i Jf rijwiel werd totaal vernield. Mej. K. werd C brancard naar het Louisagasthuia te rmond vervoerd. Het ongeluk vond niet bi) een onbe- waakten overweg plaats. mishandeling met doodelijken AFLOOP. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft terecht gestaan U. D., 23 jaar, koopman te Blijham (Wedde), die door de rechtbank te Winschoten was veroor deeld tot 8 jaar gevangenisstraf wegens mishandeling, den dood tengevolge heb bend. Verdachte zoowel als het O. M. waren van bet vonnis in beroep gegaan. Het misdrijf is 22 Januari, 's avonds laat, gepleegd. Er was toen een bal in de danszaal van den heer S. van Dam te Winschoten. Om kwart na twaalf wil den nog een paar late gasten naar bin nen. Het waren een zekere J. B. Boelman en diens kameraad B. Wildeman. De kastelein beduidde bun echter, dat dit niet zou gaan, omdat dien avond geen bezoekers werden toegelaten. Hierover toonde Boelman zich gekrenkt en hij trapte het paneel uit de deur. Enkelen van het gezelschap daar, de 23-jarige Udo D. en zijn 17-jarige neef Jan D-, beiden van Blijham, kropen door de opening naar buiten, ten einde de indringers af te straffen. Bij de vecht- Ïartij, die er volgde, gebruikten Udo en an hun messen. Wildeman werd in den arm gewond, Boelman kreeg een wonde aan de onderkin. Hij vluchtte, doch kwam terug. Toen werd hij door Udo gestoken in den nek en deze steek kwam zoo aan, dat een halswervel werd geraakt. HU viel neer voor het magazijn der firma W. J., waar hij hevig bloedende gevonden werd door den heer S. Lusthof en anderen. Een spoedig ingesteld geneeskundig on derzoek wees uit, dat de dood reeds was ingetreden. Eenige getuigen beweerden dat J. D. tegen hen gezegd had, Boelman overhoop te hebben gestokenD. ontkende, dat ooit gezegd te hebben. De getuige B. Haayer, die in de buurt van het danshuis woont, had gezien, dat Udo den doodelijken steek toebracht. De advocaat-generaal zelde in zijn re quisitoir, dat weliswaar uit de verklarin gen van sommige ooggetuigen, die eohter door andere getuigen worden tegenge sproken, het wettig bewijs kan worden feconstrueerd, maar dat men uit die ver- laringen niet komen kan tot de vaste overtuiging, dat Udo schuldig is. Spr. verzette zich echter tegen onmiddellijke invrijheidstelling, ook met het oog op de door verdachte aangenomen houding. De verdediger, mr. M. Levie, bestreed dat het bewijs van verdachte's schuld zou zijn geleverd en vroeg vrijspraak en onmiddellijk ontslag uit de voorloopige hechtenis, waarin verdachte nu al Vh maand doorbrengt Het hóf gelastte, na in raadkamer te zijn geweest, de onmiddellijke invrijheid stelling van verdachte. DE AANVARING TUSSCHEN DE IJSELMONDE EN DE ELLERDALE. Gisteren heeft de raad voor de scheep vaart een onderzoek ingesteld naar de ramp, die op 10 September op den Wa terweg beeft plaatB gehad de aanvaring van het stoomschip IJselmonde van de Scheepvaart en Agentuurmaatschappij en het Engelsche stoomschip Ellerdale. Eerstgenoemd stoomschip is gekapseisd en gezonken4 opvarenden zijn verdron ken. De gezagvoerder verklaarde, dat hij in den nacht van 9 op 10 September was vertrokken met een lading cokes van Rotterdam naar Helslngfors. De lucht was bewolkt, maar het vurenzicht was !oed. Het ongeluk is gebeurd bij de Hoorn. >e IJselmonde voer aan den Noord wal. Getuige