GEMENGD NIEUWS. te smaken om achter de onschuldige scha pen en Lammeren van het Texelsche eiland te jagen en dat niet alleen spelen derwijs, doch het dier was zoo gevaarlijk en bloeddorstig, dat het verschillende schapen doodbeet. Niet minder dan 12 lam meren en drtle schapen werden dOor den hond in den tijd van 1 maand gedood. De officier nam niet de noodLge maatregelen om dit te belemmeren en eerst toon de benadeelde veehouders een telegram aan den minister van Marine hadden ge stuurd!, werd „Argos" vastgelegd. Op die zitting van gisteren waren niet minder dan een zestal getuigen charge en één getuige décharge gedagvaard, waarvan een tweetal van Texel en de anderen uit verschillende deelen van ons land. Zelfs was er een uitVollenhoven. De officier'stond terecht voor het feit van overtreding van de Gem.-verordening van Texel, waarin het verboden is tusschen 1 November en 1 Mei honden buiten de kommen der dorpen los te laten loopen (2 maal overtreden) en ten 2e voor het niet zorgen dat een onder zijn hoede staand gevaarlijk dier, ongevaarlijk wordt gemaakt. Ook deze verordening werd twee maal overtreden. De getuige décharge, de off. van den M. S. D. der 2e klasse P. de W., zeide dat er een afspraak was gemaakt, dat wan neer de heer W. van het vliegkamp was, hij voor de honden {„Argos" had n.1. nog een oudere kameraad, die echter niet zoo bloeddorstig was) zou zorgen. De straf bare feiten waren gepleegd tijdens getui- ge's ziekte. Ook de andere officieren had den het toezicht op de honden en verschil lende van hen gingen vaak met de dieren wandelen. De getuigen h charge verklaarden allen gezien te hebben, ieder op een anderen dag, dat Argos" achter de schapen joeg, en de hond geregeld van een plaats was weggehold waar een of meer doode scha pen of lammeren lagen. De fiskaal laakte het ten sterkste in den officier dat hij van het vliegkamp was weggegaan, zonder dat hij de poodige maatregelen genomen had om te voorko men dat de honden Tconden ontglippen. Door bekl. werden de feiten erkend, doch hij heeft desniettegenstaande den honc niet aan een ketting vastgelegd. Bekl. heeft een volmaakte onverschilligheid ge toond over het losloopen van de honden en het is voor de Marine niet vriend zou zeide de fiskaal dat het op de Mok een zoo treurige boel was. Eerst moest er een telegram van den Minister komen, al- vorens aan dezen toestand een einde wert gemaakt. De mentaliteit van dm bekl. ka: de fiskaal zich niet begrijpen, bekl. heefi niet de minste moeite gedaan om deze zaak in het reine te brengen. Nu hangt hem een civiel proces boven het hoofd er de kans is wel zeer gering, dat hij dit zal winnen, waardoor hij dus nog op hooge kosten komt. Spr. ■vraagt tenslotte de hoogste stra: die geëischt kan worden, nl. 4 maal 25 gulden boete, subs. 10 dagen hechtenis. Mr. de Groot van Alkmaar trekt het feit in twijfel of beklaagde wel aansprake lijk is, voor het door den fiskaal ten laste gelegde. De officier immers kon er niets aan doen, daar hij afwezig was en er afgc sproken was dat de honden vastgehouden zouden worden. Het verkeerde vond verdediger dat de officieren in de gelegenheid gesteld wer den om honden te mogen houden. De heer de W. had voor zijn afspraak moeten zorgen en de zorg voor de dieren anders over moeten dragen aan een ander Verdediger vindt de maximum boete nie noodig. De fiskaal repliceerde en handhaafde zijn eisch. Na in raadskamer geweest te zijn werd de heer W. veroordeeld voor het eerste feit tot 15 gulden, voor het weede, derd" en vierde ieder 20 gulden. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand December 1927. Mannen. Aanvragen kwamen in om: 6 ass. opzichters (voor uitzending naar Curaqao), 8 conciërges, 15 grondwerkers, 1 kapper, 2 ketelbikkers, 1 kok, 1 loopjon gen ben. 18 jaar, 182 losse-werklieden, 2 metselaars, 1 opperman, 1 slagersleerling ben. 18 jaar, 2 schilders, 1 straatmaker, 1 tuinmansleerling ben. 18 Jaar, 10 trans portarbeiders, 1 schrijver. Totaal 180 personen. Aanbiedingen kwamen In van: 1 banketbakker, 1 bankwerker ben. 18 jaar, 8 betonwerkers, 1 broodbakker, 1 bloemist, 1 chauffeur, 89 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 kok, 1 kleermaker, 4 landarbeiders, 1 landarbeider ben. 18 jaar, 1 loopknecht, 198 losse-werklieden, 1 machinist, 18 metselaars, 2 opperlieden, 2 pakhuisknechts, 1- schrijver, 1 scheepma ker ben. 18 jaar, 1 smidsleerling ben. 18^ jaar, 1 stokersleerling ben. 18 jaar, 1 scheepsbeschieter ben. 18 jaar, 8 schil ders, 1 stucadoor, 1 straatmaker, 1 tuin man, 19 timmerlieden, 75 transportarbei ders, 1 wissellooper. Totaal 878 personen. Geplaatst werden: 8 conciërges, 15 grondwerkers, 1 kok, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 182 losse-werk lieden, 2 metselaars, 2 schilders, 1 straat maker, 10 transportarbeiders, 1 tuinmans leerling ben. 18 jaar, 1 opperman, 1 schrij ver. Totaal 170 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 1 afwaschter, 1 aardapnelschilster, 6 dagdienstboden, 7 dagmeisjes ben. 18 jaar, 4 dienstboden intern, 1 huishoudster, 1 keukenwerkmeisje, 1 kindermeisje, 1 noodhulp dienstbode, 7 werksters. Totaal 80 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 bordenwasscher, 4 dienstboden, 4 dag meisjes ben. 18 jaar, 4 dagdienstboden, 1 conciërge, 1 kindermeisje, 9 werksters. Totaal 24 personen. Geplaatst werden: 1 afwasohster, 2 dagmeisjes ben. 18 jaar, 2 dagdienstboden, 1 dienstbode intern, 1 aardappelschilster, 1 kindermeisje, 5 werksters. Totaal 18 personen. DE IN NEDERLAND GEBOUWDE TURKSCHE DUIKBOOTEN. Nadere bijzonderheden omtrent het onderzoek ter zake door de parlementaire commissie te Angora. De Balkan-correspondent van de N. Rott. Crt. schrijft d.d'. 16 Januari: In aansluiting op hetgeen daaromtrent reeds is gemeld zij1 hier nog medegedeeld wat de vereenigde parlementaire commis sie van financiën en landsverdediging te Angora betast met het onderzoek naar de handelingen van den gewezen commis saris (minister) voor de marine Ihsanbei, op het oogenblik afgevaardigde ter Groote Nationale Vergadering, nader hebben bevonden in zake de opdracht in Nederland voor de levering van twee duikbooten voor de Turksche marine. De bij die bestelling betrokken hoofd ambtenaren van het departement van ma rine hebben verklaard, dat reeds voor die instelling (in 1924) van het Commissa riaat van Marine, het commissariaat voor de landsverdediging met de Fransche werf te Norman, die juist een dergelijke bestelling voor dé Helleensche zeemacht had gekregen, in besprekingen was ge treden voor de levering van 2 duikbooten van 400 ton, voor 900,000 Turksche pon den (toenmaals 1,170,000 gulden) elk. Een lid van de technische commissie voor aanschaffing voor de marine ver zette zich tegen die bestelling, beweren de, dat de werf in kwestie financieel niet krachtig genoeg stond om zulk een op dracht uit te voeren* en steldé voor om, alvorens tot een bestelling over te gaan, een deskundig Turksoh zeeofficier naar West-Europa te zenden om daar de ver schillende werven van aanbouw te be zoeken. Het departement van Landsverdedi ging gaf aan dien raad gevolg, en zond eene bijzondere missie van deskundigen