HELDEISCHECOURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAG 15 NOVEMBER 1927. Onze plaatsgenoot, d» heer R. Dijkstra, is ten lsten December ajs. 25 jaar werk zaam hij het Oommaindemenit der Marine. Onze plaatsgenoot de heer O. A. Thomas behaalde op de den Hen en 12en November te Bilthoven gehouden ten toonstelling met 5 cavia's een late prijs 3 2de prijzen en 1 3de prijs. ZANG VER. „MORGENROOD". Dir. F. van der Meij. Men schrijft ons: Zaterdag 12 November gaf bovenge noemde zangvereeniging haar eerste con cert in dit seizoen. Na 't gebruikelijke Heldersche kwartiertje opende de voor- zitter, de heer K. Geus, met een kort woord van hartelijk welkom den avond. Hij deelde mee, dat heden de vereeniging juist haar 15-jarig jubileum vierde. »We kunnen met dankbaarheid op deze 15 jaren terugzien, want van een kleine vereeniging, opgericht met ongeveer 25 leden, is Morgenrood geworden een koor van 80 leden, benevens een onderafdee- ling en een kinderkoor.* »We hebben gemeend,* zegt spreker, «dezen dag niet direct feestelijk te gedenken, maar toch dezen avond: iets anders te geven dan Sewoonlijk en hebben daarom den heer loossens uit Utrecht laten komen.* Hij wenscbte allen een prettigen avond. Daarna werd met de afwerking van het programma begonnen. Reeds dadelijk bemerkten we 't frissche gehalte van 't koor. Forsoh en breed klonk 't bonds lied «Hymne aan den zang*,van G.Boedijn. Zeer mooi klonk het weeke gedeelte: «God legde in de ziel den drang om te zinnen.* «Driekoningenlied* van Jos. Vranken, is het lied van den samenzang op 't zan gersfeest te Schagen. als zoodanig zeer geschikt. Met «Morgenrood* kwam het dan ook goed tot zijn recht. Van de overige nummers kon ons 't meest bekoren «Lente geboort* van Jac. Bonset, een zeer moei lijke compositie. Aan dit werk zal Mor genrood wel een heele studie hebben gehad. De verschillende concours moei lijkheden werden uitstekend overwonnen. We hoorden 't als 't ware regenen; ter wijl ook de bromstemmen fraai samen- klonken en de baspartij heel fraai de melodie overnam. Ook de tenorpartij kwam hierbij in de solo-trekjes goed tot haar recht. Met een maohtig slot eindigde dit nummer. «Mijn hart* van| J. O. Anderson, kon ons minder bekoren, 't Bevredigt niet al maakte Morgenrood er van, wat er van te maken was. «Hemelhuis* van Hullebroek en «Mei maand* van ;Vorsteveld vormden 't slot der zangnummers. Ter afwisseling trad de [heer G. H. Goossens op, aangekondigd als zanger van 't Hollandsche lied bij de luit. Opkomende in een soort Volendammer pakje met de luit op den hals, maakte hij al dadelijk een aardigen indruk. Heel geestig wist hij de verschillende nummers voor te dragen en maakte den indruk van, zooal niet een zanger van professie dan toch een goed Caberetier te zijn. Zijn liedjes gaven een prettige afwisseling. Na de pauze werd opgevoerd de operette: «Een vrouw op schildwacht*, met allerlei leuke tafereeltjes. De hoofdrollen waren in goede handen; er werd vlug en vlot gespeeld. Ook de zang hierin was heel goed en toen in t laatst alle boertjes en boerinnetjes in costuum opkwamen, hoor den we eenige mooie koren. Oasino was geheel.bezet. Allen volgden met de grootste aandacht 't spel als goed slot van een mooien avond. «Morgenrood* kan met voldoening op dezen welgeslaagden avond terugzien. Een gezellig bal hield de bezoekers nog lang byeen. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Gisterenavond hield <te afd. Held*» van de Nederl. Ver. van Huisvrouwen een ver gadering voor leden) en belangstellenden, w aar de heer -Molierus van Bloemendaal zou spreken over het cadeaustelsel In te genstelling met de bedde vorige bijeenkom sten waar een' zeer groote belangstelling heerschte, was ditmaal de opkomst gering. Siechts weinigen, meerendeels vrouw-in, waren aanwezig. 6pr. is yertegenlwoordliger van het Lam deiijk Comité van aotiie, en wil allereerst eenige misverstanden wegnemen. Het ge ven van een cadeau is al zoo oud als de handel zelf. Maar het stelsel van vroeger is geheel anders dan dat van thans eni wij strijden dan ook niet tegen de cadeaux, maar tegen het stelsel. Spit gaat de oorzakeni na van het ont staan van het stelsel. Industrie en handel kwamen na den oorlog in moeilijke positie: de rijkdom, die men waande te bezitten, was een sohijnrijikdom en tailoozen moes ten middelen verzinnen het verloren debiet te herwinnen. Het valt te apprecieeren» dat men zjjn debiet wil opvoeren en het zou onereus zijn daartegen te strijden. Daar tegen1 gaat de strijd dan ook niet, wel tegen de excessen. De valuta-verhoudingen in het buitenland werkten het cadeaustelsel in de hand. Bovendien is er een ander begrip ontstaan omtrent hetgeen wel en niet toe laatbaar is in den handel. De dalende han delsmoraal heeft ook medegewerkt. Spr. zal de funeste gevolgen van het stel' •al uiteenzetten en geeft voorbeelden var enkele systemen. Het directe systeem is het meest gebrui kelijke: bij een pond koffie een hall pond thee cadeau, huishoud jam met reepen cho colade, e.d. Daarnaast zijn een aantal ne- vensvormen opgetreden: bij een courant artikel wondt een minder courant cadeau gegeven. Tusschen de waarde van hetgeen men koopt en die van wat men cadeau krijgt, is een groot verscML Er zijn voor beelden van, dat men bij) den koop van 25 pond margarine een slaapkamer-ameuble ment cadeau krijgt. En deze excessen bren- genen) er velen 'toe te komen tot onge- wenschte neigingen. Daarnaast staat het bon- of spaarsysteem, ontstaan sedert de kasregisters weiden in gevoerd. Aanvankelijk was die korting ge lijk aan de gebruikelijke courtage In dien handel Men ging er langzamerhand' toe over bons te geven, die recht gaven op een of ander huishoudelijk artikel, dat steeds opgevoerd' werd. 'Als uitvloeisel van het bonsysteem 'heeft men het spaarsysteem. De kwade uitwas daarvan- is, dat in de toekomst tal van win keliers zullen worden uitgeschakeld, omdat de fabrikant rechtstreeks levert 'Verder is het loterij-systeem, dat men nog vindt in de kasten zeep, waarin kleine voorwerpjes zijn verborgen. Daaruit is ont staan het stelsel van het „woordemm&kien". Het stelsél zou misschienl onder art. 1 der Loterijwet vallen, rik is zóó ingericht, dat de fabrikant het zelf in de hand- heeft zoo veel en zoo weinig cadeaux te geven als hij- wit De bestaande nevenvormen zijn- in prin cipe terug te brengen tot deze hoofd vormen. De strijid tegen het cadeaustelsel moet gevoerd worden uit tweeërlei oogpunt: soc. economische en privé-economische. Het krachtigste argument is. wel dit, dat het cadeaustelsel prikkelt tot koopen boven behoefte. Men vindt dit principe ook terug in het vastrecht-systeem, dat die gemeenten toepassen op het gas- of eleotriciteitsvier-- bruik. Het koopen met cadeau brengt bo vendien den fabrikant of winkelier af van zijn eigen artikel; dte specialisatie in het wmkeJbedrjjtf verdwijnt en) wordt onder mijnd, hetgeen ten mdeefe is van winkelier en_ kooper. Het stelsel bevordert ook de neiging om minderwaardige