T SS gMie vemolmt ZONNESCHERMEN en MARQUISEN TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS C. KIESEWETTER, VAN DINSDAG 27 MAART 1928. p» iMpeoteur van bet Lager Onder wijs 1® de Inspectie Helder zal deze week in plaats van Donderdag spreekuur hou den op W oenadag van half 2 tot hall 4. afscheid ds. de kloet. Velen, zeer velen de kerk was tot in alle hoeken gevuld waren opgegaan om nog eenmaal te profiteeren van het bezielend woord van den scheidenden leeruur Ds. o. c. de Kloet, die zou ver trekken naar zijn nieuwe standplaats Veendam. Veel is er, zoo zeide de scheidende pre dikant, hetwelk een mensch moet verge ten, doch veel is er, dat hij niet mag ver geten. Het goede en hartverheffende, dat hij mocht ervaren, dat moet hij niet ver geten en dankbaar gedenken. Het is de Heer, die oordeelt over onze daden en alleen met Hem hebben we re kening te houden. Velen zullen ook niet vergeten wat zij aan den vertrekkenden predikant hebben te danken. Naast vele andere goede din gen is het wel dit, dat hij bij velen heeft ontstoken het geestelijk licht, hetwelk hij heeft weten brandende te houden. De gemeente was diep ontroerd, toen Da. v. d. Veen een treffend woord van dank en tot afscheid aprak. Dat zijn momenten, die de mensch niet vaak doorleeft en veler harten richtten in dat moment woorden van dank aan den diepvoelenden en dleplevenden mensch: Da. de Kloet Wars van alle uiterlijk vertoon had Ds. de Kloet te kennen gegeven geen cadeaux te zullen aanvaarden. Een paar foto's der beide kerken werden hem echter in U.S.O. door kerkvoogdij en kerkeraad aangebo den als een herinnering aan de beide ge bouwen, waar hij zoo menigmaal het evan geliewoord heeft mogen verkondigen. de schrijfwijze van den naam der gemeente. Ter voorkoming van misverstand ver zoekt men ons er de aandacht op te willen vestigen, dat weliswaar door den ge meenteraad de schrijfwijze van den naam onzer gemeente wederom is vastgesteld op „Den Helder", maar dat dit raads besluit nog de goedkeuring der regeering behoeft. Zoolang deze niet is verkregen, moet dus nog „Helder" worden geschre ven. inenting. In aansluiting op de advertentie in het nummer van Zaterdag verwijzen wij thans naar de in dit nummer opgenomen publi catie van B. en W. betreffende de koste- looze Inenting en herinenting. Om tot la gere scholen en andere inrichtingen van onderwijs te worden toegelaten is voor- loorx,'T de verplichte Inenting niet nood zakelijk. muziekschool de toonkunst" In ons verslag betreffende de uitvoe ring der zangklassen van den heer de Hoogh is vermeld, dat de „Berceuse de Jocelyn" werd voorgedragen door de da mes Heeroma, de Groot en Noljora, waarbij laatstgenoemde wegens haar etem geprezen werd. Dit is evenwel on juist, de zangeres, waarop deze woorden sloegen, was mejuffrouw Heeroma. Mevr. Noljora'had de vioolpartij bij dit nummer. a.g.o.-lezing. Wij herinneren nogmaals aan de mooie lezing, die de heer Drijver uit Santpoort hier as. Dinsdag, 8 April, zal komen ge ven over het vogelleven in ons land. De heer Drijver heeft reeds op vele plaatsen van ons land dergelijke lezingen gehou den, wij hebben reeds medegedeeld, dat daarbij een menigte lantaarnplaatjes ver toond worden, welke vervaardigd zijn naar teekeningen van den Engelschen teekenaar Burdett. Jongens en meisjes, die de lezing graag zouden willen bijwonen, moeten niet denken, dat zij voor hun kwartje een min der mooie plaats zullen hebben dan de groote menschen voor hun 60 cent. Neen hoor, jelui krijgt een prachtplaats, waar Ja alles goed kunt zien en hooren. Als je maar koest bent, want lawaaimakers, dat weet je, smijten we d'r uit, O, zool gemengde zangvereeniging „morgenrood". Dir.: F. van der Medju Men schrijft ons: Zaterdag 24 Maart gaf bovengenoemde vereeniging onder leiding van haar direc ter haar laatste concert in dit «luitend voor dbnateurs en genood igden. Tochi was de „Casino"-zaal zeer goed bezet een dWettó kleinereoookje»opende „Morgenrood" den avond. Al dadelp trol ons de goede samenzang, een gevolg ook genroodT beschikt tegenover de dames stemmen over een voldoend aantal heeren- "SJES» Mkoor* bat mooi» .Zojwjp- garïr van J®c. Bonset, een zeer mtoetp Sm«. w«rv«n 4a vak eoed werden overwonnen. Droomenld en St begonnen eindigt dit koorwerk met een lube*enld slot ate de zon rijst en alles SMS?èb «K Me' *:oed em voor dracht werdi het door het koor gezongen. Een. Kindtelken ia ons gbeboren" van JuTius Röntgent een solo voor de tenorpartij met tege'eidlng 1® oud-Holten-'sch van dte ande-e stemmen,, werd beschaafd gezongen. 't Volgende nummer „Ons lied van dte Zm" van P- Harte», boorden wtjj al eena eerder, t Ging ook nu weer met vuur: de tekst wordt volkomen1 begrepen. Als slotnummer wend gegeven een spreek woordenpotpourri. In dit zangnummer zijn tal van spreekwoorden! verwerkt. Het ge weldig applaus, dat dit niuimmer oogstte, werd; beloond, Het werd1 nog eens gezongen. Voor afwisseling dier zangnummers zoTg- de het 'trio: Mej. C. Doli, plano, Mej. M. v. Meeren,, cello, en) de heer A. v. Meerten, viool. Het trio gaf een viertal1 nummers: „An oM fasfhiioned song" van Bryant, „Lar ghetto" van, Mozart, „Air" van Matiheson en »La Bohémienne" van Balde. Al dadeHip; kregen we dén imdTuh, dat het trio meermalen samenspeelt. Spoedig was het goed op dreef en heeft een heer lijke, 'genotvolle afwisseling giebodten. Het trio toonde zijn instrument meester te zijn. Aan de diames werden bloemen aangeboden. Na de pauze kregen we een operette in 2 bedrijven „Inkwartiering". 'De rollen der hoofdpersonen werden uitstekend vertolkt. We zagen heel) aardige toon ©eitjes met boe ren en boerinnen, die vroolljk bruiloft zul len vieren, en klinken en. drinken op het welrijn van het paar, dat in ondertrouw is. Een aardige boerendans.tot plotseling wordt meegedeeld!, dat de oorlog is uitge broken en iedter, ook, die bruidegom, onder de wapenen moet komeni Elsje blijft zes jaren de bruid1. We zagen alleen het eerste bedrijf, het werd al laat. Het zal' zeker wel over 12 uur zijn geworden, voor het doek voor t laatst viel. Bal na. Het is voor „Morgenrood" een welge slaagde avond geweest VOORDRACHTAVOND JAN MUSCH, ■Uit den aard' van hun 'beroep, rijm tooneel spelers hij uitstek aangewezen) voor de declamatie. Hiermede is volstrekt niet ge zegd, dat ieder tooneeüs/peler ook een goed declamator is. Vooral- de declamatie van verzen vereischt een zeer bixonder 'talent Behalve die steun en het gebaar is daar het rhythme, dat de bizondere aandacht ver- eusebt en dat in vele gevallen afhangt van de persoonlijke interpretatie des kunste naars. Jan, Musch, een onzer grootste tooneel- spelers, gaf het Heldersche -publiek vóór zijn vertrek naar Indlië, een voordracht avond, met medewerking van een jeugdige danseres, Mary Smithuysen:. En het pi' bliek, voor zoover het dia© hier is, was -in tamelijk bevredigende aantallen opgekomen om van- dit zeldzaam genot te profiteeren. En een zeldzaam genot wès het. De prachtige stem van Musch is tot alles in staat, zij kam weeneni en lachen, bulderen en fjuis.eren in het zachtste -pianissimo, maar is altijd' duidelijk en gearticuleerd, Musch had! een programma samengesteld van zeer uiteenloo-pende weiken, ults.ui- ten-d verzen van Nederlandsche dichters. Dit waren Huygens, GezeiTe, Jan Prins. Potgieter, Laudv en vooral Adama van S.he tema. Voor den toehoorder s zoo'n