GEMENGD NIEUWS. I [-Radio-Programma- Het Algemeen Handelsblad (11b.) wijdt vooral aandacht aan het ont breken in de Troonrede van een para graaf aan de landsverdediging: Wat de passus betreft over het behoud van die mogelijkheid van het afsluiten van handelsverdragen, schrijft het blad, dat meent, dat de regeerlng daarin raadsel tjes opgeeft: Van de voorgestelde verlaging der in komstenbelasting vreest zij; En dit is het slot der beschouwing: Uit De Standaard (a.r.) knippen we het volgende: Met belangstelling ziet het blad uit naar de Miilioenennota om te ervaren in hoever de aanigeikonidigd'e verlaging van de inkomstenbelasting door den finan- cieelen toestand wordt toegestaan. De zinsnede over de afsluiting van handels verdragen laat ook De Standaard In heit duister. De Rotterdammer (ar.) zegt, dat er een wazige sluier van parlementaire vaagheid en ambtelijke, lntermezzionale politieke neutraliteit over het wezenlijk deel der Troonrede hangt Het blad hoopt, dat die aangekondigde evolutie van de strafwetgeving niet te ver van den anti-revolutionairen weg zal afdwalen, betreurt dat niet van gelegen heid gebruik gemaakt wordt om „heel dien hatelijken rommel van den eitem- paeht op te ruimen", constateert dat het wetsontwerp inzake bet zevende leerjaar niet in de neutrale zone van het kabinet ligt en had gewild, dat niet zoo angstval lig gezwegen ware over de geestelijke verzorging van India. Wat <ïe hervatting van de besprekin gen met BelgJS betreft: En ook hier trekt het gezegde over die afsluiting van nieuwe handelsverdragen de aandacht: En wat Indië betreft: Te Chicago hebben zes met geweren gewapende mannen twee wlaeelloopere aangevallen en hun 66.000 dollars ont roofd. BRAND IN EEN MffiSUL Ottawa, 21 September. UW Pïinee Al- bert (Saakatchewan) wordt gemeld, dat brand uitbrak in de katholieke missie „Beauval" aan het Plongo-meer. Een aan tal zusters en 10 kinderen kwamen in de vlamimen oom. ANNA-PAULOWNA. Het Vaderland (lib.) noemt de Troonrede „een lang niet onbegrijpelijk «tuk, dat van goed begrip getuigt van de Roomsch-katholleke «temmen «telden, en van den ernsogen wil om zoo veel mogelijk ten bate van hei land teDe Maasbode (r.k.) houdt zich doen". Aap haar verdere beschouwingen vooral bezig met de perspectieven, die de Buitenland TRAMWAGEN OMGESLAGEN. Vfyf dooden, drie zwaar 'gewonden. ontleenen we nog eeu enkele alinea over de beirekkingen tot België: Troonrede voor industrie en land- en tuinbouw opent en constateert dat „de lange, maar op dit stuk niets zeggende Troonrede ln breede kringen van ons volk teleurstelling wekken zal". De Indische politiek: Uit Milaan wordt gemeld, dat in de na-|began. 4.10 Concert voor schoolkinderen door bjjheid van Offida in Boven-Italië, een tramwagen ln een bocht is omgeslagen, waarbij vijf passagiers gedood, drie an dere levensgevaarlijk en verschillende lichter gewond werden. AANSLAG OP EEN TREIN IN SER VIP Het werk van Jfulgaarache comt- tadgjl's. Naar de Neue Frede Presse uit Belgra do verneemt, is gisterennacht tuaschen de stations Stroemitza en Klissoera snel trein 608 ontspoord, doordat er een bom op de rails gelegd was, die ontploft». Er rijn geen menschenlevens te betreuren bij t ongeluk, doch de materleele schade ls aanzienlijk. Onder de passagiers ont stond een paniek. Niet ver van de plaats Het blad verwondert zich, dat met geen