feestelijkêTergaderins MARINE-BONDSGEBOUW. KINADRUPPELS t Chr. Schoolvereenigino „laat de kindsrkens tot Mij komen". Inschrijving van Leerlingen Dr.G.HOENEVELD, Advertentiën. 't „OETENDE" Des Zaterdags EEN r ONS- RECLAME biscuits bonbons drops Pinkster-Programma. BINNENLAND LEGER DES HEILS Groote jongelieden Demonstratie. Bestelt Uw drukwerk bij C. 0E BOER Jr. Hankou en ook, omdat alles in China zoo onzeker is, of hij op de hand zal blijven van de roode Chineezen en hun Russische vrienden. van alle eeuwen blijft, dat die zich geheel gewen aan een zware taak in rijn over gave daaraan 'beloond wordt met den moge stellen elkander nader te treden op elk gébied des levens, waar dit noodig en mogelijk mocht zijn en dienstbaar zt1 hangers der sowjets, welke lijst was in beslaig genomen door de Londensohe po litie bij den inval in het Aroosgebouw. Nog twee andere Chileensche commu nisten rijn in hechtenis genomen. Mexico en de Vereenigde Staten. Calles gelast een boycol Als repressailles voor hetgeen be- fichouwd wordt als ©en embargo door oe Vereenigde Staten op goederen, door de verschillende Mexicaansche regeerings- diensten in de Vereenigde Staten gekocht, heeft president Calles aan Mexicaansche openbare diensten last gegeven Ameri kaansche goederen te boyootten. CHINA. De nieuwe bultenlandsche troepen- zendingen. Na een diepgaand onderzoek en we gens de mogelijkheid van een ineenstor ting van de Noordelijken, en in het alge- mee rekening houdende tmet de Jongste gebeurtenissen te Nanking en in het dal van de Blauwe Rivier, er is uitgemaakt, dat het noodlg is, het effectiet van de bultenlandsdhe troepen te Tientaln en Peking voor de bescherming van lijf en goed der buitenlanders van 7000 op 16,000 te brengen. Men veronderstelt, dat Enge land, Amerika, Frankrijk en Japan het equivalent van een brigade tuseohen Tientsin en Peking zullen hebben. Men overweegt een voorstel om de spoorwegverbinding tusschen Peking en Tlent&in te blijven verzekeren door mid del van vllegtuigpatrouilles. De Engelsohe vrouwen en kinderen bulten de gezantschapwijk zijn gewaar schuwd niet te Peking te blijven. 2000 man uit Dalren naar Tsjlngtaa Blijkens tijding, te Sjanghai ontvangen, zijn 2000 man Japansche troepen te Tsing- tao aangekomen uit Dairen (het voor malige Dalny). De Chineesche autoritei ten nebben geprotesteerd tegen de ont- - scheping van deze Japansohe troepen. Plannen tot verplaatsing van het Atnerlkaansche gezantschap te Peking. Coolidge heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het plan tot het overbrengen van de Amerikaansche legatie te Peking naar een plaat» dichter bij de kuat, maar alleen indien de toestand erger wordt De veldtocht in Honan. Het succee der Zuidelijken op nieuw gemeld. Reuter meldt uit Sjanghai, dat de aan val op 26 dezer door de troepen der Noordelijken ondernomen in de provincie Honan een volledig fiaeoo was geworden. De Zuidelijken gingen den 28en tot den tegenaanval over, bedreigden de vleugels van de Noordelijken en dwongen laatst genoemden tot een algemeenen terug tocht De rechtervleugel van de Noorde lijken trok tlch in goede orde terug, maar bij den linker vleugel was het bijna een wilde vlucht. De Zuidelijken pogen thans aan d- hoofdmacht van het leger der Noorde- Ujiken den terugtocht af te snijden. An dere generaals als Feng-Joe-sjang en Jen-Sisjan maken zich gereed om zich bij de overwinnaars aan te