DONDERDAG 8 DECEMBER des morgens 9 uur, begint onze Buitengewoon voordeelig en ruim gesorteerd. HERMAN NYPELS, TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS ZIET DE ÉTALAGES. -:- VRIJE TOEGANG. VAN DINSDAQ 6 DECEMBER 1927 De vermiste Scheveningsche logger. Ingezonden Mededeel in g. KLEEDINGMAGAZIJNEN de zaak van den gearresteer den kerkvoogd te katwijk. ernstige ontploffing. onrechtmatige executie van een crediteur? kindermoord? de aanvaring van een steiger te hoek van holland. een nieuwe vervolging. INBRAAK TE NIEUW-HELV0ET. TRAMBOTSING. DE GASCORRUPTIES. Ds. O. O. de Kloet, Herv. predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Nedl Herv. Gemeente te Veendam (Gr.) VER. VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Blijkens een advertentie in dit blad zal hier in Helder een afdeeling opgericht worden van de vereeniging voor Volken bond en Vrede. Doel van deze vereeniging is: „Het bevorderen der ontwikkeling van „den Volkenbond als internationale rechts organisatie, de verbreiding van de „vredes-beginselen en het bestrijden van „den oorlog". Reeds heeft de 2e secretaris van het hoofdbestuur alhier gesproken in een ver gadering van de Ver. van Huisvrouwen, alhier. Naar aanleiding van de rede van den heer mr. N. J. van Maanenr 2e secr. is hier een voorloepig comité gevormd, dat nu het initiatief neemt tot de stichting van een afdeeling Helder. Zooals mét het Hoofdbestuur het geval is, is deze oom missie samengesteld uit personen van de meest verschillende richting, om daar door tot uitdrukking te brengen, dat deze zaak ons volk als geheel aangaat en niet een zaak is van een of andere partij of groep. Ieder, die mede wil werken om het gestelde doel te bereiken is hartelijk welkom op deze vergadering. Het voorloopig comité bestaat uit de dames en heeren: Mevrouw Boema, Mevrouw van MaanenMartin, W. Houwing, Ir. O. van Dam, Dr. H. C. Ketner, M. A. Kolster. Alb. Lever, J. B. F. Meijer, W. H. C. A. Hijn, P. Smidts. Binnenland. Naar aanleiding van de vermissing van den logger Schev. 421 De Adelaar, wordt gemeld, dat de reeder van het schip, de neer Jao. Den Duik, heeft verklaard, weinig hoop meer te hebben op behoud van deD logger. De geheele afgeloopen week is hij bezig geweest inlichtingen in te winnen, waar hij maar kon ver moeden, dat men iets kon afweten van het vermiste vaartuig. Nadat de Schev. 421 een reis van 14 dagen had gemaakt, is hij op Dinsdag 18 October vertrokkenwuarheen, is niet met zekerheid te zeggen, aangezien de schippers in de meeste gevallen vrij blij ven, het vischwater te bepalen. De reeder vermoedt, dat het schip geweest zal zijn op de Oostpunt van de Doggersbank, toen op 28 October een Westerstorm op stak. Uit mededeelingen van binnenge komen schippers blijkt, dat het daar1 in den nacht van 28 op 29 October noodweer geweest is. Zooals reeds gemeld, heeft een Katwijksche schipper gezien, dat een vaartuigje door hooge golven werd op- fenomen en in <Je diepte verdween. De eer Den Duik heeft zich, nadat dat ge rapporteerd was, in verbinding gesteld met den schipper van dien Katwijkschen logger, de K.W. 144. De schipper ver klaarde, dat de logger, dien hij had zien verdwijnen, zwart was. Dit klopte niet, want alle schepen van Jac. Den Duik hebben een witte verschansing. In ver band hiermee tracht de reeder thans uit Katwijk nadere gegevens te verkrijgen De hoop op behoud werd verlevendigd, toen schipper Grootveld, van de 8ch. 189, die J.l. Vrijdag in Scheveningen binnen kwam, rapporteerde, dat hy den ver misten logger waarschijnlijk gezien had onder de Engelsche kust. Deze schipper heeft thans echter verklaard, dat hij zich vergist heeft. Het door hem bedoelde schip is zeer waarschijnlijk geweest de Sch. 254, welker tuigage geheel overeen komt met die van de Sch. 421. De twee politiekruisers, die nu reeds gedurende