enkel woord gerept wordt van do door luchtvaart en radio steeds nauwer wor Zoo vangt De Nedierland'er (ah) haar beschouwing aan. Over de para graaf, gewijd aan handel en nijverheid sohrjjft z(j; Over die betrekkingen met België zegt het blad: verbinden en van de voorbereidingen, die thsTiw getroffen worden, voor een regel matige verbinding door de lucht en con cludeert: Verlaging der inkomstenbelasting, de fin.and.eele regeling tusschen Rijk en ge meente, Invoering van den zeven-jarigen leerplicht en last mot least een andere methoden bjj het afsluiten van handels verdragen. Dit zijn de woorden, waarmee De Re sidentiebode (rJc.) dat gedeelte van de Troonrede begroet, dat handelt over onze economische politiek. Het Volk Boc.-dem. «temmen. (s.dl) merkt naar aaatei- brief in 't Bulgaarsch neergelegd, waar- In zij verklaren leden te zijn van het Ma cedonische revolutionaire comité. Ter zake van dezen aanslag meldt 't tele- graafagentschap Avala nog dat do politie 's nachts in een naburigen bergpas slaags raakte met een bende oomltadsjls. De strijd duurde den heelen nacht. Uit Gevgell en Stroemitza werden verster kingen gezonden. EEN MISDADIG AUTOMOBILIST. Een handelaar uit Peypin ln het depar tement Douches du Rhóne reed met zijn vrachtauto btj St Zacharle (Var) toen een gewone auto hem wilde passeeren. Om de een of andere reden duurde het een oogenblik voor de vrachtauto kon uit halen. Dit scheen den bestuurder van de andere auto zoo bulten zichzelf gebracht te hebben, dat hij in het voorbijrijden verscheidene revolverschoten op de vrachtauto loste. Deze troffen een der bedienden van den handelaar, die ernstig aan den rechterschouder verwond: werd. De politie tracht den dollen automobilist op te sporen. ONTPLOFFING. Btj een ontploffing op de terreinen der Beiersche Stikstoffabrieken te Trostberg zijn vijf arbeiders gewond, van wie er één na overbrenging naar het ziekenhuis bleek te zijn overleden. De ontploffing ontstond in den ketel van een elevator, die zonder behoorlijke afkoeling in wer king werd gesteld. ONTROUW POSTAMBTENAAR. Aan het hulppostkantoor ln de Wie- senstrasse te Berlijn is Dinsdagmiddag een onverwachte controle op de kasgel den gehouden. De verantwoordelijke chef, die wist wat er gevonden zou wor den, verwijderde zich en schoot zich een kogel door het hoofd. Het tekort is nog niet vastgesteld, maar is aanzienlijk. EEN ZONDERLINGE GEDACHTENIS. Een bewonderaar van wijlen Isadora Duncan heeft de auto, die de oorzaak van de dood der danseres is geworden, voor 66,000 franks gekocht, Sport. POSTDUIVENSPORT. SCHAKEN. Burgerlijke stand van Helder, Marktberichten. Haven van Nleuwedlep. Het doet e enigszin» zonderling aan, dat men in dit verband met geen enkel woord gewaagd ziet van onze landsverdediging. Niemand zal willen of kunnen beweren, dat wij In dit op zicht het volmaakte hebben bereikt, of ook maar benaderd en het zou dus wel de moeite hebben geloond, wanneer over de wijze, waar op de regeering zich haar taak om 's lands defensie in goeden staat te honden denkt, Iets ware gezegd. De regeering erkent, dat zij op het oogen- blik in staat is ander alle omstandigheden handelstractaten met vreemde mogendheden te sluiten. Immers deze mogelijkheid wil zij behouden. Wat is er dan veranderd dat haar noopt die mogelijkheid te behoeden voor het gevaar, dat zij verloren gaat? One