T wm TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS. VAN DINSDAG 24 JaNUARI 1928 Bouw van een drietal mijnenvegers voor de Marine in Nederlandsch-lndië. Naar wij vernemen heeft 's Rijkswerf te Willemsoord thans opdracht ontvangen voor den bouw van drie mijnenvegers bestemd voor de zeemacht in Neder landsch-lndië. Deze vaartuigen, welke een waterverplaatsing hebben van 191 ton, hebben een grootste lengte over alles van 40.8 M., grootste breedte 6 M. Zij worden voorzien van twee triple expansie machines van 360 I. P. K. elk, waarvoor de stoom geleverd wordt door één water pijpketel. 13 Dec. 1.1. werd de bouw dezer vaar tuigen door het Departement van Marine aanbesteed. Het resultaat van deze aan besteding was, dat 's Rijkswerf te Wil- lemsooord deze drie vaartuigen voor pl.m. f 460.000 minder aannam te bouwen, dan de laagste particuliere inschrijver. Naar men zich zal herinneren, omvatten de conclusies van de „Werfcommissie" vermindering van de capaciteit der Rijks werven en zelfs opheffing van de Rijks werf te Hellevoetsluis. Uit het verloop van bovenvermelde aanbesteding blijkt wel, dat het voor 's lands financiën zeker niet zonder gevaar zou zijn, indien aan deze conclusies gevolg werd gegeven. Veel werk voor de Marine, hetwelk thans door 's Rijkswerven wordt verricht zou dan noodzakelijkerwijze door particulieren moeten geschieden. Waartoe dit zou leiden leert ons de brochure van den Hoofdingenieur van Scheepsbouw. Wij hopen dan ook, dat de Minister van Marine a. i. er aanleiding in moge vinden deze conclusies niet tot de zijne te maken. DE MACHT VAN HET KLEINE. Op Vrijdag a.s. houdt „de Macht van het Kleine" haar jaarvergadering in het Evangelisatie-gebouw in de Palmstraat, des avonds om 8 uur. 'Na de verslagen van den secretaris en penningmeester der afdeeling zal dien avond gesproken worden over den arbeid verricht door „De Macht van het Kleine", tot verpleging van om- en minvermogende lijders aan vallende ziekte zonder onder scheid van politieke of godsdienstige gezindheid, terwijl de Chr. Zangver een i- ging „Zingt den Heer" eenige liederen ten gehoore zal brengen. GYSBERT JAPICX. Men skriuwt üs: Snjeontojoun hat it Fryske Selskip „Gysbert Japicx" syn twadde wintergear- komste hélden. De toanielforieniging fen „Waling-om", de sisterkrite üt Skagen kaem hjir to spieljen mei twa stikken fen bekinde Fryske toanielskriuwer IJ. C. Schuytmaker, „Maerteblom" en „De Klan ten fen Kiker". lt waer like net sa moai, it wier mar frij hwet wiet by tiiden en wy seagen dên ek forheard op, do 't dêr sa'n minsken yn Musis Sacrum wierne. De seal wier süver groatfol. De foarsiter, de hear fen Hoek wfer dêr ek tige mei ynnommen sei 'r yn syn iepeningswird en hy hope, dêt it in moaye, gesellige joun wirde Ingezonden Mededeellng. KEIZERSTRAAT y 62 63 - 44 Heden ontvangen een nieuwe zending Grootst gesorteerd Kleedingmagazijn. Vraagt zichtzending. Wij zijn 20 goedkooper dan elders. DE JAVA-SUIKERINDUSTRIE EN HAAR BETEEKENIS VOOR LAND EN VOLK door Mr. J. J. TICHELAAR. Inleiding. Geen tak van nijverheid heeft in ons koloniaal leven zóózeer en zoo dikwijls de aandacht getrokken als de suikerindustrie. Vooral sedert den tijd, dat de Gouver neur-Generaal Van den Bo^ïh zijn Cul tuurstelsel invoerde, heeft zy de belang stelling gehad van zeer velen, eene be langstelling waarin zij zich dikwijls mocht verheugen,, doch die zij ook even dikwijls had te verduren. BtHool industrie geprezen en diep is zij verguisd. Naast degenen, die haar de kurk noemen waarop Java drijft, zijn er di« aiet schromen haar een vloek te hee- mocht foar dizze greate