DE HM OHMS. UNIFORMEN v. d. Kon. Marine. HERMAN NYPELS' Eerste Blad. buitenland. IS ALTIJD GOEDKOOPER Wit Uniform d.T„p.,i SPECIALE AANBIEDING Compleet Uniform 00ST-INDIË. donderdag 10 februari 1928 feuilleton. T' 66ste JAARGANG Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jir, HELDER Bureau: Eordngetraat EB Telefoon: 50 en RU Lioht op Donderdag 16 Febr. 6.42 uur. Vrijdag 17 - 6.44 VOLKENBQNDi. EEN RUSSISCHE WEIGERING. De Sovjet-regeering heeft de uitnoodi- ging van den Volkenbond om personen aan te wijzen, die geschikt zijn om tot le den van 't raadgevend economisch comité te worden benoemd, van de hand gewezen. Engeland. LORD OXFORD AND ASQUITH. t Het bericht in ons nummer van Dins dag, waarin het overlijden van Lord Ox ford and Asquith gemeld werd, blijkt voorbarig te zijn geweest. Op het oogen- blik dat het werd afgezonden maakte de patiënt den indruk van lieverlee kalm Ir te slapen, zooals oude menschen dikwijl*, heengaan, maar was hij nog niet ontsla pen, dit Is eerat gisteren geschied. Londen, 16 Febr. Bö den dood van As quith wordt in herinnering gebracht, dat hij in de dagen dat de oorlogswolk Europa overschaduwde de ware eigenschappen van zijn grootheid toonde, want aan zijn karakter en oordeel werden toen eisohen gesteld zoo zwaar als maar ooit aan iemand in de geheele geschiedenis gesteld c]jn. HIJ besefte ten duidelijkste de vreese- HJke gevolgen van de moderne oorlogvoe ring tusschen groote naties en zijn beslis sing was niet gegrond op vraagstukken van dienstigheid, maar van ethiek. Het was het standpunt van de nationale eer dat zijn oordeel bestuurde, toen Engeland onder zijn leiding ten oorlog ging om het woord dat het de onschendbaarheid van België zou handhaven, te houden. Uit de maatregelen die hij voor de over winning trof, bleek zijn bittere vastbe radenheid. Hij hield na het uitbreken van den oor log een rede, waarin hij Engel and's ver- Slichtingen beschreef en daarin kwam de aarna algemeen aangehaalde passage voor: „Wij zullen het zwaard dat wij niet lichtvaardig getrokken hebben, niet in de acheede steken, vóór België alles en meer herwonnen heeft dan al wat het opgeof ferd heeft". Hij leidde In die beginjaren van den oor log het land dat vereenlgd was ln een cri sis die alle partijtwisten uitwischte en de schuld van de natie aan hem voor zijn kalm en vast inzicht kan nooit ten volle gewaardeerd worden. Terwijl hij nog eerste minister was leed hij een zwaar verlies door het sneuvelen van zijn begaafden zoon Raymond. Tal van collega's en politieke tegenstan ders brengen treffende hulde aan den grooten staatsman. Reuter meldt nader uit Londen: Over eenkomstig den spedalen wensch van lord Oxford zal hij een particuliere begra fenis hebben. Volgenden Dinsdag zal er ln de Westminster Abdij een herdenkings plechtigheid gehouden worden. Ingezonden Mededeeling. DE KOSTEN VAN DE VERDEDIGING VAN SJANGHAL Duff Cooper, de financieele secretaris van oorlog, hoeft in hot Lagerhuis mede gedeeld, dat do kosten van de verdedi- gingsmocht voor Sjanghai tot 81 Maart 4.100.000 pond zouden hebben bedragen. DUITSCHLAND. DE CRISIS IN DE METAAL INDUSTRIE. Dr. Brauns de rijksminister van arbeid heeft Maandag in den Rijksdag tegen het einde van de zitting verklaard zijn volle aandacht te schenken aan het conflict in de metaalindustrie. Hij zeide het optreden van de industrieelen bedenkelijk te ach ten. Dergelijke sympathie-uitsluitingen zouden tot sympathie-stakingen in het mijnwezen en andere takken van het be drijfsleven kunnen lelden. Nieuwe onderhandelingen op 17 Februari. Dr. Brauns heeft besloten, van regee- ringswege nieuwe arbitrage-onderhande lingen te doen openen. Vrijdag 17 dezer zullen op het departement van Arbeid onderhandelingen plaats hebben. DE RIJKSWEERBEGROOTING. Berlijn, 14 Februari. D© begrootlngs- commissie heeft vanmorgen de sociaal democratische amendementen tot verla ging van de begrootlng van de Rijksweer met 90 mülioen besproken. Admiraal Brü- ninghaus (Volkspartij) noemde de voor stellen in vorm en wezen volstrekt onaan nemelijk. omdat zij de weermacht zouden ontwrichten. Graaf Eulenburg (D.