T tweede en laatste blad plaatselijk nieuws gemengd nieuws. VAN DONDERDAG t8 AUGUSTUS 1927. Te Amsterdam slaagde voor de Ver- eeniging van Leeraren in talen en boek houden. en voor Mercurius, de heer A. j£ohn, 1° d® Engelsche Handelscorrespon dentie. Onze plaatsgenooten, de hoeren O. de Graaf en J. Zipp slaagden op 28 en 30 Juli te Amsterdam voor het examen V.E.V. electro-monteur. VROUWELIJKE GETUIGEN. Wij maken belanghebbenden opmerk zaam, dat bij de wet van 23 Juli 1927 Stbl. 270 is beslist, dat vrouwen als getuigen kunnen optreden bij akten verleden voor den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand en den Notaris, alsmede bij proce dures. VERHOOGDE VLEESCHPRIJZEN. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie zijn de vleeschprijzen verhoogd. Dit houdt verband met de stij ging der prijzen van slachtvee. Voor de vleeschleveranciers, die door aanbesteding aan vaste prijzen gebonden zijn (levering aan Marine e.d.) is dit een tegenvaller. Naar men ons mededeelde, zijn door hen in verband met de aanzien lijke prijsstijging, rekesten aan de betref fende autoriteiten gericht met verzoek een toeslag op de aanbestedingsprijzen te mogen berekenen. B0TTERDAM8CHE BEZOEKERS. Gistermorgen om 9.18 uur kwam hier van Rotterdam een goedkoope trein, die niet minder dan 670 dagjesmenschen in onze stad bracht. Jammer, dat het weer zoo somber was, waardoor Helder er niet op z'n voordeeligst uitzag en de trek naar Huisduinen niet groot was. Gelukkig klaarde het weer op den dag op en 's middags trokken er dan ook ver scheidene naar Huisduinen om een bezoek te brengen aan het Badhuis. Het was te guur en winderig om op het strand te gaan zitten. Wij menschen van de zee zijn niet voor een klein geruchtje vervaard en laten ons dan ook niet zoo spoedig van het strand verjagen, wanneer je echter nit de stad komt, bedenk Je je nog wel een* een keer extra om in den kouden zee wind van het strand te genieten. Ook „Denneheuvel" werd druk bezocht en zoo was voor de Rotterdammers de reis naar Helder toch niet tevergeefs en heb ben zij nog genoten van de middagzon over een schuimende zee en de geweldige wolkenbonken, die zich stapelden, ontzag wekkend, bovenden horizon, als een groot- sche bergketen. Te ongeveer kwart voor zeven gister avond vertrok de trein weer naar Rotter dam. Volgende week kunnen we een tegen bezoek brengen; men zie daaromtrent het bericht hieronder. NOG EEN GOEDKOOPE TREIN. Behalve de goedkoope trein naar Arn hem, op volgende week Woensdag, loopt er Donderdag weer een goedkoop trein en wel naar Den Haag en Rotterdam, met in laatstgenoemde stad een boottocht door de havens, met een der salonbooten van de reederij Fop Smit en Co, De prijzen voor heen èn terug (de boot tocht inbegrepen) bedragen voor de sta tions gelegen tusschen Helder en Heer- bugowaard: 2e kl. 4.fl5, 8e kl. 8.26. De heenreis geschiedt van Helder om 6-42 u., Anna Paulowna 6.57, Schagen 7.10. Aankomst te Den Haag 9.26, Rotterdam (Maas) 10.06, Vertrek van Rotterdam 19.21, Den Haag 20.06. Aankomst te Sohagen ^•02, Anne Paulowna 22.16 en Helder 22.80 n m BRANDBLU8CH-DEMONSTRATIE. Dinsdagavond werd door de E(erste) N(ederlandache) B(randblusoh) Onderne ming) op het plein aan de Viachmarkt een demonstratie gegeven met het E.N.B.O.