HARDT'S BINNENLAND GEMENGD NIEUWS •tabletten verstopping DE SCHIPBREUK VAN HET ENGELSCHE s.s. „SH0NGA". Ingezonden Mwïedeellng. DE STRIJD TEGEN VERVALSCHINGEN kan door de overheid worden aangemoedigd en gesteund, doch moet toch in hoofdzaak worden gevoerd door het publiek zelf. Men heeft er bij zijn inkoopen eenvoudig op te letten, dat men inderdaad datgene ontvangt waarvoor men betaalt. Wilt U genieten van de heilzame werking en den lekkeren smaak van |TALIANO dan heeft U een waarborg van ©chtheld lin onderstaande verpakkingen, waarin dit nieuwe EEN VLIEG-RECORD. Het snelheidsrecord voor passagiers vliegtuigen is Vrijdag door het Handley- Page-Jupiter passagiersvliegtuig van Lon den naar Parijs overtroffen in een lucht reis van 80 minuten voor den afstand van 868 K.M. HINKLER'S VLIEGTOCHT NAAR AUSTRALIË. Te Singapore aangekomen en naar Batavia verder gegaan. Fer. t^egram van Maandag uit Singa pore meldt dat Hinkler daar met zijn lichte vliegtuigje op weg naar Australië aangekomen is. HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. De nieuwe secretaris-generaal. Het Corr. Bureau verneemt uit militaire en marine-kringen, dat het voornemen bestaat, het Departement van Marine over te brengen in het gebouw van het Depar tement van Oorlog en wel in de lokalen, thans in gebruik bij den Generalen Staf, welke dan zou worden ondergebracht in het gebouw van het Departement van Marine aan het Lange Voorhout. Een gevolg van de fusie zal zijn, dat de ambten van sceretaris-generaal van het Departement van Oorlog en seoreta- ris-generaal van het Departement van Marine worden opgeheven. Verwacht wordt, dat als secretaris-ge nera -1 van het Departement van Defensie zal werden aangewezen mr. J. Woltman, thai secretaris-generaal bij het Depar tement va» Oorlog. T secretaris-generaal van het Depar tement van Marine, vice-admiraal C. C. Zegers Rijser, adjudant in buitengewonen dienst van de konigin, heeft het voorne men in den loop van dit jaar wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd ont heffing uit zijn ambt te verzoeken. FUSIE VAN N. 8. V. EN N. A. S. Met één sten meerderheid er toe besloten. Te Utrecht werd het derde oongres van het Ned. Syndioalistisch Vakverband ge houden. Het voornaamste programma punt, een voorstel tot fusie met het N. A. S. vormde een onderwerp van zeer lang durige discussies. Het resultaat was dat met 81 stemmen voor 30 tegen en één blanoo het fusie- voorstel werd aangenomen. Bij referendum zal worden uitgemaakt of deze fusie al dan niet bestendigd zal worden. GEEN GAS VAN HET HOOGOVEN- BEDRIJF. Zaandams raad verwerpt het voor stel van B. en W. De gemeenteraad van Zaandam heeft Donderd'ag na langdurige beraadslagin gen het voorstel van B. en W., om zich voor de gaslevering aan te sluiten bij het Hoogovenbedrijf, met 12 tegen 9 stemmen verworpen. Tegen stemden de sociaal-democraten, de communist Bosman, wethouder Kamp- huys (r.k.) en de heer De Vries (r.k.) DE HOOFDONDERWIJZERS WEER IN DEN BOND. De uitslag van het referendum. „Het Volk" verneemt, dat het referen dum over de congresbesluiten van den Bond van Ned'erlandsche Onderwijzers met een meerderheid van 181 stemmen be sloot de hoofden weer in den bond toe te laten. De totaalcijfers zijn 1600 stemmen tegen en 1781 stemmen vóór toelating. UIT HET KLEEDINGBEDRIJF. Mededeellngen omtrent de uit sluiting. Van werknemerszijde wordt ojn. het volgende meegedeeld omtrent den stand van zaken te Rotterdam: Patroons (in het maatbe- oriji Kea.), die hun georganiseerde Kleermakers hebben uitgesloten be draagt 18. Tot nu toe zijn 70 kleermakers als uit gestotenen Ingeschreven, van wie 32' van den modernen bond. 10 vfd. r.