T HELDERSCHE VEILIHG. PLAATSELIJK NIEUWS MN DONDERDAG 23 FEBRUARI 1928 SYNAGOGE ISR. GEMEENTE. Door den architect Harry Elte te Am sterdam, werd gisteren namens de Israë litische gemeente alhier aanbesteed slooping van de bestaande en herbouw Bener nieuwe synagoge, alsmede restau ratie van de vergaderkamer en de school. De volgende biljetten waren hiervoor in gekomen hiervan vermelden de eerste bedragen de inschrijvingssom voor de Bynagoge, de daarachter geplaatste die van de restauratie. Waar slechts één getal is vermeld, is voor beide perceelen gecombineerd ingeschreven. G. Lastdrager f 19.435 f 950 Doedens en Schilder, 't Zand 22.822 2.000 Corn. Quack 19.990 951 Gebrs. Smit 21.100 1.362 Gebrs. Van Pelt 20.600 1.350 G. Groot 22.300 1.785 Ant. van der Wouw 23.112 H. Freeke 22.840 1.490 P. Tuin, 'tZand 24.000 1.800 Gebrs. Ran Jan Ran 22.160 Starrenburg Boerdijk 20.285 1.365 Joh. Steeman 21.648 896 J. C. van der Plas 22.780 1.440 M. C. van der Plas 22.480 1.260 J. F. van Os 21.950 1.546 N. P. Krul 23.100 Een onverschrokken redder. Schipper Bot verjaart Het is niet onze gewoonte de verjaar dagen van onze Heldersche redders te vermelden, omdat wij dan, bij het groote aantal dat de plaats onzer inwoning be zit, bij ieder krantenverschijning weieen artikeltje konden schrijven. Wij meenen echter nu een uitzondering te moeten maken. De heer Bot heeft zich bij de jongste redding van de bemanning van de »Shonga« zoo onderscheiden, dat alle bladen hem lof toezwaaiden en wjj hebben ook groote bewondering voor de laatste prestatie van de bemanning van de »Dorus Rijkers» wier schipper, de heer Bot is. »Ik voel er eigenlijk niet veel voor,» zei schipper Bot, toen hij hoorde dat wij kwamen om een stukje voor de krant te schrijven, naar aanleiding van zijn 46sten verjaardag, dien hij heden viert. >'t Is eigenlijk al erg genoeg, zooals ze den laatsten keer over me geschreven hebben. Ik houd daar niet van.» Een robuste zeeman, die schipper Bot. Zooals hij daar zit, met zijn krachtig gebouwde lichaam, sterk gespierd, maakt hjj den indruk van onverschrokkenheid, de zeeman, die met graagte den strijd tegen de elementen aanbindt. Wij herinneren ons nog goed de te leurstelling van schipper Bot,'toen de »Dorus Rijkers» in 1923, zjjn eerste moei lijke redding had volbracht, en hij juist, door bizondere omstandigheden, buiten de stad was en dus den tocht niet mee had kunnen maken. »Ik had er wel honderd gulden voor over gehad, als ik mee had kunnen gaan», zei schipper Bot ons toen. En dat meen de hy. Zes-en-veertig wordt schipper Bot vandaag en bijna 30 jaar heeft hij de reddingtochten meegemaakt. De eerste tocht als roeier, maakte hij op 18-jarigen leeftijd. Hij mocht toen eigenlijk nog geen deel uitmaken van de bemanning van de reddingboot, doch had kans gezien, om in de duisternis, zonder opgemerkt te worden, in de vlet plaats te nemen. Dit werd eerst bemerkt toen de boot reeds te water lag en opa Rijkers, onder de krachttermen, constateerde dat er een man te veel in de boot was. Bot's vader, die ook in de vlet zat, zei, toen hij be- merkte dat zijn zoon »de man te veel was», »nu blijf jij er maar in, dan ga ik naar huis en zet van nu af geen voet meer in de boot.» De tocht ging toen naar de »Noorder- haaks», waar het Engelsche s.s. «Domingo de Larinago» gestrand was. Het was vlie gend stormweer en den geheelen nacht moest men in de open vlet op de ruwe zee blijven. Het was ongetwijfeld een goede inwijding, maar deze tocht schrok den jeugdigen redder niet af, want van dien tijd maakte hij geregeld deel uit van de bemanning van de