goederen aan de markt te brengen. Tenslotte leidt het tot beunhazerij: mem vindt in kruidenierswinkels porceleinen serviezen, terwijl diezelfde serviezen eenige huizen verder bij- den winkelier in aarde werk staan geprijsd als koopwaar. De privaat-economische bezwaren zijn v.ni,, dat het cadeaustelsel voor de winke lier niet schept een good wil, eenl vaste cliëntèle, terwjji het artikel zeif er door gedeprecieerd wordt. De praktijk heeft al uitgewezen, dat winkeliers zelfs al met de cadeaux bleven zitten. Uit het oogpunt van reclamemaben is het stelsel het meest typische voorbeeld van hulpeloosheid. (Waartegen voert het Comité feitelijk dén strjjid? Geen onzer sprekers of schrijvers beeft nog kans gezien precies te omschrij ven wat zij' als cadeau beschouwen of wat niet Wij geven dat volmondig toe; wij be ginnen van- achteraf door te zeggen waar tegen wijl niet strijden. Niet tegen het doorslagje, het snoepje, het sigarenpijpje, het monsterpakje, den kop en schotel van- chocolade-fabrikanten, de kalender eener Levensverzekering, het aschbakje of zakboekje, mits bedrukt als reclame-object Kwamen de firmanamen er niet op voor, dan zouden wij die ais cadeaux beschouwen. Wij voeren strijd tegen alle artikelen, die een initegreerend deel van den koop uitmaken. Reclame kan men stopzetten, het geven van een cadeau moet worden voort gezet. Waar moet de strijd' worden aangevat? Een groote organisatie van koopend publiek is er niet, uitgezonderd misschien de Ver. van Huisvrouwen. De Middenstand beeft ons steun- gegeven, samenwerking net de centrale grootwerkgeversvereeni- ,ringen mislukte. Ten aanzien van die wijze van bestrijding bestaat verschil van meening. Een groep is er, <fle meent, dat dit slechts met regee- "ingshulp kan geschieden; andere mieenen, lat particulier initiatief dat alleen kan. Spr. rersoonlijk meent, dat regeeringshulp oü- lewenscht is, hoewel de praktijk van ons systeem groote moeilijkheden gaf. In Denemarken is een wettelijke bepa- ing in- bet leven geroepen, die het geven >an toegift van eenige waarde verbiedt ;cadeaux van kleine waarde zijn toege daan). Spr. acht dit verkeerd; ais men een .-erbod invoert, zij dit radicaal. De pratotük reeft wel uitgewezen, dat men met redi geren Van wetsbepalingen, waar nog ope- ringen in- zijn, zeer voorzichtig moet zijn. Bij radicaal verbod' kan het gebeuren, iat een dergelijke wettelijke regeling tot mgewenschte toestanden aanleiding zou .jeven. In België Is men thans een ander stelsel aan het. uitwerken: men zou daar in plaats van het cadeau het bedrag aan geld kunnen «lachen. In Noorwegen is het stelsel radi caal afgeschaft; er is een) leger van' contro leurs voor. noodig en het is de vraag of het de kosten waard ia Wij willen strijden -tegen het stelsel langs den weg der organisatie.' Wij verwachten niet, dat wij spoedig resultaten hebben^ de strijd zal over jaren loepen. Men moet al lereerst de publieke opinie beïnvloeden en de strijd wordt door de lauwheid van ons publiek niet bespoedigd. De strijd gaat ook gepaard met groote finantieele offers en wfj vragen den steun van het publiek om ons in- dezen strijd- te helpen. Van de gelegenheid) vragen1 te stelen werd! door enkele dames gebruik gemaakt, die spr. standpunt t o. v. verschillende pre mies {de Verkadeplaatjes, de Haust-be- schuiten, enz.) vroegen. Uitvoerig ging de spr. op een' en ander nog in. Mevrouw Dekker -dankte den spreker en deri vertegenwoordiger der Held. Ort voor hun moeite en sloot te ongeveer