T VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1927 FRAN8CH VLIEGTUIG OP „DE MOK Donderdagmorgen 10 uur arriveerde op het vliegkamp „de Mok" een Fransch Go- liathdrijvervliegtuig, komende van Ko penhagen- MELKPRIJSVERHOOGING. Wij verwijzen naar een in dit nummer voorkomende advertentie van de bestu ren van de Heldersche melkhandel, waar in wordt bekend gemaakt, dat de melk prijs met ingang van morgen (Zondag) met 1 cl per liter wordt verhoogd. SPELDJESDAG. Met toestemming van B. en W. der ge meente Helder zal morgen, Zondag .18 dezer door de R. K. Middenst. Ver. een speldjesdag worden gehouden ten bate van het Santosfonds (Tuberculoselijders). Dames zullen hiervoor de speldjes ten verkoop aanbieden. KOOKDEMONSTRATIES. Met fllmvertoonlng, Op Maandag en Dinsdag, 19 en 20 Sep tember ajs. zal in „Musis Sacrum", Ko ningstraat, een openbare voordracht ge houden worden over voeding met betrek king tot de Maggi's Producten, waaraan kookdemonstraties en een filmvertoonirg verbonden worden, die den belangstellen den het geheele Maggi-bedrijf zal toonen, zoowel landbouw- als fabrieksbedrijf en gelijktijdig een kijkje geeft op het Zwit- sersche landschap. In zeer vele plaatsen hier te lande zijn dergelijke demonstraties reeds gehouden en mochten zij zich steeds in een druk be zoek verheugen. Men was zeer tevreden over hetgeen geboden werd en wij twijfelen er dan ook niet aan of de dames van hier zullen van deze gelegenheid een druk gebruik maken. Men leze de verdere aankondi ging in dit blad. EEN ONGELUK. De 16-jarige slagersknecht, Henk B., werkzaam bij den slager Govers in de Spoorstraat, was Donderdagmorgen bezig nttt het uitboenen van vleesch, toen zijn mes uitschoot, tengevolge waarvan hij zich in zjjn buik stak. Oogenblikkelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en op advies van den dokter werd de jongen naar het hospitaal vervoerd. Hier bleek gelukkig dat de wond van niet ernstigen aard was, zoodat de jongen reeds vandaag weer naar zjjn huis zal kunnen gaan. DE BEËEDIGING VAN DE NIEUWBENOEMDE OFFICIEREN VAN DE ZEEMACHT. MOTORCURSUS HELDER. WINKELNIEUWa RADIO-CURSUS. CONCERT-UITVOERING MUZIEKVER. D. O. K. ZWITSCHERSCHE FEESTEN VAN HET STEDELIJK MUZIEKCORPS. Vrijdagavond. VERBETERING DER GEMEEN TELIJKE FINANCIEN IN ZICHT PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (WeststraaïJi 's Morgens 10.80 uur, Ds. van Loon, van Barsingerhorn. Westerkerk (Westplein). Geen dienst. Huisduinen: 's Middags 2J uur, n.t. Ds. E. R. Damsté Onderwerp: «De onbekende God». Jnllanadorp: 's Morgens 10.80 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: »De onbekende God«. Evangelisatie (Palmstraat): s Morgens 10 uur en 's avonds 6$ uur, Ds. J. de Pree. Gerei. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. H. Steen, 's Avond 5.30 uur, Ds. B. Bouma, van Dirkshorn. Hulpkerkdienst Gerei Kerk. (Militair Tehuis, Kanaalweg). 's Morgens 10 uur, Ds. B. Bouma. 's Avonds 5.30 uur, Ds. H. Steen. Chr. Gerei. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur, Leesdienst. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Dr. J. E. B. Blasé. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst. Leger des Hells (Spoorgracht 38). 's Morgens 7.30 uur, Bidstond, 10 uur Heiligingsdienst. 's Avonds 8 uur, Verlossingssamenkomst. 3.30 uur, Openluchtmeeting in de Prins Hendrik laan, bij het Station. Donderdag, Openbare Heilssamenkomüt. JULLANADORP. Zendingsgebouw „Ster der Hope". 