T Tweede Blad. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1927 proefpolder te andijk. het politie toezicht op de noordzee. centrale bond van transport arbeiders. ONJUISTE VERKLARING VAN EEN ARTa De grootte van dern proefpolder te Andijk bedraagt 40 H.A. De kosten van het proef- veld dat daarop zal worden aangelegd, wordt geschat op ongeveer 1.4 millioen gul den. dat wordt dus 36.000 per H.A. Dat is veeh De grootte van de geheel© cultureele drooglegging zal 220.000 H.A. bedragen, dus daarnaar gerekend kost het proefveld 64 gld. per H.A., dat is weer weinig, vooral ook omdat men door het proefveld de cul tuurwaarde van het nieuwe iand leert kennen. Een adres van de Reeders- vereenlglng voor de Neder- landsrhe harlngvLsscherlJ. Eenige dagen geleden kreeg de Ree- dersvereenighig voor de Nederlandsche haringvisscherij de mededeeling, dat de minister van marine den commandanten der politiekruisers had gelast, het ter rein op en be-Oosten de Doggersbank tot in de Duitsche bocht, voor zoover be- vischt door Hollandsche vaartuigen, ge regeld te bekruisen, hetgeen vanzelf In hield een meer intensief toezicht. Een en ander hield mede verband met door Deensche snurrevaarders bij den com mandant van de Deenschen politlekrulser Diana Ingediende klachten over last en schade, hun berokkend door Hollandsche treilers. Gelijktijdig gewerd de Reedersvereenl- ging het bericht, dat het In dienst stel- len van een derden politie-kruiser gedu rende het tijdvak September—December, zooals in vorige jaren geschiedde, uit een personeels-oogpunt zeer bezwaarlijk zou zfjn en dat daartoe derhalve niet eer der zou worden overgegaan dan na ge bleken dringende noodzakelijkheid. Het hoofdbestuur der Reedersvereeni- ging voor de Nederlandsohe haringvis- scherlj heeft zich thans met een adres tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gewend, waarin wordt her innerd aan zijn in vorige jaren bij de re geering ingediende adressen, houdende klachten over het vernielen van Holland sche haringnetten door Deensche snurre- vfladers. Het is alleszins begrijpelijk aldus het adres dat wanneer schepen, van mechanische kracht voorzien, zooals treilers en snurrevaadera, elkaar reeds last en schade berokkenen, zij weinig zullen doen om het vischtuig van onze drijfnetharingvlsschers te sparen. Voorts wordt gewezen op het feit, dat onze ha- ringvisschers de laatste jaren niet meer zoo Oostelijk van de Doggersbank dur ven te visschen uit vrees voor verlies van netten, tengevolge van de stoomtrel- lers en snurrevaaders, die daar hun be drijf uitoefenen en er niet tegenopzlen, door de haringnetten te stoomen, er in te ankeren of af te kappen. Het hoofdbestuur der reedersvereeni- ging juicht daarom een intensiever poli- tie-toezicht op en en be-Oosten Doggers bank ten zeerste toe, doch meent, dat dit alleen te bereiken valt door uitbreiding van het aantal politiekruisers gedurende de maanden SleptemberDecember. Bij hernieuwing, roept het dan ook de mede werking van de regeering in om den da tum van indienststelling van een derden kruiser te bespoedigen. Door den Centralen Bond van Trans portarbeiders zullen dit najaar eenige landelijke vakgroepconferenties worden belegd, welke noodzakelijk zijn geworden ten gevolge van den aanhoudenden groei van het ledental. Op deze landelijke vakgroepenoonfe- renties zal een concreet program van practische eischen voor iedere groep worden opgesteld en daarnevens zal wor den bepaald, welke maatregelen door den bond zullen worden getroffen teneinde de verwezenlijking dezer eischen te bevor deren. In het algemeen zullen deze program- eischen betrekking hebben op de rege ling van den arbeidsduur, de bevordering van de veiligheid in het transportbedrijf, de jaarlijksche vacantie en de pensionee ring der oude arbeiders. Binnenland. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ LEIDEN. Donderdagavond omstreeks 8 uur heeft bij de Haagsche Schouw onder Oegstgeest bij Leiden een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen zijn gewond, van wie twee zeer ernstig, en waarbij een meisje van 11 jaar het leven heeft verloren. Omtrent de oorzaak van het ongeluk wordt het volgende gemeld Uit de richting Amsterdam kwam op weg naar Den Haag de Belgische auto B 61777, bestuurd door den heer Omer Prosper Adam, uit Iseghem (België). Naast den chauffeur zat de eigenaar van den auto, de heer Gheysen, eveneens uit Iseghem. Naar dezen mededeelden, wil den zij stoppen voor een met twee paar den bespannen wagen, die voor hen uit reed, waarbij de auto echter slipte (het regende en de weg was ter plaatse ge- asfalte- rd) en naar links van den weg uitgleed, juist op het oogenblik, dat van den anderen kant een Ford-auto aankwam. Een botsing was niet te vermijden en de Ford werd gedeeltelijk in elkaar gereden. Van de menschen, die in de Ford (ge nummerd E 10014) zaten, een