DE HOOGHARTIGE DOMS. KANNEWASSER STOOMERIJ en VERVERIJ van S. KROM NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA S'tfsrrs IS ALTIJD GOEDKOOPER WINKEL: KEIZERSTRAAT 31, TELEFOON 473. Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6476 ZATERDAG 31 MAART 1928 66ste JAARGANG *N Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 "Wintertij d. Haan Zon Hoogwater op: ond: v.m.:n.m.: 6.88 6.82 6.26 6.67 7.24 8.06 8.89 9.09 9.87 7.46 8.28 8.66 9.28 9.61 Ingezonden Mededeellng. 6.24 6.42 10.0610.20 Zaterdag Zondag Maandag 80 Maart 1 April 7.00 uur 7.02 7.08 WEEKOVERZICHT. Binnenland. De zomertijd In de landen om ons heen wordt de zomertijd den 16en April Ingevoerd en nu de dagen alweer aanmerkelijk langer wor den, beginnen wij ook uit te zien naar de door velen zoo begeerde „uur"-verlenging van den dag, die ons direct in het mid den van den zomer brengt. Waarom in ons land de datum van ingang pas ge steld ia op 15 Mei, is ons niet recht dui delijk, alleen reeds met het oog op de in ternationale treinverbindingen zou het wenschelijk zijn, den zomertijd te doen ingaan op denzelfden datum, die door Bel- £18 Frankrijk en Engeland is bepaald, innenkort zullen we vernemen waarom da minister daar nog niet toe besloten is, daar een van de Kamerleden de vraag aan Z.Exc. gesteld heeft, waarom ook by ons de zomertyd niet op den 15en April in gaat. Voor één groep van menschen is het ongetwyfeld bezwaariyk, die tijdsverande ring, en dat ia voor de boeren, voor wie het nu eenmaal onmogeiyk is om de werk zaamheden in hun bedryf een uur te ver vroegen of te verlaten. De meesten van hen houden er dan ook geen rekening mee en bekommeren zich niet om die stadsf ratsen. Iets, dat voor de boeren van meer betee- kenis ia en dat voor hen een groote scha depost kan worden is het mond en klauwzeer- gevaar, dat weer dreigt en dat in zoo erge mate schynt te heersohen, dat de Spaan- sche regeering het noodzakeUjk vond om haar grenzen voor den invoer van vee uit Holland te sluiten. Ieder jaar weer dreigt voor de boeren het zwarte spook van de mond- en klauwzeer, de ziekte, die heele veestapela heeft aangetast en van onbe rekenbare schade voor den betrokken boer is, daar het de dieren in erge mate verzwakt en velen voor de melkproductie ongeschikt worden. Tot op heden schynt de ziekte in onze omgeving niet van ern- ■tigen aard te zyn, doch In een week tyds kan hierin soms veel veranderen. Hopen we voor onze boeren dat hun beesten ge vrijwaard bltjven. FEUILLETON. doof H. BEACH-WEBB. M„Dat hebben jelui allebei mij nu al ver- zekerd. Eeriyk gezegd, Claude, snap ik nu goed hot heuglijke feit dat Ellison niet dood is. Het doet my genoegen dat hy het niet is maar waarom wordt er zooveel ophef 'van gemaakt, om my dit te ver- ,eSït ik myn woord erop gegeven heb, dat ik het je vandaag «al vertellen. De waarheldi is dat Roger ElLlson 4a "mnrf hli leven Ik kan zelf wel tot die ïnSÏÏ. Lnen» Kh"OTde u" vi^ ÉlTu mlj een manier aan de on duhMflk uit wwen strak op Barton'» fjezicht V?Max Behoor aan rijn amoek- De Indonesische studenten die wegens opruiing tot een flinke gevan genisstraf waren veroordeeld, zyn de vo rige week vrijgesproken, omdat de bewy- zen, tegen hen ingebraoht, niet van wet tigen en overtuigenden aard waren. Wy kunnen ons natuuriyk niet anders dan verheugen in deze vrijspraak, wanneer de studenten waariyk onschuldig zyn. Maar toch heeft deze heele geschiedenis ons ge leerd voorzichtig en waakzaam te zijn, waar het communistisch gewroet in bin- nenlandsche aangelegenheden betreft en communistische propaganda onder anal- phabeten als de zwartjes in de tropen, die licht ontvankeiyk zyn voor schyn-achoone idealen en by wien het vermogen om de theorie van de praktyk te onderschelden, meestal ontbreekt Waakzaamheid is geboden èn voor Ne derland èn voor Indië, want 't is waariyk niet alleen Nederland dat van Indi6 pro fiteert, maar eveneens Indie, dat onnoe- meiyke voordeelen