KANNEWASSER DE HOOGHARTIGE DWAAS. IS ALTUD GOEDKOOPER Eerste Blad. BUITENLAND. OOST-MDIË. BINNENLAND PLEINE5 'PAA5:t1-PUZZEL Nr. 0483 i.' - -ii JJ' DONDERDAG 10 APRIL 1028 tRGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 ENGELAND. DE INCIDENTEN OP DE ROYAL OAK. Schout bij nacht Collard gepen- alonneerd; de beide kapiteins op wachtgeld gesteld. Dinsdag beeft Brtidgemiani voor een goed bezet Huis mededeetling gedaan van de be vindingen der admiraliteit nopens de inci denten op de „Rcyal Oak". De handelwijze van admiraal Keyea, om schout-bij-nacht C0ii.ard te geiasien zijn vlag van ce „Roya. Oak neer te halen en de beide kapiteins naar Londen te zanden, was in de gegeven omstandigheden gerechtvaardigd. De vrees voor.de tucht onder de bemanning, die beide kapiteins als motief tot hun daden hadden aangegeven, was, naar het oordeel der ac- miraitait, verschrikkelijk overdreven, en zooa.s sir Roger nog in een brief van 19 Maart bevestigd' had, was het moreeie gezag volstrekt niet aangetast. De vonnissen van den krijgsraad zijn juist bevonden op formeele gronden, maar de Admiraliteit ls van oordeel, dat de oor zaken der oneenigheid1 tusschen de drie hooge officieren feitelijk van zoo trivialen aard waren, dat zij' hadden moeten zorgen, deze kleine geschillen onderling op te los sen. In dezen treft schout-bij-nacht Oollard als de ultlckker van deze onaangenaamheden de mee9te schuld, en de admiraliteit acht den schout-bij -nacht door zijn bewezen ge brek aan tact niet langer geschikt tot het voeren van een commando op een hocge, verantwoordelijke plaats, zoodat zij besloten heeft, den schout-bij-nacht, ondanks zijn vroegere verdiensten, op de lijst van ge- penaionneerde officieren te plaatsen. De Admiraliteit ziet in het gedrag van de kapiteins Dewar en Daniël eveneens een ernstig gebrek aan tact, maar acht hen met ontheffing van hun commando en een strenge berisping ernstig genoeg gestraft, zoodat zij slechts op wachtgeld gesteld zijn en hij volgende vacatures op de vloot dlrèot weer in aanmerking kunnen komen. DUITSCHLAND. VERBOD VAN DEN ROODEN BOND VAN FRONTSOLDATEN? Tengevolge van de bevrijding van Braun. De Vossische Zeitung meldt: Het de partement van binnenlandsche zaken heeft overleg gepleegd met de regeerin gen der bondsstaten nopens een alge meen verbod van den bond van noode frontsoldaten. Minister von Keudell beroept zich op de gewelddadige bevrijding van Braun uit de gevangenis en vreest dat gelijk Ingezonden Mededeellng. soortige aanvallen van communistische benden op de verkiezingsbijeenkomsten zullen volgen, waardoor de vrijheid der v erkiezingen gevaar zou loop en. STAKING GEËINDIGD. De stakers in de Hamburgsche metaal industrie hebben besloten den arbeid te hervatten. OOSTZEE-LANDEN. LITAUEN EN POLEN. Het Litausche telegraafagentschap meldt, dat Zondag een Poolsoh onder daan, de demarcatielijn heeft overschre den en uit een revolver op de Litausche grenswacht heeft geschoten. Deze beant woordde het vuur en trof dezen Pool doodelljk die nog over de grens terug liep en toen dood neerviel. CHINA. ITALIË. DE BALILLA EN DE GEESTELIJKHEID. Naar de Romeinsche bladen melden, zijn Zondag de jeugdige balilla's te Rome wijksgewijze, onder bevel van officieren van de nationale militie, met vaandels en muziek aan het hoofd, naar hun parochie