reddingboot, en vrijwel alle reddingen werden door hem meegemaakt. Zoo maakte hij in 1906 de redding mee van de bemanning van de «Serbia». Met twee particuliere vletten werden toen 40 man.van boord gehaald. In 1907 van de »Ninian Paton» 37 man. Op dit schip zat de heer Bot, die met een vlet daarheen was gegaan om een bergingscontract af te sluiten, zelf als schipbreukeling. Van de «Volta» werden in 1908 83 man afge haald en in datzelfde jaar van de Itali- aansche bark »Roma« 11 man. In 1911 van het Duitsche s.s. «Elfriede» 6 man. Dit was de laatste redding die de bekende redder Dorus Rijkers als schipper mee maakte. De heer Bot was toen reeds reserve-schipper, en werd in 1918 door de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschapij benoemd als schipper. 8. In 1911 maakte hij ook de tocht mee naar het Eng. s.s. „City of Cologne", waarvuh 17 man werd gehaald. In 1919 maakte hij zijn eerste reis als schipper. Het was een tocht naar de Holl. sleep boot „Veritas", waar 6 schipbreukelingen werden gered. Van de Eng. sohoeBer „Alford' in 1922 twee man afge haald en van het Duitsche s.s. „Promus" ir 1925 86 man. In 1926 strandde in de Noorderhaaksgronden het Fransche s.s. „Pendreau", waarvan 17 man gered wer- den, en van het bij IJmuiden gestrande Engelsche s.s. „Shonga" haalde de „Dorus Rijkers" 33 man. Dit zijn vrijwel de reddingen die de heer Bot voor de N.- en Z.-Holl. Redd.- Mij. ondernam. Buitendien verrichtte hij nog verscheidene particuliere reddingen, die echter niet te boek gesteld werden en waarvan hij ons dus geen overzicht kon geven. Natuurlijk werden buiten deze „geslaagde reddingen" een onnoeme lijk aantal vergeefsche tochten onder nomen,- waarvan eveneens geen aantee- kening werd gehouden. Schifmer Bot behoort tot die menschen die wemig ophef maken van hun daden en die altijd weinig weten te vertellen van een gedane redding. Alleen als schipper Bot over zijn boot begint, de „Dorus Rijkers", komt er leven en geest drift in zijn stem. «Het is een pracht schip meneer» ver zekert ons de heer Bot. «Ik ga er met het volste vertrouwen mee in zee. Je kunt er letterlijk van alles mee doen». Ja, ja, wij gelooven dat alles graag, maar toen wjj vijf jaar geleden de proeftocht met de «Dorus Rijkers» mee maakten, op een schoonen zomerdag, hebben wij nooit geen begeerte gehad dit tochtje nog eens over te doen. Gelukkig dat er mannen zijn als Coen Bot en de zijnen, die onvervaard en on verschrokken den strijd aandurven met de elementen, waaraan ons land ontworsteld is Wij hopen dat schipper Bot nog lang de stuwkracht mag zijn bij de reddingen en dat zijn vaste hand nog menigmaal het stuurrad mag hanteeren om met de «Dorus Rijkers» als overwinnaar uit den strijd met de wilde golven terug te keeren. Felicitatie van het Gemeentebestuur. In de zitting van den gemeenteraad van gisterenavond werd op voorstel van den heer Biersteker met algemeene stem men besloten den heer Bot ter gelegen heid van zjjn 46sten verjaardag de feli citaties van den Raad over te brenger., van welken de heer Bot vele jaren deel heeft uitgemaakt. SCHORSING DER RAADS VERGADERING. In de raadszitting van Woensdagavond moest even na de opening, die vergadering geschorst worden teneinde den heer Schoef- felenbetrger, die zich tijde^ zijn rede bui tengewoon had! opgewonden en den heer Gnuniwald hadi toegevoegd ^daar mOeit je Jood1 voor zjjmr, de gelegenheid) te geven te kalimeeren. Na tien minuten' schorsing werd) de vergadering heropend. Voor zoover wtij weteni, is dit het eerste geval van dien aard, dat zich- bier heeft voorgedaan; ob structie