersoneel toege past, grooter is geweest dan het index cijfer, sedert 1920 is gedaald. liet index cijfer, waarop de Minister van Financiën bij de behandeling van de Staatsbegroo- ting 1927 in de beide Kamers der Staten- Generaal zich beriep en waarmede deze bewindsman wilde betoogen, dat da toe gepaste salarisverlaging niet grooter is geweest dan met de daling van het index cijfer was overeen te brengen. Waar volgens dezen Minister de verla ging van den levensstandaard tot 18 liep, terwijl uit het verzoek blijkt, dal de verlaging van de salarissen van M Marinepersoneel tot 28 is opgevoerd (de grootere verlaging op de ongehuwden toegepast nog niet medegerekend) ligt het in de rede, dat de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal van jlat personeel te weten komt, dat hetgeen deze Minister-President in de Kamer heeft gezegd niet volkomen wordt gedekt door de feiten. Verbetering der salarieering zal dan ook niet kunnen uitblijven. De Hddentrhe Huisvrouwen op reis. Wat een uittocht was het gisterenmor- Sen aan het station, 44 dames, leden van e afdeeling Helder der Huisvrouwen- vereeniging, trokken met blijde en feest vierende gezichten per sneltrein naar Am sterdam. Een groote autocar met volgwa- gen heeft het gezelschap gedurende 8 uur uoor de stad gereden, welke in alle rich tingen werd doorkruist. Met groote aan dacht werden de aanwijzingen van den leider gevolgd en alle stadsdeelen, door de meesten nooit aanschouwd, werden bezich tigd. Het was een prachttocht. Des middags werd een bezoek gebracht aan de Beurs van de Dameskroniek, die gedurende deze week in het Concertge bouw wordt gehouden. Aldaar werden de nieuwste snufjes op huishoudelijk gebied gedemonstreerd, waardoor allen iets kon den opsteken ten bate van het gezin. Na afloop van het vermoeiende tentoonstel- lingsbezoek, zochten de meeste dames familie of vrienden op, waarna men tegen 9 uur in de vestibule van het station bijeen zou komen, om op het gezamenlijk gezel- scbapsbiljet naar huis terug te keeren. Het was een prettige en leerrijke dag. Buitengewoon voldaan trok het opgewekte gezelschap huiswaarts, aan het station door respectievelijke echtgenooten opge wacht, die de buisvrouwen na de schoon- maakdrokte zoo'n dagje van onschuldig genoegen gaarne gunnen. Voor oud-militairen. Men schrijft ons: Onder den titel „Fonds ter aanmoedi ging van den Gewapenden Dienst" wordt wederom de jaarlljksohe collecte voor dit Fonds aangekondigd. Die oolleote werd voorheen gewoonlijk gehouden op den ge denkdag van den Slag bij Waterloo. De naam van het Fonds geeft echter niet vol doende te kennen, waarvoor het gesticht is en brengt bij velen niet ten onrechte de vraag op de lippen: waartoe is noodig eene oolleote voor den Gewapenden Dienst Daarom worde hier nog eens ln herinnering gebracht dat het eenlge doel van dit Fonds ls om daaruit te onder steunen oud-militairen (waaronder vele invaliden), welker pensioen te gering is om daarvan te kunnen leven of verzor ging in het Militair Invalidenhuis moge lijk te maken. Er zjjn nog steeds meer aanvragen om steun, dan waaraan voldaan kan worden. Mogen velen zich opgewekt voelen, om eene bijdrage af te staan tot lelnlglng van veler nood. In een der lokalen van de Groen van Prinstererschool, Koningdwarsstniat, had de heer Stevenson Woensdagmiddag ccn tentoonstellinkje georganiseerd van het werk zijner leerlingen van den door hem gslelden cursus in handwerk. We zagen hier een volledig overzicht vari dit werk. In den cursusduur van 20 weken brengen de leerlingen het van het allereenvoudig ste cartonnagewerk tot de vervaardiging van een tamelijk moeilijk doosje. Bij dit wark wordt de keer Stevenson geassis teerd door den heer Slort. Verder was er werk van de volwassen cursisten te