UIT DE WIJDE WERELD Het Ooilege meent elke onderneming, die ona nader verbindt met onze omgeving, te moeten, steunen* liefst natuurlijk Helder- sohe, maar ook vreemde. Gascorruptie. Spr. wijst er den 'heer Van Loo op, dat !het riet de Burgemeester is geweest, die niet bereid was hieromtrent nadere med'e- deellrigem te doen, doch het College van B. en W. Spr. acht zich tot zdjtn leedwezen verplicht ooik deni beer Van Loo thans niet anders mede te deelen dan wait het College in zijn bantwoording van het algemeen raptport heeft gezegd. He corruptie Helder wordt onderzocht door de Justitie te Alkmaar* het College is daarvan in vertrouwen op de hoogte en zal wanneer bet onderzoek is geëindigd, vrijheid krijgen* alles aan den Raad mede te deelen. Tot zoolang zullen volgens gepleegd over leg met den Offic. v. Justitie aan den Raad geene verdere mededeelingen worden ge daan en nu vraag ik mij. af of het voor den Raad nog okbaar is om het College te dwin gen het in hem gestelde vertrouwen te schendeni Spr. behandelt nog het geval-Klumper en eenJ andere dergelijke vage beschuldiging, om te concludeer en: Hoofd koelhouden. 'Wij moeten bet hoofd koel bouden en dan doet het mij' leed, dat de beer Van Loo zich niet ontziet hier in 'openbaren Raad te zeggen dat er bier in Helder zoowel is gebeurd,, dat aan corruptie doet denken en waaraan geen aandacht is geschonken, ais het ware zoowel door mij als door het Col lege in den doofpot Is gestopt. Is bij der heer Van Loo het vertrouwen in ons zoo gering, tot mijn genoegen kan Ik hem dan mededeelen, dat mij: persoonlijk nog bij; de zaken van onlangs is gebleken, dat bij de burgerij wel degelijk het vertrouwen bestaat, dat wanneer zdj ce zaak in mijne handen stelt, dat lk mijn plicht weet te doen zonder aanzien ces persoons, ai ben ik ook van oordeel, dat niet veroordeeld moet worden vóór men van. de schuld overtuigd is en dat een eventueel' schuldige met humaniteit moet woorden behandeld, wanneer dit ©enigs zins mogelijk is. Heze reputatie heeft mij mijn ruim 80- jarige carrière in' de Marine b ■vzorgd. Inddent-SchoeffeleLljerger. Tenslotte wensch ik omtrent het gespro kene door den heer Trap nog even op te merken, dat zijn ronde verklaring omtrent het incident Schoedfelenberger mij: sympa thiek was. Dat was taal' die ik begreep. Voorstel van orde. Naar aanleiding van het voorstel tot benoeming van een eereraad, doet de heer De Zwart een voorstel van orde, n.1. om eerst de zaak der wethouders verkiezing af te handelen alvorens uit de begrooting verder te gaan. Het zal goed zijn in den Raad eerst nog de punt jes op de 1 te zetten daarna kunnen we nagaan wat geschieden moet. De Voorzitter antwoordt het voor stel te hebben gedaan juist om nog lang durige discussies te voorkomen. Want tenslotte wordt de zaak toch naar ieder1- persoonlijk inzicht uitgelegd. Aan eei, commissie als door spr. bedoeld heeft men meer, daar zij buiten de zaak staat. Schorsing der vergadering. De heer Bierstoker stelt voor de vergadering te schorsen, opdat de ver schillende partijen zich hieromtrent be raden kunnen. Aan dit verzoek wordt voldaan, en de vergadering voor een ku artier geschorst. Na heropenii^ krijgt allei 'trst de heer van Dam het woord. De rechtsche fractie niet tegen bespreking. De heer van Dam heeft bij de be spreking der zaak al op de moeilijke kwestie voor de rechtsche fractie gewezen, Wij staan feitelijk buiten de zaak, en de moeilijkheid is, dat het iemand betreft van een partij die met onze Is verbonden. Spr. zou na een commissoriaal onderzoek nog gaarne eene bespreking in den Raad hebben. Wij achten het beste dat onpar tijdigen