klinkt de gekozen terminologie niet geruststellend in de ooren, omdat dit juist de bewoordingen zijn, waarmede de advocaten van vechttarie- ven de retorsie van hun ietwat platonische liefde voor den vrijhandel getuigen. Omgekeerd evenredig aan haar lengte ig de beteekenis der heden uitgesproken troonrede, zegt de Telegraaf. dat deze blijken zal het gevolg te zijn niet van krachtige reorganisatie-maatregelen, doch van de door gunstigen conjunctuur-wind ver oorzaakte toeneming der staatsrevenuen. In het debet dier regeering stalt het blad de velerlei lasten, die langs indilreo- ten weg door haar zijn en telkens weer worden opgelegd. Onoprecht achten wij het, dat het kabinet- De Geer het niet noodig vindt, in zijn pro gramma openlijk uit te komen voor het voor nemen, ons volk wederom te bezwaren, thans met een radiobclasting, waarvan de opbrengst op twee millioen te stellen ia.... Ook in anderen zin had de regeering voor haar belastingpolitiek üuideüjfcr moeten uit komen. Ona volk heeft na de landgoed-vrijatel- lingswet er recht op te weten, of alle belas- tingprivilegea van voor 1789 zullen worden hersteld, en of na de jonkera binnenkort een andere klaaae van staatsburgers voor ongrond wettelijke bevoorrechting in aanmerking zal komen. Naarmate dit kabinet langer aan het bewind blijft, schijnt het meer en meer afstand te doen van de zoo voor de hand liggende ver sobering van het militair apparaat... Van een nader brengen van het leger tot ziin basis, het volk, blijkt niets. Op militair gebied schijnt elk initiatief te zijn doodgeloopen. Met erkentelijkheid kan worden gewag ge maakt van de activiteit, die onze buften- landsche politiek sedert het aftreden van phr. Van Karnebeek typeert In andere zinnen vastgelegde gebruiken zijn slechts het kraken van den vaatloopenden politieken wagen. naam. Het kan niet anders of de door de re- geering in uitzicht gestelde „regeling van de aam de orde gebleven vraagstukken, In een geest van onderlinge samenwerking", zal tot beider geluk en voorapoed strekken. Nor merkt het blad op, dat de onder- wij?-paragraaf al zeer sober is. Zelfs de aankondiging van een nieuw mlddelliear- ontwerp ontbreekt, terwijl deze na de in- trekking van het bfl de Kamer aanhan gige had mogen worden verwacht" tt,. T. Antl-rev. stemmen. Ten aanzien van de vraagstukken van meer algemeenen aard bevat deze Troonrede enkele niet onbelangrijke gegevea Zoo trekt al dadelijk de aandacht, dat de regeerlng vertrouwt in staat te zijn met België tot overeenstemming te geraken inzake de vraagstukken die, door de verwerping van het tractaat (met België) van 3 April 1925, aan de orde zijn gebleven. W ij juichen het toe, dat de regeering op dit stuk geen schuilevinkje speelt, maar eerlijk met de dingen voor dien dag komt .vlinder aangenaam klinkt ons, A.-R., de inededceling in de ooren, dat een wetsontwerp te wachten is tot vervroegde inwerkingtreding van het zevende leerplicht jaar. Men zal wel licht zeggen, dat het zooveel verschil niet maakt of dat zevende leerjaar er komt 1 Ja nuari 1930 of reeds 1 Jan 1928, maar daar tegenover staat, dat elke vervroeging van een principieel ongewenschten maatregel onaange naam aandoet. En tenslotte is ook dit nog tegen het voorstel op te merken,, dat het strijdt tegen de toezegging van het Kabinet om politieke kwesties niet aan de orde te stellen. Voor