zien, waaronder zeer mooie en zorgvuldig afge werkte staaltjes, vloeimappen, photoal- bumff, doozen van wat Ingewikkelder structuur, enz. Van de kinderen der eerste klasse was er papierarbeid, van kinderen |en volwassenen kleiwerk, dikwijls heel aardig geboetseerd, licht en zwaar hout werk ln allerlei doozen en vormen, ten slotte pitrietarbeid van dames. Een en ander trok ten zeerste de aan dacht van de jongens en meisjes, en ook van volwassenen, hetgeen voor den heer Stevenson en zijn hulp natuurlijk groote voldoening was. De tentoonstelling was Woensdagmiddag van 8 tot 5 uur gratis toegankelijk. „Bezuinigers mei het woord en bezuinigers met de daad". Dit was de titel van de rede, waarmede de heer Verstegen, wethouder dezer ge meente, Dinsdagavond voor de Heldersche kiezers optrad in verband met de a.s. raadsverkiezingen. Voor deze vergadering was zeer groote belangstelling, „Casino" was geheel gevuld. De vergadering be hoort, iooals de voorzitter, de heer Zon dervan, mededeelde, tot de reeks meetings enz., die thans door de S.D.A.P. worden belegd als actie voor de gemeenteraads verkiezingen. De heer Verstegen wees er in zijn rede allereerst op, dat de S.D.A.P. ouder gewoonte met groote opgewektheid hanr actie voert, een opgewektheid, die ontstaat uit het feit, dat deze actie internationaal la en wij In het geheel niet voor een per soonlijk belang opkomen, doch uitsluitend de zaak dienen der arbeiders. Maar boven dien wenschen wij rekenschap af te leg gen van onze daden in de afgeloopen pe riode. Daarom vestigt spr. er de aandacht op, dat h]j voor alles zakelijk de dingen zal bespreken en zooveel mogelijk het per-, soonlljke uitschakelt, al is dat dikwijls zeer moeilijk. Maar wordt er ln een rede al eens een naam genoemd, dan beteekent dat volstrekt nog niet een aanval op den drager van dien naam, doch uitsluitend op zijn gestie of beginsel. Er is voor deze verkiezing veel misver stand gezaaid, dat spr. uit den weg zal trachten te ruimen. Als vanzelf komt spr. daarbij op de Vereeniging „Gemeentebe lang" 'Me het meest heeft meegewerkt aan de totstandkoming van dit misverstand. „Gemeentebelangen" is een organisatie, die onder valsche leuzen menschen van rechts en links naar zich toegehaald heeft, een organisatie, die niet politiek is, msar toch gezorgd heeft, dat de menschen. die zij het liefst in den Raad heeft, de beste plaats hebben gekregen. Buitengewoon verheugd was de organisatie over de toe treding van het jongste lid, den heer Ma ters, en het getuigt niet van karakter, dat deze heer lid werd van „Gemeentebelang" en net zoo lang lid bleef van de vrijz.-dem partij tot het bestuur daarvan hem moest royeeren. Trouwens, de geestelijke vader van „Gemeentebelangen" zelf liet ztin zoon doodkalm lid blijven van de vrijz.-dem. party, totdat ook deze een wenk kreeg, dat hij beter deed te bedanken. Er wordt van die zijde hard gewerkt met het woord „bezuiniging", en men stelt hei voor alsof hier met dollars gesmeten wordt in de gemeente. Terwijl er in werkelijk beid geen cent in kas is. Men stdlt het voor alsof de catastrophe onder het tegen woordig bewind is ontstaan en er vroeger altijd uitstekend is gefinancierd. Van 1919 af heeft de S.DA.P. haar in trede in den Raad gedaan en zich daar een positie veroverd. Men moet evenwel goed begrijpen, dat het in den Raad voor ons niet gaat om verwezenlijking van het socialisme, maar uitsluitend om te trach ten te bereiken hetgeen in ons gemeente- program staat omschreven. En van conseri vatieve zijde (dat zijn zij, die het vroeger zoo uitstekend deden) is getracht op alle mogelijke manieren de organisatie te bre ken, waarbij men tegen onjuistheden niet opzag. Er moest verdeeldheid komen, en den vorigen keer is dat dan ook goed ge gaan: wij raakten