- apparaat, om de bluschkracht van dit ap paraat aan te toonen. Een groote menigte was getuige van deze demonstratie, die werkelijk met suoces gegeven werd. Bij het ontstaan van brand zijn het de eerste vÜf minuten die beslissen, wordt het vuur h.1. direct bij het uitbreken bestreden, dan kan men het spoedig meester worden, vooral als men een goed werkend hand- hrandblusch-apparaat voor het grijpen heeft. Echter de meeste apparaten hebben een gebrek, n.1. dat zij na eenige jaren niet meer werken door technische fouten, kranen die niet opengaan, verstopte pij- Pen, en»., waardoor het toestel volkomen nutteloos wordt, daar direct ingrijpen na ™urlijk noodzakelijk is. Het E.N.B.O.' ^Pparaat 'bestrijdt T> vuui» door middel van aehulm, waaraan geen vuur, van welken aard ook, weerstand kan bieden. Verder is de behandeling hoogst eenvoudig, door al leen het apparaat om te keeren spuit dit direct zijn bluschstraal uit tot op een leng te van vijftien M. De proeven hiermede ge- tokten ook werkelijk volkomen, zoodra het ®°huim in aanraking kwam met het vuur doofden de vlammen onmiddellijk Wil men zich dus tegen brand' beveill- L ^„i„ gen, dan doet men verstandig zloh een 1 dienstboden Intern, 1 l ®-N.B.O.-apparaat aan te schaffen. De houding, J keuken wei me J Prils ls heel laag gesteld, terwijl men de vrouw, 4 werksters. "d®*4 "V-on ook in huur kan krijgen. Totaal 17 personen PROVINCIALE MEETING VOOR GEHEELONTHOUDING. Men schrijft ons: Door het Meeting-Comité der Neutrale Geheelonthouders-Organisaties, bestaande uit vertegenwoordigers van den Alg, Ned. Geh. Onth. Bond, -de Intern. Orde van Goede Tempelieren, de Ned. Ver. tot Af schaffing van Alooholh. Dranken en de Spoorw. Onth. Ver., wordt op Zondag 21 Augustus e.s. in Alkmaar een provinciale meeting belegd voor geheel onthouding en plaatselijke keuze. De meeting wordt voorafgegaan door een optocht, welke op de Handelskade aldaar wordt opgesteld, waarna om één uur met muziek en ontplooide banieren naar het meeting-terrein (den Stedelijkin Muziek- tuin in de ^lkmaarderhout) wordt ge trokken. Op de meeting zal het woord gevoerd worden door Ds. W. Banning uit Sneek en Alb. Meilink uit Amsterdam. Door de Geh. Onthouders-Zangvereeniging „D. O. S." van Krommenie wordt o.a. de Cantate „Lentenachtsfantasie" ten gehoore ge bracht, terwijl de Arb. Muziekvereeniging „Excelsior" van Alkmaar eenige muziek nummers ten beste zal geven. De gunstige ligging van het terrein en het mooie doel zullen ongetwijfeld vele be zoekers uit den omtrek naar de meeting trekken. Voor de verder-afwonenden is er ruimschoots gelegenheid deel te nemen aan één der boot-, fiets- of autobus-tochten, wilke vanuit verschillende plaatsen naar Alkmaar gehouden worden. REVUE HENRI TER HALL. Omtrent de nieuwe revue van Henri ter Hall, welke hier op 6, 6 en 7 September a-S. wordt opgevoerd, schrijft: ,X>e Maasbode" Verleden jaar dachten wij al, dat ter Hall niet hooger zou kunnen reiken, maar dezen keer heeft de ondernemende revue-koning t tooh bestaan al het voorgaande weer te over treffen. Dezen keer heeft de Revue een even verraseenden als gelukkigen inzet. Dagblad van Rotterdam": De costuume, naar ontwerpen van mevr. ter Huil vervaardigd, zijn van een weelderige praot en de belichting tooveert dat allee in zulke wonder-scboone tinten en kleuren, dat ook deze revue ongetwijfeld oen euoeee zal worden. Vooral de finales „De Orchideeën' „Het diepzee-aquarium" en „De ridderorden vormen schitterende glanspunten ln dit goheol van rijke kleedlj. VERSLAG DER GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS OVER DE MAAND JULI 1927. Mannen. Aanvragen kwamen in om: 1 boeren arbeider, 3 bankwerkersleerlingen ben 18 jaar, 4 bank werkers-vliegtuigmakers, 1 betonwerker, 1 chauffeur, 1 draaier, 3 electriciens, 1 electricien-halfwas, 1 electriciensleerling ben. 18 jaar, 7 grond werkers, 1 hulp doodgraver, 4 hooiers, 1 kantoorbediende, 1 loopknecht, 2 loop jongens ben. 18 jaar, 7 losse-werklieden, 1 letterzetter, 1 koperslagérs-leerling ben. 18 jaar, 6 matrozen, 2 