A7PÏ SPROOKJESPUDDING PLAATSELIJK NIEUWS KSS BINNENLAND Helden der Zee-fonds „Doms Rijkers Concert Toonkunst Speciaal adres. het koninklijk bezoek aan Zooais we reeds zeiden, zal het sohip Audiëntie. Prinses gezelschap van bezoek gebracht aan het Rijksmuseum. Gisteren, half drie. heeft od den n,™ JÏ2SJS vT' (le kinderen, dte aan den -f J? n deelgenomen van TA m 1? d® P^ti* begon ruim baan voor het volgende programma- niet meedeed aan politiekerij en te zijner tijd steeds voor de belangen van een groep nijvere menschen, onze vissehers, op e bres stond. Laat ons hopen, dat deze men schen in den nieuwen raad weder goede vertegenwoordigers vinden. Eigenaardig is het gegaan met den zetel des heeren Minnes; ondanks een aanzienlijk aantal voorkeurstemmen, werd hij niet herkozen. Had de S.D.A.P. haar drie lijsten gelijk luidend gemaakt, en niet als No..12 in kieskringen een anderen candidaat ge steld, dan ware de heer Minnes er met zijn voorkeurstemmen (511) glansrijk geko men; nu dat niet zoo was, vielen ze aan andere candidaten ten deel, waardoor deze heer er buiten viel. In de samenstelling der soc.-dem. fractie is tengevolge van de plaatsing op de lijs ten trouwens een vrij groote verandering gekomen. De heer De Zwart, is terugge keerd voor de partij, die hij in een vorige periode heeft vertegenwoordigd; met hem komen als nieuwelingen de heeren De NJjs en Van der Vaart in den Raad te zitten. De vrijzinnig-democraten komen met den heer W. de Boer, iemand, die blijkens zijn jongste verkiezingsrede, in gemeentelijke zaken goed is ingewerkt. Ook de heer Trap van de partij-Schoeffelenberger is oen nieuweling. Wat „Gemeentebelang' betreft, zal de heer Bus, ontvanger van registratie, of de heer Woud nog een der wis van den heer Biersteker verkrijgen. De katholieken hebben geboft, doordat zij met 234 stemmen een derden vertegen woordiger kregen, eveneens de lieer SD'Oeffelenberger met zijn 289 overschot- stemmen. Zoo zijn er dus tal van nieuwe gezichten, al is, zooals we boven zeiden, in wezen niet r del in de samenstelling veranderd, en het Heldersche publiek, dat dagen lang in spanning geleefd heeft over den uitslag dezer verkiezing, kan zich nu weder het hoofd breken over de vermoedelijke sa menstelling van het nieuwe College van B, en W., dat straks achter de groene tafel xlttl.ig zal nemen. Za! dit ons inderdaad mt dén gemeentelijken put kunnen hel pen?.... De kleine partijtjes van den heer Ties- aen, Nieuwbuurt en de anti-stemdwang- partij, hebben gelukkig geen kansen ge maakt. De antistemdwangmenschen brach ten het tot 121 stemmen, de heer Nieuw buurt maar tot 78, maar de heer Tiessen en de zijnen konden nog 880 stemmen halen. Geen van allen kwam evenwel in aanmerking voor een raadazetel. Tenslotte een ontboezeming van een vrouwelijke kiezer, die haar plicht blijk baar serieus heeft opgevat: In een stemmige stemmingsstemming Toog ik opwaarts voor mijn plicht. Om te stemmen in een stemming, Maakte ik een stemgedicht. Stemmig keek ik in het lijstje, Wie ik nu wel stemmen wou; Eentje zou er toch wel wezen, Die mijn stem verwerven zou. Om te stemmen ging 'k naar 't hokje. Stemmig nam Tc het potlood aan, Een roode stip zet ik in 't blokje, En mijn stemplicht was voldaan. Wie ik stemde zal ik zwijgen, Want ging ik een strooibiljet te raad, Dan voel je in je stemmingstemming Anders niets dan nijd en haat. Ingezonden mededeellng. