VOOR DE VROUWEN. s van de grooten der aarde. GROOTE PIER. De Friesche Vrijbuiter. Onlangs was het 400 jaar geleden dat te Sneek een man stierf, wiens nagedach tenis door de Friezen nog altijd in hooge eere wordt gehouden. Het gebeurde in 1498 dat Maximiliaan van Oostenrijk aan zijn krijgsoverste Albrecht van Saksen Meiszen, Friesland afstond, hem beves tigde in het erfpotentaatschap over dit gewest, welke waardigheid hem door de Schieringers was aangeboden. Na zijn dood werden de Friezen zijn zoons en op volgers Hendrik en George spoedig moe de en riepen de Hertog van Gelderland, Karei van Egmond, zoon van den Ruw aard Adolf van Gelder, in 1509 te hulp. Het was in den strijd tusschen George en Karei van Egmond, dat aan de zijde van laatstgenoemde zich krachtig weer de de onversaagde Fries Pier van Heem stra, algemeen bekend onder den naam „Groote of Lange Pier", aldus genoemd naar zijn buitengewone lichaamslengte. Van het oogenblik af, waarop deze wel gestelde landman, bij de plundering en brand van zijn woonplaats Kimswerd, ook zijn huis in vlammen zag opgaan, gord de hij het zwaard aan, teneinde eiken be springer van zijn land „de voeten te spoelen", zooals hij het noemde, d.w.z. in zee te werpen. Deze vrijbuiter, die, niet zonder eigen waan, van zichzelf getuigde: „Ik, Groote Pier, Koning van Friesland, Hertog van Sneek, Graaf van Sloten, Vrijheer van Hindeloopen, Kapitein Generaal van de Zuiderzee", en van wien vermeld wordt, dat hij Galg en Rad in zijn wapen voerde en tot leus gekozen had: „Niemand ont zien, geen mensch en geen duivel", was de schrik der Hollanders die hij als de vijanden der Friesche vrijheid beschouw de, en de geesel der Zuiderzee, op welke htj het gezag der Gelderschen t6gen de Seksers en hun bondgenooten zonder ge nade deed gelden. Betreffende zijn daden weet de historie te verhalen, hoe van de zes-en-dertig schepen welke Hieronymus Snees te Hoorn namens den Hertog van Saksen huurde voor oen tocht naar Friesland, nadat nabij Workum slag ge leverd was, acht en twintig door Groote Pier werden opgebracht Hij dreef zijn vermetelheid zoover, dat hij met zijn vaartuigen ten oorlog besla gen Rijnschepen en koopvaarders over viel en maakte de Hollanders „zoo ver „Dublin Times.'1 Supplement met toeslag. Een reiziger die geweigerd had een verschuldigd supplement van 8 stuivers te betalen omdat hij verder was mede gereden dan zijn kaartje aangaf, en een valschen naam had opgegeven, werd des wege veroordeeld tot 160 gulden boete en de kosten. „Daily Telegraph." Schuchtere minnaar. In sommige Parijsche heerenmodewin kels etaleert men zakdoeken, welke in de hoeken treffende inschripties in zwarte borduurletters dragen, zooals: „Niets ter wereld evenaart een heerlijken kus", „Ik bemin u heden zelfs nog meer dan gis teren", „Onbereikbaar geluk is heelemaal geen geluk". „Matin". De ontberingen van dien oorlog. Kemal Pasja, de. leid er der Turksohe nationalisten, is te Angora omringd van mondaine genietingen. Hij woont in een heerlijke villa in een bosch, waar hij 's morgens rapporten ontvangt, om ver volgens per auto orders af té geven ln het hoofdkwartier. De interessantste per soon in zijn omgeving is Yvonne Vincent, de ex-ballerina, die een leventje leidt als een koningin en de meesteres van An gora is, wanneer Kemal zich op tournee bevindt „Journal de Genève". Poëtische nachtmerrie, Men voelde, dat de maan gelofte had gedaan van niet te rijzen. Zij rees niet. De sterren waren maohteloozer dan ooit: niemand ontdekte ze en ze ontdekten nie mand. De muziek, die men rekende te komen uit het pier-pavlljoen, sloeg nog vóór het begin der fortificaties in den grond, bewust, belachelijk te zullen zijn. Zoo vereenzaamden zich de weinige pa ren boven de battlements tot die legenda rische menschen, welke midden in zee wonen op