kerken geleid om deel te nemen aan de mis en de commune te ontvangen. Na de (godsdienstige plechtigheden zijn de ba lilla's weer op dezelfde militaire wijze naar hun clubhuizen teruggebracht Zoo schijnt men de geestelijkheid en de bevol king nog eens duidelijk hebben willen toonen, dat de lichamelijke opvoeding van de jeugd staats- of liever fascistenzaak is, en fascistenzaak alleen. DE NIEUW ONTBRANDE STRIJD. Reuter meldt uit Nanking: De Ohineesche noordelijke legers Jiebben naar u'ifc Peking gemeld, wordt, nieuwe suc cessen behaald). Generaal Öoen Tsjoean fanjg meldt, diat hij. naar den' Loengihaispoorweg in de nabijheid' van Tangtsjau oprukt en vandaar den nationalistischen/ vleugel kan bedreigen» Aan het fibnlt van de Noordelijken wer den de troepen van den gouverneur van Tsjan-sl teruggedreven. Van Hankou zijn groote troepenmassa's over Honan naar het Noorden gezonden. Tusschen ce directies van de Zuid-Mant- sjoersche spoorwegmaatschappij,, die een Japanischen vertegenwoordiger heeft aan gewezen, en generaal Feng worden onder handelingen gevoerd, welke van groote be- teekenis worden geacht. Men neemt aan, dat VEREENIGDE STATEN. DE STRIJD IN NICARAGUA. Washington, 17 AnriL In verband met een resolutie van den senaat, heeft het departement van marine medegedeeld, dat in totaal bij den strijd in Nioaragua 21 Amerikanen gedood zijn en 45 gewond, terwijl bekend Ls, dat van de Nicaragua- □en ten minste 202 man gedood zijn. De buitengewone kosten, die de strijd heeft meegebracht, bedragen 1.590.402 dollars. BRITSCH-INDIE. FEUILLETON. door 92) H. BEACH—WEBB. Gwen liet haar handen los van den nu bevonden arm van haar vriend, en zag met wijd opengesperde oogen den afstand ver minderen tusschen zichzelf en den man, dien zij liefhad, maar toch zoo vastbera den had afgewezen. J Zooals Beth had gezegd, stond Max nu overeind, maar ofschoon Lij zoo goed als ongedeerd was keek hij nog een beetje verwezen. Het besef van wat er gebeurd was begon tot zijn doffe hersenen door te dringen, en toen voelde hij een wees en angst, die zijn bevende ledematen elke beweging onmogelijk dreigden te maken. Hoe was het met Claude gesteld? Ver dwaasd keerde hij zich om keek naar zijn vriend, die een paar meters verder mach teloos uitgestrekt lag. Hij wierp zich naast hem neer op zijn knieën en strekte met meewarige handen zijn verwrongen lede- JSart^art, spreek toch tegen mij, jon gen." Hij zocht naar R*? het leven terug te r(>^Siii^S^iiJh"ï" ♦nn llr ben het Roger EUlson, mijnneeT, kent u ian alet meer?" De man over wlen hij zich zoo "^M^chSlf "tot kalmte 6 dwongt" wreef hij de hulpelooze ™?rlaSg£de anderen aan kwamen jakke- SS 5 dichter bij waren ging hij JS in bSwaard hart zijn zustor tege- üL 7« «Drong op den grond en liep, 2SJL, eenlpe notitie van hem te nemen, bbn/elCs naar de roerlooze gedaante wiftro zich met een kreet van hartzeer op baar knieën naast hem, Claude, mijn lieveling, ik heb het niet bedoeld."