kwart voor tien de bijeenkomst. PROPAGANDA-AVOND BLINDEN ONDERWIJS. Wij hebben reeds de aandacht geves tigd op den concertavond, welke onze blinde stadgenoot, de heer Krijgsman, morgenavond heeft georganiseerd in Ca sino en met medewerking van het Stede lijk Muziekcorps en eenige dames en heeren, hoopt te geven. De heer Krijgs man houdt met zijn leerlingen een open bare les en wil daarmede aantoonen, dat muziekonderwijs even goed door een blinde kan worden gegeven als door een ziende. Hjj is zelf een bekwaam pianist en zal dien avond ook een paar nummers ten beste geven. Onze lezers zullen begrijpen, dut aan een dergeüjken avond groote kosten ver bonden zijn en wij wekken daarom ieder op tot het neomen va-n een toegangsbewijs dat slechts 35 cent kost. Men verricht er een goed werk mee door een plaatsge noot, voor wien de strijd om het bestaan zwaarder is dan voor ons allen, te steu nen en te helpen. Ook al gaat gij er zelf niet heen, koop een programma van den heer Krijgsman; gij steunt er het blin- den-onderwijs mee. De programma's zijn aan verschillende, ln de advertentie ge noemde, adressen, alsmede des avonds aan de zaal, verkrijgbaar. GOUDSTERRETJE. Dlrigente Anny Hoogenbosch. Men schrijft ons: Donderdag aj. 17 Nov. wordt in het gebouw van den R.-K. Volksbond opge voerd bovenstaande operette. Hiertoe hebben hun medewerking toegezegd Mej. Lou Leewens, pianobegeleiding, en de heeren Jac. Polak, dans, en Georg. Trap, regisseur. De volkszangklassen hebbeD met hun vorige operettes veel succes ge had, maar ongetwijfeld zal het succes met medewerking van deze personen nog grooter zijn, wij, zijn al dikwijls getuige geweest van hun prestaties. De oostuums worden wederom geleverd door mej. de Mey te Hilversum en het kapwerk verzorgd door den heer v. d. Maden, terwijl de heer Zoetelief voor spe ciale tooneeiverlichting zorg draagt. Al les bijeengenomen wacht den trouwen be zoekers wederom een mooie avond en we verwachten dan ook dat velen hun be langstelling zullen toonen. Donderdag zullen we eenige zeer gun stige critieken publiceeren. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD HOLLANDS NOORDER KWARTIER. Morgen heeft de verkiezing plaats voor vier hoofdingelanden en vier hoofdingelan den-plaatsvervangers voor het Hoogheem raadschap Noordhollandi's Noorderkwartier. De stembureaux, venmeid op de stemifcaar- ten, die jle kiesgerechtigden ontvingen, zijn geopend van 10 tot 4 uur; tegen afgifte van zijn oproepingsbrief ontvangt de stemge rechtigde van den voorzitter van het stem bureau zooveel stembilletten als hij ge rechtigd is stemmen -uit te brengen. EEN LAFFE KWAJONGENSSTREEK. Men schrijft ons: Gisteravond omstreeks negen uur werd ik gewaarschuwd, dat er eenige'straatjon gens het invalidenwagentje van- twee oude raenschen uit baldadigheid te water hadden gereden. Met een haak is het ons gelukt het karretje op het droge te brengen. Het gebeurde op de Westgracfi-t; de oude men- sc-hen, 93 jaar en) gebrekkig, waren even bij Amiabel binnen en- in dien tijd' gebeurde het. Het is te wenschent dat de kwajongens, die dit gedaan hebben, er eens duchtig voor gestraft worden, want het is een schandaal, om oude mensch-en lastig te vallenu De oude man-, met name Goudswaard, zeide nog: ik was geruïneerd als het niet terecht was gekomen'. Laat dit voor -menige jongen een les zijn om nooi-t dergelijlke minne Streken weer uit te halen. GEMEENTERAAD. Verkoop van grond. 