rotsen, die men den naam van zatte en tevreden heiligen geeft. H. v. <L Bergh in „Het GetJJ". De PetroIeumstriJd. Er is thans een veldslag tusschen ln- dustrleele reuzen aan den gang, welke verstrekkende gevolgen kan hebben. Aan den eenen kant staat H. W. A. Deterding, hoofd der Koninklijke Petroleum Mij. (Royal Dutch), gerugsteund door honder den millioenen Engelsch kapitaal, en aan den anderen kant de Standard Oll-groep babbeluurtje over mode. Aardige kleeding voor de kinderen. Het lijfje was gemaakt van crème zacht wollen crèpon. "vaart (bedeesd) dat er noch hulk noch! met haar reusachtige financieele midde- boeyer noch kerveel omtrent hem komen 'en- De oppermacht in den petroleum- dorst", nadat hij hun voor Hoorn slag ge-handel is de inzzet ln den strijd. Bonar leverd had, met het gevolg dat hij elfLaw heeft Deterding gekenmerkt als een hunner schepen nam en 600 man uit;.Napoleon in concepties" en „een Crom- wraak „de voeten spoelden". Den 28steni well in degelijkheid'De strijd wordt niet September 1518 koos hij zee met vijftien op een klein front gevoerd, maar strekt Seinschepen en tien Rijnschepen, bemand! zich uit over bijna alle beschaafde landen met 600, sommigen beweren 1200 kop- der wereld. De Royal Dutch tracht zich pen, onder voorwendsel naar Harderwijkthans een overheerschende positie te ver te varen, maar met feitelijke bedoeling! overen door de controle van den stookolie Hoorn te overvallen, welke stad hij, vol- handel te verkrijgen. De Eng. minister gens een oude kroniek, met de zijnen, Walter Hume Long zelde onlangs: „Wij door de nog altijd aan dit voorval herin-i staan op den drempel van reusachtige nerende „Geldersche Steeg" sommigen j mogelijkheden, en de natie behoort er op meenen dat deze steeg reeds eerder dien uit te zijn om het huls te bezetten, daar naam droeg binnenrukte. Volgens Ve-I anders anderen het bezetten zullen en tot de plundering van een paar arme hul-j den sleutel tot alle toekomstig succes. In- zen in de Jan Oomkenssteeg, dank zij het j dien wij ons de voorhanden olievooraden feit, dat de gansohe stad terstond inder wereld verzekeren, kunnen wy doen alarm was. en laten wat wij willen. Eindelijk zou Groote Pier inzien, dat, Het allereerste figuurtje is zoo alleraar digst van opvatting. De jurk is van rood serge-fouié gemaakt, het lijfje van effen uus zou het niet verder gekomen zijn dandaarmede tevens ln het bezit komen van rood en het rokje van rood met een blauw 1 ruitje. Het lijfje is tot hoog om den hals geknipt en dan met eexs bobby-kraagje af gewerkt. Het heeft ook lange mouwtjes. Het rokje is van achteren recht van mo del, maar heeft van voren een schuin en blokvormig geknipt baantje. Blauwe knoop jes en blauw ceintuurtje vormen een aardige garneering. Voor de straat wordt bij deze aardige jurk een blauw serge-foulé jasje gedragen, hetwelk aan den hals onder het kraagje der jurk uitkomt en manchetjes heeft van de stof der blouse. De junk daar naast ia veel eenvoudiger van opzet, maar met minder vriendelijk. waar hij steeds gemeend had, dat de Her tog van Gelder den Friezen te hulp was gekomen uit mededoogen over het on recht hun aangedaan, uit alles hoe langer meer. duidelijker werd, dat hier niets an ders dan zucht naar heerschappij voeren in het spel was. Toen hij eenmaal tot die overtuiging was gekomen, trok hij zich uit den strijd terug om zich te vestigen in de door de Gelderschen versterkte stad Sneek, al waar hij in het jaar 1520, waarschijnlijk den 28sten October, stierf. Van zijn buitengewone lichaamskracht en lichaamsgrootte kan getuigen hetgeen de volksmond weet te verhalen. Eens n.1. zouden eenige soldaten, die tegen hem uitgezonden waren, een man aangetroffen hebben, die bezig was het land te ploegen. Op hun vraag of hij hun ook zeggen kon waar Groote Pier woon de, tilde de aangesprokene den ploeg uit den grond, hield hem recht vóór zich, zeggende: „Daar woont hij en hier staat hij", om vervolgens met den ploegstokde soldaten dood te slaan, op enkelen na, die heil zochten in de vlucht. B. hoe ziet de wereld er tegenwoordig uit? 