den A-R. minister in dit mini sterie moet het een onaangenaam gevoel zijn, dat de eenige afwijking, die op die toezegging gemaakt wordt, ten nadeele der A-R. partij is. Al met sl ontbreekt In de Troonrede de groote lijn: men voelt niet, dat krachtig aan- I gestuwd wordt op herstel der normale poli- Wij hebben aan die (belasting) wetten me degewerkt, voor zoover zij geen onrechtmatige bevoordeeling van de welgesteld en betcek en den. De rentering zal ons tegenover haar vin den, wanneer zij aan een ongemotiveerde ont lasting voor de bezittende klasse de voorkeur mocht geven boven sociale voorzieningen, waarvan de totstandkoming reeds te lang op zich heeft laten wachten. Men gebruike de noodzakelijkheid van kapitaalvorming niet als voorwendsel om maatregelen, In het algemeen belang der arbeiders, achterwege te latenI Bij het onderzoek van de desbetreffende vraagstukken In ons land, zal de regeering niet mogen nalaten, de organisaties van be langhebbenden de gegevens te versterkken, noodig om zich een oordeel over de zaken te vormen, en zal de regeering met het oordeel der organisaties rekening moeten honden. An ders zal men vervallen In de fout, bij het vorige verdrag begaan. Met instemming wordt vastgesteld, dat de door de Economische Conferentie aangegeven richtlijnen overeenkomen met die, welke Ne derland volgt. Als dat in de toekomst maar zoo blijft. Met ongerustheid hebben wij ken nis genoemen van de voorbereiding van een wetsontwerp, om „onder alle omstandigheden de mogelijkheid van bet afsluiten van handels verdragen te behouden en hierdoor het vrije ruilverkeer te bevorderen. Dat kan haast niet anders worden uitgelegd, dan als een aankon diging van z.g. actieve handelspolitiek, als een concessie aan de katholieke werkgevers, die gisteren zulk een keel hebben opgezet. Zulk een zwenking na de rol, die de Nederlander Colijn ter conferentie heeft gespeeld, zou een voor ons land bedenkelijke houding beteeke- nen. Met belangstelling en waakzaamheid wachten wij af wat de regeering In dezen van plan zal blijken. Dat de onlusten in Indië aan het eigen Indi sche volksleven vreemd zouden zijn, is nonsens De maatregelen, genomen 001 de bevolking te „beschermen" zijn legerversterlringen, inter- neering en doodstraf! Ja, de cultureele en wel- vaartspolitiek in Indië wordt met kracht voortgezet „zooveel de geldelijke omstandig heden toelaten". Toch is cultureele en wei- waart apolitiek het eenige middel om de oor zaak van de onlusten weg te nemen. Het treft ons zeer, dat in de Indische para graaf geen herziening van de Indische staats inrichting wordt aangekondigd. In Indië maakt zij reeds een pont van gedachten wisse ling. Wat heeft het te beteek enen, dat de Troonrede er over zwijgt? BEROOVING VAN WISSELLOOPER& Aan K. Waiboer, alhier, dienstplichtige der lichting 1928, is voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broe der dienst. In de vacature van bode van den podder is thans voorzien door benoeming van den heer A. J. H. de Smit, wonende in deze gemeente. De levering van brandstoffen, benoodigd voor de o. L scholen en het gemeentehuis, gedurende het a.s. winterseizoen, is opge dragen aan de coöperatie „De Tijdgeest" (filiaal Anna Paulowna), als laagste in- schrijfster. VERLOREN: een zilveren potlool, een ceintuur van een japon. GEVONDEN: een snijboonenrnolen. Inlichtingen ter secretarie. uurtje 6.30 Variété. 