I Derde Blad. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 10 MAART 1928 K. V. K. HOLLANDS NOORDER KWARTIER. In de Woensdagavond te Alkmaar ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Holland's Noorderkwar tier werd besloten aan den minister van Waterstaat een adres te zenden met ver zoek tot verlaging der telefoon-tarieven. Van verschillende zijden werd betoogd, xl autobusdienst AlkmaarHelder zéér goed voldeed en de directie der Ned. Spoorwegen in haar eigen belang binnen kort wel verplicht zou zijn buurtverkeers- V aarten in te stellen. De heer M. A ter Keisier, deed als lid van don Spoorweg- raad de toezegging, dat hij het verkrijg baar stellen dezer kaarten zooveel moge lijk zou bevorderen. De heer Wagenaar uit Broek op Lan- gendjjk, drong nogmaal bij de Kamer aan om verbetering te krijgen in den treurigen toestand waarin zich het post en telegraafkantoor in Noord Scharwou- de bevindt. Met waardeering werd mel ding gemaakt over het artikeltje omtrent deze aangelegenheid in het „Handels blad" verschenen. Tot afgevaardigde der Kamer naar de algemeene vergadering der Kamers van Koophandel te Utrecht werden benoemd de heeren D. H. Grünwald en H. P. Kluitman. Besloten werd een commissie in te stel len voor de Zuiderzeeplannen. HET LUCHTVERKEER OVER FEBRUARL Belangrijke toename. 808 vliegtuigen van het regelmatig luchtverkeer deden Schiphol, de.luchtha ven van Amsterdam aan gedurende de maand Februari aan en 800 militaire vliegtuigen; 0 extra vliegtuigen der K.L31. kwamen aan en vertrokken Voorts had er een aantal plaatselijke rondvluchten vanwege de K.L.M. plaats en proefvluchten van Fokker. Het aantal komende, vertrekkende en transitopassa giers over deze maand bedroeg 234 (tegen 189 in Februari 1927), terwijl aan goede ren werd vervoerd 27.900 K.G. (tegen 11.800 K.G. In Februari 1927). Het aantal pleziervluohten bedroeg 22. 154 verkeersvliegtuigen en 67 militaire vliegtuigen deden Waalhaven, de lucht haven van Rotterdam, gedurende die maand aan, terwijl er 28 speciale vluch ten met K.LJM.-machlnes plaats hadden, 400 vluchten met Pandervliegtuigen van de Rott. Aero-Club, en 11 vluchten met particuliere vliegtuigen. Buitenland. Een drama ten plattelande Twee dooden en een gewonde tengevolge van een familietwist Aan den straatweg van Piaceniza naar Cremona is het gehucht Caorso gelegen. Daar woonde de heilbergier Pavesi, een man van 50 jaar, die een veete had tegen den landbouwer Ziliani, een man van 85 jaar, die, hoewel! hij getrouwd was, liefdes betrekkingen had! aangeknoopt met Paveai's 17-jarlge dochter. Maandagavond wapende Pavesi zich met een geweer en begaf zich naar de boerderij van Ziliani, die toevallig met twee andere boeren in de deur van zijn schuur stond. Zoodra Pavesi hem zag, richtte hij het geweer op hem era 9choot hem' neer.De man was op steg dood. Pavesi wlilde langs een achitenweg naar huis terug- keeren, doch werd daair op ztfn beurt ddor Sbaruffatl, een vriend1 van Ziliani, die hem met een1 paar roeaetetoen gedood heeft. In- tusschen was een aantal dorpelingen op het gevecht afgekomen, onder wie ook een zoon van Pavesi. Toen deze over het lijlki van zijn vader gebogen lag, heeft Sbaruffatl ook hem eenige messteken) toegebracht, die echter ntiet ivsn doodeHJkeni ztyii. Sb&~ ruffatüi Is gevlucht. EEN AANVARING OP DE THEEMS. In dd Adirilnalty Oourt heeft rechter Bateson dezer dagen uitspraak gedaan in ppn crponhil dat gerezen was naar aanlei ding van een aanvaring tussdhen het Ne- derlandsche stoomsch-p „Batavier IT m een Achter in de Blackwall Reach, een bocht van de Theems. Bij die aanvaring werd het liichlterschip zoodanig beschadigd» dat op den wal gezet moest wordea De eige naars eischten van de reederij -Bate vier II" vergoeding van door de aanvaring veroorzaakte schade. De Engelsche rechter is op grond van het getuigenverhoor tot de oonclusie gécomen, dat de onmiddellijke oorzaak van