programma altijd wel te critiseeren: d'e een wil liever dit, ce ander liever diat missen of rullen en per slot van/ rekening kan geen declamator in dit opzicht voldoen. De kwestie is dus niet of het programma i: geheel naar den- zin was, maar: of het ten gekoore gebrachte voldeed. In het eerste deel van het programm:: was Musch hij de verzen van Huygens er. Jan Prins :.p zij® best. De „Scheerspraet" werd een levend getuigenis van ce stoere kracht ""er 17e eeuwsche Nederlanders, er wij begrijpen, dat de qualdficatie van d gouden eeuwrt ook gold voor de litteratuur. Jan Prins vertegenwoordigt den modernen zeeman: dezelfde frlssche bries waalt, u tegemoet., en, moge- onze tijd dan niet meer van goud zijn, vitaliteit en energie is er nog wei en er zijn inderdaad .„schoone kin ders" gekomen vani hét huwelijk van Hol land met de lerite. Musch; droeg beide verzen voor met een sterke uitbeeTd-ingskrachf, dip zich bij deni kunstgevoel i gen toehoorde- manifesteerde in een' siddering van ont roering. Minder goed tegen1 hem- de beidé verzen van Gezelle. ,,'t Sch rij venkel" kon ons niet boeien, ook lm „t Meerennestje?" kwam on voldoen die GezeHe'-s muziek -tot zijn recht Want elk gedicht van Gezellè is tegelijker tijd! ook een) muziekstukje. Potgieter** geestige „Machteffid" daarentegen zal me nigeen, die in zijn jonge jaren- dezen „stÜJ- veni, d-eftlgen en vervelendten dichtér en schrijver" verwensdht heeft, weer met „Potje" zoo noemden hem, horribiie d'ictu, zijn intimi, verzoend1 hebben. Ook de strophien uit Laudy's paradijsvloek", h'oe weinig aantrekkelijk ze ook zijn Satam, die voorop Ipopt en achter hem- de doodsbeenderen van de menschhetld welk een troosteloos beel'dl werden prachtig voorgedragen. Behalve deze gaf Musch ons een aantal verzen van Ada-ma van Scheltema. Zij- wa ren zeer ongelijk en over 't algemeen niet de beste. Scheltema was een grapjas, en heeft veel aardige, geestige dingen gemaakt. In rijn latere jaren, kort voor zijln dood, neigde hij naar het zwaarmoedig-beapiege- lenide. Maar Scheltema de revolutionair bleef angstvallig weg. Em toch: rijm dit niet zijn allerschoonste verzen? Nochtans: we zagen' het knusse schilderijtje Je Retour des Hürondelles" aam den- wand' hangen-, we hoorden 'de eigenwijze wilgen met hun pruikebos, we zalgen het -paard! van het geluk voorlbJjholl'en. Em overal had Musch rijn aparte stem, zijin persoonlijke uitbeel ding, zijn. bijzondere dictie. OÈen stuk of wat menschen, die niet stil waren), en blijkbaar den avond als een praat- avtomid'je hadden opgevalt, werden fijntjes door hem terechlgezet Mary Smithuysen gaf een' aantal dansen, die zeer ulteenloopend weTden -uitgebeeld. Er waren er bdji, die aam die oppervlakte ble ven en slechts 'n- illtustratietije vormden- van een of ander muziekstuk. Maar de danseres had ook dieper momenten, waarin zij' gehee' tot het wezen' dter muziek doordrong. Hel best waien naar onze meening die uitbeel ding van „een oud kasteel1" op muziek van Moussorgsky, de „foxtrott parodie" (v:m Ravd), „Schaduw" (MadDowei) en' „Een Slaaf" (Obopin). Zij -bereikte h te LeisMkoa rooolie resultaten met haa-r s-oepel armbe- weeg. Som» ook was haar dan» ongeïnspi- Zjji werd), evenals haar begeleider, Hans Brandto Buya, die (Hoor haar naar voren gehaald wend,, hartelijk toegejuicht. Ook voor het door Musch geboden© was het publiek dankbaar. SCHOONMAAKTIJD. Het komt ons gewensoht voor de inge zetenen onder de aandacht te brengen dat gedurende den schoonmaaktijd de aschkarman niet zoo stipt op tijd kan komen, als men dit gewoon is. Dit is een gevolg van het feit, dat in dien schoonmaaktijd veel meer vuil' wordt aangeboden dan anders en hierdoor de