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candid&ate-examen in de Handelswetenschappen de heer J. A. Coltof. Vier jubilariseen op de Marinewerf. Zaterdag ajs. hopen de heeren J. C. de Kok, commandeur der •aheepsbeschleters, G. M. v. d. Plaat, Commandeur der scheep makers, P. Schuurman, scheepmaker en W. de Wijn, ernatvuurwerker aan de py- roteóhnleche werkplaats, den dag te her denken waarop zij voor vijftig jaren in dienst traden bij de Marinewerf. Zeer zeker zal het den jubilarissen dien diag niet aan belangstelling ontbreken. Wij komen in ons nummer van Zater dag op een en ander uitvoerig terug. Van een onbekend gebleven gever is door de Nationale Bankvereenlging ont vangen een bedrag van 40.ten be hoeve van bovengenoemd. Fonds, waar voor namens dit Fonds hartelijk donk wordt betuigd. Reeds voor eenige weken Jhsd die af deeling Helder der Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst aangekondigd, dat in aansluiting op de alom in du wereld gevierde Beethoven-herdenking een con cert SOU worden gegeven, dat aan dezen meest was gewijd. Bedoeld oowoort heeft Dinsdagavond plaatsgehad en daar bij is, behalve een liedercyoius, welke door den solist Didk Weiman werd gezon gen, een minder bekend werk van Beet hoven ten gehoore gebracht, mi de „Rui nen von Athen". Het was in een onzer groote bladen, dat de kunstredacteur, die Beethoven-huldi ging in de muziekwereld besprekend, als zijne meening te kennen gaf, dat men Beethoven niet beter kon ©eren dan door de vertolking zijner ook minder bekende werken, omdat men dan pas een volledig inzicht kan krijgen in het werk van dezen meester. „Die Ruinen voo Athen" is gedateerd uit 1812, toen Beet. hoven 42 jaar was, behoort dus reeds tot de oudere werken. Beethoven ls, men wssthet, vóór alles de man van de instru mentale muziek; zijn llederoompoaities .Rgn weinig in asatsi htbaoren met uitzondering van het slotkoor der negende symphonie, de Missa Solemmis, zijn zeer 'bekende „Adc- laide" en nog eenigo andere, niet tot de beikendste, Mag men den grooten Beet hoven-kenner Romain Rolland gelooven, dan is van Beethovena liederencampositiea eigenlijk aheeen de „Treue Johmüe waardig genoemd te worden. W ij laten dit natuurlijk voor rekening van dezen schrijver. De „Ruinen von Athen" is een koorwerk, waarbij orkest, declamatie, solozang en gemengd koor elkander in wisselen. Het doet wel eigenaardig aan, op het programma te lezen, dat de muziel dateert van 1812 en de tekst uit.1S67, maar dit is toch zeer verklaarbaar: dir. P. J. Heye vervaardigde in dat jaar een ge heel nieuwe tekst op deze oompositie, die hij betitelde „Griekenland's Worstelstrijd en Verlossing''. Hoewel deze verzen na tuurlijk voor ons, die door Kloos, van Deyssel, van Eeden, Verwey zijn opge voed in een geheel andere sfeer, ouder wetsdh zijn en niet vrij van rhetorica (een hart dat huppelt van weelde in oen vrijen boezem, een lied dat dartiend vliet, een boei die onzen nek omprangde, enz.) was Heye toch een onzer 'beste dichters uil die' dagen en heeft 'bij aan het grootsche werk van Beethoven een waardigen tekst gegeven. Jammer was het natuurlijk, dat „Toon kunst" slechts over een strijkorkestje be schikte, waardoor de prachtige muziek niet voldoende tot 'haar recht kwam, hoe verdienstelijk ook overigens uitge voerd. Grootsche momenten bevat deze ooimipositie, wij denken hierbij aan het Derwischenkoor, waarvoor de beschik bare mannenstemmen evenwel te kort schoten, en het slotkoor, dat geheel af wijkt van het gebruikelijke, aan de vele, zeer vele mooie gedeelten. Wat vóór alles opvalt in dit werk, is de veelzijdigheid ervan en de oorspronkelijkheid. De decla maties alsook de barriton-eoli worden in dit