de zaak onderzoeken, als men in eene partij zit, spreekt onwillekeurig de partijdigheid. Wij zullen er ons niet tegen verzetten als de s.d.a.p. nog deze zaak bespreken zal, maar zullen er niet naaer op Ingaan. De heer de Zwart: men zal begrijpen, dat wij er hedenavond speciaal op voor bereid waren, dat te zeggen wat wij meenden te moeten zeggen over deze kwestie. Als wij ons bij 's Voorz. voorstel aan sluiten, geschiedt dat omdat wy deze zaak niet als persoonl. zaak willen zien, maar zuiver als een politieke zaak van goede troutv, los van elke politiek verband. Om de discussies, te bekorten en elke schijn van partijdigheid te vermijden sluiten wij ons aan bij een'éereraad, mits het rapport openbaar zal worden gemaakt t.z.t. De heer Bok: Hoe stelt men zich dat scheidsgerecht voor en welke kosten zijn eraan verbonden? De heer de Boer: Op gevaar af een min gunstigen indruk te maken, acht spr. In net stadium waarin de zaak thans is net overgedragen aan eene commissie ongewenscht. Ö.a is een zeer eigenaardig licht op het S V< 00 ^worpen ter zake van het telefoongesprek. Had de Voorz. dit in eerste instantie voorgesteld dan was het wat anders. Wij juichen toe na de besprekingen de benoeming van een eere raad, maar willen thans niet zwijgen. Do Voorzitter: Als iedereen het er over eens is, zullen verdere discussies tot niets leiden en de heer v. Loo kan het best gerehabiliteerd worden door een onpartijdige commissie. Spr. gelooft dat iedereen tevreden zal zijn met een on partijdige uitspraak. Da beslissing komt het beet» tot baar recht met alg. stemmen en het is niet in het belang der gemeente zich daartegen te verzetten. De heer De Boer zal zich onder pro test bij het voorstel aansluiten. De Voorzitter meent dat even- tueele reis en verblijfkosten zullen wor den vergoed aan zoo'n commissie. Di heer Biersteker staat er ab soluut buiten. Het betreft hier een eere zaak en spr. zou gaarne vernemen hoever we gaan kunnen. Kunnen partijen zich ermee vereenigen dat alle drie de arbiters door den burgemeester worden aange wezen of moet er van elke partij één in. Het eerste lijkt spr. het beste. De Voorzitter had zich voorge steld de arbiters aan te wijzen na over leg met de partijen, en dan een oneven t ül De heer Van Loo blijft het betreu ren geen gelegenheid te krijgen zich te verweren tegen wat gezegd is. Zoo'n ar bitrage is een kapstok, rehabilitatie van spr. is onmogelijk. Er waren geen ellen lange discussies voor noodig geweest, maar er waren allerlei dingen uit de doeken gekomen bij verdere besprekin gen. De V o o r z i 11 er heeft met niemand deze zaak besproken; alleen met den heer Van Breda die ér zich mede vereenlgde. De heer Sohoeffelenberger is verwonderd over de beslissing. Het is een interne aangelegenheid slechts tus- schen twee personen n.1. de heeren Ver stegen en v. Breda. Het rapport loopt op niets uit. Er zijn dingen geschied die de politieke geschiedenis onzer gem. aan- tflstön De heer De Zwart: Wat door de heeren de Boer en v. Loo is gezegd ten aanzien van bepaalde uitingen, geldt voor ons evengoed, wij hebben dat zelfde ge voel, ook wij zijn toch op het zondaars bankje geplaatst. Ten overvloede komt de heer Sch. nu zeggen dat het een kwestie is tusschen de heeren Verstegen en Van Breda. Dat zou voor ons aanleiding kun- I nen zijn juist nog de zaak in bespreking 1 te brengen. j De Voorzitter sluit de discussies over dit onderwerp. Voortgegaan wordt met de Algemeene Beschouwingen. Aangevangen wordt met de Replieken. Weder een voorstel van orde. De heer Biersteker doet nogmaals een voorstel van orde. Spr. heeft de fractieleiders gevraagd een