IELDEUE COURANT VIJFDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 19 NOVEMBER 1927 2&-JARIG BESTAAN VAN DE HELD. SCHAAK VEREENIGING. Een nationale schaakwedstrijd. Op 19 November 1902 werd in de boven zaal van café Centraal opgericht de Hel- dersche Slchaakvereeniging „Morphy". Drie der toen aanwezige heeren zijn nog steeds lid van de vereeniging, nl. de hee ren de Carpentier, Jellema en Geus. Op een voorspoedige 26 jaren kan de jubila- resse terugzien. Vele kampen werden met Alkmaar, Hoorn, Beverwijk en andere schaakcentra uitgevochten, talrijke simul taanseances door sterke spelers uit den lande gegeven en geanimeerde onderlinge wedstrijden werden gehouden. Het vijf- en-twintig-jarig bestaan wordt gevierd met een nationale sohaak-wedstrijd, te houden op heden (Zaterdag 19 November) en morgen (Zondag 20 November) op de bovenzaal van het Militair Tehuis in de Spoorstraat. De gemeente stelde een keu rige zilveren medaille beschikbaar, ook de andere prijzen zijn medailles. Belang stellenden zijn welkom. De aanvang is des avonds 8 uur. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORD- HOLL. NOORDERKWARTIER. Offlcleuse uitslag in het district Helder. Naar het JHbl." verneemt, is de officieuse uitslag van de verkiezing van Hoofdinge landen-plaatsvervangers voor het Hoog heemraadschap N^Hollands Noorderkwar tier voor het district Helder (één der drie distrioten) als volgt: het aantal uitgebrachte geldige stemmen is 2707; volstrekte meer derheid dus 1164. Hiervan verkregen J. Burger 1886, D. Duin Wzn. 664, H. S. Eriks 796, R. Kaan 1660, G. v. <L Sluis 1278, J. v. d. Veer 801, A. G. A. Verstegen 442, P. Zeeman 1178. Hoofdingelanden-plaatsvervangers: aantal uitgebrachte geldige stemmen 2164; vol strekte meerderheid dus 1083; hiervan ver kregen L. Bandsma 683, F. Dekker 1840, K. Francis Kzn. 682, J. Jimmink Hzn. 853, H. Rezelman 687, P. Sluis Nannen 1096, P. J. Waiboer Jz. 1430, J. Westerhof 984. Gekozen zijn dus: J. Burger, Rutger Kaan, G. v. d. Sluis en P. Zeeman als hoofd ingelanden, benevens F. Dekker, P. Sluis Nannen, P. J. Waiboer Jz. als hoofdinge landen-plaatsvervangers, terwöl herstem ming nog moet plaats hebben '.usschen de heeren J. Jinunink Hz. en J. Westerhof. LEGER DES HEILS. A.s. Zondag zal in de Legerzaal spreken Majoor Palstra, van Amsterdam, werk zaam aan het Nationaal Hoofdkwartier. Voor bijzonderheden ziet men de adver tentie in dit nummer. PROPAGANDA-AVOND CHR. JONG.- VER. SPR. 9 10a. Blijkens een advertentie in dit nummer heeft de Chr. Jong. Ver. „Spr. 910a" op Woensdag ajs. in „Casino" een propaganda- avondi belegd, waar de heer Doorschodt zal spreken over „Idealen en werkelijkheid1". De gymnastiekver. „Tuirnlust" en de fluitkapel „Nechiloth" ziullen dien avond hun medewerking verleenen, zoodat vooi afwisseling wel zal worden zorg gedragen. Voor bizonderhedeni verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. NEDERLANDSCHE LAND- KOLONISATIE. In ons nummer van 30 September heb ben wij, medegedeeld1, dat de te Leeuwarden ge vestigde vereeniging „Neder lamdsche Landkolonisatie" hier een collecte zou houden. De Vereeniging Nederlandöche Land- kolonisatie zet het werk voort, eenimaal door den bekenden) ds. Visscher op de Friesche helde verricht, (landontginnlng, verpleging en steun aan zieken, enz.). Zij heeft in de jaren van haar werkzaamheid) veel gedaan voor het jeugdwerk en het vereenipings- leven, veel oudenl enl zieken met verpleging en steun geholpen!, tengevolge waarvan de criminaliteit en bedelarij! zijn verminderd. Huizen zijin gebouwd en straten aangelegd, zoodat men niet langer in plaggenhutten