in verschillende vormen is wel eens gevoerd), maar een schorsing hadden we nog niet meegemaakt. ARBEIDERS RADIO-AMATEURS. Men schrijft ons: Vrijdag 17 Februari sprak de omroep- secretaris van de Vereeniging van Radio- Amateurs, de heer Zwertenbroek, in het Marine Bondsgebouw voor een flink aan tal bezoekers over:-„De verhoudingen in den Nederlandschen Radio-Omroep". Spreker schetste uitvoerig de ontwikke ling van den omroep in ons land, zooals deze zich gedurende de laatste 4 jaren jaren heeft voltrokken. De heer Zwertenbroek! behandelde eveneens de fabel der radio-belasting welke de V. A. R. A. zou wenschen te zien ingevoerd, zooals door de heeren der A.V.R.O. wordt beweerd. Spreker wenschte er uitdrukkelijk op te wijzen dat het rapport der Staatscommissie, waarin het stelsel van een retributie werd verdedigd, door alle leden, ook dus door de heeren der z.g. neutrale omroep werd onderteekend. Slechts een lid der Staats commissie kon zich niet ten volle met het rapport vereenigen en onderteekende dit niet en het was juist de sociaal-democraat, de heer Werkhoven, die zulks niet wenschte te doen. Het is dus absoluut on juist wat door „De Telegraaf" en consor ten wordt verteld, als zou de V.AJR.A. een radio-belasting wenschen. Wel staat de V.A.R.A. op het standpunt, dat iedere luisteraar naar de mate zijner krachten behoort bij te dragen aan de kosten, welke aan de uitzending en de verzorging dei- programma's zijn verbonden. Het is niet onbillijk hiervoor van de luisteraars een geringe bijdrage te vorderen. Ook besprak de heer Zwertbroek de on mogelijkheid om de radio-uitzendingen een neutraal karakter te doen dragen. De radio zou daardoor worden verlaagd uit sluitend tot een amusement, terwijl het daarentegen de bestemming van den om roep is een groote cultureele beteekenis te krijgen. Ook de z.g. neutraliteit van de A.V.R.O. is slechts schijn, waarvan de redevoeringen van de heeren Treub en Zimmerman voor de radio het duidelijkste bewijs zijn. Het is de liberale groep van groot-werkgevers, welke zich in de A.V. R.O. heeft samengetrokken, omdat deze groep, de groote macht der radio besef fende, de arbeidersklasse een middel van groote beteekenis wil ontnemen, om daar tegenover zelf de beschikking over den omroep te krijgen. De spreker deed een beroep op alle ar beiders om de V.A.R.A. te steunen en te zorgen dat de toename van het ledental in hetzelfde tempo blijft voortgaan als de laatste 3 maanden. Gedurende de laat ste 3 maanden steeg het aantal VA.R.A- leden met 3000 en het aantal abonnemen ten op Radio met 2300. Dit is de manier om te zorgen dat de arbeiders hun plaats behouden in den aether, waarop zij recht hebben, gezien de politieke invloed, die zij in het land hebben. Nadat spreker zijn rede had beëindigd, werd overgegaan tot atinhting van een centrum, waarvoor zioh 87 leden opgaven. Dit centrum stelt zich ten doel, naast de propaganda voor de V.A.R.A., de leden theoretische en praotische kennis bij te brengen van de radio-telefonie door het houden van cursussen, het bouwen van toestellen en verder op alle mogelijke wij zen zijn leden bij te staan. In het voorloopig bestuur namen zit ting: G. W. Groothof, v. Limb. Stirumstraat 24, Voorzitter. D. v. d. Mast, Krugerstr. 71, Secretaris. D. de Beer, Ruyghweg 93, Penning meester. G. S. Kuster, Brakkeveldweg 75, Com missaris. M. Westerman, Wilhelminastr. 