's Avonds 8 uur. Spreker de Heer Loojj van Rotterdam. Binnenland. TE PAARD VAN PARIJS NAAR BERLIJN. Via Nederland. Henri van Wermeskerken heeft een al lerliefst Parislennetje gesproken, dat op het oogenblik in ons land vertoeft. Zij maakt de reis van Parijs te paard en wil de meteen ons land zien, zoodat zij den omweg door België en Nederland maakte. In België had men haar reeds voor den Hollandschen straatjongens gewaar schuwd, maar zij had niet gedacht dat het zoo erg was. Zij wierpen haar en haar paard met vuil, riepen haar na, gierden, opdat het paard op hol zou slaan en zij stond met haar reismakker duizend ang sten uit Wel heeft ze een lange karwats, maar de jongens zorgen op een afstand te blijven. Zij gaat via den HaagLelden —Woerden—Utrecht—Arnhem naar Duitscbland. M.lle. Dorange, die aldus, geheel alleen deze reis maakt, is eerst 25 jaar oud. Ze verzocht den journalist maar niets over die Jongens te schrijven, maar deze wilde integendeel, dit wèl doen. Te recht noemde hij het een nationale schan de een dame aldus te behandelen. Hopen wij, dat de origineele reizigster tengevolge van dit artikel een betere be handeling van onze straatjeugd onder vindt Wij hebben in dit opzicht helaas niet ten onrechte een Blechte reputatie.. DE RAMP MET DE „IJSELMONDE". Het lf]k van een stoker gevonden. Donderdagavond is nabij Maassluis drijvende gevonden het lijk van den 21- jarigen stoker A. E. Rasmussen, uit Sta- vanger, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bij de aanvaring tusschen de •JJselmonde" en de „Ellerdale" verdron ken is. DE STATIONSINBRAKEN. Te Ruurla Bij de inbraak op het station te Ruurlo blijkt 120C ontvreemd te zijn. VARKENSSMOKKELARIJ. Men schrijft van de Pruisiach-Gelder- sche grenzen: Het is algemeen bekend, dat de voort durende regens enorme schade aan de gewassen in Westfalen en Rijnland heb ben toegebracht, waardoor de veehouders moeite hebben hun vee en varkens op te fokken. Tengevolge daarvan is een leven dige smokkelhandel in varkens ontstaan. Jonge varkens, die de landbouwers we gens het gebrek aan voldoende veevoer niet kunnen opfokken, worden bij groote partijen naar Nederland gesmokkeld. Daar evenwel de Duitsche landbouwers hun varkensfokkerij aan den gang moe ten houden, moeten zij zich voorzien van gemeste varkens, die uit Nederland wor den binnengesmokkeld. Ook voor de vleeeohvoorziening is de aanvoer van varkens noodig, vooral ook door de hooge invoerrechten op varkensvleeach. HET DRAMA IN DE FISHERSTRAAT TE 's-GRAVENHAGE. B. en W. van 'sGravenhage hebben praeadvies uitgebracht op het verzoek schrift van wed. Smeets-Casteleyn, waarin uitkeering van 160.000 schadevergoeding wordt gevraagd terzake van het feit, dat nu wijlen haar echtgenoot in den nacht van 5 op 6 April j.1. door een agent van politie onrechtmatig op zoodanige wijze met een gummistok zou zijn geslagen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Uit de door B. en W. van de politie verkregen inlichtingen blijkt vooreerst, dat de agent tegen wijlen den heer S. (in de portiek aan de Fisherstraat) is opgetreden als opsporingsambtenaar en niet als orgaan der gemeente, zoodat laatstgenoemde nimmer aansprakelijk ge steld zou kunnen worden voor door den agent eventueel bij zijn optreden ge pleegde onrechtmatigheden. Bovendien echter blijkt uit de verkregen inlichtingen, dat van een onrechtmatig optreden van den agent geen sprake is geweest. Derhalve stellen B. en W. voor, aan adressante te berichten, dat er geen aan leiding is gevonden, haar verzoek in te willigen. EEN BEWAAKTE OVERWEG. Gisteravond omstreeks 6 uur reed mej. Kremers, wonende Julianastraat te Roer mond, per rijwiel op den spoorwegover weg nabij de Roermondsche Eiermijn. Ze werd door de locomotief van een aanko menden trein gegrepen. Een harer voeten werd tot boven den enkai afgereden. Hel Nadat eenige reparaties aan den motor waren verricht en benzine was bijgeladen is Vrijdagmorgen 12 u. 15 de tocht voort gezet naar Cherbourg. Door den Commandant der Marine, schout-bij-nacht L. J- Quant, is de beëedi ging van de, bij Kon. beshiit van 16 Aug. benoemde officieren der Zeemacht, tot een schoone plechtigheid gemaakt. Voorheen had deze beëediging altijd plaats aan boord van de schepen, waarop de jonge officieren geplaatst werden. De commandant