HELDEISCHECOURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS Sproeten komen vroeg in VAN DINSDAG 17 APRIL 1928 Voor het op 10 en 11 April te Haar- lem gehouden examen voor het diploana Handenarbeid A slaagden mej. R. Praans- ma en de heeren E. H. Bos en C. Kramer Czn., cursisten van den heer J. W. Steven- ■oxt. GEREFORMEERDE VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING. AFDEELING HELDER. Ten vervolge op het in ons nummer van 10 dezer voorkomend bericht omtrent de door bovengenoemde vereeniging te hou den openbare propagandavergadering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling Helder kunnen wij thans mel den, dat deze vergadering zal worden ge houden op Woensdag 18 dezer des avonds te 8 uur in het Chr. Tehuis voor Militai ren, Kanaalweg. Als spreker zal optreden de heer W. C. F. Soheps van 's Gravenhape, propagan dist der vereeniging, met het onderwerp: „Ziende naar achteren en strekkende naar voren". De vergadering zal worden opgeluisterd door zang van de Geref. Zangvereen. „Halleluja", terwijl ter meerdere afwisse ling enkele muzieknummers zullen wor den ten gehoore gebracht. Men zie ook de advertentie ln dit num mer. MARIONETTENTHEATER JACOBA C. v. d. VELDE. De afdeeling Helder van „Volksond r- wjjtf", die zich altijd zoo beijvert voor de kinderen harer leden, had bij de verschil lende door haar georganiseerde bijeenkom sten niet altijd eeni succes te boeken. Strand spelen zijn wel eens mislukt, doordat de weergoden parten speelden, andere openluchtfeesten! hadden ook hieronder te lijden, propaganda- en feestavonden voor de leden zelf werden meer of min de dupe van de booze luim van vrouwe Fortuna, enz. En dat de leden dus Maandagmiddag glunderden bij een overvolle „Casino^-zaai met jongens en meisjes, was te begrijpen. Mocht het buiten al koud en guur en unhei misch zijn, binnen iim „Casino1" beerschte de temperatuur der lenite. De heer Polak had de stoomverwanning wijd opengezet en al de jongens en meisjes kwamen in een aangenaam verwarmde zaai, waar ze vol ver wachting naar het op het tooneel opgestelde poppentheater opzagen, diat straks zijn heerjjkheden zou ontrollen. Hoewel het cus rustig en kalm was wat den kouden Noordenwind betreft, die bul ten woedde, was er een buitengewone animo aanwezig bij1 deze jongeiud om de bloemetjes buiten1 te zetten. Dat er één stiekum want hij durfde niet goed op zijn mondorgeltje blies, zal Ik maar stil zwijgend voorbijgaan; maar dat ergens in de zaal een kluwen jongens aan het pluk haren wa9, dient te worden vermeld. Even zoo, d'at er allerlei experimenten werden verricht met de in de zaal aanwezige voor werpen; zoo waren er een paar, die met groot succes pogingen in het werk stelden hun hoofd' door de stoelleuningen te steken. Een andeT vroeg aan den verslaggever, nadat-ie zijn toegangsbewijs: a. voorzien had van een gat van zeker een vierkanten centimeter, netjes in het midden uitge scheurd, b. het tot een onoogielijke massa in elkaar getrommeld had, of hij die kaai t bewaren moest. Nummer drie speelde voor komiek ten vermake van zijn vriendjes en omzltlende vriendinnetjes; nummer 4 trachtte den verslaggever iets toe te schreeuwen, terwijl nummer 5 wanhopige pogingen deed om te niezen. Minuten duurt het voor er stilte komt als eindelijk het belltje weerklinkt. Maar einde lijk kwam die stilte er, voor zoover Je bij dit soort publiek van stilte spreken kunt. Een bezW&sr van dergelijke voorstellingen is, dat zoo'n poppentheater eigenlijk meer is ingericht op een klein zaaltje met een