compromis aan te gaan omtrent de replieken, en stelt I voor een half uur voor replieken te geven I en geen duplieken te houden. Voorts alle beschouwingen betreffende eventueele corruptiegevallen bij de interpellatie- l Sohoeffelenberger te behandelen. De s.d. tegen rantsoeneering. De heer De Zwart deelt namens de fractie mede, dat zij het eerste voorstel niet zal steunen. Wij hebben de bespre kingen geopend en de andere spr.'s heb- I ben naar aanleiding daarvan niet alleen over de begrooting gesproken, maar heb ben dien tijd tevens benut van alles tegen ons aan te voeren. Spr. geeft in over weging het voorstel niet te aanvaarden, 'daar dit de behandeling van de begroo- 1 ting zou verlengen inplaats van bekor ten. De heer DeBoer verklaart zich daar mede homogeen. Bij het tweede gedeelte van het voorstel-Biersteker zal de V.D.- fractie zich aansluiten. De heer Van Dam heeft geen be zwaar met het voorstel mee te gaan. Waar de Soc. Dem. zich in hun rechten beknot achten zal spr. meegaan. De Voorzitter: Het College neemt het tweede deel van het voorstel-Bier steker over. Repliek van dien heer de Zwart De heer De Zwart: Wij hadden aanvankelijk gedacht dezen avond meer speciaal te benutten voor de wethouders verkiezing. Spr. had niet op de replieken hedenavond reeds gerekend, en is dus niet geheel voorbereid. Het deed spr. genoegen van den heer de Boer, een betoog te hooren over de democratische beginselen. Dit deed spr. genoegen, omdat ieder die op politiek terrein bekend is, weet, dat wat ons dan ook mag scheiden, onze Gem. progr. veel op elkander lijken, en als die partij sterk wordt onder de leiding van den heer de Boer, zij aan de zijde van ons staat. Dat verheugt mij omdat in de afgeloopen periode nu niet zooveel eenheid heerschte, en wij hebben wel eens gezegd, dat eerst de vrijzinnigheid kwam, daarna niets en weer niets, en dan pas de democratie. Moge de heer de Boer niet in zijn op- marsch den pas markeeren. Wij wen- schen den heer de Boer veel succes toe. Reserveering uit de bedrijven. Spr. heeft de vorige maal gezegd, dat het College uit het Alg. Rapp. de ver schillende stroomingen moet zien en die ook moet weergeven. Als voorbeeld noem de spr. de reserveering voor de bedrij ven. Hedenavond zei de Voorz. dat die reserveering niet goed is. Met 's Voorzit ters argumenten is spr. het niet eenshet is geen weelde voor de bedrijven te reser veeren, integendeel het dient om de fluctuaties ten kwade te ondervangen. Men verzekert daardoor een betere be- diijfsvoering. De Voorz. wees op andere n*et reserveeren, maar at beteekentdat zonder nadere kennis ^,n.zt*en Het is wel eigenaardig, dat juist die gem. welke tot reserveering Indenüb'T' dH0aryan voordeel hebben. In den Utr. Raad ging het niet over al of niet reserveering maar of en hoe men het op een bepaald moment zou aan spreken. Ieder, die óp de basis van ge- zonde fln, pol. staat, zal tot fondsvorming overgaan. Indien wij een fonds hadden fevormd, hadden wjj niet zoo angstvallig ehoevea te overwegen of prysverhooging al of niet noodig was. Spr. begrijpt niet, dat er van de zijde van B. en W. andere motieven hiertegen kunnen worden aan gevoerd. De Comm. v. Bijstand heeft unaniem geadviseerd tot zoo'n fonds over te gaan. Wij hebben daar niets meer over gehoord, maar spr. meent, dat deze wensch door alle fracties wordt gekoesterd. Motie. Spr. dient de volgende motie in De Raad van de gemeente Helder, in vergadering bijeen ter behandeling van de begrooting voor het dienstjaar 1928 besprekende het eventueel stichten van een reservefonds voor de Water en Lichtbedrijven gehoord de discussies ter zake is met de