nam dan den eed af, terwijl de geheele bemanning stond aangetreden. Van deze gewoonte is schout-bij-nacht Quant afgeweken. Donderdag was de dienst na 12 uur voor de geheele Marine als op Zondag. De jantjes hadden hun troost gezocht in de militaire tehuizen en andere gelegenheden, waar zij voor den regen geborgen waren. Om 2 uur zou een groote parade worden gehouden, bij gunstig weer op het sportter rein aan het Ankerpark en bij ongunstig weer in de loods bij het groote dok op de Marinewerf. En aangezien den ganschen morgen uit een droevig grauwen hemel de regen neerdruilde, was de loods als parade plaats aangewezen. Maar ik vraag U: wat is een parade in een loods, wat blijft er over van de pracht van de uniformen, van de flonkering van het goud, (al is het dan ook niet alles goud wat er blinkt), in een sombere loods. Zoo £lng er dan ook veel van het schoone schouwspel verloren, dat de rijke unifor men anders bieden in een vroolijke zon. Jammer was het, duizendmaal jammer, vooral voor de jonge officieren, die er zoo extra, extra fijn uitzagen in hun spiksplin ternieuwe uniformen. Om 2 uur kwam de commandant van de Marine de loods binnen. Het staf muziek korps speelde het „Wilhelmus", waarna de commandant de troepen inspecteerde. Aan de parade werd deelgenomen door de adelborsten van het Kon. Instituuut en voorts door detachementen van de Marine kazerne, de kazerne voor den Onderzee- dienst, van Hr. Ms- „Hertog Hendrik", Hr. Ms. „Gelderland" en Hr. Ms. „Wacht schip". De parade stond onder commando van den kapitein der Mariniers L. Spiegel- herg, aan wien was toegevoegd als adju dant, de ie luit. der Mariniers W. A. J. Koelofsen, bataljonscommandanten waren de luit. ter zee der ie kl. P. Eikenboom en Ie luit. der Mariniers W. Schuiling. Na de inspeotie van de troepen werd tot de beëediging van de ruim 30 jonge officie ren overgegaan. Schout-bij-nacht Quant sprak in de eerste plaats een woord van welkom tot de aanwezige ouders en familie leden en tot de vertegenwoordigers van de verschillende vereenigingen, die de plech tigheid bijwoonden. Spr. drukte er zijn te leurstelling over uit, dat tengevolge van het slechte weer de plechtigheid in de loods moest plaats hebben, waardoor veel van het uiterlijk schoon verloren ging, hij hoopte evenwel, dat de innerlijke waarde van deze beeediging niets zou verliezen. Z. Exc. het woord richtend tot de jonge officieren, wijst op den ernst van het afleg- gen van den eed. De beginwoorden van de zen eed of de belofte, spreken rechtstreeks tot uw hart aldus spr. Trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht. Trouw aan de Koningin, dat wil zeggen, uw leven feil te hebben voor den Staat, ge trouw aan uw eed te zijn, ook wanneer uw leven gevraagd wordt. Gehoorzaamheid aan de wetten, die U worden voorgelegd, ook wanneer deze zijn in tegenstelling met uw eigen begrippen. Gij hebt gezworen ge trouw te zijn en ook wanneer uw denkbeel den anders mochten worden, moet gij dien trouw blijven bewijzen, tot gij den dienst hebt verlaten. Onderwerping aan de krijgstucht betee kent, dat gij in alle opzichten een voorbeeld voor uw minderen moet zijn, dat gij de rechten en plichten aanvaardt, die U wor den gegeven en opgelegd. Er rullen moeilijke momenten in uw le ven komen. Het milieu, waarin ge komt, gij zult U moeten behelpen, de ruimte aan boord is klein. Vooral zult gij U moeten toeleggen om de belangen van hen, die on der U zijn, te behartigen. Ge moet leeren uw minderen te begrijpen, opdat gij ze zult kunnen apprecieeren. Door uw voorbeeld, uw onderwerping aan de wetten, zult gij ze moeten toone 1 wat de dienst van hen vraagt. Bij drieën komen nu de jonge officiere 1 voor den commandant, voor wien zij den eed afleggen. Hierna wordt het „Wilhelmus" gespeeld en neemt schout-bij-nacht Quant nogmaals het woord, Het is mij aldus spreen voorrecht, U namens alle