Finale Uitverkoop. Derde Blad. BINNENLAND BUITENLAND. VAN ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1927 BEMALING VAN DEN ANNA P AULOWN A-POLDER. Ged Staten keuren «Ie plan nen van prof. Viseer goed. Gedeputeerde Staten van N.-Holland hebben thans goedgekeurd de door prof. M. F. isser te Wageningen ontworpen plannen voor een nieuw electrisch water gemaal van den Anna Paulowna-polder, waartegen de hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat eerst bezwaar had ingebracht, omdat hij den Ouden Veerdam meer geschikt oordeelde als plaats van vestiging. Het polderbestuur had ln zijn vorige vergadering met alge- meene stemmen besloten te blijven bij zijn besluit om het nieuwe gemaal te stichten op de plaats van het thans be staande. DE TEMP8 OVER NEDERLAND. Louls-Lucien Hubert beschouwt ln een brief, dien hij ln de Temps aan ons land wijdt van den eersten hebben wij een paar dagen geleden melding gemaakt Nederland als het land van water. Daar la vooreerst de Noordzee: zij heeft geen bevalligheid, maar zij heeft meer: ka rakter. Den spreekt Hubert over de Zuider zeewerken en de drooglegging daarvan: geweldige onderneming, die wel de maat aangeeft van den vastbesloten, opbou- wenden geest van het ras. Ton slotte becchouwt de schrijver ln de schrijver ln de Tenpa de Hollandsche kanalen, de hartaderen van het land, het kanalen-landschap van Holland, waarin men htt gansche leven van Holland RELLETJES TE ROTTERDAM. Een grooie schoonmaak op den Goadschen Singel. Vele gewon den en enkele arrestanten. Opnieuw le de Goudscihe Singel te Rot terdam Donderdagavond het tooneel ge weest van een veldslag tusschen de poli tie en een groote menigte oproerkraaiers waaronder natuurlijk weer veel kwa ljongens die er op uit waren het de politie lastig te maken en een geduchte herrie uit te lokken. Op den Goudischen Singel was dezelfde bende van Woensdagavond weer tegen achten verzameld en de politie besloot maar dadelijk met groote kracht op te treden en elk verzet met geweld den kop in te drukken. Terstond werden charges uitgevoerd en in korten tijd was het plein, waarop Jonker Fransstraat, Heerenstraat en Goudschen Singel uitkomen, geheel schoongeveegd. Een heel cordon werd rond dit plein opgesteld en niemand nocbt den Goudschen singel op. De re chercheurs begonnen daarna, bijgestaan door twee bereden agenten den Goud schen singel in de richting van den Pom- penburgersingel schoon te maken. Daar bij hebben vele relletjesmakers een ge ducht pak slaag met den gummistok op- geloopen. Tot drie, vier maal toe hebben de rechercheurs op dit deel van den Goudschen singel charges uitgevoerd, waarna dit stuk tot bij den Pompenbur- gersingel vrijwel geheel leeg was. Inmiddels was het op den Goudschen singel in de richting van het Oostplein buiten de afzetting, nog steeds drukker geworden en herhaaldelijk werd uit deze menigte met stoenen naar de politie ge gooid. Maar dit spelletje was slechts van kor ten duur, want uit de Heerenstraat kwa men nog meer politiemannen opdagen, en daarbij waren niet minder dan 8 agen ten te paard. 