22 Februari 1927 gaf de Raad aan H. Hagen alhier in erfpacht uit een terrein aan den Brakkeveldweg, ter grootte van* 500 Ms. voor den bouw van vier wonin gen. De eigendom van een dezer wonin gen in thans overgedragen aan den heer H. W. Dilg, die nu aan de gemeente ver zoekt dezen grond' te mogen koopen. B. en W. achten den prijs van 5.per M1. billjjk en stellen voor in dezen geest te besluiten. Uitgifte ln erfpacht B. en W. stellen voor aan J. J. Schoef- felenberger, architect, alhier, in erfpacht uit te geven een terrein aan den Brakke- veldweg, groot pl.m. 880 MV, voor den bouw van 5 woningen. Aanvrager biedt aan een oanon- van 45 ot. per M'. voor zoover betreft een oppervlakte van plm. 687 M'. en van 25 ct voor het achterlig gende terrein ter grootte van pLm. 293 M1., met welke prijzen B. en W. ge- noegen nemen. R.ILB.S. A-af deeling of Gymnasium. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij adres d.d. 11 Februari 1920 richt ten verschillende ingezetenen dezer ge meente, meest oudere van leerlingen, die de Rijks Hoogere Burgerschool alhier bezoeken, zich tot Uwen Raad met het verzoek te willen bevorderen, dat aan ge noemde inrichting op kosten der ge meente, een z.g. „literair-economische af- deeling" (H. B. S. A.) zou worden ver bonden. Er is in de kringen van deskundigen, zoowel als in de plaatselijke pers, een uit voerige pennestrjjd gevoerd over de be- teekenis eener afdeeling, waarbij voor onze gemeente vooral de vraag van be lang was, in hoeverre de hier bestaande Hoogere Handelsschool met 5-jarigen cursus voorziet in de behoefte aan alge- UIT DE GESCHIEDENIS VAN HELDER EN HET HELDERSCHE KANAAL OVER DE LAATSTE 100 JAAR door P. C. de Boer en J. Brouwer, Communicatie met het achterland. Het spreekt wel vanzelf, dat in dien tijd de com municatiemiddelen zeer gebrekkig waren. Een op gave aan het Provinciaal bestuur betreffende de postwagendiensten en eene betreffende de schepen en schuiten beide opgemaakt den 28sten Augus tus 1824 geven hieromtrent de volgende bizonder- heden: Een postwagendienst bestond tusschen den Helder en 't Zand, in de Zijpe. De afstand is ruim drie uur. Het bureau van den Postwagen was gevestigd in het logement „De Roode Leeuw" in den (ouden) Helder. »Er zijn aoht plaatsen op den postwagen. Prijzen der plaatsen des zomers tachtig centen en des win ters een gulden. Er worden geene dan draagbare Pakjes of goederen der passagiers medegevoerd, waarvoor slechts een kleinigheid, naar gelang, wordt betaald". Diligence en stoombooten zoo vinden wij verder op de lijst aangeteekend bestaan hier nog niet. De postwagendienst (zoolang die bestaat) oor- vespondeert met het trekschuitenveer van het Zand tot Schagerbrug in de Zijpe. In de kolom „Aanmerking" vinden wij de volgen de notitie: „Het postwagenvervoer, waarvan alhier opgave wordt gedaan, wordt door de in de eerste kolom opgenomen voerlieden bediend en is door het openen het stuk is gedateerd Augustus 1824 van het Nieuwe kanaal over het Koegras bijna ge heel onnoodig geworden. Men heeft geoordeeld beter •6 zijn, van het Nieuwediep tot aan Het Zand in de ~0pe een trekschuitenveer aan te leggen, hetwelk door gezegde voerlieden met overleg der besturen Van deze gemeente (Helder) en dat der Zijpe pro visioneel is tot stand gebracht en het welk bij de roPening van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal °°k wederom dadelijk zal beginnen". n den staat van schepen en schuiten, van den- zelf dqp datum, is bovengenoemd trekschuitenveer ook opgenomen. De tijd van afvaart is 's zomers