-nat.) sloot zich bij deze opvatting aan. De so ciaal-democraat Leber lichtte de voor stellen toe en achtte ze volkomen redelijk, mits eenlge goede wil aanwezig is. Het effectief van bet leger behoefde er niet onder te lijden. Namens de regeering gaf overste Von den Busche Inlichtingen. De beraadslagingen duren voort. DE SCHOOLWET DEFINITIEF MISLUKT. Getracht wordt de begrootlng nog te redden. In de bijeenkomst van de gemengde commissie uit de regeeringspartyen bleek gisterenmorgen dat het niet gelukt was om nog een scherpe lijn te trekken tus schen aannemelijke en onaannemeiyke voorstellen tot oplossing der geschillen over de artikelen 9, 14 en 20 van het schooien twerp, zoodat de party leiders be sloten de schoolwet als mislukt te be schouwen en er niet meer over te spre ken. Zelfs minister van Keudell was biyk- baar au bont de son Latin en zag de hopeloosheid in van nieUwe pogingen om onverzoenbare tegenstellingen op te heffen. Minister K&hler sprak daarna over de mogeiykheid om desondanks de begroo ting nog af te doen. Men rekent nu vast op algemeene ver kiezingen in Mei en als de begrooting niet volgens de grondwetteiyke bepalin gen voor 1 April afgedaaan is, zou de verdere behandeling pas ln Juni kunnen plaats hebben, hetwelk bovendien een noodoplossing met voorüooplge twaalfden door H. BEACH—WEBB. 65) De verpleegster rolde een tafel naar bet ledikant toe en liet de mannen alleen. Ofschoon de patiënt zwak was, klonk rijn stem helder en vast, toen hij zyn tes tament begon te dloteeren, en de procu reur verbaasde zich heimeiyk over de kortheid en duideiykheld van de woorden die hy koos. Opeens hield hy op; daarna zeide hy. «Laat eens hooren, wat je opgeschre ven hebt, jongeman." Zijn metgezel gehoorzaamde. «Dat is toch zeker volgens die wet heelemaal in orde?" vroeg de zwakke stem, «Volstrekt, zoodra u het geteekend hebt en het door getuigen bekrachtigd ia." „Straks wil ik een afschrift van dat testament hebben, maar er ls nog iets dat nog belangrijker ls. Schrijf woord voor woord op wat lk u zeggen zal; u be hoeft u niet te haasten, ik ben erg moe geworden, en ik heb tamelijk wat te zeg gen." Met gesloten oogen bleef hij ver moeid achterover liggen en dicteerde langzaam wat de ander moest opschrijven. De verklaring was, hoewel zij langer was dan het testament, geenszins omslachtig. Ten leste klonk het als een kort com mando. volkomen duidelijk en ik hoef niet bang te zijn dat er een vergissing begaan is of een onduideiykheid in staat?" „Het is zoo kort en bondig mogelijk. Zal ik nu de zuster roepen en tegelijk de zaak voor u afhandelen?" De zieke knikte gretig. Luke's handteekening kostte hem veel moeite, maar hij bracht bèt er flink af en met merkbare voldoening zag hy, hoe de twee getuigen hun namen onder de stukken zetten. „Het staat dus vast, dat alles volgens de wet goed is?" fluisterde hij zwakjes. „Geen wet in ons land zou er een speld tusschen kunnen krijgen, mijnbeer Martin." „Goedl Nu nog een afschrift van het testament zoo gauw je het maar kunt maken. Anders heb ik geen kracht meer om het te volbrengen." Enkele minuten lang werd de stilte al leen verbroken door het gekras van de pen over het papier, daarna las de pro cureur, zonder op te kyken, aan zyn cliënt bet afschrift voor. Luke knikte en fluisterde hem zijn laatste instructies toe. „Doe dat afschrift en die verklaring ln een