Jfor.®' *Dr M.NANNINGs SUPP05IT0RIA BINNENLAND Ingezonden Mededeel ing. ^etpil'en tegen aambeien) tiotpgjgitofrtTbl /1.7Ö per dooaje van 12 stuks. den horizont; de Duitsohe vliegtuigen liielden de „Columbia" steeds mooi in hun midden en geen hunner daalde voordat het Amerikaansehe toestel onder luid ge juich der menigte op het grasveld beland was. De 3000 agenten konden thans de afzettingen niet meer handhaven, hoewel de menigte, op bet vliegveld aanwezig, niet veel grooter was dan het aantal agenten. De beide vliegers werden ont zettend lastig gevallen door autographen-, verzamelaars, Se hen omringden. Wat er gebeurde, het aanbieden van bloemen, voorstellen, enz., was voor de meeste be zoekers, die twee mark entrée hadden ge offerd, niet zichtbaar. Zij eischten dus waar voor hun geld, wilden de Amerika nen zien, en deze beklommen daarna het trapje om zich te laten bewonderen en toejuichen. Toespraken werden gehouden, waarvan niemand een woord verstond, de zender, die ze opnam, werd bijna onderst* boven geloopen, maar tenslotte kwamen met veel moeite beide vliegers met de hen vergezellende autoriteiten in de auto's. In Berlijn zelf was de drukte veel ihinder groot dan den vorlgen dag. Maar het was thans een werkdag en bovendien waren er den vorlgen dag duizendon teleurge steld van het vergeef sohe wachten. Op het Amerikaansehe ge zantschap. Amerikaanschen Gezant te Parijs, een commissie gevormd, die honderd en vijf tigduizend dollar wil bijeen brengen voor de moeder van Nungesser en de moeder van OolL De derde vlucht over den Atlantlschen Oceaan. Majoor Byrd- maakt eiken dag proef vluchten met zijn Fokker met drie moto ren, waarmee hij nog steeds voornemens is den Atlantisehen Oceaan over te ste ken. Hij wil echter eerst Lindbergjh's terugkomst afwachten. Het vliegongeluk te Bournemouth. Het ongeluk te Bournemouth heeft aan twee vermaarde vliegers bet leven gekost, aan W. H Longton, een wereldberoemd piloot, en aan majoor Openshaw. Zij kwa men om in het gezicht van hun vrouwen en duizenden toeschouwers. In de laatste ronde van den eersten vliegwedstrijd die gehouden werd, haakten hun toestellen in de lucht aan elkaar vast en1 stortte in een vlammenibundel neer. Bij een keerpunt had de botsing plaats. Lonten en Open shaw hadden in den wedstrijd elkaar op zij gekomen. Longton scheen een poging te' doen om onder Opensdhaw's toestel door te schieten en hem voorbij te komen. De toestellen enterden elkaar en ploften toen als een steen neer. De vlammen sloegen te hoog op om een poging tot redding van de vliegers mogelijk te maken. In het toestel waarin majoor Openshaw zijn dood vond, was hij een week voor Paschen met zijn jonge vrouw op hun huwelijksreis vertrokken. Longton was een van da vermetelste vlie gers in Engeland en had duizenden men- schen in opwinding gelbracht door zijn vermetele luchtacrobatiek bij demonstra ties van de luchtmacht Vóór dit ongeluk was er al bij do Pink- Hterwedstrijden te Bournemouth een vlie- Er stonden een paar honderd belang- ger omgekomen, maar de vertooning is toch doorgegaan. Alleen kwam men over een, dat er niet meer dan drie deelnemers aan elke „heat" zouden zijn. VUeg-omgeluk. Maandagmorgen is de vlieger Heft met zijn eportonachine G.W. 101 bij een proef vlucht neergestort Heft werd gedood, zijn metgezel gewond. stellenden en toen de beide Amerikanen binnen het gezantschapsgebouw waren, zeide de gezant tegen de aanwezige jour nalisten, dat zij vijf minsten lang naar hen moohten kijken met het horloge In de hand. Chamberlln, een flinke opge schoten jongeman, werd