wagen eerder vol is en dus ook eerder moet afrijden naar het beltterrein, waar door de tijden van aankomst in de wijk, vanzelfsprekend', worden gewijzigd. Men wordt dus dringend verzocht de aschbakken niet eerder aan te hieden ook wanneer het geen schoonmaaktijd1 is dan wanneer de aschkarman zijn ratel doet hooren. Men verget© niet dat tengevolge van het te vroeg buiten zetten der bakken de inhoud daarvan grootendeels over de straat wordt verspreid door de jeugd, de honden of den wind. Het personeel der Gemeente-Reiniging moet deze extra verontreiniging der straten weer in het reine brengen en dit kost uw geld, Uw medewerking ter voorkoming van dit euvel zal zeer op prijs worden gesteld. Wij verwijzen voorts naar de adverten tie in dit blad TEHUIS VOOR MILITAIREN KANAAL WEG «1—#5. Men schrijft ons: Wellicht herinnert men zich den avond van 28 Jan. 1.L nog, toen door de plaatse lijke Chr. Jong. Vereenigingen een Mu ziek- en Voordrachtavond gegeven werd ten bate van bovengenoemd Tehuis. Deze avond heeft in alle opzichten aan zijn doel beantwoord en reeds direct kon worden medegedeeld dat men nieuwe plannen aan 't beramen was. Deze plannen heb ben nu vasten vorm aangenomen en kun nen we mededeelen dat men bereid vond om op 4 April a.s. voor hen te spreken Drs. Burggraaf van Grand Rapids met een lezing getiteld „Een volkomen Man". We gelooven dat de keuze van den spre. ker een zeer gelukkige is. Deze jonge Amerikaansche dominé, die voor studie eenigen tijd in ons land vertoeft en in dien tijd eenige malen in Helder optrad, bleek een bij alle Chr. groepen gaarne gehoord spreker. Waar het waarschijnlijk de laatste maal is dat Ds. Burggraaf hier zal optreden (begin Juli vertrekt hij weer naar zijn vaderland) zullen velen van deze gelegenheid gebruik maken hem "og eenmaal te hooren. Verder zal deze avond nog worden op geluisterd door zang en vioolmuziek door da dames Rlekwel en van Dalen, terwiil onze jonge organist Feike Aèma enkele orgelnummers, waaronder een eigen com nosit-ie. ten gehoore zal brengen en voor begeleiding zal zorgdragen. Alles bij el kander gelooven wii -M het pen welver zorgde avond zal worden, een avond van nut en genoegen en hopen wfl dat de men werkende Chr. Jong. Vereenigin gen pen sniecesvollen avond zullen heb ben. De entréeprijs van 25 cent- kan hier voor geen bezwaar vormen, temeer niet daar na aftrek der noodzakelijkste onkos ten het geheel© saldo zal worden afgedra gen aan het Bestuur van het Teh. voor Militairen, Kanaalweg 91/95. Allen, in t bijzonder het Chr. publiek van Helder, houdt den avond van 4 April a.s. vrij en bezoekt deze vergadering, die zal worden gehouden in de Gereformeerde Kerk, Spoorstraat. TWEEDE OPVOERING VAN „FILMMANIAKKEN". De Tooneelvereeniglng „Tavenu" heeft besloten een tweede opvoering te geven van het kluchtspel „Filmmaniakken", dat de vorige week onder de leden en do nateurs zoo'n suocea had. Als datum is hiervoor vastgesteld Woensdag 11 April. Bizonderheden omtrent toegangsprijs enz. zlillen per advertentie worden bekend ge maakt. CARTONNAGE- EN KLEIARBEID, enz. Wederom heeft de op dit terrein be kende heer Stevenson een toonstellinkje georganiseerd van het werk der leerlin gen van zijn cursussen in hout-, carton- nage- klei-arbeld, enz. en evenals verle den jaar, ook nu weder in een der lokalen van de Groen van Prinstererschool. Ten toonstellinkje is eigenlijk niet juist meer, want ditmaal is de omvang zoo uitgebreid geworden, dat men bijna den verkleinen den vorm achterwege kan laten en spre ken van een tentoonstelling. Deze ten toonstelling is Woensdag en Donderdag voor belangstellenden te bezichtigen. We vinden er allereerst natuurlijk het werk