KANNEWASSER STOOMERIJ en VERVERIJ «an S. KROM DE HDOEWM OHMS. vsSSü K Jüy? STER-TABAK NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER SSE So« h.d »d) «n bemoedigend kneepje ln e Eerste Blad. WEEKOVERZICHT. Nr. 6472 ZATERDAG 24 MAART 1928 66ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066 Zij, die zich van - heden af, voor min stens drie maanden, op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS. DE ADMINISTRATIE. Ingezonden Mededeeling. Wintertijd. Maan Zon Hoogwater op: ond.: op:ond: v.m.:n.m.: 7.20 n. 10.09 5.58 0.20 11.07 11.28 7.48 11.87 5.52 0.21 11.50 8.11 5.49 0.28 0.18 0.80 1.01 5.47 0.25 1.01 1.29 2.15 5.44 0.27 2.00 2.87 8.15 5.42 0.28 8.22 4.12 4.00 5.40 0.80 5.08 5.47 Mrt. Z 25 v M 20 D 27 W 28 D 29 V 80 Z 81 8.48 9.87 10.88 11.48 Binnenland. Een conflict ln de steen Industrie. In een van onze vorige artikelen heb ben wij betoogd, dat de samenwerking tusschen werkgevers en arbeiders met be trekking tot de arbeidsvoorwaarden plaats vindt tusschen de organisaties van werk gevers en arbeiders, die in verschillende bedrijfstakken bestaan. In de bedrijfs takken waarin geen algemeene O. A. O. bestaan, zooals b.v. de metaalindustrie, de textielindustrie, de chemische industrie en vele andere, vinden de onderhandelin gen geregeld plaats over de arbeidsvoor waarden bij bepaalde fabrieken, waar de werkgevers of de arbeiders daaromtrent wenschen naar voren hebben gebracht. Anders is het in de bedrijfstakken, waarin z.g. landelijke C. A. O. bestaan; daar ooncentreeren zich de onderhandelin gen steeds op het tijdstip, dat deze C. A. 5. afloopen. Zoo hebben ln den laatsten tijd in verschillende bedrijfstakken on derhandelingen plaats gevonden. In de meeste zijn de O. A. O. wederom verlengd, zonder dat wijzigingen van eenigszins in grijpenden aard zijn aangebracht. In andere bedrijfstakken gingen de on derhandelingen niet zoo vlot. Men denke b.v. aan de actie in het maatkleeding- bedrjjf, dat tot een vrij scherp conflict geleid heeft. En zoo is er thans een con flict ln de waalsteenlndustrie, waar de ar beiders om. op een loonsverhooging van 5 hebben aangedrongen, doch de werk gevers van oordeel zijn, dat het bedrijf reeds te zwaar belast is en o.m. een loons- verlaging van 5 noodzakelijk is. ZIJ hebben ook na nadere overwegingen deze voorstellen gehandhaafd en waar de ar beidersorganisaties geen. bericht hebben gezonden dat zij de voorstellen hebben aanvaard, hebben de patroons Donderdag j.1. de arbeiders tegen 2 April ontslag aan gezegd. De uitsluiting bedraagt 5000 man, ver deeld over 50 fabrieken. De beteeken is van IndJë voor Nederland. Korten tijd geleden hebben zeer de aandacht getrokken de woorden, door een der democratische leden van den Volks raad gesproken, ten aanzien van de be langhebbenden bij het behoud van Indië voor Nederland. Dit democratische lid, de heer ten Berge (R.-K.), deed uitkomen, dat die belanghebbenden niet uitsluitend zijn te zoeken onder de menschen met de aandeelen, maar evenzeer, zoo niet nog meer, onder de arbeiders en de midden standers. Onder de arbeiders, omdat al leen dank zij Indië de sociale wetgeving kan worden voortgezet gelijk nu ge schiedt en omdat alleen dank zij Indië werkgelegenheid bestaat gelijk er nu is. Onder de middenstanders, omdat, dank zij de aanwezigheid van veler koopkracht, die uit in Indië vergaarde fortuinen vóortapruiten, vele zaken een bloeiend bestaan genieten. De heer Vleming (S.