des Ergens om elf en des winters om tien uur, en des avonds altoos ten zes uren van het Nieuwediep. Aan- °mst dagen des middags tegen een en des vonds te negen ure mo het in de ZJjpo, „Dit. provisioneel trekschuitenveer correspondeert met dat van het Zand tot Schagerbrug in de Zijpe. Het ligt thans stiJ tot tijd en wijle de opening van het Groot Noord-Hollandsch Kanaal. Tot het veer behooren twee gewone jaag- of trekschuiten". Een tweede communicatiemiddel te water was het „veer ten vervoer van passagiers en goederen van den Helder op Amsterdam over de Zuiderzee". Voor dit veer waren in gebruik twee zeilschepen. Zij voe ren des Donderdags op ongeregelden tijd in ver band met het tij uit de haven van Nieuwediep en hadden ligplaats te Amsterdam aan den Texelschen steiger. Al naar gelang van weer en wind arriveerde men Vrijdagochtend of -avond te Amsterdam. Des Dinsdags vertrokken de schuiten weder van Amster dam naar Nieuwediep. Het ontstaan der oorlogshaven. In 1814 had eene gebeurtenis plaats, die voor Helder van groote beteekenls was. Bij Koninklijk Be sluit van 16 November van dat jaar werd n.1. bepaald, dat de werkzaamheden tot het geschikt maken van Nieuwediep als oorlogshaven met kracht zouden wor den voortgezet. Wij willen hier volstaan met de ver melding, dat zij den 20eten September 1822 door de Marine werden overgenomen. Ook voor de handels scheepvaart was deze vestiging van belang, aangezien hierdoor de beschikking werd verkregen over een droogdok van voor dien tijd voldoende afmetingen. Aanzienlijke scheepvaart In die dagen was de scheepvaart te Nieuwediep reeds aanzienlijk. Het steeds ondieper worden van Pampus maakte het noodzakelijk, dat de meeste, voor Amsterdam bestemde schepen, reeds op de reede van Texel en in de haven van Nieuwediep een deel der lading moesten lossen. Teneinde de schepen bij het binnenkomen behulpzaam te zijn, werd in 1820 een provinoiale stoomsleepdienst ingesteld. De eerste sleepboot, de „Noord-Holland", met een machine van 00 P.K., werd gevoerd door kap. J. P. Duinker. Geen sympathie voor het kanaalplan. Het is dan ook begrijpelijk, dat men te Helder de plannen tot het graven van een kanaal naar Amster dam met weinig instemming begroette. De ligging van de plaats men houde hierbij in het oog, dat hier nog alleen sprake is van het thans als „de oude Helder" bekende gedeelte werd hierdoor veel min der gunstig ten opziohte van het verkeer. De verbin dingsweg met het achterland liep tot dusverre over den voet der duinen naar Helder. Met het Kanaal zou ook de daarlangs geprojecteerde weg komen, waar over dan natuurlijk het verkeer zou worden geleid. Hetgeen dan ook geschiedde. Ten opzichte van de scheepvaart verwachtte men eveneens vermindering, doordat de schepen in plaats van hier geheel of ged§eltelijk over te schepen, door het Kanaal naar Amsterdam zouden opvaren. Spoe dig bleek, dat deze opvatting, althans in den beginne, juist was. In het Jaarlijksch Verslag der Gemeente over 1828 (welk verslag in die dagen bestond uit het beantwoorden van een aantal, door het Provinciaal bestuur gestelde vragen) werd de vraag „of men in het algemeen vordering of achteruitgang in de ver schillende takken van industrie bespeurde, en zoo ja, welke," als volgt beantwoord: „Over het algemeen genomen, zoude men kun nen zeggen, dat de gemeente, welker ingezetenen tot nu toe voornaamlijks van de Zeevaart hebben moeten bestaan, eerder aohteruit dan vooruit gaat, aangezien de Haven het Nieuwe Diep thans