8 agenten te paard werden in front colonne over de volle breedte van den Goudschen Singel opgesteld, daartus- schen stelden zich tol van agenten op, deels met getrokken sabel, deels met don gummistok ln de vuist. Bij Iedere zij straat aan de zuidzijde werd halt gehou den en de menschen, die in dl» straten schrikaanjaging werden weer verschillende soMt gelost Te ruim twaal* uur rukte de poli tie in. DE RETOURCOMMI8SÏE8 BIJ DE GASFABRIEKEN. Voor eenigen tijd hebben wij reeds melding gemaakt van de door den heer v. d. Stel, in Het Volk, gedane onthullingen omtrent de corruptie, die bij verschillen de gemeentelijke gasbedrijven zou be staan. Verschillende van de betrokken gemeentebedrijven werden door hem reeds met name genoemd. Dit geeft den beer J. L. Vlemlng, tot voor kort chef van den Indischen belas ting accountantsdienst die de oprui ming van het retour-oommisiekwaad in Indië medemaakte en dus deskundig is aanleiding, eveneens in „Het Volk", een beschouwing te geven over de z.i. beste wijze voor het doen verdwijnen van dit kwaad. Zullen zoo vraagt hij zich af ook hier /vriendjes in bescherming worden genomen, zullen ook hier, uit angst om mede-verantwoordelijk gesteld te worden wegens onvoldoende oontröle of anders zins, autoriteiten en autoriteitjes, elkaar helpend, vergoelijkend, sussend potreden en, waar mogelijk, „den doofpot" han- teeren? Of zal met krachtige hand getracht worden thans het kwaad uit te roeien? Ik hoop van harte het laatste, maar dan zal de regeering leiding moeten geven en zullen provinciale, gemeentelijke en an dere autoriteiten zooveel mogelijk één krachtige lijn moeten trekken. Met hier en daar een gasdlrecteur te schorsen of te ontslaan treft men Indivi dueel een willekeurig ambtenaar met zijn gezin, zonder meer. N u slachtoffers bij tientallen maken, terwijl men eerst het kwaad heeft laten uitgroeien tot groote afmetingen, Is m.1. ook niet verantwoord. Meer afdoend en ook meer menschelijk lijken mij de volgende maatregelen: Voor ieder ambtenaar, hij zij gasdireo- teur of iets anders, die op eenlgerlei wijze retourcommissies of andere douceurs heeft aanvaard, wordt gedurende een re- keren termijn do gelegenheid openge- steldi zender vrees Voor rankune maat regelen en mits zulks uit eigen beweging geschiedt, zijn fout kenbaar te maken en, troepen. De Britsche regeering zou voorts van meening zijn. dat de quaestle van de veiligheid van' Frankrijk geheel afge scheiden is van die van de bezetting van het Rijnland. De bezetting van het Rijn- land staat slechts in verband met het verdrag van Versailles en het later tot stand gekomen verdrag van Locarno. De diplomatieke medewerker verklaart verder, dat men in Londen van meening is, dat de slechte gezondheidstoestand van Briand gedurende den laatsten tijd oorzaak is van het verzaken van de po litiek van Locarno. Hij spreekt de hoop uit, dat Briand met niet al te nauwkeurig omschreven instructies naar Genève gaat. De BritBche nota Parijs, 26 Aug. De hedenochtend aan den ministerraad voorgelegde Britsche nota inzake het effectief van het Rijn- leger, behandelt twee puntende vast stelling van het totale effectief, en de verdeeling der bezettingstroepen. Het eerste punt is opgelost, daar het totale cijfer is vastgesteld overeenkom stig de aanwijzingen van de militaire deskundigen. Wat het tweede punt betrsft zal Frank rijk binnenkort Londen antwoorden en event. nieuwe voorstellen doen, welke die der Engelschen dicht zouden naderen. Het effectief zou waarschijnlijk met achtduizend man worden verminderd. Ingeumden Mededeollng. PRIJZEN BENEDEN INKOOP. Voor zoover valt na te gaan, zijn er bij llinn.ril het spoorwegongeval bij Chamonix geen weerspiegeld kan zien, zooals dit oento- samenscholingen vormden, werden krach-1 zoo mogelijk te herstellen. (Er is wel een Nederlanders om het leven gekomen. In nitr sru>rffif»r.h en trotsen heen-lj^ uiteengedreven. Met sabel en gummi-regeling te maken volgens welke dit if" vnra',h«id«ns. FRANKRIJK. HET SPOORWEGONGELUK