* Haar bevende handen STAKING TE BOMBAY. Bombay, 17 April. In het fabriek- district hier gist het. Er schijnt een alge- meene staking ophanden te zijn. Reeds 80.000 arbeiders hebben het werk neergelegd en negentien fabrieken staan stil. De politie heeft sterke wachten uit gezet streelden het knappe bleeke gezicht. „Liefste, o iiefte, ga niet van mij heen je mag niet sterven voor Je weet, hoeveel ik van je houd hoe klein en slecht ik mij voel door mijn zelfzuchtige gedrag. Mijn lieve, beste jongen. Zij zoende smachtend de strakke lippen. „Beste jon gen, kun je mij niet verstaan? Ik ben je „eigen vrouwtje", Claude. Spreek dan toch, al is het maar een enkel woord, an ders verga ik van wroeging. „la de arme jongen erg gefcweitst, Max," fluisterde Beth, toen hij naar het doode- lijlk beangste meisje toe ging. „Ik vrees het ergste, Beth". Zijn stem brak van hartzeer. „HU was zoo nobel en tob het laatst toe zoo allerhartelijkst. Als hij dood is zal het, geloof ik, voor Gwen de genadeslag zijn. De eerse maal dat ik haar weer ontmoette, was Bart bij haar en toen ontdekte ik dat zij verloofd wa ren. Wij waren van weerskanten verrast, want al wist ik, dat hij hoopte te trouwen, den naam van het meisje had hij mij nooit genoemd. Die goeie Jongen was zoo jongensachtig trotsch bij de gedachte, dat hJJ zijn „vrouwtje" zou veroveren. Gwen moest een en ander weten van onze vroe gere betrekkingen, en op,dat oogenbllk koos zij mijn partij. Zij gaf haar ring terug, ofschoon wij allebei ons best de den, om haar van besluit te doen veran deren, en zij heeft tot op den dag van vandaag hem niet meer gezien of gespro ken." Gwen's luide snikken belet'en hem het verder spreken en, innig begaan met haar, nam hij haar in zijn armen. „Snik filet zoo, zusje ik heb vree- soiyk met Je te doen. WIJ moeten onzen armen jongen dadelijk naar een dokter toe brengen, Gwen, maar vóór wij pro- beeren hem op te tillen moet Jij' hem wat brandewijn geven. Kijk, lieve kind, daar is Bettle om je te helpen." Het meisje hief haar wanhopige gezicht naar hem op. „Hij ls dood. Mijn arme Jongen is zoo goed en geduldig geweest, toen ik zoo wreed was. Ik had hem gezegd1 dat lk hoopte, hem nooit meer te tullen ontmoe ten, en God heeft mij aan mijn woord ge houden. O, Mtx, ln tl de Jaren die ik nog deze onderhandelingen bewijzen, dat Japan die positie van Tsjang-Taoiin wankel' acht, en het wenschelijk acht met generaal Fong te onderhandelen. De nationialis;en zijn hun groote offensief tegen de Noordelijken begonnen. Geschat wordt, dat 760.000 man optrekken over een frontbreedte van 400 mJjiL Het nationalis tisch communiqué kondigt de inneming aan van Tsowhsen, Jengtsjowfoe en Itsjowfoe. Japansche troepen naar SJantoeng. Onder voorbehoud van de goedkeuring door het kabinet hebben de Japansche marine-autoriteiten besloten om order te geven aan drie kruisers en vier torpedo jagers, die op een kruistocht zijn en aan den kruiser Isuzu die zioh te Yokotuka bevindt met 260 mariniers, om zioh naar Tsingtao te begeven. Daar er reeds één kruiser te Tsingtao is, zullen in totaal 900 man beschikbaar zijn om indien noodig ontscheept te worden. De militaire auto- telten bereiden de zending van een tro*- penbrlgade uit Japan voor, indien de situ atie slechter mocht worden. DE KRAKATAU. Batavia, 17 April. De Krakatau heeft in bet afgeloopen etmaal 88 maal bollen uitgeworpen, waarvan de hoogste zestig meter bereikte. Dertien wateropwellln- gen werden geconstateerd en 105 knallen, en 16 maal werd gerommel gehoord. HET EEUWFEEST VAN VAN HOUTENS CACAO. De firma Van Houten heeft een gift van 10.000 gulden geschonken aan de al- gemeene armen van Weesp. zonder hem zal hebben te leven, zal