keppèl Friezen. Nou, it is 'n moaye en gesellige joun wir- den. De Skagers hawwe allerearst foar 'e moaye joun soarge; jonge, jonge, hwet hawwe se moai spielel Maerteblom, in stik üt it greate libben, lient him dêr ek och sa ta. De hirde striid twisken earm en ryk, mei ljeafde as oarsoack, hat üs djip trof fen. Utsünderingen meitsje op it fortolk- jen fen 'e rollen kinne wy net dwaen, hwent it wier allegearre yn oarder. En om de minsken noch 's goed laeitsje to lit- ten, hiene se in blyspil d'r eftero'an. Dêr is om lake hjerl Nou, foar 'e gesellige joun hawwe alle Friezen hjar best dien. It bi- stjür soarge noch foar 'n lytse forrassing troch 'n stikmennich priizen forlotsje to litten, omdêt fense-ls de ponge leech wier. Do 't spieljen dien wier, bitanke de foar- sitter de Skagers foar hjar wirk en sei yn it bisünder noch 'n wirdsje tsjin 'e net leden. De foarsitter fen Waling-om, de hear Jensma üt Lutjewinkel spriek syn beste winsken üt foar 'e goede foratênMlding twisken beide K riten.- En do moasten 'e tafeltsjes en stoellen foart fensels, hwent se woene Skotse. Oan 't let yn 'e nacht ta djürre de wille en tier. NOORDER KUNSTKRING. De verloting van schilderijen door d'en „Noorder Kunstkring" zal plaats vinden hedenavond (Dinsdag) tusschen» 7 en 8 uur in het atelier Dijikstraat alhier. Belangstellenden hebben vhijen1 toegang. D© uitslag zal per advertentie in de krant van Donderdag bekend gemaakt worden. Lezing met film- en lantaarnplaatjes voor de Afd. Helder van de Ver. tot Bevorde ring der Bijenteelt in Nederland. Zaterdagavond werd in het gebouw U. S. O. aan den Kanaalweg voor bovenge: noemde afdeeling een lezing gehouden over de Bijenteelt, die in de allereerste plaats bedoeld was als propaganda-avond en ten tweede om den aanwezigen iets mede te deelen en te laten zien over en uit de wonderen van het bijenleven. De Voorzitter van de afdeeling, de heer T. Speur, heette de dames en heeren wel kom, sprak er zijn genoegen over uit dat de opkomst zoo groot was. Spr. gaf een kort resumé van hetgeen zou besproken worden, verduidelijkt door film en plaat jes, en memoreerde voor de leden nog eens de voordeelen verbonden aan aansluiting door de Afd. bij Ring 8, waarop tot heden toe nog geen afdoend antwoord door de Afd. kon gegeven worden. Daarop verkreeg het woord de heer J. M. Hundt, Voorzitter van de Afd. Amster dam, die begon met te zeggen dat de aan sluiting bij Ring 8 enorme voordeelen met zich bracht en dat er ook op het gebied van de Bijenteelt alleen iets is te bereiken door een goede organisatorische samen werking, en er aldus bij de afd. op aan drong de aansluiting zoo spoedig mogelijk te bewerkstelligen. Daarna besprak deze heer in een onder houdend betoog het bijenleven. De bijenteelt is reeds beoefend in het grijze verleden en wel het allereerst in de bosschen. Holle boomstammen enz. waren voor de bijen ideale onderkomens en daaruit werd toen reeds door de men- schen afgeleid, dat men ook wel bijen bij de woningen kon houden. Holle boom stammen of gedeelten daarna werden bij de woningen geplaatst en voor een bijen volk in gereedheid gebracht, totdat men er spoedig toe overging om korven te maken en zich meer en intensiever op die teelt be gon toe te leggen. Voor honderden jaren terug dacht men algemeen dat de groote Het Bestuur bestaat uit de voorman ten voor deze gewesten. Zijn er enkelen die meenen, dat het een zegen zou zijn voor Java, indien dé suikerindustrie ver dween, anderen, en deze vormen de over- groote meerderheid, zijn er van overtuigd, dat hare verdwijning eene onherstelbare ontwrichting van het economische