-k. bond, 22 van den ohristelijken bond en 6 van den federatieven bond. Het aantal arbeiders, dat in het conflict betrokken wordt, zal echter spoedig belangrijk stijgen als ge volg van de tegenmaatregelen, die de werknemersbonden hebben getroffen of zullen treffen, hierin bestaande, dat bij verschillende georganiseerde werkgevers de staking zal worden geproclameerd. Te Amsterdam. Gisterenochtend1 is de staking geprocla meerd' bij de zeven kleermakers-patroons, t. w. de firma's E. H. Dik, J. H. Domhoff, W. F. G Hartung, Auig. Hermann, Scholte en Zn., C. H. Sormani en K. van Gelder. Zondagmorgen hebben de samenwer kende bonden een druk bezochte vergade ring gehouden. Te 's-Grovenhage Van werknemerszijde wordt gemeld: Vrijwel het geheel©, met inbegrip van de ongeorganiseerden ongeveer 180 man omvattende, personeel van de kleerma kers Domhoff, J. L. de Jong, De Klefte, Noyon en Ofner hier ter stede is gisteren in staking gegaan. Vele ongeorganiseerde werknemers hebben zich bij het stakingscomité ge meld. Te Haarlem. De samenwerkende bonden in het hee- renkleedlngbedrijf te Haarlem hebben gisterenochtend besloten, de uitsluiting om te zetten in een staking bij de betref fende maatzaken. Heden zal de staking beginnen. Binnenland. HET GESTRANDE FRANSCHE STOOMSCHIP. Het gestrande Fransche stoomschip Fort de Troyon is Vrijdagnacht een scheepslengte hooger op het strand gesla gen. De bemanning is aan boord gebleven. Zaterdagoohtend zijn de zeesleepbooten, die wegens het slechte weer naar Hoek van Holland waren teruggekeerd, opnieuw naar het gestrande stoomschip gevaren. De reddingboot was van Stellendam uitgevaren, maar haar kapitein deelde mee, dat de bemanning van het schip, nu het weer iets beter \^prd, het schip niet wilde verlaten, waarna de boot onverrlch- terzake naar Stellendam is teruggekeerd De sleepbooten zijn er Zaterdag niet in geslaagd verbinding met het schip Fort de Troyon te krijgen, daar het schip te hoog op het strand zit. Men zou met het lossen der lading beginnen. De lading bestaat uit 4000 ton spoorrails, beton-ijzer en ce ment. Tevens zou worden getracht, een anker uit te brengen. De achtersteven alsmede het roer rijn gebroken. De werk zaamheden worden uitgevoerd door L, Smit Co.'s Int. Sleepdienst in combi natie met de N. V. W. A. v. d. Tak's Ber gingsbedrijf. DE BEROOVING VAN EEN BANK- LOOPER TE AMSTERDAM. Een verdachte aangehouden. De politie heeft een spoor van den man gevonden die den banklooper van de firma Matthes en Co. op het Singel te Amsterdam heeft beroofd van een tasch met 86.000 aan waarden. Deze vermoe delijke dader, de 20-jarige H. N. K., heeft met een vriend, zekeren P. V., te Amster dam en auto gehuurd. Zy zyn toen in gezelsohap van de zusters van V. naar Utrecht gegaan. In die stad hebben zy veel geld uitgegeven aan allerlei luxe en hebben nieuwe kleeren gekocht Van Utrecht is het gezelschap naar Den Haag en Rotterdam getrokken, steeds goeden sier makende. Het gezelschap is toen uit elkaar gegaan. De zuster van V. is teruggekeerd naar Amsterdam, waar zy door de politie is aangehouden en thans in hechtenis is op het bureau Singel Zy laat tot nu toe wei nig uit e politie te Utreoht heeft Zaterdag middag aldaar aangehouden den 26-jari- gen H. N. K.. Zaterdagavond is hij te Amsterdam aangebracht en naar het bureau Singel gevoerd. Het bleek, dat hy zoo ongeveer geen geld' by zich had. Nog een verdachte aangehouden. Zaterdagavond kreeg de politie van bureau Singel er de lucht van, dat de ver- moedeiyke medeplichtige van Kikkert, Veldhuyzen, in Amsterdam rondzwierf, en zyn sohreden gericht had naar de wo ning van een kennis in de Vechtstraat in Plan Zuid. Onmiddeliyk ging