VIJFDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 3 DECEMBER 1927 AANBESTEDING. Het wassohien eni opmaken dier goederen van schep eni eni inrichtingen der Zeemacht, Marinebakkerij', Rijkswerf, vaartuigen Loodswezen, enz. is na aanbesteding gegund aan de Stoomwasacherij „Insulinde", Rijks weg 11, Helder. Reeds dagen van tevoren) was op groot- echeepsche zijde reclame gemaakt voor de veritooning van een film, die tafereelen uit de protestantsche zending op Java zou laten zien. En het was niet te verwonderen, dat Casino Donderdagavond in letterlijken zin des woords uitverkocht was. Sedert de petroleum- en gaslooze dagen der dltrubu- tie, toen men voor 6 cenits per persoon een geheelen avond warm en licht onderdak was bij de volkszang-avonden, die werden ge organiseerd, berkmeren wij ons een derge lijke volle zaal niet, tenzij dan misschien op de allereerste volksconcerten. Hoe het zij, er was geen plaatsje onbezet gebleven eü deze volle zaal was wel een prettig gezicht voor hen, die deze onderneming op touw hadden gezet. En een bizondenheid was, dat het hier voor het overgroots deel menschen waren, die maar hoogst zelden, wellicht nummer, in „Casino" komen. Zooals wjj zeiden, zou een film worden vertoond, die het werk der protestantsche zending in Ooet-Java zou weergeven, een film dus, die van propagandistische strekking was en met den arbeid der zen ding wilde doen kemmsmaken. Het „Ste delijk Muziekcorps", onder leiding van zijn directeur, den heer Ter Hall, verleende gratis medewerking om diezen avond op te luisteren, terwijl voorts een strijkje, be staande uit mejuffrouw van der Bruggen en de heeren Dokter en Klam er, voor de begeleidende muziek der film' zorgde. iWaarom voor een dergelijke film vertoo ning „Casino" was genomen en niet een bioscooptheater? zal men vragen. Voor eerst, omdat „Scala" niet groot genoeg was en men! dhn in stede van twee, drie avon den zou moeten geven, en ten tweede, om dat een ander bioscooptheater niet beschik baar was. Dus was men op „Casino" aan gewezen, hetgeen, als zijnde dit niet voor bioscoop ingericht, vanzelf eenige bezwa ren had. Naar wij vernemen, had het co mité de beschjkiking gekregen over het toestel van hotel de Haan van Wieringen. Diit toestel nu werkte .goed, de beelden kwamen duidelijk over, maar het witte doek was te kiein, zoodat opschriften e.d. niet geheel geprojecteerd werden. Dit nu was o. i. niet noodiig geweest; men had toch wel de beschikking kunnen krijgen over het reclamedoek van „Casino1" zelf, of an ders het scherm van AjGjO., dat ook grooter la. Overigens was dit het eenlige ongerief, dat de voorstelling opleverde, want, zooals gezegd, de beelden kwamen zeer goed' over, scherp en duidelijk. In de middagvoorstelling evenwel was veef meer tegenspoed geweest, daar de be loofde installatie uit Wieringen eerst om kwart over drie kwam In plaats van, zooals was afgesproken, om tien of elf uur. Van twee uur af zaten een negehhonderdtal kin deren verlangend te wachten. Die kinderen welke piet langer hebben gewacht, konden voor hun dubbeltje des anderen) daags, gis terenmorgen alzoo, terugkomen. Te half negen opende ds. Zwaan de bij eenkomst met een 'inleidend woord1. Na het welkom te hébben toegeroepen aan de eere- voorzitters, den burgemeester, welke in de zaai aanwezig was, en dien schout-foijf-nacht, die door uitetedigheid verhinderd' was, als mede den dank te hebben) overgebracht aan allen, die medewerkten om dezen avond te doen slagen (het Sted, Muziekkorps, dat nch vrijwillig aanbood, het reeds genoamde tno. de firma Polak, die haar vleugel ter pfcscnikking steldé, en last mot teak den ^eyMonhemdus, (ian v[bna en)ergie