één man kwijt tenge volge van de actie van den heer Schoeffe lenberger. Had deze heer maar altijd in het oog gehouden wat hij beleed, dan ware dat niet zoo erg geweest, maar hij ging nu oens naar rechts, dan naar links. Spr. heeft hem daarover nooit bizonder hard gevallen, omdat ik hem ken en bovendien niet gaarne een arbeider hard val. Er kwamen evenwel anderen: de heer Biersteker kwam terug in den Raad. De manier waarop dit geschiedde, was eenigs- zlna eigenaardig; bij de vorige verkiezin gen was het met „Gemeentebelang" mis- geloopen, slechts de heer Boon kwam in den Raad. Door diens bedanken en dat van andere candidaten van „Gemeentebe lang", alsook door de overweging, dat an ders een der onzen in den Raad ware ge komen, ls de heer Biersteker weer lid van den Raad geworden. Hü kwam er, wars van de politiek, en zou de gemeente uit het moeras halen. Het gevolg is, dat hij voor deze verkiezingen een conferentie had met den Vrijheidsbond, en zoowel het bestuur van den Vrijheidsbond als dat van „Gemeentebelang" zonden een circulaire aan hun leden rond, die spr. beide voor leest. Uit het schrijven van den Vrijheids bond, die daarin zegt, met „Gemeentebe lang" samen te gaan, doch als afzonder lijke politieke party te biyven bestaan, blijkt, dat deze harakiri pleegde en zich zelf het mes ln den buik stak. Had Dres- selhuys dit gehoord, hil zou zich in ziln graf hebben omgedraaidl Hier heft een politieke organisatie zichzelf op op een oogenblik, waarop zy juist iets bereiken konl De heer Biersteker wil geen politiek, poliiek deugt niet, zoo zegt hy. Dat hij dus zelf Jaren lang gedwaald heeft, geeft hy hiermede toe. Immers, hy was achtereen volgens chr.-historisch, liberaal, vrllz.- democraat, enz, Een vereeniging nis „Ge meentebelangen" vindt men thans ln meerdere gemeenten. Want de gemeenten zijn tengevolge van de oorlogsnaweeën in finantiaeia moeilijkheden gakoman. Als men het gemeente-program eener party zuiver als politiek programma beschouwt, dan is politiek verderfeiyk. Het gemeente program van den Vryheidsbond was de afdeeling hier te vooruitstrevend, vandaar, dat men naar „Gemeentebelangen" over liep, dat uitsluitend bezuiniging wil. Be halve dan op zichzelf. De programma's van politieke partyen, die richtsnoeren aan geven voor het beleid, zyn evenwel zuiver zakeiyk-economlsche dingen zonder poli tieke strekking. WU korten in den Raad met het groote programma in verband met het internationaal karakter van het socia lisme. Dat is geen politiek, maar zuivere economie, en als de heer Biersteker zegt, dat politiek in den Raad verderfeiyk is, bewijst hy alleen niets van politiek te weten. De heer Biersteker crltiseerde by een vorige gelegenheid de ellenlange debatten in den Raad. Nu ls hy het, die het meeste heeft gesproken, zoo zelfs, dat nog in den vorigen Raad, toen hy weer een boom wilde opzetten, de heer Van der Veer voorstelde de discussies te sluiten, welk voorstel zonder meer door B. en W. en den Raad werd aanvaard. Het kan zeer zeker zyn nut hebben te praten, maar ln dit geval betrof het niets anders dan een poging het College, in casu spr., te treffen. „De wethouders hollen achter Verstegen aan", zegt de heer Biersteker, en herhaalt dit uit oen treure. Ik heb het nooit be merkt, wel weet ik, dat, toen hy zelf wet houder ad int. was, wy geen kind aan hem hadden. Hy vond alles goed: „duizenden?" zoo zeide hy, „millloenen moet Je straks voteeren". De salarissen der wethouders? Veel te laag, enz. Nu is de heer Biersteker veranderd. De reden? Hy wil van de be lasting af. Er moet bezuinigd worden; de loonen moeten omlaag, de sociale Instellingen op geruimd. Steun aan werkeloozen, weg i dit durven zy niet in het openbaar te zeg- zeggen, maar zeggen het onder elkaar), wy leven