Commissie van Bijstand voor de Water- en Lichtbedrijven over tuigd van de noodzakelijkheid om tot stichting van een reservefonds uit de winsten dier bedrijven over te gaan besluit het College van B. en W. op te dra gen te dien aanzien een voorstel ge reed te maken en tijdig ter behandeling in te dienen bij den Raad, opdat ook zoo mogelijk voor het afsluiten van de rekening van het dienstjaar 1927 met dit besluit rekening gehouden kan worden; en gaat over tot de orde van den dag. Het tweede punt dat spr. de vorige week ter sprake Dracht betrof de 8V» pensioenpremie. Wat spr. hiervan zeide, werd door den heer v. Dam een juridische stelling ge noemd. Inderdaad blijkt het dit ook te zijn f spr. had verwacht, dat men de juist heid van zijn stelling had ontzenuwd. Dat is evenwel niet geschied; de heer: v. Dam betreurde het, dat spr. daarbij naar voren bracht de mentaliteit van personen in gemeentedienst. De heer v. Dam verklaarde dat ongeacht welke maatregelen voor hot alg. belang worden genomen, de ambtenaren steeds ten volle hun plicht hebben te vervullen. Dat is de zuiverste theorie, die bewijst dat men de werkelijkheid niet wil zien. Spr. heeft gewezen op wat het Rijk in deze deed, en het gemeentebestuur gewaarschuwd niet op dezen weg voort te gaan. Het is de groote vraag of men, by verslechtin gen, log wel in staat blijft op dezelfde wijze zijn plicht te doen, ook zijn er tus- i schen rijks- en gemeente-ambtenaren versoiiillen, die spr. nader aanduidt. De j heer van Dam zelf had zich juist wel j tienmaal mogen bedenken alvorens bij met zijn stelling aankwam. Trouwens, wat spr. zeide, was niet van hem, maar wordt onderschreven door partijgenooten 1 van den heer van Dam. Zoo schreef de j Nederlander zelf over de maatregelen I van minister Oolijn. dat hierdoor een kwaad gebrouwen wordt, dat ons land j diep ongelukkig zou maken. We hebben al die maatregelen gekregen en ook mi- nister de Geer liet "zich uit over het «gladstrijken der plooien*, maar men moet zorgen, dat er geen plooien komen, j Intusschen zit men nu met die mentali- teit. van het personeel, en vandaar spr. waarschuwing. Bij het College is een advies van de Comm. v. Georg. Overleg. Dat advies is tot op hedenavond nog niet afdoende bestreden, integendeel, het wordt onver zwakt gehandhaafd. Nu komen de bil lijkheidsmotieven voor opvoering van het percentage, mevr. Dekker kwam daarmee. Het lijkt spr. beter dat billijkheidsover wegingen van de zijde komen van hen van wie wat afgenomen wordt. Menschen als mevr. Dekker c.s. moeten niet met billijkheidsmotieven komen. Spr. conclusie van dit debat is, dat men hier in den Raad mag overwegen of iets billijk is of niet, dat het Georg. Over leg heele dossiers overleggen mag, maar dat dit niet beslist. Het is hier niet een kwestie van recht, zuiver van macht. Het zal dus voor het gem. pers. het eenige zijn dat het zich aansluit bij een strijdbare organisatie en met de vuist op tafel slaat. Dan moet u eens zien hoe gauw de dames en heeren dan omge draaid zijn. En het gem. pers. zal naast haar politieken strijd ook op economisch terrein zich sterk moeten maken. Lage werkeloozen-uitkeerlngen. Spr. heeft er op gewezen, dat wij hier worstelen met het euvel der werkloosheid, die zeer den fln. toestand der gemeente beïnvloedt, werkloozen die te lage loonen ontvangen. Slechts enkele leden hebben er eene opmerking over gemaak, en het College heeft het beaamd, maar wees er op, dat, als spr. denkbeeld wordt gevolgd, men ook de flnantieele gevolgen moet dragen. Spr. heeft toen een sterk woord ge bruikt, hetgeen niet zijn gewoonte is, maar waarvoor hij de consequenties