en activiteit het comité zooveel te danken het werk wordt gratis verricht. Typisch was, dat een auto met verbandmiddelen, die was aangekomen, in één enkelen morgen bezoek kreeg van 600 Javanen. Ook uit politiek oogpunt valt de zending te waardeeren: waar zij arbeidt, komt rust en vrede, en een goede verstandhouding tusschen) blank en bruin. In streken, die gekerstend zijn, is er geen overheer- schende politieke macht, 'blank en bruin zijn diaar tot elkander gekomen. Op al deze grom den verdient de zending de waardeering van ieder Nederlanden Maar het belangrijkste is nog niet ge noemd: de groote geestelijke beteekenis der zending. En deze laat zich uitrteraard niet verfilmen); wat wij straks te zien krijgen, is slechts <de buitenkant, niet het innerlijke. Tenlzij gij door het zien ook uw oog naar binnen richt. Want de zending bedoelt ten slotte ook de vrijmaking van den Javaan van het animisme, het bij,geloof, dat hem dag en nacht gebannen houdt en zijn leven vergalt. Vrijmaking ook van het Moham medanisme; de zending bedoelt aan het Ja- vaansche volk te zeggen, dat Jezus in de wereld is gekomen om zondaren zalig te maken. Nadat het „Stedelijk Muziekcorps" ge opend had' met het speten van, eenige ge wijde liederen! bij' het volkslied stonden de aanwezigen van hun zetels op werd met de vertooning der film een aanvang gemaakt Wij hebben boven al gezegd, dat de beel den, behoudens het te kleine doek, uitste kend tot hun recht kwamen. De film bestaat uit vier deeTen; het eerste gedeelte voert ons in Oegstgeést, waar de zendingsschool is gevestigd, die de jongens opleidt. We zien hen daar in hun dagelijksui leven bezig; onderwijs, maaltijden, ontspanning. Daarna wonen) we het vertrek bij van een boot, en veiter. oud (of nieuw) Indisch hart ging openl bij, het passeeren van bekende Slaateen op zee: den lichttoren op Wlght, e straat van Gibralthr, de haven van Ge nua, Port Said en bet Suezkanaal, prachtige geziohten, uit Colombo. Dan zijn we weldra in Indië en vangt de rondreis door het zen- dingsgebied aan. De bakermat daarvan is Modjowarno, aan de Zuidoostkant van het grootste onzer Maleisehe eilanden, en uit den aafd der zaak vertoeven wij daar het, langst. Vee prachtige natuurtafereeten zijn verfilmd, maar natuurlijk is het hoofddoel het werk der zending te laten zien. En achtereenvol gens passeeren dan ook onze oogen iniand- sche scholen, naaischolen voor meisjes, een jongenskamp, het hospitaal en de behan deling, de aankomst van een auto met ver band- en geneesmiddelen, de kemkeraad1 te Modjowarno (waar ook, o vooruistrevend Java!) de vrouwen medezeggenschap heb ben!),.... ja, wat niet al. Wij konden, daar de zaal donker was, natuurlijk niets van al dit moois noteerenL We maken een tocht mee met zendeling en mevrouw De Vries op tournée, de weg gaat voor een deel door het oerboech, d. w. z. het is geen weg, maar een stroom en op inlandsche prauwen gaat het verder. We komen nog, tot andere pos ten, o.a. Sittiardjo, een Vijfentwintig jaar terug niets dan een) grimmig oerwoud. Het laatste deel der füm vooral gaf ons een groote reeks prachtige natuuntafeaeelen in dit oerwoud. Een en ander werd afgewisseld met mu ziek van het „Stedelijk" en passend §e- illustreerd) door hpt reeds genoemde tno, zoodat eerst te half twaalf de voorstelling afgeroepen was. Vooral de vete alleraardig ste kindaropnamen ontroerden/ de aanwe zigen; en wei kregen we den indruk, dat vooral aan de inlandsche kinderen een prachtig, werk verricht wordt De beer ir. Monhemius snrak aan het slot woorden van dank aan de aanwezigen voor hun aandacht en beval de voorstelling van Vrijdag verder in ieders belangstel ling aam. De