tien dagen de wateren afzoe ken, hebben geen enkel teeken van de Sch. 421 vernomen. Te Scheveningen is ook binnengekomen de VI. 81. De schipper daarvan heeft in de buurt van Terschelling zien drijven witte pollen (breels), waarop het nummer S. 421. Deze zijn dus zeker van den ver misten logger afkomstig. Ook vond dezelf de schipper in die buurt een omgekeerde roeiboot drijven, waarvan de bodem rood geschilderd was. Door de hooge zee kon de bemanning het nummer van de boot niet opnemen, doch het wordt vrijwel zeker geacht, dat ook deze boot afkomstig is van de Sch. 421. Deze laatste waar nemingen bewijzen wel niet het vergaan van den logger maar -geven toch wel sterke aanwijzingen. In visscherijkringen ziet men zich nu genoodzaakt, den logger als verloren te beschouwen, niet zoozeer wegens het lange uitblijven Zondagochtend kwam de laatste logger van 'de reederij Jao. dan Duik binnen maar wel mede door WINTER-UITVERKOOP de omstandigheid, dat het schip op geen enkel praairapport voorkomt en door niemand ls gezien, en alle nasporingen vruchteloos zijn gebleven. f 'Zaterdag heeft te Noord wijk eeni verga dering plaats gehad van schuldeischers dor firma S. Parlteviiet Zn. in liquidatie, van welke firma de gearresteerde kerkvoogd D. P. te Katwijk firmant is. Meegedeeld werd, dat de firma eem za- kenschuild van ongeveer 100.000 beeift en een hypothecaire schuld (op gebouwen en schepen) van 71.000, welk bedrag waar schijnlijk niet uit de opbrengst van het on derpand terugontvangen zou worden. De grootste zakeniorediteur is die firma Lubbe te Alkmaar, met 67.000. Het bedrag van debiteuren te vorderen bedraagt 2258. Er bestaat onzekerheid, of en zoo ja, op welke wijze de firmant D. P. de 20.000, tot de kenkgeldem behoorende, in de boeken verantwoord heelt De gearresteerde fir mant beweert, dat hij deze belegd had in) de firma S. Parlevliet Zn, zoodat er van verduistering geen sprake zou zijn. Van andere zijde wordt dit niet alleen betwijfeld, maar meent men redenen te hebben, aan te nemen, dat de gearresteerde niet alleen de 20.000 van de kerkgelden ten eigen bate zou hebben aangewend!, maar boven dien uit de zaak der firma S. Parlevliet Zn. ook nog een bedrag van omstreeks 40.000. De crediteuren, die van meening zijn, dat deze bedragen nog wel achterhaald zullen kunnen worden, hebben een commissie van onderzoek in het le\Ten geroepen. Nog werd meegedeeld, dlat de boeken' der firma einde 1926 met een batig saldo sloten. Zes gewonden. Gisterenmorgen omstreeks half-twaalf was men in' de werkplaats van den Rot- terdamschen Lloyd aan de Schiehaven Oostzijde te Rotterdam bezig met het schoonmaken van een ijsmachine. Daartoe was een zuurstofapparaat gekoppeld op een van de pijpen van de machine, om deze pijp schoon te maken. Toen de af- sluitkraan werd geopend, bleek de span ning te groot te zijn, en met groot ge weld is de machine uit elkaar geslagen. Zes arbeiders zijn hierdoor gewond ge raakt. De 47-jarige bankwerker S. B. van het Boschpolderplein is met een hoofd wond en een verwonding van het linker been in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. De heer L. Groenewegen, oud-stoom bootondernemer te Leiden, heeft bij den officier van justitie een aanklacht inge diend tegen den heer J. D. Perquin, di recteur-generaal van de Haqsebank in het bisdom Haarlem, met verzoek om voorloopige inhechtenisneming. De aan klacht luidt, dat de heer Perquin, in samenwerking met den reohtskundige mr. De Groot, op onrechtmatige wijze een crediteur zou hebben geëxecuteerd, door welke manipulatie een bedrag van 12,000 ten onrechte zou zijn ontvangen. Bij den raad van toezicht van advoca ten is een verzoek tot royement van ge noemden advocaat ingediend. Vrijdagmiddag is in een sloot ln de na bijheid van de r.