-D.), die jaren ach tereen in Indië heeft doorgebracht, komt uitrekenen, dat voor den algemeenen wel stand van de ruim 7 millioen inwoners van ons kleine landje het van enorme be- teekenis is, dat jaarlijks een belangrijk uitvoersaldo in den vorm. van dividenden, intorest, tantièmes, salarissen, pensioe nen, verlofstractementen, gelden voor het instandhouden van Indische kantoren, hier te lande gevestigd, e.d. naar Neder land stroomt. De heer van Gelderen, de chef van den statistischen dienst in Indië, heeft het jaar- lijksch uitvoeroverschot in de periode 19101920 op 708 millioen en in de pe riode 1921—1924, waarin het geweldige haubsejaar 1920, maar ook het daaropvol gende malaisejaar 1921 ligt, beliep dit uit voersaldo in totaal niet minder dan 41/» milliard. De heer Vleming geeft toe, dat niet dit geheele bedrag naar Nederland stroomde, omdat in Indië ook tal van an dere uitheomsche belanghebbenden werk zaam zijn als groot-ondernemers, manr een overwegend deel is toch in Nederland gekomen. Een niet te onderschatten per centage van de directe belastingen van Nederland is afkomstig van deze, uit In dië hier binnengestroomde winst. Een groot deel van al die uit Indië naar hier komende gelden worden ln Nederland verteerd. Tal van maatschappijen, die zich bezighouden met de distributie van Indi sche producten, zijn hier ook gevestigd. Wat dit alles beteekent voor de Neder- lanasche welvaart ook voor die van de arbeidersklasse behoeft voor hen, die hun gezond verstand gebruiken, geen verder betoog aldus de heer Vleming. «De Schuttevaer" heeft Maandagmiddag de groote reis aan vaard. Onder zeer veel belangstelling is het scheepje, dat in Londen ontdaan is van zijn radio-installatie, van de kade bij Westminster Bridge vertrokken. Enkele duizenden wuifden van den wal de dap pere bemanning ten afscheid. Eerst ging men nog naar Plymouth en vandaar naar New-York. Voor zeventig dagen proviand heeft de „Schuttevaer" voor de vier man aan boord. In weken zal men dus nietB van den tocht hooren, waar het scheepje niet meer in radiografische verbinding staat met de schepen en den wal. Goede reis mannen en behouden terug- komstl Men zie in verband met de afvaart van het scheepje de plaatjes op pag. 1 van het tweede blad. Buitenland. Het Russische ontwapenings voorstel Deze week dan is het Russische voor stel voor radicale ontwapening op de voor bereidende ontwapeningsconferentie te Genève besproken, en door de meeste gedelegeerden „afgemaakt". Frankrijk en Japan openden de discus sies en bleven eenigszins in de ruimte, zij verscholen zich aohter formeele kwesties, doch op de quintessence van de zaak gin gen zij niet in. Eerst de Engelsohe gedele geerde Lord Cushemlun, de voornaamste Engelsche vertegenwoordiger ter confe rentie begon met een acherpe en niets ontziende critiek op het Sowjet-Russische voorstel. Door hem werden, wat men noemt, spijker met koppen geslagen. Hij bleef evenwel parlementair, in tegenstel ling met den Belgischen afgevaardigde, die in zijn critiek onhoffelijk tegenover Rusland werd en ronduit zelde, dat het de Sowjets met hun voorstel te doen was geweest om het vredeswerk van Genève te saboteeren. Door tal van afgevaardigden, w.o. ook de Nederlandsche, Mr. Rutgers, werd voorts het voorstel bestreden en op de on mogelijkheid gewezen van een radicale ontwapening. Aan de oprechtheid van de Russen werd door hen getwijfeld al zei den ze het dan ook niet zoo oprecht ais de Belg. En terecht schrijft de N. R. Crt. deze week: „Stoffelijke ontwapening, FEUILLETON. Ingezonden Mededeeling. Winkels te ALKMAAR Langestraat 91, Telefoon 794. AMSTERDAM Ceintuurbaan 214, Tel. 29986. Overtoom 642, Telefoon 30242. HELDER Keizerstraat 31, Telefoon 473. ZAANDAM: Gedempte Gracht 10c, Telef. 