der leerlingen uit de vier eerste klassen der Gr. van. Pr. school: klei- en lichte cartonarbeid, alsmede papierarbeid (frö- oelwerk, enz.), dat in groote verscheiden heid in het middelste vak is uitgestald. Daaromheen groepeert zich het werk der cursisten, dat vanzelf van iets hooger orde en ingewikkelder structuur is. We zien er heel mooie houtarbeid van twee jongens van 12 jaar, toekomstige Fords vast en zeker, want ze hebben keurige vrachtauto's geconstrueerd geheel van ïout, maar overigens aan alle eisohen voldoende. Voorts is er alleraardigst werk op het gebied van houtarbeid, luci fershangers en -standaards, messen- en vorkenbakjes, borstelhangers, enz. Daar naast ligt het werk van den damescursus, dat ©r ook wezen mag. Deze hebben keu rige electrische lampjes vervaardigd, ver stelbare boekenplankjes, in houtsnij- en z.g. tarso-arbeid, dat is imitatie-inleg. Pre senteerblaadjes. kaarsenstandaards, di verse doozen, kop- en schotelrekje», ko- vlndt men er verder reerf, veratanjdajljk, en dientengevolge I perwerkrekjes, enz. vindt men er verdei koud. geëxposeerd, 't Geeft wel een hoog denk beeld van den ernst en de toewijding waarmede de dames zich aan dit werk gegeven hebben. Er is voorts een oompleet poppenhuis, of liever er zijn er wel twee; het ameuble ment van licht karton, het huls van tri- plexhout vervaardigd. Niets ontbreekt er; de gordijntjes hangen voor de ramen, d© schemerlamp staat gereed. Er is op het gebied van cartonnagewerk een groote verscheidenheid. Ook van klei is er aardig werk, niet al leen het meer eenvoudige, dat de jongste kinderen vervaardigen, maar ook het zui ver artistieke, o.a. een krokodill, zuiver boetseerwerk dus, waarvan het alleen maar jammer is, dat de materie niet duur zaam is en dit werk gedoemd is spoedig te verdwijnen, tenzij men het door lakken en schilderen weet te bewaren. Er is pa pierarbeid, mozaïekwerk, enz., er is zeer mooi werk in pitriet, o.a. een luiermand, een papiermand, blaadjes, fruitmanden enz. Tenslotte is er van carton een ge heel kantoorameublement. Daar den vorigen keer velen moesten worden teleurgesteld, omdat de tentoon stelling slechte een enkelen Woensdag middag open was, heeft de heer Steven son haar thans, in overleg met het be stuur der school, over twee middagen verdeeld, n.1. Woensdagmiddag en -avond van 8 tot 6 en van 7 tot 9, en Donderdag van 4 tot 6 en van 7 tot 9. De toegang is kosteloos. DE HELDERSCHE RADIO-OMROEP. Van enkele radio-luisteraars van j.1. Donderdag is bij den Schout-bij-nacht be richt ingekomen betreffende de ontvangst Een oud-sergeant-seiner schrijft o.a.: „Ongelooflijk zooals U nog aotief die nende de juiste snaar heeft weten te treffen.... Uwe mededeeling van een sj. specifieken marine-avond wordt door de oud-marinemannen met belangstelling te- gemoetgezien." Een luisteraar uit ter Apel schrijft: „Ik hoop van ganscher harte, dat ons volk voortaan ook de ma rine zal waardeeren en behulpzaam zijn, meer nog dan tot dusver geschiedt." Een derde briefschrijver was 25 jaar geleden matroos 2e klasse op Hr. Ma. ,3ellona", waar de heer Quant toen als officier dien de. Hij is in 1907 gepasporteerd, is later conducteur bij de gemeentetram geworden in Amsterdam en heeft daarvan een pen sioen van 1 28.— Thans heeft hij een be trekking als conciërge met een salaris van 55.