tóein publiek. Voor „Casino", waar zeker een achthonderd kinderen waren, ging veei van het gehoorde en geziene verloren. De kinderen, dlie vooraan zaten, konden niet over den rand van het tooneel heenzien, en die achteraan zaten, konden niet verstaan, dank zij; d© permanent wave van lawaai, die over de zaal hing. Maar wat doet het er toe: de kleintjes waren onderdak, een heel'en rumoenigen Maandagmiddag van de vacan- tie, en ze hebben in ieder geval zeer ge noten. Er waren op het poppentooneeltio een broertje en zusje met hun ouders, en ae jongen was nog wel eens ongehoorzaam en nam dan zijn zusje mee in de verleiding. Nou, en ze komien in een tooverbosch met kabouters en elfen en belleven daar allerlei avonturen. Hoe het nu allemaal was, kunnen wij niet navertellen, maar 't was reuze. De kinderen hadden verbazend veel schik van de elfjes, die zoo maar kwamen aanzweven, en van het keffende hondje, dat kabouters „rook", alsmede van de eend, die de kinderen over zette. Een eekhoorn, die spreken kon, zagen sommigen voor een haas aan, anderen maak ten er een haam uit, maar de plertteraten determineerden het beestje goed*. Ook de elfenkoningin, die zoo maar uit dien hemel kwam vallen, was geweldig, de vleesch- geworden fantasie. De dame, die dit alles met behulp van een assistente, den) kind'eren1 voorzette, heeft eer van haar weric gehad. Het was zeer beschaafd, opvoedend en boeiend. Zij ver stomd uitstekend de kunst veerschillende stemmen te imiteeren en gemoedsaandoe ningen' weer te geven. De marionetten kon den loopem, de armen bewegen^ zitten, draaien, ene. Bovendien was alles keurig aangekleed'; de poppen alleraardigst gekleem, het decor ook zieer smaakvol. Zoodat alles en alles de kinderen, ook al hebben zij niet alles verstaan en die heele kleintjes mis schien niet begrepen, toch een prettigen middag hadden, een middag, die voor de met de schoonmaakbacil1 besmette moeders een uitkomst is geweest, en die de kas van „Volksonderwijs" misschien! aan wat geld heeft geholpen, al zal er niet veel van over blijven. Maar dat is ook het dtoel niet. Deze kindermidd'ag is voorbereid door een damescomité uit „Volksonderwijs", dat in deze vacantiedagen natuurlijk niet van meester's tussohenkcmst, gebruik kon ma ken om de kaarten aan den man te brengen, mkar er zelf op moest uittrekken. Er waren er bij, die zoo maar een honderd kaarten aan den man of de vrouw brachten. Alle hulde voor zoo'n prestatie! ZANG- EN RECITEERVEREENIGING „HARMONIE". Bovengenoemde zangvereeniging, onder leiding van den heer Brizee, organiseert voor haar leden en donateurs, in plaats van de gebruikelijke programma-avonden met diverse zangnummers, de opvoering van goede operettes, die geheel in optima lorma, in grooten stijl en met zoo vol ledig mogelijk orkest worden uitgevoerd. Dat dit in der. smaak valt, getuigt steeds de groote opkomst. Twee jaar geleden de tijd gaat snel en de uitvoering ligt nog versch in veler geheugen werd de aardige operette »de Mascotta* opge voerd, en ondanks dit feit meende men thans, tot sluiting van het seizoen, eene herhaling hiervan ce kunnen geven. Het was goed gezien, want de groote Casino zaal was, wat men noemt, afgeladen vol, zoo beneden als boven, en de aanwezigen hebben alie met volle teugen en in den meest volstrekten zin des woords, genoten. Uit den aard der zaak waren tal van rollen in andere handen, er zijn nu een maal mutaties in zoo'n groot corps, die dat noodzakelijk maken. Maar ook tal van oude bekenden ontmoette men dezen avond weder. Daar op dergelijke