-k. begraafplaats te Zalt- Bommel het in verren staat van ontbin ding verkeerend lijkje van een pasgebo ren kind gevonden. Het Amerikaansche stoomschip Innoko heeft bij een aanvaring Zaterdagavond een steiger van de Holland Amerikalijn met de daarop staande goederenloods te Hoek van Holland over een lengte van 80 meter totaal vernield. De schade wordt op omstreeks f 80.000 geschat. Niet de directeur, maar de hoofdredacteur. Eenigen tijd geleden hebben wij mede gedeeld dat de directeur van het „Noord- Holland's Dagblad" te Alkmaar, tegen wien naar aanleiding van een artikel in dat blad een klacht wegens beleediging was ingesteld, van het hem ten laste gelegde door de rechtbank was vrijgesproken. De klager meende, dat de verkeerde persoon gedugvaard was*, z.L had niet de direc teur, doch de hoofdredacteur vervolgd moeten worden. Hij verzocht derhalve den minister van Justitie een, nieuwe straf vervolging tegen den hoofdredacteur te doen instellen; hierop heeft de minister thans gunstig geadviseerd. BROCHURE IN BESLAG GENOMEN. Op verzoek van de familie Pisuisse heeft de politie in Den Haag de brochure: Waarom werd Pisuisse vermoord? in be slag genomen. Ook te Amsterdam is men tot inbeslag neming van de brochure overgegaan. DE VACCINATIE EN HAAR GEVOLGEN. In de barakken te 's-Hertogenbosch is opgenomen een kindje, waarbij dr. van Pelt te Kerkdriel hersenontsteking heeft geconstateerd, 10 dagen na de laatste openbare vaccinatie. De overbrenging is geschied op advies van de pas ingestelde rijksstudieoommissie. Herstel van het kind wordt verwacht. Voor f 15.000 ontvreemd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in den goud- en zilverhan del van F. Tieman te Nieuw-Helvoet. De dief heeft zich toegang verschaft door het uitsnijden van een ruit in het achter buis; eenmaal daarin, was de winkel ge makkelijk te bereiken. Alleen gouden voorwerpen en de aanwezige geldswaarde zijn medegenomen. Te zamen tot een be drag van ongeveer 15.000. De eigenaar is 's nachts niet ln dezen winkel aanwezig, zoodat de dief vrij spel had en blijkbaar op zijn gemak heeft kun nen uitzoeken, wat van zijn gading was. Eerst Zaterdagmorgen, toen de eige naar den winkel, die een filiaal, is van de zaak te Hellevoetsluis, opende, werd de diefstal ontdekt. Bij heit onderzoek bleek al spoedig, dat de te Nieuw-Helvoet wonendie 19-jarige W. V. met die inbraak in redband stond en moge lijk aanwijzingen! had gegeven aan beroeps- inbrekers. W. V., die inmiddels naar Rot terdam was vertrokken, is door de politie aldaar achterhaald en ln die school, die hjj bezoekt, gearresteerd. Na aanvankelijk te hebben ontkend, bekende hij tenslotte aan wie hij aanwijzingen' had gegeven. Vervol- geps zijn door de Rotterdamscbe recherche gearresteerd dé recidivist J. en als mede plichtige een zekere V. Op telefonisch ver zoek van den burgemeester zijn dOor den dactylocopy van dienst van de centrale re cherche te Rotterdam terstond' vingeraf drukken genomen van <Je aangeraakte voor werpen. De verdachten zijn dloor de Rot terdamscbe politie overgebracht. Het on derzoek wordt nog met kracht voortgezet. EEN MAN ONDER HET BED! Een weinig heldhaftige echtgenoot. De „Tijd" vertelt, dat een vrouw te Sip- penaeker, toen zij zich des avonds ter ruste wilde begeven, bemerkte, dat er on- gewenacht bezoekgeweest was. |Olp de slaapkamer toch was alles onderst boven gehaald. Een nader onderzoek deed haar tot de ontdeking komen, o gruwel!, dat er een inan onder haar bed lagl Gillend hél de de vrouw de kamer uit, de trap af en naar buiten, gevolgd door haar man, die eerst niet goed begreep wat er aan de hand was. Toen de vrouw van den eersten schrik wat was bekomen en haar wedervaren on der woorden had kunnen brengen, hiel den de echtgenooten krijgsraad? Zij kwa men overeen, dat de man hulp zou halen bij dé buren, die echter op vrü grooten afstand woonden, terwijl de vrouw onder- tusachen de