monteurs-chauf feurs, 1 pijpfltter, 1 plaatwerker-koper slager, 4 scheepmakersleerlingen ben. 18 jaar, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 2 schil dersleerlingen ben. 18 jaar, 14 timmer lieden, 8 timmerlieden-halfwas,timmer- inansleerlingen ben. 18 jaar, 39 transport arbeiders, 1 vliegtuigen-rompenlasscher, 1 winkelbediende. Totaal 117 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 ban ketbakker, 1 bouwkundig-opzichter-teeke naar, 1 broodbakker, 8 bankwerkersleer lingen ben. 18 jaar, 2 conciërges, 1 elec- tricien, 1 electriciensleerling ben. 18 jaar, 16 grondwerkers. 1 hulp-doodgraver, 2 kantoorbedienden, 2 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 1 koperslagersleerling ben. 18 jaar,1 ketelmakersleerling ben. 18 jaar, 1 kellner, 1 landarbeider, 32 losse- werklieden, 1 loodgieter, 2 letterzetters, 1 loopknecht, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 1 ketelmakersleerling ben. 18 jaar, 1 matroos, 2 monteursleerlingen ben. 18 jaar, 2 mach. bankwerkers, 1 monteur, 6 metselaars, 8 opperlieden, 1 schilder, 2 schildersleerlingen ben. 18 jaar, 13 tim merlieden, 2 timmermansleerlingen ben. 18 jaar, 1 tuinmansleerling ben. 18 jaar, 72 transportarbeiders, 1 winkelbediende, 2 hooiers. Totaal 188 personen. Geplaatst werden: 8 bankwerkersleer- llngen ben. 18 Jaar, 1 draaier, 5 electri- oiciis, 1 eleotricien halfwas, 1 electriciens leerling ben. 18 laar, 7 grondwerkers, 2 hooiers, 1 hulp-doodgraver, 1 kantoor bediende, 1 koperslagersleerling, ben. 18 jaar, 1 letterzetter, 1 loopknecht, 1 loop jongen, ben. 18 jaar, 1 machinist, 2 ma trozen, 1 pijpfltter voor uitzending naar Curagao, 4 scheépmakersleerlingen ben. 18 jaar, 2 schildersleerlingen ben. 18 jaar, 12 sjouwerlieden, 1 sinidsleerling ben. 18 jaar, 18 timmerlieden, 8 timmerlieden halfwas, 1 timmermansleerling ben. 18 jaar, 89 transportarbeiders, 1 vliegtuig- maker-rompenlasschers, 7 losse werklie den, 1 winkelbediende. Totaal 114- personen. Vrouwen. Aanvragen kwamen ln om: 8 bollen- pelsters ben. 18 jaar, 6 dagmeisjes, 11 dagdienstboden, 2 dienstboden intern, 2 huishoudsters, 2 hulp Ld. huishouding, 1 keukenwerkmeisje. 1 strijkster, 1 wasch- vrouw, 5 werksters- Totaal 88 personen. Aanbiedingen kwamen in van2 bollen- pelsters ben. 18 jaar, 4 dagmeisjes, 8 dagdiensboden, 6 dienstboden intern, 1 huishoudster, 8 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 8 werksters. Totaal 27 personen. Geplaatst werden2 bollenpelsters ben. 18 jaar, 2 dagmeisjes, 5 dagdienstboden, - - - hulp i.d. huls- 1 wauch- Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert op Dinsdag 28 Augustus 1927, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. De agenda vermeldt de volgende onder werpen ter behandeling: Notulen. Vaststelling der notulen van de verga dering van 28 Juni 1927. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten der gemeentebegrooting dienst 1927, der derde $jjzigingsbegrooting 1926 en der eerste w ijzigingsbegrooting 1927; b. Vaststelling der Gedeputeerde Staten van de gemeente-rekening over 1925; c. Verdagingsbesluit van Gedeputeer de Staten op de raadsbesluiten van 28 Juni 1927 tot verkoop van grond aan J. H. Zijp en tot uitgifte van grond in erfpacht aan N. P. Krul; d. Bericht van aanneming der benoe ming van G. J. Grobben als leeraar aan den avondcursus voor het voorloopig di ploma als machinist. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). Salaris-verordening. Voorstel tot wijziging van de salaris verordening 1920. Centrale verwarming. Voorstel om de tegenwoordige wijze van verwarming van het Tehuis voor Ouden 11929. Zonder dat daarvoor vergunning is steld. De keuze-dient daarbij naar hun mee ning -te vallen op een der oudere onderwij zers, die niet ver meer van den pensioen gerechtigden leeftijd is verwijderd. Van de beide», op grond van deze overweging voor op wachtgeldstelling in aanmerking komen de, leerkrachten, nJ. de beeren J. G. Reitsma en G. D. Hagenaar, heeft eerstge noemde er bezwaar tegen, omdat hij een niet onbelangrijk financieel nadeel zou lij den bij eventueele pensionneer!ng, terwijl laatstgenoemde zich niet een op wachtgeld stelling zou kunnen vereenigen. Na gevoerde bespreking met den Inspec teur van het L. O. ert in verband met het vorenstaande, geven B. en W. den Raad in overweging aan den heer G. D. Hagenaar, wegens opheffing van betrekking, met in gang van 1 September 1927 eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van onder wijzer aan de openbare UX.O.-school No. 16, alhier. Aanvrage vergunning ontbreken 7e leer jaar aan de o.L scholen nos. 3 en 10. Bij Koninklijk besluit van 21 September 1923, No. 12, werd' aan deze gemeente over eenkomstig art. 3, 2e lid der L.O.wet 1920 vergunning verleend, dat het onderwijs aan de openbare lagere scholen nos. 4, 6, 6, 11, 12, 13 en 14 (de scholen nos. 12 en 13 zijn sedert opgeheven), minder dan zeven ach tereenvolgende leerjaren mag omvatten in dier voege, dat het 7e leerjaar aan die scho len mag ontbreken. Sedert is bij de wet van 30 Juni 1924 S. 319 de plicht tot het inrichten van een ze vende leerjaar uitgesteld tot riè het jaar van Dagen voorloopig althans te hand haven. Verhuur huls. Voorstel om het huis Prins Hendriklaan 8 te verhuren aan G. J. Grobben. Openbare straat Voorstel tot het overnemen van een ge deelte openbare straat. Subsidie. Verzoek van den Directeur der R.-K. Militaire Vereeniging te Amersfoort om gevraagd zijn dan ook naderhand de 7e leer jaren aan de scholen nos. 3 en 10 opgeheven in verbarid met het afnemen van het aantal leerlingen, dat van dat leerjaar gebruik maakte. Thans bestaan dus nog alleen 7e leerjaren aan de o. 1. scholen no9. 7, 8 en 9. Bij de wet van 23 Juli 1927 S. 269 is de LjO.wet 1920 in dien zin gewijzigd, dat reeds met ingang van 1 September 1927 het z.g. „verplichte** 7e leerjaar wordt inge- men ln hun gezamenlijk schiljven van 1 Juni 1927. Zij beginnen met -te oonstateeren, dat de grondprijs van de cokes, welke Ir. Calten heeft aangenomen hij zijn berekening, te laag is. Ir. Calten stelt dezen prijs namelijk op 12.per ton, franco bergplaats, ter wijl de prijs van de ookes in den afgeloope^ winter in werkelijkheid heeft bedragen 21 per ton, bijl franco levering. De directeuren komen dan ook, door den prijs van 21 per ton als basis voor hunne berekeningen te nemen, tot de conclusie, dat de gasverwarming niet viermaal, doch slechts 2.8 maal zoo duur jt als verwarming met cokes, terwijl zij voorts berekenen, dat, waar het gaa aan het tehuis geleverd werd tegen 4 cent per M'. en de productieprijs van een M®. gas 1.8 cent bedraagt, de gas verwarming in werkelijkheid aanmerkelijk goedkooper zal rijn, omdat de winst, welke de gasfabriek per M®. op het gas maakt, ten goede komt aan de gemeente. Zij zijn dan ook van meentng, dat de verwarming door imddel van gas over de betrekkelijke zeven mkanden slechts 378.meer heeft ge kost, dan in geval de verwarming met cokes had plaats gevonden. Voorts wijzen de directeuren er op, dat Ir. Calten blijkbaar zijn berekeningen heeft gemaakt op gasookes, terwijl het hun be kend is, dat voor centrale verwarmingen in den regel geen gascókes, doch de duurdere gietcokes of brechcokes gebezigd wordt. Ten slotte heeft de Wethouder voor So ciale Zaken nog over deze aangelegenheid geadviseerd. Hij' komt, evenals Ir. Calten en de beide bedrijfsdirecteuren, tot de eind conclusie, dat verwarming met cokes voor het Tehuis voor Ouden van Dagen is te verkiezen boven verwarming met gas. Ons medelid is echter van meerling, dat, mocht het nadeelig verschil ook voor het vervolg beperkt blijven tot slechts 378.