BIJ CHAMONIX. De oorzaak. Een-en-twlntig dooden. Genève, 26 Augustus. Het spoorweg ongeluk bij Chamonix, waarbij twintig menschen het leven hebben verloren, Is veroorzaakt door het weigeren van de remmen, waardoor de dalwaarts rijdende trein oen snelheid van 90 kilometer be reikte, en ontspoorde. Daarbij stortte do motorwagen op den wagen, waarin de reizigers zaten en verpletterde hem. en de eerste wagen in het ravijn stortten, in hun val' een1 groot dieel van den miuur aneesleepend. Twaalf passagiers waren op slag dood, de overige omgekomenen over leden korten tijd later aan hun onteettende verwondingen. Onder het ravijn was het een onontwarbaar kluwen van ijzerdeelen en menscheiyke lichamen. De machinist werd in stervendten toestand onder de puin hoop-en van don locomotief gevonden. Toen men hem wilde bevrijden, zei de hiji slechts: „Dat geeft toch niets meer, ge zoudt de heele machine uit elkaar moeten nemen". (De inzittenden van den tweeden wagon hebben hun leven slechts te danken aan de buitengewone tegenwoordigheid van geest van den conducteur Joseph Riberi. Toen hij het gevaar zag, verbrak hij onmiddeffljk de koppeling en zette vervolgens met in spanning van alle krachten de remmen aan, waardoor de wagon tot staan kwam. Toen zakte hij bewusteloos ineen. Zijn tegen woordigheid van geest heeft aan minstens vijftig menschen het leven gered. Hij is door den burgemeester van Chamonix on middellijk voor het Legioen van Eer voor gedragen. Een der inzittenden veifclaardtei, dat het hulpgeschreeuw der passagiers zulk een ontzettenden indruk maakte, dat vele dames, tot wie het gevaar nog niet geheel was doorgedrongen), het bewustzijn verloren. De verminkingen der zwaargewonden zijn zéé ontzettend, dat de meesten hunner, zelfs ais zij er het leven zullen afbrengen, waar schijnlijk blijvend verminkt zullen ziln. NIEUWE BOSCHBRANDEN. Toulon, 26 Aug. Op verschillende plaat sen zijn nieuwe branden uitgebroken. Aangewakkerd dcor don mlstrai breiden zij zich snel uit. nig, geduldig, energisch en trotsoh heen- vloeit tusschen hem en water.... stok is er danig op ingeslagen en hetI zonder gerucht naar buiten" en naar TTTTTVFnTFvvTAsarwFRTJWjiAn "antal Rew0I,den lieV dan ook al spoedig „billijkheid" geschieden kan. In dit ver- ZL IDEKZr.hv isnSt Hr.KiJK A.Mi. de tientallen. band denk ik terug aan de slappe belas- De Zuiderzeevisscherijraad heeft dezer Leden van E. H. B. O. konden allen tingwetten van vóór 1926, die meebracht dagen te Enkhuizen vergaderd. ter plaatse verbinden. j jat ln ons land belastingontduiking vrij- De besprekingen liepen hoofdzakelijk Zoo ging het steeds met nikken voor- wel gewoonte was geworden en aan de over de gevolgen van de reeds uitgevoer- waarts tot aan de Hugo de Grootstraat. verandering in dezen toen, voor het eerst de Zuiderzeewerken en van de voorgeno- paar wer<j rechtsomkeert gemaakt en nujin <je wet op de O. W.-beiasting ln 1016, men afsluiting van de Zuiderzee. werden hoofdzakelijk de zijstraten aan i op ontduiking gevangenisstraf werd ge- Verscheidene viaohers ondervinden, (jen Noordkant onder handen genomen, gteld. De Minister van Financiën heeft zoo werd betoogd, reeds gerulmen tijd zoo werd op den Goudschen weg een I destijds mijn raad opgevolgd en na hef ernstig de nadeelige gevolgen, terwijl het charge uitgevoerd, waarbij de ageuten te i oonstateeren van de eerste ontduiking in werking treden van de artikelen 6 paard en de rijwielagenten de menigte het gold hier het eerste O. W.