couvert, verzegel het en Ie® het on der mijn hoofdkussen." De man gehoorzaamde Zelfs voor zijn onervaren oogen was het duideiyk dat deze man, op een gedeelte van wiens le ven hy zulk een onverwachten blik had geworpen, heel dicht bij het graf was. Hy boog zich heen over het zielige figuur. „Kan ik nog iets anders voor u doen? Zoo ja, moet u niet aarzelen het my te zeggen. Luke's hand greep, zwak tastend, de arijne- jNiat*. dank Je w«J_ Ja vult er wel ooi noodzakelijk zou maken. Ofschoon de partyleiders er openlijk voor uitkwamen dat de regeeringsooalitie als ontbonden moet worden beschouwd1, zal men toch trachten althans deze moeiiykheid te ontgaan en de begrooting nog te doen aannemen, want behalve de grondwette lijke bezwaren zou een behandeling in Juni tevens beteekenen dat geen enkele buitenlandsche leening tot dien tydl zou kunnen worden opgenomen. De centramgroep sceptisch gestemd. De centrumgroep in den Ryksdag heeft gisteravond een langdurige vergadering gehouden, waarin geen besluiten zyn ge nomen. De groep blijft naar een com muniqué meedeelt sceptisch gestemd over de onderhandelingen die gaande zyn om de crisis by te leggen. Mocht een ver- geiyk over het schoolontwerp tusschen de regeeringspartyen niet té bereiken zijn, dan zou de groep de coalitie ten einde ach ten. In dat geval zouden spoedig nieuwe verkiezingen noodig zijn. Heit einde dier coalitie. Beriyn, 15 Febr. Het is er dan eindelijk toe hvan gekomen: de regeeringsooaUtie, die reeds zoo lang op sterven lag, is van morgen zacht en kalin overleden. Vóór Aprl] ontbinding van den Ryksdag. De leiders van de voormalige regee ringspartyen hebben vanavond in onder ling overleg besloten, dat de ryksdag ulteriyk 81 Maart zal worden ontbonden. ITALIË. DE TWEEDE RECRUTEERING UIT DE FASCISTISCHE JEUGD. De overgang van 100.000 Avan- gnardlstl ln de party. Het bestuur van de BaUlla, de fascis tische jeugdbeweging, ls druk bezig met de voorbereiding van de tweede fascisti sche recruteerlng, die dit jaar met groote plechtigheid geschieden. j&\. Onder deze recruteerlng verstaat men den overgang van de jonge fascisten, de Avanguardisti, Ingezonden Mededeeling. King-pepermunt onderscheidt zich door den krachtigen, maar heerlijken smaak, als gevolg van de bereiding met uitsluitend on- gineele pepermunt* olie. IsrooM denken dat testament voor je te houden, tot de meneer, die dat afschrift heeft, het aan je overhandigt? Alles wat je hebt te doen, is niet in de zaak te roeren, tot hy verschijnt." „Ik heb al aanteekeningen gemaakt van uw verlangens en u kunt op mijn woord vertrouwen, dat het testament in alle by- zonderheden' gerespecteerd zal1 worden." Luke's zware oogleden vielen over zijn vermoeide oogleden neer. „Adieu." zeide hy vervolgens, „en dank je nog wel voor het geduld dat je met een man die op sterven ligt, hebt gehad." H3j keerde zyn gezicht naar don muur toe en bleef heel stil liggen. Den dag na mevrouw Manly'a .bezoek was Claude in een zonderling opgewekte stemming. Na een heel laat ontbyt, dat Roger handig en met zoo min mogeiyk omhaal opdiende, bevorderde hij zyn be diende tot vriend en gaf hem een uit voerig relaas ervan hoe hij zich den vo- rigen avond had geamuseerd, terwyi hy scherp het gezicht van den ander be studeerd©. „Beth heeft ons met haar gezelschap verheugd, Roger, en zag er schattig uit. Haar toilet was een rêve een zilver achtige stof, met twee tullen etrooken, en zilveren rozeknopjes overal erover been verspreid. Het bovengedeelte was van een zwaardere zilverstof, van het zelfde patroon ais de andere. De aardigste zilveren rozeknopjes zaten zoo om haar hoofd heen" hij lichtte zyn woorden toe met even zyn vingers langs Roger's voorhoofd te halen „met een diaman ten boot. Page week niet van haar