boven onzen stand, enz. Inder daad wordt er van de gemeente zeer veel gevergd, en er moet met elk dubbeltje ge woekerd worden. Onze gemeente is er een van uitsluitend middelinkomens, en indien het Ryk zyn verplichtingen ware nageko men, zou zy kerngezond zUn. Thans drukt alles op de arbeiders. De heer Biersteker evenwel wil de hoogere Inkomens ontlas ten en de lagere bezwaren. In streken, waar veel rijke menschen wonen, ls men veel beter af dan wy-, hier drukt alles op ons, onderwjis, ziekenverpleging, verzor ging van ouden van dagen, enz., enz. Dat alles maakt de gemeenschap duur en men kan dat alles toch maar niet opruimen! Onze belasting is zeer progressief, het ontwerp-De Zwart van 1921 had een nog sterker progressie, doch is van de baan geraakt tengevolge van de actie der hoo gere inkomens. Het werd niet goedge keurd, en dit tarief weid aangenomen, waarmede de menschen hun eigen graf groeven, doordat nu de nüddelinkomens zwaarder werden belast. De heer Biersteker was in 1919 lid van het Grondbedryf. 18 Nov. 1918 kochten wy grond van de Wed. Bruyn voor 90 et. den M'. 1 April 1919, toen de heer B. dus lid van de Comm. v. h. Grondbedryf was, er vlak naast liggende grond voor.... 1.80 den M'„ d. w. z. de eigenaar kreeg 1.60 voor den grond en 0.20 voor bedryfs- schade. Dit cyfer werd de stimulans voor de grondprijzen. We kregen natuiiriyk •'en geweldig spektakel met de Wed. Bruyn, die maar 90 cent had ontvangen, maar er was geen kyk meer op om gron den goedkooper te krijgen. Tenslotte werd 26 Febr. 1920 besloten alle gronden te koopen tegen door een Comm. van drie getaxeerde pryzen. 8 Aug. 1918 stelde de Comm. voor (wuar de heer Biersteker lid van was) een Wo- ningdienst in het leven te roepen I Go- lukkig was het College wtyzet door zoo'n duren dienst met zyn ambtenaren niet in het leven te roepen. Maar zoo dachten toen die bezuinigers van thans erover! De Reiniging moest verplaatst worden van het tegenwoordige Tuindorp naar het Kanaal. Dit geschiedde in Mei 1914. Van de Landbouwmaatsch. Verfaille (zoon van den directeur was toen raadslid en zat in de Cie.) werden gekocht 4 H.A. 88 A. 93 cA. land voor 24200. dat is 61V, cent per M'. Dit land ls op het oogenblik mis schien een kwartje waard, wy, die Im mers zoo ruw met het geld omspringen, hebben thans ln Koegras geld gekocht voor 20 ct. den M'. De verplaatsing der Reiniging kostte 1 ton; de inrichting van het terrein heeft nooit gedeugd. Er werd byv. een beerput gemaakt van 200 M'.. ter- wyi eiken dag 46 M'. werd aangevoerd en men eenlge maanden van het jaur niet kon .afleveren. Zoo zyn er teerdere be zwaren, gevolg van bet niet vooruit zien. Maar op het oogenblik wordt over deze dure Reiniging een helscb kabaal ontketend. De begrooting 1920 gaf voor de Reini ging ln totaal 7 129.048.-, die van 1927 7 128.800.—. Nu is het waar, dat er in 1920 een nadeellg saldo w'as van 09.000.—, terwyi dat thans f 104.000.— zal worden als de reorganisatie tot stand 1s gekomen. Het bewyat alleen, dat er in 1920 tenge volge van den na-oorlogstoestand 60.000 lBkoxnstea waren tegenover een bedrag van 18.000 thans. Dit in aanmerking ge nomen, en ais het een normale tyd was geweest, was de Reiniging toen duurder dan nu. Toen werd 77.147.— aan arbeids- loonen uitgegeven, thans 60.417.—, er werkten «0 man, tegen thans 84. Het is dus malligheid te zeggen, dat het vroeger zoo goedkoop was. Men kan niet velen, dat wy thans op dit bedryf bezuinigd heb ben, dat is de kwestie. In 1928 waren de kosten der Reiniging gestegen tot 182.000. Plannen voor een reorganisatie kwamen aan de orde, doch ontmoetten van conservatieve zyde tegen werking. Om althans eenigermate te be zuinigen besloot het College het vuil niet meer te sorteeren, doch liet alles op een hoop gooien. Dat geschiedt thans nog en bespaart 9000.