374. door H. BEACH—WEBB. 81 bent vreeselijk van mij veiruld liefjeriep Max uit. „Mijnheer Barton zal er niet het minste belang in stellen, Ik bdSJf Jedat ik dien erg gestoten vriend van jou niet op zal eten en hwn weer ln goede conditie zal afleveren. Je KoÜrHnt PWe dat ik een ernstig ge- hebben met mijnheer Barton. dens ons gesprek van J verwld naar °'j^e.k'm mijnentwil." fluiaterde i 'fclnH een heel goeden indruk, mn lachend, afkondiging van de familie moeten gehoorzamen, zie je." Met oogen die bijna niets zagen van narigheid, hield hij de deur voor haar open, oim haar door te laten, daarna ging hij naar zijn metgezel terug en bleef met gebogen hoofd voor hem staan. „Roger Ellison," zeide hij opeens, „als ik eenigszins kan oordeelen over den on- veranderlijken loop der zaken en over jouw houding, is mijn lot wat Gwen be treft bezegeld, en ik zal geen moeite doen te pleiten, om daar verandering in te brengen. Maar ik heb gehoord, hoe loyaal jij tegenover je familie gehandeld1 hebt en, zelfs al is het vooruitzicht voor mij zoo donker, zal dit mij niet beletten, jou de hulde te bewijzen van den koning on der de menschen." Hij maakte vol gratie een diepe buiging en keek hem daarna recht in de oogen. Een luimige glimlach speelde om de hoeken van Lelghton's mond, „O, mijnheer Barton, u maakt het te erg." Hij schudde bedachtzaam zijn hoofd. Ofschoon uw goeden dunk streelend is Voor mijn ijdelhedd, is hij eigenlijk onver diend. Want wat ik gedaan of nagelaten heb, was volgens mijn begrip niet meer of minder dan mijn plicht." „Ik oordeel op grond van dingen, waar in ik zelf een onpleizlerige rol heb ge speeld. Ik heb de geschiedenis tot een realistisch besluit zien komen en, in over eenstemming met de rest ervan, hebt u zich daarbij als een held gedragen. Wat bent u van plan? U kunt mij naar goedvinden' maken of breken, Slr Max- well Rogel Ellison is weliswaar dood, maar hij la weer voor mijn neus opge staan en ik mag geen hoop koesteren, om aan zijn geestelijke banvloek te ont komen." „Het vervelende van den toestand is, dat ik u zoo goed ken misschien beter dan iemand anders ter wereld. Vertel u mij eens had u op den vierden van deze maand eenig idee, wie Ellison eigenlijk was?" „Op mijn woord van eer, niet in het minst. Het zal een poosje duren, eer ik hersteld ben van den schrik dien ik kreeg, toen ik uit Gwen's verhaal merkte dat Roger Ellison, mijn bediende, en Maxwell Leighton, haar aangebeden broer, een en dezelfde persoon waren." „Wat was uw beweegreden op dien ge- denkwaardigen dag van mijn vrijmaking, mijnheer? Was het een gevolg van uw eigen overweging of was u „Van mijn eigen overwegingen, en van een lateren maar eerlijken wiensch om te trachten1 mijn vroegere poenige gedrag aan mijn besten hooghartigen dwaas goed te maken." „Ik geloof u; toch verkeer ik in een ne telige positie. Barton zal altijd aanspraak kunnen maken op Ellison's aanhankelijk heid, maar Gwen is de zuster van Leigh ton en aangezien hij uw opvliegenden aard en hardvochtigheid bij een onbetee- kenende aanleiding kent, is hij niet zon der reden beducht voor haar geluk, als zij ooit uw vrouw mocht worden." „Wat bent u van plan om te doen, Sir Maxwell? Ik lijd ondbr de afschuwelijkste spanning. Wilt u „De kwestie waarover wij het zullen hebben, is wat u denkt te doen." Olaude die niet berust op moreele ontwapening, kan tot niets leiden en het revolutionaire Rusland geeft nog altijd blijk, dat het zulk een gezindheid vreemd is." Men denke slechts aan de revolutio naire propaganda in verschillende lan den door de Sowjets gevoerd. De Sowjets hebben er waarlijk geen zwaar hart in om burgeroorlogen te verwekken. En la ten slotte een burgeroorlog nog niet veel ver schrikkelijker dan een oorlog van land tegen land. Donderdag heeft Litwlnof de verschil lende afgevaardigden beantwoord. Hij was zeer gematigd ln zijn betoog en vol gens de Fransche delegatie wist hij, door zich op zijpaden te begeven, de hoofdzaak te vermijden. Een handige politiek, die evenwel den gedelegeerden niet ontging. Uit het betoog van Litwlnof was op te ma ken dat hij zich na de heftige bestrijding van het Sowjet-Russische voorstel, niet van het werk te Genève terug zou trek