bevond zich met een loods op de brug, vanwaar hij goed zicht had. De IJselmonde gtoomde volle kracht en had een vaart van 9 mijl. Te twee uur was het hoogwater. Even voorbij Maassluis zag getuige de Ellerdale in schuine po sitie aan bakboord, hij zag het groene licht. Eerst wilde hij rood passeeren, wat verkeerd was. Toen de gezagvoerder de Ellerdale het eerst zag, was de afstand li mijl. De IJselmonde gaf een korten stoot en gaf een weinig stuurboord stuur. Verderop Jag een baggervaartuig, dat de Ellerdale evenwel niet hinderde. Ter men om vaart te minderen, vond de ge zagvoerder niet aanwezig. Even later gaf de tegenligger een korten stoot en toonde hij het roode licht. Op twee scheepsleng ten afstand draaide hij plotseling, ver toonde het groene licht en gaf drie korte stooten. Het was den gezagvoerder toen duidelijk, dat het mis gingontweek hij het schip, dan was hij op den bagger molen geloopen. Hij dacht, dat de Eller dale door achteruit te slaan, stuurboord zou uitgaan. De aanvaring was evenwel niet meer te vermijden. Getuige heeft nog gehoopt, dat een manoeuvre haar nog zou kunnen voorkomen, maar de Ellerdale voer de IJselmonde midscheeps aan. Het schip had een deklast en al vier graden slagzij vóór de aanvaring. On middellijk heeft getuige alarm gemaakt; vele opvarenden kwamen boven; ook de machinisten, toen een straal water in de machinekamer liep. Geleidelijk kapseisde het schip over bakboord. Toen het niet meer mogelijk was op het dek te blijven staan zonder zich vast te houden en de zwemvesten al waren uitgedeeld, heeft getuige nog getracht het Bchip aan den grond te zetten onder den Zuidwal. Met den loods heeft getuige het i natst het gekenterde schip verlaten. Vier man zijn verongelukt, drie hunner waren overboord gesprongen. Het schip ligt nu aan den Zuidkant in het zand weggezonken en is vermoedelijk verloren. Vervolgens is gehoord de loods van het Engelsche stoomschip »Ellerdale". dat uit zee kwam. Deze getuige verklaarde, dat de «Eller dale even bezuiden de as van het vaar water en aan de noordzijde van de vu- renlljn voer. Op de brug waren behalve getuige de kapitein, de tweede stuurman en de roerganger. Op li 2 streken over bakboord kreeg getuige de «IJselmonde in het oog. De „Ellerdale" stoomde volle kracht Het schip stuurde goed, maar was langzaam op het roer. Get. hoorde een langen stoot van de «IJselmonde Hij heeft toen halve kracht en stuurboord- roer gecommandeerd en een korten stoot gegeven. Het schip kwam toen vlug stuur boord uit. Daarna heeft getuige steady gecommandeerd. Toen het schip steady lag heeft getuige weer stuurboord gecommandeerd en ver volgens hard stuurboord en volle kracht vooruit. Toen getuige zag, dat het schip niet „kwam", heeft hij terstond volle kracht achteruit gecommandeerd en drie korte stooten op de stoomfluit gegeven Even daarna had de aanvaring plaats, met de bekende gevolgen. De machine had op het oogenblik van |de] aanvaring ongeveer li minuut volle kracht achter uit geslagen. Getuige gelooft de aanva ring te moeten wijten aan den stroom, waardoor het schip niet vlug genoeg naar het roer heeft geluisterd. De Engelsche kapitein. Gehoord werd hierna, door tusschen- komst van een tolk, de kapitein van de Ellerdale, de heer E. Barrou, die ver klaarde, dat het schip met een lading