KANNEWASSER DE HOOGHARTIGE DWAAS. IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6418 DINSOAQ 16 NOVEMBER 1927 65ste JAARQANQ Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 ENGELAND. DE NOOD IN DE STEENKOOL- NIJVERHEID. De Manchester Guardian schrijft, dat het jammer zou zijn als de regeering de bestaande agitatie over den nood in de mijndistricten enkel als een politieke agi tatie beschouwde. Baldwin verklaarde Donderdag niets te kunnen doen dan den handel in het binnen- en buitenland be vorderen. Voor de rest is het een kwestie van vraag en aanbod. Van het kwart mil- lioen werklooze mijnwerkers echter is het onwaarschijnlijk, dat 200.000 ooit weer werk zullen vinden. Dit blijvende surplus van arbeldskraohten vormt een reusaoh- tig probleem en Baldwln's maatschappe lijke geweten moet, volgens de Manches ter Guardin, leelljk afgestompt zijn, als hij deze 200.000 arbeiders met een droog laisserfaire aan hun lot overliet. DUITSOHLAND. DE TEXTIEL- UITSLUITING IN DE FABRIEKEN. Een vergelijk. In de textielfabrieken op den rechter oever van den RtJn, waar 50.000 arbei ders zijn uitgesloten, is Vrijdag een over eenkomst getroffen tussohen de patroons en de vertegenwoordigers der vakbon den. Dit vergelijk behelst dat de loonen gemiddeld met 101/. pot verhoogd zullen worden bij eon werkweek van Ingezonden Mededeellng. dag verkiezingen gehouden. Vrijwel over al valt een verschuiving naar links waar te nemen. In Hessen, waar de opkomst <ier kiezers zeer zwak was, is het voort bestaan van de coalitie van Weimar, be staande uit socialisten, democraten en centrum verzekerd, al hebben tengevolge van de geringe belangstelling alle par tijen, met uitzondering van de commu nisten, stemmen verloren. In Bremen hebben de socialisten en communisten te zamen vrijwel evenveel stemmen behaald als overige partijen. Terwijl tot dusver in het gemeentelijke parlement de burger lijke partijen de meerderheid vormden, zal het huls vermoedelijk nu zijn samen gesteld uit 60 burgerlijken en uit even veel socialisten en oommunlsten. Te Dantzig hebben de socialisten en communisten eveneens gewonnen, zoodat daar met het tot stand komen van eer soclalistisch-oommunlstlsche meerderheid rekening dient gehouden. Bij deze ver kiezingen zijn In de voorstad Langfuhr bij een botsing tusschen politieke tegen standers eenlge mensohen gewond. D( opkomst der kiezers was te Dantzig zee'- sterk, de socialisten, die als de voornaam ste overwinnaars uit den strijd zijn ge komen, hebben voornamelijk bulten dr stad Dantzig stemmen gewonnen, de com munisten hebben hun huidige positie ge handhaafd, terwijl de Polen zware ver liezen leden. Van hun 5 zetels zullen ze er vermoedelijk sleohts 8 behouden. oever der Schelde en de wereldtentoonstel ling 1980. Burgemeester Van Gauwelaert hield hierbij een Nederlandsche rede, in welke hj} op de groote beteekenis wees voor de oeconomdsche toekomst van Ant werpen en het heele land der thans ver- wezenlijkte annexatie en de hooge vlucht, welke de Scheldestad als wereldhaven, dank zij de ontworpen en reeds gedeelte lijk verwezenlijkte werken zal kunnen nemen. In zijn antwoord noemde koning Albert de tussohen staat en stad getrof fen overeenkomst èen nationale gebeur tenis van het hoogste belang en sprak hij vertrouwen uit in de toekomstmogelijk heden van Antwerpen en zijn