— loon. Thans loopt ieder een te hoop over het storthuis. Men zegt, dat wy aan de Bassingracht een mestbelt maken, wy zouden dan toch wel Idioten of krankzinnigen moeten zyn! Er komt niets anders (tan een bergplaats voor een wagen, die het zoogenaamde veegvuil van de straat bewaart, dat eiken avond naar de belt gereden wordt. Men moet thans maar eens achter den Kanaalweg gaan zien, waar vlak by de melkcentrale de vuilnis wagens zyn gestationneerd, om te weten welk een toestand dat is. Maar men ls er tegen omdat deze reorganisatie een bezui niging geeft van 27.000. Wat een verzet is er niet geweest tegen den autosproei wagen, hy zou de bruggen stuk ryden, alle riooldeksels vernielen (dat was nota- bene de meening van den vorigen direc teur der bouwwerken), enz. Wat leert de praktyk? Dat hy voor alle mogeiyke din gen wordt gebruikt, voor sproeien der straten, ledigen van beerputten, zelfs voor tractie van wagens. En dat hy praktisch gesproken nog geen cent reparatiekosten heeft gehad. Terwyi ln één voormiddag wordt gedaan wat vroeger 6 man in een dag deden. Wy zitten in het moeras, dat door ande ren voor ons gegraven is. Er komt by, dat het Ryk de nooduitkeering van 70.000 inhield, hetgeen thans al is opgeloopen tot 280.000. Alleen een betere finantieele regeling met het Ryk kan ons uit den put helpen. I >e heer Biersteker weet zeer goed, dat deze zaak waarsrhyniyk dit jaar zyn beslag krijgt, en wy dus het volgend jaar het wat ruimer zullen krygen. En wat hy nu doet, de voorstelling wekken alsof hy de man is van de bezuiniging, is niet eeriyk. Trouwens, onze minder rooskleurige fl- nancieele toestand dateert niet van van daag of gisteren, want reeds in 1896 schreef de burgemeester er over naar Den Haag. Hoewel -we toen uitsluiend „bezui nigers" in den Raad hadden, die nog heer lemaal niets aan armenzorg deden byvoor- Van 1900 tot 1916 is de belasting hier met 630 verhoogd (Saunders, Eoon. Po sitie). De middenstand klaagt over weinig omzet, maar de dames van „Gemeentebe langen", met mevrouw Dekker aan het hoefd, gaan te Amsterdam inkoopen doen, terwyi de winkeliers achter den heer Bier- st.dcer aanloopen en jammeren, dat de be lasting zoo boog is. Officieren en onder officieren hebben zich laten opwarmen door den heer Biersteker, omdat *U er openlijk voor uitkomen ontwapenaars te zijn. Al waren alle 30.000 inwoners van Helder voor de ontwapening, dan bleef Helder immers toch nog de militaire basis. Hebben de heeren dan niet gelezen, dat in Genève juist (le Nederlandsche afge vaardigden jhr. Loudon en Rutgers de verst strekkende voorstellen inzaket ont wapening deden? Alsof de beele wereld niet snakt naar ontwapening en zwoegt onder de naweeën van den oorlogl Hoe is het mogeiyk, dat officieren en onderoffi cieren nog niet weten, dat die drang naar ontwapening van de zyde der regeerlngoa komt? Hoe men dan ook in dit opzicht den heer Biersteker achterna kan loopen, be- grypt spr. niet. Nu heeft de Ver. van Marine-Officieren een groot rekest aan de regeering gericht over den beroerden toestand hier. Ook ln 1926 deden ze dat, maar kregen nul op hun rekest, thans zyn ze by miniBter Lambooy gekomen. Het ls merkwaardig, dat in dit adres zulke flaters worden begaan. Zy zeggen o. a., dat de algemeene beschou wingen 4000 hebben gekost aan pre sentiegeld. Dat bedrag ls meer genoemd en het heeft opgeld gedaan. Zy moesten evenwel beter weten, het is maar 1400 en de alg. besch. hadden 'uitsluitend ten doel andersdenkenden tegen te spreken. Zy zeggen voorts, dat het gemeen teperso- neel te veel traktement heeft, en dat voor pensioenbeffing wordt uitgetrokken 40.000, terwyi het maar 18.000 is. Zij zeggen voorts, dat het personeel maar 80 uur werkt, terwyi