uitvoe ringen vooral ook het spreekwoord van oefening die kunst baart, toepasselijk is, en directeur, regisseur en leden elk voor zich geroutineerde tooneelrotten zijn ge worden in den loop der jaren, verliep de uitvoering vloten geanimeerd. Bovendien geeft leder zich met hart en ziel aan zijn rol van den avond over, hetgeen van niet geringen invloed ls. Wij zouden dan ook kunnen volstaan met in het algemeen dit vlotte spel, de goede en meerendeels zuivere rang te releveeren. Voor een be langrijk deel komt de lof daarvoor mede toe aan de heeren Bruin, den regisseur die achter de schermen den boel regelt, en Brizee, den directeur, wiens domein de lessenaar is vóór het tooneel en die zeer zeker zijn dubbele taak nl. orkest en zang te leiden, niet cadeau krijgt. De costumeering was, naar de dames en heeren algemeen zeiden, mooier nog dan den vorigen keer, we zagen in ieder geval schattige danseresjes, prachten van bruidstoiletten en sierlijke edelmans- kleedy uit de schilderachtige periode van korte broek en staartpruiken. Het geheel maakte een alleraardigsten indruk uit de zaal gezien en viel dan odk zeer in den smaak. De hoofdrollen waren in handen van de dames Kramer-Bohlen (Bettina, zij vervulde den vorigen keer deze rol ook), A. Bruijn (Fiametta), en de heeren L. Visser (Laurent), W. van Wolferen (Pippo), H. Freeke (Fritellini), C. Rooden- burg (Rocco) en C. van Straaten (Matheo). De vereeniging heeft bereids alweer plannen voor een nieuwe operette, waar voor het najaar dient te worden afge wacht. Animo is er genoeg voor, zoo van de zijde van toehoorders als van werkende leden, zoodat ook deze operette wel weer slagen zal. Het orkest dient ook een woord van lof niet te worden onthouden voor wat het zoo'n avond verricht. Aan het begin deelde de voorzitter, de heer Lebbe, n ede, dat de Vereeniging thans 35 jaar bestaat, doch dit feit liever niet feestelijk herdenkt. Men is in het algemeen meer voor 10 jarige jubilea dan voor 5-jarige, waar op den duur de be koring wat afgaat. VER. OP PLUIMVEEGEBIED „HELDER". Een gedresseerde monsterhaan. Een weinig onwaarschijnlijk zal het voor onze lezers klinken dat er deze week door de straten van onze stad een gedres seerde monsterhaan zal marcheeren. De Heldersche Pluimveever. heeft het dier sinds de vorige week in haar bezit gekre gen en gelijk een militair stipt de bevelen van zijn meerdere opvolgt, zoo voert deze groote, prachtige vogel, zonder eenige dwang alle commando's uit van zijn lei der, den heer Fielem. De bedoeling, die de Pluimveevereeni- ging met de vertooning van dit dier heeft, het wekken van belangstelling voor hare a.s. feestelijkheden in het gebouw „Musis Sacrum", Koningstraat. Deze feestelijkheden zullen nu eens niet bestaan uit een pluimveetentoonstelling of een fancy-fair, maar uit een kermesse d'été, een feest van uitsluitend pret en vroolijkheld voor oud en jong. Het gebouw „Musis Sacrum" is van Donderdagavond a.s. af, herschapen in een kermisterrein, waar, in diverse boxcs, de vermakelijkheden zfcjn ondergebracht. Vele nieuwe attracties zijn aanwezig, ook oen dansvloer voor de danslustigen ont breekt niet. De muziekverenigingen zullen haar medewerking vorleenen, daarin bestaan de, dat zij alle drie dagen van de kermes- se d'été, des avonds een rondgang door verschillende stadsgedeelten zullen maken. Het vertrekuur bepaald op half acht 's avonds. De route laten wij hieronder volgen. „Wlnnubst" Donderdag ver trek Koningsplein, gaat langs Polderweg, Krugerstraat, v. Galenstraat, Emmutraat, Singel, Langesrtraat, Dijkstraat, Kerk- graeht, Koningstraat. „Helders Fanfare" Vrijdag vertrek Stationsplein, Schagenstraat, Sluisdijkstraat, Spoorgracht, Nieuw straat, Jan in 't Veltstraat, Fabrieksgracht, Bree- waterstraat, Spoorstraat, Koningstraat. „Stedelijk Muziekcorps" Za terdag vertrek Werf poort, Weststraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Weststraat, Ka naalweg, Koningstraat. MOLIERE'S „DE VREK". Hebben we hier dezer dagen Jan Musoh den declamator gehad in een afscheids avond voor zijn vertrek naar Ned.