wacht zou houden. Zoo ge schieddb. Na verloop van eenigen tijd had de man een troepje dappere landslieden bij elkaar getrommeld. Met dorschvlegels, spaden enz. gewapend rukten dezen door de duis ternis op de boerderij aan, toen zij van verre de vrouw angstkreten hoorden sla ken. Bij de boerderij aangekomen, von den zij de vrouw bewusteloos op den grond liggen. Langzaam kwam deze echter weer bij1, en deelde toen mede, dat de dief ontsnapt was, na haar schandelijk te hebben mis handeld. Tevergeefs trachtte men den onverlaat te achterhalen, die met medeneming van geld, kleedingstukken en andere zaken, spoorloos verdwenen bleek. VERRASSING VAN EEN VARKEN! Een bijzonderheid in de varkenswereld heeft zich dezer dagen voorgedaan bij den landbouwer H. Meertens te Anreep. De vorige week Woensdag werden door een varken van den eersten, worp vier biggen ter wereld gebracht. Of men het goed vond of niet, de boer moest met dit poovere resultaat tevreden zijn. Hoe groot was echter zijn en veler an- derer verwondering, toen Vrijdagmorgen het moedervarken opnieuw begon te nes telen en even later weer vijf gezonde jonge biggetjes ter wereld bracht, waar door dus het aantal broertjes en zusjes tot negen was aangegroeid. (Prov. Aster Crt) Gistermorgen om hall tien heeft op den Rijnsburgerweg te Leiden een bot sing plaats gehad tusschen een tram wagen der Hollandsche Tram Mij., die van Leiden in de richting Noordvijk reed, en een tram, die van den anderen kant kwam. De botsing ontstond doordat juist op het oogenblik, dat de trams elkander passeeren zouden, de wissel defect raakte en de tram van Leiden de lijn van de an dere opreed. De zijwand van een der trams werd beschadigd; de andere tram raakte defect. De materieele schade is vrjj aanzienlijk; persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. MISHANDELING. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de 63-jarige caféhouder A. J. S., van de Vlietkade, te Rotterdam, bij een twist met zijn 29-jarige zoon, een revolverschot op hem gelost. De zoon is licht aan den hals gewond geraakt en in het ziekenhuis aan den Coolsingel behandeld. De vader is opgesloten. Buitenland. DRIE MANNEN TEGELIJK TER DOOD VEROORDEELD. Vrijdag is door de Assizen te Cardiff vonnis gewezen in een moordzaak. De voetballer en bokser Lewis was op straat bij een twist met anderen neergestoken met zijn eigen mes. De verdediger was van meening dat bet een geval van wettige zelfverdediging was. De drie voornaamste beklaagden, een handelsreiziger en twee broeders, de een bookmaker en de ander kolensjou wer, hielden tot het laatst toe vol dat zij onschuldig waren. De rechter zeide in zijn samenvatting tot de gezworenen, dat zjj uit het ver hoor moesten opgemaakt hebben dat er een groep mannen stonden te twisten. Lewis trachtte weg te komen, maar werd door eenigen hunner vervolgd en neer gestoken. De vraag was: Hoevelen wa ren er bij betrokken geweest? De drie be klaagden waren allen herkend. Lewis was een man in zijn volle kracht, bokser en Rugby-speler. De gezworenen zou den hebben te overwegen of één enkel man hem met een mes kon neersteken, als anderen Lewig niet belemmerd had den door zich aan zijn armen vast te klemmen. Het was een heel ernstige zaak, dat in het hart van de stad een man met zulke vreeseljjke messteken geveld was. In dien de gezworenen overtuigd1 waren aan gaande de vraag wie verantwoordelijk was, dacht de rechter dat zjj als burgers er niet voor terug zouden deinzen hun plicht te doen. De jury verklaarde de drie mannen schuldig en de rechter veroordeelde hen daarop ter dood. VERLIEZENBALANS IN ALGIERS. Veel verdronkenen zullen nooit gevonden worden. Parijs, 4 Dec. Nu het weer een keer ten goede heeft genomen, is de toestand in de overstroomde gebieden van Algiers algemeen verbeterd. Het verkeer tusschen de stad Algiers en Oran