voor de arbeiders de 48-urige werkweek bestaat en voor het administratief personeel de 86-urige plus nog 2 uur voor overwerk. De begrooting wyst een uitgave aan van 111.180 aan personeelsuitgaven, dat ls 17.8 minder dan een paar jaar tevoren. De belasting is hier inderdaad hoog. Wy verbloemen dat geenszins, maar er is een lichtpunt: wy betalen niet meer dan wat op het belas!ingbiljet te zien is. Alk maar heft 88.000 aan bybelastingen, Velsen 76.000, Tilburg 168.000, Am sterdam 2.170.000, enz. Wy hebben een Ingezonden Mededeellng. inkomstenbelasting zonder meer. De offi cieren verzuimen ook in hun adres te ver tellen, dat de huishuren hier laag zyn. Dat biykt uit een vraag van den minister aan het gemeentebestuur of hier - geschikte woningen zyn voor officieren in don prys van 860. De Ver. van Marine-Officieren heeft een conferentie gehad met B. en W. om hier officierswoningen te bouwen. Wy hebben inlichtingen gevraagd betreffende het benoodigde aantal, men belegde een vergadering: er kwam geen enkel sollici tant. Eerst by de tweede vergadering deed zich.... één liefhebber voor. De heele actie verliep in 't zand. Zoo serieus be handelt men de zaken, en deze menschen voeren thans actie tegen het gemeentebe stuur, enkel omdat wy den belastingdruk niet wenschen te verleggen naar de lage inkomens en ook niet de salarissen van het gemeentepersoneel willen verlagen. Zy spelen dit uit tegen het rykspersoneel, wekken verkeerde voorstellingen en be reiken er niets mee. Zy laten zich daarby verkeerd voorlichten door „Gemeentebe lang". Trouwens, wie heeft er ooit van gehoord, dat een officier zich iets aan de belangen van Helder gelegen laat liggen? Toen de gemeente zelf de belastingen nog inde, betaalden ze niet, hetgeen de vele oninbare posten kunnen uitwyzen. Thans, nu het Rijk de inning heeft ter hand ge nomen, kunnen ze er niet aan ontkomen. En dat zelfs nog onderofficieren zich met dergeiyke dingen ophouden, ls onbegrij- peiyk. Omtrent die belastingen worden nog andere gekke dingen verteld. O. a. beweert de heer Biersteker, dat wy aan den top daan van alle gemeenten. Het is niet waar, /an de 127 Noord-Hollandsche gemeenten 7.yn er 87, die by 1000 inkomen meer belasting heffen dan wy, 20 by 2000, 6 by 8000, 6 by 6000. Deze cyfers be wijzen, dat onze belasting zóó geregeld is, dst de minst draagkrachtige ook het minst betaalt Dat men dit niet begrijpt, is apr. een raadsel. Bovendien is dit zonder ne venbelastingen, want als we die er by rekenen, komen we tot de cyfers, in de Waarsch. Cyfers van de My. van Nyver- heid meegedeeld. Alle belastingen byeen geteld, maken wy een goed figuur. Onze gemiddelde belasting is 30.76, terwyi wy uitgeven voor Onderw-ys, Kunsten en We tenschappen per hoofd 6.89. Wy zyn daarby de minste van 17 gemeenten, „om dat we zoo royaal zyn Politie 6.16 (Vlissinffcn 6.alle overige gemeenten meer), Volkshuisvesting 0.86, hetgeen een uiterst laag cyfer ia. Armbestuur daar entegen 7.92, lang niet de minste, maar toch nog aan den lagen kant Onze bestry- lier» weten dit allemaal, en bet ia opzet, •iat zij het volk wysmaken, dat hier te duur geleefd wordt Want vraagt men naar feiten, dan weet men niets aan te m-yzen. Alles draait op verlaging der loo nen en verlegging van den belastingdruk. Spr. behandelt thans bet gemeenteiyk program en maakt aan de hand hiervan nog enkele opmerkingen. Ten opzichte van de Grondpolitiek zegt hy, dat liquidatie van het Grondbedryf thans niet wel mo gelijk is, daar die tot enorme schade in de toekomst zou leiden. Het geheele program is zuiver economisch en wy kómen er mee by de kiezers uitsluitend om de zaak te dienen waarvoor wy opkomen. Met een krachtige opwekking tot organiaeeren eindigt spr. zyn rede. Van de gelegenheid tot debat werd door een drietal aanwezigen gebruik gemaakt. E°rste debater waa de heer Van der W a 1 (Pensioenbelang), die er tegen pro testeert, dat een los werkman by ziekte ontslagen is, terwyide Raad 600 vo teerde voor opening van het Raadhuis. Tweede debater waa de heer D e W ij n, die in 1921 J.82 personeele belasting be taalde, terwyi hy thans 10.96 moet be talen. Dat is dus in vier jaar tyda een ge weldige styging. Aan inkomstenbelasting betaalde spr. in 1921 86.