zijde in dat „opricht ben ik beter af dan tot de militie en de groote partij. Dit jaar gaan over de jonge mannen, die geboren zqn in de jaren 1909 en 1910. Hun aantal zal ongeveer 100.000 bedragen. TegeUjker- tijd gaan de Balilla (fascistische padvin ders), die in het jaar 1914 geboren zyn, over tot de Avanguarde. De plechtigheid valt samen met de viering van den jaar dag van de stichting van de fasci, op Zon dag 25 Maart. Naar men weet, worden op last van het directorium alle fascistische plechtigheden op Zon- en feestdagen ge vierd om in het productieproces voor den staat geen storing te weeg te brengen. RUSLAND. DE INTELLECTUEELEN EN HET PLATTELAND. Het volkscommissariaat van arbeid heeft thans een serie gunstige bepalingen uit gewerkt voor intellectueele arbeiders, die in de provincie gaan werken. Zy zullen in het vervolg zoowel in materieel opzicht als wat betreft hun rechtspositie belang- ryke verbeteringen krijgen. Ojn. is een speciale toelage vastgesteld voor de ver der verwyderde rayons en zullen zy meer dan een functie mogen bekleeden en dm dubbel salaris mogen ontvangen. Als Btraf voor hun weigering, om hun aangeboden functie ten plattelands te aan vaarden, heeft de Petersburgsbhe arbeids beurs een 2000 intellectueelen (artsen, In genieurs, technici enz.) van de lijst var werkzoekenden geschrapt DON AU-LANDEN. DE EOEMEENSCHE OPPOSITIE BOERT ZICH. In de zitting van het Roemeensdhe par lement zouden gisteren vier tot de oppo sitie behoorende afgevaardigden voor ge- ruimen tyd worden uitgesloten. Deze mededeeling gaf aanleiding tot onbe- schrijfeiyke tooneelen, waarby spreek gestoelte en stembussen verbrijzeld wer den. Maniu, de leider van de nationale boerenpartij, verklaarde dat de oppositie uit protest tegen de uitsluiting gedurende dertig dagen niet meer aan de parlemen taire werkzaamheden zou deelnemen. GRIEKENLAND. DE WANORDELIJKHEDEN OP KRETA. Zfj hebben zich Zondag herhaald. Naar de oorrespondent van de Times te Athene aan zijn blad meldt, zyn er Zon dag opnieuw wanordelijkheden op Kreta voorgevallen. Te Hagios Mlron eisohten de betoogers Inwilliging van de oude eischen Inzake vermindering van den be lastingdruk en voorts het ontslag van den gouverneur-generaal, den prefect, den, rijksontvanger en den gemeenteiyken architect. Ook te Kanea werd een betoo ging gehouden; deze was door de over heid toegestaan, maar tegeiykertijd heb ben onbekend gebleven lieden het huls van een belastingambtenaar in brand ge stoken. Maris, de minister van binnenlandsche zaken, zelf een Kretenser, heeft op grond van Inlichtingen van Kreta verklaard, dat de onlusten door de Pangalisten en com munisten worden aangestookt. Hy belooft, dat de regeering de eischen der Kreten- sers, voorzoover zy die redeUjk acht, wel willend tegemoet zal komen, zy zal ech ter krachtig optreden tegen de wanorde- Ingeumden Mededeeling) Tunlque, Vest, Pantalon, 45.00 (Inclusief ultmonaterlng lult. t/zee 3a kl. of aargaant). IR 0° Jas en Pantalon I3i Ziet de étalages. Vraagt prijscourant. Kledingmagazijnen, HELDER. lijke elementen. De eerstvolgende minister raad zal beslissen wat dienaangaande ge daan moet worden. VEREBNIGDE STATEN. DE amerikaan8che vloot. De publieke opinie. Een onver taalbare woordspeling. De minister van marine, Wllbur, heeft ln een rede door hem uitgesproken te In- dianapolls erkend, dat het waar is, dat de regeering overstelpt wordt met brieven, telegrammen, resoluties enz. om te pro testeeren tegen het aanhangige vloot- program, 't welk beoogt in negen jaar tyds 740.000.000 voor vlootbouw uit te geven. De minister zeide deze kritiek op het regeeringsbeleid ten zeerste te betreuren. Hy wilde daarover van zyn kant opmer ken, dat de Amerikaansche vrouwen jaar- iyks aan