is hervat door middel van auto's en paarden. Gevreesd wordt, dat vele slachtoffers nooit gevon den zullen worden, daar zij door het wa ter zijn meegesleept en begraven liggen in de hoog opgehoopte modder. Te Mostaganem, waar het grootste aan tel dooden te betreuren is, zijn tot dus ver 56 lijken gevonden, waarvan 87 van Europeanen. Negentien lijken konden niet geïdentificeerd worden. De nieuwe gouverneur van Algiers is daar thans aangekomen; hjj heeft een zit ting van den raad van Algiers bijeenge roepen ten einde de herstelmaatregelen te bespreken. De materieele schade beloopt, volgens de eerste raming, 600 millioen francs. Het begrotingsoverschot van Algiers zal worden aangewend voor den wederop bouw, terwijl ook een openbare inschrij ving zal worden geopend. Ten slotte wordt een bijdrage van de Fransche schatkist verwacht. De ingenieur, die met gevaar voor eigen leven een boodschap naar Perre- gaux bracht, toen de dam begon te bezwij ken, is tot ridder in het Legioen van Eer benoemd!. DYNAMIET AANSLAG TE SOFIA. Een uur lang stond alles stil. Uit Sofia wordt gemeld,-dat Zaterdag avond door een dynamietaanslag de voor naamste gtookkabel der stad is vernield. De stad bleef een uur lang in het duis ter gehuld. Totdat de reservekabel ln ge bruik kon worden genomen, stond ook het verkeer stop. Het publiek in de schouwburgen en bioscopen hield zich gelukkig kalm, hoewel het natuurlijk ern stig verontrust was. De politie en militaire patrouilles zorg den voor de handhaving der orde. Men heeft nog geen spoor van de daders kun nen vinden. SPOORWEGONGELUK IN DE OEKRAÏNE. 7 dooden, 87 gewonden. Uit Moskou wordt gemeld, dat bij het station Dujeprofsk op de spoorlijn naar Jekaterinoslaw een trein is ontspoord, waarbij zeven personen werden gedood, achttien zwaar en negentien licht werden gewond. Kort daarop werden elf spoor weg-employé's gearresteerd, daar uit het onderzoek is gebleken, dat het ongeluk veroorzaakt is door een verkeerde in structie van den stationschef en onvol doende technische kennis der betrok kenen. ZELFMOORD OF MISDRIJF? Een zonderlinge zaak houdt op het oogen- hlik de Beoijjnech# recherche bezig. In de Lündenstrasee flfl zijn die Ijken van twee mannen gevonden, die daar vermoedelijk al drie vier weken gelegen hebben. De man-N nen' hadden drie maanden geileden van twee oude dames, de eigenaressen van' hert pand', diie er zelf ook wonen, een kamer gehu-und', die zij zelf meubelden. Het waren stille menschem, die stipt op tijd betaalden. Toen zij op 1 December de huur niet kwamen af dragen, verwonderde dat de dames, die den volgenden dag de politie waarschuwden, omdat andere bewoners van het huis ver klaarden de huurders al geruimeni tijd niet meer te hebben gezien. ■Toen de deur van de kamer geopend was, vondi de politie de twee mannen dood) in hun bed' liggen. De lijken waren zwart en vertoonden verschijnselen van mummifi catie. Wat de oorzaak van den dood! Is geweest, hebben de dadelijk ontboden medici niet kunnen uitmaken. Er zijn echter geen spo ren van misdrijf gevonden en zoo is men tot het vermoeden gekomen, dat de twee mannen zelfmoord hebben gepleegd. Dit vermoeden zal nog door sectie worden' ge-* toetst. Met bezorgdheid ziet men hoe de olie vlek der gascorrupties grooter en grooter wordt, hoe steeds nieuwe slachtoffers worden gemaakt en met bezorgdheid vragen ernstige menschen zich af waar dit naar toe moet? Pas hebben wij weer gelezen, dat het gasmeterbedrijf van Wilson opnieuw een aantal arbeiders heeft ontslagen tengevolge van malaise wegens uitblijven der orders. Terwijl, zooals gezegd, schier dagelijks nieuwe slachtoffers vallen in de gaswereld. Inderdaad, waar moet dit heen? Men kan deze vraag stellen zonder daarmede de werkelijk-schuldige directeuren of ambtenaren schoon te praten. De vraag is dan ook meermalen gesteld. En ook het