'a Morgens kraait hij. Een jong gehuwd paartje in Ambt Del den vestigde zich dezer dagen bij gebrek aan een woning in een kippenhok. Krantenbericht, Behalve in Amerika De wet kent den echtgenoot zekere voorrechten toe, en een daarvan is de staat van voortdurende dronkensohap. De Vrederechter te Wiliesden. De eenige volmaakte echtgenooten zijn die van andere vrouwen en iedere man is de Ideale minnaar totdat ge hem gekust hebt. Hetzelfde is van toepassing op vrouwen. „The Laughter of Fools/1 Tabak heit levenskruld. James Barry, uit Kanturk (Ierland), ls dezer dagen op 112-jarigen leertijd over leden. Hjj was geaurende de laatste 50 jaar geheel-onthouder geweest, doch was „New York Times". KLEINIGHEDEN. ....Die te pas kunnen komen. Bij het in gebruik nemen van nieuwe lampenglazen moet men deze, na ze te hebben gewasschen, wrijven en polijsten met fijn, droog zout. Hierdoor krijgt het glas een helderen glans en wordt tevens het springen voorkomen. Andere voorbe hoedmiddelen tegen springen zijn het aanbrengen van een lichte kras door mid del van een diamant of het hangen van een haarspeld op den bovenrand van het glas. Heeft zich bijv. bij een petroleum lamp roet-aanslag aan het glas afgezet, dan kan men dien verwijderen met be hulp van boter of vet. Een witte boa maakt men het best schoon door middel van de nog veel te weinig bekende meelwasch. Wit meel, onverschillig van welke graansoort, doet men warm in een schotel, doch het mag volstrekt niet bruin geworden zijn door de hitte. Dan doet men het witte pels werk er in en wrijft het met de handen zóó, alsof men het wilde wasschen. Dit duurt zoolang tot de boa schoon is. Om zulks nauwkeurig te onderzoeken, neemt men opnieuw een weinig meel, dat schoon is en dat, als de boa goed gereinigd is, niet van kleur mag veranderen. Men klopt en schudt de boa daarna goed uit en ze is weer schoon. Wanneer men minstens eens in de week kokend water, waarin wat soda is opgelost, door de afvoerbuis van den keu kengootsteen giet, zal daaruit geen on aangename lucht opstijgen. Afgewimpeld. Hebt u zin in een flinke wandeling? vroeg ze. Hè ja, dat «xu ik heerlijk vinden! riep de jonge man op bezoek verheugd uil Wel laat me u er niet van terug houden! Dubbelzinnig. Een reiziger schrijft uit Rome aan zijn vrouw o.a.: waarvan mama en dochter beide kunnen pxofiteeren. De beide kleintjes hebben een hekel aan lange mouwtjes. Ze krijgen wel van mams een wollen jurkje voor de eerstvolgende herfstdagen, maar mogen hun armpjes nog wel bloot hebben. Ze zijn beide van wollen crêpe gemaakt en ik verdenk de mama's er sterk van bij elkaar de overgeschoten lapjes te hebben geruild. Want de eene peuter heeft een bleu jurkje met cerise gegarneerd en de andere een cerise jurkje met bleu gegar neerd. Wel wat erg toevallig, nietwaar? Maar het staat snoezig en dat zegt alles. Toevallig. Vader, hij houdt van me. Mag hij morgen bjj u komen, zei bet jonge meisje blozend. Ik zou eerst wel eens wat meer van ham willen weten, vond vader. Hoe groot is zijn inkomen? Dat weet ik niet, vader. Maar o, wat toevallig. Wat is toevallig? Hjj vroeg me ook hoe groot uw In komen was. Eén hoofd één hoed. Er moest maar één hoofd zijn ln elk gezin, riep de spreker op een vergadering uil Ja, dat vind ik ook, riep een man uit het publiek, iemand, die eruit zag alsof hij veel zorgen had. U bent het met me eens, mijnheer? vroeg de spreker. Ja, mijnheer, antwoordde de man. Ik heb nL juist de hoeden rekening van imljn negen dochters betaald. Hun kwalen. Zeg Tom, heb jij wel eena last van