leven op dit eiland tengevolge zou hebben en van niet te berekenen nadeel zou blijken te zijn, óók voor het moederland. De suikerindustrie staat vooral daarom in het centrum der publieke belangstel ling, omdat zij is een landbouwbedrijf, dat door Westersche energie en met behulp van Westersch kapitaal wordt gedreven op aan de Inlandsche bevolking toebehoo- rende en van deze gehuurde gronden. De omstandigheid, dat de industrie noodgedwongen immers wettelijke be palingen maken 't haar onmogelijk grond in eigendom te krijgen den voor de uit oefening van haar bedrijf noodigen grond moet huren van de eigenaren, d.i. van de Inlandsche bevolking; de omstandigheid, dat zij aanspraak doet gelden op een deel van het voor de uitoefening van haar be drijf onmisbare water; de omstandigheid, dat zij tal van werkzaamheden in betaal den loonarbeid moet doen verrichten door Inlanders dat alles was en is nog voor velen een rijke bron, waaruit tal van grie ven tegen de industrie werden en worden geput. De belangstelling in de suikerindustrie wordt evenwel niet alleen in het leven ge roepen door de bijzonderè verhoudingen, waaronder zij als Westersche industrie in onze Oostersche kolonie haar bedrijf moet uitoefenen; ook uit geheel anderen hoof de trekt zij veler aandacht. Zij is een schit terend voorbeeld van hetgeen energie en wetenschap vermogen tot stand te bren gen. Deze twee, gesteund door het onmls- bij die zich in een korf bevond, de koning was, totdat een zekere Leeuwenhoek tot de ontdekking kwam, dat het een koningin was, of in imkerstaai uitgedrukt een „moer", en tevens de eenige die eitjes leg gen kon, de anderen zijn allen werkbijen De koningin legt haar eitjes in de celle tjes, waarin reeds den 4den dag een klein rond wormpje te voorschijn komt. Dat noemt men het broednest, en daar zorgt de koningin zelf voor. Wanneer het in laHtst van Januari mooi weer is, dan be gint zij reeds met het leggen van een en kei eitje en voert dit dagelijks op totdat zi, in Mei er 20002600 per dag legt, wat be- teekent, tweemaal haar eigen gewicht. Dat is een raadsel der natuur, waarin ook weer voorzien wordt, doordat zij dan den gehee- len dag door gevoederd wordt door andere bijen. De larfjes die op den 4en dag be ginnen te leven, worden gevoed door de jonge bijen, de z.g.n. voedsterbijen, veran deren eerst in nymphen èn daarna in bijen, dit alles is een proces dat zich in 3 weken tijd voltrekt. Vervolgens blijven zi; 3 weken in den korf, voeden daar de ko ningin, zweeten was, houden de korf schoon, betrekken de wacht bij het vlieg gat, en houden vreemde indringers daar absoluut buiten. Daarna werken- deze bijen 3 weken bui ten den korf er omheen en ook ver weg, en gaan dan de bloemen bezoeken, want zi, zijn verzot op zoetigheid, en die zoetighek vinden zij in alle bloemen in den vorm van nectar, Ook zijn de bijen nuttig voor de kruis bestuiving, die voor alle bloemen noodza kelijk is. Op een appelboom bijv. waar geen bijen toegelaten waren, kwamen slechts 2 procent der bloesems tot wasdom en waar de bijen wel bijkwamen 20 pro cent Bij peren was dit geen enkele en 60 procent en bij kersen 8 procent en 40 pro cent De nectar wordt door de bijen in de ho ningmaag gezogen, en in den korf in de celletjes gedeponeerd'. Ook het stuifmee' wordt verzameld voor de jonge bijen. In de maand Mei komen de groote dikke bijen uit, welke men „darren" noemt Dat zijn de mannetjesbijen die er alleen in den zomer zijn om de jonge koningin te be vruchten, en die een mooi en lui leventje in den korf leiden, totdat de maand Au gustus komt, dan worden zij allemaal uit den