graan den Waterweg op kwam. Het roer, zeide hij, werkte in het al gemeen goed. De Ellerdale voer twee toplichten. Get. zag de toplichten en de roode zijlichten van de IJselmonde. De stoot, welken dit schip gaf, noemde getuige «vrij lang«. De Ellerdale gaf één stoot als antwoord, is daarna stuurboord uit gegaan. Getuige was van oordeel, dat deIJsel monde aan de Zuidzijde van het vaar- water was, wat niet mocht. De heer De Jager, hierover ondervraagd, zeide, dat naar zijn meening de IJsel monde niet aan de Zuidwal voer. Moge lijk was het schip wel iets ten Zuiden van de as. De kapitein zeide nader ook alleen dit laatste te hebben bedoeld. De aanvaring was in elk geval, meende getuige, iets ten Zuiden van de as geweest. In afwijking van de verklaringen van deh loods, zeide de kapitein, dat zijn schip ook ditmaal goed naar het roer luisterde. De loods had gezegd dat het schip recht uit ging, de kapitein meende echter dat het stuurboord uit liep. Conclusie. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer Bouwman, zeide uit het verhoorde overtuiging te hebben gekregen, dat de IJselmonde niet in het Zuidelijke vaar water was geweest. Hij had niet den in druk, dat het Engelsche schip voldoende naar stuurboord was gegaan. Omdat het Engelsche schip niet al te snel naar het roer luisterde, was het be ter geweest, dat met volle kracht was doorgevaren en niet tot halve kracht was verminderd. Wat het passeeren in de bocht betreft, de inspecteur geloofde ook, dat dit, vooral bij nacht, gevaarlijk is. Het moet dan ook worden vermeden. Een bepaling in dien zin in de loodsvoorschriften is gewenscht. De Raad zal later uitspraak doen. Buitenland. IN DRONKENSCHAP. Maandagnacht om 8 uur keerden drie veldwachters van de Turingscbe staats politie, die in politiek waren, in beschon ken toestand naar hun kazerne terug en raakten onderweg in twist met burgers. De majoor Demmler van de gemeente- Êolitie, die dienst had, kwam tusschen- eide. Een van de staatsveldwachters, een jonge man, verzette zich en weigerde zijn naam op te geven, waarop de majoor hem mee nam naar de politiepost, die dicht bij de veldwacht-kazerue ligt. Toen daar gebleken was, wie de verzetpleger was, liet men hem gaan. Hij ging üadelijk naar de kazerne en haalde zijn dienst revolver. Toen de majoor daarop even later huiswaarts keerde, schoot de heet gebakerde jonge man op hem en trof bem in het hoofd en in den hals. Daarna trachtte hy zichzelf met een schot in de hartstreek het leven te benemen. Beiden zijn in ernstig gewonden toestand naar het ziekenhuis gebracht, waar de majoor aan zijn verwondingen bezweken is De staatveldwachter, die de ongeluk kige daad begaan heeft, stond als een rustige, fatsoenlijke jonge man bekend. Hij was sportbeoefenaar en placht zich van drank te onthouden, doch de ont vangst van een extratje, een duurtebijslag had hein ertoe bewogen met een paar makkers een glas te gaan drinken. HUIS INGESTORT. Te Keulen is gisterochtend een groot woonhuis ingestort. Een uit zeven per sonen bestaande familie, die op de tweede verdieping woonde, werd onder het puin begraven. De vader van het gezin, en de dienstbode, werden zwaar gewond. De overige leden van het gezin kwamen er met lichte verwondingen af. NEKKRAMP TE LEIPZIG. Te Leipzig zijn in den laatsten tijd 69 gevallen