-Indië, -- ook Jan Musch de tooneelspeler komt lner nog een aischeidsvoorstelling geven. Thans in de rol van Harpagon, Molière's onsterfelijke figuur. In „De Vrek" hekelt Molière den gierigaard, die angstvallig zijn geld bewaart en daarvan onder geen omstandigheden afstand kan doen. Mo lière was vooral groot in het uitbeelden van dergelijke karakters, welker dwaas heden hij op zeer komische wijze naar vo ren bracht. Men moet evenwel bedenken, dat het stuk geschreven is in de 17e eeuw, toen de toestanden op tooneelgebled pri mitiever waren dan thans. De buitenge woon geestige dialoog en de scherpe ka- rakterteekening van dezen vrek geven aan dit stuk de groote, onsterfelijke waarde. Wat Jan Musch van deze rol maakt, wordt wellicht het best gekarakteriseerd in een kritiek van de N. Rott. Crt., die zijn spel vergeleek met dat van een bekend Fransoh acteur, in ditzelfde Btuk. Wie deze vergelijking maakt, zoo zegt het blad, moet wel van de grootste bewondering voor onzen acteur vervuld raken, want het spel van Jan Musch is veel sterker, veel maohtiger in zijn uitbeelding dan van den Franschman, die in den eersten schouw burg van Parijs door een veeleischend pu bliek in deze rol toegejuicht werd. De opvoering van ,De Vrek" door het Schouwtooneel heeft plaats Dinsdag 24 dezer. In een volgend nummer zullen wij nog enkele kritieken opnemen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Maart werd de leeszaal bezocht door 1427 mannen en 134 vrou wen, totaal 1501 personen. Uitgeleend werden 700 studieboeken, 2243 romans en 2513 kinderboeken, totaal 5456 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Blok: Bijdragen voor de vader- landsche geschiedenis en oudheidkunde Casimir: Langs de lijnen van het leven; Coster: De Nederlandsche poezie in honderd verzen; Duhamel: Le voyage de Moscou; FueloepMiller: Lenin und GandhiDe Groot: Het autogeen las- schenid.Het soideeren, vertinnen en verzinken; van Hoek: Kennis der schil dermaterialen James: Het rozenhof; LansbergTer overwinningLondon De goudzoekers van Alja&kaid. Een dochter van de sneeuwvelden Reymont: De boeren. Lente; Schorteldoek: Het uitvoeren van gebouwenShelieyPoë tica] worksTelmannPeter Innocentius ThijssenHet grijze kind; Wattjes: Moderne architectuurvan Zanten Leer boek der algebra. Ten geschenke ontvangen: Bitter: Vers et proseBlavatskyOude theoso- phische geschriften; Brugmans: Het zilveren getij; Goedeljee: Analectes; Goodwin: Blackmailvan der Mandere: De Java-suikerindustrie in heden en ver leden; van der Meer: Verscheidenheden, dl. 6; GrunwaldDe eerste tocht van de Dorus Rijkers»; id.Koning Dorus en zijn blauwe zeeridders; id.Rooie Hein, de zeejutter; id.Wilhelm, de banneling van Wieringenid.: Van het verlaten eiland naar de roode planeetid.De mosselenslokker; Rondint: Nabetrach ting; Roelvink Mrs. O.Stille: Maitres écrivains; Tolstoï: Die Kreutzer-Sonate; Timmermans: Pagesohoisies desgrands romanciersValkhoffPierres précieuses etpierresflnes; Walch: Judas-Ishkarloth; Het beroep van