BROEKHUYS' OPVOLGER. Hardnekkige overtreders van de LoteriJwet. De Centrale Recherche heeft ten huize van mevr. BroekhuysVisser aan dén Schieweg te Rotterdam in beslag genomen de bewijzen van deelneming in een loterij genaamd „De Groote Rotterdam", een voortzetting van een loterij waartegen eenigen tijd geleden proces-verbaal ia op gemaakt en die toen den naam droeg „De Populaire Rotterdammertjee". Met deze loten werd gewerkt in het najaar van 1927. De Populaire Rotterdammertjes waren weer een voortzetting van een loterij, die de oirigineele Monte Carlo heette, van waar het spoor terugleidde naar de Monte Carlo-wedstrijden van wijlen Broekhuys. Na een rechterlijk vonnis werd telkens de naam veranderd. Telkenmale is bij deze loterijen geble ken, dat de prijzen die uitgeloofd werden, en die in totaal een anderhalf a twee ton bedroegen, niet overeenstemden met de inkomsten. De exploitatie-rekeningen wa ren hooger dan de rekeningen van de ver kochte loten. Eind December is een inval gedaan ten huize van mevr. Broekhuys. Na dien is de uitgifte niet gestaakt. Eerst werden ongeveer duizend, later eenige honderden loten per week uitgegeven. Verschillende personen zijn weer het niet wagen, slachtoffer geworden van deze affaire. Hoewel er telkens proces-verbaal wordt opgemaakt, zijn er nog altijd lieden, die doorgaan met het koopen van loten van deze ondernemingen. Tegen vier perso nen, die deel uitmaken van de directie van de N. V. Handel-, Exploitatie- en Admi nistratie Maatschappij „Het Oosten", is thans proces-verbaal opgemaakt. vermoedelijk zijn deze door den gefail leerde voor zijn vertrek uit Groningen vernietigd. Wel staat voor curatoren vast, dat ae heer Sanders op veel te grooten voet moet geleefd hebben, zelfs in verhouding tot het ruime inkomen, dat deze genoot en dat deze met groote verteringen is door gegaan ook nadat zijn sleohte financieéle omstandigheden hem reeds lang bekend waren, en dat met de wetenschap dat hier van uiteindelijk allerlei personen de dupe zouden moeten worden, die den gefail leerde gelden hadden toevertrouwd. In de laatste maanden heeft de gefail leerde om aan geld te komen verschillen de valschheden begaan, hiermee staan ver moedelijk de plotselinge vluoht en zelf moord van den heer Sanders in verband. Voorts wordt er op gewezen, dat de af wikkeling van den boedel van den notaris moet wachten op de liquidatie van Gronin ger Grondbezit, (het voornaamste actief van den boedel met een vordering van 168.887.86). De gefailleerde heeft zich voor enorme bedragen als borg verbonden, In totaal is wegens borgtocht een bedrag van meer dan twee ton op de lijst der voorloopig erkende vorderingen geplaatst. Aan voorstellingen omtrent een even- tueele uitkeering kunnen kuratoren zioh HET VERMOORDE MEISJE TE AMSTERDAM. AANGEHOUDEN. Te Tiel is door de politie aangehouden H. C. F., kapitein bij de reserve, verdacht van chantage. naar Europa. Die miasie berichtte, na verscheidene in aanmerking komende werven te hebben beizoaht, dat de Fran sche werf te Norman zeer wel bekwaam en in staat was om de opdracht voor de Turksche marine te aanvaarden en naar wensch uit te voeren. Intus9chen was het aparte commissa riaat voor dé marine ingesteld, en nadat het hoofd van dat nieuwe departement de gelegenheid had nagegaan, werd: be sloten de bestelling te geven aan een Nederlandsche werf. Kapitein ter zee Avni bei, de directeur van de afdeeling duikbooten aan het nieuwe commissariaat, verklaarde zich daartegen, op grond daarvan dat de be doelde werf in Nederland in. den oorlog duikbooten voor de Duitschers had ge