slechts weinig of geen voordeel aan de ingezetenen toebrengt, terwijl hun verblijf (n.1. van de schepen) van korten duur is, en dan nog slechts alleen, wanneer zij door tegenwind worden opgehouden, daar zij uit zee komende, dadelijk opvaren en van Amsterdam komende van alles voorzien zijn." „De verdere uitbreiding", zoo wordt nog opge merkt, „en bloei van het Etablissement der Marine en de vermeerdering van garnizoen, welke bij de voltooiing der vestingwerken waarschijnlijk zal plaats hebben, zijn de prinoipale bronnen, waarop de Gemeente thans het oog vestigt." „Ten aanzien van den Handel nemen wij de vrijheid ons te refereeren aan het dienaangaande in ons verslag over 1821 te kennen gegevene, en waarbij wij onze bezwaren omtrent het onvrije Ter ritoir hebben aan den dag gelegd, en welke be zwaren aan alle Fabrikanten, welke anders zou den mogen inolineeren om zich in deze gemeente ter neder te zetten, naar ons Inziens altoos een hinderpaal zullen zijn." In dit verslag wordt tevens de verwachting uitge sproken, dat het naar den Helder te graven kanaal (het Heldersche Kanaal, waarover hierachter meer) de geheele gemeente in het algemeen tot veel nut zal verstrekken. Uitbreiding van bet verkeer. Intusschen trachtte het gemeentebestuur verbete ring te brengen ln de verbinding met het achterland, waartoe het Noord-Hollandsch Kanaal de gelegen heid bood. In 182A treedt men in overleg met het ge meentebestuur van de Zijpe, over een verlegging van het hierboven reeds genoemde trekschuitenveer, hetwelk men rechtstreeks op Alkmaar wilde doen varen. Tot dien tijd voer de trekschuit slechte tot aan het Zand, alwaar men over moest gaan op het veer naar Schagerbrug, vanwaar de reis naar Alk maar werd voortgezet Het gemeentebestuur van de Zijpe wilde evenwel van verlegging niet hooren. Van 18 Februari 1820 tot 28 September d.a.v. werd daar over gecorrespondeerd en af en toe lang niet mulsch waarbij ook het gemeentebestuur van Alk maar was betrokken, in verband met de aansluiting op de diligenoeverbinding Alkmaar Amsterdam. Alkmaar bemiddelde tusschen de besturen van Zijpe en Helder, zoodat tenslotte eene regeling tot stand kwam, waarbij de dienst tot Schagerbrug bediend werd door de Heldersohe trekschuiten. 6 October werd deze regeling door Gedeputeerde Staten goed gekeurd. Blijkbaar gingen de sohippers bij het stilliggen der vaart bij vorst nogal willekeurig te werk, althans dd. 24 Januari 1827 werd verordonneerd, dat bij vorst de dienst onderhouden moet worden, zoolang twee paarden het vaartuig door het ijs kunnen trekken. Voor een dubbeltje ln de roef. Ouriositeitshalve volgt hier het tarief, zooais dat in 1828 voor dit veer van kracht was: Van DEN HELDER tot het NIEUWEDIEP: in de Roef10 cent in het Ruim6 oent Van DEN HELDER tot HET ZAND: in de Roef40 cent in het Ruim80 oent Van DEN HELDER tot SCHAGERBRUG: in de Roef00 cent in het Ruim40 cent De Kinderen, beneden de tien Jaren oud, betalen de halve vracht, terwijl door Militairen mits gaders Matroozen der Koninklijke Marine, almede de halve vracht zal worden betaald, mits in het Ruim plaats nemende; terwijl een iegelijk, die in de Roef plaats neemt zonder onderscheid, ver- pligt zal zijn de volle vracht te betalen. In 1820 werd het gebouw der Marine-Directie gebouwd. In het daarop volgend jaar werd de Marine werf te Medemblik opgeheven en naar Helder over gebracht 100 werklieden werden mede overgeplaatst (Woedt vervolgd).

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 3