86 idem, terwijl voorts nog een deskundige aan het bestuur zal worden toegevoegd, welke zich zal belasten met het geven van hulp en voorlichting aan leden, wier radio toestel voorziening behoeft. Het bestuur doet een ernstig beroep op alle arbeiders-radio-amateurs zich aan te sluiten bij de V.A.R.A. en het centrum Helder, teneinde daardoor de radio-om roep te maken tot een instituut van groote cultureele beteekenis. SHANKARA. Gisteravond vond in do schouwburgzaal „Casino" de langverwachte lezing plaats van den heer Shankara, den crimineel psycholoog, ex-lid van den Berlij-nschen Rijksdagpolitie, die zijn beroep eraan ge geven heeft teneinde den strijd aan te binden tegen bijgeloof, spiritisme, tele pathie en wat dies meer zij. De heer Shankara heeft ook reeds, de be wijzen gaf hij ons hiervan' ter inzage, Amerika en verschillende landen van Europa bezocht, o.a. Duitschland, Tsjecho- Slowakije en Roemenië. Sedert kort be zoekt hij ook ons land en heeft hij druk bezochte lezingen gehouden, waaronder te Amsterdam, den Haag en Haarlem. De heer Shankara heeft onder meer geëxperimenteerd voor universiteiten, vensohillende politiescholen en andere wetenschappelijke instellingen en is zelfs in het bezit van een aanbevelend schre ven van Prof. Leo Polak te Amsterdam. De heer Shankara beoogt voornamelijk de bestrijding van het bijgeloof en spi ritisme, meer in het bijzonder de als be roep uitgeoefende clairvoyance en alles wat hiermede in verband staat. De voordracht liet zich scheiden in twee gedeelten. Voor de pauze behandelde spr. de bestrijding van het spiritisme en heeft met lichtbeelden trachten aan te toonen, dat het grootendeels op bedrog berust. Een uitgebreide serie lantaarnplaatjes bezit de heer Shankara over het zg. gestig matiseerde wonder van Komfensreuth, een vrouwelijk: medium, dat meerdere jaren in Duitschland en Italië sensatie- wekkende experimenten op t gebied van spiritisme vertoond heeft. Zij beweerdle en experimenteerde haar beweringen ook. dat zij de macht bezat geest te materiali- seeren, d.w.z. terug te brengen tot een tastbaren en zichtbaren vorm, tot het teie- plasma of de oerstof. Verschillende plaat jes vertoont spr.omtrent deze verrichtin gen en toont aan de hand van deze foto grafische opnamen aan, dat dit alles op radicale nonsens, of beter gezegd, op bedrog berust. Zoo zijn er b.v. mediums, die in staat zijn zekere stralenbundels uit het één of andere lichaamsdeel, b.v. de handen, te doen ontstaan, die een bepaalde capaci teit bezitten en in staat zijn voorwerpen hiermede op te houden. Op de foto's laat spr. ons zien, dat dit berust op een goocheltrucje, nJ. door het voorwerp te bevestigen aan een dunne draad van dezelfde stof als de kleeding van het medium. Telescopisch is dit heel duidelijk waar te nemen, doch verschil lende mediums bezitten zoo'n groote vaardigheid in deze kunstjes, dat zelfs ge leerden van naam zich hierdoor lieten be dotten. Volgens den heer Shankara ls dit een verschijnsel van wat hij noemt „Auto ritfits glaube". Verschillende andere voor beelden laat spr. ons nog zien en toont aan de hand van zijn lichtbeelden de be- driegelijke voorstellingen hiervan aan. Na de pauze ging spr. over tot experl- mentaties en gaf eenige staaltjes ten beste betreffende de telepathie en helder ziendheid'. Eenige overbekende verrich' tingen als het opsporen van een bepaald voorwerp en bovennatuurlijk schijnende goocheitrucjes met kaarten vertoonde spr. en verklaarde dat deze berustte op de reageering van de spieren op bepaalde gedachten en handelingen. Door eenige studie zijn deze trucjes be trekkelijk gauw aan te leeren en maken zij op den doorsneemensch den1 Indruk van iets bovennatuurlijks en onwezen lijks. Spr. eindigt hiermede zijn voordracht te ruim elf uur. Binnenkort zal de heer