—, hij dan gasverwarming boven cokesverwarming zou prefereeren. Hij vreest echter, dat dit niet het geval zal zijn, omdat de prijzen, welke in len afge-loopen winter voor de gascokes zijin gemaakt, exhorbitant hoog zijn geweest. Wij kunnen ons met de eindconclusie van voerd. Het aantal leerlingen, dat bij den adviseurs in deze aangelegenheid niet aanvang van het nieuwe schooljaar van hetpereenigen en wel op grond van de vol- 7e leerjaar gebruik zal maken bedraagt Hl, j ^ende overwegingen. of gemiddeld ongeveer 26 per klasse. Zoo- - lQOfi lang dan ook niet de 7-(jarige leerplfcM is voor het dienstjaar 19J e u subsidie uit jnge-voepd, bestaat er geen enkele reden het ^gemeentekaste mogen ontvangsten bestaarde aantal 7e leerjaren uit te breiden. bedrage van 60.voor de exploitatie van het R.-K. Militair Tehuis te Amers foort, met afwijzend advies van Burge meester en Wethouders. Onderwijs. Voorstel om den onderwijzer van School 15 G. D. Hagenaar eervol ontslag te ver leenen (op wachtgeldstelling). Onderwfls. Voorstel om ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het hebben van een 7e leerjaar aan de scholen 3 en 10. Grondbedrijf. Voorstel tot het verhuren van land aan R. Korver. Verzoek van den heer P. A. Smits om te willen mededeelen, welke overwegende motieven of onoverkomelijke bezwaren er toe hebben geleid, om met passeeren van de in gemeentedienst z.Lz. aanwezige be kwame krachten, iemand van buiten te be noemen, tot le machinist bij de Water leiding. i i 11. Voorstel tot verhoring van het perceel Prins Hendriklaan 8 aan G. J. Grobben. B. en W. schrijven aan den Raad: In verband met het feit, dat de tegen woordige huurder van de woning Prins Hendriklaan 8. de heer M. J. W. Rienks, een ander huis in deze gemeente gaat be trekken, komt deze woning met ingang van 16 October a.s. vrij van huur. De heer G. J. Grobben, leeraar aan de Zeevaartschool alhier, is bereid het perceel te betrekken tegen denzelfden huurprijs als die, welken de heer Rienks ervoor be taalde, namelijk 660.per jaar. De woning dient echter, om ln behoor lijk verhuurbaren toestand gebracht te worden, eenige verbeteringen te onder gaan, welke zullen bestaan in: a. het vernieuwen van het behang ln 8 kamers en het gedeeltelijk bijverven van die kamers; b. het verven van de keuken en c. het herstellen van stucadoorwerken en het wüzigen van de electrische ge leiding. De kosten van deze verbeteringen zijn in totaal geraamd op 290.—. B. en W. verzoeken den Raad hen te machtigen tot uitvoering van deze werk zaamheden en tot onderhandsche verhuur van de woning aan den heer G. J. Grobben. In verhand met de laatstgenoemde wets- wljzlglng zal het dtm echter noodig zijn, dat een! vergunning als boven omschreven, eveneens wordt verkregen voor deo.1. scholen nos. 8 en 10. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen, overeenkomstig art. 3 der L-O.- wert 1920 aan de Kroon te verzoeken ver gunning te verleenen, dat aan de o. I. scho len no9. 