behoefde te wonen, enJ in totaal zijn 250 HA. woesteni grond ontgonnen, waarvoor soms per jaar T50.000 aan loonen werd uit betaald. Behalve dit bevordert de Vereeni ging den imduatrieeleni arbeid1 en werkt zij ook krachtig op geestelijk gebied door evan gelisatie, enz„ oolportage en bijbelversprei ding, enz. ZJji wil voor de maatschappelijk ongeschikter!, de alleen staanden en voor kinderarbeid een! taak verrichten, in het bijzonder ook voor ontslagenen, voor wie naar werk wordt gezocht, doch kan dat al leen doen indien zij verzekerd is val aller steun en niet vergeten wordt door de vele nationale oolleoten van de laatste jareru Wij kunnen thans mededeelen, dat de hierbedoelde collecte de volgenld© week zal aanvangen. Gaarne wekken wij1 onze lezers op een gave voor deze Vereeniging apart te houden, opdat zij straks een flink bedrag voor haar socialen arbeid ter beschikking krijgel VLIEGONGEVAL. Gistermiddag is nabij het vliegkamp >,de Kooy" een vliegongeval gebeurd, dot wonder boven wonder betrekke lijk goed afgeloopen is. De milioien- vlieger Bax vloog om circa twee uur met het Fokker-toestel F 4 boven het vlieg veld, toen hij door het stoppen tsh den motor gedwongen werd op een naburig land een noodlanding te maken, De be stuurder bleef ongedeerd, doch het toe stel werd volkomen vernield. EEN VLIEGTUIG IN DE BINNENHAVEN. Voor de verwonderde oogen van de be woners van de Binnenhaven daalde Don derdagmiddag om ongeveer twee uur een luchtvogel van „de Mok" in het N.-H. Ka naal, en met ronkenden motor voer het vliegtuig kalm door het kanaal naar het einde van de Binnenhaven, waar het uit het water opsteeg en ziju onderbroken tocht voortzette. Het was een ongewone gebeurtenis en wij weteni niet of de vlieger terwüle van een vermeend defeot deze landing maakte of dat hij, toonend' zijn bekwaamheid1 in het vlie gen, de bewoners van de Binnenhaven wilde verrassen. In ieder geval trok deze onge wone landing veel bekijks. NAT. CHR. GEH.-ONTH. VER. Ter gelegenheid van de blauwe Novem- ber-maand, welke door de N. C. G. O. V. als een maand van bijzondere activiteit is gekenmerkt, houdt de afd. Helder een groote propaganda-avond op Dinsdag a.s. in het gebouw Palmstraat, waarbij licht beelden en zang zullen worden gegeven, 's Avonds 8 uur voor volwassenen en des middags 5 uur voor kinderen. Voor ver dere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. WITTE BIOSCOOP. Naar aanleiding van de in den Raad bij de rondvraag door den heer van Os ge- meekte opmerking inzake de geannon ceerde film „de Naakte Vvrouw" had de directie van de „Witte Bioscoop" ons uit- genoodigd deze film te komen zien en ons oordeel daarover in de courant mede te deelen. Wij hadden tegen bezichtiging niet het minste bezwaar, ons voorbehou dend er een oordeel over te zeggen. Wij woonden Vrijdagmorgen een gedeelte bij van het z.g. proefdraaien, hetgeen in te genwoordigheid van de politie-autoriteiten plaats had. Allereerst een woord over den titeL In 't Fransch heet die „La femme nue" en weliswaar is de letterlijke vertaling daar van „de naakte vrouw", maar toch is dit, voor de Hollandsche taal, een onjuiste weergave. Om precies weer te geven wat de Franschman ermee bedoelt, zou men andere omschrijvingen moeten gebruiken, bijvoorbeeld „Naaktstudie", of iets van dien aard, dan ware daarmee de aard en beteekenis dezer in het Fransch veelvul dig gebruikte uitdrukking juister om schreven, want 'wij willen al aanstonds zeggen, dat de film met een „naakte vrouw" al bitter weinig te maken heeft; er zijn heusch wel andere films vertoond onder „onschuldiger", namen, die heel wat