6.50 Weerbcr, nieuw*. 7.03 Variété. 7.ao Lezing. 7SS Orgelconcert go E. Irvins, 1» een schets. 8.03 Mr. W. A. Darllngton leest uit eigen werken voor. 8.30 B.B.C. promenadeconcert Orkeet en M. Ll- cette, sopraan. N. Alllng, bas, Solomon, plano. 10.00 Weerher., nieuw». 10.10 Promenadecon cert (vervolg). io.go Nleuwsber. lojss—ixso Danamnzlek van het Savoyhotel. Parijs „Radio-Pub", 1750 M. 10. go1 i.ro Concert, is.go Orkest concert, •ogg.gg Dansmuziek door de Homonyme axa. 8.go—io.go Concert. Orkest en solisten. Lnngwnbwv, 46B M. 1.30—3.30 Orkeetooncsrt. g.go—Ago Concert. Elbenfelder kamerkoor en K. Katxmann, so praan. 8.36n og Vroolljke avond Met Robert Vonnenbruch. Daarna tot 1.30 Dansmuziek. KBnlgawGater hennen, ra go M. 13.30—8.03 Lezingen en lessen. Ego „Sahara", een reis in h oorbeelden door Wal te» Mchring. rago—is.go Dansmuziek. Hamburg, 396 M. 4.50 Vroolljk concert Orkest en zang. 6.30 Populair concert 8.30 Inwijding van het Nieuwe Bremer NORAG-hula. Daarna tot 1.10 Dansmuziek. Brussel, 309 M. 5.306.30 Dansmuziek. 8.3610.35 Orkest- concert. Orkest en solisten. tieke verhoudingen en anderzijds blijkt de on mogelijkheid om van jaar tot jaar te blijven varen in de wateren der politieke neutraliteit. /- SEPTEMBER. VRIJDAG sa Hilversum, 1060 M. 13.00 Politieber. 13.332.00 Lunchmuzlek door het trio. D. Coronel, viool. J. Drukker, cello. L. Kapper, plano. B.30—7.00 Diner- muziek door het Kling-Ensemble. Louis Pee reboom, viool. Miep Kling, cello. Cor Kling, piano. 7.00—7.45 V.P.R.O.-uitzendlng. De H- mollsulte, Bach. Voor fluit en strijkkwartet. Herman Ehrenfeld, fluit. 7.43 Politieber. 8.10 Uitvoering van het „Requiem" van W. A. Mozart. a. Tuba Mirum. b. Recordare. e. La crymosa. d. Benedictus. Door het Amsterdam- sche Vocaal Kwartet. Het ANRO-orfcest o. 1. v. Nico Treep. 8.33 Pianoconcert door Alex Adema. 9.00 Populair concert door het ANRO- orkest o. I. v. Nico Treep, 10.30 Peraber. 10.30 13.00 fs avond») N.O.V. Concert Lichte muziek door het N.O.V.-ensetnble Jules Dreese. Davectry, 1600 M. 13.30 Solistenconcert (viool, piano). ia.go Orgelconcert ijo—3.30 Orkestconeert. bjo— 3.43 Lezing: Empire Hlstory and Geography. 3.504.05 Lezing: How readlng and writing Dat de regeerlng zoekt en niet alleen zoekt naar, maar ook de mogelijkheid onderstelt van het maken van een tractaat met België dat voor beide landen aannemelijk is, achten wij juist gezien. De verwerping van het tractaat door de Eerste Kamer op 3 April LI. heeft niet de beteekenis gehad van een: „Weg er Een groot deel van ons volk verkeert ln nood en de gevaren nemen hand over hand toe; en nu krijgen deze gedupeerden eenige met oe Deteczema phrases hooren waar zij niets aan hebben, mee, zonder meer. Maar zeer uitdrukkelijk is £en en neemt Jniet weg, dat wij de toegezegde aanvulling van de wetgeving niet daar door de oppositie erkend, dat men op een gewijzigd tractaa* tot elkaar zou kunnen komen, en dat zij zulks zelfs wenschte. Mis schien zal de basis door den Hr. Colijn, toen aangegeven, hierbij dienst kunnen doen. Moge in alle gevallen het onderzoek naar de moge lijkheid van eene andere regeling niet te lang duren. De Indische paragraaf geeft groote voldoe ning. Na er zeer juist op gewezen te hebben, dat de communistische onlusten aan. het eigen Indische volksleven vreemd waren, krijgen wij naast