van nekkramp bi) kinderen ge constateerd, waarvan 11 met doodelüken afloop. ZESHONDERD MENSCHEN TE VEEL AAN BOORD. Gisteren kwam een reohtzaak voor het politie-hof in Mansionhouse, waarbij de lord mayor in rechten is getreden tegen een Stoomvaartmij., de General Steam Navigation Oo„ die pleizierbooten in de vaart heeft tussohen Londen en Margate. De Mij. wordt er van besohuldigd meer passagiers aan boord te hebben genomen dan haar vu toegestaan en wel niet min der dan 600, Toen de boot Margate bin nenkwam werd geconstateerd dat er 600 raenschen meer van boord kwamen dan men mocht vervoeren. Het maximum aan tal passagiers is 1869 voor deze boot met 58 man bemanning, voor wie 1426 zwem vesten aan boord zijn. De offioier van justitie eischte een boete van 2000 pond en ten hoogste 6 shilling voor iederen passagier die te veel vervoerd werd. VAARTUIG MET 30 TON KALIZOUTEN GEZONKEN. Een praam, eigendom van de heeren Tulp en Klok van Vledderveen, geladen met pl.m. 80 ton kalizouten, toebehooren- dé aan de firma A. Horlings en Zonen, te Stadskanaal, kwam Vrijdagmorgen vóór in den Buinermond in botsing met de schuit van de Wed. Luikens, waardoor de praam zonk. De lading was verzekerd. TREIN-DIEFSTALLEN Op de spoorlijn Behra—Eichenberg na bij Kassei werden in den laatsten tijd herhaaldelijk wagens van goederentrei nen leeggeplunderd. De dieven klommen 's naohts op de rijdende treinen, braken de wagens open en wierpen de goederen op den weg. Deze werden dan in een ge- reedstaanden wagen vervoerd. De politie heeft thans den leider der bende, een 21- jarigen jongeling, en ook eenige zijner medeplichtigen gearresteerd. In de wo ning van het hoofd der bende vond men vaten en kisten met gestolen waren. Een groote vrachtwagen was noodlg om den in beslag genomen buit uit zijn woning weg te halen. BIJ EEN BRAND OMGEKOMEN. Bij een brand is een winkel te London- derry (Ierland) zijn zeven personen ver brand, onder wie een moeder met vijf kin deren van vier maanden tot veertien jaar. EEN DORP IN DEN A8CH GELEGD. Uit Triest wordt gemeld, dat esn ge hucht bij St Peter op het schiereiland Lstrié Woensdagnacht door brand volko men vernield is. De 20 huizen zijn alle afgebrand; 40 gezinnen zijn dakloos; tien menschen, van wie er drie ernstig aan toe zijn, liepen brandwonden op. ERNSTIGE BRAND TE MANCHESTER. Twaalfduizend beien katoen verbrand. Te Manchester zijn vanochtend bö een ernstigen brand twaalfduizend balen ka toen in vlammen opgegegaan. GOUD UIT NIEUW GUINEA. Het s.s. Montoro is te Sydney aangeko men met een hoeveelheid goud uit Nieuw- Guinea, ter waarde van 88,000. Sedert Augustus 1926 is voor ongeveer 8 milll- oen gulden aan goud van de goudvelden aan de Bulolo- en Eddle-kreken daar ver zonden. HITTE IN NEW YORK. Een hittegolf komende uit het middel- westen heeft New-York bereikt. Te New-York (stad) is de thermometer zelfs opgeloopen tot 90 gr. F. hetgeen te New-York in September nog nooit was geregistreerd. Naar wij een dag of wat ge leden hadden gemeld is het ook te Ohica- go geweldig warm geweest. Men meldt van daar in twee dagen tijd 26 gevallen van lieden die van de hitte zijn bezweken. In New-York (stad) zijn er voro zoover bekend werd ditmaal nog geen sterfge vallen aan de hitte geweest EEN GEVAARLIJKE VRIEND. Dinsdag werd te Parijs een man