Shankara nogmaals een lezing houden en dan dieper op het experimenteele ge deelte ingaan. PADVINDSTERSDAG. Op de wereldconferentie van pad- vindsters, twee jaar geleden gehouden in de Ver. Staten, werd de twee-en-twintig- ste Februari, verjaardag van den stiohter der Padvindersbeweging, Sir Baden Po- well, gekozen als feestdag voor de pad- vindsters der geheele wereld. Sir Baden Powell werd thans 71 jaar. Op den avond van dien dag verzamelen de padvindsters zich rondom het kampvuur en worden plannen besproken, liederen gezongen, en alle meisjes hebben zooveel mogelijk de uniform aan. Hior ter stede is een vrij sterke groep padvindsters, die op dezen feestdag uiting hebben gegeven aan haar vreugde. Meer en meer wordt de padvindersbeweging er kend als een beschavende en opvoedende bpweging, en men kan wel zeggen, dat de tegenwoordige ontwikkeling van het vereeniging- en clubleven voor een deel zijn oorsprong vindt in de padvin- darsbaweging. Tegenwoordig vindt men den aanblik van de geuniformde meisjes ook volstrekt niet vreemd meer. Wij wenschen de Heldersche padvind sters een krachtig bloeiend vereenigings- leven en een» ongeteld aantal „goede da den" toe! Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Januari 1928. Mannen. Aanvragen kwamen in om: 1 autowasscher, 68 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 kellnersleerling, 92 losse-werklieden, 2 losse-werklieden ben. 18 jaar, 1 loopknecht, 4 loopjongens ben. 18 jaar, 1 schilder-halfwas, 1 slager-half was, 1 smid-halfwas, 1 smidsleerling, 2 smidsleerlingen ben. 18 jaar, 1 plaatwer ker, 1 schrijver, 30 transportarbeiders. Totaal 208 personen. v Aanbiedingen kwamen in van: 1 bankwerker, 1 bankwerkersleerling ben. 18 jaar, 1 boekhouder, 2 broodbak kers, 1 chauffeur-monteur, 1 fabrieksar beider, 46 grondwerkers, 2 incasseerders, 2 kantoorbedienden, 1 kleermaker, 1 kellnersleerling ben. 18 jaar, 2 loop knechts, 3 loopjongens ben. 18 jaar, 1 landarbeider, 61 losse werklieden, 1 los- werkman ben. 18 jaar, 1 letterzetter, 2 matrozen, 1 monteur, 5 metselaars, 8 op perlieden, 1 pakhuisknecht, 1 pijpfitter, 4 reinigers ben. 18 jaar, 1 slager, 2 smid bankwerkersleerlingen ben. 18 jaar, 4 schilders, 1 schildersleerling ben. 18 jaar, 1 smid-halfwas, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 1 stucadoor, 66 transportarbeiders, 1 tuinman, 9 timmerlieden, 1 winkelbedien de. Totaal 288 personen. Geplaatst werden: 68 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 kellner, 92 losse-werklieden, 2 losse-werk lieden ben. 18 jaar, 1 loopknecht, 2 loop jongens ben. 18 jaar, 1 loodgieter, 6 met selaars, 1 schilder-halfwas, 1 slager-half was, 1 schrijver, 1 smid-halfwas, 1 smids leerling, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 30 transportarbeiders, 5 timmerlieden, 1 tim merman-halfwas. Totaal 216 personen. V rouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 6 dagdienstboden, 11 dagmeisjes ben, 18 jaar, 2 dienstboden (intern), 1 huis houdster, 1 hulp in de huishouding, 8 win keljuffrouwen, 8 werksters. Totaal 32 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 13 dagmeisjes ben. 18 jaar, 2 dagdienst boden, 1 huishoudster, 1 kantoorbediende, 5 werksters, 1 naaister, 1 winkeljuffrouw. Totaal 24 personen. Geplaatst werden: 6 dagmeisjes ben. 18 jaar, 3 dagdienst boden, 1 dienstbode (intern), 1 hulp in de husihouding, 6 werksters. Totaal 17 personen. Gemeenteraad. Het Raadsverslag van de vergadering van Dinsdagavond is opgenomen in het derde blad. Vergadering van Woensdagavond. Amwezig aT.e leden. De heer Schoeffelenberger zet zijln