haven; aldus, zelde hl}, wordt Antwerpen de eerste haven van het vasteland en door de vermeerdering ven zijn grondgebied de grootste stad van België. De koning, die Nederlandsoh «prak, herinnerde aan het bezoek in 1905 door Leopold den tweeden aan Antwerpen ge bracht en de rede door zijn voorganger in ditzelfde beursgebouw gehouden, wel ke rede besloten werd met de woorden Antwerpen boven, voor Antwerpen en bovenal voor België. BELGIE. DE UITBREIDING VAN ANTWERPEN Antwerpen vierde Zaterdag feest ter gelegenheid van de annexatie van de zoo genaamde Noordergronden, die een op- I uur. Er pervlakte hebben van ongeveer 4000 heo- zullen per week 8 uur overwerk verrioht taren, welke bestemd zijn om de vol mogen worden. De twee partijen zouden Zondagmiddag moeten verklaren of zij met alt vergelijk al dan niet aocoonl gaan. De patroons zullen het stellig aannemen, daar het overenkomat met hun oorspronkelijke voorstellen. De rijksminister van arbeid beeft de uitspraak van het scheidsgerecht om een loonsverhooglng van 10 pot. vast te stel len voor de Wost-Dulteche kanaaisoheep- vaart, niet bindend verklaard. D» werk nemers hebben hierop het werk neerge legd. ZJJ weigeren zelfs, naar van werk geverszijde wordt meegedeeld, ho< lossen van schepen met levensmiddelen. Het verkeer op het Dortmund-Eemakanaal ligt tot aan Eems geheel stil. De tegen woordige loonovereenkomst loopt tot 81 Deoember. UITSLUITING IN DE DUITSCHE S1G ARENIN DU STRIE. Men meldt uit Berlijn: Daar Vrijdag de laatste onderhande lingen tussohen patroons en arbe ders in de Duitsche sigarenindustrle, gevoerd werden op het rjjksdeparteroent van ar beid, tot geen resultaat hebben geleid, hebben thans de patroons alle a.'belders uitgesloten. Van gisteren af zouden alle sigarenfabrieken ln het geheele rijk stil- llgen en 180.000 man op straat staan. VERKIEZINGEN. De „ruk naar links" bestendigd. In eenige Duitsche steden en ook in Hessen en den vrijstaat Dantzig zijn Zon- tooling van de uitbreidingswerken van de haven en vooral van het groote kanaal dok met vertakkingen mogelijk te maken. Het grootste deel dezer gronden werd afgestaan door den Belgischen staat: de dorpen Austruweel, Oowieren en Wli- mamdonk, welke aldus bij het grond gebied' der stad Antwerpen gevoegd wor den, zullen nu spoedig geheel of gedeel tel Ijk verdwijnen. Bij gelegenheid van deze offloleele feesten was de geheele stad bevlagd en heerechte vooral in den namiddag in het centrum een buiten gewone drukte. Om 6 uur werd ln het beursgebouw door koning Albert de ten toonstelling geopend van plattegronden en teekenlngen, betrekking hebbend op de uitbreiding van stad en haven, den aanleg van de nieuwe stad op den linker- FRANKRIJK. HET FRAN8CH-AMERIKAAN8CHE DOUANE-GESCHIL. Een bevredigende regeling Na het verlaten van den Fransoher ministerraad' heeft minister Bokanowsk meegedeeld, dat de Fransoh-Amerlkaan- sohe doueneonderhandellngen tot alge meens bevrediging geëindigd zijn en dat het besluit dienaangaande onverwijld zou versohljnen. DUITSCH-ELZAS8ER BLADEN VERBODEN. Naar Belga uit Parijs meldt, heeft de ministerraad, op voorstel van den minis ter-president en den minister van blnnen- landaohe zaken besloten de verspreiding, den verkoop en het vervoer van do Dult- sohe bladen WahrlHt, Zukunft en Vo'ks- stlmme voor het heele Fransohe gebied te verbieden. DE POLITIEKE