bouwd, en dat de duikbooten, welke ze nu aan de Turksche marine wilde ver- koopen, tijdens dén wapenstilstand hei melijk naar Nederland waren gebracht. (Dat is natuurlijk nonsens. Er zijn hier in den oorlog geen booten voor Duitsch- land gemaakt en deze Turksche zijn ge heel hier te lande gebouwd, teekent de Red. van de N. Rott Crt hierbij aan.) Het commisariaat bleef er niettemin op staan de bestelling aan de bedoelde firma in Nederland te geven; en toen Avni bei* ondanks den op hem van ver schillende zijden uitgeoefenden druk. met name door den onder-staatssecreta ris voer dé marine, Hussameddln bei, weigerachtig bleef het betrokken contract met die werf te onderteekenen, gaf men hem een verlof van veertien dagen, ge durende welken tijd zijn tijdelijke plaats vervanger het oantract toekende. Op die wijze zoo besluit het verslag van het onderzoek, dat de oommissd© tot dusver ingesteld heeft werd de bestel ling gedaan bij een Nederlandsohe werf tegen een prijs van 1,200,000 Turksche ponden, (1,500,000 gulden) per stuk. Het onderzoek wordt voortgezet. GROOTMOEDERS GELD EN EEN ZOON VERDWENEN. Maandagavond is ten huize van den caféhouder Bekkers te Veldhoven, bij Eindhoven, een bedrag van 8720 ge stolen, dat op een slaapkamertje gebor- De Italiaan, die Maandag de 20-jarige i gen was. Het geld behoort toe aan een Truus van Glabbeek te Amsterdam van grootmoeder, die daar bij een harer ge- het leven heeft beroofd, volhardt in zijnhuwde kinderen inwoont Tegelijk met de zwijgen. Hij ligt in het Wilhelmlna- verdwijning van het geld bleek ook een gasthuis. Uit het medische onderzoek is van de zoons van B. verdwenen te zijn. gebleken, dat de man lichamelijk volko men gezond is. Bewusteloos is hij niet De zoon van den caféhouder B. té Veld- meer, hij heeft Maandagnacht rustig ge- hoven, is door de politie te Luik aange- i slapen. Maar hij antwoordt op geen en- houden. Hij zeide, j 8000 van het geld te kele vraag. Hoewel het niet geheel is uit- zijn kwijtgeraakt in een verdacht huis. geslo'en, dat de Italiaan simuleert, achten de medici het toch waarschijnlijk, dat de1 ZEDENSCHANDAAL TE LEIDEN, man door het gebeurde een zoo ernstigen De mie Leiden zedenschan- zenuwschok heeft gekregen, dat feitelijk daal het gekomen, waarbij een l alles buiten hem omgaat Hij zal waar- t £antal ^rso8nen moet zijn betrok- l ÏÏnliiV°°J hi6t S!?0hlaSh ™der" ken. In verbaM hiermee zijn aangehou- zoek, voorloopig in het paviljoen blijven. den de 22-jarige W. S. en de 81-jarige Maatregelen zijn genomen om te voorko- F y Laatstgenoemde v as voortvluchtig men, dat hij zou kunnen ontvluchten. Q Uit het onderzoek, dat de politie heeft oSr lfidiV^n taspSS w^ ge- jongens van 12 tot 14 jaar zeer oppassend man, die trouw zijn werk verrichtte en op wien niets viel aan te gj 7f? merken. Hij had eenigen tijd omgang ge- f -len heeft to. nu toe 12 \&n deze had met Truus van Gladbeek, maar het Jon&ena lcuimen opsporen. meisje achtte het beter de relaties tot den TTO r*r. tt-thpotw Italiaan af te breken. Zij moet hem dat op IJS ZLIDEHZEE. kalme wijze hebben medegedeeld, zonder Het stoomschip Friesland, van de Hol den man te tergen. land-Friesland-Groningen-Lljn, op reis In de laatste dagen had Domlnia een van Amsterdam naar De Lammer, zit in paar malen getracht de betrekkingen dé richting van. Schokland met de nood weer aan te knoopen, maar het meisje vlag op in het ijs. Haar zustersohip Hol- bleef weigeren. Zoowel hij als zij waren, land heeft de Lemster haven verlaten om naar uit getuigenverklaringen is geble- te trachten assistentie te verleenen. ken, sinds