apothekers-assistent; Jaarverslag van de Nederl. Handelsrei zigersvereeniging; Verslag van de Kamer van koophandel en fabrieken te Alkmaar over 1927; Jaarboek voor de reclassee- ring van volwassenen en kinderen Ver slag der Gezondheidscommissie te Helder over 1927 Dierenbescherming, le, 3e en 5e jrg.Droeve ernst en bittere luim; Aeschylos: Prometheus geboeid; Mare: Lieveke; Simons-Mees: Twee levenskrin gen van SuchtelenDe tuin der droomen. Den onbekenden gever uit Amsterdam zeggen wij langs dezen weg hartelijk dank I Hij zendt ons periodiek zijn goede en door het Bestuur zeer gewaardeerde gaven anoniem toel EEN BROKJE GESCHIEDENIS. Dezer dagen ontmoetten ■wij' ln een hand schrift van een onzer oud-plaatsgenooten een geschiedenis, zooals er zich hier ln den loop der jaren jammerlijk genoeg al zoo dikwijls hebben afgespeeld. Wij vonden deze geschiedenis èn om den persoon van den schrijver èn om de namen der omgekomenen, waarvan meerderen on der ons ongetwijfeld' zij het dan ook bij overlevering zullen hebben gehoord, in teressant genoeg om er hier van melding te maken. De schrijver is de Generaal Jan Dlederlk Doorman, geb. te DelUt ia het Jaar 1770 en fehuwd te den Helder in 1796 met Aagje ieters Marees, geb. ln het jaar 1777 'te Huisduinen. Van dezen generaal stammen af de veie Doormannen), die als Opper-, Vlag-, Hoofd- en Subalterne Officier het Nederlandsche leger en de vloot in de laat ste honderd jaren hebben gediend en daar bij vooral in het leger zeer belangrijke pos ten 'bezetten. De schrijver verhaalt dan het volgende voorval. „Op den 14 October 1824, bij een zeer „zwaren storm, twee schepen op het strand „bij Huisduinen geworpen zijnde, waagden zich zeven brave inwoonders van dat Dorp „in eene sloep, om de ongelukkige schepe lingen te redden; na veel gevaar doorge staan hebbende bragten zij werkelijk elf „derzelve behouden aan het land. Dan zij „waagden het nog eenmaal1 om drie der .overgebleven schipbreukelingen af te ha- Jenzij kwamen werkelijk weder 'tot het' „schip, namen de ongelukkigen in., roeiden „terug, doch de sloep werd omgeslagen, en „zes der zeven sloeplied'en (met drie der .geredde schepelingen) werden het offer „hunner grootmoedige mensobenliefde; zij „kwamen in de golven om, welke zij gebra veerd hadden, om onbekende Natuurge- „nooten uit bangen nood te helpen. ,De namen der omgekomen zeelieden „zijn: ,JLeendert de Wit, nalatende eene Vrouw „en 3 Kinderen; .„Arien Corr.el'is Kramer, nalatende eene „Vrouw en 1 Kind; .jCornelis Zuijdewind, nalatende eene „Vrouw; „Willem Jacobs Bregman, nalatende eene „Vrouw en 8 Kinderen; „Jacob Beem, nalatende eene Vrouw en „2 Kinderen; „ReiJer Groeneveld, nalatende eene „Vrouw en 2 Kinderen. „Aangedaan en vol bewondering over het „grootmoedig bestaan van de jammerlijk „verdronken Braven, doordrongen van er kentenis voor zoo veel moed en heldhaftig heid, en van medelijden over den be- „droefden toestand der overgeblevenen „Weduwen en Kinderen, bood de schrijver „zich aan (in de Haagsche Courant van den „25 October 1824) om liefdegiften voor haar te ontvangen en verbond zich op den „27 daaraanvolgenden, tot dat liefdewerk, „met zijn hooggeachten vriend den' Predi kant Schultz (zie Staats Courant van den „28en). Gods goed© zegen bekroonde onze „pogingen en wij' ontvingen de negemelde „penningen; terwiji wit tot uitdeeling der- „zelve verkozen: Da. Roman te Huisduinen „en Mevrouw de Wed. Keuken en1 den Heer ,.Stnkens, beiden aan den Hélde?'