slapeloosheid. Ja, en niet weinig, sommige nach ten slaap ik niet meer dan drie uur. Dan beklaag ik Je hoor. Ik sukkel er ook zoo erg mee en dat nu ai bijna twee jaar lang. De dokter noemt het: Forum en het Coliseum be- neurio insomnia paralxintio. ve^liLw6 A»n «n zocht;.E"Je kan 11161 S&looven, lieve, hoe- Tom gromde wat en zei: Bij mtf duurt rooker tot'VndSi 1 2*"* denk6Q>10011 «en half jaar maar wü noemen ik die oude ruines zag." het een baby. Overtroefd. Twee bluffers stonden tegen elkaar op te snijden bij den Niagara-watervai. Ik heb eens een man gezien, die hier tegen op zwom, verzekerde de een Heb je dat zelf gezien? vroeg de ander. Ja, met m'n eigen oogan. Nou dat was ik. Versproken. Rechter: U wordt van dronkensohap beschuldigd, hebt u daar iets tegen in te brengenI Beklaagd: Ik ben nog nooit in mijn leven dronken geweest, mijnheer de rech ter, en ik wil het nooit wotden ook. want ik krijg er den volgenden morgen altijd zoo'n naar gevoel van. Wat hfj doen zoo. „Veronderstel", zei de examinator tot den student in de medicijnen, „dat er een man door een ontploffing in de lucht gevolgen was en u als de dichtstbijzijnde dokter werd er bij geroepen. Wak zou u dan het eerst doen?" „Wachten tot hij weer beneden kwam", was het prompte antwoord. trouwe kameraadje van Nellie. Een poot lang ging dat in den tuin spelen goed. Nellie holde langs bet pad en Klki holde en sprong baar na en vloog tegen haar beentjes op. maar al Rpnedig verveelde dat spelletje Nellie en Kiki beiden. „Ik heb vreeselijken honger Kiek. En jij?" vroeg Nellie. „Waf, antwoordde Kiki kwispelstaar tend en een klein rosc tongpuntje hing verlangend in een hoek van zijn bekje, want Kiki begreep zijn vriendinnetje best. „Kom. dan gaan we eens ln de provi siekast zoeken", zei Nellie weer. „Daar is vast wel iets, dat we graag lusten". Kiki vond het best en volgde Nellie naar de keukendeur. Stilletjes sloop het tweetal binnen. Gelukkig er was nie mand, want Nellie's Moeder was uit en Anna, het dienstmeisje was even naar haar kamertje, om zich te verkleeden. „Fijn Kiek", fluisterde Nellie. „Mondje dicht hoor!" Kiki ging zitten en keek met een verrukt snuitje, hoe Nellie de sleutel van de provisiekast omdraaide. Ramen neusden ze nu de onderste planken af, maar daar was niet veel van hun gading. Er stond brood, maar dat eet je alleen voor echte honger. Verder een emmer met geschilde aardappelen, wat stoof peren, een kaas, waar Nellie natuurlijk toch geen stukje af kon snijden en een paar blikjes. Maar daarboven daar stond iets, waf Nellie en Klki wel zouden luaten. Drie groote potten Jam en een van die potten was open. Ja, jnm, daar had Nellie nu eens echt trek ln. „En jij lust ook wel jam, hé Kiki" vroeg se fluisterend aan het hondje, wat Klki met een heftig kwispelstaarten be- antwoordde. Nellie legde een lepel klaar op de tafel, sleepte de keukenstoel naar de kast en klom er op. Klki keek toe met glinsterende oogjea. De plank met lampotten was tooh nog hooger dan Nellie gedsoht had. Als ze op haar teentjes op de stoel stond, kon ze maar net een jampot beetpakken. En beetpakken ls nog Iets andera dan op lichten. Zoo'n groote jampot is erg «waar voor zoo'n klein meiaje. Wacht, eerst zou Nellie de jampot nog wat schuivend naar zich toetrekken. Dat lukte. Zoo nu een eindje over den rand van de plankl Een Btjl EEN KLEVERIG AVONTUUR. Nellie en Klki mochten in den tuin spelen. Nellie, dat begrijp jullie wel, was een klein meisje en Kiki was een nog veel kleiner, grappig mopshondje en het bee tje scheef! Maar o wee, daar drupte de Jam al over den rand been, drup, drup, drup! op den grond. Klki was er in een oogenblik bij, om de gevallen druppels op te likken. En toen hield de kleine slim merd zijn kopje omhoog en zijn bekje wijd open, om volgende druppeltjes op te vangen. Maar