eenige dagen zenuwachtig. De man, die voorheen altijd zeer rustig en evenwichtig was geweest, werd opvlie gend, het zuidelijk temperament kwam naar voren. In een toestand van geeste VALSCHE ZILVERBONS. Het departement van Een belooning. financiën heeft lijke overspanning schijnt de Italiaan zijnI f 100 toegekend aan mejuffrouw H. v. D., daad te hebben verricht. Hij is vroegerI winkelierster aan de Taanderstraat te i soldaat in het Italiaansche leger geweest i Rotterdam, die in verband met het na maken en uitgeven van valsche zilver- Binnenland. DIENSTWEIGERING. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft Dinsdag o.m. uitspraak gedaan in de zaak tegen den 29-jarigen officier van den marine-stoomvaartdienst der 2e kl. v. A., die voor d^n zeokrijgsraad te Helder heeft terecht gestaan ter zake dat hij op 25 Juni 1927 te Rotterdam, toen hij de wacht had aan boord van een onderzee boot, doch meenerldo voor den dienst niet noodig te zijn, van boord wilde gaan, en toen de commandant van dien bodem hem de pertinente order had gegeven om aan boord te blijven en de wacht te doen, ge weigerd heeft aan dit bevel te gehoorza men en zich van boord heeft begeven, ter wijl hij kort daarop in den Dierentuin in zijn ongehoorzaamheid heeft volhard, na dat zijn commandant hem uitdrukkelijk op zijn strafbaarheid had gewezen en hem had gelast zich naar boord te geheven en aldaar de wacht te doen. De zeekrijgsraad heeft hem deswege veroordeeld tot twee weken gevangenis straf met ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Het Hof heeft het vonnis van den krijgs raad bevestigd. HET BESCHADIGEN VAN RUITEN. Te Alphen aan den Rijn. Ook te Alphen aan den Rijn is de epi- demle van het ruitenkrassen geconsta teerd. Verscheidene winkeliers zijn er de dupe van geworden. EEN FUIVENDE DIENSTBODE bons zoodanige belangrijke inlichtingen VOORWAARDELIJK VEROORDEELD. heeft verstrekt, dat deze hebben geleid tot aanhouding van de Voor de Politierechter bij de Azron- daders, düssementsrechtbank te U I te Utrecht stond terecht de 18-jarige A. v. d. 8., dienstbode bij Mevr. wed. K. van W. te Mijdrecht Zij had zich schuldig ge maakte aan diefstal van geld ten. nadeele EEN DIEVENBENDE. Dinsdag zijn in het huls van bewaring In Den Haag opgesloten vijf personen, al len tusschen de 20 en 26 jaar, die zich aan een groot aantal diefstallen schuldig heb- van haar mevrouw, eerst nam zij klein j ben gemaakt In het bijzonder maakten zij geld uit de portemonnaie van haar me vrouw, doch later.begon zij zich hoe lan ger hoe meer toe te eigenen en kwam het zoo ver, dat ze bankpapier ging stelen uit een portefeuille, die regelmatig in een voor haar gemakkelijk te openen kastje voor de hand lag. Op deze wijze was door haar in de maanden October en November j.L eén bedrag van ongeveer 963— weggenomen. Dit geld had zij met drie vriendinnen opgemaakt Zij legde een volledige bekentenis af. De Officier van Justitie, mr. Oosting, vroeg een voorwaardelijke veroordeelintr tot 6 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar onder bevel tot teruggave van de resteerende 468.17, die nog was overgebleven. De Politierechter, mr. Suringar, ver oordeelde oonform den elsch, tevens on der bepaling d'at de verdachte gedurende den proeftijd geen dans-gelegenheld mag bezoeken, 's avonds om J0 uur in haar dienst terug moet zijn en geen omgang meer mag hebben met de drie meisjes, waarmede verdachte zoo veel gestolen geld' nutteloos heeft zoek gemaakt. DE FAILLIETE BOEDEL VAN DEN NOTARIS H. 8ANDERS. In de Dinsdagmiddag gehouden vérifi- catieveigadering in