de com missaris, de heer P. Harrebomee, er met eenlge manschappen op uit. Er werden voorzichtigheidshalve maatregelen geno men, ten einde te beletten, dat de ver- dachte zou ontsnappen. Tegen 11 uur was de politie aan de woning. Er werd aan gebeld en men trof Veldhuyzen aan. Zonder dat hy zich verzette werd hy ntar bureau Singel overgebracht. By een kort verhoor weigerde hy zich over het gebeurde uit te laten. Er werd bij fouil leering een bedrag van eenige honderden guldens op hem bevonden, doch de groote buit werd niet aangetroffen. Ook Veldhuyzen werd in het bureau Singel opgesloten. DE VERGIFTIGING VAN KAPITEIN QUECK. Het verzoek om gratie van majoor G. afgewezen. Het verzoek om gratie van majoor G., door het Hoog Militair Gerechtshof ver oordeeld tot 16 jaar gevangenisstraf, wegens vergiftiging van kapitein Queck, is afgewezen. Hy is gistermiddag door de militaire politie naar de byzondere straf gevangenis te Leeuwarden overgebracht. ERNSTIG ONGELUK IN DEN BOSCH. Drie gewonden. Uit den Bosch wordt gemeld: Vanavond omstreeks kwart over zeven is op den Zuchterweg onder deze gemeen te een dronken man uit de tram gevallen Op het moment dat hy op den grond te recht kwam stormde een motor met duo- zitter over hem heen. De motorryder en de duozitter waren eveneens dronken en met den trampassagier kwamen zy op den weg terecht, waar zy bleven liggen. In- tusschen naderde met zeer groote snel heid een auto uit den Bosch, die ondanks de signalen, welke voorbygangers gaven, niet stopte en vermoedeiyk over het drie tal is heengereden. Dit heeft het voor loopige politie-onderzoek echter nog niet uitgewezen. Wel is komen vast te staan, dat de bestuurder van de auto ook in ken- neiyken staat van dronkenschap ver keerde. De drie gewonden zyn per raderbran card naar het protestantsche ziekenhuis alhier vervoerd. De toéstand van de ge wonden is ernstig; zy zyn nog niet tot be wustzyn gekomen. BRANDSTICHTING. Te Winschoten is gisteren het echtpaar D. A. uit Oude-Pekela, verdacht van brandstichting in hun eigen woning, in hechtenis genomen. DE MOORD TE MAASTRICHT. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren behandeld de zaak tegen den 29-jarigen ïyndrijver G. C. te Maas tricht, die ervan wordt verdacht A. Moer mans op den Cannerweg te Maastricht zoo ernstig te hebben mishandeld, dat deze aan de gevolgen overleed. Nadat 19 getuigen gehoord waren, elschte het O.M. wegens doodslag 10 jaar gevangenisstraf, Mr. Camps vroeg vrijspraak. DIJK DOORGEBROKEN. Vrijdag is de dyk van de Bolsbeek, in Twente, weer doorgebroken. Voor de zesde maal in een jaar tyds zyn de boer- deryen daar door het water ingesloten. De nieuwe doorbraak van de kade der Bolksbeek ligt tusschen de spooriyn naar Lochem en den straatweg naar die plaats. Ongeveer 700 hectaren staan al weer onder. EEN AANHOUDING. Te Valkenswaard is Vrijdag aangehou den een bankbediènde uit Brugge, die al daar 100,000 frs. had ontvreemd. Het ge stolen bedrag is op hem bevonden. BRAND TE SCHIEDAM. De ve.rf- en vernisfabrlek Ivor- mice totaal uitgebrand. Vrijdagnacht om 2 u. 20 brak brand uit by de N. V. Ivormice, Willemskade 16, Schiedam. De brandweer was vrij spoedig broken. De brandweer was vrij spoedig met groot materiaal aanwezig en aan stonds werd het vuur met 15 a 20 slan gen onder handen genomen. In dezo fa briek bevinden zich groote tanks met ver nissen, welke reeds door de hitte waren gesprongen en in brand geraakt. Groote voorraden vernis stonden ter expeditie gereed, welke het hunne deden om het vuur aan te wakkeren. De brandweer kon niet verhinderen, dat het geheele gebouw met inhoud een prooi van de vlammen was geworden, toen men te vyf uur