ef verlegen on der. Levine is heel wat kleiner en een beetje onaanzienlijk met een paar schran dere oogen. Het onderhoud met de pers mannen duurde precies vijf minuten en had niets om het lijf. Chamberlln ant woordde op zachten, bijna fulisterenden toon de hem gestelde vragen. Toen kwam het gejuich van de monigto, die buiten weder het politiecordon had verbroken en de beide Amerikanen lieten zich op het balcon zien. Een lange reeks van fees-1 telijkheden staat hen nog te wachten. Toen Lindbergh 4e Parijs aankwam en Borotra en Weiss op hem toestapten. stelde Lindbergh zloh aan hen voor, alsof het mogelijk ware geweest, dot er eon De stormramp, ander uit de Spirit of St. Louis gestapt 3 Ba schsde. zou zijn. De burgemeester van Cottbus ;j De schade, door de stormramp in Over heeft dat bij de komst van Chamberlln er yigel veroorzaakt, wordt, naar het Hbl. Levine voorkomen, door dadelijk na de verneemt, bij voorlooplge berekening ge noodlanding, toen hfl op hen toetrad, reeds schat op 800.000, terwijl de schade, die uit de verte te roepen: „Mijnheer Oham- i in Zeeland eenige dagen tevoren door de berlln en mijnheer Levine, ik beet u har- stormramp is toegebracht, voornamelijk KORTE BERICHTEN, Een orkaan hoeft in Wit-RuMand ver nielingen aangericht In China is een beweging in voorberei ding om de Japanners in heel China te boycotten. telijk welkom op Dultschen bodem en be- i aan don oogst, volgens berichten, die in groet u als eeregasten van de stad Cott- Den Haag zijn ontvangen op ten minste bus". Chamberlln uitte in het Engelsoh een gelijk bedrag wordt getaxeerd. Wan- een paar woorden van dank, maar Levine i| neer deze bedragen opgeteld worden bij volstond met één enkel woord: „Hongert"!!de schade ln den Achterhoek, kan men Tenslotte nog enkele losse berichten de som .berekenen, welke weer noodlg zal over dezen tocht Hoewel Chamberlln zich zijn voor het herstel in de getroffen ge had uitgelaten, dat hij in staat zou zijn den terugtocht eveneens per vliegtuig te maken, gelooft men niet, dat dit zal ge schieden, omdat men van het Oosten naar het Westen vliegend niet de gunstige winden in den'rug heeft dan omgekeerd. Chamberlin's moeder belde om half zes haar zoon te Berlijn op; men hield de ver binding met New-York aan tot Oham- berlin gearriveerd was. De ontwerper van het vliegtuig heeft verklaard, dat waar schijnlijk ln October een vliegtocht naar Rome zal worden ondernomen. Mag Lindbergh tot kolonel bevorderd worden? Tot de belooningen, die men Lindbergh bij zijn terugkeer op Amerikaanschen bodem heeft toegedacht, behoort ook de bevordering tot kolonel bjj den reserve- luchtdienst van het leger. Generaal- majoor Patrick, het hoofd van het leger vliegcorps, schijnt zich daartegen te ver zetten op grond van Lindbergh's jeugdi gen leeftijd. Hij acht 25 jaar te jong voor het kolonelscommando in oorlogstijd. Mi nister Daniels schijnt er echter anders over te denken en dus zal kapitein Lind- berg Zaterdag wel kolonel LindbergI worden. Ook tegen de toekenning van de spe ciale luchtvaartmedaille, gelijk die aai Byrd verleend is voor zijn poolvlucht var verleden jaar, waren eerst 'bezwaren ge opperd, en wel van juridischen aard. Deze schjjnen evenwel overwonnen te zijn. Het zoeken naar Nungeeser en OolL De beide vliegtuigen, die in de St. Lau- rens Golf en langs de kiust van Labrador naar sporen van Nungeeser en Coli oi hun machines gezocht hebben, zijn giste ren te Halifax teruggekeerd. De bestuur ders rapportejirden, dat zij op hun twaalf- daagschen tocht niets ontdekt hadden. Zoodra het weer