sluiten. Dientengevolge is de positie van de Noordelijken gevaarlijk geworden. De toe stand maakt ernstige complicaties moge lijk. Daarom hebben de Engelschen en Japanners besloten troepen te zenden naar Noord-Ohina. Opstand te Hankou? Volgens een bericht uit Sjanghai van Ashmead-Bartlett aan de Daily Telegrapl. zou een dag of wat geleden te Hankou een opstand rijn uitgebroken, die echter was onderdrukt Successen van Feng. De Christen-generaal Feng, die tegen den rechtervleugel van de Noordelijken in China opereerde, en door hetcommu nistische Hankou, op een afstand, tot opperbevelhebber van zijn strijdkrachten benoemd was na de breuk met Tsjiang Kei sjek, heeft nu ook zijn succes. Hij talmde eerst in het Oosten van de pro vinoic Sjensi dicht bij de bocht van dt Gele Rivier (Hoang-ho), maar blijkt thans de provincie Honan, ten Oosten van Sjensi, binnengerukt te zijn en de stad Honan- foe, met een kleine 600.000 inwoners, be zet te hebben. Dat hem twintigduizend gevangenen in handen gevallen zijn, zal hem minder belang inboezemen dan het feit, dat hij zes treinen met munitie buit- maakte. Dit meldt hij ten minste zelf vib Hankou. Een week geleden wus nog uil Peking bericht, dat de 'Noordelijken in Honan hem met succes gekeerd hadden. Men wist dat hy wel over manschappen beschikte, maar krap zat met munitie. De munitie-treinen zullen hem dan te stade komen. Hankou heeft daarentegen weinig soldaten overgehouden na Tsjlang- Kei sjek's afval, maur had tot kort ge leden nog het tuighuis van Hanjang. Men moet afwuchten, of het Feng gelukken zal verbinding te krijgen met die van OOST-INDIE. Vonnissen. De Landraad te Menea heeft terzake van den moord op den oprichter van de staatspoorwegen Benjamins, tijdens de oommunistisdhe relletjes in het Bantam- sche in de eerste helft van November 1926, twee inlanders tot de doodstraf en één tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Moord. Padang, 1 Juni. Een Javaansche man doer heeft den sergeant-opnemer bij den topografisohen dienst J. H. Koek, die hem een klap gegeven had, den strot afgesne den. De vermoorde was 26 jaar oud en in Indië in dienst getreden. Koninklijke Paketvaart Mij. Dividend 13 pet Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, zal aan de a.s. algemeen© verga dering van aandeelhouders in de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij te Am sterdam worden voorgesteld over 1926 een dividend van 18 pet. uit te keeren (v. j. 12 pot). Voor de Drenteche venen. Een prijs van prinses Juliana. Prinses Juliana heeft van de Voorjaars tentoonstelling van „Arti et Aimicitiae te Amsterdam aangekocht het schilderij „LenteweeLde" van den schilder E. R. D. Schaap. Door de prinses wordt dit schilderij ter beschikking gesteld als prijs voor de te Amsterdam te houden verloting ten bate van de Drentsohe venen. De toespraak van HM. de Koningin en van Prinses Jnllana tot Weet-ïndlë. Het Persbureau Vaz Diaz meldt ons: Het onverwachte bericht, dat H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana naar Eindhoven zouden komen is aldaar, hoe wel dit bezoek geen officieel karakter zou dragen en speciaal een bezichtiging zou gelden der Philips* fabrieken, alsmede de door H.M. te kennen gegeven wensoh Ne- derlandsch Oost- en West-Indlë toe te spreken, met groot enthousiasme ont vangen. Des avonds prijkten de Philips* fabrie ken en kantoorgebouwen met een rijken vl aggen tooi, en