wat waa dat? De sleutel ln het slot van de voordeur. Wat een «ohrlkl Vlug wilde Nellie de Jampot weer terug du wen. O, ongeluk ze stapte op den rand van de stoel; de stoel kantelde en viel en daar lag alles op den groDd: Nellis en stoel en jampott en een paar tellen later deed moeder de deur open en achrok van de vreeselljke rommel. En achter moeder atond Anna, die heel boot naar Klki keek, zóódat hij niet dorat voortgaan met smul len van de op den grond liggende jam en met de staart tusschen zijn pootjes af droop. Nellie was intusaohen al weer op gestaan en atond met beschaamd hangend hoofdje voor moeder, die erg boos was, maar toch haar lachen haast niet houden kon bij het zien van haar van onder tot boven met jam besmeerde dochtertje. Nu Nellie werd afgewasschen en moest toen haar misdaad aan Vader gaan ver tellen. En vader, die officier was, veroor deelde haar tot: „een dag kamerarrest en twee weken geen jam!" Jullie begrijpt, dat Klki geheel ln die straf deelde. RAADSELS. Oplossingen der vorige raadsels. I A n u 1 ketel Autobus rebus ruw Veel varkens maken de spoeling dun. Kekenen, kleeding, Vesuviua, p. Nieuwe nuufcel*. Mijn geheel la een vervoermiddel. Het eerate deel ia een lnaeot, het tweede een scheldwoord. Wat ben ik IL XXXXXXXXXXXXX Op dekrais- X Jeslijnen komt de naam van iets prettigs, waarvan jullie elk jaar een keer kunt ge nieten. Op de le rij het gevraagde woord; op de 2e rij de naam van ona vor- X X X X X X X X van ons vor stenhuis; op de 8e rij een ve^l gebruikte verzamelnaam; op do 4e rij een dorp, bokond door de Zuiderzeewerken; op de 6e r|J een stad in ons land; op de 6e rij een veel uitgeoefend bedrijf op bet platte- lund; op de 7e rij een eiland; op de 8e rij een ander woord voor hoogtepunt (in oen ziekte b.v.); op de 9e rij een andere naam voor bouwland; op de 10e rij niet wijdop de 11e rij een speelgoed; op de 12e rij een pers. voornaamwoord; op de 18e rij een klinker. Goede oplossingen van belde raadsels ontvangen van: A. A. v. d. B., A. 0„ M. O.. D. en V. D., G. en A. D., H. D„ A. E., P. 8. B- G., A. H., A. K., G. K., P. K„ J. de M-, J- w v-jtf en j' 8- 8- t- t- v- w" M. W„ M. H. W., W. .W. en a. IJ, Is het in dit tusschenseizoen toch bepaald strikt noodzakelijk om nóg een (of èl een) nieuwe jurk te maken voor een van de doch ters, dan kan men er niet licht toe komen om nog een echte zomerjurk of al een echte winterjurk te nemen. Integendeel, men laat zich beïnvloeden door bet weer: ,,'t Is heer lijk stralend weer, maar.... de atmosfeer is toch al koeler, vooral 's avonds, dus het verstandigste is om iets te nemen wat eenigszins warmte geeft. Ook het model wordt niet zoo luchtigjes gekozen als men dat gewoon is voor den zomer. X Is nu de tijd voor de wollen Mousseline», de fijn wollen crêpe's en popeline's. Nu ook komen de modelletjes met lange mouwtjes en kieltjes en bolerotjes te pas. Voor grootere meisjes (d. w. z. van 10 tot 12 jaar) zijn de bovenste modelletjes van onze teekening zeer geschikt. Hiervoor gebruike men een fleurige wol len mousseline. Het lijfje is heeleniaaJ eenigszins ruim gehouden. Als garneering wordt een smal broderie kantje om het kraagje gezet en een paar fluweelen linten als stropdasje door een knoopsgat in de blouse gehaald. Het uitgepunte lijfje op het gepliseerde rokje gezet geeft eeni heel aar dig effect. Het derde en me»st rechtsche modelletje ls te gebruiken voor een 8- 9-jarig meisje zoowel als voor een 1214-jarig dametje. Hiervoor was gebruikt groen kasha. De stiksels, welke door het rokje loopen, waren in verschillende kleuren gekozen. Het zou volstrekt niet misplaatst zijn. wanneer zelfs een groote jonge dame of slank jong vrouwtje dit geheel tot voorbeeld nam. Dit is weer één van die modelletjes, Corry Brem.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 8