-belastlng- volgende der Zuiderzeesteunwet nog pebben achtervolgd tot de Veemarkt. Lij biljet dat behandeld werd door een ao- deze charge werden 6 personen gewond, countant alsnog de gelegenheid open van wia een bewusteloos was geslagen, gesteld onjuiste, reeds gedane belastlng- Ook daar hebben de leden van de E. H. steeds op zich laat wachten. Besloten werd, een bespreking aan te vragen met de sub-commissie visscherij van de generale oommissie, ingesteld vol gens art. 8 der Zuiderzeesteunwet, ten einde aan deze sub-commissie uitéén te zetten, hoe dringend noodlg het is, dat voor verschillende zich voordoende om standigheden, als gevolg van de voorge nomen afsluiting, een voorziening wordt getroffen. RADIO-DISTRIBUTIE. In elke gemeente één onder neming. De directeur-generaal der Posterijen B. O. goede diensten bewezen. BU een tweeden uitval werd de Goud- sche Wagenstraat schoongeveegd tot voorbij de Kipstraat. Om half elf was de groote politiemacht weer bij de Jonker Fransatraat terugge komen. In den loop van den avond is het den rechercheurs gelukt een jongen, die met gteenen naar de politie gooide, op heeter- daad te betrappen en te grijpen. Hij is naar het bureau aan de Lange Toren- w(jze gestraft. aangiften, te herzien, mits dit uit eigen beweging geschiedde. Het gevolg hiervan was: zeer belangrijk mindere ontduiking, zeer belangrijk meer financieel profijt voor de schatkist en teruggekeerde ge moedsrust bij velen, die aanvankelijk bij hun oude, verkeerde „gewoonte" hadden volhard.) Wie echter blijft volharden en dus zijn fout niet herstelt, benevens allen die be trokken zijn bij nieuwe gevallen, worden bij de ontdekking op de meest strenge straat gebracht. Later op den avond heeft zijn moeder hem daar afgehaald. Al ln en Telegrafie heeft aan de gemeente- gang van het politiebureau heeft zij besturen een circulaire gezonden, waar- In met betrekking tot aanvragen om machtiging voor den aanleg en het ge bruik van radio-distributie-inrichtingen wordt bericht, dat de verdere bestudee ring van het radio-distributievraagstuk en hetgeen daarbij behoort, heeft geleid tot de indiening bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal van een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Tele- traaf- en Telefoonwet, waarin de bepa- ing is opgenomen, dat bij algemeenen maatregel van bestuur voorschriften worden gegeven o.a. ten aanzien van den aanleg en het gebruik van radio-distri butie-inrichtingen. Het voornemen bestaat ln dion alge meenen maatregel tevens vaat te leggen, dat voor aanleg en gebruik van de hier- bedoelde inrichtingen een machtiging van den Minister van Waterstaat noo- dig is. De behandeling van het wetsontwerp door de Tweede Kamer heeft met het oog op het ingegane reces niet meer in dit zittingsjaar kunnen plaats hebben, ver moedelijk zal dit eerst in het najaar het geval zijn. Komt de gedachte wetsveran dering tot stand, dan zal aanstonds de of- ficieele behandeling van het ontwerp voor den Algemeenen Maatregel van be stuur aan de orde gesteld worden. Bij het verleenen van machtiging voor radio-distributie-inrichtingen zal worden uitgegaan van het standpunt, dat als re gel ln elke gemeente slechts één radio- distributie-onderneming kan worden toe gelaten, waardoor de meeste waarborgen worden verkregen voor een levensvat baarheid en au» in redelijkheid te stellen technische eischen beantwoordend be drijf. Slechts Indien de samenstelling of de uitgebreidheid van een gemeente daartoe aanleiding geeft, zouden meer dan een centrale kunnen worden toege laten, elk werkende ln een afgebakend