werd in de omgevig der Philips' fabrieken en in het Philips' dorp moed om opgewekt te volharden. Het volr aan het bevorderen der gemeensohappe- lijk© gevoelens, die zoo velen aan deze en aan gene zijde der zeeën samenbinden. Ik heb gezegd." De toespraak van H.KH. Prinses Ju liana duuirie tien minuten. Nadat Prinses Juliana haar toespraak 'beëindigd had, begaf het gezelschap zich naar het lokaal, waar de zendinstallatie is opgesteld. H.M. liet ridh hier omtrent verschil lende onderdeden voorlichten en zich in het bijzonder de groote watergekoelde zendlampen toonen. Vervolgens begaf het gezelschap rich naar de bibliotheek van het laboratorium. Onderscheidingen. Hier overhandigde H.M. de Koningin persoonlijk aan den beer A. F. Philips, directeur van de N.V. Philips' Gloeilam pen Fabrieken de Eere-medallle in goud voor voortvarendheid en vernuft, verbon den aan de Huisorde van Oranje. Verder deelde H.M. de Koningin mede, dat zij den heer J. J. Numans en Dr. B. van der Pol Jr. had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. In de bibliotheek was een tentoonstel ling ingericht van alle gegevens, die be trekking hebben op de met de uitzending naar Oost- en West-Indië verkregen re sultaten. HM. de Koningin liet rioh hier door den heer A. F. Philips voorlichten. Hiermede was het bezoek van HM. de Koningin en Prinses Juliana aan de Phi lips' fabrieken voor dezen avond geëin digd. Ondanks het middernachtelijk uur be vond rioh nabij het laboratorium een groote menigte, die HM. de Koningin en H.KH. Prinses Juliana bij aankomst en vertrek hartelijk toejuichte. De redevoeringen goed overgekomen. Uit West-Indlë ontvingen wij Dinsdag nacht eenige officieele telegrammen, mel dende, dat zoowel de toespraak van H.M. de Koningin als die van HJCH. Prinses Juliana uitstekend waren overgekomen en dat woord voor woord kon worden ver staan. Zij spreken Oost-Indlë toe. Om 7 uur gisterenavond hebben de Koningin en Prinses Juliana Oost-Indlë toegesproken. Wij kunnen tot onzen spijt wegens plaatsgebrek de toespraken niet opnemen. Het persbureau Vaz Dias meldt, dat reeds tijdens de toespraak, die prinses Juliana tot Jëeaerlandsoh Oost-Indlë hield, een telegram uit Indië werd ontvan gen, dat de toespraak van de Koningin uitmuntend was overgekomen. Van het draadlooze station te Bandoeng werd gemeld, dat het gsprokene woord voor woord kon worden verstaan. brengen Mgt in God's hand. Geve Hij daartoe zijn zegen." De toespraak van H.M. de Koningin duurde ruim zeven minuten. De toespraak van Prinses Juliana. Na de rede van H.M. de Koningin hield Prinses Juliana, aangekondigd door den heer A. F. Philips, de volgende toespraak tot Nederiandsch West-Indië: „Het Is een zoo bijzonder aardig denk beeld dat ik vandaag met u allen spreek en wel langs dezen nieuwen weg, waar van de ontdekking immers van zoo groote beteekénis zal blijken te zijn. Zij het ook van Vit de verte en voor u onzichtbaar, toch doet het mij oprecht veel genoegen om thans met u in verbinding te komen. Het was voor mij reeds een bijzondere gewaarwording, dat ik eenige weken ge leden op mijn eigen kamer kon genieten van hetzelfde schoone concert, dat ook aan u door de Philips' fabrieken zoo vriendelijk werd' aangeboden en nu door dit geprek de -groote afstand, die ons scheidt, op eenmaal schijnt te zijn weg gevallen zal ook mij dit eerste persoon lijke contact met West-Indië in onverge telijke herinnering