het faillissement van wijlen notaris H. Sanders, die door zelf moord een eind aan zijn leven heeft ge maakt, is door de kuratoren mr. J. Bolt en mr. A. B. Rood een verslag uitgebracht inzake den faillieten boedel.. Het volgen de heeft de „N. P. Gt. Crt." er aan ont leend: Bij de inventarisatie werd het aktlef voorloopig begroot op 400.000, het pas sief op 600.000. De juiste oorzaken der débflcle zijn moeilijk vast te stellen omdat van de privé boekhouding en korrespondentie van den gefailleerde vrijwel niet» is aangetroffen, hun werk van het stelen van zeemleeren lappen uit winkels en lood van bouw werken. Eerst werd aangehouden zekere v. d. V., die door enkele winkeliers herkend werd als de persoon, die uit hun winkel een partijtje zeemleeren lappen gestolen had. Door de aanhouding van v. d. V. kwam men twee handlangers van dezen op het spoor, met wie hij eenigen tijd ge leden in het Hollandsche Spoor-station in Den Haag heeft ingebroken en uit een lade 85 gestolen. Eenige weken daarna pleegde het drietal wederom een diefstal in het Hollandsch Spoor-station; toen werd een publiek telefoontoestel ont vreemd. Voorts heeft de politie nog twee andere personen aangehouden, die verdacht wor- den, eveneens bij deze Inbraken betrok ken te zijn geweest. HET AUTOBUS-ONGELUK BIJ NIJMEGEN. De rechtbank te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van F A v. K., wegwerker bij de Nederlandsche Spoorwegen, die op Zaterdag 19 Novem- ber als overwegwachter dienstdoende bij posthuis 61 aan de lijn den Bosch—Nijme gen verzuimd heeft de boomen van den overweg te sluiten, waardoor de Quick- autobus werd gegrepen en door den trein werd vermorzeld, waarbij de bestuurder en een der inzittenden zwaar en verschil lende passagiers licht werden verwond. De beklaagde- werd veroordeeld tot een maand hechtenis. De eisch was 6 weken gevangenisstraf. AANVARING. De stoomtreller Catania IJim. 61 is Maandag te Umuiden binnengekomen na een ernstige aanvaring op de Noordzee. De Catania werd op de Noordzee gevolgd door den Engslsohea «toomtrailer Vigi- iant II Hu. 282, die den Umuldenaohen treüer heeft Lngeloopen en van achteren aangevaren. De stoot was zeer hevig en do Catania kreeg belangrijke sohade aan de verschansing; platen onder het dek werden opengescheurd, hot dekhuis werd vernield, en hot schip kreeg ook verder Hohadé aan hot dek. Mot zeildoek en keg gen heeft men hot gat, waardoor water binnenkwam, weten te dichten, en het schip heeft op eigen kracht IJmuidén kunnen bereiken. Het is ln hot droge dok opgenomen. Van schade aan don Engel- sohen trellor is niets bekend. BRUTALE JENEVERDIEFSTAL TE SCHIEDAM. Op 28 Mei des middags te 12 uur zijn met een auto op brutale manier 4 vaten Jenever van ongeveer 250 L. elk, die op de Noordvest voor de branderij van de firma J. J. Meder en Zoon lagen, gestolen. Voor dezen diefstal hebben Dinsdag voor de rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de 86-jarige koopman W. v. d. K., de 86-jarige koopman T. B„ de 86-jarige slager J. H. T. en de 82-jarige koopman W. L. F. T„ allen te Rotterdam, allen ge detineerd, de eerste drie recidivisten, aan wie in een lange dagvaarding diefstal te zamen en ln vereeniging van de 4 fusten was ten taste gelogd, subsidiair heling in verschillende combinaties. De 4 vaten jenever waren per auto uit Schiedam naar Rotterdam gebracht en daar afgeladen in de VUetstraat. Uit de Vlietstraat waren ze getransporteerd naar de Witte Hertstraat Aan verschillende caféhouders was van de gostolen Jenever geleverd. Er waren in deze zaak 87 getuigen ge dagvaard, waarvan 27 getuigen charge. Het O. M„ waargenomen door mr. J. G. Holstein, achtte het feit van zeer ernsti gen aard. Het is met verregaande brutali teit gepleegd. Onderscheid in de op te leg- gen straffen wilde de officier niet maken omdat zij alle vier een even groot aandeel in het misdrijf hpbben gehad. Eisch tegen W. v. d. K en F. B. wegens diefstal en tegen J. H. T. en W. L. F. T. wegens heling ieder 2 jaar gevangenis straf. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 7 Februari. DE STEEKPENNINGEN BIJ DE GASFABRIEKEN. Te Medetnbllk. Onlangs is in een geheime raadszitting van Medemblik het rapport behandeld, dat is uitgebracht door eene commissie, welke was belast met het onderzoek naar eventueele corruptie in het gasbedrijf. Het resultaat hiervan is geweest, dat de boek houding en verdere administratie der fa briek direct naar het stadhuis is overge- braoht, den directeur zijn titel is ontno men en dat hij is aangesteld als bedrijfs leider op nader te bepalen salaris en voor waarden, onder verplichting de genoten gelden aan de gemeente terug te storten. In de gisteravond gehouden raadsver gadering, welke tot na middernacht duur de, is deze zaak thans ln het openbaar behandeld, en wel naar aanleiding van een adres van den directeur De Vries, waarin deze erkent eenige giften te heb ben aangenomen oun. van de fa. Wllson, doch opmerkt hierbij te goeder trouw te zijn geweest, omdat voor de gemeente hierdoor geen nadeel ontstond. Na breedvoerige besprekingen, /waar bij de burgemeester in hoofdzaak den di recteur verdedigde, werd met vijf tegen twee stemmen besloten, het genomen be sluit te handhaven en het schrijven van den directeur voor kennisgeving aan te nemen. Te LeeuwarderadeeL In de Maandag gehouden vergadering van dén gemeentel aad van Leeuwardera- deel is meegedeeld, dat Ged. Staten terug- komeu op hun beslissing ten opzichte van het niet uitbetalen van de jaarwedde aan den directeur van de gasfabriek. Het col lege heeft bezwaar de begrooting voor 1928 goed te keuren, nu de raad heeft be sloten den gasdirecteur te handhaven. Te Doet Inch em. De raadscommissie Inzake eventueele corruptie bij de gemeentebedrijven heeft zich in een uitvoerig request tot B. en W. gericht met verzoek den directeur der gas fabriek, den heer G. Pieterson, wegens zijn weigering voor bedoelde oommissie te verschijnen, ten spoedigste bij den raad voor ontslag voor te dragen. Een later bericht meldt: De Friesland zit nog ln het ijs vast. De salonboot Holland Is na vergeefsche pogingen de De Lemmer teruggekeerd. Van Amsterdam uit zal assistentie wor den geboden, vermoedelijk door een ijs- breker. Het zal echter moeite kosten te De Lemmer binnen te komen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 28 Jan. Het schoone geslacht had heden de voorkeur. De eerste verdachte die het zondaars bankje sierde was een 18-jarige gehuwde vrouw uit Helder. Zij had zich omstreeks 1926—27 vergrepen aan het eigendom van een mevrouw bij wien zij destijds in betrekking was. Geëischt werd tegen de jeugdige vrouw 6 maanden voorw. met 8 jaar proeftijd. De politierechter het evenals de offi cier noodzakelijk oordeelend, dat deze vrouw onder oontrole komt, legde haar op 8 maanden voorwaardelijk met 2 proef jaren en voorts met last dat zij gedurende dezen proeftijd gesteld zal worden onder de R. K. reclasseeringsvereenlging te Alkmaar. Vertrouw niet op krantenberichten. Een 69-jarig dijkwerker uit Petten vond het begrooteljjk dat er op de nog steeds rr.aliH ni+ cx rvA^ar*i/v«ri.7

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 6