korf gejaagd en vinden jammerlijk hun dood door de koude. Dat noemt men de „Darreslacht" De korf is ondertusschen gevuld met honing voor den langen winter maar nu komt de imker, en neemt hun den honing af, maar geeft de bijen toch voedsel terug in den vorm van accijnsvrije suiker, die door de Regeering voor de Bijenteelt be schikbaar wordt gesteld. Van een suiker oplossing kunnen zij evengoed leven als van honing. Ook de raten zijn voordeelig, er wordl was van gesmolten. Daarna besprak de spr. nog in het kort de zoo hoognoodige samenwerking. Met groote instemming werd spr.'s be toog ontvangen. Na een oogenblik gepau zeerd te hebben werd een serie plaatjes vertoond, waarop het Bijenhouden en wat ermede annex is, aanschouwelijk was voor gesteld. Ook het 8000 MJ. groote Bijen park van de Afd. Amsterdam werd hier vertoond, en demonstreerde duidelijk, hoe ver men het door samenwerking brengen kan. De heer Hundt gaf toelichting bij de verschillende beelden. Daarna werd het woord nog even gevoerd door den heer J. de Meza van de N. V. Bijenstand „Mei lona" te Santpoort en werd vervolgens de film afgedraaid, waarover wij, om niet in herhalingen te vervallen, niet verder zul len uitwijden. Het was een leerzame avond De Voorzitter van de Afd. bracht in zijn sluitingswoord dank aan medewerkers zoo wel als aan de bezoekers. Middenstands- en Electrlclteltstentoon- stelling voor Helder en Omstreken (M.E.T .H.O.). Helder 28 April tot en met 0 Mei 1928. In ons vorig bericht deelden wij reeds mede, dat ten behoeve van deze tentoon stelling op het Westplein tegenover het Raadhuis, het Tentoonstellingsgebouw, groot 1000 M2. zal verrijzen. bare kapitaal, hebben Java geplaatst aan de spits der rietsuiker-produceerende lan den. Wat honderd jaren geleden een kwij nend bedrijf was, dat op het punt stond te verdwijnen, is geworden tot een wereldbe- drijf, dat niet alleen door zijne resultaten, maar ook door het wetenschappelijk peil, waarop het staat en de wijze, waarop het georganiseerd is, de bewondering wekt van hen, die het nader beschouwen. Korte geschiedenis van de suikerindustrie op Java. Het is een bekend feit, dat het suiker riet op Java nergens in het wild groeit. Hieruit maakt men op, dat het een inge voerde plant is, doch het tijdstip waarop de invoering heeft plaats gehad, is onbe kend. Uit het feit evenwel, dat een naam voor deze rietsoort reeds voorkomt in de oudste bekende taal van Java, mag ge concludeerd worden, dat zulks reeds zeer lang geleden is geschied. Het vaderland van het suikerriet schijnt Voor-Indië te zijn en van daar uit heeft het zich verbreid. Aanvankelijk hebben de menscben het suikerriet wel alleen ge- gekauwd' terwille van het zoete sap, ter wijl de kunst om uit dit sap suiker te be reiden pas in de zesde of zevende eeuw na Christus bekend is geworden. Op Java is men met de fabricatie waar schijnlijk in de achtste of negende eeuw begonnen, en dit begin houdt verband met de komst der eerste Chineezen in Indië. Zij waren de eerste suikerfabrikanten. Uit hun vaderland brachten zij de oude, ge brekkige Chineesche methode mede, waar bij zware molensteenen werden gebruikt en verticale houten cylinders, die door karbouwen heel langzaam ln beweging ge nen der handeldrijvende en industrieele Middenstandsvereenigingen. De Tentoonstelling zal een tweeledig ka rakter dragen. De electriciteits-afdeeling heeft ten doel meer bekendheid te geven aan het nuttig gebruik van de electriciteat in huishou ding, boerenbedrijf en middenstands- industrie en vooral de installateurs voor te lichten. Het houden van een tentoonstelling brengf^erschillende