naar een der ziekenhuizen gebracht, die leed aan ernstige vergiftig:ug's\ rschijnselen en spoedig na aankomst overleed. Men dacht aanvankelijk met een geval van zelfmoord te doen te hebben, doch het ■politieonderzoek heeft uitgewezen, dat een vriend van den overledene hem, toen hij maagpijn had. een drankje had laten slikken, dat voor uitwendig gebruik be stemd was en dat zwaar vergif bevatte. Men is nu op zoek naar den vriend. BERNARD SHAW VERDEDIGT ZICH. Een valsch Interview. Een Weensch blad heeft het zooge naamde verslag van een gesprek met Ber- nard Shaw openbaar gemaakt, waarin hij ojn. verklaard zou hebben dat de Duit- schers in den slag bij Jutland met de overwinning zouden zijn gaan strijken. Shaw verklaart thans in de Evening Standard, dat dit interview een verzinsel is. Meteen geeft hij zijn authentieke oor deel over dien slag: .Niemand heeft den slag van Jutland gewonnen; en met de schooljongens die in de twee landen zeg gen: „Wij hebben hem gewonnen!" be hoeft men geen rekening te houden. Waar wij een beetje over dienden te denken ia dat wij ten oorlog gingen met oen groot prestige als zeemogendheid en Duitsohland zonder dit, ofschoon, zijn militair prestige de schrik van Europa was. Duitsohland kwam er uit te voor schijn met een nieuw en zeer respectabel maritiem prestige, terwijl militair pres tige nergens meer bekbond." Een grappige uitlating van Shaw in denzelfden brief aan de Evening Standard ia nog deze: ,3ultengewone interviews met mij zijn als schilderijen: van Rem- brandt; zij gaan zoo grif van de hand dat er een groote handel In vervalsohingen Is opgekomen, die blijkbaar bloeit.11 FORD EN BRAZILIË. Een aankoop van veel land voor veel geld. Reuter meldt <Ed. Woensdag uit New York, dat volgens een bericht in de New York World Henry Ford voor 8 42,000,000 (meer dan 100 miltioen gulden) een ter rein van L200.00Q aorea in Hrazilifi beeft aangekocht voor de teelt van rubber. Hij tracht bovendien nog een ander stuk van 1.800.000 acres in zijn bezit te krijgen voor hetzelfde doeL EEN GEHEIMZINNIGE MOORD. In een zeilboot Te Hamburg bestaat groote belangstel ling voor het lot van een vrouw, wier lijk eenige dagen geleden Is aangespoeld aan het strand van het kleine eilandje Mem- mert bij Norderney. Tot dusver begreep men wel, dat het hier een moord betrof, maar niemand wist het rechte van bet (jrama. Maar thans zijn berichten uit Norder ney gekomen, die wat meer licht in de duisternis brengen. De Hamburgsche correspondent van de „Frankf. Ztg." ver telt er wat van. De moordenaar en zijn slachtoffer zijn per zeilboot, die op 3 Aug. gekocht is, uit Berlijn gekomen. De moordenaar is de ingenieur Mayr-Lori. Op 6 Sept zijn zij op Norderney aangekomen; zij bleven on geveer een uur in de haven, gedurende welken tijd de man inkoopen deed, terwijl de vrouw aan boord bleef. Denzelfden dag werd nog naar Memmest gezeild, van waar de boot gezien is. Den volgenden dag werd de boot weer van het eiland ge zien, maar toen viel het op, dat alleen de mannelijke passagier nog aan boord scheen te zijn, waaruit men thans afleidt, dat de moord 6 Sept of den volgenden dag in de vroegte gebeurd moet zijn. Op 8 Sept. kwam de man met de boot naar Norderney waar hij deze verkocht Of schoon bet lijk nog dien morgen op Mem- ment gevonden en geborgen