aan vaardt. De heer Sohoeffelenberger was het met spr. eens, doch wees erop, dat het onder spr.'s wethouderschap precies hetzelfde was. Als de heer Schoeffelen- berger er de begrootingen op na wil slaan en de uitkeeringsstaten uit die dagen, zai hjj bemerken, dat het verwijt onjuist was. De heer Van der Veer wees erop, dat het zoo moeilijk was de menschen weer aan het werk te krijgen als zij eenmaal uit den steun trokken. De arbeiders-or ganisaties hebben zelf gevraagd om voor de gedane uitkeeringen arbeid te mogen verrichten. Als een particulier in onze gemeente een werkelooze in een bedrijf te werk zou stellen beneden de markt, zou er algemeene afkeuring over worden gesproken. Nu doet de gemeente het, weliswaar noodgedwongen, maar het is toch geen goede toestand. In de gem. bestekken is trouwens een hooger mi nimum voorgeschreven, hetgeen het Rijk weet. Het is meermalen gebleken, dat ervaren werkkrachten, die meer zouden verdienen, het niet krijgen. Men kweekt op die manier menschen waar alle spirit en energie eruit gaat. En spr. heeft geens zins een groot woord gebruikt, doch zal ook dit in praktijk brengen. Motie. Spr. dient een tweede motie in, lui dende De Raad van de gemeente Helder, in vergadering bijeen, ter behande ling van de begrooting voor het dienstjaar 1928; besprekende de loor.en, welke in gevolge de Rijksregeling aan werk loozen door de gemeente momenteel worden betaald constateerende, dat daardoor loonen worden uitbetaald, welke lager zijn, dan die, welke voor soortgelijken arbeid tusschen werkgevers- en werk nemersorganisaties zijn overeengeko men en ook in de bestekken voor gemeentewerk zijn opgenomen dat door de werking van de hier- voren genoemde Rijksregeling door de werkloozen arbeid moet worden verricht beneden den plaatselijken loonstandaard en dus de werkloosheid ten onrechte op deze wijze wordt be nut om het welvaartspeil naar omlaag te drukken besluit het College van B. en W. op te dragen, te trachten de vorengenoemde Rijksbijdrage te verkrijgen op de basis van den plaatselijken loonstan daard en bijaldien daarbij van het Rijk geen medewerking kan worden verkregen een voorstel bij den Raad in te dienen tot wijziging van de begrooting 1928, opdat aan te werk gestelde werkloozen, het ter plaatse geldende loon kan worden betaald; en gaat over tot de orde van den dag. Dat men het welvaartspeil drukt, is overduidelijk gebleken uit een aantal on betaalde rekeningen in tal van winkeltjes hier ter stede. Met een citaat van Henry Ford bewijst spr. nader, dat lage loonen de welvaart belemmeren. Ford spreekt uit zijn eigen ervaring, dus niet als theo reticus, maar als practicus. «Slapte in zaken is gebrek aan koopkracht>. Van een organisator als Ford heeft een der gelijk oordeel groote waarde, en de ge meente zal goed doen daar rekening mede te houden. De heer Van Dam heeft het woord gevraagd voor een persoonlijk feit Spr. kan zich in de hist.-mat. gedach- tensfeer en dogma's indenken nu heeft spr. van den heer De Zwart vernomen dat spr. van de overheid gelden genoten zou hebben om zijn positie te verkrijgen en daardoor een anderen kijk op de zaak had dan spr. Spr. prott jtecrt tegen deze persoonlijke toespitsing van de zaak. Als zooiets in het algemeen gezegd wordt, laat ik het daar; spr. heeft trouwens zijn positie niet gekregen door een persoon lijke studiebeurs. Wij moeten een derge lijke zaak buiten geding laten. De heer De Zwart heeft geen oogen- blik gedacht aan de bijzondere positie van den heer Van Dam betreffende diens studie als ingenieur. Spr. weet er niets van ook. Spr. bedoelde er dit meedat men afgeeft op datgene wat de