TOESTAND. Boekarest, 14 November. Nadat ook de Senaat de wet tot verdediging van den staat, de binnenlandsche orde en den mo- narchistischen staatsvorm heeft aangeno men, zal zij vandaag worden afgekon digd. TEGEN DE ROEMEENSCHE REGEERING. Volgens de Roemeensche avondbladen heeft professor Joega een brief geschre ven aan Maniu, waarin hij dezen zijn diensten aanbiedt om de regeering omver te werpen. Joega beweert, dat hij het eens is met generaal Avarescu. Volgens de Adveral zou dit aoooord eohter nog niet vaststaan. Verder onbruikbaar. Naar Wolfl van de Heinkel-vliegtuig- fabrieken vernomen heeft, is de schade aan het vliegtuig D. 1220 zoo ernstig, dat de kans bestaat, dat het toestel niet meer bruikbaar zal zijn. MEXICO. RUSLAND. Ingezonden Mededeellng. FINALE UITVERKOOP nog sleohts enksle weken. Moderne Hetere in blauw en alle kleuren f 7.50, LUCHTVLOOT-PARADE. Op het'vliegveld bjj Moskou heeft, ter gelegenheid van het revolutlejublleum een parade der luchtvloot plaats gehad. Een 20-tal militaire vliegtuigen defileer den voor volksoommlssarls Worosjllof, die vergezeld was van de generaals Ka- menef en ToechatsJefskL Worosjllof hield bij deze gelegenheid een redevoering welke, volgens de Roel, een sterk milita ristisch karakter droeg. DE 8TRIJD TEGEN DE OPPOSITIE. De Iawestla publloeert een decreet van het centrale executieve comité, waarbij Smlrnof ontheven wordt van zijn funotU als volksoommlssarls van posterijen en telegrafie. Lloebowltaj neemt den post tijdelijk waar. M00RDAAN8LAG 0P 0BREG0N. De regeeringscandldaat voor het presidentschap komt er goed al. De wang van den ex-presldent Obregoi is door scherven van de ruit van het wind scherm van zijn auto getroffen tenge- van het ontploffen van bommen, die wa ren geworpen toen Obregon langs kwam op weg nnar de arena voor het stieren gevecht. Metgezellen van Obregon, die lr een tweede auto zaten, hebben twee He den zwaar gekwetat met revolverschoten, van welke personen het heet, dat zjj d< bommen zouden hebben geworpen. Obregon bewaarde zijn kalmte; tat zette de rit naar de arena voort en woon de de vertooning bij. Toen president Oal les, die ook het stierengevecht bijwoonde kennis kreeg van het gebeurde, wensohtc hij Obregon geluk met de ontsnapping. KERK EN STAAT IN MEXICO. De politie van Mexloo (stad) heeft ln een voorstad van de hoofdplaats een ln val gedaan ln een particulier huls, waar 15 vrouwen werden gearresteerd, die een particuliere godsdienstige bijeenkomst hielden. ZIJ worden betóhuldlgd van overtre ding der wet op de godsdlenstultoefe nlng. Tfiflen, die zidh onafhankelijk heeft ver klaard. De troepen van Honan gaan voort de stad te ontruimen; de toestand is zeer gespannen; er zijn verscheidene inciden ten voorgekomen, waarby geschoten werd. Soldaten in uniform sloegen aan 't plunderen. De buitenlandBche concessies zijn gebarricadeerd en Japansohe marine soldaten werden aan land gezet latere berichten uit Hankou behelzen, da; duizenden soldaten, die zonder behoor lijke leiding rijn, door; de Ohimeeeche stad trekken. Hun. aantal wordt nog voortdurend versterkt door de aankomst van verslagen troepen, die stroomafwaarts aan de rivier hadden gevochten. De bandelooze soldaten, bijgestaan door arbeiders;, zetten het plun deren voort, dat Zaterdag was begonnen door de lijfgarde van Tang-Senjg-tsji» voor zij