1 gemengd nieuws Derde Blad. VAN ZATERDAG 19 NOVEMBER 1927 Zeven dagen in een kleine, open boot op een ruwe zee. DE RAMP van de angele achaque. een motorboot gezonken. rijk zonder het te weten. DE HOND EN DE KROKODIL. met moeite redden. De ruïne. Buitenland. Gebrek aan voedsel Op het laatste nippertje gered. Het stoomschip Volendam, van de Hol- land-Amerikalijn, is Dinsdagmorgen te Rotterdam aangekomen uit New-York. Gelijk wij hebben gemeld, heeft dit schip! dat een tocht heeft gemaakt inet ruim 400 bankiers van de Sa ving Banks Asso- ciation uit New York naar Bermuda, op de reis van Bermuda naar New York 9 man opgepikt, die in een kleine open boot op zee rondzwalkten. Over deze red ding heeft de kapitein van de Volendam, de heer J. de Koning, uit 's-Gravenhage het volgende verteld: Den 20en October, des morgens half vijl, zijn wij van Bermuda vertrokken, met bestemming naar New York. De9 middags half 6 waren wij op 82° 85' N.B en 64c 45' WJL Er stond een stevige bries uit het Z.O. en een hooge zee. Ik was op de brug en zag eensklaps op ©enigen af stand een rood© vlag. Eerst dacht Ik dat hot een sein van een viseoher was, maar even later merkte ik, dut er met den vlag seinen werden gegeven. Dadelijk be sloot ik het kleine bootje, dat daar ten prooi van de hooge golven ronddobberde, te praaien. Ik liet bijdraaien en achteruit slaan. Het gelukte spoedig .langszij te komen, verbinding met het bootje, dat niet meer dan een sloepje was, te krijgen en de 0 inzittenden over te nemen. De 9 menschen bleken totaal uitgeput te zijn. Zij hadden geen eten en geen drinkwater meer aan boord en de meesten hunner hadden huidaandoeningen door 't bijtende zeewater, dat voortdurend over het sloepje was gekomen. Wij hebben de geredden dadelijk het noodige gegeven, hen onder de wol gestopt en onder de hoede van onzen scheepsdokter, dr. F. W. Pike, ge steld. Toen de menschen weer wat op hun verhaal waren gekomen, hebben zij het volgend verhaal gedaan: Met zijn negenen, den kapitein en 8 man, vormden zjj de bemanning van den schoener Horatio J. Voes, toebehoorende aan de firma KroweH and Thrulow te Boston. De schoener was met een lading van 1100 ton kolen van Philadelphla ver trokken, met bestemming naar Marti ni qua. Nauwelijks was de schoener op reis, of hij werd door heel zwaar weer overvallen. Het schip sloeg lek en de pompen raakten onklaar, zoodat men wel genoodzaakt was het schip te ver laten. Men koos de motorsloep, omdat deze het sterkst waa Men heeft er even wel eerst den motor uitgenomen, ten einde het bootje wat hooger op de ruwe zee te doen liggen. Voor proviand weid wat vleesch, tomaten en een tonnetje drinkwater meegenomen. En zoo waren zij met hun negenen scheep gegaan. Dat was den 22sten October. Het plan was geweest, te trachten Ber muda te bereiken, maar het aanhoudend slechte weer, veel storm en hooge zeeën had de reis uiterst moeilijk gemaakt Het voedsel en het drinkwater raakten op en tegen de zware zee was het hopeloos vechten. Op het laatste moment kwam evenwel een groot stoomschip in het zicht. Met vlaggen werd de aandacht van de opvarenden op het scheepje gevestigd en zoo zijn zij door de Volendam van een wissen dood gered. Als zij dien dag niet waren opgepikt, dan zouden zij allen ze ker een graf in de golven hebben ge vonden. WiJ hebben een paar dagen geleden melding gemaakt van het vergaan van de Angèle Achaque aan de A.g<-:tjhr kust bij Tipaza. Het blijkt, dat het schip met ipan en muis is gezonken: de veer- gelaténVare hebben allen hét leven VfJI slachtoffers. In de haven van Stockholm is Woens- ag een motorboot door een stoomschip geramd. De motorboot zonk onmiddellijk. De 5 opvarenden verdronken. Een dezer dagen is men tot de ontdek- gekomen, dat de vorige maand te j0n (Opper-Savoye) overleden oud- strijder Chossaland, in 1926 een millioen trs. heeft gewonnen, zonder dat hij dit ooit te weten is gekomen. Bij den rijksontvanger te Thonon wer den nl. coupons aangeboden van een „bon national de credit", waarop één millioen frs. was gevallen bij de uitloting van December 1926. Het bleek, dat de rente op de®e cou