3 en 10 geen zevende leerjaar wordt verbonden, Voorstel tot overname van een gedeelte openbare straat De zijstraat van de Bassingracht alhier, kadastraal bekend in deze gemeente als Sectie C, No. 8724, behoort voor een V» deel in eigendom toe aan deze gemeente, voor V» deel aan de gebroeders Mrs. S. IL, C. en G. Bakker, respectievelijk wonende te Zie- rikzee, Groningen en Apeldoorn, en voor het overige l/« deel aan J. Verfaille land eigenaar alhier. (De heer Mr. 8. R. Bakker, tevens ale gemachtigde van zijn beide broeders, en de heer J. Verfaille, verklaarden zich op een dezerzijds gedaan verzoek bereid om hun aandeel in de straat, welke toch reeds in be heer en onderhoud is bij de gemeente, aan de gemeente te schenken. In verband daarmede geven B. en W. den Raad in overweging deze schenking te aan vaarden. Verwarming van hef Tehuis voor Ouden van Dagen. B. en W. schrijven aan den Raad: In de vergadering van 10 November 1926 werd ons voorstel, om de verwarming van het nieuwe Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Kerkgracht centraal te doen geschie den door middel van gas, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op grond van de ondervindingen met deze verwarming, opgedaan gedurende het winterseizoen 1926/27, loopende over zeven maanden; meende het Burgerlijk Arm bestuur alhier, welke instelling het beheer voert over het tehuis; ons, bü zijn schrijven van 81 Mei 1927, No. 951, te moeten voor stellen om te bevorderen, dat de gasver warming zoude worden vervangen door een centrale verwarming, welke gestookt zou worden met ookes, omdat volgens het Be stuur gebleken was, dat de gasverwarming de exploitatie van het tehuis ongunstig be ïnvloedde en mede, omdat het Bestuur de zekerheid niet had gekregen, dat de gas verwarming WJ zeer strenge koude, welke er in denl afgeloopen winter niet geheerscht heeft, wel voldoende zou zijn l» Het vraagstuk van de verwarming van Ontslag (op wachtgeldstolling) boven tallige leerkracht U.L.O.-schooL Blijkens mededeeling van het Hoofd der het tehuis had reeds, vóórdat wij het boven- openbare UXX).-sohool alhier zal het aan tal leerlingen dier school per l September as. vermoedelijk bedragen 110, t. w.: le leerjaar 40, 2e leerjaar 26, 8e leerjaar 21 en 4e leerjaar 24. Waar het totaal aantal leerlingen hier mede belangrijk beneden! 180 ls gedaald, staat het wel vast, dat voor langen tijd de 6e leerkracht voor rekening der gemeente zal moeten worden genomen, waarmede ook met hef oog op de aanspraken der bijzondere Schoolbesturen ingevolge art. 100 der LX).- wet 1920 een belangrijke uitgave voor de gemeente zou zijn gemoeid. Het Hoofd deelt echter mede, dat; on danks de noodzakelijke splitsing van het le leerjaar met bet oog op het aantal leerlingen en van het 4e leerjaar met het oog op de vorderingen dier leerlingen, met 6 leer krachten de zaak zoodanig is te regelen, dat het onderwijs geen ernstige, stoornis onder vindt. Op grond van het bovenstaande achten B. en W. het in verband' met den toestand fler gemeente-flnanciën wenschelljik, dat een der leerkrachten der UX.O.-school genoemd schrijven ontvingen, onze volle belangstelling, omdat van meer dan een zijde werd beweerd, ook vooral dopr som mige raadsleden, dat de verwarming door middel van gas voor het tehuis te nadeelig was. Wij stelden ons daarom ln verbinding met een deskundige, namelijk' met Ir. J. Calten, advlseerend ingenieur te Amster dam, die het systeem van verwarming van het tehuis ter dege heeft onderzocht eü met een vertegenwot rdiging uit ons Col lege, alsmede ln tegenwoordigheid van den Directeur van Gemeentewerken en van den; Secretaris-Penningmeester van het Burger lijk Armbestuur, besproken; terwijl hij zijn bevindingen dienaangaande nader heeft uitr gewerkt in een schriftelijk advies, dat hij ons verstrekte bij zijn schrijven Van 16 Mei j.l„ en waarbij hij tot de conclusie komt, dat centrale verwarming van het tehuis door middel van gas ongeveer viermaal zoo duur ls als verwarming met cokes. De directeuren der Water- eni