omslaat zullen nu nog twee andere vliegtuigen voor rekening der Canadeeeche regeering vertrekken, die de eilanaden Nieuw-Founland en Nieuw-Schotland en hun kusten aan een zelfde nauwgezet onderzoek zullen onder werpen, omdat men nog altijd gelooft, dat de Fransche vliegens dicht bij de kust verongelukt zijn. Voor hun nagelaten betrekkingen. b New-York heeft zich, onder voor- auterKiuup van Garand, den vroeg er en algemeen belang, dat het bij verschillende gelegenheden den staat werk uitbanden neemt Men denke hierbij aan de groote nationale rampen als watersnood en de stormrampen. Zoo ergens, dan was hier aanleiding tot uitgifte van een serie zegels met bijslag, ten einde het publiek op gemakkelijke wijze in staat te stellen, aan het werk van het Roode Kruis zijn sympathie te betoonen en dit te steunen. Het Roode Kruis, dat opgericht werd door Koning Willem III, is in den loop der jaren steeds gelieerd geweest met personen uit het Vorstelijk huis en stelde er derhalve buitengewoon veel prijs op, dat de Roode Kruiszegels de afbeelding van Vorstelijke personen zouden dragen. Aldus zullen verschijnen het 2 ct. zegel met de beeltenis van den oprichter, Koning Willem III (rood); het 3 ct. zegel, met de beeltenis van de Koningin-Moeder (groen); het 5 ct. zegel, dragende de beeltenis van den Prins (staalblauw) het zegel van 7b, ct., het meest gang bare in verband met de wijziging van het briefport op 1 Juli a.s., dat de beel tenis van de Koningin zal dragen (blauw); het 15 ct. zegel, een decoratief zegel blauwe kleur met een rood kruis. De koppen staan daardoor groot en vrij op het zegeloppervlak. De zegels van 2 ct., 5 ct. en 7'/s ct. zijn van de hand van mevr. Reitsma geb. Valenqa, oud leerling van de Akademie van beeldende kunsten te Amsterdam, waar zij onder prof. Dupont en prof. Aarts heeft ge werkt. Het 8 ot. zegel is van de hand van mej. Debora Duyvls, eveneens leerlinge van de Amsterdamscbe akademie. Het zegel van 15 ot. is ontworpen door den heer Lion Oaohet, die het Roode Kruis als hoofdmotief van zijn ontwerp heeft gekozen. Het ornament, dat hij daarbij neeft toegepast, beitaat uit drui- venflguren, welke zijn gekozen met het oog op het leed-verzaohtende, leniging brengende werk van het Roode Kruis. De zegels zijn verkrijgbaar van 17 dozer af, den dag, waarop de herdenking van het Roode Kruisfeest valt. Zij blijven verkrijgbaar tot en met 81 Juli a.s. De geldigheidsduur eindigt met 81 December 1927. De na 81 Juli a.s. overgebleven zegels zullen worden vernietigd. Het zegel van 5 ot., dat do beeltenis vau den Prins draagt, zal reeds verkrijg baar zijn van heden af. Hieraan ligt de gedachte teu grondslag om, door mid del van het zegel met de beeltenis van den voorzitter van het Roode Kruis, het publiek ln de gelegenheid te stellen, zoo spoedig mogelijk en op de gemakkelijkste Ij manier zijn bijdragen te geven aan deze instelling, die naar aanleiding van de ramp ln de Achterhoek in Twente weer eens op sehoone wijze van zijn nuttige en hulpverschaffende werking heeft kun nen doen blijken, een werking, welke 'echter groote eischen aan haar flnan- cieele hulpmiddelen stelt en daardoor jj meer dan in normale tijden om medeleven ilen steun vraagt van het geheele Neder- iilandsche volk. i Veisen tegen herclassificatie naar de 2e klasse. Het gemeentebestuur van Velsen heeft aan de Centrale Commissie voor Georga niseerd Overleg voor Rijksambtenaren te 'a-Gravenhage een telegram gezonden, waarin het protesteert tegen de plannen, die bestaan om de gemeente bij hercdaasl- fioatie te brengen van de eerste