heeft van het Neder- landsche bestuur. Men leze in verband biermoe nog maar eens de artikelen, die wy in vorigs overzichten hieraan wyd- den. Buitenland. De voorbereidende ontwapenings conferentie is Zaterdagavond gesloten en veel nieuws valt er over die laatste twee dagen van de week niet meer te vertellen. In zyn slui tingsrede heeft Jhr. Loudon verschillen de complimentjes uitgedeeld (dat behoort er nu eenmaal zoo by) en heeft hy ook nog even stilgestaan bij de Russische ont wapeningsvoorstellen. Volgens do mee ning van verscheidene gedelegeerden heeft Jhr Loudon do Russen netjes behan deld en heeft hy zeer gematigd gesproken over de Russische voorstellen. Evenwel, de Russen waren er niet over te spreken en hebben ©en protest togen de sluitings rede van den voorzitter ingediend, dat zy aan zyn persooniyk adres in Parijs hebben gericht. Natuuriyk loopt dit pro test wel met een sisser af en zal het èn door Jhr. Loudon èn door den raad van den Volkenbond wel voor kennisgeving worden aangenomen. De Engelschen schynen het serieus met de ontwapening te meenen, zy hebben althans voorstellen ingediend aan de Ver. Staten, Japan, Frankrijk en Italië, die volgens den Britschen draadloozen dienst een flinke stap in de richting van maritieme ontwapening wordt genoemd. Het zyn de voorstellen, die Fingeland het vorige jaar reeds In diende op de maritieme driemogendheden- heden-oonferentie, en nieuw zyn ze dus niet Engeland stelt voor om voortaan de maximum grootte van de slagschepen te verlagen, het kaliber der zwaarste kanon nen van deze schepen te beperken en de levensduur der slagschepen langer te •tellen. De schepen zouden inplaata van geUjk thans, ten hoogste 85.000 ton, slechts om en by de 80.000 ton mogen meten en ze zouden inplaata van 20 jaren 26 jaren in dienst moeten worden gehouden. „Dat dit by deze zoo vele millloenen kostende schepen een belangrijke bespa ring zou geven, is te begrijpen" zegt het HbL „Maar overigens is het toch wel een zeer schamele bewapeningsbe perking. En bovendien is hei bezuini gingsvoordeel toch zeer problematiek, zoo lang de zeemogendheden voor de rest vol komen vrij blijven en het op de slag schepen bezuinigde eenvoudig kunnen gebruiken voor andere bewapening. Met groote geestdrift is het Brltsche denkbeeld by ae andere zeemogendheden niet ontvangen. Hier beredeneert men, dat dit uita'uUend op 4e slagschepen be trekking hebbende voorstel slechts zou neerkomen op een wyzlging in de be staande verhoudingen ten gunste van Engeland, dat immers over de grootste oorlogsschepen beschikt en dus bij ver lenging van den levensduur deze langer In dienst zou kunnen houden, terwyi de andere mogendheden dan slechts kleinere schepen zouden kunnen bouwen. Kleinere dan altijd betrekkeiyk genomen, want men zou zich immers nog schepen van ongeveer 80.000 ton kunnen aanschaffen mits men slechts rekening zou houden met de vastgestelde gelalverhoudingen." Het fascisme en het Vatlkaan. In een allocutie (een latynsche toe spraak van den paus tot de vergaderde kardinalen) heeft de paus gesproken over den huldigen staatsvorm in Italië en rijn bezorgdheid er over uitgedrukt dat de geestelijke opvoeding van de jeugd met de liahameiyke gaandeweg aan de kerk ontrokken wordt en door den staat wordt gemonopoliseerd. De leiding der katho lieke vereenlgingen en corporaties komt in Italië o.m. buiten het gezag der bls- sohoppen en zoo krijgt het fascisme een voeding en volledige voorbereiding van de Italiaansche jongelingschap, welke de fascistische revolutie als een kardinale en onbetwistbare taak van den staat be schouwt Wanneer we deze twee uitlatingen met elkaar vergeiyken is het duideiyk dat Mussolinl den paus te verstaan geeft, dat het fascisme de opvoeding der jeugd, de liohameiyke en ook de geesteiyke als een zaak van staatszorg en staatsplioht be schouwt. „Zoo neemt de vyandeiykheid riender- oogen toe en voorziet men de mogeUjk- held van een openiyk conflict