meer naakts te zien gaven dan deze ty pisch Fransch, ietwat sentimenteele, maar alleraardigste film vol mooie tafereeltjes. „La femme nue" wij houden ons nu maar aan den Franschen titel is be werkt naar een roman van Henri Batail- le, een bekend Fransch schrijver. Het verhaal speelt in het Quartier Latin van Parijs, de wijk der schilders en artisten en wij leven het vroolijke, onbezorgde, maar dikwijls zoo armoedige leven mede. Wie „La vie de Bohème" van Murger kent weet zoo'n beetje hoe het er uitziet. We krijgen alleraardigste stadsgezichten, brokstukken van een schildersfestijn op Montmartre, enz., en dat alles vol leven en beweging, in vlot en snel tempo gespeeld. Later gaan we naar Nice en maken daar het beroemde carneval mee; we zien de geweldige zegewagens in de straten met de groteske carnavalsfiguren, we zijn ge tuige van confettislag en krijgen een idee van de ontzaglijke hoeveelheden con fetti, die op zulke dagen uitgestrooid worden, enz. enz. Wat nu „la femme nue" betreft, dit is een schilderij, waarmee de hoofdpersoon naam maakt als schilder en waarvoor zijn vrouw als model diende. Hij is getrouwd met Lolette, die zijn armoede met hem ge deeld heeft, die hem nu in zijn rijkdom volgt en die hem afgodisch bemint. He laas, Pierre is niet bestand tegen de ver lokkingen eener avonturierster, die hij in Nice leert kennen en door wie hij hoopt nog hooger op de maatschappelijke lad der te zullen komen. En zoo vinden we in deze film het leed van de arme Ninette, subliem weergegeven door haar vertolk ster, die eenzaam achterblijft. Ninette gaat terug naar Parijs, naar een vriend van Pierre, die zich over haar ontfermt, maar als Pierre, haar man, later berouw krijgt van de dwalingen zijns weegs, keert zij tot hem terug. v Dat is zeer in 't kort, de inhoud, en wie nu denkt, dat wij opzettelijk iets weglie ten, omdat het stuitend zou zijn, zal te leurgesteld worden als hij de film gaat zien: er zijn waarlijk wel andere, erger, filma vertoond dan deze. TWEEDE VROOLIJKE AVOND TRIO HOFMANN. De familie Hofmann, vooral bij de bezit ters van grammophoons zeer goed bekend, gaf jl. Zondag in Casino een avond van vroolijke en gezonde humor. De opkomst van het publiek en het succes was zoo groot en het gebodene had zulk een bij val dat het Trio Hofmann op a.s. Zon dag nog een 2e avond zal geven met ge heel nieuwe nummers. Voor kaartverkoop verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. NIET GECHARLESTOND EN GESTEPT BIJ WINNUBST. Heb Bestuur van .vWinirubst" bericht ons, dat op de uitvoering, deze week gegeven, niet is gecharleetond, noch gestept. „Mocht er, zoo schrijft het bestuur, tiildens de uit voering een enkeling „eenige dergelijke passen!" hebben gemaakt, dan mag dit Uw verslaggever toch zieker geen aanleiding zijn om het te doen' voorkomen of een for meel© charleston danspartij in ds gang go- houden la." Wij meuken' naar aanleiding hiervan op, dat het besttour vani „Winnubst" blijkbaar het verslag niet goed geleizen heeft. Daarin staat namelijk alleen vermeld, dat „©enige jonge dames" hun dansnedgingen niet kon den bedwingen en in de gang stonden te dansen, een feit, dat het bestuur in het bovenstaand© vrijwel toegeeft. Van een voorstelling onzerzijds alsof een formeele danspartij' is gehouden, was in het geheel geen sprake. Een beetje beter lezen waar het eigen verslagen) betreft, is toch al hei minste wat wü mogen verlangen. HUMOR IN DE RECLAME. In ons nummer van heden zullen onze lezers in de advertentie-kolommen een advertentie aantreffen, die geheel afwijkt van het gewone genre. De fabrikant van de bekende D. E. Heeren-Baai (de N.V. Douwe Egberts Tabaksfabrieken te Jotfre) heeft den teekenaar Ton van Tast een serie humoristische advertentie's laten ontwerpen van een zeer aparte strekking. Wij twijfelen niet, of onze lezers en lezeressen zullen, hoewel het artikel wel niet voor de laatsten bestemd is, met stij gende belangstelling deze serie volgen. KENDER-OPERETTE R.K. VOLKSBOND. Onze stadgenoot©, mejuffrouw Annie Hoogenlbosch, heeft in het begin van dit jaar, omstreeks Februari, een uitvoering gegeven met haar leerlingetjea, waarbij een kindem-operette werd opgevoerd. Zij heeft daarmede destijds veel succes gehad, eni nu eenmaal deze weg ingeslagen was, is het te begrijpen, dat zij daarmee voortging. De kinderen zelf vinden) natuurlijk het opvoe ren van zoo'n operette-tje veel fijner dan zoö'n voordracht-avond; ze krijgen allerlei mooie pakjes aan en kunnen een beetje acteereni ook. En zoo waren wij Donderdagavond we derom in' het Volksbond-gebouw om aan wezig te zijn biji de opvoering van „Goud- sterretje", een kindenopeiette in vier be drijven, op muziek van Jac. Bonset, terwijl het libretto geschreven is door mevrouw N. C. Hopman—Kwast. Allereerst dit: de opvoering heeft volstrekt niets positiefs Roomschdat rij1 in dit gebouw gegeven wordt, is doodeenvoudig het gevolg van het feit, dat men dit nu eenmaal goedkoop kan krijgen ala eigen1 vereenigings-gebouw. Bo vendien is thans de electrllicatie van het gebouw gereed; misschien herinnert men zich nog van den vorigen keer, dat toen de verlichting een en ander te wenschen over liet, hetgeen vooral voor de lichteffecten jammer was. Dat alles was nu, wat men ge meenzaam noemt, „dik in orde". Ook nu weer was mejuffrouw Leewens de trouwe begeleidster van de dirigent©, en behalve begeleiding, wist zij ook goed den zang hier en daar te accentueeren om de jongens en meisjes „op toon" te houden. Want zooiets Is wel noodlg bij dergelijk klein goed. In dit opricht liep dus alles op rolletjes; hier en daar was er wel eens een oogenblik, waarop een rechtgeaard recensent rijn hart en een goede dirigent© op een bizondere manier haar stokje vasthoudt, maar het kwam allemaal weer in orde; van tegen de piano inzingen was geen sprake. En nu wil de lezer gaarne weten, hoe het dan wel was. Wei, eenst was er de koning en daarna de koningin. Want een operette zonder koning of koningin is ondenkbaar, nietwaar? Vervolgens kwam Prins Edel- hart, de zoon. De koning had een blijmoe dige natuur, want hij 0t was eigenlijk een zijl) lachte nogal eens. Prins Edelhart is achttien jaar geworden en de koning, ri° vader, wü afstond doen van den troon en dien op den blonden krullebol van den prins zetten. Maar de prins zegt: neen, dank je wel, papa, ik moet eerst even een helden daad doen. Laat me de wjjde wereld ingaan. Ook wil hij niet trouwen met het prinsesje, dat zijn ouders voor hem hebben uitgeko zen. Nou, wat doe je, als ouder zijnde, daar tegen? stil laten gaan. En1 prins Edelhart gaat weg, met zich meenemend een zwaard en een wonderbloem, alsmede Aimar, zijn page, en Eridolim, den1 tuinmansjongen. Die Fridolin nu is een grappenmaker, die den heeten avond de zaal aan het lachen wist te makea Hij zal voor den prins leven of ster ven, zegt hij. 