ken. Dit was trouwens de wensch van bijna alle afgevaardigden, die niettegen staande hun scherpe critiek, hoopten dat Rusland doel van den Volkenbond zou blijven uitmaken. Heden (Zaterdag) zal de zitting vermoe delijk gesloten worden. Of men nu veel verder gekomen is met het vraagstuk van de ontwapening? Onwillekeurig moet men wel denken aan een oud-Hollandsoh, min der parlementair spreekwoord. „Zij dron ken een glas en zh deden een.en lieten de zaak zooals zij was." Het Amerika arische vloot- program, Het Huis van afgevaardigden te Wash ington heeft Zaterdag het nieuwe vloot- program voorgoed aangenomen en dit komt nu in den Senaat, die er het beslis send woord over te spreken zal hebben. „Het is ijdel," zegt de N. R. Crt., „reeds te voorspellen, of het daar nog belangrijke wijzigingen zal ondergaan, maar in het al gemeen verwacht men toch niet dat de se natoren het oor zullen leenen aan de in blazingen van de vlootversterkers. De voorstanders kunnen met voldoening vast stellen, dat de pap voorloopig niet zoo warm gegeten is, als zij te vuur heeft ge staan, want het Huis heeft de oorspronke lijke elschen van de regeering aanmerke lijk besnoeid. In het program dat de mi nister van marine half December aan het congres had voorgelegd, vroeg hij o.a. 25 kruisers. Dit getal is thans tot 15 krui sers teruggebracht. Dit is heel wat min der dan de 48 nieuwe kruisers die admi raal Hughes, de bevelhebber van de Ame- rlkaansche linie-vloot, als onontbeerlijk minimum beschouwde." „Het donkere zwerk is dus aan het op klaren en de gematigdheid die van En gelsche zijde getoond is door het schrap pen van kruisers, welke op het bouwpro* gram van de Admiraliteit stonden, moet het hare ertoe hebben bijgedragen om ook in Amerika de hoop te verlevendigen dat het fiasoo van de drie-zeemogendheden- oonferentle te Genève achteraf zoozeer betreurd wordt, dat nieuwe voorzlohtige pogingen om een beperkingsprogTam voor te bereiden niet zonder belofte zijn." Een grootscke betooging ln Roemenië heeft Maniu, de leider van de boeren partij Zondag j.1. georganiseerd. Duizen den boeren zijn naar Boekarest opgetrok ken op te protesteeren tegen de bestaande Ingezonden Mededeeling. Eek ei\cl %de> befte regeering onder leiding leiding van Bra- tianu, den broer van den vroegeren minister-president. De boeren elschten dat de regeering zou aftreden en vrije verkiezingen zou den worden gehouden. Door deze ver scherpte oppositie tegen de bestaande re geering is ook de Carollstlsche beweging in omvang toegenomen. Zooals men weet heeft de vroegere kroonprins van Roeme nië. prins Carol, afstand van den troon gedaan en zal zijn zesjarig zoontje Ml- ohael bij het bereiken van den daarvoor vereischten leeftijd, den troon bestijgen. Het staat echter nog wel zeer te bezien of deze ooit als hoofd van de rogeering zal optreden. Voorloopig is echter de rust ln Roeme nië teruggekeerd en hebben de boeren zioh weer ln den bestaanden toestand ge schikt. sprong overeind en begon op en neer te loopen. „Ga u zitten," beval Leighton, „en laat mij uw besluit hooren. Dat is beter. Wat denkt u nu eigenlijk tegenover mijn zuster te doen? Zij zal straks terug komen, en het is noodzakelijk dat ik da delijk van u verneem wat uw opvatting is van dezen onverwachten en ongewonen toestand." „U maakt het mij moeilijk, maar ik moet zeggen, dat ik u er geen verwijt van maak. Begrijpt u niet in welk een ellendig par ket ik zit? Zooals ik u al duidelijk te ver staan heb gegeven, is Gwen alles wat voor mij waarde geeft aan het leven ik wil niet jammeren en weeklagen maar onverschillig wat ik ook doe, ik zal haar verspelen. Als ooit de fouten van vroeger op het eigen hoofd van een ramp zalig mensch neer zijn gekomen, is dit bij mij het geval. Wat denkt u „Ik laat het denken heelemaal aan u