werd, was het wegens de slechte telefonische Ver binding niet mogelijk de verschillende havens te waarschuwen. Het vasteland kreeg pas bericht nadat de moordenaar met den trein van Norddelch—Berlijn was vertrokken. In Emden is hij uitgestapt en Is hij later in de richting Keulen verder gereisd. Men vermoedt dat hij met be hulp van een pas van Algiers, die ln zijn bezit was, het land via Frankrijk heeft verlaten. Het slachtoffer is door slagen met een hamer op het hoofd en ten alotte door verdrinking gedood. Uit allea blijkt dat er een hevige worsteling heeft plaats ge had, EEN GEPEPERDE DOKTERSREKENING. In Argentié is onlangs de mllllonnalr Caballero overleden na een korte ziekte, die niet minder dan (in Nederlandsoh geld) 414.000 gulden aan doktersrekenin gen heeft gekost van vier geneesheeren, den huisdokter, een chirurg en twee dok ters met wie consult was gehouden. De erfgenamen vinden dit bedrag wel wat aan den boogen kant en zijn er over gaan prooedeeren. PLUIMVEETEELT. j-<^-Radio-Programma- ZONDAO zl SEPTEMBER. Hilversum, 1060 M. 8.30—9.20 Kath. Morgenwijding. Mevr. M. Gerritama Hendrik*, sopraan. De heer H. Ramaelaar, piano. Spreker: A M. Speet, aecr. v. d. K.R.O. te Haarlem. 1. Hosanna. Granler (sopraan). 2. Andante favori, Beethoven (piano), a. Ave Maria, Marachner (sopraan). 4. De h«er A M. Speet, over: Ethiachc zijde van het Omroepvraagstuk. 5 Kirchen Aria, Stradella (sopraan). 6a. Prelude in a mineur, Defbutsy. b. Jardini aoua la plule, Debuny. (piano). 10.00 Dienit ln de Ned. Herv. Kerk te Naarden. Voorganger Da. H. H. Dorgelo, H. V. P. Schoonderbeek, orgel. V. Schoonder- beek, fluit. Het Naarder Kerkkoor. Orgel- apel. 2. Votum. 3- Zingen Gez. 198 1 en 2. 4. Voorlezing: Mztth. 6 J9«3- Mattta. 7 711. g. Gebed. 6. Opgave tekat: God in Uw binnenkomen (Matth. 6 6.) 7- Koorzang: Lied 293 1 en 2. 8. Preek ie ged. 9. Zingen Gex. 194 1, 3, 4. 10. Preek 2e ged. 11. Ongel en fluit. 12. Gebed. 13, Koorzang: Lied 263. »4- Slotzang: Pa. 2 1. 15. Zegenbede. 16. Orgel- apel. 12.301.30 N.O.V. Lunchmuziek door het John Beek-trio. John Beok, viool. Tony Zorg, piano. Mlch. Gompertz, celtt». 1302.00 (N.O.V). Klaaaiek concert. Mevr. Marie Ebena-Koppel, mezzo aopraan. RLch. v. Hel- voirtPel, bariton. Het Hollandache Sextet. Paul Frenkel, piano. Jan Poolman, fluit. Jaap Stotyn, hobo. A Witt, clarine». Jacquea Poona, fagot. Piet Veenatra, hoorn. 5.30 Dienat ln de Ned. Herv. Kerk te Weeap. Voorganger: Da. Joh. Stehouwer. 1. Orgel. 2. Zingen Pa. 68 10. 3. Votum en Zegengroet. 4. Geioofabelijdenia. 5. Lezen: Openb. 3 14Gebed. 7. In leidend woord voor de prediking. 8. Tekat: Openb. 3 20. 9. Zingen Pa. 89 7 «n 8. ia. ie ged. preek. II. Zingen Gez. 63 2 en 5. 12. 2e ged. preek. 13. Gebed. 14- Zingen Pa. 95 4- 15. Zegen. 16. Orgelspel. 8.00 Peraber. en sportuitalagen. 8.10 Concert door het ANRO- orkest o. 1. v. Nico Treep. Suzie Minden, piano. Sam Swaap, viool. Egb. Veen, a. d. vleugel In de pauze een causerie door Mr, Frey. Daventry, 1600 M. 3.50 Kamermuziek. F. Holding, aopraan R. Palmer, bariton. R. Garboustxva, cello. R. Ro- bertaon, piano. 5.40 Vertellingen u. h. Oude Testament. 5.50—6.20 Kinderuurtje. 8.20 Klok kenspel van de Cnoyland Abbey. 8.35 Studio- kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidaoproep. 9.20 Weerber., nieuws. 