belanghebbende groe pen tot elkander, geeft gelegenheid om de nieuwste vindingen op elk gebied te de- monstreeren en bestaande relatiën uit te breiden. Zoowel op middenstandsgebied, landbouwbedrijf en huishoudelijke zaken kan een tentoonstelling het beste laten zien wat hierin verkrijgbaar is. Electrische apparaten voor allerlei doeleinden zullen de bezoekers een idee geven wat bij de tegenwoordige toepassing is te verkrijgen in tegenstelling bij den vroegeren moei lijken en bovendien tijdroovenden handen arbeid. De goede samenwerking steeds aan den dag gelegd, wanneer het ging om een ge meenschappelijk plaatselijk belang, moge ook nu verkregen worden. Mede daardoor zal worden bereikt het groote doel van deze tentoonstelling om naast het demon- streereu van datgene wat handel en in dustrie vermag, de stad Helder meer te maken eeft centrum van de omgeving, met als logisch gevolg daarvan een veelvuldig bezoek en krachtige handel. Voor belanghebbenden is het secreta riaat gevestigd Loodsgracht 45, Helder, seoretaris de heer Fijting van Walsum. WWW De secretaris van de M.E.T.H.O. ver zoekt ons te vermelden dat hij bij voorkeur over tentoonstellingsaangelegen- hedën te spreken is ten zijnen huize, Loodsgracht 45, van Maandag tot en met Vrijdag van 12.302 uur en des Zaterdags van 2—6 uur. Belanghebbenden gelleven daarmede zooveel mogelijk rekening te houden. VERLOREN „POKKENBRIEFJES". Verleden week vonden verschillende be woners van de Van Galenstraat en zij straten vaccine-bewijzen in hun brieven bus .Deze ongewone strooitbiljetten heb- beii stellig wel velen i.li uwsgierig ge maakt, hoe ze toch bij hen aan huis kon den komen. Later bleek, dat kleine kinde ren van vier a vijf jaar kans hebben ge zien, om een enveloppe met vaccine-bewij zen, welke van de Gem.-secretarie, Zater dag per post naar de R. K. Jongensschool op den Polderweg was verzonden, 's mid dags, toen de school verlaten was, vanaf de straatzijde uit de brievenbus te trek ken. Hierna hebben ze den inhoud langs de huizen verspreid. Gelukkig, dat er dus waarschijnlijk geen baldadigheid van grooteren valt te betreuren. Het Hoofd der school stelde dadelijk alles in het werk om het verlorene weer op te sporen. Intus- schen zijn nog niet alle vaccine-bewijzen terug bezorgd, en ofschoon men ter secre tarie welwillend bereid is duplicaten te le veren, zullen degenen, die nog enkelen in het bezit mochten hebben, èn de Secre tarie èn het Hoofd der School zeker een dienst bewijzen, door ze weer aan de school te bezorgen. Men ziet hieruit te vens een keer te meer, dat kinderen het zij onbewust, hetzij uit baldadigheid, bij een brievenbus leelijke last en schade kunnen veroorzaken. HET NIEUW ROTTERDAMSCH TOONEEL „DE PASTOOR VAN NEUVILLETTE". De Casino-directie heeft het sublieme tooneelgezelschap „De Rotterdammers", dat op de vorige abonnementsvoorstelling met „De Scheepsbouwer", zulk een schit terend spel gaf, geëngageerd om hier bui ten de abonnementsavonden nog een voor stelling te geven en wel tegen lage entree prijzen. Dit superieure gezelschap zal op Woensdag 1 Febr. een opvoering geven van bet beroemde tooneelspei van Schef- fer „De Pastoor van Neuvillette". Dit stuk, zeker door velen al gezien, is één van die stukken, die om haar boeiende inhoud en pakkende scène's, altijd op 't repertoir blijven en overal nog een ongekend succes hebben. Dit prachtvolle werk door kunstenaars als „de Rotterdammers" gespeeld, garan deert een avond van waar kunstgenot. Het geheele gezelschap treedt er in op en de hoofdrollen worden vertolkt door niemand minder dan de groote acteurs en