gebied. De houder van de machtiging zal o.m. den trein zaten er evenwel verscheidene. Tot ds gewonden behooren de heer en mevrouw van Oven uit Den Haag. De heer Van Oven heeft een ernstige been- fractuur, zijn echtgenoote heeft een rib gebroken. De heer van Voorst van Beest pt Den Haag, die zich eveneens in den trein be vond, kreeg slechts eenlge zeer lichte kwetsuren. In de tweeden wagen, die, doordat de koppeling afbrak, niet naar beneden viel, zat nog een Nederlandsche familie van vier personen. Zij zijn met den schrik vrijgekomen. Volgens de laatste berichten zijn er bij het spoorwegongeval bij Chamonix 26 dooden en 80 gewonden te betreuren. Het ongeluk, dat er thans op dezen berg- spoorweg is gebeurd, zal grooten indruk maken, daar er met deze wereld-bekende tandrad-spoor jaarlijks duizenden toeris ten naar de Mer de Glacé gaan om van daar het overweldigende uitzioht op de hooge toppen van het Montblano-gebiec te genieten. haar spruit een geducht geven. De rust was evenwel niet van langen duur. Langzamerhand kwamen weer menschen uit de zijstrpten opzetten en met steenen werden enkele lampjes uit de straatlantaarns verbrijzeld, zoodat het op den Goudschen singel vrij donker werd. Twee rijwielagenten die op sur- veilance langs kwamen werden met stee nen bekogeld, zoodat zij hun revolver trokken en enkele schoten loston. Uit de zijstraten is toen door het publiek terug geschoten. Er werd nu alarm gemaakt en tegen 12 uur is opnieuw een groote razzia gehou den, waarbij vele schoten zijn gelost, De verschillende ondernemersorganisa ties nemen het besluit dat geen van hun leden op straffe van royement en het pak slaag ge- betalen van een flinke boete retour commissies of soortgelijke douceurs zul len geven. Ik ben er van overtuigd, dat de meesten van ben, die zich thans aan dit euvel schuldig maken, het gaarne zullen nalaten, als hun concurrent het ook nalaat en zij dus niet de dupe kun nen worden van des ooncurrent's prak tijken. De ondernemer die volhardt ln zijn af keurenswaardig optreden1, wordt onher roepelijk uitgesloten van eenlgerlei recht- streeksche of zijdelingscho overheids- leverantle. De verschillende ambtenaren-organisa ties nemen op de meest stellige wijze po sitie tegen het hier bedoelde kwaad en Maar de politie schoot nu niet meer in de <joen wa^ mogelijk is om het te helpen lucht, maar rechtuit de stegen in. Toen bestrijden werd er nog geregeld met steenen ge- gooid. Half een had de politie de St. Janstraat bereikt en daar is even rust gehouden. Men verwachtte toen, dat men elk oogen- blik opnieuw een razzia zou moeten gaan houden. Tijdens de rust zijn nog 2 man nen aangehouden en opgebracht. 's Is Vrijdagavond weer zeer rumoerig geweest op den Goudschen Singel te Rotter dam. De politie volgde deze maal een andere taktiek, dan de vorige keerea Den gehee- len avond was er op den Goudschen Singel, waar zich een! groote menschenmenïgte had samengehoopt, geen politieman te zien. Blijkbaar wilde men trachten door weinig vertoon de gemoederen kalm te houden. Dit was echter niet naar den zin der relie- ijesmakera Tot ongeveer halfelf bleef het nog vrij rustig, doch toen hagelde het stee- nea Van het dagblad „De Rotterdammer" werden vijf groote ruiten ingegooid en even later vlogen de kelen' door de ruiten van het hulppostkantoor, waarvan er drie ver brijzeld1 werdea Van verschillende winkels werden eveneens ruiten vernield, terwijl ooik de straatlantaarns voortdurend bekogeld Aan alle in overheidsdienst zijnde ac countants, adjunct-accountants en andere