werk vertolkt door den heer Weiman, om trent wiens zang wij bij een vorige gele genheid zoo uiterst gunstig schreven en die ook dezen avond bewees een uitste kend lyrisch zangerte zijn. Hoewel die partij hem hier en daar wel wat te laag Behalve uitstekend zanger, was hij ook een declamator, die door stembuiging en intonatie de verzen van Heye recht deed wedervaren. Met mejuffrouw Hoo- gen'bosoh samen zong 'hij een diuet, waar bij beider stemmen zeer goed saméniklon- ken en wij opnieuw de wetenschap kre gen welk een mooi en zuiver geluid onze stadgenoote 'bezit. Van het koor waren, zoools wij zelden, de heerenstemmen te zwak in verhouding van het dameskoor. Zeer mooi is ook de orkestmuziek, o.a. de 'Purkenmiarsoh -en de feestmarsch. Alles bijeen mogen wij „Toonkunst" dankbaar zijn voor de vertolking von dit belang rijke werk. Op deze wijze eert men inder daad den grooten meester het best. Vóór de pauze werden door het koor een aantal „Liebeel ieder" van Brahms ge zongen. Na de aanvankelijke aarzeling, was Later de vertolking goed, waarbij al weer rekening moet worden gehouden roet een tekort aan mannenstemmen. Daarna vertolkte de heer Weiman Beet hoven'# „Au die ferne Geiiebto", een cy clus van 6 liederen, welke hij met veel ge voel en uitstekende voordracht ten beste af. De heer Leewens, die hes» begeleid- op den vleugel, had een long niet go makkelijke taak, daar de zanger een vrije voordracht heeft, die aan zijn 'begeleider hooge elsohen stelt Dit fraaie nummer viel zeer in dan smaak en het publiek was uitbundig in bijvalsbetuigingen. Een viertal adelborsten, da heeren van Hen gel, Nagtglua Versteeg, Duyveahan ea de Neeve, hadden zich vereenigd tot een strijkkwartet en vertolkten een kwartet van Boooharlnl, een ouderen tijdgenoot van Beethoven (hij overleed reeds in 1806), waarbij rij' zich niet alleen meesters toonden op .hun instrumenten, doch ook een samenspel te hooren gaven, dat lit alle opzichten voortreffelijk was an ge lijkwaardig. De stemming dar instrumen ten was zeer zuiver en terecht droeg hun spel de dankbaarheid van de toehoordon) weg. Dit kwartet stelde in menig opzicht liooge elsohen aan de vertolkers, waaraan ten volle voldaan werd. Deze zelfde hoe ren vervulden ook een plaats in het strijk orkest bij de uitvoering der Ruinen. Tenslotte noemen wij nog mejuffrouw Gr. Posthuima, die de moeilijke taak had van de begeleiding der pianopartij ln het werk van Beethoven, en ook de misschien nog moeilijker bij de Brahms-Liedaren (want daar ging de zang dikwijls tegen de begeleiding in, aoodat het een heel ding is den draad vast te houden). Zij sloeg er zich schitterend door, kreeg een en andermaal bloemen, en ook mejuf frouw Hoogenbosch werd niet vergeten. 'Een „steunbonorganlsatle" maakte den heer. Rellona" als logementsscblp voor de Zn Iderzeewerkers. Nu men sinds eenigen tijd begonnen is met het leggen van den dijk tussen Wieringen en de Friesche kust, heei men gezocht naar een practische oplos sing van het vraagstuk van de perso neelsverplaatsing van en naar het werK. Het zou natuurlijk een zeer kostbare ge schiedenis worden om de benoodigde menschappen geregeld per boot van net werk te halen en er naar toe te brengen, temeer daar het werk straks verder van de kust zal geschieden en de vaartyden in de werktijden zijn begrepen. De meest practische oplossing was net aanschaffen van een logementsschip voor het personeel, en zoo heeft de Mij. tot uitvoering van de Zuiderzeewerken, waar van het hoofdkantoor gevestigd is te Den Haag, zich tot het ministerie van