aftrok, naar Jotsjou in Hoenan. De plun deraars maakten zich meester van de zil- verv vorraduni ln de inilandsche banken, en staken het militaire hoofdkwartier, in de buurt van de Britsohe oonoessle, in brand. AanvankeMjk Met de brand zich ernstig aan zien, maar de brandweer van de Britsohe concessie belette de vlammen zich te ver spreiden. Generaal Ho-tsjdn, die is afgevallen van Tang-Seng^teji, heeft zich als aanvoerder opgeworpen van het garnizoen van Woe- ban. Hiy onderhandelt thans met de troepen, door de regeering te Nanking gezonden. Men denkt dat die laatste troepen Hankou zullen binnentrekken. De onlusten, die Zondag in de Ohlneesohe stad hebben plaats gevonden, rijn begonnen uit wraak, genomen door soldaten uit Hoe nan. Dezen hadden het ljjlk ontdekt van den generaal, die door Tang-Seng-tsrtl was ge worgd1, omdat hij den raad had gegeven, terug te trekken. Voordat Tang aftrok, had hij zich mees ter gemaakt van al het geld ln de bauken. HET CHTNEE8CH-8PA A NSCHE HANDELSVERDRAG OPGEZEGD. Tgjang Tso Lln heeft bevel gegeven om het CMneosoh-Spaaneohe handels- vordrng van 1864 op te zoggen. Hot mi nisterie van bultenlandsohe zaken zal zoo spi>edlg mogbiyk een nieuw verdrag «lul len op do basis van gniykheld on «til» wijgonde eerbiediging van elkanders t-errltetrlale «ouvereiniteit. CHINA. FEUILLETON. door H. BEAOH—WEBB. 25) Met pyniyke spanning bestudeerde Roger het gezicht van den ander, terwijl zijn gedachten plotseling terugflitsten naar den vroegeren tijd1 den tyd toen hy vrij man was geweest On Btulmlg bad hy oau voorlichting en, als bij wijze van antwoord op zyn smeeken, werd de zaak opeens hem in haar juiste perspectief duidelijk. Twee sterke mannen waren op het punt zich te verbinden tegen een vrouw, en hy, een van beiden, dacht er aan zyn algen vrijheid te koopen met de slavernij van dat mooie meisje; dat haar keten- van goud zou zyn. maakte geen ver schil ook zij zou heel haar leven ge ketend zyn aan Cla-ude Barton's karre- wielen, even vast als hij nu. „Kunt u haar niet zonder dwang trou wen, mijnheer," vroeg hij wanhopig. „Juffrouw Somers kent haar eigen hart niet, en ik stel mij voor haar dit te leeren kennen. ZJj heeft mij dezen dag toege staan om mijn doel te bereiken en mij ge zegd dat ik van mijn kans zoo goed mo- geiyk party moest trekken. Ik gehoor zaamde haar lastgevingen, en1" op kor ten toon Jk ben van plan het te win- nan". De roepstem van Roger's gemoed wil de niet tot bedaren komen, maar toch verzette hy zich standvastig tegen den wreeden steekpenning dien Cliaudle hem voorgehouden had, „De dag te om, mijnheer. Als heer hebt u 'bet recht niet, den, avond, te eischen, zelfs al zegt u en ik zou niet aan uw woord willen twyfelen dat u haar geen kwaad wilt doen. Slechts met de uiterste inspanning kon Olaude rioh beheersohen. ,Ate ik lessen in goede manieren noo- dig heb, zal ik mij daarvoor niet tot een bediende wenden. Denk eraan tot wien jij spreekt, vriendje, en blijf op je plaats." Hij sprak met berekende onbeschaamd heid, want nu hoopte hy Roger tot vol doening aan zijn wensohen te krijgen. Ook al verzet }y je tegen mij, zal mij dat geen streep doen afwyken van mijn voor nemen, Ellison. Je bent toch zeker niet krankzinnig genoeg, om Je te verbeelden dat ik zal gedoogen dat jouw verzet in vloed op nfy heeft. Ik heb je een gelegen heid gegeven om