eerstvolgende abonnemenitsvoorstel- ling zal plaats hebben op Dinsdag 20 De cember. Voor dezen tweeden avond Is het Comité'er Ln mogen slagen het uitmun tende gezelschap „Het Nieuw Rotterdainsch Tooneel" naar hier te krijgen. Dit prachtige tooneel-ensemhle beter bekend onder den n^nm, van „De Rotterdammers" Is in langen tijd niet ln Helder opgetreden. De directeur, de heer Fnite Tartaud en Mevr. Alida Tartaud—Klein, de hoofdpersonen van het gezelschap, zijn bekende sterren op tooweelgebied en behooren tot de allereerste krachten. Mevr. Tartaud' werd onlangs door de Nedert. Regeering gedéooreerd. Ook de overige leden van het gezelschap zijn alle artisten van grooten naam. De beide Lobo's, indertijd zoo jammerlijk omgekomen bij het spoorwegongeluk, De Vink, behoorden ook tot dit voortreffelijke ensemble. Het op te voeren stuk is het tooneelspel in 8 bedrijven van St. John G. Ervine „De Scheepsbouwer!" (The Ship). vertaling van A. den' Hertog. Van #t mooie stuk heeft den heer Tartaud' het vorig seizoen zijn jubileumstuk gemaakt en er zeer veel suc ces mee gehad, t Spel van „de Rotterdam mer»" Is buitengewoon en mag ware kunst Naar wij vernemen geeft de Afd. Toon kunst op Donderdag 8 December in Ca sino, onder leiding van den heer A. J. Leewens bovengenoemde opera in oon- oertvorm. Het werk, dat uitmunt in solo's, duet, terzet en koor wordt door versterkt strijkorkest, piano en orgel begeleid. Voor de solopartijen zijn geëngageerd: mevr. Mak van Waaij-—Dooremans te Dordrecht („Agatbe"), de heer Pierre Sampiman te den Haag („Max") en de heer Hendrik Koning te Amsterdam („Caapar"). ZANG- EN RECITEER-VEREENIGING „HARMONIE". ST. NICOLAAS IN CASINO. ONZE SINT. NICOLAAS PRIJSVRAAG. PREDIKBEURTEN. -ZONDAG 4 DECEMBER Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.80 uur, Ds. E. R. Damsté. van Huisduinen. West er kerk (Westplein). 's Avonds 6.30 uur, Ds. J. D. v. d. Veen. Onderwerp: «Het liedje van verlangen". Huisduinen: Hulpkerkdienst Geref. Kerk. Luthersche Kerk: JULIAN ADORP. Zendingsgebouw „Ster der Flop»*, MARETAKKEN. m LEGER DES HEILS. Naar men ons mededeelt zal er heden avond in de Legerzaal een welkomstbij eenkomst zijn waarin de heilsoldaten hun nieuwe Chef-Secretaris Kolonel Wester- gaard, zullen begroeten. Ook zal genoemde Kolonel- de bijeen komsten voor a.s. Zondag (zie adverten tie) leiden. De Kolonel, die vergezeld is van zijn Secretaris en vertaler Majoor v. d. Hoven en den Divisie-Officier Stafk. Bulter- man, heeft gedurende zijn 40-jarige loop baan als Off. v. h. L. d. H. zeer belangrij ke positie's bekleed in verschillende lan den en zal hierover in zijn welkomst samenkomst van hedenavond Interessan te mededeelingen doen. De bijeenkomsten zullen door muziek en zang opgeluisterd worden. ZENDINGSFILM. eert) gaf spr. een overzicht van de be arbeid1'18 van' denl zendings- *)6Q opztehite vani die bet eekenis aoet nog maar al te veel de zending be- en veroordeelenl, zoo zeidè spr. Want wie ken nis neemt van de zending, kèo niet anders can haar waardeeren. Wie ik in Indië «prak, had waardeering voor den arbeid der Sti nalleE waard^rin« te gelijk, iT ^urluk; de een waardeert haar uit phi- SP.ls,'h oogpunt, voor de hulp, aan hom- in vjlzenden inlanders gebracht, die soms ver«t,,teleg?2/^ieS8a^9' van medische hulp riftinkf6P Z^L ®r wor<lll' prachtig werk aan d« ^tenders verricht; dag en nacht staan coktoren en verpleegsters iriaa.r en si Anderen waardeeren de zending uit een cultureel oogpunt. Zij, richt schalen op voor Javanen en Ghineezenl van allerlei aard) en vele duizenden kinderen genieten! van dit onderwijs. ,Een derde oorzaak voor waardeering is de sociale en economische arbeid welke de zending verricht, en waardoor de rust en orde worden bevorderd. Plaatsen, waar een 80 jaar geleden de menschen nog op hoo rnen) woonden,, zijln thans herschapen) in 'be hoorlijke dessahB. 