Marine-officieren en ook namens hen, die in onze Oost of elders ver toeven, hartelijk welkom te heeten iu ens korps. Mijn gedachten gaan nu onwillekeurig terug tot den tijd toen ik voor mijn com mandant stond om den eed van trouw af te leggen. Deze zeide in zijn toespraak o. m„ dat de Marine een betrekking was van bit tere ontgoocheling. Ik vond deze uitdruk king zeer vreemd, doch nu, na jaren, be grijp ik wat hij bedoeld heeft. Spr. wijst dan nogmaals op het kleine en bekrompen leven aan boord, maar in het bizonder op die oogenblikken, dat men van familie en vrienden afscheid moet nemen, om naar verre bezittingen te gaan. Tenge volge daarvan hebben vele de Marine ver laten. Op dit oogenblik aldus de comman dant verder hoop en verwacht ik, dat allen, die hier den eed hebben afgelegd, zul len trachten de hoogste sport van den lad der te bereiken, waarop zij den voet hébben gezet. Bij de Marine ligt voor een ieder uwer een mooie en afwisselende carrière open, en wanneeT gij zelf wilt, zult gij voldoening van uw werk smaken. Gij zult dan bemer ken, dat de desillusies gering en de aantrek kelijke zijde van het Marineleven groot is. Waar ge in de eerste plaats voor hebt te zorgen is, dat ge moet bijdragen om het leven van anderen genoegelijk te maken. „Kameraadschap" is een voornaam iets, en deze zoowel»te betoonen voorin als achterin het schip, is een van uw plichten. Wanneer ge nu in dienst komt, en dat is U niet kwalijk te nemen, meent ge, dat ge al iets zijt, ik zeg U echter, dat ge nog niets zijt. De eerste jaren zullen voor U niet ge makkelijk zij tv Ik hoop, dat ge een mooie plaatsing krijgt en een goede gezondheid moogt ge nieten en dat, wanneer ge straks aan het eind van uw Marineloopbaan zult gekomen zijn, ge met voldoening daarop terug kunt ziea Spr. wenscht daarna ouders en familie leden geluk, waarna deze plechtigheid is geëindigd. Het stafmuziekkorps speelt het „Wien Neerlandsch bloed" en de nieuwbenoemden worden van alle kanten gefeliciteerd. Evenals verleden jaar, zal hier ook dezen winter, bij genoegzame deelname, door den heer W. Heeroma een motorcursus worden gegeven voor automobilisten, chauffeurs, motorrijders en verder allen, die zich voor de motortechniek interesseeren. Waar de vorige cursus een beslist succes is geweest, twijfelen wij niet of ook dit jaar zal de aanmelding alleszins voldoende zijn om den cursus te laten doorgaan, te meer, daar wellicht van onze jnotormenschen eenige kennis in die richting gevraagd zal worden voor het in te voeren rijbewijs examen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. De firma Kannewasser, welke tot nu toe hier twee winkelzaken bezat, opent heden avond haar derden winkel in het perceel Keizerstraat, waarin tot dusver de firma N. Coltof was gevestigd. Het perceel heeft uiterlijk weinig veranderingen ondergaan; slechts de opstanden en étalages zijn ver nieuwd, terwijl nieuwe lichtkronen zijn aangebracht De artikelen der firma Kan newasser zijn genoegzaam bij onze lezeres sen bekend dan dat wij hierover behoeven uit te wijden; voor menige huisvrouw, die anders óf naar den Kanaalweg óf naar de Zuidstraat moest loopen, is de aanwezig- leid van dezen derden winkel in het cen trum een groot gemak, en zoo twijfelen wij dan ook geenszins aan het succes dezer nieuwe zaak. De étalages in den winkel en in de uit stalramen zijn het werk van den heer A. Serluis, étaleur te Amsterdam. Blijkens advertentie in dit nummer opent de heer Heerma de Voss, bij voldoende deelneming, een cursus in radio-techniek. De cursus is bedoeld zoowel voor den leek ils voor den amateur. Deelnemers moeten zich vóór I October opgeven aan het adres Kanaalweg ia; van het aantal aanmeldin gen zal het afhangen of de cursus al dan niet kan doorgaan. Men schrijft ons: Blijkens de advertentie van Dinsdag j.1. en heden in dit blad, geeft bovengenoemde Muziekvereeniging haar eerste