over, mijnheer Barton." „Er is maar één ding mogelijk; ik zal de zaak aan Gwen uiteenzetten en dan mijn ongewenschten persoon laten ver dwijnen." „Er is geen reden om zoo haastig te werk te gaan, mijnheer." „Drie jaar lang heb ik met Ellison's ge moed gespeeld," zeide Claude vastbeslo ten, „ik smeek u me genadig te zijn en niet met het mijne te spelen." „Waarom wilt u met alle geweld blij ven staan, mijnheer. Het is zo overvelend om staande te praten met een ander die gemakkelijk zit." „Vroeger heeft Ellison daarvan gelust." Claude'i stem was sohor van verdriet. „Ik Ingezonden Mededeeling. Het water waarschuwt u. Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine dik ls en troebel, anet een scherpen geur, zanderig of met bloeddeeltjea, bestaat ar geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt Neem Poeter's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte san een specifiek niermiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gy zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij ze ker op nierzwakte. En dat is ernstig ge noeg: er bestaat gevaar voor bloedver giftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel ven uw lichaam. Stel het niet uit neem Poeter's Rug pijn Nieren Pillen. Verwaar loozing kan ernstige gevolgen met zioh brengen. Pos- ter's Pillen worden ln Holland sinds vele aren gebruikt en zijn alom 'bekend om un goede resultaten. Men kent geen be ter middel tegen nierzwakte, blaas- es urinestoornlsseni, rugpijn, spit, water zuchtige zwellingen, rheumatlek en an dere gevolgen van schadelijke stoffel die bij trage werking der nieren ln bloed achterblijven. Laat Posteris Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houdea Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) by apo thetoen en drogisten ft 1.75 per flacon. wil niet zitten, dank u zeer. Ik moet nu maar eens voelen, hoe het Iemand te moede is, wanneer hij, in de houding staande, onderhanden genomen wordt." Hij streek de hand zenuwachtig door zijn haar. „Zooals u verlangde, heb ik nu een besluit genomen aangaande hetgeen ik moet doen, maar niettemin wil ik graag vernemen, of die vorm van zelfverlooche ning uw goedkeuring wegdraagt en aan uw rechtvaardigheidsgevoel beantwoordt. Is dat het geval?" „Wat mij betreft, heb ik volkomen vrede met den drastischen stap, dien u voorstelt. Vóór Ellison het hoekje omging heeft hl) zijn ont leedkundige experimenten *ten einde gebracht en gemerkt, dat juist was wat hij vol vertrouwen verwacht had een vriendelijk hart, ontdaan van alle eerzucht om voor tyran te spelen en overloopende van echt verlangen om alles goed te ma ken; de uitslag rechtvaardigt wat ik daar even gezegd heb. Zoo'n man zou geen ongewenschte echtgenoot voor mijn zus ter zijn, naar mijn idee." Claude keek hem ongeloovig aan. „Meent u dat werkelijk, na alles wat er tusschen ons is voorgevallen bent u werkelijk van plan, mij een kans te ge ven, om zegevierend mijn doel te be reiken?" (Wordt vervolgd.) heldersche courant ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helfanohe Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. ld. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad reap. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.95, f 1.26, f 1.26, f 1.86 Loaae nummer» der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Iogez. meded. (kolombreedte al» redaction. teketjdubbei tarief. Kleine adyert. (gevraagd, te koop, te huur)y. 1 t/m 8 regels 40 ct„ elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bnreau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. 4 cl Op- en ondergang van Zon en Maan an tijd van hoogwater (Texel). Lloht op voor auto's en fletseni Zaterdag 24 Maart 0.48 uur. Zondag 25 0.50 Maandag 20 0.51

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1