het vuur onder de knie had. In de .fabriek zyn een dertig a -rijfen- dertig man werkzaam. Gebouw en inven taris zyn op beurspolis verzekerd. De schade zal waarschyniyk de ton te boven gaan. De oorzaak van den brand is onbekend. MOTORRIJDER GEDOOD. Duorijder zeer zwaar gewond. De 22-jarige Hendrik Kalfsterman, wonende te Holten (O.), reed Zondagmid dag met een vriend op den motor in de richting Ryssen. Halverwege laatstgenoemde gemeente vloog het motorrijwiel in volle vaart tegen een boom. De heer Kalfsterman werd tegen den grond geslingerd, en was onmiddeliyk dood. De duorijder, de heer Wansink werd zoo ernstig gewond, dat men voor zyn leven vreest. Zyn toestand was van dien aard, dat de doktoren vervoer naar het ziekenhuis niet durfden adviseeren. JEUGDIGE STRAATROOVER TE HEERLEN. Reeds verschillende malen is in den laatsten tijd te Heerlen aan dames, voor al ouderen, door een onbekend individu haar handtaschje ontroofd. Zondagmorgen werd aan mevr. v. d. E., toen zy uit de kerk kwam, op 'n betrekke lijk drukken weg door 'n jongen van c.a. 18 jaar, die haar reeds een tydje gevolgd had, haar taschje plotseling ontrukt. Op het geschreeuw der dame werd de dief door een dame per rijwiel nagezet. De Jongen gooide het taschje weg, wat de juf frouw er toe bracht de achtervolging op te geven. Het bleek echter, dat de jongen onder het loopen een portemonnaie met c.a. 15 gulden inhoud uit het taschje ge haald had. Hoewel de politie alle toegangswegen tot de stad afzette, is de straatroover voor de zooveelste maal ontkomen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Te Schiplulden is Donderdagavond dü tuinman Schenkeveld, wonende Vlaar- dingsche kade aldaar, door den storm met zijn fiets tegen een zwaar beiaden vracht auto van de fa. P. L. Verhoef te Delft aangereden. De man werd gruweiyk ver minkt en overleed tydens het vervoer naar het ziekenhuis te Delft. Hij was ongehuwd. DE STEEKPENNINGEN BIJ DE GASFABRIEKEN. Te Groenlo. De gemeenteraad' van Groenlo heeft het rapport van de commissie inzake corrup tie aan de gasfabriek goedgekeurd. De conclusie luidt, dat geen termen aanwezig zyn om den directeur het in hem gestelde vertrouwen op te zeggen. Purmerends gasdlrecteur, In de Vrijdag gehouden raadsvergade ring werd besloten net aanbod aan te nemen van den vorigen gasdlrecteur De iegen >004 6Ö^ct. Bij Apoth.en Drogisten, R. om de 2000 rotouroommissie terug te mogen betalen in jaariyksche termy- nen van f 200. Voorts besloot de raad het eervol ontslag te veranderen in ontslag. Een voorstel tot verlaging van de toelage met 650 per jaar werd niet aangenomen. Het gasbedrijf te Medembllk. De raadsvergadering van Medemblik van Vrydagavond stond weder in het toeken van corruptie. Voor den vroegeren directeur, thans gehandhaafd als bedryfsleider, werd een instructie vastgesteld, waarby diens plich ten soherp zyn omiynd en hem o.a. op straffe van ontslag het aannemen van gif ten werd verboden. Zyn jaarwedde werd met 200 verminderd; mede zal voor hem vrij gebruik van vuur en licht vervallen. Het kranige werk van de „Dorus Rijkers". Omtrent de redding van de bemanning van het by IJmulden gestrande Engelsche s.s. „Shonga", waarbij, zooals wy in het nummer van Zaterdag reeds meldden, de bemanning van de „Dorus Rykers" het leeuwenaandeel had vinden wy in de bla den nog het volgende vermeld. De speciale verslaggever van de N. R. Crt. schreef aan zyn blad: De redding van alle opvarenden van het Engelsche stoomschip „Shonga" is Zaterdagochtend by het aanbreken van den dag volbracht door de motorredding boot „Dorus Rykers" en de met tien roeiers, een schipper en een voorman be mande reddingboot, welke gestationeerd