finan ciën gewend voor den aankoop van het, sinds 1920 uit de sterkte der Zeemacht afgevoerde, artillerie-instructieschipBe 1 lona«. Naar een ontwerp van den heer Ir. O. v. Dam is het schip voor zijn be stemming klaar gemaakt. Heden zal de installatie beproeft wor den en Zaterdag zal het schip naar zijn plaats van bestemming worden gesleept. Wij hebben een kijkje genomen in de geheel gemetamorphoseerde »Bellona«. De »Bellona« werd in 1893 in dienst gesteld en zooals we hierboven zeiden in 1920 van de sterkte afgevoerd. Het schip heeft daarna nog eenige malen dienst gedaan als logeraentsschip voor de zeemiliciens. Voor dit doel is het uit stekend geschikt, daar het schip geheel beschoten is, een goed isolement voor de zomerache hitte en wintersche koude. De verblijven, natuurlijk gespeend van alle luxe, zijn vrljwat geriefelijker dan b.v. de keeten die bij Wieringen in gebruik zijn en die we ook wel eens nader be keken hebben.' Het meest moeilijke probleem was de geringe ruimte van het schip. Als men bedenkt, dat een 125 man er dag en nacht moeten verkeeren, benevens een zestal ploegbazen met hun gezinnen en de buf fethouder met zijn gezin, kan men zich indenken, dat het den ontwerper wel eenig hoofdbreken gekogt heeft voor hij dit probleem tot bevrediging opgelost had. Ieder plekje is dan ook benut. Op het dek is een geheele bovenbouw gekomen, die wel niet tot de aesthetische verfraaiing van het schip heeft bijge dragen, maar waardoor belangrijk meer ruimte werd verkregen. Het schip is ge heel ingericht naar de eischen van het Rijkskeetenbesluit van 1924. Men vindt er dus ook het z.g. keetenstelsel, waar tegen den laatsteu tijd van verschillende zijde zoo heftig is geageerd. Een zestal ploegen zijn op Let schip ondergebracht, ieder bestaande uit 20-24 man. Voor iedere ploeg is een ploegbaas, die met zijn gezin aan boord woont en bij wien de manschappen in de kost zijn. De ploegbaas heeft beschikking op het schip over een woonkamer, twee slaap kamers en een keukeD, waarin een aan recht met een zoetwaterkraan. Deze keu ken staat weer in directe verbinding met het dagverblijf van de manschappen, die van hieruit hun eten krijgen. Dit is wel een zeer practische indeeling. Iedere ploeg heeft beschikking over een dag verblijf, waarin lange tafels zijn geplaatst en een nachtverblijf waar een24-talhou ten kooien staan. Een voordeel, boven de landkeeten, is dat ieder een eigen kastje heeft, waar hij zijn spulletjes kan opbergen en dat hij met eeu hangslot ken afsluiten. Ingezonden Mcdedeellng. STHIHEIEI- Zaterdag naar de plaats van bestemming vertrekken en zeker zal het vele jaren nuttige dienst kunnen doen, na al de veranderingen die er op de Marinewerf zijn aangebracht. Men is 61 werkdagen met de verbouwing bezig geweest. De kooien, tafels en banken werden door de timmerfabriek van den heer Quak geleverd," terwijl het mastieke dak door den heerJWesterbaan werd gelegd. oen enorme tijdsbesparing belooft, omdat het voor die aohepen nlej ny y*» Schiereiland1 Noord- Over de scheepskameel en daar spreekt The Sphere" niet en het vertelt zijn wra <U niet. dat wij de hoofdstad wel icn directe verbinding moesten geven, omdat wij de Zuiderzee immers gaan af- 8l'ïfrïtaat nog meer fraai's onder deze «laatjes van de grootste sluis ter wereld, keerd aangeduid, maar al te üet van dit fraais durven wij onzen lez< r« nu voor te zetten. AMSTERDAM. De Intocht De corr. van de N. Rott. Crt. schrijft In de morgenuren sproeide de lente regen overvloedig neder op het jonge groen, de oude iepen langs de