de aan varing gelegen was in het breken van de sleeptros door het te snel naar bakboord SSSrva de sleepboot, waarvoor geen aanleiding bestond. De snelheid van de „Ba tavier!!" was in de gegeven omstandighe den niet te groot, en het Nederlandsche Sp had in geert enkel opricht schuld aan de aanvaring. De eisch tot schadevergoe ding werd daarom1 afgewezen, VERDUISTERINGEN BIJ DE MIJNEN IN HET SAARGEBIED. spoor gekomen. De Fransche beambte, die de boekhouding hield, heeft groote bedragen, die op het bankconto van de mijnen geplaatst moesten worden, voor zichzelf gebruikt. De rente werd echter regelmatig door hem betaald. Men weet niet zeker, hoeveel er verduisterd is; er wordt beweerd 320.000 francs. Men heeft reeds vastgesteld, dat een bedrag van 90.000 francs niet verantwoord1 is. De schuldige moet reeds Maandag gevangen genomen zajn. BRAND IN SIBOE. Te Siboe, in Serawak, is bijna de ge heel e zakenwijk door brand vernield. Uit Koetsjing is er een schip been om hulp en voorraden te brengen. BRANDSTICHTERS TER DOOD VEROORDEELD. Het opperste gerechtshof van de sow- jetunie heeft Woensdag vier personen wegens brandstichting in een papier fabriek te Doebrof in het gouvernement St. Pétersburg, welke met contra-revolu tionaire bedoelingen zou zijn geschied, ter dood veroordeeld, onder uitsluiting van amnestie. De brand had een mate- rieele schade van 1 milUoen roebel ver oorzaakt DE BRAND IN DE BIOSCOOP TE MORIAGO. Na den koning en de regeering heeft thans ook de fascistische partij geld voor de betrekkingen der slachtoffers van den brand in de bioscoop te Moriago beschik baar gesteld en wel 25.000 lire. Maandag is het proces tegen den biosooopvertooner, riju zoon en dochter en den burgemeester, die de toestem ming tot de vertooning gegeven had, be gonnen. Eenige opschudding verwekte de verschijning van den zoon, die voort vluchtig was geweest doch even na het begin van de zaSik plotseling de rechtzaal binnenkwam. Daar de burgemeester, die tengevolge van den doorgestanen schrik, gepaard met een lichte aanval van influenza bed legerig is, niet aanwezig kon zijn, werd de behandeling van de zaak tot volgende week Donderdag uitgesteld. Ernstige ongeluk ongeluk mijnramp. In de Ewaldmijn te Erkenschild heeft een ernstig mijn- laats gehad, door het naar beneden storten van 2 liftkooien. Bij dit wamen 12 mijnarbeiders om het leven, terwijl vele gewond werden. Hierboven het wegbrengen der gewonden. Maandag vergezelde de heer Wibaut onzen Minister van BinnonTahdsche Zaken op een tocht naar Drente. Zij brachten een bezoek aan Witteveen. Op onze gaat in looppas over een plank van een der vele Blooten. en Landbouw foto Min. Kan Het stoffelijk oversohot van den grooten Nederlandsohen schilder Jan Toorop is overgebracht Daar de R K Kerk aan de Blandstraat te Den Haag, waar de plechtige uitvaart diensten gehouden werden. De regimenten Grenadiers en Jagers defileerden voor de Koninklijke Familie. Tijdens dit deflló had een pijnlijk incident plaats. Een der officieren werd door het maken van een knieval van zijn paard op den grond geworpen.^Ongelukken gebeurden er echter niet. Minister Kan heeft In gezelschap van den heer Wibaut een bezoek gebraoht aan Drente, waar de maquette voor de tentoonstelling „Drentsche opbouw", in begin April te houden, bezichtigd werd. V. 1. n. r. Zilveld, L. G. Legro, minister Kan, Linthorst Homan, Wibaut en Meyer de Vries. (Foto rechts) De moordaanslag van Helnrloh Langkoop. De landbouwer Langkoop wist het kabinet van den Gehelmrat Bach binnen te sluipen. Gewapend met een helsohe machine en revolver trachtte hij 120,000 mark af te persen. Hij werd echter in zijn plan overweldigd en gebonden. Hiernaast het gebouw, waar het kabinet ven den Geheimrat onder gebraoht ia. Inzet: Gehelmrat Bach. De Fransche mijndlrectle te Saar- brtlcken ia groote verduisteringen op het

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 9