controleerende ambtenaren wordt op dracht gegeven bij eenig boekonderzoek ook acht te slaan op het verstrekken van retouroommissies e.d. om hiervan onver wijld kennis te geven aan de daarvoor aangewezen autoriteit, die zonder aan zien van personen, zijn plicht doet In een krachtige, aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende circulaire wordt alle overheidspersoneel en zij die ln dezen met hen te vergelijken zijn, van een en ander in kennis gesteld.De ge meenschap heeft recht op herstel van het kwaad. Een man, die het Legioen van Eer verdient Uit Genève wordt aan „De Telegraaf gemeld: Aie berichten, die men te Genève leest met betrekking tot de ontzettende spoor wegramp op de ÜJ<n Mon.ten.versChamonix, verzinken in het niet, als men op de on- heilspiaais zelve de sporen der ramo aan schouwt. De locomotief en de eerste wagon den verongelukten trein liggen diep in de aneeuw begraven, zoodat het nog volstrekt niet vaststaat, dat reeds alle slachtoffers zijn ge ból gen. Tot dusver heeft men dooden en omaireeka dertig zwaargewonden uit de puinhoopen bevrijdt, maar waarschijn lijk zuilen van deze laatsten verscheidene den nacht niet halen. De opruimingswerk zaamheden zijn nog steeds aan den gang. Zij worden echter zeer bemoeilijkt, doordat het .n de geheeie streek onafgebroken regent, waardoor alle wegen: zijn ooorweekt. Te Chamonix zelf woedt een hevige sneeuw storm. De plaats is natuurlijk in rep en roer en het kleine telegraaf- en telefoonkantoor is vrijwel onmachtig den stroom van telegram men eni telefoongesprekken te verzwegen. BELG IE. EEN OORLOGSHERINNERING. Draadloos wordt gemeld, dat vijftig offi cieren en manschappen, die in 1018 deel lebben genomen aan den raid op het ïavenhoofd van Zeebrugge, uit Engeland naar België zijn vertrokken voor een bezoek aan Ostende, Brussel en Zeebrugge. Zondag ae. zal aan het havenhoofd van Zeebrugge een gedenkplaat worden onthuld op de plek, waar de Britsche duikboot C 8 den aanval deed. De onthulling zal geschie den door vier mannen, dlie destijds op de C 8 dienden. ROEMENIE. ONTROUWE AMBTENAREN. Verduistering van 1100 mll- lioen lel door den directeur der staatsdrukkerij. Tomeecu pleegt zelfmoord. (Boedapest, 26 Aug. De directeur Tomescu van de te Boekarest verschijnende Roemee niche staatscourant Monltorul Offi cial heeft onthullingen gedaan over verduis tering op groote schaal bij de Roeoneensche staatsdrukkerij, gepleegd door den direc teur-generaal Faicoianu, die met zijn secre taris ln hechtenis 1« genomen. Faicoianu heeft bekend, dat hjj gedu rende de twee laatste Jaren ca. twee mlllioen lei uit de schatkist neeft verduisterd en zich bovendien nog 70 mlllioen1 lel uit andere bronnen heeft toegeëigend. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat het verduisterde bedrag ln totaal.meer dan 100 mlllioen lei bedraagt. Men verwacht nog meer arrestaties. De directeur van de Roemeenische staats courant heeft zich ln zijn bureau door een revolverschot van het lieven beroofd. Op zijn schrijftafel vond men een brief aan de politie, waarin de bedriegerijen van Fai coianu werden onthuld. De Roemeensche staatsdrukkerij1 had jarenlang onder leiding van haar chef enorme sommen verduisterd; de directeur van de staatscourant, die mede plichtig was, wenschte zijn geweten niet langer te bezwaren en betaalde zijn onthul lingen met een vrijwilligen dood. De direc teur der staatsdrukkerij ontkende alle Met betrekking tot de ramp zelf verne- j schuld, zijn secretaris echter bekende^ waar- worden verplicht binnen het