blijven. Het belang rijk bericht van enkele dagen geleden, dat de heer dr. ir. de Groot te Bandoeng er in geslaagd was van uit Java een ge sprek met Nederland te voeren, schijnt met toepassing van deze (methode ook de mogelijkheid tot het voeren van geregelde gesprekken ook tusschen de West en Ne derland naderbij te brengen. Ik behoef u wel niet te zeggen hoe zeer lk mij er in zal verheugen, indien op deze wijze de banden tusschen u en ons nau wer zullen kunnen worden toegehaald. Gaarne grijp ik deze gelegenheid aan om naast de dankbetuiging, die lk reeds aan den Gouverneur van Suriname en Cura$ao héb gericht voor de mij aange boden gelukwensohen, nogmaals uiting te geven aan mijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling en mede leven, waarmede ik kort geleden op mijn achttienden verjaardag werd verrast en voor de wijze, waarop ook bij u die dag werd herdacht Hoewel lk nimmer onze West heb aan schouwd, voel ik mij toch gelukkig tegen over dat gedeelte van ons Rijk niet meer geheel een vreemde, omdat lk door mijn studie reeds het een en ander héb ge leerd van de staatsinstellingen en verhou dingen in de verschillende deelen van ons gebied in Amerika en van de vraagstuk ken, die de ontwikkeling daarvan beheer- schen. Natuurlijk hoop lk mij zooveel mo- gelijk op de hoogte te hlijven stellen van druk gevlagd. Op den 60 M. hoogen beton al hetgeen met de welvaart en den voor toren der Gloeilampenfabriek wapperde j uitgang van West-Indië samenhangt de Oranje Bianje Bleu, door schijnwer- Met mijn ouders bezocht lk veertien da- pers verlicht hetgeen bij het intreden gen geleden het Zeemanshuls te Aroster- van de duisternis een zeldzaam mooi ef- dom alwaar wjj veel West-Indische zee- fect maakte. lieden ontmoetten en één hunner ons De extra-trein, die het Koninklijke ge- zeer warm toesprak. Wij waren zeer ge zelschap naar Eindhoven bracht, kwam troffen door ae gevoelens die daaruit Dinsdagavond te 9.28 aan. In verband met bleken. den wensch van HM. om in den trein te ik moge eindigen met den wensch, dat overnachten werden de -hofrijtuigen op nu deze mooie nieuwe oommunicatie mij Ingezonden Mededeeling. Dr. H.NANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. ƒ1.30 p.fl. oen rustig rijspoor gereden. De toespraak van HM. de Koningin. HM. de Koningin richtte rioh even na middernacht in de volgende woorden tot Nederiandsch West-Indië: „Suriname en Cura^ao. Het la mij een groote vreugde, dat Ne- ierlandsoh vernuft met het doorzettings vermogen, waarom ons volk van oude be kend is, op zoo schitterende wijze de laat ste moeilijkheden heeft overwonnen en voor de menschelijke stern de afstanden heeft doen wegvallen, die de deelen van mijn Rijk schelden. Ik grijp deze gelegenheid gaarne aan, allereerst om mijn dank uit te spreken voor de talrijke blijken van liefde en aan hankelijkheid ten aanzien van mijn Huis, welke mij uit uw midden (bij menige ge- mirtenls van bijzonderen aard hebben hereikt De telkens daarbij tot uiting ge komen -hartelijke gevoelens hebben mij -tteeds diep getroffen en erkentelijk ge stemd. Ik koester het vertrouwen, dat de handen, die Suriname en Curagao aan het Moederland hechten en die den stempel van eeuwen dragen in gemeenschappelijk streven iimmer meer zullen worden ver sterkt en verinnigd. Het ook hij u levende besef, dat Neder land en de overzeesohe gewesten in Amerika in liefde en leed, in streven