is aan den „wortel" van de Zuldeiyke pier van IJmuiden. Toen Vrydag de nacht begon te vallen, begaven de duizenden belangstellenden zioh huiswaarts door het duin naar IJmul den of langs het strand naar Wyk aan Zee. Verweg rees het wrak, met den voor steven naar de kust gerioht, op uit de kokende branding. Ontzaglijke golven zag men er torenhoog tegen opbeuken en breken in nevelen van sohuim. Dat het waterdichte schot achter de breuk den ge weldigen en telkens hernieuwden drang van de bulderende zee byna gedurende een etmaal weerstand heeft kunnen bie den, lijkt haast wel een wonder. In den loop van den nacht zyn herhaal- deiyk tusschen de Bohlpbreukelingen en de kustwacht en tusschen hen en de men- schen der reddingmaatschappy aan het strand met lampen morse-seinen gewis seld. „Houdt maar goeden moed!" seinde men van de kust. „Straks by het aanbre ken van den dag komen wy u van het wrak halen. Hoe is de toestand aan boord?" En het antwoord kwam in langere en korte lichtflitsen door het duister en het gebrul van de branding; het kwam hierop neer: „Prettig hebben wy het niet, alleen enkele hutten zyn nog vry van wa ter, we zyn by elkaar gekropen onder de brug, waar we veel last hebben van de zware zeeën; we zyn nat en koud, maar vol goeden moed, want wy begrijpen wel, dat IJmuiden ons niet in den steek zal laten." En men vroeg, begrijpende, dat red dingspogingen op gunstiger gelegenheid moesten waohten, naar het weerbericht, hetwelk daarna onmiddeliyk geseind is. Vrijdagavond 8 uur kreeg de schipper van de motorreddingbootDorus Rykers" te Nieuwediep, de heer C. Bot, van het bestuur der Redding-My. opdracht, zee te kiezen en eerst te IJmuiden binnen te loo pen. Vrijdagnacht ongeveer kwart voor drie was het vaartuig voor de pier en om 3 uur lag het in de buitenhaven aan den wal. Vooral boven Petten had het tegen geweldige zeeën te worstelen gehad. Daar na had het den storm meegekregen, en was de tocht naar omstandigheden voor spoedig geweest. Tegeh vyf uur schrijft de verslag gever verder dus nog by aardedonke- ren nacht, gingen wy naar de aanleg steiger aan de Buitenhaven, waar de Dorus Rykers aan wal lag. Er blies nog altyd een stevige koelte uit het Noordwesten, en de zee deinde nog sterk. Maar het leek niets meer op den vliegenden storm van Vrijdagmiddag. Tegen half zeven zette de motor van den rupstractor dan ook aan, en duwde dit zonderlinge monster de reddingboot hoven op haar wagen recht de branding In, omstuwd door de tien kloeke kerels uit IJmuiden, die haar zouden bemannen. En toen voltrok zich weer het schoone, verheffende schouwspel van het zeekla zen van de reddingboot, recht tegen de kolossale brekers in. Op het laatste oogenbllk sprong de be manning erin en ze had onmiddeliyk de riemen klaar, om op het oogenbllk dat de golven hun notedop, waartegen zy juist door zyn lichtheid zoo weinig vermogen, zouden opnemen, de boot met den kop op de zee te houden. Biykbaar ging het thans gemakkeiyker en vorderde de sloep thans, onder gun stiger omstandigheden, veel sneller, dan Vrydag die van Wyk aan Zee. Zij ste vende recht op het doel aan en was vry spoedig tusschen de aanrollende golven bijna voortdurend' aan het oog onttrokken. Door de aandacht, waarmee de belang stellenden aan het strand de bewegingen der reddingboot volgden, had nauweiyks iemand het rood* lichte ver in zee opge merkt, dat zioh met groote snelheid van de pieren van IJmuiden in de richting van het wrak bewoog. De reddingsloep, die van het strand in zee was gegaan, zal zoowat halverwege de branding zyn ge weest, toen wy de Dorus Rykers ver In zee herkenden, die groote halve cirkels om het wrak heen scheen te beschrijven. Ongeveer