ik hem nooit kunnen vertellen, hoe ik zelf geleden heb, en hoe ik uren achtereen ge huild1 heb, om maar den klank van zijn stem te mogen hooren en nu zal ik die nooit meer hooren nooit meer. „De goede Jongen kan misschien nog voor ons gespaard blijven, beste kind". Hij gaf haar de flaoon met brandewijn aan. „Maak zijn Lippen hiermee vochtig, zoo, nog een beetje. Raak die hand niet aan, kindje, ik ben bang dat de arm ge kwetst is wrijf de andere liever". Gwen's tranen vielen warm op het blee ke omhoog gerichte gezicht, toen zij zdch opnieuw over Claude heenboog en harts* tochbelijk de stille lippen zoende. „Vóór wij hem optillen, Jim", fluister de Max, „zullen wij moeten zien, waar hij gewond is, maar, Jim, jongen, ik ben erg bang Door een doolhof van duisternis heen vocht Claude zich zijn weg terug naar het bewustzijn. De heele wereld zoo nam hij met zijn-bewustzijn waar was een reusachtige klok, die onwelluidend beier de. Zijn lichaam deed hem folterende pijn, en alles klopte en gloeide. Plotseling werd hij zich bewust, alsof het regende hij' kon de droppels warm op zijn ge zicht voelen neertikkelen. Hij was blij dat het regende, want nu zou het vuur dat in zijn ledematen brandde, misschien min der pijnlijk gloeien. Maar de lucht was blauw geweest dat kon hij zich duide lijk herinneren. Hoe kon het nu regenen uit een blauwen hemel? Iets zachts en trillende raakte zijn lippen aan, en weer vielen twee druppels op zijn wang. Een gevoel van vrede kwam over hem en zijn dwalende gedachten kregen weer samen hang, terwijl hij, vastberaden duim voor duim voortworstelde, het won van de ver- dooving, die hem nog altijd scheen té overmeesteren. Een geliefde stem fluis terde gebroken liefkozende woorden. Claude, mijn lieve, beste jongen, spreek dan toch tegen mij." Ofschoon het hem in zijn hersenen nog schemerde, kwam hij ten leste bij en tegelijk moest hij aan zijn kameraad NIEUW MAIL-REOORD. De eerste thuisreis der „Sibajak". Het nieuwste schip van den Rotter- damschen Lloyd, de „Sibajak", is thans op zijn eerste thuisreis. Zaterdag reeds vertrok de stoomer van Port Said; aankomst te Mareeille: Woensdag; distributie van de mailstuk ken te Amsterdam: Doderdag. Twee da gen vroeger dan gewoonlijk! Waardoor de Rotterdamsche Lloyd wederom in het bezit kwam van the blue ribbon of the Indian ocean; het blauwe record-lint, waarom in vroeger jaren de tusschen Europa en Noord-Amerika varende sche pen streden. Vermoedelijk is dat de snelste over tocht van Java naar Nederland, welke ooit werd gedaan. Omtrent de maidentrip der „Sibajak", de jongste reis naar Indië dus, gedurende welke het schip na vertrek van South- ampton met een vliegenden storm had te kampen, schreef een passagier aan de te Bandoeng verschijnende „Koerier" o.m.: „Wat voor de prestatie van de „Siba jak" sterk spreekt is het feit, dat onmid dellijk na den storm, bij zeer woeste zee, een snelheid van 15 mijl kon worden ontwikkeld. Wat overigens de snelheid betreft, werd de grootste bereikt op de route langs de Spaansche kust, n.1. 