9-35 Vesper-muziek. Orkest. De Wiereleaa Singera en H. Williama, bariton. 11.05 Epiloog. Parijs „Radio-Paria", 1750 M. 1.05 Orkeetoonaert. 5-055-55 Dansmuziek door de Hononyme Jazz. 8.50 Kinderhalfuur tje. 9.20—11 20 Dansmuziek. Orkest Mario Cazes. Langenberg, 469 M„ Dortmund, 283 M. ea Munster, 242 M. 9.2010.20 Kath. Morgenwijding. 11.2012.20 Orgelconcert. 4.20—6.20 „Rhelnische Flugtour- nier 1927", ln Keulen. 5.206.20 Mandoline- concert. 6.50 „Margarethe", opera in 5 acten van Gounod. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswüaterbausen, 1260 M., ea Berlijn, 484 en 566 M. 9.20 Morgenwijding. 11.50 Onthulling van het Tannenbeng-gedvnkteeken door President Hindenburg. 1.50 Veidgodsdienstoefening. 2.50 Koorzang. 5.50—6.50 Orkestconcert. 8.50 Concert. Orkest en Jozef Plant, humorist 1040—1240 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 9.35 Morgenwijding, n.go Openluchtconcert 3.20 Populair concert. 5-go Dansmuziek, 8.20^] 11.10 Orkestooncert. Daarna dansmuziek Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.35 Kamermuil 9.20 Kurhaueconcert 10.50—11.20 DanimQlje£ MAANDAG 19 SEPTEMBER. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunth»,„ door het trio D. Coronel, viool. J. cello. L. Kapper, plano. 4-40—3.55 uurtje, verzorgd door Mevr. Antoine^ Dijk. 6.00—6.30 Nieuwe gramofoonmnJ'® 6.307.00 Lezing door luitenant G. R. pen van Soeaterberg, over zijn postvlim^?" naar NederLandach Indië. 7.00—7.45 Kaoe^ muziek. Marius Monnikendam, piano. Douwe» Draaisma, viool. 7.45 Politieber. 8.10 Populai, concert. Het ANRO-orkest o. v. Nico Treeo Jeanne Bacilek, sopraan. Rich. v. Helvoirt PeL bariton. 10.30 Persher. Daventry, 1600 M. 12.20 Daventrykwarte* en solisten ajt piano). 12.202.20 Orgelconcert. 3.20 Het Eliaetrio en solisten (sopraan, bas, bariton, piano). 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kindek uurtje. 6.20 Orgelbespeling. 6.40 Radiobulletin 6.50 Tijd»., weerb., nieuws. 7.05 Orgelbespe ling. 72.0 Dram. erttiek. 7.35 Orgelconcert 7.50 Orgelconcer. 7-tso Engelsche kom. opera's! Orkest en solisten (tenor, sopraan, bariton) 9.20 Weerber., nieuws. 9-35 Over de Volken- handsvergadering. 9.30 Nieuwsber. 9.55—1120 Welhs' Vocaal concert Kymric. Koor. E Arhtur, zang. Mr. Jonea, volksliedjes. D L Harriea, zang. E. Gomer Lewis, mezzo so praan. n.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.5p-n.20 Concert. 1a.50-a.10 Orkeatcoa- eert. 3.05—5 55 Dansmuziek. 7.50 Orkestcon cert. 8.5011.30 Operairafcmentso. Orkest koor en solisten. Langenbsrg, 469 M„ Dortmund, 283 M. an MUnster, 242 M. 1.30—2.50 Orkestconcert. 5.30—6.»o Orkest concert. 8.25—905 A Wlbbelt-avond. GedicB- trrrvoorlezlng. 9.05 Lichte muziek door het Werag-orkest E. Grape, viool, 11.00-1220 Dansmuziek. KOnigswOsterbsussn, 1250 M. ia.208 05 Lezingen ra lessen. 820 „Wie ner avond". A Fleicher, bariton. Dr. Nick, plano. 920 Kamermuziek. Ross Triovereeni- Htmburg, 395 M. S.20 Lezing over Volradara. 6.ao Orkestcon cert. 720 Orkestconcert 8.20 Duitsche kamer muziek. Solisten (plano, sopraan, viool, viola, cello, hobo, darinet, fagot), it.10 Sluhes. Brussel, 509 M. 8.20—920 Orkestconcert 9-35"-OS Dans muziek. Schevenin gen-Haren, 1950 M„ (Zakelijks Omroep). 8.156 00 Pers-, handels- en flnanrieele be richten. 1.30-^2.45 Beursno teeringen. 