je vryheid te koopen als je zoo zeer gesteld bent op je dienst baarheid, dat je niet wensoht te mar- chandeeren, te my dat goed en wel en zul jy de verliezende party zyn maar weet wei, dat, of je er al dan niet in toestemt, ik mijn 'plannen ten uitvoer zal brengen. „Nadat dit gebeurd is, zal ik met jou afrekenen-op zoo'n drastische manier, dat Je goede reden zult hebben on» Je dwaasheid van nu te verwensohen. Ik zal je aan Je verstand brengen, wat Je po- ritte bij mij te beteekanen heeft es wat Ingezonden Mededeellng. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-morgens en 'vavonds met NI VA TANDPASTA 75 ctvper '/i tube. ZSdvp. 14 tube. PLUNDERING EN MOORD IN HANKOU. Tang Seng tnjl gevlucht Te Sjanghai zün telegrammen uit Han kou ontvangen, behelzende dat do Han housohe machthebber, generaal Tang Seng-tajl Zaterdagmiddag! de stad aan boord van een Japansohe kanonneer boot heeft verlaten en reeds verder naar Tokio op weg zou zyn. De troepen uit Nanking naderen snel en onder de Ohlneesohe bevolking van Hankou heersoht een piuniekachtl JAPAN. DE BEGROOTING INQEDIEND. De Japansohe regeering hoeft haar be groeting Ingediend. Er is bezuinigd op administratie en hlnnenlandsche zaken, maar de begrooting van marine te 18 mil- lloen yen hooger en voorziet ln den aarv- bouw van een groot aantal kruisers; de voornaamste onkosten hiervan zullen echter op de begroetingen van 1929 druk ken. OOST-1 N Dl EL DE AFGETREDEN VLOOTVOOOD. Vloe-admiraal A. F. Gooszen. By een portret van den afgetreden vlootvoogd, vioe-admlraal A. F. Gooazen, heeft de Java-Bode een zeer waardeorend afsoheldsartlkel aan den populalren opper Ingezonden Mededeellng. stemming. Alle winkels en banken zijn gesloten en personen, die in staat zyn tot vluchten, zijn het binnenland lngetfok ken. Oommundsttoohe emblemen zijn ln de stad niet langer zichtbaar. Een ver dediging tegen de troepen uit Nanking wordt onmogelijk geacht. Tang-Seng-tsji's opvolger als comman dant van het garnizoen te generaal Ho- een gelegenheid lk je geboden heb om y te komen." Zyn woorden zweepten Roger tot nog hartstochtelijker opstandigheid op. |„In zekere omstandigheden zou ik je weerzin kunnen begrijpen," vervolgde CLaude kalmer, toen Roger aanstalten maakte om te spreken, „maar aangezien ik van plan ben het meisje naar mijn hand te zetten, haar te buigen en niet te breken, kan ik je belachelijke houding niet begrijpen." JE et te lafhartig, mijnheer. Wij zyn met z'n tweeën imannen „Ik wil geen oogenblik langer debat- teeren; in plaats daarvan, vriendje, zal ik je eraan herinneren dat ik, wat ik, pte een dwaas, aangeboden heb te koopen door over mijn eigendom te beschikken kan gebieden/' „U kunt u dien last van het gebieden besparen. A^s uw steekpenning geen uit werking heeft „Ik heb je niet gevraagd1 om te spre ken, maar daar je er fel op schynt te zijn, mag je voor je eigen heil je eed van ge hoorzaamheid jegens my nog eens op zeggen blijkbaar ben jy je verplichting vergeten daarna onverwyid het huis uitgaan en voor de auto zorgen. Zoodra je klaar bent, moet jy naar het dichtst byzynde station toe gaan en naar Londen terugkeeren. Dat is een stellig bevel van mij, vriendje." „U zult van dezen avond bitter betrouw hebben, mijnheer." „Niet zoo bitter en ook niet met zoo goede reden als jij. Denk je det IJc, au ik het meisje in mijn handen