actrice Jules Venstraete, Fritis Tartaud, Charlee Braakensiek en Mevr. Tartaud. bracht werden. Het beste sap bleef bi; deze bewerking ln het riet steken. Men kookte in één ketel, niet veel meer dan een open kan. Door de gebrekkige fornui zen en doordat men telkens het sap koud liet worden, verloor men enorm veel tijd. Toch is deze wijze van suiker maken met hoofdzakelijk dezelfde gebrekkige instru menten, de gebruikelijke gebleven tot in de eerste helft der negentiende eeuw. Na de vestiging ln Jacatra, in 1619, nam de Oost-Indische Compagnie dadelijk han del en nijverheid in hare bijzondere be scherming. Zij richtte daarvoor, althans wat de mfikerfabricatie betreft, het oog op de Chineezen. Zoo maakte Gouverneur- Generaal Van Diemen in een plakkaat van 7 November 1637 melding van een Chinees, genaamd Jan Kong, die in de omgeving van Batavia den suikeraanplant zeer had bevorderd, waarom hem, ten einde hem ln zijne industrie een weinig tegemoet te komen, vrijstelling van belas ting gedurende tien jaren werd verleend, onder voorwaarde echter dat alle door ïem gefabriceerde suiker aan de Com pagnie geleverd werd tegen den markt prijs te Bantam Groot was de hoeveelheid' suiker, die lantam leverde, evenwel niet. De eerste everantie van bovengenoemden Jan £ong bedroeg in 1638 slechts 221/» picol. )e Overheid moedigde echter de teelt van suikerriet zeer aan en getroostte zich daarvoor vele en groote uitgaven, zooals voor het graven van kanalen, het ophoo- gen van lage gronden, enz. Uit het Moe derland kwamen orders tot aanmoediging der cultuur, en zoo zien wij dat in 1710 het aantal suikermolens alleen in de Ommelanden van Batavia 130 bedroeg. Nu begon echter de Compagnie, te zeer ge dreven door eigenbaat en eomxnercdeele Binnenland. Een juwelierswinkel te Rotterdam Een bolt van I 40.000 aan sieraden en 1 400 aan con tanten. Zondagmiddag is te Rotterdam een inbraak gepleegd, welke zoowel door de wijze, waarop de dieven hun slag hebben voorbereid, als door de grootte van den buit tot de zeldzaamheden behoort. In pand 20 aan den Binnenweg is.ge vestigd een filiaal van de juwelierszaak van de firma A. Siebel jr. Zondagmiddag omstreeks 4 uur heeft de filiaalhouder met vrouw en kind zijn boven den winkel gelegen woning verlaten. Hij moet, om buiten te komen, door den winkel gaan. Op dat' oogenblik was er nog niets ver dachts te bespeuren. Tegen half zea is de bewoonster van de tweede étage, een bejaarde dame, uit gegaan om naar de kerk te gaan. Ook zij moet, om buiten ta komen, door den winkel. Toen zij in den winkel kwam, zag zij, dat daar alles overhoop was gehaald. Enkele sieraden lagen platgetrapt op den grond en verder waren alle virtines en de uitstalling leeg gehaald. De dame heeft dadelijk de politie gewaarschuwd, en deze heeft terstond een onderzoek ingesteld. Daaruit is het volgende gebleken: Achter den winkel is een kantoor ge legen en een muur van ongeveer 30 centi meter dikte scheidt dit kantoor van een opslagplaats van meel, welke in het aan grenzende pand is gevestigd. Tegen dezen tusschenmuur zijn zakken met moei opgeslagen. Nu is geblsken dat de dieven in deze stapels zakken, een nestje hadden gebouwd, door een aantal zakken te verplaatsen. In dit nestje zit men, voor een ieder in het pakhuis verborgen, vlak tegen den tusschenmuur. In dezen muur hebben zij een gat ge hakt, dat groot genoeg is, om een vol wassen man door te laten. De politie ver onderstelt, dat de dieven die heel wat tijd noodig gehad moeten hebben, om het gat in den muur te breken zich ge durende een groot aantal weken,iederen Zaterdagmiddag in het pakhuis