naar de tweede klasse. vnn f 12.000, van een milddadige dame in Den Haag gedaan, die onbeke wenscht te blijven. Door deze gift is'" mogelijk geworden de 20 behoeftige rea ders gedurende 8 jaren een ultkeering te verzekeren van f 4 per week. In totaal vragen ongeveer 800 oude redders en weduwen van redders van schipbreuke lingen om ondersteuning, terwijl het fonds niet meer dan 117 redders en weduwen kan ondersteunen en voorloopig geen nieuwe uitkèeringen kan toekennen ln 1926 bedroegen de uitkeeringen in totaal f 17.005. Een woord van dank wenschte spr. eveneens niet te onthouden aan den heer P. J. Jager, secretaris van het fonds, voor zijn vele werkzaamheden, welke werkzaamheden in verband met de eigen exploitatie van de Dorus Rijkers Feest- parken niet onderschat mogen worden. De begrooting voor 1927 werd voorloo pig vastgesteld op een bedrag van f 28.353. Tot lid van het hoofdbestuur werd in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Levy Grunwald, benoemd de heer J. Stamperius te Bilthoven. De aftredende bestuursleden, de heeren W. F. la Lau en G. Whitlau werden bij ac clamatie herbenoemd. De voorzitter deelde verder mede, dat conform het bepaalde in de statuten, gif ten van meer dan f1000 aan het stam kapitaal moeten worden toegevoegd, zoo dat een bedrag van f 8500 hiervoor ln aanmerking komt. Aan het einde van de vergadering stelde de heer ter Hall voor, aan Dorus Rijkers een telegram te zenden met de beste wenscben voor zijn herstel. In den aan vang was door den voorzitter medege deeld, dat de gezondheistoestand van Dorus Rijkers, alhoewel geen direct ge vaar te vreezen is, eenigszins te wenschen overliet. De Nleuw-Malthuslaansche Bond. Koninklijke goedkeuring geweigerd. Naar het Yolk meldt, heeft de minister van justitie afwijzend beschikt over het verzoek van het hoofdbestuur van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond, om aan genoemden bond de koninklijke bewilli ging te verleenen. De bijzetting van generaal Van Hentsz. Ingezonden Mededeeilng, bieden. Die som zal in de mdllioenon loo- pen. De opbrengst wordt weer verwacht uit de offervaardigheid van het Neder- landsohe volk, want evenmin als bjj de vorige gelegenheden zal de regeeiing thans kunnen bijspringen. Moge het besef hiervan ons volk daar om evenzeer tot steun prikkelen als bij de vorige rampen. Troelstra Naar Het Volk verneemt is Troelstra Zaterdag door een zeer lichten aanval van beroerte getroffen, Voorloopig moet bij absolute rust houden, overigens is de toe stand bevredigend. Vlagvertoon voor Sjanghai Qp vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Vliegen in verband tmet een voornemen tot het zenden van Hr. Ms. Flores naar Sjanghai heeft de minister van buitenlandache zaken, mede namens den minister van marine a.L geantwoordr Nu Hr. Ms. Sumatra uit Sjanghai ver trokken is, bigt het in hot voornemen der Regeering, indien dit ter bescherming van Nedeirlandsche onderdanen en hun belangen noodig zou blijken, een schip van het charter van Hr. Ms. Flores naar de Chineesche wateren te zenden. Met het oog op die eventualiteit zijn de noodige ordere gegeven. Het ernstig karakter der ongeregeld heden, die in den laaitsten tijd in China plaats hadden, en d'e nog bestaande on zekerheid ten aanzien van de vraag, of aan de landsoverheid de genoemde be scherming kan worden overgelaten, doen de Regeering vreetzen, dat in het gesteld geval' de zending van een ander schip, geen oorlogsschip, onvoldoende zou kun nen blijken. Roode Krols-zegels. Serie postzegels met bijslag ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van het Roode Kruis. Vanwege het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie wordt het volgende meegedeeld Het feit, dat de regeering besloten heeft, bij gelegenheid van het 60-iarig bestaan van het Roode KruiB te diens bate een Berie postzegels uit te geven, vindt zijn oorzaak wei hierin, dat de or ganisatie van het Roode Kruis vooraan staat mat haar stsun bij noodsu van zoo De Radio-ruzie. De Phillpstabrleken en de on- oentgheld tusschen de verschil lende omroepvereenlglngen. Naar aanleiding van de beschouwingen i in de dagbladpers gewijd aan de oneenig- heden, die tusschen de verschillende om- roepvereenigingen in Nederland bestaan, in veiband waarmede eenige malen haar naaun werd genoemd, stelt de directie der N.V. Philips radio en der N. V. Philips gloeilampenfabrieken er prijs op, uitdruk kelijk te verklaren, dat haar positie, als commercieel belanghebbende bjj een goede verzorging der omroepprogram ma's steeds beeft medegebracht en ook steeds zal medebrengen, dat door haar in de geschillen tusschen de verschillende omroepvereenigfcngien strikte onzijdigheid wordt betracht Zevenjarige leerplicht Het wetsontwerp ln deze zitting niet meer ln behandeling? In Kamerkringen is men van oordeel, dat de Memorie van Antiwoord betreffen de het wetsontwerp tot wijziging van de L. O.-wet en de Leerplichtwet (invoering van dien zevenjarigen leerplicht) niet zoo tijdig zal inkomen, dat het wetsontwerp nog in deze zitting door de Tweede Kamer zal kunnen worden behandeld. Het Voorloopig Venslag i3, gelijk be kend, reeds 5 Mei j.L ingediend. (TeL) Het Dorus Rtykersfonda Onder voorzitterschap van den heer Henri ter Hall is Zaterdag te Rijswijk de vierde algemeene ledenvergadering gehouden van hel Helden der Zee-Fonds Dorus Rijkers. In zijn inleiding memoreerde de voor zitter de huldiging van den redder Klaas- sen te Scheveningen, zoomede de her denking van diens 50-jarig huwelijksfeest, bij welke gelegenheid Klaassen benoemd is geworden tot Broeder in den Neder- landschen Leeuw. Ook werd herinnerd aan het bezoek aan Parijs van Dorus Rijkers, welk bezoek mogelijk was ge maakt door de directie van een bioscoop te Den Haag. Verder bracht spr. dank aan mevrouw Groen-du Mosoh te Huur- lem en mevr. de Jong de Ruyter te Am sterdam, die als resultaat van hun be moeiing iéder een bedrug van f 1200 aan de kas konden afdragen. Met groote er kentelijkheid noemde spr. verder de gilt De aankomst Gistermiddag is het stoffelijk overschot van generaal Van Heutsz te Amsterdam aangekomen. Honderden verzamelden zloh nabij den westelijken oprit van het cen traalstation en op de brug daarvoor, langs de Prins Hendrikkade en de Dam rak en op den Dam. Van het centraal station en ook van een aantal huizen langs den weg, vooral op den Dam, woei de driekleur halfstok. Op het eerste perron-Westzijde was o.a. aanwezig een talrijke deputatie van den Bond van Ridders Militaire Willems orde beneden den rang van officier. Zij hadden een groot bloemstuk bij zloh, dat straks op de kist zou worden gelegd: op een zwart fluweelen kussen een ridderkruis M. W. O. ln immortellen, bedekt door rouwfloers en omgeven door lauwerbladen. De bovenkant van bet kussep was versierd met blanke Aflrons» kelken, de onderzijde met touffen witte lathyrus. Op het rood-wit-en-blauwe lint las men: «Rust in vrede, Generaal!»,als laatste afscheidsgroet van de vechtjassen Die waren allen gekleed ln het zwart met hoogen hoed, de borst versierd met vele eereteekenen. Ook de voorzitter van de veroeniging„Het Generaal van Heutsz- fonds", de