de verzekering van de Regeering, dat zij voort zal gaan om de bevolking tegen aanslagen op hare welvaart en veiligheid te beschermen, de andere dat de cultureele en welvaart politiek ln Indië met kracht zal wor den voortgezet. Hier wordt dus even beslist positie genomen tegen de misdaden van de communisten als tegen de reactie. anders kunnen begrijpen, dan dat er een dub bel tarief in voorbereiding is. Van de moge lijkheid voor het scheppen van invoerverbo den, teneinde bepaalde industrieën te helpen. kan'toch geen sprake zijn, want daarmede J*" hadden <te daders oen Een chrfsL-hist stem. Uitvoerig en belangrijk is de Inhoud der rede, waarmede Hare Majesteit de Koningin I zouden we in strijd komen met de richtlijnen der economische politiek van Genève. Wat ter wereld heeft dan de regeering weerhouden om dit klaar en duidelijk, dus voor ieder verstaan baar, aan de leden der Staten-G ener aal mede te deelen? Met deze vage aanduiding mag dan ook geen genoegen genomen worden. Er moet klaarheid komen en daarop kan niet gewacht worden tot de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting aan de orde zijn. Het Ne- derlandsche volk en niet te vergeten de Ne- derlandsche industrie en land- en tuinbouw hebben recht te weten waar ze aan toe zijn en wat in de eerstkomende maanden te wachten staat. de nieuwe zitting der Staten Generaal opende, dewte banden, dte Nederland met Indië Het is uitgesloten, dat dit staatsstuk aan allen bevrediging zou geven; maar dat het blijk geeft van grooten ernst in het onderzoeken van bijna elk vraagstuk, welks oplossing voor de bevolking van beteekenis is en dat voor deze oplossing telkens, althans in beginsel, de weg gekozen is; dit zullen allen erkennen. Deelt de regeering de verwachting van som migen, dat de bestaande moeilijkheden zou den verminderen en dat de welvaart wellicht zou toenemen, indien Nederland deelnam aan den wedloop tot verhooging dezer kunst matige belemmeringen? De Troonrede geeft op deze vraag zeker geen bevestigend ant woord. Integendeel: herleving der welvaart en verruiming der werkgelegenheid worden wel verwacht van verlichting van den bestaanden zweren directen belastingdruk niet van ver hooging van eenige heffing; en met voldoe ning wordt vastgesteld, dat de richtlijnen der economische politiek van den Volkenbond „overeenkomt met die, welke door Nederland worden gevolgd." Met voldoening zal in het binnen- en buiten land worden kennisgenomen van de woorden der Koningin over de verhouding tusschen Nederland en België. Als ooit twee landen. Veel winst heeft de Troonrede ons niet ge bracht Van een zakenkabinet, dat niet naar partijen behoeft te zien, hadden we, vooral dit jaar, nu daden geëischt konden worden, wat anders verwacht De Tijd (ri) noemt die Troonrede een bemoedigend stuk, met name om die vol gende vier punten: „We zullen dus eindelijk wapens krijgen om ons te verdedigen tegen een beschermend bui tenland. Wij zijn voor vrijhandel, als die door andere volken ook gehuldigd wondt, maar we kunnen ons niet laten ringelooren door de ons omringende Rijken, die ondanks het ge praat in Genève zich met steeds hooger tariefsmuren omringen. twee door natuur en geschiedenis, zijn aangewezen op vriendschap en samenwerking, dan zeker deze twee buurstaten, zelfs tweemalen, binnen ding van de aangekondigde verlaging van drie eeuwen, vereenigd onder den zelfden1 die inkomstenbelasting op: het Wilsonkwartet. 