— in de week en vrij wonen, vuur en licht, zoodat, aldus schrijft hij, „de han digheid bij de Marine geleerd, mij uitste kend van pas komt en dat ik nu op 49- jarigen leeftijd 83.in de week ver dien." De schrijver eindigt met deze woor den: „Leve de marine, want die maakt mannen, die in hun verdere leven paraat staan voor all's wat er voor den boeg komt en de particuliere directeuren heb ben er dan ook mannen aan, waar ze van opaan kunnèn". Wij ontvingen voorts nog berichten van goede overkomst uit den Haag, Am sterdam en Haarlem. DE VL. 201 OP DE HARSSENS GELOOPEN. Bij het binnenkomen van de haven is bij het uitwijken voor de juist vertrek kende Texelsche boot de Vlaardingcr stoombeuger VI. 201 op het fort Harssens geloopen. Door de sleepboot „Assistent" werd het schip vlot gesleept. GEMEENTERAAD. Verkoop en erfpacht van grond. B. en W. stellen voor: Ten behoeve van den bouw van twee woningen in erfpacht te geven aan G. Groot te Helder een terrein aan den Sin gel, groot ongeveer 823 M.' tegen een ca non van 60 cent per M.' Te verkoopen aan den 8ingel gelegen terreinen: a. ongeveer 121 M.' tegen den prijs van 8.per M.' aan H. van der Roost te Helder voor den bouw van één woning; b. ongeveer 121 M.' tegen den prijs van 8.— per M.' aan J. Zuidweg te Amsterdam voor den bouw van één woning. In hun toelichting merken B. en W. op, dat deze vier woningen als bouwplan een geheel vormen, welk bouwplan door die Adviescommissie van Bouwontwerpen en Uitbreidingsplans in Noord-Holland', ge- vestigd te Amsterdam, is goedgekeurd. Opcenten hoofdsom Rijksinkomsten- belasting. Door de onlangs tot aftand gekomen wet tot verlaging van het tarief der Rijks- inkomstenbelasting met pl.m. 20 is het noodig, ten einde de bij die gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1928 ge raamde opbrengst uit dezen hoofde le kunnen bereiken, de verordening tot het heffen van opcenten op de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting zoodanig te wij zigen, dat in plaats van 100 opcenten 125 opcenten worden geheven. De®e wijziging dient zóó tijdig te geschieden, dat daarop vóór 1 Mei a.s. de Koninklijke goedkeu ring kan worden gevraagd. B. en W. stellen een besluit in dien geest voor aan den Raad. Autobus-verbinding Jullanadorp Helder, v.v. Het in de raadsvergadering van 8 No vember 1927 in handen van B. en W. om prae-advies gesteld adres van een aantal inwoners van Koegras en Huisduinen waarbij verzocht wordt van gemeente wege een subsidie te verleenen aan C. Vader, exploitant van den autobusdienst Julianadorp—Huisduinen—Helder, v.v. Is door hen gezonden aan de Eoonomlsche Commissie om bericht en raad. Zooals uit het advies der Commissie blijkt, acht zij een dagelijksohen dienst Julianadorp—Helder van belang, maar tot de verwezenlijking daarvan kan rij niet adviseeren, omdat tengevolge daar van zeer waarschijnlijk belangrijke offer* Ingezonden Mededeeling. HET ADRES VOOR VRAAGT PRIJSOPGAAF 174 KANAALWEG 160. T.I. 2U. van de gemeente-ka* zouden worden ge vorderd. Een dienst van driemaal per week, zooals de ondernemer zich voorstelt te exploiteeren, acht de Commissie nir* van en dergelijk belang, dan dat de gemeente daarvoor eien subsidie zou moeten ver leenen. De Commissie geeft in overweging om ten aanzien van het verzoek om subsidie een afwachtende houding aan te nemen, omdat eerst wanneer de autobusdienst HelderAlkmaar v.v. in werking zal zijn getreden, tengevolge waarvan een groot deel der bewoners van Koegras in de ge legenheid zal zijn om op een niet al te lastige wijze de stad te bereiken, vol doende kan worden beoordeeld of al dan niet op het verzoek van adressanten moet worden ingegaan. Intusschen is de autobusdtenst Helder Alkmaar v.v. sinds eenige weken In exploitatie; B. en W. achten dit tijdvak echter veel te kort om reeds thans mb oordeel te vormen over het verzoek van adressanten. Op grond van het bovenstaande geven B. en W. derhalve in overweging de af doening van het adres voorloop!» aan U houden. Specialisten-hulp burger-afd. Mar. Hospitaal. B. en