onderliggende klasse krijgt van de gemeenschap. Maar wat krijgen menschen van de positie van den heer v. Dam van de gemeenschap Ieder, die dergelijke instellingen van onderwijs afloopt, krijgt toch een zekere bedeeling van het Rijk Het zijn toch ook bedeelden en zeer zeker is hun visie daardoor beinvloed. De heer Van Dam trekt hierna zijn woorden in. De vergadering wordt verdaagd tot hedenavond 8 uur. DE STALEN HUIZEN HEBBEN IN ENGELAND AFGEDAAN. Lord Weir heeft besloten de volgende maand zijn fabrieken van stalen huizen te Cardonald bij Glasgow te sluiteiL Deze fabriek was opgericht om de op lossing van het volkshuisvestingsvraag- stuk te bevorderen. Er zijn ongeveer 2000 van de uit stalen platen, snel op te trek ken nieuwe huizen in Schotland opge richt, maar zij hebben zich niet de gunst van het volk kunnen verwerven. MET LANSEN OP DE T1IGERJACHT. Eonigen tijd geleden werd in de dessa Temon (Patjitan) een tijger gesignaleerd, meldt men aan het Soer. Hbld. Onmiddel lijk werd door de heele dessa-bevolking een klopjacht georganiseerd. Al spoedig was het monster opgespoord en kon men het vier lanssteken toebrengen, zonder het evenwel te dooden. Den volgenden dag ging men er weer met frisschen moed op uit en ook nu gelukte het, het ondier op te sporen. Het scheen zich thans echter beter voor den strijd te hebben uitge rust; twee menschen werden gewond van wie een ernstig. Ondanks het feit, dat den tijger nog eenige lanssteken werden toe gebracht, wist hij nogmaals den dans te ontspringen. Naar het blad vernam, is het roofdier nog steeds niet gedood. HET VERPLAATSEN VAN EEN GEBOUW MET ACHT VERDIEPINGEN Om een terrein te Albany vrij te ma ken voor den bouw van een groot regee- ringsgebouw werd een op dit terrein staand 10 jaar oud en acht verdiepingen tellend gebouw 160 M. verzet. Het ge bouw besloeg een oppervlakte van 26 X 13.8 meter en woog pl.m. 4000 ton. De verplaatsing heeft noch aan het ge bouw noch aan de «traat schade atnge- riaat DE EENZAME GOUDDELVER. Uit Boven-Suriname wordt een tragisch geval aan De West gemeld: Reeds sedert geruimen tijd vertoefde in het gebied van de Sarakreek, een En- gelschman, die in zijn eentje goud dolf. Hij woonde alleen in een klein kampje, doch van tijd tot tijd zag men hem aan de spoorbaan, als hij op Sikakamp brie ven of voedsel van den trein haalde. Se dert midden November ongeveer zag men hem niet meer. Omstreeks 10 November was hij aan de spoorbaan en verzooht een Boschneger om hem te helpen een vrach tje naar binnen te brengen. Hij zeide toen, dat hij een slag had gehad van een stuk hout en dit hem pijn veroorzaakte op de borst. Na zijn afscheid van dezen Boschneger, werd hij later nog eens ge zien door een anderen Boschneger, en toen niet meer. De kapitein van de Boschnegers aan de Sarakreek vond het ten slotte wenschelijk om een verkenning te laten doen. Hij draalde echter op Boschnegerwijze, doch op een gegeven oogenblik verscheen de Boschopzichter Junker ter plaatse, die last gaf om onmiddellijk een onderzoek in te stellen. Vijf Boschnegers trokken nu naar het kamp van den eenzamen gouddelver en vonden daar zijn lijk, liggende vlak voor de hangmat. Het scheen dat hij reeds wekon te voren overleden was. Nadat men de weinige bezittingen van den overledene had ingepakt, werden de vier wanden van het kamp omver getrokken en het stoffe lijk overschot, gewikkeld in de hangmat, begraven op de plek waar het kamp had gestaan. De naam van den overledene la Even- li aser Thom. EEN ERFENIS VAN 150 MILLIOEN. De Petit Parisien meldt het ongewone buitenkansje, dat mevrouw Jaubert, een eenvoudige vrouw op Jaren te