2e ABONNEMENTSVOORSTELLING. hift^tpni. Over plaatebespreking enz. zullen nadere inlichtingen worden gepubliceerd. DER FREISCHUTZ. Romantische opera in drie bedrijven van O. M. von Weber. Benevens deze hoofdsolisten zullen de „Aenchen", „Cuno"- en „OttokartVpartij gezongen worden door mej. Ca. Korver en de heeren Grunwald en Koolhaas (leerlingen van den directeur). Betreffende de zangkwaliteiten van genoemde hoofdsolisten schrijft o.a.: .Nieuwe Rottcrdamsche Courant": De solisten, die in de beide werken mede werking verleend hebben mogen allen met eere genoemd worden de 9opraan in de eerste plaats, niet alleen om de schitterende hoedanigheden van haar stem, maar ook om dat zij in zeer korten tijd, als plaatsvervang ster, de zware partijen gestudeerd heeft, en wie de schrijfwijze van Honneger kent be grijpt, dat alleen iemand met zeer muzikale ooren een dergelijke partij machtig kan wor den enz. „Algemeen Handelsblad": 'Mevr. B. Mak va» WaayDooremans.... „in vele opzichten zoo voortreffelijk, dat men zich feitelijk moet verbazen nu voor het eerst van haar te hooren; technisch uitnemend ge- vofmd, begaafd met fraai materiaal, frisch en warm van timbre, levendig en expresisef van nuanceering en zeker van de moeilijkhe den, die Mozart geeft te overwinnen. „Het Centrum"; H. K. had oogenblikken met groote voor treffelijkheid; de inzet van het „Lacrymosa" was ontroerend-machtig en expressief. „Avondpost": Pierre Sampimon heeft een tenorstem, welke men heusch niet alle dagen ontmoet; warm getimibreerd, klankrijk in de hoogte, en hij phraseert met muzikaal begrip. Heeft toe komst. Dir. P. Brizee. Reeds eerder maakten wij er melding van, dat „Harmonie" de Opera Comique in 8 acten, „De dochter van den Tamboer majoor" ln Etudie had. Nu kunnen wij den lezers mededeelen, dat de opvoerin gen van bovengenoemde opera, oompo sitie van J. Offenbach, zullen plaats heb ben op Maandag 12 December voor Dona teurs en gonoodigden en Donderdag 16 December tegen entrée. De vele bezoekers, die de opvoeringen van „Mascotta", door „Harmonie", bij woonden, zullen dit zeer zeker met groot genoegen vernemen. Mogen wij de opvoe ring van een zoo belangrijk werk aan de voorbereiding toetsen, dan staat den be zoekers werkelijk iets heel bizonders te wachten. Kosten noch moeite zijn ge spaard om het werk zoo mooi mogelijk voor het voetlicht te brengen. Het aantal medewerkendenden be draagt ongeveer 120 personen; een groot orkest zal voor de begeleiding zorgen Coupures (weglatingen), zooals die in dit werk meestal gemaakt worden, omdat juist die gedeelten zoo kostbaar zijn, wor den door „Harmonie" in het geheel niet gemaakt. Wjj zullen het werk dus te hooren krij gen, zooals de partijtje het aangeeft, en gecostumeerd, zooals de regie het voor schrijft. Trouwens, „Harmonie" gaf reeds meerdere malen het bewijs haar opvoerin gen goed te verzorgen. Wat nu de inhoud van de opera betreft, deze is van groote aantrekkelijkheid, vol met grappige situaties en aangrijpende tooneelen. De muziek is van groote schoonheid, en vol mooie melodieën, voor al de drie groote finales, waarin de mu ziek tot een geweldige climax komt Voor het orkest, dat medewerkt (fan fare) ln de slot-finale (de intocht in Mi laan), is de welwillende medewerking ver kregen van leden van het Sted. Muziek corps en de Harmonie „Winnubst". Voor de costumeering ls door de firma Bakker te Amsterdam, gezorgd, zoodat we kun nen verwachten dat dit tot in de puntjes in orde is. De regie