hebben laten insluiten; om dan, als de gelegen heid gunstig was, den muur te bewerken. Langzamerhand is het hun gelukt, op één plaats dezen muur dunner en dunner te maken, totdat dan eindelijk, Zondag middag, het doorhakken van het laatste stukje, de voorbereidingen, totdengroo- ten diefstal heeft voltooid en zij naar binnen kouden gaan. Ook in een anderen muur, welke de afscheiding vormt met een sigarenma- kerij, bleek op die manier een gat te zijn gemaakt. Voor zoover men heeft kuDnen nagaan, is daar niets gestolen. De waarde van dö gestolen sieraden bedraagt rond f 40.000. Bovendien is uit de kassa een bedrag v^n f 300 f 400 gestolen. De dieven hebben met hun buit, ver moedelijk evenals zij dit na het verrichten van hun voorbereidende werkzaamheden altijd hebben gedaan, de meelopslagplaats verlaten, door een achterdeur, welke met een veiligheidsslot is gesloten, wat men van binnen uit gemakkelijk kon openen. Hoe lang de dieven hun slag hebben voorbereid is nog niet na te gaan. In de meelopslagplaats ligt een voorraad, welke voor ongeveer een half jaar toereikend is en de stapel, binnen welke het «nestje* is gebouwd, lag al ongeveer 8 maanden onaangeroerd, omdat men eerst de andere partij wilde opgebruiken. Intusschen is wel gebleken de dieven zeer goed met de situatie op de hoogte overwegingen, weder een te groote pro ductie te vreezen. De groote fout der Compagnie was, dat zij den alleenhandel in suiker wilde blijven 'behouden, hetgeen leidde tot allerlei willekeurige maatrege len. Intusschen begonnen de politieke toe standen in Europa aan het begin der 19de eeuw, Holland gedwangen medegaan met Frankrijk en de Engelsohe kaapvaart hun invloed in Indië te doen gelden. Vooral de kaapvaart had tengevolge, dat het suikertransport zeer gevaarlijk werd en dat het product op het eiland werd op gestapeld. Deze voorraad werd steeds grooter, en om een dergelijk kapitaal niet langer renteloos te laten liggen, verbood Gouverneur-Generaal Daendels (1808 1811) het verstrekken van voorschotten. Het Engelsche tusschenbestuur (1811— 1816) bestendigde dezen toestand, doch b: de wederinbezitneming der koloniën ha de suikerindustrie reeds een te grooten knak gekregen om zich weder spoedig te kunnen herstellen. Toen in 1826 de Com missaris-Generaal Du Bus de Gisignles het bestuur aanvaardde, deed hij veel voor hare herleving; hij begon weder met het geven van voorschotten en zijne be moeiingen hadden succes. Na Du Bus kwam het Bestuur ln han den van den Gouverneur-Generaal Van den Bosch. De koloniën waren zwaar met schulden belast, terwijl ook het Moeder land, tengevolge van langdurige ongun stige politieke omstandigheden onder geldelijken nood gebukt ging. Het bera men en toepassen van middelen, die een bankroet moesten voorkomen, was zeer urgent en Van den Bosch meende die middelen gevonden te hebben. #VoEdt MoloU- Zoowel de Indische als de Moederland- sche wetgever hebben regelingen m het leven geroepen speciaal haar betreffende, en lang is de lijst van wetten, verordenin gen en besluiten, waarmede zij bij de uit oefening van haar bedrijf rekening heeft teDÏÏhï«t alleen de .Overheid heelde zich met het doen en laten der industrie, ook vZ particuliere zijde was de interes se in haar zeer groot. Zoowel dergenen die onmiddellijk of middellijk bil haar geïnteresseerd waren, als van de zijde van hen, die met haar overigens geenerlei relatie hebben, is op vergaderin- len?in dagbladen en in tal van brochures op s ms hartstochtelijke wijze de industrie besp oken, en nog steeds houdt de belang- i

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5