tusschen Kerk en Staat in Italië" schrijft de N. Rott. Ort Vermelden we tenslotte nog dat een drietal Duitschers weer een Oceaanvlncht zyn gaan maken Zy zyn nog wel niet verder gekomen dan Ierland, doch zoo dra het weer gunstig ls hopen zy den tocht over den Oceaan te ondernemen. Zal het met gunstig gevolg zyn of zal ook deze roekelooze onderneming den dood van de drie vliegers beteekenen? Veel hoop hebben we niet op een goeden af loop, en ook de yerzekeringsmaatschap- pyen hebben niet veel vertrouwen in de ondernoming; er waa er niet een die ge neigd was het vliegtuig en het drietal avonturiers te verzekeren. Dat wordt al te riskant geacht, en de kans op een be houden overkomst is dan ook wel zeer gering als men in oogensohouw neemt, dot nog geen enkele tocht, die van Europa uit ondernomen werd, slaagde. ENGELAND. steeds grootere greep en macht op de Ita liaansche jeugd. De paus had dit gaarne anders gezien, doch Mussolinl denkt er niet aan ooncessies aan de kerk te doen en in een kabinetsraad heeft hy gezegd, gewagende van de groote fascistische be weging op Zondag j.1., dat dit niet enkel een plechtigheid was geweest, maar „een zeer belangrijke factor in 't stelsel van op- Ingezonden Mededeellng. Speciaal Ingerloht voor het Stoomen en Verven van alle soorten gordijnen. Claude's gezicht werd vuurrood by die nu zoozeer gehate woorden, maar hy knikte en daarna zegevierde de eeriyk- heid van zyn voornemen. Zooals Max gewild had, wezen die woorden heim een weg, om met het gevreesde nieuws voor den dag te komen. „Ik heb het als zoodanig bedoeld, Elli son," reide hy kortaf, „maar waarom zou ik eigeniyk langer den lafaard uithan gen?" „Er ls stellig vandaag iets niet pluis wilt u dan dat ik u help? Moet ik dat mu mb stellig bevel beschouwen?" Hg Jx. és laatste WO—ie» kul bedaaal met jou, Claude," zelde Gwen, „Weet je wel dat je Max daarnet Ellison genoemd hebt?" Barton schudde de besluiteloosheid van zioh af die hem weerhouden had te spre ken en, terwyi hy zyn neergeslagen oogen ophief, zag hy haar onvervaard aan. „Ik heb mU niet vergist. Gwen Roger Ellison en Maxwell Leighton zyn inder daad een en dezelfde persoon." By instinct sloeg Max zyn arm om het meisje, terwyi hy en Claude verdrietig toezagen, hoe de mooie kleur uit haar ge zicht verdween. Een lange minuut stond zy daar verplet zwygend; daarna maakte zij zich los uit de armen van haar broer en richtte het woord tot haar verloofde. „Wees zoo goed, die woorden te verkla ren, Claude." „De woorden verklaren zichzelf, Gwen. Drie jaar lang is jouw broer by my in dienst geweest als Roger Ellison myn knecht." Met een verontwaardigd gebaar van verstooting kwam rij dichter naar hem toe. „Koe dus* je bos Iets eakaaleiyks •eg gen?" Haar stem was maar een fluiste ring, maar in haar trotsche verbolgenheid deed' zJJ de twee mannen trillen. „Sir Maxwell Leighton Jouw bediende, Claude Barton?" „Je hebt een verkeerden Indruk, Gwen," kwam Max tusschenbeide. „Ellison is mynheer Barton's bediende geweest. Vandaag is het de eerste maal dat hy en Leighton elkaar ooit ontmoet hebben". Hy glimlachte tegen Claude, maar deze was te kapot en ellendig om zelfs te pro- beeren de hulp te erkennen, die hy kreeg. „Mynheer Barton en ik wenschen aan dit incident een einde te maken, lieve kind; het heeft voor zyn doel gediend en nie mand zal er by gebaat zyn, door eraan te biyven denken." „Het ls heel natuuriyk, dat mynheer Barton aan zulk een zaak einde wenscht te maken," hernam zy scherp. Daarna vervolgde zy „Max, zeg my eens, het is toch niet waar. Beste jongen, zeg tooh dat het niet zoo is. jy, met jouw trots en on- afhankeiykheidsgevoel, de ïyfknecht van een ander. Zoo iets is niet denkbaar. Beste jongen, ik voel mij voor jou tot in bet stof vernederd." „Dwaas kind, kyk niet zoo wanhopig. De nood heeft Max een tydlang morsdood gemaakt en aan Roger het aanzijn gege ven, die erop uit was haar van dienst te zyn, die de dierbare