grachten, Langszij van het schip zal een groot de bloeiende boomen en ®l™iken®n 'oe' houten vlot gelegd worden, dat dienst zal men in parken en]P ""J doen als kolenbergplaats en tevens als aanlegsteiger, terwijl het ingeval van nood als reddingsvlot gebruiktkan worden. De Rijksmiddelen over April. Ata geheel beschouwd wijken de ont vangsten uit de rijksmiddelen over April j.L, althans voor zooveel de 'gewone (bron nen van inkomsten aangaat, weinig af van die van een jaar geleden. Ook in Maart was dat het gevaL Doch terwijl toen het eindcijfer eenigszins beneden dat van 1926 was gebleven, is er thans ecai klein voordeelig versdhil en wel van 147.500. Al moge dit acroes op een to- 42,868,600 vrij de vlaggen druipénd neerhangen. Tegen den middag beterde het weder echter zijn leven, 't Werd een stralende lente-namiddag, met een licht-Mauwen hemelkoepel, vol groote stralende hl ken. Om half drie al namen vele kijkers hunne plaatsen in, op den Dam en langs het Damrak. Stampvol stond het ver hoogde middengedeelte van het plein, met daaromheen, tegen de huizen aan, een breede rand van volk, opproppend in de uitgangen van Nieuwendijk en Kalver- straat. Voor het Paleis, dat weer den ouden roodfluweelen baldakijn op <ie gouden lansen had uitgezet, kwamen de mariniers ln het geweer, ons meest-mar- tiale militaire corps, bijzonder geliefd in deze oude havenstad. Een feestelijke kleurnoot vormden voor het Victoria- hótel de kinderen van de Oranje veree- nigingen, met hunne vaandeltjes en taal van 42,868,600 vrij gering lijken, toch is er, nog moer dam voo1" Maart, aam- strikken. leiding om over bet behaaldte resultaat Om half vier zette de klokkenist van het' Koninklijk Paleis, de heer Vincent, zich aan zijn reusachtig klavier, daar hoog in den nu met steigerwerk betim £.ou is er voor iedere ploeg, geheel af gescheiden van elkaar, dezelfde ruimte beschikbaar; de eene verblijfplaats viel wel eenigszins voordeeliger uit dan de andere, doch dit verschil is miniem. Door het aanbrengen van 45 patrijspoorten is gezorgd voor licht, terwijl in de slaap plaatsen tusschendeks voor versche luoht door een groote ventilatiekoker is ge zorgd; deze kokers vindt men ook in de keukens, waar zij dienen voor stoom- afvoer. Men heeft ook rekening gehouden met de behoefte van de bemanning aan ont spanning. Zoo is er een flinke cantine, waar op de vrije avonden (Zaterdag en Zondag) een bioscoop vertoond kan wor den. Ook is er een schrijfzaaltje. Dit alles is natuurlijk wel tamelijk primitief, doch debemanning kan er zich best mee behel pen en zij zullen het aan boord van de >Beilona« zeker zoo goed krijgen als aan wal. Op het bovendek zijn een 18-tal W.C,'s en waschplaatsen voor het personeel. Achter de cantine is een kantoortje voor den cuntinebeheerder aangebracht, die hier zijn administratie houdt, ook voor de cantlnes die aan wal zijn. Daar vlakbij is ook het bultet en de compartimenten waar do buffethouder zal moeteu verblijven. Ook is er op het bovendek een kombuis voor het wasschen van de kleeren van de bemanning, daarvoor zijn de keukens te klein. Het zoet water voor wasch en eten wordt uangevoerd uit een zoetwater tank, die ln verbinding stuat met het waterreservoir, dat zich in den dubbelen bodem van het schip bevindt eu waarin niet minder dan 60 ton zoetwater is ge borgen. Het zoute water voor de W. C. etc. wordt direot uit zee gepompt. Voor deze eigen waterleiding bevindt zich geheel beneden in het sohip een 8 P.K. motor, terwijl hier ook een 22 P.K, motor is voor het liobt. Het sohip heeft