en cultuur één moeten zijn en blijven, moge steeds dieper wortel sohieten en tot vol ler ontwikkeling geraken. Mijn beide vertegenwoordigers in West Indië. Gij, die getoond hebt uw beste krachten aan uw gewesten te willen ge ven, moge het u en uwe medewerkers bij het vervullen van uw moeilijke taak tot steun zijn mijn persoonlijke verzekering te vernemen, dat lk uw streven imet war me belangstelling volg. Ik wensch u, ingezetenen van Surina-1 me, toe, dat, ondervonden tegenslagen ten spijt, reeds in het nabije versohiet moge liggen een wederopleving in nieuwe vor men van de welvaart van weleer tot heil inzonderheid van de samenleving in uw door de natuur met kwistige hand bedeel de gewest. Ik houd mij overtuigd, dat ten slotte ook 'hier de zon uit de wolken van het heden te voorschijn zal treden en roep u allen op om door eendrachtige sa menwerking op elk gebied ook uwerzijds die toekomst te helpen voorbereiden. Met u, Ingezetenen van Curagao, ver heug lk miij in den toenemenden bloei van uw gewest. Mijn hoop is, dat daaruit voor u allen, zoowel van de beneden- wlndsche als van de boven-windsohe eilan den, blijvende zegenrijke gevolgen kun nen voortkomen. Met trots zie lk Wïllerosstad een voor aanstaande plaats Innemen in de rij der wereldhavens en die hoe langer hoe meer bevestigen. Nieuwe tijden brengen nieu we elsohen, nieuwe tijden brengen ook vroeger niet gedroomde middelen. Maar het groote voorrecht schonk heden met u in aanraking te komen, zij ons in staat LUCHTVAART. Llndbergh te Londen. Hij brengt zijn vliegtuig naar Portsmouth, waar het gedemon teerd wordt. Dinsdagochtend heeft Llndbergh geheel onverwachts met rijn 8pirit of Saint Louis een tocht naar het vliegveld Gospert bij Bij zijn ontvangst Dinsdagochtend op het Buckingham-paleis heeft de Koning hem gedecoreerd met het Brltsche mili- vliegerkruis. De tocht van de Pinedo. Reuter seint uit Horta (Azoren) d.d. 80 Mei: De Pinedo verklaarde ln een on derhoud, dat zijn benzine opgeraakt was ten gevolge van den sterken tegenwind en dat.hij. wijl hij niet geloofde Fayal te kunnen bereiken, besloot op zee te dalen, toen hij een Portugeeschen schoener be merkte. Een nieuwe vlucht over den Oceaan. De ,Matln" meldt dat twee Franache marinevliegtuigen binnenkort zullen trach ten van PYejus naar Buenos Aires en terug te vliegen. Nungesser en Colt Het zoeken wordt voortgezet De Amerikaansche financier Daniël Guggenheim heeft 26.000 gegeven oni het mogelijk te maken dat het zoeken naar het vliegtuig van Nungesser en OoU wordt voortgezet VU egon gelukken. Uit Praag wordt gemeld, dat de Tsje chische piloot Vaclav Bincan, de laatste winnaar van de Coppa d'Italia bij een po ging tot record verbetering op het militair vliegveld te Boekarest neergestort is. Zijn toestand is hopeloos. De waarnemer is on middellijk gedood. Dinsdag is weder ©en Avro-leger- machine boven de oefenplaats van Esto- non the Hill verongelukt; de bestuurder werd gedood, een officier, die als passa gier meevloog bleef nagenoeg ongedeerd. Een vliegtocht Ottawa—Londen beraamd. De Canadeesche kapitein-vlieger Jan- ney maakt bekend, dat hij zich finan- cieelen steun heeft verzekerd voor een vliegtooht van Ottawa naar Londen. Hij denkt omstreeks den 80sten Juni te ver trekken. Llndbergb's terugkeer. Voorbereiding van de ontvangst New-York maakt zich gereed Llnd bergh een ontvangst te bereiken die kan wedijveren met die