. Uit de daarop volgende verantwoording van de ingekomen giften blijkt, dat in totaal 1297.75 werd ontvangen. VERGADERINGEN, VERMAKELIJKHEDEN ENZ. Dinsdag 17 AprlL Uitvoering Helders Mannenkoor, Casino 8 uur. Kegeloonoours, Café De Pool, 8 uur. Woensdag 18 April. Uitvoering Zangver. Kunst a. h. Volk, Casino 8 uur. Kegelconcours, Café De Pool, 8 uur. Propagandaverg. Geref. Ver. tot Drank bestrijding. Chr. Mil. Tehuis, 8 uur. Donderdag 19 April. Kermesse d'été, Musis Sacrum, 7 uur. Kegelconcours, Café De Pool, 8 uur. Vrfldag 20 April. Kermesse d'été, Musis Sacrum, 7 uur. Kegelconcours, Café De Pool, 8 uur. Zaterdag 21 April. Revue-voorstelling, Hij is Reuze, Casino 8 uur. Kermesse d'été, Musis Sacrum, 7 uur. Zondag 22 April. Rvue-voorstelling, Hij is Reuze, Casino 8 uur. Maandag 23 April. Uitvoering fcangver. Kunst a. h. Vo.k, Casino, 8 uur. Woensdag 25 April. Uitvoering Toonkunst, Casino, 8 uur. Binnenland. Familiedrama te 's-Gravenhage. Gistermiddag heeft zich ln perceel Olt- manstraait 72 te 's-Gravenihagei, bewoond door het echitpaar C„ een verschrikkelijk familiedrama afgespeeld;. De echtelieden' C. waren ongeveer 4 jaren getrouwd en uit dllt huwelijk werden 2 kinderen geboren, een1 jongetje en een meisje. Op Tweeden Paiaschdag trof het gezin een vreesedijke slag .door helt overlijden van het 3-jarig zoontje, dait lijdende was aan roodvonk. Hierover ls de moedier zoodanig aan het tobben geraakt, en verkeerde zij' ln zulk een toestand van vertwijfeling, dat zij uit wan hoop het leven benam aan het' overblijvende dochtertje, een kindje van1 ongeveer 1V» jaar. Toen die man gistermiddag tegen 0 uur van zijn weric thuis kwam, vond hij zijn vrouw wiet in het benedlenihiuis, waarop hij ziich naar het wiegje begaf, om naar de kleine te zien. Daar wachtte hem echter een verschrikkelijk schouwspel, want het kind lag in de wieg, badtenid' in heit bloed en met afgesneden hals. Zijn vrouw vond hij boven met bebloede hals en handen. Op zijn vragen kreeg (ie man geen gehoor; de vrouw blieef wezenloos voor zich k ijkten en er was geen woord uit haar te krijgen. Geheel overstuur snelde de man naar bulten en waarschuwde ln een winkel de politie. het voorjaar, koop tijdig een pot SpriitoL Bij alle Drogisten. Commissaris Kramer begaf zich onmid- (Mjjlk naar het bewuste perceel, waarheen inmiddels ook een dokter van den genees kundigen dienst was vertrokken. Bij het onderzoek 'kon slechts de dood van het meisje worden geconstateerd'. Ook ihans reageerde de vrouw oog niet op de tot haar gerichte vragen. ZJji bleek verwondingen te hebben aan de hals en in de hartstreek, dioch haar toestand was niet levensgevaarlijk. Door den geneeskundigen dienst is zij daarop naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd', waar na eendgen tijd haar be wustoijm terugkeerde. Commissaris Kramer heeft haar loer een verhoor afgenomen, waarbij de- vrouw eon volledige bekentenis aflegde. Zij verklaarde het kind1 den hals te heb ben afgesneden), waarna ze getracht had zichzelf van het tev'en te berooven. 'Het' lijkje van het kind is in beslag ge nomen en naar het' ziekenhuis vervoerd, waar een sectie zal worden verricht. Ernstig ongeluk bij Wezep. Een trein overrijdt een vracht auto. Twee kinderen gedood. De sneltrein, die om 16 u. 47 uit Am sterdam vertrekt, is nabij Wezep in bot sing gekomen met een veoauto van Schll- stra, waarin deze met zijn beide kinderen zat Met den wagen werden twee koelen vervoerd. De auto is totaal vernield. De twee kin deren waren op slag dood; de vader is in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis vervoerd. Van de