te in handen van den heer Jb. Bruin. De Casino-directie heeft de meest mogelijke medewerking toege zegd wat betreft de décors en lichteffec ten, zoodat er werkelijk iets moois staat te wachten. ARBEIDERS ZANGVEREENIGING „KUNST AAN 'T VOLK". Directeur: O. W. Rusting. Op Dinsdag 18 December a.s. geeft boveng. vereeniging voor donateurs en genoodigden een Concert, waarvan het progranlma geheel bestaat uit werken van L. van Beethoven. Medewerking voor dit Concert ver- leenen de heeren Dick Weiman, bariton te Amsterdam, Ario D. v. d. Weg, piano, mej. Dick van der Brugge, piaro, en een aantal Musici van het Stafmuziekkorps. Als hoofdwerk wordt uitgevoerd »D Ruinen van Athene», (Griekenland's be vrijding) voor Soll, Koor, Declamatie en Orkest. Verder dient nog afzonderlijk vermeld te worden de uitvoering van Beethoven's Koorfantasie», een uitgebreid klavier werk, voor te dragen door den heer Arie D. v. d. Weg, wuarbij zioh in het laatste deel het koor aansluit op Schiller's ^Aan de Kunst». Verder, liederen voor Bariton en voor Koor (o.a. ♦Trauerklfinge», voor Mannen koor, gezongen aan Beethoven's graf) en eenige orkestnummers. Zondagmiddag zal „Helderts Fanfare corps" Sint-Nicolaas inhalen, waarna ln Casino het feest wordt gevierd. De route is: repetitie-lokaal Jonkerstraat, Spoor- gracht, Keizerstraat, Spoorstraat, Koning straat, Kanaalweg naar Casino, Afmarsch 1 uur 16. Een mensch en ook een teekenaar is nooit te oud om te leeren. Daar had den wij in ons vorig Juttertje een teeke- ning afgedrukt, waarin opzettelijk" een aantal fouten waren gemaakt, en wij noodigden onze lezers uit ze aan te w ijzen. En zij hebben aan dat verzoek ge hoor gegeven, zijn aan het speuren en neuzen gegaan, en wij, kregen antwoor den waarin er 80, 90, 100, ja zelfs 200 waren aangegeven! Tot zelfs uit Weenen kwam een oplossing in. Het spreekt wel vanzelf, dat die lang niet alle goed waren en dat zé dikwijls betroffen een „spijkers zoeken op laag watert'. Want de teekening was schets matig opgezet en om in zoo'n schetstee- kening nu alle streepjes en krabbeltjes te gaan bezien, is niet billijk. Er was bijvoorbeeld met de schaduwen nog al eens luchtig omgesprongen, even eens met de afwerking der figuren. An deren waren er, die aanmerking maakten op de jongens, die met omgeslagen mou wen een sneeuwman maakten, op de juf frouw, die op vrij onvoegzame manier aan een hangmat lag aan den openbaren weg, op den kerktoren, die geen wijzerplaat had. Van het land achter de plotseling eindigende rivier maakten velen een zee, en beweerden, dat de meneer, die daar stond op de zee liep. Men constateerde, dat de laatste wagen van den trein in de lucht hing, dat de hangmat van de dame niet vastzat, dat de visscher geen beenen had (ze waren op de teekening niet zicht baar, maar daarom waren ze er wel!), dat de meneer met den hoed in de hand een bedelaar was en dus geen hoed zou dragen, enz. Ook werd zorgvuldig de tee kening der scheepjes nagegaan, men vond bijvoorbeeld, dat de touwen in het water hingen, er werden te dien opzich te zeer geleerde opmerkingen gemaakt Het spreekt vanzelf, dat wij ons imde eerste plaats vast moesten houden aan een officieel vastgesteld aantal opzettelij ke, grove fouten, en bij de beoordeeling der antwoorden moest allereerst worden geoonsthateerd of deze fouten waren aan gegeven. En nu is het wel eigenaardig, dat er maar twee waren, onder de 180 op lossingen, die deze alle aangaven. Deze twee behoorden dus direct tot de prijs- winners. Om de andere vast te stellen moest worden nagegaan, wie voorts de meeste officieele fouten had aangegeven, en daar hierbij een aantal gelijk waren, wie daarvan daarenboven