heer J. H. Solkesz, was hier aanwezig. De familie was o.a. vertegen woordigd door een zuster en sen nicht van den overledene. Omstreeks drie uur reed de wagon, waarin zich de kist mot het stoffelijk overschot bevond, voor, ter hoogte van den afrit, even buiten de overkapping. De ridders M. W. O. stelden zich »en haie< op, met nevens zich bet detache ment politietroepen, dat het stoffelijk overschot van Zevenaar af vergezeld had. Nu verscheen ook het driemanschap, dat de reis van Montreux had meegemaakt, namens de oommissie voor de hulde. Het waren, behalve de heer Vattier Kraane, de luitenant-generaal Swart en kolonel Veltman. Toen de deur openge schoven werd, zag men de kist van gepolijst notenhout met zilver beslag staan in. een omlijsting van zwarte dra perieën met witte franje. Op de kist lag een krans van de Hol- landsche kolonie te Montreux. Terwijl de politietroepen op het perron de geweren presenteerden, droegen de ridders M'W.O. de kist naar buiten, den oprit af. Buiten bracht het detachement bereden politie troepen het eeresaluut met opgestoken sabel. De kist werd in den gereedstaanden lijkwagen geplaatst en stapvoets reed men naar het paleis; vóór twintig ruiters op vossen, achter twintig op bruine paarden B: - scnot zag pakte publiek velen de hoofden ontbloot en. Bij aankomst ten paleize stelde het escorte bereden troepen zich op front naar het paleis en verrichtte de eerbe wijzen gedurende den tijd, dat de kist in het paleis werd gedragen, terwijl de eerewacht van jugers en marine (onder bevel van kapt. Van Voorthuysen), die in het geweer was gekomen, eveneens de honneurs bracht. Op de stoep van het gebouw er was boven den ingang een baldakijn in zwart en wit aangebracht was ter ontvangst van het stoffelijk over schot aanwezig de intendant van hot Ko ninklijk paleis, jhr. C. O. Th. Six, c. i., kamerheer i. b. d. van H.M. de Koningin, in groot uniform. Dadelijk nadat de kist was binnenge dragen werd op den paleiskoepel de vlag halfstok gehesohen. Het stoffelijk overschot werd geplaatst in de Vierschaar en bewaakt door offi cieren van bat Nederlandscli-Indische lagar. uawu, atubcx twintig vy UA^aaav lij het paBseeren van het stoffelijk over ichot zag meri* onder het dichtopeenge- tweede kamer. Vergadering van Woensdag DEPARaEMENT VAN DEFENSIE. Aan do*orde is het wetsontwerp tot wettelijke voorzieningen naar aanleiding van de opheffing van het departement van Marine en van Oorlog en de instelling van i een Departement van Defensie. De heer Duymaer v. Twist (a.-r.) 1 herinnert er aan, dat hij meer dan eens waai ueeiing heeft uitgesproken voor de werkkracht en bekwaamheid van den Mi nister van Oorlog, doch Juist daarom doet liet bom leed, dat deze Minister met dit ontwerp gekomen is, dat schade moet zijn voor het land. In de regeeringiverklaring stonden twee punten: Instelling van een Departement van Defensie en splitsing an de Marine. Over het laatste punt wordt nog beraadslaagd, doch het staat reeds vast, dat men de gedachte aan een Staatsmarine niet los wil laten. Hoe deze gedachte te rijmen ls met de plannen ten aanzien van de defensie, is spr. niet duidelijk. Wat het personeelsvraagstuk betreft, daarin zal worden voorzien door personeel met Indisch verband. Over het financieels vraagstuk is overleg nog gaande. Alles verkeert nog ln een stadium van studie. De Minister doet nog slechts de eerste stap tot de fusie der Departementen. Dat alle plannen, die in het voornemen van den Minister liggen, een reusachtige taak vormen, die de geheele persoon van den i Minister in beslag