koelen werd' er een terstond gedood; de ander werd met gebroken pooten een eind verder langs de lijn gevonden en moeat worden afge maakt. Van de locomotief zijn een buffer en een lantaarn licht beschadigd. Nader wordt gemeld: De chauffeur Schilstra, die een vracht autobusdienst onderhield, had eenige koeien afgeleverd bij den landbouwer G. Wolff ln Hattemerbroek. Twee Jongens van den heer Wolff, 7 en 9 jaar oud, moch ten een eindje meerijden. Toen Schilstra den onbewaakten overweg passeerde, kwam uit de richting Wezep een snel trein. De weg loopt een eindje parallel met den spoorweg, en Schilstar heeft blijk baar den trein niet achter zich hooren aankomen. De auto werd geheel.verbrij zeld. Een van de, jongens was onmiddel lijk dood, de andere stierf na eenige oogenblikken. Schilstra's beide beenen en een arm waren verbrijzeld en hÖ was ook aan het hoofd gewond. Dr. v. d. Linde uit Wezep verleende de eerste hulp, waarna Schilstra per trein naar het Ziekenhute te Zwolle is vervoerd, waar hij des nachts is overleden. ERNSTIG ONGELUK BIJ LEIDEN. Eén tioodc. Gistermiddag omstreeks kwart over één heeft een verhuisauto van de meubeltran sportonderneming van der Hulst uit Den Haag, die onderweg was van Haarlem naar Wassenaar, op den Leidsohen straat weg nabij de Haagsche schouw den onge veer 50-jarigen arbeider P. Koenen uit Oegstgeest aangereden. K. kwam per rij wiel van den Morschweg af en trachtte de aankomende verhuisauto nog te pas- seeren, hetgeen echter mislukte. Hij werd door den verhuiswagen aangereden en te gen een boom geslingerd. Hij was onmid dellijk dood. Het bijna onherkenbare lijk is naar het lijkenhuis te Oegstgeest over gebracht. De bestuurder bleef ongedeerd, doch de 47-jarlge F. Oosterling uit Haar lem, die ook op de auto zat kreeg inwen dige kneuzingen hij brak o.a. een rib en kreeg hoofdwonden. Hij is naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overge bracht. De derde passagier, de heer P. J. van der Stijlen uit Haarlem, kwam met den schrik vrij. De auto ls zwaar bescha digd. K. was gehuwd en laat zeven kin deren na. Dr. Varenkamp en dr. Timmermans uit Oegstgeest hebben hulp verleend. VAL8CHE AANGIFTE VAN DIEFSTAL VAN JUWEELEN. Op 19 Maart werd bij de Haagsche poli tie aangifte gedaan van diefstal van een partij juweelen, ter waarde van 0600. De aangifte geschiedde door den koopman D„ wonende in de Thereslastraat in Den Haag. De juweelen waren bij een Amsterdam- sche maatschappij verzekerd, die den heer D. na eenigen tijd de schade vergoedde. Thans is D. door de' politie gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld, als verdacht van valsche aangifte. De po litie vermoedt, dat D. de juweelen nooit In zijn bezit gehad heeft. HIJ zou dus de verzekeringsmaatschappij voor een be drag van ongeveer 0500 opgelicht heb ben. AUTOBUS-ONGELUK TE AMERSFOORT. Twee kinderen gewond. Zaterdagmiddag is 'te Amersfoort een der stadsautobuasen, vermoedelijk door het onklaar raken van de stuurinrichting, 07) de Stationstraat tegen het trottoir aan. gereden, waardoor twee kinderen ernstig zijn gewond'. Het jongste kind, het 0-jarige dochtertje van den1 inspecteur van politie van R„ kreeg een beenbreuk en een ern stige hoofdwonde. Zij werd naar de ouder lijke woning gebracht, waar heelkundige hulp werd verleend'. Het andere slacht offer, het. 18-jarlge zoontje van mevrouw de wed. H„ is er erger aan toe, met vree- ■eljjka vleeach wonden en sas gebroken Ingezonden Mededeellng. Ingezonden Mededeellng.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5