rede voort, en begint met zijn exodus te maken aan een der leden voor een per soonlijken aanval dien hij gisterenavond gedaan heeft. De 8Va heffing. Heit voorstel der 81/, pensioemheffing heeft spr. sympathie. Het loon van een ge meente-werkman is volstrekt niet te hoog, maar als het werkelijk noodiig is, is het wat anders als men het van hen haalt. De amb tenaren vinden het natuurlijk- best, dat niet aan hun salaris getornd' wordt. Spr. meent, dat die loonen van 70, f 80, 90 in ge meentedienst. te hoog zijn; deze menschen verdienen zoo'n loon niet. De werkverschaffing. Inderdaad zijn de uitgekeerde loonen te laag, zooals de heer De Zwart opmerkte, maar toen deze heer wethouder was, had hij het in) zijn macht te doen wat hij thans voor stelt, en als hij nu tegen de regeering „stik" zegt, antwoordt deze „doe het me eerst voor". Met dergelijk woord komt men er niet, er moeten spijkers met koppen wor den geslagen. Het optreden van den heer Borkert. maakt op spr. den indruk vam bij Henri teT Hall te zijn; hij maakt den Raad aan 't la chen, maar de tijd is te ernstig daarvoor. Het Spuikanaal was inderdaad werkver schaffing, maar met uitbuiterabonen. Het pamphlet van: spr. „Ik beschuldig" is er goed afgekomen; de tijd zal uitwijden of dé heer Ito Zwart vnr wethouder wordt; Ingezonden Mededeellng. Vraagt Uw leverancier uitsluitend eieren van de Wekelijks versche aanvoer uit de stad en omgeving. bet is aan spr. te danken, dat de heer De Zwart den vorigem beer wethouder werd. Spr. releveert de grondpolitiek, en1 de uit- -gif-te van grond' aan spr. Gemeentelijke hum-verordening. Nadat dit voorstel in 't College kwam, heeift de heer Van Breda de huur verhoogd zijner woningen, W ethouderspensloneertng. Spr. vraagt den Raad- of deze het toleree- ren kam, dat iemand) die 6 jaar wethouder was, 1000 pensioen krijgt. Spr. vader heeft 20 jaar lang de Koningin gediend) en kreeg 6 pensioen. W ethoudersverklezlng. SpT. wil er iets van zeggen. Men noemt hem altijd) minderwaardig, maar spr. citeer de gisteren een verzoek van een v.-d., die vroeg om op spr. lijst' te komen. Van de v.-d). partij kreeg spr. een brief waarin werd meegedeeld', dat. die heer De Boer door hen gesteld zou worden als wethouder. Er ls evenwel één zin vergeten: „We houden ons aanbevolen voor uw gunst en recomman datie". Men heeift inij alis onbenullig raadslid dan toch nog noodig; niemand) maakt persoon lijk zooveel onkosten al® spr. voor zijn raads lidmaatschap en verkiezing, bijl andleren gaat het uit de kas. De situatie in het College is niet zuiver; tussehiert de heeren Verstegen en Breda zijn besprekingen gevoerd!, die niet zuiver waren. Toen de soc.-d)am. bespeurden, dat de besprekingen' niet adrem waren, hadden ze Verstegen terug moeten nemen als wet houder. Dat is in allerlei gemeenten ge beurd!, men moet dan wachten tot de sfeer zuiver is. Economische toestand der gemeente. De burgemeester haakte die in zijn nieuw jaarsrede aan, dé vermogensbelasting was hooger, enlz. Dat zegt niets. Ook bet verbou wen door den middenstand' bewijst niets, is juist het tegendeel van welvaart, de con currentie noopt hen en soms moeten zij twee hypotheken nemen om de kosten op te brengen,. Nu toornt een bloemist in de Ko ningstraat, en het gevolg is, dat Amesfoort ooto moet verbouwen. Zij1 hebben het zeer benauwd. Het is volstrekt geen toetssteen, alleen die lagere belasting is dat. De heer Verstegen heeft in een vergade ring in Casino gezegd, dat; Schoeffeienber- ger zooveel1 stemmen had' gekregen en ik heb die nog alleen gehad en1 Verstegen moest de zijne deelen, Spr. komt 