—, thans 92.97 by hetzelfde Inkomen. Dat is dus over de laatste 6 jaar en niet van de s.-<L alleen, maar mede van de v.-d., die tezamen een democratisch blok vormden. 8pr. vraagt voorts naar de kosten van het planten van den Jullanaboom, de openstelling der pon tonbrug, het tochtje op het Marsdiep ter gelegenheid der tentoonstelling, de kos ten van den woningbouw Kuyghweg, waar de champagne heeft geknald, terwyi thans weer 600 ls toegestaan voor de open stelling van bet Raadhuis. Spr. verzet zich om al deze dingen tegen het huidige be wind en heeft zich aangesloten bil de On- afbonkeiyke democratische party. Hy laakt het, dat de programma's der 8.D.A.P. zyn opgesteld door mannen, die zelf ge ïnteresseerd zyn ln scheep vaart-maat- schappyen, enz., en herinnert aan de woorden „Eigendom la diefstal". Hy ver laat het podium, doch keert terug en wijst er op. dat Marx een Duitacher waa. Wat hebben we aan zoo'n Dultscher? Voor apr. geldt Domela Nleuwenhuls' als de man dien we hebben moeten. Derde debater is de heer L o o m a n, een Jongmensch. modern georganiseerd, afkomstig van Amsterdam, die over de politiek der S.D.A.P. begint te spreken, en scherp de houding der S.D.A.P. oriti- seert, die ondanks het feit, dat ze prin cipieels tegenstanders zyn van nacht arbeid. ter wille van de concurrentie aan de drukkerij van „Het Volk" nachtarbeid hebben ingevoerd. De heer Pothuis Hmit (spr. bedoelt .natuuriyk Pothuis alleen, Pothui»Smit is zyn echtgenoot) heeft in Amsterdam gezegd, dat een werkeloos ar beider na een jaar aan het Armbestuur moet vervallen. Spr. ls nieuwsgierig naar de verdediging dezer feiten door den heer Verstegen. Spr. gaat nog nader op aller lei dingen in, dooh wordt door den Voor- Cursus ln handenarbeid. Bezuiniging. Jut op jaar zyn de be woners van den Parallelweg gekomen met hét verzoek om een betere bestrating. Telkens is bet uitgesteld, eindeiyk komt de Parallelweg aan de beurt, er komt een trottoir. Nu vraagt een officier-machinist, bewoner van den Parallelweg en lid van „Gemeentebelang", waarvoor dit trottoir noodig is! De heer Biersteker woont in de Prins Hendriklaan en bet eerste wat hy, als de groote bezuiniger in den Raad, deed, toen hy daar kwam te wonen, is. een trottoir verzoeken voor zyn deur. Dat terzoek is thans by B. en W. ingekomen. Overigens is het onjuist te meeueu, dat zoo'n tegeltrottoir duurder zou zijn dun een van Friescbe steenen; de prya per M'. is gelijk en een tegeltrottoir kan veel en veel langer mee. Met dergelyke dingen strooit men het publiek zand in de oogen. Gasfabriek. Op'het oogenblik betalen wy op eiken M'. gas 4cent afschry- vingakogten. Dat hebben wij te danken aan hen, die vóór ons ln den Raad zaten en die een veel te groote fabriek bouwden op een oogenblik, dat de provincie al bezig was aan electrificatle. Waterleiding. Wy kwamen In 1919 in den Raad. In 1920 hadden we den drogen zomer, waardoor de watervoorziening ln gevaar kwam. De vorige directeur kwam met voorstellen voor nieuwe draineerlei- dingen, enz. Kosten 6 ton. Na veel heen en weer gepraat zyn wy naar de provincie gegaan. Hadden wy gedaan als onze voor gangera, dan hadden wy maar weer nieu we sommen in den grond gestoken, zonder dat afdoende voorzien was in het water tekort.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5