W. schrijven aan den Raad1: Volgens art. 4 van de overeenkomst nopens het behandelen en verplegen van ingezetenen der gemeente Helder in het Marine-hospitaal, worden de burgerpa tiënten, die voor eigen rekening worden verpleegd, behandeld door den genees heer hunner keuze, met dien verstande, uat, wanneer specialistische hulp ge wensoht wordt, deze alleen mag worden verleend door de specialisten aan het uospitaal verbonden. Van het zooeven genoemde voorbehoud kan worden afge weken, wanneer zulks in gemeenschap pelijk overleg tusschen den betrokken aospitaalspecialist en den patiënt of zijn familieleden gewenscht wordt. In alle ge vallen, waai-voor geen specialist aan hot Jriospiiaal verbonden is, kan de hulp van burgerspecialisten worden ingeroepen. Dit wordt zoodanig geïnterpreteerd, dat de exclusieve strekking voorloopig buiten toepassing wordt gelaten door aan klasse- patiënten te vergunnen zich door een uartioulieren specialist te doen behande len, zoola er te Helder geen ander ziekenhui*; js. De Chef van den Geneeskundigen Dienst der Zeemacht doet ons thans het voorstel, de overeenkomst op dit punt zoodanig te wijzigen, dat het aan partieu- li.re patiënten steeds vrij aal staan om zich door een particulieren specialist te laten behandelen. De bedoeling van het voorstel is deze, dat de behandeling der patiënten in het Hospitaal zoo goed mo gelijk zal kunnen zijn, ook wanneer hier ten ander ziekenhuis zal zijn geopend. Dit buitengewoon tegemoetkomend voorstel behoort o.i. te worden aanvaard en wij stellen u dan ook voor, aan de be doelde wijziging uw goedkeuring te hechten. Feettpark. B. en W. schrijven aan dan Raad': Bij schrijven van 11 Februari 1928 ver zoekt de Eerste Nederlandsche Bond van Oud-Onderofficieren van Land- an Zee macht en Koloniën, die zich tan doel "telt zooveel in zijn vermogen ligt de stoffe lijke belangen der leden en van hun we duwen en weezen te behartigen, aan uwen voorzitter om te bevorderen, dat aan den Bond toestemming zal worden verleend om gedurende een nader te be palen tijdvak van 1928 in deze gemeente oen feestpark te mogen exploiteeren. Wij berichtten daarop, dat wij in begin sel er geen bezwaar tegen hebban, dat het door dan Bond bedoelde feestpark in deze gemeente zal worden geëxploiteerd, mits dit niet zal geschieden vóór da Hel- dersche kermis. In verband niet ons bovenbedoeld be richt, bezocht dezer dagen een vertegen woordiger van den Bond onze gemeente^ om uit te zien naar een voor dat feest park geschikt terrein. Zijn oog vlei daar bij op het voormalige korfbal terrein, ge legen aan den Singel, tusschen de Laan en de Breestraat, welk terrein evenwel thans aan D. J. Heijkoop alhier verhuurd is, die zich echter desgevraagd bereid heeft verklaard om tegen een schadeloos stelling van 15.— gedurende den tijd, dien het feestpark het terrein in beslag neemt, daarvan afstand te doen. In een later schrijven verzoekt de Bond om hem het terrein gratis af te staan en om de vermakelijkheidsbelasting, ver schuldigd voor de inrichtingen van het park, met 60 te verminderen. Wij meenen U met het oog op het in derdaad goode doel, dat de Bond na streeft, in overweging te mogen geven om hem toestemming te verleenen om ge durende een nader te bepalen tijdvak ln 1928, dat zeer vermoedelijk zal vallen in het einde van Augustus of ln het begin van September, op het voormalige korf- balterrrin aan den Singel een feestpark in te richten en in exploitatie te brengen, onder beding, dat de Bond aan de ge meente zal vergoeden de door deze aan D. J. Heijkoop te bepalen schadeloosstel ling ad li.— an overigens onder voor-

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5