n.1. ook eeu electrisobe lichtinstallatie. De hoofdschakelaars hiervan bevinden zloh in de woonkamers van de ploegbazen, zoodat dezen, al naar de noodzakelijkheid, het licht aan en uit kunnen schakelen. leiding o tevreden te zijn, wanneer men bedenkt, dat verleden jaar de opbrengst die van 1925 reeds niet nagenoeg 5 miUioen had overtroffen. Evenals ln Maart hébben zich de ont vangsten der schatkist aldus op een hoog pedl weten te handhaven. Weliswaar zon men kunnen aanvoeren, dat de onbere kenbare successierechten de uitkomsten weer met een vrij 'hooge opbrengst zijn komen flatteeren (opbrengst 4,950,700, of 1,209,000 imeer dan 1/12 raming en nog 283,800 meer dan een jaar geleden), doch daartegenover staat, dat de vermo gensbelasting door de bekende wijziging in dte betalingstermijnen in veel sterker mate een tegenovergestelde, d.w.z. déflat- teerende uitwerking op het eindcijfer heeft gehad. De ontvangst uit dat (middel toch is onder den egaliseerenden invloed van de bedoelde wijziging 1,081,600 la ger geweest dan ln April 1926, toen, ge lijk gewoonlijk in die maand', evenals in NovetmJber, verreweg het grootste bedrag aan vermogenkbelaSing ontvangen werd. Dat hert eindcijfer dezen stoot heeft kun nen verdragen is dus eveneens als een gunstige omstandigheid aan te merken. Voor alle gewone nriddelen te samen bedroegen sedert 1 Januari de baten 166,872,000 wat 6,378,600 meer ia Evenwel ls van die stijging niet minder dan 2,732,000 aan de wispelturige suc cessiebelasting te danken; echter ook 1,623,000 aan zegelrechten. Dienstplichtwet De minister van oorlog en a. L van ma rine en de minister van binnenlandsche zaken hébben den voorzitter der Kamer een brief gezonden, waarin zij mededee- iing doen van de intrekking van het bij van 28 Januari 1925 ingediende wetsontwerp tot wljiziging van de Dienst plichtwet voor hetwelk het onlangs in gediende ontwerp in de plaats treedt Een aantal brandbluschapparaten zullen op het scjjip worden aangebracht, die in gelukkig met een mand bloKen- geval van brand direct gebruikt kunnen de appelen, en zoo waren er aan het eind worden, terwijl natuurlijk met een slang versdullendle blijde gezichten, niet het op de waterleiding het blusohwerk ver- minst nadat de projectielantaarn aange- rloht kan worden. Ingeval de motorpomp kondigd had, dat een nadansje plaats zou dienst mocht weigeren, is er altijd nog i een handpomp. Nederlandsche Omroep-Vereenlglng. Dinsdag is in Den Haag die oprichtings vergadering gehouden van de Nederland sche Omroep-Vereeniging (N.O.V.). Deze vereenlglng beoogt de beoefening ten behoeve van haar leden van dén draaddoozen omroep en zal daartoe, zoo dra hert vereischte ledental zal zijn be reikt, een eigen zendvergunning aan vragen. Zij wordt geleid dloor uit en door de leden gekozen honoraire, dus onbe zoldigde bestuurders. De vereeniging zal omvatten allen, die niet uitsluitend1 wenachen te behooren tot een der bestaande vereenigingen op oon- fessioneei-godsdienstigen grondslag. Zij stelt zich op het standpunt, dat de om roep niet mag worden gebruikt ten be hoeve van politieke partijbelangen; voor zoover hiermee vereenigbaar streeft zij voor de grootst mogelijke samenwerking met alle bestaande organisaties op het ge bied van den radio-omroep. Leden betalen een contributie van 4 per half jaar; zij ontvangen daarvoor het nis officieel orgaan der vereeniging er kende weekblad de Radio Lulstergids kosteloos. Het voorloopige bestuur ls als volgt samengesteld: Dr. F. E. Posthuma, voorzitter; J. O.