zal nemen, behoeft geen betoog. Daarbij komt nog, dat de opleiding van het Indische marinepersoneel aan het Departement van Marine blijft. Dat bij fusie al deze zaken in het gedrang zullen komen, spreekt vanzelf. Spr. wijst erop, dat de eerste oefening van marine-perso neel verlengd zal worden van acnt tot veertien maanden. Als dit een voorbode ls van de te nemen maatregelen, dan moet spr. een ernstige waarschuwing laten hooren. Op 9 Maart heeft de Minister zich nog verontschuldigd, dat h]j niet zoo vlug kon als hij wel wilde, omdat hij twee departe menten moest beheeren. Toch meent de Minister, dqt het beheer van twee depar tementen de kradht van óén persoon niet te boven zou gaan. De Minister overschat hier zijn kracht. Indien de Minister be reid is een nevenschikking te treffen, door voor beide Departementen een direc teur-generaal te benoemen, zal spr„ hoe wel al zijn bezwaren daardoor niet zullen zijn weggenomen, geneigd zijn zijn be denkingen op zij te zetten. De heer Van de Bilt (r.-k.) wil gaarne de verklaringen van den Minister, dat de samenvoeging geen gevolgen zal hebben voor de maritieme verdediging van Indië en dat de gedachte aan één Staats- marine niet wordt losgelaten, vastnagelen. Zij zijn voor hem bevredigend. Een prin cipieel verschil bestaat ln spr.'a oogen niet meer, nu de vrees ls weggenomen, dat de samenvoeging de eerste stap zou zijn naar de losmaking van Indië van Ne derland. Als echter de Bplitsing niet in het voornemen ligt, dan ziet men niet In, dat de zorg voor Marine zoozeer verminderd zou zijn, dat het beheer van het Departe ment een bijbaantje zou worden. Er la op het punt van de splitsing onrust gewekt door de uitingen van de opeenvolgende regeeringen. Spr. wil daarom uitdrukke lijk vastleggen, dat het niet tot splitsing zal komen. Spr. wijst op de beteekenis van vlag vertoon in de verre streken van Tndlë en betoogt verder, dat de doorvoering der beginselen inzake de personeelsorgani satie, neergelegd ln verschillende brieven, de voortdurende zorg van een deskundi gen bewindsman eischt. Spr. acht een op lossing, door den Minister aangegeven, een mógelijk bevredigende. Met groot genoegen heeft spr. gelezen, in hoever het marine-personeel in aan merking kan worden gebracht voor func ties bij de kustverdediging in Nederland, cloch hij zou de zaak willen omkeeren en vragen of de kustverdediging niet geheel bjj de Marine zou kunnen worden ge bracht? Spr. zou deze vraag bevestigend willen beantwoord zien. Omtrent de indienstneming en de op leiding van inlandsch personeel merkt spr. op, dat de proeven, ln Indië geno men, niet zoo schitterend geslaagd zijn- Voor fuselier in het open veld moge de inlander geschikt zijn, binnen in het schip, waar hij den vijand niet ziet, wordt hij bang. Zijn psyche is nu eenmaal anders dan die van den Europeaan. De opleiding van inlandsch personeel eischt veel tijd en geld. Het duurt een tijd, eer de inlander Nederlandsch verstaat; eigenlijk blijft het voor hem een vreemde taal. Men kan er dan ook vrijwel alleen Javanen voor ge bruiken; en de Javaan is voor het oor logsschip niet geschikt. In het „Handels blad" van 80 April oppert „Marin" ern stige bedenkingen tegen het ontwerp. Spr. zou willen vragen, of de Volksraad niet over het ontwerp gehoord moet worden. De quaestie: Inlandsch personeel zou veel breeder en dieper besproken moeten wor den, maar spr. heeft ze slechts even aan gesneden. Hij seu den Mimister nog wil- Hoe de burgemeester van Cottbus de luchtreizigers ontving.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 2