geiyktydlg hadden de belde reddingsvaartulgen, het groote en het kleine, het voorschip van de Shonga be reikt, en toen kon men met behulp van kykers (het was klaarlichte dag gewor den en het was helder weer) vry goed het moeliyke werk van het afbrengen van de schipbreukelingen volgen. De redding sloep had vastgemaakt by den boeg van de Shonga en bleef, al slingerend, telkens door hooge golven opgenomen, aardig langszy. De grootere Dorus Rykers kon dit niet en moest, al manoeuvreerend mte roer en maohlne, trachten haar positie te houden met haar voorsteven haaks op het sohlp, waarmee zy door middel van een zware tros (deze byzonderheden verna men wy eerst later van schipper Bot) ver- ■MHM^^H«biPW«ttkel!ngen lieten zich langs een touw, aat van de ral binding had. Negen llng afhing, langs $len scheepswand in de reddingssloep zakken, die toen vol was. De andere 88 man moesten over sprin gen op den boeg van. de Dorus Rykers, wat buitengewoon moeliyk was voor beide partyen. Want de reddingboot slaagde er lang niet in, 'voortdurend haaks op het wrak te biyven liggen; tel kens werd ze door een zwaren roller op- gezwaaid en dan met haar dikken stoot- band van rotting, die het vaartuig aan alle kanten beschermt, tegen de scheeps wand gesmeten. Ieder der schipbreukelingen moest voor zich, en leder op zyn beurt, het geschikte moment afwachten, dat een golf den voor steven van de reddingboot op korten afstand opgehoven had tot de hoogte van het scheepsdek; den sprong een oogen bllk te vroeg of te laat te nemen, zou hoogstwaarschijniyk noodlottig zyn ge weest. Nauweiyks 20 minuten nadat de beide reddingsbooten het wrak hadden bereikt, telkens had men een schipbreukeling kunnen zien overspringen, (ook uit de verte een opwindend schouwspel) zag men, dat zy zich van het wrak losmaakten. Onder d^e geredden, die zioh allen uiterst dankbaar toonden, waren vier ne gers. Voor een tamelijk groot gedeelte bestond de bemanning van de Shonga uit zwarten. Het eerste, wat een hunner deed, toen hy den Hollsmdschen zeeman, die hem naar het strand had gebracht, de hand had gedrukt, was, in het zand te gaan zitten, uit zyn scheepszak, dien hJJ over de schouders droeg, een paar netjes gepoetste molière-schoenen te halen en deze aan te trekken. Met de schipbreukelingen aanvaardden degenen, die de redding van het strand af gevolgd hadden, den zwaren tocht door de duinen naar IJmuiden. Onderweg hoorden wy van den eersten en den tweeden stuurman, dat ze wel een zwaren, harden dag en nacht van ontbe ring achter den rug hadden, maar dat niemand van de schipbreukelingen uit geput of de uitputting naby was geweest. Men had aan levensmiddelen den voor raad biscuits en blikjes melk van de scheepsbooten, welke op het voorschip In de davids waren biyven hangen. Overi gens had men het wel koud en nat gehad (al hun kleeren waren vrijwel doorweekt), maar men had den tnoed geen oogenbllk verloren. By onze aankomst te IJmuiden waren de geredden, die de Dorus Rykers had binnengebraoht, reeds in het Koning Wll- lemshuis om voorloopig wat op hun ver haal te kunnen komen. Onder hen was de kapitein van de Shonga, die het laatst het schip had ver laten en.... een verstekeling, die eerst nadat de Shonga middendoor was gebro ken, voor den dag was gekomen en het lot der schipbreukelingen verder gedeeld heeft. Zoodra hy aan den wal was, schynt hy van de algemeene belangstelling ge bruik te hebben gemaakt om stilletjes te verdwynen. By het binnenkomen van de Dorus Ry kers te IJmuiden heeft de uitgestroomde bevolking aan de bemanning van de red. Engros bij de Firma JAC. VERFAILLE, Helder.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 2