nog meerdere goede fouten het lijkt wel een beetje raar van een „goede fout" te spreken, maar het is toch zoo hadden aange geven. Dat was nog een heel werk, om dat natuurlijk de meest uiteenloopende antwoorden inkwamen. Eigenlijk moest elke oplossing van a tot z worden doorge lezen. Had ieder zich nu maar gehouden aan onze opgave om zoo beknopt moge lijk in één regel de fouten aan te geven dan ware dat wel zoo gemakkelijk ge weest, maar sommigen meenden hun hart eens te moeten luchtgeven door het hou den van heele betoogen. Een inzender was er, die een geestig verhaal deed be treffende het ietwat onmogelijke van het landschap. Er waren ook critici onder de Inzen ders, die er zich kort maar krachtig af maakten met het enkele woord: „er deugt niets van". Hier volgen om nu maar tot de zaak te komen de namen der prijswinnaars, die tenslotte bij loting moesten worden bepaald: Ie, prijs 10.J. H. J. van Es, Binnen haven 182, die, ofschoon zijn lijstje niet erg netjes was geschreven, zich nochtans gehouden had aan een korte omschrij ving der fouten, en die, behalve de „of- fïcieele" nog 9 /andere „goede" fouten had aangegeven. 2e prijs 6.— Theo de Boer, Achter gracht W. Z. 85, die eveneens alle fouten had en daarenboven nog 8 andere goede. 8e pr. Cornelia Lamsma, Ruyterstr. 51. Deze had heel erg haar best gedaan en niet minder dan 192 fouten aange geven, die natuurlijk niet allemaal goed waren. Prijzen van 2.60 aan: T. Vahstal, An jelierstraat 27, met een totaal van 201 fouten volgens eigen aangifte. P. H. Spruit, Molengracht 89, H. Cats- hoek, Middenstraat 112a, J. Dunselman, Nieuwstraat 7, Age IJska, Goversstraat 8, E. Basle, Lange Jansstraat 6bis, Utrecht, Ant. Broekhuizen, Janzenstraat 70, P. Koster, Oosterland, Wieringen. Aan beide Inzenders buiten de stad hebben wij de prijzen toegezonden, de an dere gelukkige winnaars kunnen hun prijzen hedenmiddag tusschen 2 en 6 uur of Maandag aan ons kantoor afhalen. Wij felioiteeren allen met hun prijs. Redactie Held. Courant. Ned. Hcrv. Gemeente. (Vacature Helder Hl). Onderwerp: „Gekomen, opdat..." Geen dienst. Jnllanadorp: 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté, Onderwerp„Gekomen, opdat Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, de Heer Boon van Breezand. 's Avonds 6180 uur, J. J. v. Kempen van Haarlem, over Herv. „Stadszending te i Amsterdam. Donderdagavond 8 uur, geb. Midden straat 117, Evangelisatie samenkomst. Spreker Ds. J. de Pree. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur, Cand. R. Dajnhof, van Grand Rapids. 's Avonds 5.30 uur, Ds. EL Steen. (Militair Tehuis, Kanaalweg). 's Morgens 10 uur, Ds. H. Steen, 's Avonds 5.30 uur, Cand. R. Danhof. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): Leesdienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur. De Heer Wijting, van Rijssen. Maandagavond 7.30 uur, de heer Wijting. 's Morgens 10 uur, Dr. J. E. B. Blasé. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidta. Leger des Hells (Spoorgracht 88). 's Morgens 10 uur Heiligingsdienst en 's avonds half 8 Verlossings-samenkomat. Donderdag, 's avonds 8 uur: Openbare Heilssamenkomst 's Avonds 7 uur, de heer van Looij, van Rotterdam. Waar Maretakken al niet goed' voor zijn! Daar kan je de wonderlijkste dingen mee beleven! Zeer terecht beschouwden de oude Germanen het als een plant, die zegen brengt. In plechtige^ optocht met feestelijke witte gewaden aan, trokken de wijze Druïden er in den Zonnewend- nacht op uit om met gouden sikkel de maretakken uit de toppen der eiken en populieren los te snijden. Zij werden on der de geloovigen verdeeld om hen het komend jaar voorspoed te brengen. Dat dit niet slechts