hem toege-| werden. Politie was er edhter^n^ ^e<ls wezen gebied aan elke aanvraag om aan sluiting aan zijn inrichting te voldoen, indien de belanghebbende aan de voor- waurden heeft voldaan. In bijzondere ge vallen kan de Minister van Waterstaat, te zijner beoordeeling, den houder van de maohtiglng van deze verpllohting ont slaan. DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND. Londen, 26 Aug. De diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph" meldt, dat het Britsche kabinet zich gisteren langdurig heeft bezig gehouden met de quaestie van de bezetting van het Rijn- niet. Om ongeveer elf uur verscheen een land. Volgens den medewerker van het buitengewoon groote politiemacht. Doch op blad zou het kabinet van oordeel zijn, de komst van de politie stoveni alle herrie- dat de vermindering der geallieerde troe- makers in de zijstraten en waren spoedig pen in het Rijnland ln overeenstemming verdwenen. Met ongeveer 40 agenten te moet zijn met de door Duitschland ge- voet en 14 ruiters werd over den Goud1- geven waarborgen. De vermindering van scheni Singel gechargeerd. De Goudsche de bezetting moet naar verhouding go- Singel en de zijstraten1 werden afgezet Ter sollieden voor alle in het Rijnland staande men wij nog de volgende bijzonderheden: 'Donderdagmiddag brak boven Montern- vers, dat 2000 meter boven den zeespiegel Is gelegen, plotseling een hevige sneeuw storm los, waardoor een algemeene uittocht der -talrijke toeristen werd veroorzaakt. Drie treinen met toeristen vertrokken achter elkaar -naar beneden, doch vooral die trein, die om 4 uur 60 zou vertrekken, werd door de toeristen bestormd en vertrok dan- ook -stampvol. He-t schijnt, dat de trein ten ge volge van deze overmatige belasting een te groote snelheid heeft -gekregen, of dat de bestuuruder door de plotselinge snelheid verrast werd en geenl tijd meer had de remmen aan te zetten, da-n wei hetgeen nog waarschijnlijker 1® dat de met tanden voorziene stang reeds bij- het vertrek on klaar is geweest; hoe het zij, de trein- vloog imet razende snelheid ongeveer 600 meter <Je 23 graden steile helling af. De inzitten den, die onmiddellijk het dreigend gevaar beseften, smeekten den weinigen beambten om hulp. Intusschen had men ook in het hotel1 het gevaar ingezien, doch uiteraard bon men het onheil niet voorkomen. De snelheid' van den trein nam voortdu- op ook de directeur door de mand' viel. In de laatste jaren hadden zij gezamenlijk 22 mlllioen lei aan staatsgelden verduisterd en de directeur-generaal had bovendien nog alleen 70 mlllioen in den zak gestoken. JAPAN. DE SCHEEPSRAMP BIJ DE MANOEUVRES. 180 dooden. Latere berichten over de scheepsramp in Japan, waar ter hoogte van Mai- zoeroe, aan de westkust van het hoofd eiland van Japan, twee torpedojagers door twee kruisers waren geramd, zóó dat één dier torpedojagers was gezonken, geven een nog hooger aantal slachtoffers dan aanvankelijk was gemeld. Het laat ste bericht spreekt n.1. van 130 dooden, onder wie 12 officieren. De kruiser Jlnd- zoe was aan den boeg zóó gehavend, dat het schip naar de haven moest worden gesleept. Van het geramdq sohip, de Wa rend toe, totdat hij. op een gegeven' oogen- rabl, dat zonk, zijn 00 minderen en 12 -blik uit de rails liep. Met razende vaart j officieren verdronken, wierp de locomotief zich op den muur, die D" tweede botsing tusschen den onmiddellijk bezweek, waarna de locomotief 1 kruiser Naka en de torpedojager Ashl - Zondags tot 12 uur v.m. geopend.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 9