heb, van plan ben het spel te verliezen door toedoen van een dwaas als jy? Ik heb je een be vel gegeven; begin er onmiddeliyk mee, Ik wacht erop, dat jy je lesje opzegt." Roger bleef zwegen. „Ben je behalve krankzinnig ook doof?" sarde Olaude. „Begin, mijn ridderlijke knecht Hoor je. Bevend van hartstocht keerde de oudere man zich tot rijn kwelgeest „Pak mij niet te hard aan, mijnheer, of ik zal maling aan mijn eer hebben en u en uw verwensohte verbintenis naar die maan laten loopen. Het te belachelijk om te herhalen wat wy allebei van buiten kennen, maar als u er zoo fel op bent den nonsens te hooren, zeg u het dan zelf op ik doe het niet Ik „Je zult Eliteon!" ,Jk zal het niet doen, zeg lk. Ik ben geen kind- en weiger mij ais zoodanig te laten behandelen." „Durf je mij trotseeren? Dan geef Je ook niet zóóveel om de fatsoeniyke na leving van je verbintenis." Hy knipte op onhebbelijke manier met zyn vingers in het gericht van zyn bediende. „Ellison, als ik spreek, zul jij gehoorzamen, zonder zoo onbeschaamd te zyn of lk zal „Wat zult u? Spaar mij uw bedreigin gen. Zy jagen mij heélemaal geen schrik aan. Met dat al zou ik u liever niet be- rooven van iets van het genoegen dat u verwacht hebt van uw bezit van my. Daarom zal ik, aangezien u zich zoo graag in een nieuwe wreedheid wilt ver lustigen, uw dwaze bevel gehoorzamen, al grenst het ook aan razernij. Zal ik by het begin beginnen?" „Je bent dus tot je zinnen gekomen, niet?" Olaude glimlachte treiterig, terwyi Roger, zich afwende van den Mik van zyn harde oogen, de bekende en bitter gehate woorden van zijn verbintenis op- zeidu. JQc vermoed, Ellison,vervolgde hy toen de ander uitgesproken had, „dat je zult erkennen dat die eed geen veront schuldiging toelaat voor je Insubordinatie van vanavond?" „Ik beschouw deze positie ais geheel vallende bulten wat ik op mij genomen heb, mijnheer." „Ik niet, maar, daar ik je medewerking wensoh, zal lk je toch nog een laatste kans geven om Je vrijheid1 te verkrijgen en op te houden een bezit te zijn, El lison. Heb je besloten, verstandig te zijn?" „Nee, mijnheer." je bent geen dwaas, en alleen een groote dwaas zou rijn kans willen ver spelen om goed en wel zulk een belem merende verbintenis nietig te maken." Hij nam sluw het gezicht van zyn be diende op, maar Ellison vergat alles om zich heen, want met wijdgeopende zielige oogen en een sohrynend! hart luisterde hy in zyn verbkling ernaar, hoe de poorten van het paradys achter hem dicht gingen (Wordt vervolgd.) COURANT Licht op voor Auto's Dinsdag 15 Noy. Woensdag 16 «n Fietsen: 4.42 nnr. 4 40 ROEMENIE. STAKING IN DE WE8T-DUIT8CHE KANAALSCHEEPVAART. 9.—, 12.16.00, 22.—, 27.50 Demi Saigon, in donker grijxe kleur,4.758,12,20,32. Regenjassen, l- en a r(j model, 5.7e. 7.—, 10.50. 14—, 20.— 37.jo, ena., in gummi, Whip-Cord en Gabardine. FieUjekkere, 6, 7, 8.75, 11, 14, 18, aj, 27.50. Heeren- en Jongenecoituume, 4. 6.50, 8.50, 11, 14, 17.50, 30, 25, «Si., in donkere en lichte kleuren. Rallnt Jekker* en Jongens-Ulsters, in alle moderne kleuren, 3.75, 4-9°, 6, 8.50, :o, en*. Mancbeiter Jassen, -Vetten en -Broeken, prijzen beneden inkoop. Bukikln Pantalon» 1-75. 2.25, 3.25, 3.75, 4, 4.50, enz., groote keuze in moderne streepen. Geopend tot 8 uur. Zaterdag* tot 10 unr. Zondags tot 12 uur v.m.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 1