concertuit voering in dit seizoen, onder leiding van haren directeur Joh. van Glabbeek. Het bestuur verwacht, dat evenals het vorige seizoen het kunstlievend publiek weder in „Musis Sacrum" vertegenwoor digd zal zijn om beide afdeelingen der mu ziekvereeniging te hooren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in het nummer va' hedea Ondanks het buitengewoon slechte weer, dat de Donderdagavond ons bracht, was het bezoek aan de Zwitsersche feesten in „Ca sino" nog bevredigend, al kon natuurlijk van de vermakelijkheden in den tuin geen gebruik worden gemaakt. Des te beter ging dit in de zaal- Onder de laatste berichten in ons vorig nummer vermeldden wij, dat de Wieringer Harmoniekapel Zaterdagavond als gast de feesten komt bijwonea Het gezelschap, dat natuurlijk in uniform is gekleed, zal te 7 uur aan de Binnenhaven arriveeren en al daar worden afgehaald door tamboers en pijpers van het „Stedelijk" met vaandels en schelleboomea Daarvoor heeft het Stede lijk zelf reeds elders weder diensten bewe- zen, al. ter gelegenheid van de openlucht meeting voor Plaatselijke Keuze, welke te 5.15 u. op het Stationsplein plaats heeft. Hierbij zal als spreker optreden Ds. C. C. de Kloet Het „Stedelijk Muziekkorps" zal Zaterdagmiddag de volgende route nemen: Afmarsch te kwartier vóór vijf van de Werfpoort langs Spoorstraat, Stations plein, terug langs Spoorstraat, Keizerstraat, Weststraat Bierstraat, Molenstraat, naar „Casino". Te 7 uur zullen de tamboers en pijpers met vaandel en schelleboomen de Wieringsche gasten afhalen en de volgende route nemen: Binnenhaven, Zuidstraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Koningsplein, Lcodsgracht naar „Casino". Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat Zaterdag- en Zondagmiddag matinées plaats hebben, die vooral voor kinderen groote aantrekkelijkheden zullen bevatten Deze vangen te 2 uur aan. Hoewel de geweldige regenavond van Donderdag aan het bezoek veel schade heeft gedaan, kan men toch tevreden zijn. De tuin-gelegenheden moesten natuurlijk haas tig worden gesloten en men is Vrijdag den ganschen dag bezig geweest ze te verplaat sen. Nu staat ales in de gang, naast de schiettent- Mocht het weer wat constanter worden, dan zal men wel weer naar den tuin verhuizen, die zich zoo bij uitstek voor dit alles leertt. Ook de paradetent moest worden gesloten; de voorstellingen werden nu in de kleine zaal gegeven. AJs morgen de Indische goochelaar er weer is, zal ook de tent buiten weder, hare bestemming krijgen. Intusschen had Vrijdag het weer zich ge beterd, hetgeen natuurlijk in de eerste plaats aan het bezoek en in de tweede plaats aan de stemming ten goede kwam. De leden van het „Stedelijk" waren in verlichte vrachtauto's door de stad gereden, en de bureaulist achter het luikje zat maar en- trées af te scheuren om alle bezoekers te voorzien. Zoo was het een gaan en komen, en, daar de dames en meisjes der verschil lende stands geregeld lolandisie hadden, kwam er aardig wat geld in. Vooral de schiettent viel in den smaak, ook het visch- vermaak, de spijkersbalk en de vroolijke keuken verheugden zich in veler belangstel ling. Gedanst werd er niet zoo overdruk: is de charleston te moeilijk of krijgt men er kramp van in de beenen? 't Zou niet ver wonderlijk zijn, want 't is een beenen- gymnastiek. Lawaai was er genoeg: hoorns en bugles, en hoe het allemaal meer heeten mag, har monica's, strijkjes, 't wisselde elkaar in bonte harmonie af. Iedere vierkante meter was er een ander orkestje.' Wij deelden boven reeds mee, dat heden- en morgenmiddag matinées worden gege ven. Hedenavond komen de Wieringers, laat ons hopen met een flinken aanhang, en zoo zal de Zaterdagavond en de Zondag wel een flinke kas inbrengea 't Moet ook, want die regenavond heeft ïeel wat bedorven. Een verslaggever van „De Telegraaf" heeft een gesprek gehad met den thans af