schoonheismiddelen het dubbele van dit bedrag van 740 mlilloen dollar uit geven. En kruit (powder) heeft somtijds meer nut dan poudre-de-riz, zeide de mi nister. LINDBEBGEP8 jongste vlucht. De Wilson-vredesprijs voor den vlieger? De „New York Times" meent te weten, dat de raad van beheer der Woodrow Wilson-stichting de quaestie onderzoekt van het verleenen van den Wilson-vredea- prijs aan den vlieger Lindbergh na zijn reeks „goodwiir'-vluchten. Bobby. Mtfo verkikkerdheid was maar een tijdeUjke razernij, de zyne schynt duurzaam en eerlijk gezegd word ik er kwalijk van, als ik naar hem kijk. De schavuit is niet geschikt, om een fatsoen- ïyke vrouw aan te raken, en toch heeft by de brutaliteit om moeite te doen voor een van de reinste en liefste vrouwen, die ik ken. Maar dat daargelaten heb ik nog nooit een meisje gezien, van wie de man nen zooveel werk maakten, als van Beth gisterenavond. Een kerel was er bij die miy al de anderen ver achter zich scheen te laten, rij toonde trouwens een merk bare voorkeur voor hem." Met grimmige voldoening keek hij naar de kleur die langzaam de wangen van zyn bediende overtoog, ook naar het krampachtig ballen van de mooie handen, toen hy zich afwendde van den blik van zyn meester. „Ga niet weg, Elllson," gebood hij lui mig, Jk ben nog niet klaar. Neem my niet kwaiyk, wat maakte je daar voor eén opmerking?" „Geen enkele, mijnheer." Hy braveerde de oogen van den ander dapper. .Haar met dat ai ga ik er nu een maken. De man die juffrouw Somers tot vrouw zal krij gen. zal werkeUjk gelukkig zijn zij is een vrouw uit tienduizend)." ,Kij laat geen ruimte voor fcwyfel aan gaande jouw opinie over de dame, Ellir son. Heb lk je verteld dat Beth haar nicht nu bij zich ié logeeren heeft? Zy was gis terenavond' op de dansparty, en verwekte een opschudding onder de mannen, die tijd! hadden om een blik van Beth'a be- kooriykheden af te wenden. Het is een knap meisje, met donzig bruin haar en groote sentimenteel© oogen en rij ls een F. H. K. ZAALBERG, t Maandagavond is de heer F. H. K. Zaal berg, hoofdredacteur van het Bataviaasch Nieuwsblad, plotseling na een ongesteld heid van slechts eenlge dagen aan een acuten aanval van een oude borstkwaal overleden. Het Bat Nieuwsblad heeft vele betuigin gen van deelneming ontvangen uit geheel Indië by het overlijden van zyn hoofdre dacteur. De gouverneur-generaal deed uit Buitenzorg woorden van deelneming tele- doortrapte kleine flirt Ik sta bij Beth nog in een slecht blaadje en ik kan het haar niet kwalijk nemen. Zoodoende heb lk niet het voorrecht gehad, aan haar voor gesteld' te worden, maar Jim heeft mij alles van haar verteld ik hoop dat die schavuit zijn hart niet aan haar kwijt raakt. „Als u zich niet haast, mijnheer, zal hij u misschien nog vóór zyn aan het altaar." merkte Roger op. „Als lk er iets over te zeggen heb, zal dat niet het geval zyn, Ellison." ^Wie ls het dezen keer, mijnheer, een brunette of een blondje?" schertste Roger. „Een blondje." „U hebt het erg stilgehouden, myriheer Barton, ofschoon ik u er meer dan eens van verdacht, dat er met uw hart iets gaande was." Het komt mij voor. Elllson, dat ik niet de eenlge ben, met wiens hart iets gaande is. Jy hebt „Wat heb ik, mijnheer?" De verradar- ïyke kleur vlamde op. „Het ls alleen maar een grapje van mij, Jongen." Hy gaf Roger een onverwachten en barteiyken por. „Ben je niet verbaasd te hooren, dat ik het te pakken heb? Deze maal la het raak, oude kerel, en lk heb nu een wond gekregen voor myn heele leven. Wil) je mij suooes wensohen by myn hof makerij. of is het zoo'n slag voor jou, dat je zelfs geen goede wenschen kunt uit brengen?" (WoaA verveUgdt heldersche courant voor auto's en fietsen:

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1