echtpaar, hun elfjarig dochtertje en nog een dame, werd het echtpaar ernstig gewond, vooral de man, ook de dame was er vrij ernstig aan toe. Het meisje werd op slag gedood. Er wordt beweerd, dat de Belgische auto zeer snel gereden heeft. Een deskundige deelde desgevraagd mee, dat naar zijn meening de vier rem men van den Belgischen auto in orde waren. De handrem stond echter los. Het ongeluk ia volgens hem een gevolg van het slippen van den auto. Op last van den officier van justitie is de chauffeur van den Belgischen auto in hechtenis genomen en naar Oegstgeest overgebracht. Het onderzoek heeft tot ruim half tien geduurd. Daarna is met het opruimings- werk begonnen. De auto's zijn in beslag genomen. De rechtbank te Leeuwarden heeft Dinsdag vonnis gewezen in de zaak te gen een arts, die aan den ambtenaar van den burgerlijken stand aldaar had doen ter hand stellen een verklaring, inhou dende, dat na persoonlijke schouwing hem gebleken was, dat iemand was over leden aan apoplexie, terwijl de betrok kene inderdaad door zelfmoord een eind aan zijn leven had gemaakt De arts had gehandeld op dringend verzoek van een verwant van den overledene, omdat deze anders fatale gevolgen vreesde voor een hevige zenuwoverspanning. De rechtbank heeft den arts, overeen komstig den eisch, veroordeeld tot 100 boete of 20 dagen hechtenis en de aan gevoerde verweren, verworpen. GENEESKUNDIGE BEHANDELING VAN AMBTENAREN. De Ambtenaar meldt dat de bij dienst order aan de ambtenaren bij de Rijks verzekeringsbank meegedeelde bereidver klaring der regeering, den ambtenaren bij ziekte, als gevolg van een ongeval in en door den dienst vrije geneeskundige behandeling te verleenen op den voet der regelingen voor het personeel onder de Ongevallenwet vallende, voor het geheele rijkspersoneel geldt MANSLAG TE VLAARDINGEN. Toen Donderdagavond om half zeven de 28-jarige ongehuwde arbeider A. v. d. L., wonende te Vlaardingen, zich bij den portier van het havenbedrijf Vlaardin genOost aan de Vulcaanhaven aldaar om werk vervoegde en hem gezegd werd, dat dit er voor hem niet was, trok hij zijn revolver en loste bout portenteen schot op den portier, den 23-jarigen on- gehuwden J. Bos. De kogel trof deze In het voorhoofd. In zorgwekkenden toe stand werd de portier naar het zieken huis vervoerd, waar hij ls overleden. De dader is onmiddellijk gearresteerd. VAN EEN VERLIEFDEN MARINIER. In de Marine-kazerne te Amsterdam werden dezer dagen plotseling uit een wachthuisje een revolver, benevens een pakje patronen vermist. De politie van het bureau Kattenburg werd van dit feit in kennis gesteld en begon met een onderzoek, dat spoedig was afgeloopen. Met de Sacco- en Van- zetti-kwestie had dit heele geval niets te maken, doch er bleek een causaal ver band te bestaan tusschen deze revolver, de patronen en.... de liefde. De politie had spoedig een marinier bi) den kraag, die zich aan den diefstal had schuldig gemaakt. De man, die nog danig in de war was, deed een verhaal betref fende een meisje, dat zijn liefde niet naar zijn zin beantwoordde. Om haar tot an dere gedachten te zijnen opzichte te bren gen, nam hij de revolver mede. Doch on derweg kreeg hij berouw en wierp het wapen in de Nieuwe Heerengracht, op welks modderigen bodem het niemand kwaad kon doen. De politie heeft er naar gedregd, doch het nog niet gevonden. De arme marinier is naar Helder overgebracht, om berecht te worden. Een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad nabli Lage Zwaiuwe, doordat een goederentrein derailleerde. Behalve twee gewonden, werd er ook nog groote materieele schade aangericht. Een 60-]arig Pikeursjubileum te Sappemeer. Bas Schippers werd te Sappemeer gehuldigd, daar hij 60 jaar pikeur was. Men ziet hier den jubilaris gelauwerd achter Norbert Q. Voor het paard de heer van Stralen voor wien Schippers reed. -•••••• '5 - SMP Van den Landdag van den Bljxon- deren Vrljwlligen Landstorm te Barneveld. Z. Ex. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine hield een rede over «Onze Nationale Goederen». De Zuiderzeewerken bl] Zurig. Een gevlochten zinkstuk wordt met basalt verzwaard en Hierboven een foto van de werkzaamheden. Nablj de halte Kalfjeslaan heeft op den onbewaakten overweg °"0eluk plaats gehad. Juist toen een trein in de richting A-alsn P - *tlde een melkauto den overweg oversteken, met het gevolg da - trein gegrepen en totaal vernield werd. De 18-jarige bestuurder vervoeren werden zwaar gewond. Een vrachtauto staat klaar om de overblijfselen vervotien. tot zinken gebracht Van da Internationale „Toer door Nederland" die vier dagen duurde. Hierboven de Finish, die plaats vond op den Rijksstraatweg voor Huize Buitenlust te Bussum. Als eerst aankomende Rudolf Wolke, als 2e Ebellng (belde Duitschland) en als 8e en eerste Hollander Jan Maas.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 5