'Ze komen nu onder de boeren, maar als zij onder een1 boom liggen te slapen, komen Goudsterretje en Bloemenfee de jongelui bezoeken. Als jelui' een heldendaad wilt doen, zoo zeggen zij', ga dan naar de beksen- grot.' die door slangen bewaakt wordt en loodt die slang. Goud sterretje zal hem ka bouters meegeven op zijn tocht. Die kabou ters nu waren alleraardigst, maar die hek sen, brrl om bang van te worden. De prins gaat in de grot, maar Ninette, een boeren meisje, dat zij ontmoetten, volgt hem, en Fridolin besluit de heksen met list te ver slaan Hij koopt een tooverdrank van haar en weet die in een fiesch, wijn te doen, waaruit hij de dames zelf laat drinken. Zoo doende komen ze onder zijn invloedi, en als brave betooverde meisjes eten ze uit rijn hand. Nu is de rest gesneden koek, want de heksjes doen alles wat Fridolin wü en alles komt op fluweelen pootjes terecht In het laatste bedrijf zitten de jonge koning (Edelhart) en rijn bruid (Ninette, het boe renmeisje, dat natuurlijk ook een prinsesje van den bloede is) in snoezige witte toiletjes op den troon. Fridolin wordt opperjager meester, rolt bijna over alle kabouters, en als het scherm voor de laatste maal zakt, moeten de allerkleinste kabouteife maken, dat ze wegkomen, willen ze het niet op hun hoofd krijgen. Want dat klein© goed kijkt niet uit, het valt maar neer waar het uit komt Dat is de inhoud, tenminste zoo'n beetje. Want u begrijpt wel, ik vertel' niet alles, anders is de aardigheid1 er af. En1 juf frouw Hoogenlbosch geeft Zondagmiddag een herhaling voor ieder ander kind, waar natuurlijk alie jongens en meisjes, <31© er maar in kunnen, heengaan. Nu de rest. De muziek is allerliefst en Mej. Leewen», we zeiden dat al, speelt voor treffelijk. Prins Edelhart heeft een glas helder. krlstolxulvsr stemmetje en se song ■oo alkrllefst; dat het eaml gemot vu te hooren. De kaboutertjes kwamen dansend op, natuurlijk, dat doen kabouters altijd Ze hadden roode broekjes aan en lantoarntjes, bijltjes en andere kabouter-gereedschappen in de hand. Maar de heksen.nog eens: brr! wat waren dat ongure vrouwspersonen. Ofschoon ze later In het volle licht erg mee vielen, toen waren het allemaal glunderende meisjes, een beetje erg hekserig toegeta keld, maar heusch wel om aan te zien. Zij dansten den heksendans, en dat deden ze zeer sierlijk. Trouwens, de kabouters kon den het ook; 't geeni overigens niet behoeft te verwonderen, want de dansen waren in gestudeerd door den heer Polak. Ja, die hebben ze d'r even in laten loopen! Want toen het publiek zoo allerverschrikkelijkst applaudisseerde, riep juffrouw Hoogen bosch maar om meneer Polak. En toen deze zijn hoofd' om de coulisse stak, kreeg 'hij natuurlijk ook zij® portie. Welverdiend van zelf. Tenslotte kwam ook de regisseur, de heer Trap, nog even kijken. Bloemen werden aangedragen voor de leidster en haar assistente aan de piano; en nog wat later kwam nog een bloemenhulde van prachtige chrisanten van de moeder van Mej. Hoogenbosch, die niet' tegen woordig kon. zijn door ziekte, maar toch' in het succes harer dochter deelde. Waren de solo's over het algemeen goed, de koorzang was uitstekend, en vooral het slotkoor aan het derde bedrijf staat im dit opzicht met. een dikke notlood streep in' ons tekstboekje aangeteekend! Hieronder volgen de namen dér mede- spelende hoofdpersonen: Koningin, T. Bunck, koning, Catr. Hoogenlbosch, Prins Edelhart, Nel Breeuwer. Page Almar, P. Hoogeribo9oh, Ninette, Beb Simons, Goud sterretje. Piscaer, Fridolin, Oh. Limonard, Opperh of meesteres Willy Pelser, Pee. Mie Trap. De costuums waren van een collega van mejuffrouw Hoogenbosch, mejuffrouw De Mey, Hilversum, en zeer fraai, kapwerk van den heer Van der Made, regie van den heer Trap. Zondagmiddag 8 uur herhaling van de operette; toegangsprijs 26 oent Gemeenteraad v. Helder, Vergadering van den Raad der ge meente Helder op Dinsdag 22 November 1927, des namiddags 8 uur ten Raadhulze. Agenda Ingekomen stukken. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op de raadsbesluiten van 18 October j.1. tot: a. uitgifte van grond in erfpacht aan J. Geurts; b. verhuur van een woning behoorende bij het voormalig Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Breedwarsstraat; c. tot verhuur van het gymnastiek lokaal, behoorende bij het gebouw der voormalige openbare school aan de Hoofdgracht. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen.) Rechtspositie. Voorstel tot wijziging van het Ambte naren Reglement en Werklieden Regle ment. Financiën. Voorstel tot vaststelling van de tweede wijzigingsbegrooting, dienst 1927. Bouwontwerpen. Voorstel betreffende aansluiting bij de Adviescommissie voor bouwontwerpen enz. (Bij dit voorstel is te behandelen een hieromtrent ontvangen adres van de Ai- deeling Helder en Omstreken van den Nederlandschen Aannemersbond.) Onderwijs. Voorstel om afwijzend te besohikken op het verzoek van versohillende inge zetenen tot het oprichten eener literair, economische afdeeling aaD de R.H.B.S. en op het verzoek tot oprichting van een gymnasium. Voorts tot het vragen van vrijstelling van de verplichting tot het oprichten van een gymnasium. Grondbedrijf. Voorstel tot verkoop van grond aan H. W. Düg. Salaris Commissaris van Politie. Voorstel om overeenkomstig art. 191 der Gemeentewet gunstig te adviseeren omtrent de voorgenomen wijziging van de salarisregeling voor den Commissaris van Politie. Scheidsgerecht Voorstel tot het benoemen van leden en leden-plaatsvervangers van de Scheids gerechten voor de ambtenaren en werk lieden. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van een Commissie van b.v. vier leden, die de Verordening, regelende de pensionnee- ring der wethouders en hunne weduwen en (of) weezen in onderzoek neemt tot het doen van nadere voorstellen in deze. (Voorstel De Boer.) Benoeming. Voorstel tot het benoemen van een lid der commissie van plaatselijk toezicht op het L. O. wegens periodieke aftreding. Aanbevolen worden: IJ. Lunshof, Hoofd v. School 11 (aftr.). D. Blom, Hoofd van school 8. Ter inzage liggen de antwoorden van Burgemeester en Wethouders op de vraag van: 1. den heer G. A. Minnes inzake het verlof van de conciërges der o.l. soholen, 2. den heer J. H. de Nijs, nopens het houden van collecten, 3. den heer J. Borkert, betreffende de wijziging van speruren voor eleotriciteits- levering. Be4oten vergadering. Mededeeling. Ingetrokken worden de voorstellen vervat in bijlage aoa. M an LM. r«p. tot PREDIKBEURTEN. ZONDAG 20 NOVEMBER Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): '8 Avonds 6.80 uur, Ds. O. O. de Kloet. Dinsdag 22 November, 'b avonds 8 uur, Ds. D. Bakker, v. Amsterdam (voor den Protestantenbond.) Westerkerk (Westpledn). 's Morgens 10.30 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: „Een levensvraag". (Vacature Helder L) Juilanadorp: 's Middags 2 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: „Een levensvraag". Huisduinen: 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté, Onderwerp: „Een levensvraag". W lerin gerwaar d. 's Morgens 10 uur, Ds. O. O. de Kloet, van Helder. Anna Paulowna. 's Morgens 10 uur, Ds. van Loon, van Barsingerhorn. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. J. de Pree. Donderdagavond 8 uur, geb. Midden straat 117, Evangelisatie samenkomst. Spreker Ds. J. de Pree. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. H. Steen, 's Avonds 5.30 uur, Ds. H. W. H. v. Andel. Hulpkerkdienst Geref. Kerk. (Militair Tehuis, Kanaalweg). 's Morgens 10 uur, Ds. H. W. H. v. Andel. 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. Steen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Leesdienst. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur. de Heer van Hoog, van Papendrecht, Maandagavond 21 Nov. 's avonds 7.30 uur, de Heer van Hoog. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. H. Ledeboer, van Amsterdam. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst. Leger des Hells (Spoorgracht 18). 's Morgens 7.30 uur Bidstond, 10 uur v.m. Heiligingsdlenst, 8.80 uur n.m. Open luchtmeeting in de Prins Hendriklaan, bij het Station en 8 uur n.m. Verlossings- samenkomst. Donderdagsavonds, 8 uur n.m.: Openbare Heilssamenkomst. wijziging van de voorwaarden voor de levering van electrisohen stroom en tot uitgifte van grond in erfpaoht aan J. J. Schoeffelenberger. Cessie van Wedde. B. en W. schrijven aan den Raad: Uit het feit, dat gedurende den laatsten tijd aan de gemeente steeds meer akten van cessie worden beteekend, waarbij leden van het gemeentepersoneel ver klaren te cedeeren en over te dragen aan credietbanken e.d„ alle rechten op ar- beidsloon, jaarwedde, wachtgeld, enz., ifl ons gebleken, dat het opnemen van gel den bij woekeraars een steeds grooter om vang gaat aannemen, met het gevolg, daf bedoelde leden wegens leeningen belast worden met schulden, die door bepalin gen betreffende zeer hooge rente, zware boeten, kunstmiddelen, ais b.v. bijdrage voor informatiekosten, verplichte deel neming in een verzekering, tot aanzienlij ke bedragen kunnen oploopen, zoodat renten van 3060 pot. per jaar niet zeld zaam zijn. Wij hebben reeds getracht, door aan vankelijk geen gevolg te geven aan een dergelijke akte van cessie, hieraan, in het belang van den betrokkene, te ontkomen, doch waar de wet ons daartoe geen vrij heid gaf, hebben wij ten slotte toch ver haal moeten toepassen. De wet laat voorts, naar het voorkomt, ook niet toe, dat een gemeentelijke verordening dit verhaal beperkt. Toch behoeft de gemeente tegenover da hier geschetste misbruiken niet machte loos te staan, maar is een preventief wer kende maatregel, die ook in sommige an dere gemeenten reeds in de verordenin gen op de rechtspositie van het gemeen tepersoneel is opgenomen, mogelijk. Door n.L aan een cessie van wedde (en aan daarmede overeenkomende handelingen) eervol ontslag uit den gemeentedienst te verbinden, zal men het aangaan van der gelijke bezwarende verplichtingen ln de toekomst wel zoodanig bemoeilijken, dat credietbanken e.d. niet zoo spoedig tot het. sluiten van geldleeningen met ge meentepersoneel zullen overgaan. Een dergelijke maatregel lijkt op hei eerste gezicht wreed, doch bij nadere overweging zal men moeten toegeven, dat hij in het welbegrepen belang van het personeel zelf is, te meer, omdat een amb tenaar of een werkman, die in financieels moeilijkheden verkeert, toch op anders wijze uit die moeilijkheden kan worden geholpen. Wij wijzen daarvoor in de eer ste plaats op de reeds thans in het A. R. (zie art 47) en het W. R. (zie art 48) voorkomende bepaling, volgens welke aan den ambtenaar of werkman, die, ln ver band met de ziekte van hem of de leden van zijn gezin over eenig jaar abnormaal zwaar zou worden belast, volgens door ons te stellen regelen een tegemoetkoming uit de gemeentekas wordt verleend! Voorts is het ons bekend, dat sommige or ganisaties in het bezit zijn van een fonds, waaruit aan hun leden kosteloos of tegen een zeer matige rente gelden worden ver strekt. Ten slotte rijn wij, met de Commissies van Georganiseerd Overleg voor Ambte naren- en WerkliedenaangelegenhedeiL van oordeel, dat naast een dreigen met nwtaUft (Ja gOOti VOndail gS>

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 18