- E. baron van Lynden, vice-voorzitter; inr. H. t 'ohen de Boer, Den Haag, secretaris; F. P. A. van Gheel Gildemeester, pennln meester; G. H. de Marez Oyens, O, Sterk en mr. Q. J. Terpstra. Brltsche mededeelingen over de Shils te 1J muiden. Het HbL sohrijft: Wij hier ln Amsterdam en ln Neder land leefden in de waan, dat de hoofdstad sedert honderd jaar via Nieuwediep en sedert vijftig via IJmulden met de Noord zee in verbinding staat Dat is een illusie. In „The Sphere" van 14 Mei leest men, dat het wonder, dat de waterstaat in IJmulden bouwt en waarvoor men de grootste bewondering heeft, Amsterdam met de Noordzee zal verbinden en dus merden koepel, en huppelden de vader- landsche liedjes omlaag, gezongen door Hemony's klokken, en om vijf minuten over vieren zag men langs het Damrak den Koninklijken stoet naderen. De stoet werd als gewoonlijk voorafgegaan door een motorrijwiel met aanhangwagen van de politie, dan kwam burgemeester de Vlugt in ambtsgewaad door velen herkend en begroet en vervolgens, voorafgegaan en gevolgd door trappelende huzaren, het met twee paarden bespannen Koninklijke rijtuig, van den rooden statie- bok afgereden. Prinses Juliana zat naast de Koningin. Beiden hadden een fraaien ruiker in de hand. Prins Hendrik, tegen over hen zittend, droeg de admiraals- uniform. Begeleid door een storm van ejuich, waarvoor de Koningin en de rinses neigend dankten, zwenkte de Koninklijke stoet den Dam op. Op dat ^ogenblik zette de Marineknpel het oude Wilhelmus ln. Voordat zij naar binnen gingen hebben de Koningin en de Prinses, staande in bet rijtuig, wuivend met den zakdoek, nogmaals gedankt voor de haar gebrachte hulde, en daarna is de Koninklijke familie, volgenB de traditie, op het balkon verschenen om zich den volke te vertoonen. Bezoek aan hert Zeemanshuis. Een kwartier na de aankomst zijn de Koningin, de Prins en de Prinses met gevolg reeds uitgereden voor een bezoek aan het Zeemanshuis op het Kadijkspleiu. Hierna begaven de Vorstelijke bezoe kers zich binnendoor (over de plaats) naar de Zeevaartschool, die een onderdeel van het Zeemanshuis Vormt. Ook deze werd in oogenschouw genomen. In de conversatiezaal van het Zeeman*: huis hebben een Nederlandsch en een vV est-Indisch zeeman eenige woorden tot H. M. gericht. Maaltijd ten Have. Aan den maaltijd ten Hove Diuadas- avond hebben deelgenomen de leden van Ged. Staten van Noord-Holland, behalve de heer Gerhardt, en de ledei. van den gemeenteraad van Amsterdam, met uit zondering van de leden der sociaal-demo cratische fractie, alsmede van de heeren Jansen en van Neerveldt. Het is de eerste maal, althans wat betreft den gemeente raad, dat dit plaats vindt Vorige jaren verscheen de raad ter audiëntie en dê burgemeester hield dan een toespraak waarin hl) een overzicht gaf van deii toestand der gemeente. Dit iaar was niet deze gewoonte gebroken en' had de Ko ningin mstede daarvan de leden van het gemeentebestuur aan tafel genoodigd Een toespraak is daarbij niet gehouden Aan den maaltijd nam met de Koningin en den Prins ook Prinses Juliana deel. Gistermorgen om 10 uur verleende de .Hfih'nniV"010"116 aan de Particulieren de behoorde ook óén vereeniging vlo ^fntra!e commissie van Zuid.-rzee- Visschers, inzake de afsluiting en droog legging van de Zuiderzee. K Zuiderzee. Juiina heeft vanmorgen, eenige hofdames. in een He zang hulde aan Prinsen Juliana. JniiZ8ng ,Ulde der kin<icreii aan PrlnJÏÏ Juliana plaats gehad. rinses De draadlooze omroep van Hilversum Hartelijke huldigingen op dra rijtoer.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 6