een oude over levering Js, maar waar, heeft Enny on dervonden. Spreek dus nooit kwaad van maretakken, want dan hebt ge 't bij haar onherroepelijk verbruid! Enny had hard geblokt en gevost op de H.B.S. en in Juli haar eind-examen gedaan. Met wappe rende haren en warme wangen van op winding, was ze dien bewusten 28 Juli de eetkamer binnengestormd: „Ik ben er warempel dobr gerold, er dóór zeglu En heel het huisgezin had meegejuicht, „wa- rèmpel, ze is er door geroldl" Voor belooning ging ze met moeder en vader een reisje doen en niet zoo maar eventjes naar Brussel, neen, heel naar Parijs en langs de Loire, den prachtigen kasteelentooht doen. En aan de Loire is haar groote avontuur met de maretakken begonnen1 In de heerlijke groote sight-seeing-car waarmee ze over heuvels en wegen vlo gen, zat o.m. ook een flink uitziende ge bruinde Jonge man, die met oogen tinte lend van genot zat rond te kijken te genieten, niet slechts van de natuur daar buiten, maar ook van het leuke jonge ding naast hem. Al herhaaldelijk was de auto groepen populieren gepasseerd' in wier toppen, tegen .den stam aan, groote donkere plekken zichtbaar waren. „Zou den dat allemaal vogelnesten zijn?" vroeg de jonge man aan den heer naast hem. „Och welnee, dat is natuurlijk mistletoe of maretakken, ook wel vogellijm ge naamd!" barstte Enny uit. ,,'k Heb het net op 't examen gehad 1" En zóó begon het! Niet bepaald vor melijk voor een eerste kennismaking. Vader vond deze ongegeneerde manier van zijn „Kikkerstaartje", zooals Enny thuis genoemd werd, heeiemaal niet ge schikt en hij mengde zich in het gesprek, waarna de jonge man, met van pret dan sende oogen, zich keurig voorstelde als „van Hertel". Hoe langer hoe gezelliger werd de Loire-reis; bijzonder helder glansde de zon. merkwaardig schoon was het land schap op die dagen, als het jonge men- schenpaar „hij en zij" elkaar hier en daar weer terugvonden. „Wat een moppig type", zeide Enny in haar H.B.S.-taaltje; „ze is niet mooi, maar wat een goede trouwe hondenoogen heeft dat kind;, echt lief, ja bijzonder lief!" En toen het reis- seizoen voorbij was en de jonge zee officier weer in Heldeh zat, toen zag hij in zijne droomen nog dikwijls mare takken en lieve trouwe hondenoogen I November, 't aasaut op til! Dè ge beurtenis, heel het stille Helder in rep en roer; treinen vol vroolljke logéetjes met koffers vol lichte baltoiletjes kwa men aan, afgehaald door een schare van glundere jonkers! De stille Weststraat de deftige Hoofdgracht werden er oompleet fleurig van; oude zeerotten keken tersluiks eens in den spiegel, jonge snuiters besteed den eindeloos veel zorg aan kuif en snor! Twee weken van te voren al was er in Den Haag een Jongemelsjeskamer waar ook alles in rep en róer was, of eigenlijk gezegd, t heele huis, want er was iets bij zonders aan de hand; Enny zou nu voor 't eerst van haar leventje naar 't assaut ln Helder, logeeren bij haar getrouwde zus op het Havenplein. De huisnaaister, moeder, ja zelfs kleine Truusje en groote broer Henk kwamen er aan te pas. Pas sen meten, hier nog een lintje, daar nog een biesje ieder leende iets of hielp een handje, want Enny behoorde niet tot de categorie van Haagsche nuf jes, die maar mooie toiletten bestellen kunnen; o heden neen! Er was heel wat overleg voor noodig geweest om haar assaut-ffihig te maken! Bot feest was ba vollen gang en van Hertel, niet traag, stepte er lustig op los, tot hij opeens midden in de zalige „blue" als een zoutpilaar Weef staan, tot ontsteltenis van zijn dia me, die beleefd Informeerde, of hem Iets scheelde. „Par don, neen, ik, neen 't ls niets," 't

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 17