98 omwentelingen per minuut, of wel een snelheid van 17,85 mijl per uur (d.1. ruim 86 KM.). De maximum-snelheid ls die van 95 omwentelingen. In verband met de groote snelheid van het schip, het vaarplan en een overeen komst met de SM. „Nederland" om geen race te zullen houden tusschen de nieuw ste booten van beide maatschappijen, werd dikwijls op slechts 75 omwenteüin-1 gen gevaren, o.a. vanaf drie dagen voori de aankomst te Colombo, na vertrek uit Singapore enz. Men stelt zich eohter voor op de terugreis te varen met gemiddeld 90 schroefomwentelingen. Niettegenstaande in vergelijk met het vaarplan de reis drie dagen is verkort, zal nóg een dag te vroeg Priok worden bereikt. Tot zoover het relaas van den passa gier. WIJ kunnen dus constateeren dat de reis van Rotterdam naar Tandjong Priok en terug met ongeveer zes dagen is ver kort. Een mooi succes voor het schip en den gezagvoerder. (Hbl.) TIEN LOCOMOTIEVEN VOOR DE NED. SPOORWEGEN. Besteld bfj Dultsche firma's. De Nederlandsche Spoorwegen) hebben bij; de Hohenzolüern AXx. fllr Lok-omotivbau te Dusseldorp en bij' de Berliner Maschi- nentfabrlk vormeis Schwartzkopf, elk vijf locomotieven besteld. MOLENS. Men meldt uit Zijpe (N.-H.): van heemraden en De ver_ hoofdingelanden van den ZJJpe- en Haze- polder heeft besloten tot electrlsohe be maling over te gaan. LUCHTVAART. De tocht van de Bremen. Resumé van den tocht De vliegers hebben zich waarlijk niet te buitengegaan aan opgesmukte verhalen over bun eigen prestaties. Koeler resumé dan het volgende konden zy bezwaarlijk geven. „,Na 80 uur te hebben gevlogen lil aller- Ingezonden Mededeellng. BOTHnHKniiiiiiiniiriiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirinnn KON-ZEEPFABRIEKEN-DE DUIP A j)CN Düj-DEP t in dien ontzenuwenden wedren denken. Als Roger Ellison dood was.dèt niet, dèt niet. Met een van angst bekleand hart trachtte hij zich op te richten, maar de zwakheid, die hem gekluisterd hield, had hem nog hopeloos in haar macht. In zijn machteloosheid en doodsangst riep hij flauw: „Roger, beste ouwe kerel, waar ben je? Zeg mij* of jij je bezeerd hebt en ik zal probeeren naar Je toe te karnen. Jongen, antwoord me." Een sterke troostende hand strekte zich naar hem toe uit de duisternis, zijn gesloten oogen waren te zwaar om open te gaan en drukte zijn slappe hand kalmeerend. Een stem vol hartelijk- beid en ingehouden mannetranen sprak hem bemoedigend toe. „Ik ben bij u, mijnheer, en heelemaal ongedeerd. Kalm nu, laat mij niet los. Geef mij den brandewijn', Jim, gauw! Nu, mijn heer, Barton, nog een dropje, verslik u niet laat mij uw hoofd wat hooger houden zoo is het beter, niet? Bet kus sen, Beth gauw, kind, hij zakt weer achteruit." Hij sprak tot Gwen, die met een bleek gezicht neergeknield lag, maar in wier oogen groote opluchting blonk. „Geef hem een zoen, kindje. Laat hem merken dat Jij er bent en dat je nog van hem houdt dat zal hem kracht geven, om er bovenop te komen." Het meisje boog zich vol Innigheid over de stille gedaante heen. ,3este jongen, lk ben het Je vrouw- tje Je eigen wijfje. Ik snak ernaar, om jou te hooren zeggen dat je nog altijd van mij houdt. Wil Je mij niet zeggen d'at jij mij al de ellende vergeeft, die lk Je heb aangedaan wil je dat niet, mijn jon- gen?" Haar teer doorschijnende hand streelde zijn gezicht. De zwakte die Claude overmeesterd had, verdween snel. De triomf van zijn hart zegevierde over zijn lichamelijke pijn, want hij wist dat hij bij- dien laat- sten dollen wedren op den dood de over winning had behaald. Die overwinning beteeken de voor hem het leven en Gwen en