Llchtbe- drijven en van Gemeentewerken,, wie wij het advies ter beoordeeling, toestuurden, leverden! daarover een min of meer criti- ■Wanneer de Gasfabriek voor hetko mende winterseizoen het gas levert tégen een prijs van 2 cent per M'. (kostprijs 1.8 oent per M'.), zoodat dan door het bedrijf nog een kleine winst wordt gemaakt, ent de ookesprijs blijft gedurende den aanstaanden winter op hetzelfde niveau als in den afge loopen winter, waarvoor naar onze meening vrij groote zekerheid bestaat, dan zal bet werkelijke nadeel, dat de gemeente zal lij den, bjj gebruik van gas in plaats van cokes, zeer gering zijn (zie het hooger ge- noemd rapport van de Bedrijfsdirecteuren). Voorts zal, wanneer besloten wordt tot ver warming met ookes; de verandering van ketels en bijkomende werkzaamheden., vol gens een raming van den Directeur van Gemeentewerken, bedragen 3220.ter wijl de vrijkomende gasketels vrijwel waar deloos zullen zijn. Dit bedrag van 3220.zal, gerekend op een afschrijving in 10 jaar, een jaarfljk- sche uitgaaf vorderen van pLm. 400. dus nog ruim zooveel als thans het zuiver nadeelig resultaat per jaarlijkschen stook- tijd (7 maanden) heeft bedragen. Wanneer wij dan daarbij nog in het oog houden, dat de bediening van een gas-verwarmlngsin- stallatie goedkooper en in elk geval veel ge makkelijker en zindelijker is dan een instal latie voor gebruik van ookes of andere brandstoffen, dan meenen wij, dat het niet gemotiveerd is reeds thans tot wijziging over te gaan. En in die meenhng worden wij nog ver sterkt door (te overweging, dat de techniek op het gebied djer centrale verwarming door middel van gas nog bij voortduring vorde ringen zal maken, zood&t de kans vrij groot is, dat de gemeente, bij het thans vervangen der gasketels door andere, bin/enkort daar van berouw zai hebben. De vrees, die het Burgerlijk Armbestuur uit ln zijn schrijven, dat de gasverwarming bij zeer strenge koude onvoldoende zou kunnen zijn, meenen wjj op grond van het advies van Ir. Calten, waar deze zegt, dat het verwarmend oppervlak der radiatoren voldoende is te achten, als niet gemotiveerd te mogen beschouwen. Tenslotte zijn wij van oordeel, dat het stoken met gas, wanneer dit nog meer, dan tot dusver geschied is, met overleg en in den eersten tijd onder toezicht van een be kwaam persoon plaats heeft, nog zuiniger zal kunnen geschieden dan nu plaats had. Ook hier moet de ervaring het hare doen. Op grond' van een en ander stellen B. en W. den Raad voor, voorloopig nog geene vsrandering in/ de stooklnstallatie te doen aanbrengen'. wordt ontslagen en op wachtgeld wordt ge- sche beschouwing, welke U vindt opgeno- Binnenland. Groote brand te Leidschedam. De bekende graannuuüderiJ Het Hert een ruïne. De groote graanmaalderij van de firma Blonk Zonen aan den Oostvlletweg even bulten het dorp Leddschendam is Dinsdag avond door brand geheel verwoest. De vlammenzee werd met 8 stralen wa ter bestookt. De vlammen sloegen uit de tweede verdieping. Achter het gebouw stond een groote stal, waarin zich vele koeien, paarden en var ken.» bevonden, die in allerijl naar een an deren stal werden gebracht. De stal werd goed vochtig gehouden en zoodoende be schermd tegen de groote hitte der vlam menzee en de overwaaiende vonken. Een geluk is, dat de wind zuidelijk was en dat ae rook en vonken zoodoende over de wei landen wegdreven ln plaats van neer te komen op do nabijgelegen hulzen. Ondanks de krachtige bestrijding v»n het vuur woedden de vlammen met onver minderde hevigheid voort. Benedenverdie ping, eerst, tweede en derde verdieping waren omstreeks zeven uur een zee van V

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5