Parijs, dochter van boeren ln het Yonne-departe- tnent, is toegevallen. Zij heeft van een verren neef, ditmaal inderdaad uit Ame rika, meer dan tien millioen dollar ge- erfd, en voorts looierijen en boerderijen in Arizona en Callfornië. Een verslaggever van de Petit Parisien is mevrouw Jaubert gaan opzoeken. Zij wilde, zeer tereoht, over dit onverwachte fortuintje niets loslaten; haar dochter was mededeelzamer. Zij toonde zich vooral be zorgd over de hooge successie-rechten, die de erfgenamen ongetwijfeld te betalen zouden krijgen. TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Sport in Beeld no. 8 en 4 (21 en 28 Jan.)., Het nummer van 21 Jan. bevat artikelen over Byrd's Zuidpool-expedltie van Bert Prinsen Geerligs, over Otto Peltzer, „een buitengewoon belangwekkende persoon lijkheid" en „de grootste lange-afstand- looper van alle tijden", een nieuwe merk waardige speedboot, en het gewone afwis selende, veelzijdige, sportnieuws. Verder photos van de jaarlijksche slipjacht op de Veluw (de jagermeester met de meute), tal van interessante sportkieken, een aantal fraaie opnamen een ervan op den om slag gereproduceerd van een militaire plechtigheid, het uitreiken van een eere sabel aan majoor Behrens te Welte vreden. In het nummer veyi 28 Januari vinden wij op de eerste pagina een stemmings beeld van den Krakatau bij zonsonder gang en, in den tekst, een uitvoerig art tikel, met buitengewoon-fraaie opnamen. De schrijver is met een gouvernements stoomschip meegegaan en de photograai had eenige aardige buitenkansjes, o.a. waf hij in staat een der hoogste erupties (120C meter) op de gevoelige plaat vast te leg gen. Deze geven wel een goed denkbeeld van de werking van zoo'n vulkaan. We vinden voorts een waardeerend artikel over Fokker, den vliegtuigbouwer met tal van afbeeldingen, een correspondentie over een zesdaagsche wielerwedstrijd te New-York.- N. A. Douwes Dekker heeft een kort, gevoelig stemmingsbeeldje over een verongelukt vliegtuig; er is een van dié grappige fantastische teekenlngen van den Engelschman Heath Robinson, hei slot van het weekverhaal „De geheime lade". Alle sport- en andere kieken te ver melden, is ondoenlijk; het zijn er- evenals altijd, vele, en ze zijn dikwijls zeer Interes sant. Uit Japan heeft S.I.B. vaak aardige kiekjes; zoo zien wij in deze beide num mers een Japansche unlversiteitsgirl bij' een roeiwedstrijd, tiptop als een Wes- tersch dametje gekleed, en een gemoder niseerde wijze van zuigellngendragen. Tot nu toe droegen de Japansche moeders haar babies op den rug, nu heeft een dok ter een andere, betere methode, uitgevon den. Bij de verwijdering van den omslag van het tijdschriftje „Fotovreugd voor iedereen" trof ons aanstonds een tegen strijdigheid in den titel, want de aller* snoezigste baby, die daar evenwel aller- jammeriykst zit te hullen in zyn kinder stoel, la in dat „iedereen" zeker niet be grepen. „Fotoleed" zet de vervaardiger, de heer J. van Beek, Haarlem, er onder, en de wreede vader krijgt nog vyf-en- twintig gulden ook voor dit aardige op- name-tje. My dunkt, hy mag er wel een spaarbankboekje voor zyn spruit voor koopen. Mevrouw I. ScholtenBiyden- steln heeft een zeer mooie stemmingsfoto, vooral merkwaardig wegens de lichteffec ten: een in een crapaud zittende dame by het licht van den haard lezende. Nog allerlei aardige dingen zoo wat tekst als wat opnamen betreft bevat dit num mer, dat inderdaad een „vreugd" is voor den amateur Men vergeiykt het leven dikwyis met een sneltrein. Maar men vergeet erby te vertelilsn, dat ds meeste passagiers derde klasse reiseo.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 6