antwoord daarop lag reeds voor de hand: men hale de spons waar moge lijk over deze thans aan het daglicht gekomen gevallen, doch zorge door aan vulling of wijziging van reglementen, dat in de toekomst het aannemen van strijk gelden, op welke manier ook, strafbaar worde gesteld. Dat ook in de wereld der ambtenaren zelve met bezorgdheid en 'kommer het verloop wordt gadegeslagen, behoeft geen betoog. En nu wij ln het «Weekblad voor den Ned. Bond van Gemeente-ambtena ren* een tweetal artikelen vinden over dit onderwerp, geeft ons dat gereede aanleiding daaruit een en ander mede te deelen. Redacteur van dit «Weekblad» is onze vroegere gemeente-secretaris, mr. G. A. van Poelje, wien men niet van reactionaire denkbeelden noch ook anti- maatschappelijke inzichten kan verdenken. In een artikel, dat den geestigen titel draagt van «Het gevallen meisje» en voorkomt in het nummer van 17 Novem ber, betoogt hij, dat de in onze samen leving heerschende neiging om geweldig te keer te gaan tegen de zonde, die aan den dag komt, en te zwijgen over de boosheid, die in het duister blijft, ook in dit geval voor den dag treedt en verzet hij zich tegen elk overdreven bombastisch gedoe, waardoor de feiten veel meer worden opgeblazen dan redelijk en noodig is, zonder nochtans de schuld van wie waarlijk aan corruptie schuldig staat, te willen verzachten. Dit zijn verstandige woorden, waarmee ieder weldenkend mensch het eens moet zijn. De schrijver haalt verder voorbeel den aan van bloemen- en plantenlever- anciers, die in hun prijscouranten, welke zij aan hun klanten toezenden, openlijk korting beloven aan tuinbazen, wijst er voorts op, dat chauffeurs van auto's provisie ontvangen voor de door hen gekochte benzine, enz., ten bewijze dat tiet geheele zakenleven met provisie en fooitjesgevery doortrokken is. Dit kwaad is blijkens de publicaties, thans ook door gedrongen in het ambtelijk leven. Maar het is niet de aanwezigheid van het kwaad, dat velen heeft doen ontstellen, zoo zegt de heer van Poelje, njaar de omvang, dien het blijkbaar heeft aangenomen. Hieraan is dit gevaar verbonden, dat men tot min of meer automatische vonnissen komt, waarbij de mate der schuld niet nauwkeurig wordt bepaald. Natuurlijk is een en ander voor de ambtenaren een droevige geschiedenis en zij hebben zich rekenschap te geven, dat juist zij een voorbeeld moeten geven in onkreukbaar heid en plichtsgetrouwheid. Maar schr. conclusiede grootBte schul digen zijn zij, die de provisies gaven, niet zij, die ze aannamen, willen wij gaarne onderschrijven. In een later nummer (dat van 1 Deo.) komt de heer van Poelje op de zaak terug, naar aanleiding blijkbaar van polemieken in de pers over dit eerste artikel. Hij baalt hierbij aan de uitspraak van het Duitsche Reichsfinanzhof ten opzichte van de verstrekking van Schmier- geideraan ambtenaren. Welnu, de hoogste rechter in belastingzaken in het Duitsche Rijk aanvaardt deze smeergelden als normale bedrijfsuitgaven, zelfs wanneer het geheime boek, waarin zij waren op genomen, vernietigd is. Welke consequenties dit voor ons land meebrengt, aldus de heer v. p., zal den lezer duidelijk worden als hij weet, dat een Nederlandsch bedrijf met Nederland- sche werklieden, die aan het gesmeer part noch deel hebben, te gronde kan worden gericht en de gemeenten daarna terecht moeten komen bij Duitsche onder nemingen, welke haar Schmiergelder zelfs van haar belastbaar inkomen mogen af trekken. Schr. conclusie is, dat het hier een internationaal kwaad betreft, en dat de regeering een enquête zal moeten instellen naar den omvang ervan in ons land en zich daarna tot den volkenbond richten moet om tot internationale bestrijding te komen. Dat is de eenige weg, zoo zegt hij, waarop het misschien zal gelukken i het kwaad op den duur meeeter te worden.

Heldersche Courant | 1927 | | pagina 7