te Parijs en Londen of die ontvangst kan overtreffen. Coo lidge heeft een bijzonder comité benoemd om een nationale erkenning van Lind- bergh'a verrichtingen voor te bereiden. Grönneger Veralnen te Helder. op 2aterdag 4 Juni, Voor introductie gelieve men zich te wenden tot de leden. Johanna Margaretha Loovenstsin, Uit naam der Familie: H. J. VOORVELT. De gezongen uitvaart zal plaats hebben a.s Zaterdag, te 9 uur, in de O L Vrouwe- kerk, Nieuwstraat, de ter- aarde bestelling Zaterdag om 12} uur, op bet K. K. Kerkhof ,8t.Joseph", alhier HEDENAVOND 8 u ir tan de Q)Ï6jncJafzcLLC worden na 9 uur geen advertentiën aangenomen. Ook b(j 1 ons goedkoop 1 vanaf 9 cents per ons vanal 12 ets. per ons BANKET 14 cents per ons vanaf 8 cents per ons voor den nieuwen cursus, aanvangende 1 Sept. 1927: REHOBOT-SCHOOL, Achlergracht West-Zijde, Hoofd de Heer A. Lever. GROEN v. PRINSTERERSCHOOL, Koningstr., Hoofd de Heer S. de Böck. OPLEIDINGSSCHOOL, Kanaalweg, Hoofd de Heer E. H. Bos voor opleiding voor Muloschool, H. B. S. en Handels school. ULOSCHOOL, Kanaalweg, Hoofd de Heer P. Storm, voor opleiding voor Mulo-diploma. voor Oewoon L. O. M J. W. RIENKS, VERHINDERD 3-10 Juni Spreekuur te houden voor Keel-, Neus- en Oorheelkunde if van Zenuwarts, Alkmaar, is vanaf 4 JUNI tot 24 JUNI niet te consulteeren. ZATERDAGAVOND en ZONDAGAVOND a.s. Concert van de Kleine Kapel, afgewisseld door het zeer goed bekende DUO HOFFMAN. Zondagmiddag MATINÉE van half vijf tot half zeven uur, eveneens met het DUO HOFFMAN. MAANDAG (2de Pinksterdag) 's namiddags van h"1'7 uur MATINÉE en 'savonds muziek KWARTET, afgewisseld door onzen bekenden stadsgenoot den Heer J. BIJL met zijn nieuw repertolr- Ingezonden Mededeellng, Portsmouth gedaan. Hij laat daar zjjn vliegtuig achter, dat vervolgens uit elkaar genomen en door een Amerikaansohen torpedo-jager naar de Vereenigde Staten gebracht zal worden. Geboren JELLE SJ0UKE, Zoon van K. STOKER en L. 8TOKER—Kort. Helder, 81 Mei 1927. Ondertrouwd s FRANCISCUS J VAN VECH0EL 2e Off. J 0. J. L en JULIE M P D0PPEQIETER Amsterdam, Hoofdweg 270 Helder, Wilbelminastraat 74 1 Juni 1927 Receptie: Zondag 5 Juni, van 8—5 uur, Wilhelminastraat 74. Huwelijksvoltrekking 16 Juni a.s 's avonds 8 uur, In MUSIS SACRUM, Koningstraat 'HET BESTUUR Heden overleed, na een smartelijk, doch geduldig lijden, ua voorzien te zijn van de H H Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefde en zorgzame Moe der, Behuwd- en Groot moeder, Mej Wed. van den Heer Arie van Heems, eerder Wed. vanden Heer II J Voorvelt, in den ouderdom van 86 jaar. Helder, 1 Juni 1927. Weezenstraat 22. J P. KOS. A. J. C. KOS—Voorvelt, Helder. A. VOORVELT- Konijnendijk en Kinderen, Rotterdam. Spoorgracht 38. Pracntig programma o a t De Kaboutertjes. De Boefjes. De Wapendragers. De Bouwlieden. Vader Tijd en de 12 maanden en verschillende recitaties Medewerking van het groote en kleine zangkoor. Allen welkom. Toegang 10 cent. Opwekkend verfriMchend. Parfumerie Joyselle, Haarlem. Goud, Zilver, Uurwerksn, Regula- fturs op termijnbetaling zonder eenige prifsverhooging. M. NAUTA, Kanaalweg 181. Alle werkdagen gedurende de schooltijden aan de School. p* 8' nnn tünrrl.!B,l!,lng voorkom8" «orden de bezoekers die hei OUO HOFFMAN willen hooren, aangeraden niet te waohtan tot Zondagavond, maar als zij kunnen Zaterdagavond of Zondag middag ta koman.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 2