5-ao Lezing: Famou» woxnen pirates. g.33 Kinderunrtje. 6.30 Or kestconcert. 6-go T(jds„ weerb., nieuw*. 7.05 Orkestconcert. 7.30 Lezing: Se en on the screen. 7.35 Orgelconcert. 7.45 Lezing: The all-England women's hockey tour in Anstrian. 8.03 Variété. 9-30 Weerber„ nieuws. 9.40 Le zing: Next Week'» broadcast music. 9-33 n.30 Concert. A Aastin, bariton. H. Morti mer, clarinet K. Taylor, piano, iijoli Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1730 M. 10.50—iijo Concert. 13.303.10 Orkerteon- cert. 5.055-33 Dansmuziek 8.5010.50 Con cert. Operettefragmenten. Orkest, koor en solisten. lAngaenbera, 469 M. 1.303.50 Orkeetconcert. g.SS6.50 Orkwrt- concert. 8.50 Gustav Herrmann, vroolljke ver tellingen. Iseglikapel. Daarna tot 1x20 Dans muziek. KSnigswüatsrhauaen, 1330 M. 3.308.03 Lezingen en lessen. 8.50lo.go Concert door het Einödshofer-orkest. Elsa Schumann, zang. 10.3012.50 Serenade'», door het radio-orkest. Hamburg, 395 M. 5.30 „Roodkapje", jeugdtooneel. 6.30 Con cert. 7~20 Concert. 8.20 Populair orkestconcert. E. Springer, piano. Daarna tot 11.10 Dans muziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.30 Orkestconeert 8.53 Orgelconcert. 9.05 Oikeatconcert. 9-39 Gramofooamuziek. 10.0310.30 Vlaamache literatuur. Schevenlngen-Haven, 1930 M„ (Zakelijke Omroep) 8.155.00 Pers-, handels- en du-iadoele be richten. ia.00is.05 Zuivellber. 1.30—0045 Beuranoteeringen. 3.363-50 Landbouwber. 3.533.57 Zuivelber. 5.303.33 Znivelber. ZATERDAG *4 SEPTEMBER. Hilversum, 1060 M. 12.352.00 Lunchmuziek door het trio. Coronel, viool. J. Drukker, cello. L.- Kapper, piano. 2.004.00 Filmmuziek. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest o. v. Hugo de Groot. 6.007.43 Concert door het ANRO-orke8t o. 1. v. Nico Treep. Het Arn hemsch Dubbel-Mannenkwartet, Dir. A. Ket- telary Jr. Johann Strauaa programma. 7-45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 V.AR-A-avond, georganiseerd door het Centrum Wormerveer. Het Symphonie-orkeat „T.O.G.O.". Een sex tet uit dit orkest, beiden o. 1. v. L. v. d. Hoef. De Arb. Zangver. „De Stem de» Volks", Dir A Krelage Jr. Het kinderkoor „De kleine Stem", q. 1. v. Mej. Jo Toet. MeJ. Jo. Toet, scopraan. A Krelage Jr., bugel. ia. Harmanie- Marsch, L. v. d. Hoef. b. Suite „L'Arlésietme", Bizet (orkest). 2a. Ave verum corpus, Mozart b. Sahre Regina, Oberhofferf koor). 3- Suite Oriëntale, Popy (Sextet). 4a, Meiklokjes, K. v. Tussenbroek, b. De Regenboog, c. Lente (kinderkoor). 5- Toespraak van den heer F. J. Jurgens: Van ongeorganiseerd zjjn in een vakorganisatie. 6a. Out Lieken, C. v. Reanes. b. Een liedje voor de kinderen, Wagenaar. c. Lied, Zweers (sopraan). Les Légendes de la Forêt, Joh. Strauss. (sectet). 8a. Morgenrood, Otto de Nobel. b. Ochtend, Isr. J. Olm&n (koor). 9- Potp. „Der Vogelhindler", Carl I Zeiler (orkest). Daventry, 1600 M. 12.303.20 Dansmuziek en solisten (alt, tenor, viool). 3.30 Populair orkestconeert. Op-, kest en solisten (alt, baa, piano). 6SS Kindtr- PJD.V. .1 Noorden". Zondag 11 Sept hield bovengenoemde vereenl- ging een wedvlucht met oude en Jonge duiven vanaf Helmond (afstand 175 KM.). De duiven moesten om 8 uur gelost worden, doch aan den gemaakten tijd kon men eenlgszins nagaan, dat dit eenigszins later heeft plaats gehad. De le duif werd geconstateerd om 11 u. 52.9, de 31e om 11.57.0, zoodat dit concours in 5 minuten afge- loopen was. Prijzen en diploma's werden als volgt behaald: A. de Wolf 1: P. Dirks 2. 