3.35— 3.50 Landbouwber. Méér gras. Van onderscheidene kantra wordt den laatsten tijd onze veeboeren voorgehouden, dat zij meer gras moeten en kunnen telen, dat daarom de productie onzer graslanden dient te worden verhoogd. In een lezing over de beteekenis der wei- en hooilanden als broo van veenroederprodukten wees de Rijksvee- teeltconsulent voor Friesland, Ir. Leignes Bak hoven op de verschillende gebruiksmethoden van bet grasland: beweiding; het maaien van gras om groen gevoederd te worden; idem voor het winnen van hooi en idem voor het winnen van ingekuild gras. Spreker gaf al* zijn meening te kennen, dat alleen bij een samen gaan van deze vier methoden in goede harmo nie het grasland tot de hoogste productiviteit kon komen. Beweiding is de meest eenvoudigs vorm; in 't algemeen wordt de kwaliteit der zode er door verbeterd; evenwel: een te lang of te vlug achter elkaar beweiden levert steeds nadeel. Dit ia ook het geval met herhaaldelijk maaien. De onderzoeker Joulie bevond, dit hij bij 6 maal maaien wel een hooger opbrengst verkreeg dan bij 2 maal maaien, maar de op brengst aan droge stof was niettemin heel wat minder, bijna één derde, omdat het water- gehalte van het gras bij zoo veelvuldig mzaira zooveel hooger was. Elke co niervee ring *- methode (behalve misschien van Bertels, maar dat moet nog blijken) geeft verlies; daarom is het van groot belaag, dat de dieren zoovecf mogelijk versch gras krijgen. Derhalve: hoe minder hooi of ingekuild gras de boer noodig heeft, des te beter, 't Komt er dus op aan te zorgen, dat zijn graslanden door een rijke 'be mesting volop gras leveren, ook reeds, als het vee nog op stal is, en dan ook nog, wan neer de dieren wegens het weer reeds weer opgeatald zijn. Dit is voor zeer vele veehou ders ongetwijfeld een nieuw gezichtspunt. Ir. Leignes Bakhoven liet zich aldus uit. Bij hooien en inkuilen mag men de verliezen wel op 34 procent (dus ruim één derde) van de voederwaarde stellen. Hansson vond bij het hooien een verlies van 280 voedereenheden op de 800, wat een verschil zou geven van onge veer 30,80 voor 1000 KG. hooi. Kunnen wij door bemesting en afwatering de hooivoeder- periode in 't voorjaar 15 dagen en ln 't najaar ook 15 dagen bekorten door grasvoeren op stal, dan kunnen wij bij een bedrijf van 20 koelen 30 maal 20 maal 10 K.G. hooi of 6000 K.G, hooi minder geven; wat overeen zou komen met een bedrag van 6 maal 30.80 is 184,80 minder uitgaven; ongerekend nog de andere voordeelen van versch groenvoeder tegenover een droog product, welke niet ln cijfer* zouden zijn uit te drukken. Tot zoover genoemde Consulent, 't Klinkt inderdaad zeer mooi; mooi genoeg, ook al ia het resultaat wat minder dan voorgesteld wordt, om eens een ernstige proef in die richting te nemen. Wenken ra mededeelingeo. Mogen de kosten, welke vallen op den san- koop van onroerend goed, geheel of gedeelte lijk worden afgetrokken om tot het belastbaar inkomen te komen? Tot dusverre was dit steeds een open vraag, waarop nu door den Hoogen Raad, bij Arrest van Juni 1927, een antwoord Is gegeven. De kooper eener boer derij, waarop 3420,— onkosten vielen, wilde dit bedrag in 5 jaar afschrijven en brachi daarom 684.in mindering op zijn inkomen. Inspecteur ra Raad van Beroep namen hier-

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 14