getreden wethouder van Amsterdam, den heer Wibaut, die zich indertijd eens had uitgelaten omtrent een in voorbereiding zijnd wetsontwerp, dat leiden zou tot een betere verhouding tusschen Rijk en ge meente. Deze zaak is, men weet het, niet nieuw meer; al vele jaren dringen de ge meenten aan op wettelijke voorzieningen, waardoor de finant'ieele verhouding tus schen Rijk en gemeente beter geregeld wordt. Want slechts van een betere regeling in deze kan men afdoende verbetering der gemeentelijke finantiën verwachten. In het bizonder voor onze gemeente is de zaak urgent; onze belastingen zijn tot een schier ondragelijke hoogte opgevoerd en beteekenende bronnen van inkomsten kunnen niet meer worden aangeboord. Daartegenover staat, dat de gemeente, zon der haar vitale belangen te schaden, de uit gaven niet belangrijk meer kan verminde ren, en als eenige uitkomst kan zij slechts hopen op een betere regeling, waarbij he'. Rijk een deel der uitgaven, die thans op dt gemeenten drukken, overneemt. Men herin nert zich ook, dat deze kwestie de laatste jaren bij elke begrooting weder aan de orde kwam. Nog bij de laatste begrootingsdebat ten meende de heer Verstegen de toezeg ging te kunnen geven, dat hoogstwaar schijnlijk 1928 in dezen wel eenige uitkomst voor de in nood zittende gemeenten zou brengen. Wat de heer Wibaut den journalist var „De Telegraaf" mededeelde, komt in hoofd zaak deze verwachting bevestigen, al kc de heer Wibaut uitteraard hieromtrent gee: zekerheid geven. Er is evenwel van eeni;„- wetsontwerp nog geen sprakeslechts is de Staatscommissie, die indertijd werd inge steld voor de finantieele herziening en die jarenlang werkzaam is geweest, thans met haar arbeid gereedgekomen. Op één lid na is deze commissie eenstemmig in haar con clusies- Dit rapport concludeert tot een voorste om vast te leggen een stelsel, waarbij door het Rijk aan de gemeenten vergoed worden bepaalde percentages van bepaalde onder deden der gemeentelijke uitgaven. Deze onderdeden zijn in hoofdzaak de kosten van de politie, een deel van de kosten van he onderwijs, die nog ten laste van de gemeen ten komen, de verpleging van armlastige krankzinnigen en nog enkele andere uit gaven Omtrent de percentages kon de hee. Wibaut den journalist niet inlichten; wd wist hij, dat de rijksuitkeering vergeleken bij die van thans belangrijk hooger zal zijn, voor Amsterdam tusschen 21/, en 2.8 mil- lioen per jaar. Berekend naar het aantal inwoners zou Helder in aanmerking komen voor een uitkeering van 75 90 duizend gulden. Niettemin was de heer Wibaut van meening, dat de lijn van de vergoeding verder moest worden doorgetrokken, en dat er bijvoorbeeld ook werkeloozenzorg, enz. onder moet vallen. Maar in ieder geval, zoo zeide de heer Wibaut, zal, mocht dit voor- Stel tot wetsontwerp worden gemaakt en door de Staten-Generaal worden aangeno men, dit een buitenkansje worden voor den wethouder van finantiën. Op eene desbe treffende vraag antwoordde de oud-wet houder het zeer waarschijnlijk te achten, dat het voorstel der Staatscommissie wets ontwerp zal worden. Naar aanleiding van deze mededeelingen hebben wij ons gewend tot de afdeeling Finantiën der gemeente-secretarie, met de vraag of men ook hier reeds bekend was met bovenstaande bizonderheden. Dat was evenwel niet het geval, en dat behoeft geenszins te verwonderen, daar uit den aard der zaak de groote gemeenten in der gelijke belangrijke vraagstukken door de regeering worden geraadpleegd en men in de gemeentelijke keukens van deze gemeen ten meer weet van plannen en voornemens der regeering dan in die der kleinere. Maar in ieder geval blijkt wel, dat voor 1928 of anders zeker in 1929 zich een gunstiger perspectief voor onze gemeente opent, en wellicht hooren wij binnenkort in den Raad hieromtrent wel positiever geluiden. ZONDAG 18 SEPT.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 13