pons geïnd was door een naaster voor haar vriendin, de weduwe Chossaland, die boven haar woonde, en thans van zeer armoedige omstandigheden in welstand komt. ECHTSCHEIDINGEN IN ENGELAND, Hun aantal neemt toe. Ongetwijfeld dank zij de uitbreiding der faciliteiten voor echtscheidingen zijn in 1926 572 meer verzoeken oan echtschei ding ingediend dan in 1925. Het geheele aantal bedroeg3783, het grootste getal dat sedert 1920 bereikt is. Minvermogenden kunnen volgens de nieuwe regeling echtscheiding zonder kosten verkrijgen. Dit heeft ten gevolge dat de aanvragen van deze categorie jaarlijks toeneemt. In 1926 dienden zij 1032 verzoeken in, een vermeerdering met 81.7 pet. OPGESLOTEN MIJNWERKERS TE JOHANNESBURG. Vijftig mijnwerkers zijn hard aan het werk om te Johannesburg één Europeaan en achttien naturellen te redden, die op gesloten zitten in een schacht van de Ground Crown Mines te Johannesburg, ten gevolge van een instorting van ge steenen. HONGAABSCHE WET TEGEN EEN-KIND-HUWELIJKEN. „Ruïneus en gevaarlijk". kn de jongste zitting van de Hongaar- sche Kamer vestigde de afgevaardigde Karl Huszar de aandacht op de heer- schende crisis in het Hongaarsche ge zinsleven, welke, zeide hij, energiek op treden van de regéering noodig maakt, Naar zijn meening had „de moderne fe ministische beweging geleid tot de bols- jewiseexing van het gezinsleven". Op fat soenlijke vrouwen, zoo toornde deze depu- té verder, wordt minachtend neergezien. Het aantal kinderlooze gezinnen bedraagt thans 347.000 en 314.000 gezinnen hebben maar één kind. Het moderne sociale leven werd door dezen spreker onvriendelijk aangeduid als een „doodendans", die moet ophouden. Het één-kindersysteem ruïneert het land en is buitengewoon gevaarlijk, daar Hon- garije's naburen landen zijn met sterk toenemende bevolking. De premier, graaf Bethlen, verklaarde het met Huszar eens te zijn en zei binnen kort een wet te zullen indienen, waarin het één-kindersysteem als een ziekte der natie zou worden behandeld. Sinds den oorlog is het geboortecijfer in Hongarije geheel afgezien van de verkleining! des lands met 1/4 achteruit gegaan. Een gezelschap automobilisten was aan den oever van de Lundi-rivier, in Hhode- siö, gaan zitten, toen de foxterrier, dien zij bij zich hadden, naar het water toe ging om te drinken. Een krokodil, die op de loer lag, greep hem bij de neus en het lot van het hondje zou bezegeld geweest zijn, indien niet een tweede krokodil den ander zijn prooi had trachten te ontruk ken, met het gevolg, dat de fox, toen zij samen in gevecht waren, er van door kon gaan. Alleen had hij eqp deerlijk verha venden neus. DE VERLEIDING VAN DANSGELEGENHEDEN EN BIOSCOPEN. Een meisje, dat bekende dat zij goede ren ter waarde van ruim 300 gulden ge stolen en de opbrengst ervan verdaan had in dansgelegenheden en bioscopen, is te Glasgow voorwaardelijk veroordeeld, onder beding dat zij een jaar lang geen dansgelegenheden of bioscopen meer zon der vergunning zal bezoeken. Vrlendschapspaet mat Frankrijk. Marinkovitch, minister v. Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowakije, teekent in tegenwoordig heid van Minister Briand de vriendschapspact met Frankrijk. M Door onbekende oor zaak sloeg op de Rijs- wijkscheweg te Prin- cenhage (Breda) een auto over den kop en kwam op de tram rails terecht, hetgeen een groot oponthoud in het verkeer veroor zaakte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Hiernaast de omgeslagen auto. Nu Keratmla nadert Een prachtige col lectie kalkoenen, die al worden opgefokt voor de naderende Kerstdagen. Van de wedstrijd tussohen de Oranje» ploeg an de Zweden, te Amsterdam in het Stadion gehouden. Smeets in actie. A»t hH het binnenkomen den noordelijken H#t lt.ll.an.ohe •t°°^,,oh fP,aangevaren, waarbij de boeg werd ingedrukt Pijler van de „Hembrug^heeft^a j ^udigd. Hevige brand te 'Aalst. Een felle brand heeft de boerderij van A. v. d. Velde te Aalst bij Eindhoven ln de asch gelegd. 12 stuks groot en talrijke stuks klein vee kwamen in de vlammen om. Ds bewoners konden zich

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 10