de blijde vrije toekomst. Zonder in spanning sloeg hij nu zijn oogen open en slechtst weer, dat het voor ons noodzakelijk maakte heel laag te blijven, werden ae weeraomstandlgheaen alarmeerend. De miat word dichter, en naarmate wij de plek na derden* waar wij ziin geland, scheen het kompas onklaar te raken. Sneeuw en regen- sneeuiw kwamen in plaats van den mist en het leek wel of de natuurkrachten samen spanden om de JBremenT te maken tot een nieuw slachtoffer van het vliegen over den Atlantischen Oceaan. Niettegenstaande wij beseften, dat de storm de „Bremen'* uit haar koers dreef en dat de benzinevoorraad al maar vermin derde en begon op te raken, waren wij grimmig besloten, er, trots alles, toch te komen. Maar ten slotte hadden wij de hoop «1 opgegeven, toen wij' land' WJ meenden dat het Newfoundland was - gewaar werden. In het eind beseften wij, dat w]J boven land vlogen in de buurt van de S-raat van Belle Iale, en toen wij een klein meertie zagen in het midden van een popperig eilandje, besloten wij daarop te landen. De afwezigheid van drijvers en ski's be moeilijkte de landing en de schok bracht avery teweeg aan het onderstel en den staart van de „BrawenT. Maar zelf bleven wij ongedeerd» De „Bremen" brak door het ijs heen. Wij troffen gastvrije menschen aan, die al hun hebben en hou/den te onzer beschik king stelden om het ons mogelijk te maken, rust te nemen en voor zoover zij over het noodlge daartoe beschikten de „Bre men" te repareeren. (De herstellingen zullenl spoedig voltooid zijn". ondanks de folterende pijn in zijn lede maten straalde er een gelukkige glans uit hun bruine diepten, terwijl zij Gwen zochten in liefde en vereerlng» „Mijn eigen, lieve vrouwtje weer?" De woorden werden enkel gefluisterd, maar het meisje verstond ze en antwoord de hem innig. „Ja, lieveling." De anders zoo heldere lieve stem was heesch van aandoening, Niets niets ter wereld zal ooit meer tusschen ons komen, Claude." „Vergeef je mij dus alles van vroe ger, lieve hart? Wil je mij terughebben en mij eed nieuw leven laten beginnen, Bloempje?" Wij zullen allebei een nieuw leven moe ten beginnen, mijn Jongen, maar dan sa men. O, mijn Jongen, als jij was heen gegaan zonder dat je tot mij gesproken had, zou mijn hart gebroken zijn." „Als dit niet gebeurd was dit onge luk waarbij zoo'n groot geluk gekomen ls hoe zou het dan gegaan zijn met mij, Gwen?" Zijn stem eindigde in een vermoeid gefluister en Lelghton boog zich bezorgd over de nog altijd strakke gedaante heen. Heb Je erge pdjn, oude kerel? Wij zul- llen en ik zou n willen doen. len Je ln de auto moeten t je niet graag nog meer pij Wat 'Scheelt eraan? Bart, Bart, mijn jon genl Jim, de brandewijn! Jim, wot ls er gebeurd, Bart Verbaasde bruine oogen gingen wijd open en keken hem aan met diepe, maar toch komische bezorgdheid. „Goeie genade, Max," zei Claude, „maak je zelf niet zoo overstuur over mij. De caramboles die lk gemaakt heb, geven mij alleen maar aanspraak op den titel van den .grootsten voütigeur In dit nummertje. Geef hem ook een slokje uit die flacon, Cherub, de goeie stakkerd ziet eruit, of "hij probeert van zijn stokje te vallen." EINDE. HELDERSCHE COURANT Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 19 April 7.82 uur. Vrijdag 20 7.34

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1