3. 5. 6. 16 en 27; K Holtz 4, 17; C. Zwennen 7, 9. 26, 28; H. Koopman 8, 10, 11, 13; C Chereth 12; Porto 14. 31; v. Triet 15; Huber 18; Klaver 19; Vijver 20; Blom 21; Tom pot 22; Kampen 23, 30; Schellinger 24, 25; Prenter 29. Zoodag 18 Sept werd gevlogen vanaf Slttard (afstand 231 KM.). Dit Ls wel de slechtste vlucht van dit seizoen geworden, en er la menige dullf niet teruggekeerd. Gelost 8.20 u. Aankomst le duif u. 40.3, 17e duif 6 u. 43.43. Het was dan ook zeer slecht weer, hetgeen wel oorzaak ls van deze rampvlucht Prijzen en diploma's werden als volgt behaald: P. Dirk» 1, 5; Klaver 2, 6;'D. Stelnroth 3; H. Koopman 4, 8. 9. 10; A. G de Prenter 7, 14; J. Tompot 11; S. Schellinger 12; G Portb 13; B. Stelnroth 15; J. Huber 16; K Holtz 17. Vrijdag van 36 uur lnkorven voor de laatste vlucht Eisden (afstand 252 KM.), De tweede partij remise. R. B. D. seint alt Buenos Aires d.d. 20 Sept.; De tweede partij tuaschen Aljechln en Capablanca eindigde na 19 zetten ln remise. Aljechln. die wit had. opende met d2d4. Er werd snel gespeeld. De volgende partij wordt morgen gespeeld van 20 en ai Sept. 1927. ONDERTROUWD: A. Sinjewel en L. Arents. P. W. van Niersen en A. C. Meijer. C. Meijer en L- Goudswaardt. P. van Twisk en S. M. C. Blansjaar. D. L. Logemaim en S. E. Bontes. C. de Vries en H. J. Pierens. F. H. Brondsema en C. Ligteringen. H. E. de Bruin en M. Klaassen. J. A. Zorg en W. Kuiken. BEVALLEN: J. LooyKoopman, d. J. M. Schoonemwolfvan der Poll, z. E. C. BosveldBreems, x. T. GijsbertsTuin man, z. L. E. KlapmeijerSchmidt, d. N. NichtingVoorthuijsen, d. NOORDSCHARWOUDE, ai Sepé. Aardappelen: Schotsche muizen 7.10, du- ken 3-403.60, drielingen 6.907.30, sper- cieboonen 6.9016.80, uieo 3.90—6.60, drie lingen 5.50—6.40, gele nep 9.60—11.80, peen 3.402.80, kroten 1.40a.70, roode kool 3.104.80, witte kool 3J03.40, Deensehe witte kool 3.603, alle* per 100 kg.; gele kool 3-303.40 per 100 kg.; boswortelen 3 304 60 per 100 bos; bloemkool 19.40 37.40; 2e art. /a—6.10 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, ai Sept Aardappelen: Schotsche muizen 6.30, du- ken/ 3.50, sperdeboonen 713, uien 6.40 7, drielingen 5.506, gele nep 10.10ia, peen 2.803.30, kroten 3.803. roode kool 3 205.50, witte kooi 1.702.10, gele kool 3.503-30, alles per 100 kg.; bloemkool ai —33.40, ae art ajo3.50 per 100 stuks. Schagermarkt van Donderdag aa Sept. 14 paarden 100aoo; 10 stieren 160 330; 40 gelde koeien magere 180300; 8a idem vette 300—430; 50 kalfkoeien 330— 415; 5 graskalveren 70—80; 36 nuchtere kal veren f 10aa; 60 schapen magere aa36; 344 idem vette 3341; 58a lammeren 30 30; 7 bokk enen geiten 69; 41 varkens ma gere 3433! 33 Idem vette per kg. 0.66 0.67; 173 biiggen ia—19; 43 konijnen 0.40 3; 387 kippen 0.50—1.33; 156 kg. boter per kg. 1.90ajo; haantje» 0.50—1.73. ai Sept. 1927. Aangekomen van Harlingen Duitsch a.s. „Frida", gaat naar Rottendam. Ligt op de ree. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Eng. s.a. „Starling". aa Sept. 1937. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Engelsch s.s. „Heron". 33 Sept. 1937. Vertrokken Duitsch s.s. „Frida" van Harlin gen naar Rotterdam.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 7