'hier nog met 3 terug; beter geen program dan één dat verloochend' wordt. Spr. ga-at- de stemmen na' van de verschil lende partijen, kornuiten en geen kornuiten van spr„ om te betoogen, dlat zijln stemm'en- aantaï zoo is toegenomen. De heer Van Loo heeft een strooibiljet ter sprake gebracht waarvan een .rechtszaak is gekomen. Het spijt spr. dit te moeten aanhalen. Hiji zet het dlaarin geschrevene uiteen, spr. heeft rijn boete lustig betaald, want hij hecht niet aan geld. Spr. wijst er op, dat een soc-ndem. naar de klassenjustitie is gegaan om hem aan te klagen. De houding van den heer Borkert om daar den eed af te le?e?9n en God almachtig aan -te roepen, terwijl1 hij hier de- belofte aflegt, noemt spr. een- schandle. Is dait een standpunt? Mijn beschuldiging jegens den heer Grunwalid; was ook niet wegens de persoon, de heer Gtrunwiald heeft voor de rechtbank erkend de vaDschle handteetoening te hebben gemaakt. DDe heer Grunwald: U liegt het! Da Voorzitter hamertl; de heer Schoeffelenberge .r herhaalt zijn bewering, en windt zich zeer op. De V o o r z 111 e r roept den heer Schcef- felenberger weder tot die orde. (Deze gaat evenwel dbor, de Voorzit ter hamert herhaaldelijk. De heer Schoef f elenberger her haalt, dat de heer Grumwaild de valsche hand), teek-ening heeft geplaatst; ook spr. 'Is ver oordeeld, maar de heer Grunwald op gron den die spr. niet kent. Als spr. wat ruw op treedt, is de Voorzitter zelf de oorzaak dtaar- van, dat kloppeni met ,den hamer beteefcent niets. Opnieuw zegt spr„ die zich meer en meer opwindt, dat de heer Grunwald verklaard heeft een valsche handteekening te hebben geplaatst, en de heer Grunwald' ontkent dit wederom. Als de heer Schoef f elen berger hierop zegt „Daar moet' je jood voor zijnf" schorst die Voorzitter de vergadering. De vergadering voor 10 min. gesehorst •Na heropening krijgt de heer Grun wald het woord, die allereerst de aantij ging van dien heer Schoetffelenlbeirgex weer legt. Het plaatsen' van een valsche hand teetoening bedoelt het namaken van een handiteek-ening, waarvan bij1 spr. geen sprake was. Hij, heeft een naam Ingevuld. Men plaatst geen valsche bawdlteekeniing in tegen woordigheid van 6, 6 getuigen. Spr. zet het verloop der aangelegenheid1 uiteen. De ver gadering betrof een leeningspllan en/ was op verzoek vani de r.-k. fractie om 7 uur -belegd. Toen de vergadering reedis was gesloten, kwam de -heer Bonkert en spr. zeide hem: zet gauw uw naam, dan kunt gij- nog pre sentiegeld krijgen. De heer B. weigerde dit, waarop spr. zeide: „dam zal ik uw naam in vullen, dat presentiegeld gaat van het mijne af". Dat geschiedde in de vergadering van Acn de opvarenden van de reddingboot „Dorus Rijkera" bij de redding der bemanning van het gestrande schip „Shonga" te IJmuiden. Stoere visschers, sterke mannen, Die de groote zee bevaren, En bij storm en woeste winden, Heldenmoed en flinkheid paren. Die als trouwe wachters waakt Aan de ruwe Westerstranden, En hoe ook de golven branden, Altijd trouw ter redding gaat; Gij zijt mannen „van de daad"! Stoere visschers, sterke knapen, Die de groote zee doorsprangen, En hoe ook de golven woeden, Nimmer kldgen, nimmer bdngen. Die in nood en stormgeweld, Zich geheel vrijwillig geven, Trots gevaar voor eigen leven Altijd trouw ter redding gaat, Gij zijt mannen „van de daad"! Stoere kerels uit den Helder, Die zoo ferm te kampen weten Voor 't behoud der arme zeeman Holland mag u nooit vergeten!II Gij die altijd trouwe gaat, Gij zijt mannen „van de daad"! IJmuiden. GEORGE HAAK.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5