dooden hadden lief gehad. Jy moest in werkeiykheid myn heer Barton dankbaar zyn, want hy is de eenige geweest van allen tot wie ik my gewend heb, die bereid was, my het geld voor te schieten, dat my in staat stelde aan Martln's elsch te voldoen." JÊm riehself daarvoor sekadeloos ge- HET VROUWENKIESRECHT. De tweede lezing van het wets ontwerp. De minister van Buitenlandscbe Zaken stelde Donderdagmiddag de tweede lezing voor van het wetsontwerp, waarby aan dé vrouwen op denzelfden voet het kiesrecht wordt verleend als aan de mannen (ni op 21-jarlgen leeftijd). waren, behaalden daarbij de overwinning. Een der communisten werd vrij ernstig gewond. De vioe-presLdent Baseer probeerde ve> geefa de orde te herstellen, maar zag ein- defljjk het vruehtélooze van zijn pogen ia en verliet zijn zetel. Het tuimult duurde echter onveróünderd voort Nadat hy tien minuten later in de zaal was teruggekeerd en in een moment van stilte verklaard had, dat de communisti sche afgevaardigde Jadasch de schuldige waa, hieven de communisten opnieuw een oorverdoovenld geschreeuw aan, en an dermaal was Esser genoodzaakt de zitting te schorsen door zyn zetel te verlaten. FRANKRIJK. KERK EN ACTION FRANQAISB. Kardinaal Dubols, de aartsbisschop van Parijs, heeft aan de geesteiykheld van zyn diocees mededeellng gedaan van een door de kardinalen en andere aartsbis schoppen in Frankrijk onderteekenden hrlef, die ook door den Paus ia goedge keurd, betreffende de houding, die er be hoort te worden aangenomen tegenover de leden van de organisatie der Aotion Frangalse. Aan de geeateiykheld wordt daarin medegedeeld, dat zy vriendeiyk maar flink allen, die willen gaan trou wen de ernstige kanonleke beswarea moeten kenbaar maken, die er tegen eile hangers van de A. F. bestaan. Ten«y zulk een aanhanger schrifteiyk de dwalingen zyner wegen erkent en voor de toekomst alle oontact met de party ook het lezen van het blad A. F. afzweert, kan er by huweUjk geen religieuze ceremonie plaats hebben. Ook het begraven worden in ge- wijden grond moet aan de aanhangers der A. F. worden ontzegd, tenzy daartoe een byzondere vergunning wordt ver leend. Ook de sacramenten betreffende doop, bevestiging en communie moeten worden geweigerd aan hen, die weigeren zich te onderwerpen aan de pauseiyke besluiten betreffende de Action Fran- palse. DUITSCHLAND. EEN VECHTPARTIJ IN DEN RIJKSDAG. Tusschen socialisten en commu nisten. By de behandeling in derde lezing der begiooting van Justitie is het Donderdag in den rijksdag tot een ontzaglijk tumult gekomen. De amnestiequaestie, die in de commis sie sohipbreuk hèeft geleden, werd door de Völklschen, de Duitsch-nationa 1 en en de communisten weer hartstochtelijk ver dedigd. Toen nu de alg. Landsberg (so ciaal-democraat) hierop antwoordde, be gonnen de communisten hem uit te jou wen. Een communist vloog een der soci aal-democratische afgevaardigden in do haren en in een ommezien ontwikkelde zich eeir algemeen© veobtparty tusschen de beide „broederi'-groepen. De sociaal democraten, die verre in de meerderheid Ingezonden Mededeellng. Versterk oir nieren! Werp dat lustelooss, afgematte geroet ran u, en herwin uw gezondheid ptt energie door uw nieren te helpen om de schadeiyke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tot een lustt Die pijn la de lendenen, die urinestoornissen, dat vermoeid, ze nuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wyten rij» aan nierawakte, en deze ken overwonnen worden. Piekeren helpt u niet. Word flink «n ©zond door het gebruik ven Foeter! gebr ugpijn Nieren Pillen. De tijd beween dat dit specifieke niergeneesmiddet aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die rij noodig hebben en deze o> ganen byriaat om het bloed volkome» n» terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de vtnwakl» nieren te geven, kunnen Fosteris Pillen kwellende nlerversohynselen els rfceuma- tlek, ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaasontsteking verlichten en «y* komen. Duizenden in Holland danken bug tegenwoordige goede gezondheid aan de genezende eigenschappen van dit nier- middel. Begin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke FWiondhri3! kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (la glasverpakklug gaet etiket let hier vooral op) by apo rieën en drogisten 1.76 per flaooa. steld heeft, door een man, die in allea torenhoog boven hem verheven was, te laten fungeeren als zyn knecht." „Jouw genegenheid voor my maakt Je bevooroordeeld, kindje." „In myn binnenste, Sir Maxwell, heb ik altijd myn minderheid tegenover u er kend," zeide Claude met eenvoudige waar digheid. „Verliefde mannen zyn het altyd eens met hun meisjes, mynheer, maar ik ver wed er vyt pond om dat u, zoodra u ge trouwd bent, niet zoo gehoorzaam zult zyn." „Mynheer Barton zal het voorrecht niet krijgen om gehoorzaam of Iets anders te zyn, want wij zullen niet trouwen." Gwen trok haar verlovingsring van haar vinger en reikte dien aan Olaude toe. „Ellison's zuster wil natuuriyk niets meer te doen hebben met zyn meester. Wees zoo goed uw eigendom terug te nemen; ik heb er niets meer aan uw eigen verstand moet u zeggen, dat wy voortaan niets meer met elkaar te maken kunnen hebben." „Ik weet dat jy je nu vreeselijk veront waardigd en gekwetst moet voelen, lief ste," zeide Claude boetvaardig, „maar wil je my niet. Het meisje keek koel naar rijn zielige gezicht. „Te denken dat jy de man was met wien ik, in myn onwetendheid, wilde trouwen die verantwoordeiyk is voor die grijze haren en treurige oogen. Ik had vermoed dat er iets droevigs achter sohool, maar had toen nog geen besef van heel de zee van ellende." „Je moet de verentwoordeiykheid op de eehoudere leggem waar sfl thuis hoort," geel thriu zeide Max met vaste stem. „De was vrij om te handelen zooals lk wilde en heb uit eigen verkiezing een ondergeschikte be trekking aangenomen by den man die my financieel hielp, daarom ben ik alleen aansprakeiyk. Ik zeg je nog eens, dat Claude B. een slecht gehumeurd perso nage is, maar soms was hij werkeiyk aller innemendst en in een van zyn aardigste opwellingen heeft hy my gezegd, dat hij wou dat ik zyn broer was. Geen van ons beiden wist toen iets van de toekomst af, kindje, maar ik verzeker je, dat het mi] ontzagiyk veel pleizier zou doen, het recht te hebben om dezen beminneiyken jongen vriend van jou myn broer te noemen." „Dan zal hij een andere zuster voor Jou moeten vinden, om mee te trouwen. Dat is nu de eenige manier, om zulk een familieband tusschen Jelui tweeën te doen ontstaan. De tegenwoordige toestand Js onhoudbaar voor jou, of voor my als jouw zuster en ik weiger er verder over te praten." „Dus is dit mijn definitief oongé, Gwen?" vroeg Claude. „Ja, mynheer Barton." „Maar ik doe daar niet aan mee Olau de". De aarzeling vóór Leighton dezen voor hem ongewonen voornaam uitsprak, trof de twee anderen. Gwen verborg haar gozioht op zyn schouder en snikte bitten, terwyi Claude zyn hand greep en stevig drukte. (Wordt vtrrelgd). HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Hsldartob* Courant 11.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indifi p. aaepoot 12.10, id. p. no&U en overige landen 18.20. Zond&esblad reap. 10.60,10.70,10.70,11.—. Modeblad reep. 10.96,11.26,11.26, 11.86 Loeee nummer# der Courant 4 et.; Ir. p. p. 6 et. Poet-Girorekenlnc No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 et. p. regel (s&lj&rd). Ineen, xueded. (kolombreedte al* redaetlon. tekat) dubbel tarlel. Kleine advert. (gerraagd, te koop, te buur)r. 1 t/m 8 regelo 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adrea: Bureau t. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). «Bewijano. 4 et. Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). 6.86 6.88 6.88 6.86 6.81 6.87 6.28 6.89 6.26 6.40 Licht op voor auto's en fietsen! 2

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1