GERO m GEMENGD NIEUWS. deeld werd tot een boete van 25 gulden, suos. 10 dagen en betaling van de civiele vordering tot een bedrag van 50 gulden. Niet minder gelukkig was de brand- stoffenhandelaar P. H. K.( die den 15en van de vorige maand op de potbrug den melkboer had aangereden; De 'melk boer had, rijdend op de brug, een teeken gegeven dat hij links de Achtergracht Z.Z. op wilde, desniettegenstaande meen de de brandstoffenman den melkboer nog wel te kunnen passeeren, met het noodlottig gevolg dat hij hem aanreed, gelukkig echter niet van ernstigen aard. De ambtenaar van het O. M. laakte ten zeerste de onvoorzichtigheid van K. en eischte tl. van 50 guldon subs. 80 ;>e K'. .onrechter ver oordeel. uvejiéas tot 80 gulden boete, subs. 10 De melkri, v. d. VI., die zonder signaal of teeKon te geven plotseling op „Onrust" met zijn auto was blijven staan, waardoor een achter hem komende voer man bijna in botsing met hem was ge komen, werd veroordeeld tot een boete van 15 gulden of 10 dagen hechtenis. De ambtenaar van het M., die niet speelt met verkeersovertreders, had 25 gulden of 25 dagen geëischt. De reiziger J. R., die in Wieringen verzuimd had de motor van zijn auto af te zetten toen hij bij een olient was, werd veroordeeld tot 2 gulden of 1 dag. De muziekleeraar T. de H., die zijn auto zonder licht voor Casino had laten staan, moest deze overtreding betalen met 8 gulden boete, tenzij hij er de voorkeur aan geeft onmuzikaal te brommen in Alkmaar. Dat was een kwaaie. In den vroegen morgen van den 20en Februari heeft een hond van Mevr. V., Hoofdgracht, de militaire werklieden J. L. B. en Jb. P., in hun broek, en waar schijnlijk nog wel even verder, gebeten. De hond, die als gevaarlijk bekend stond, had kans gezien uit de woning te ont snappen en direct op deze wijze zijn vrij heid misbruikt, waarvan het gevolg is, dat zijn meesteres 10 gulden boete zal moeten betalen. Dronkenschap. De loswerkman W. V. stond terecht wegens dronkenschap, tot tweemaal toe. Met bedreiging dat hij bij een volgende overtreding naar den „krententuin" zou worden gezonden en een boete van 2 maal 8 gulden, kwam V. er dezen keer ai Vrijgesproken werd de huisknecht P. T., die geen kennis had gegeven van ver huizing. Binnenland. DE INBRAAK TE NIEUW-HELVOET. De derde verdachte, De rechtbank te Rotterdam heeft Dins dag, behandeld de zaak van B. L. V., 28 j., gedetineerd, leerling marconist alhier, welke zaak ter gelegenheid van de behan deling van de inbraak in den winkel van den goudsmid G. F. Tieman te Nieuw Hel voet was uitgesteld wegens ziekte van den verdediger. De zaken tegen de andere twee ver dachten hebben inmiddels voortgang ge had. P. W. J. is veroordeeld tot 5 jaar ge vangenisstraf en W. L. V. tot 1 jaar ge vangenisstraf, voor den eerste heeft de rechtbank diefstal met braak aangenomen, voor nummer twee medeplichtigheid, be staande in het verötrokken van inlichtin gen omtrent de ^elegorhieid tot diefstal ln bedoelden winkel L. V fl Telegd diefstal xe zut >'i ,,ag met braak in den win* -.aan. gepleegd in den nacht van 2 /ccember 1927. Subsidair wero het uitlokken vVan den diefstal of de medeplichtigheid daarvan ten laste gelegd. Verdachte ontkende alle schuld, even zeer aan den diefstal als aan het verstrek ken van Inlichtingen. De leeraar aan de radioschool, waarvan verdachte en zijn vriend V. leerling waren geweest, H. B. v. Asperen, verklaarde, dat verdachte zich eens tegen hem uitgelaten heeft over zijn kennissen in de inisdadi- gerswereld. Die meded'eeling had den heer Van Asperen zoo verbaasd, dat hij andere leerlingen voor den omgang met verdachte had gewaarschuwd!. Het O.M. begon zijn requisitoir met toe te geven, dat er geen enkel bewijs voor is, dat verdachte aan den diefstal metter daad heeft deelgenomen. Uit V.'s verklaring ls te conclud'eeren, dat op verdachte's instigatie de zaak is in elkaar gezet. We hebben hier met een zui ver geval van uitlokking te doen; uitlok ken is een zeer ernstig misdrijf. Het O.M. i-s van meenlng, dat W. L. V. door dezen verdachte tot rijn daad is gekomen. Deze verdachte ls hoogst gevaarlijk door het verleiden van onervaren menschen tot misdaad. Op de plaats van zijn inwoning staat hij ook ongunstig bekend! Do verdediger ooncludeerde tot vrij spraak, omdat verdachte van het plan tot inbraak bij Tieman niet geweten heeft. Subsidair vraagt hij een clemente straf, gezien verdachte's blanco strafregister en het feit, dat hij al 5 maanden in voorloo pige hechtenis heeft doorgebracht. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 8 Mei. OPLICHTING. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag arrest gewezen in de zaak tegen dien 88-jarigen Al K. en dep 46-jarigen A. D, éi» vesAB MMfltwirteri* lab i»dm drie jaar gevangenis raf wegens oplicti- ling viermaal gepleegd. Het hof, over wegende, dat verdachten op ergerlijke wijze misbruik hebben gemaakt van le goedhartigheid en goedgelovigheid van een vrouw, bevestigde het vonnis -der rechtbank. Verdachten werden veroor deeld ieder tot 3 jaar gevangenisstraf, met aftrek van twee maanden voorloopige hechtenis. Tevens werd bepaald, dat 4500, door P.'fl vrouw in veiligheid ge bracht bij haar schoonzuster, en J 5500, gevonden in de safe van de vroegei e echtgenoote van K., met wie verd. nog in betrekking stond, zullen worden terug gegeven aan de vrouw, die voor 22,000 is opgelicht. DOOR EEN HOND AANGEVALLEN. Maandagmiddag is in het Sterrenbosch te Sol lied ai n een 2-jarig kind Ln een kin derwagen aangevallen door een herders hond van den heer v. <L H. uit Schiedam. De hond wilde het kind- niet loslaten. De heer S. wierp zich-op den hond. kneep het dier de strot dicht ©n werd daarop zelf in den arm gebeten. Het kind werd uit den wagen gesleurd; het is met verschil lende verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. Het kindermeisje ls er met den schrik afgekomen, GEWETENSGELD. De inspecteur der directe belastingen te Hellevoetsluis heeft wegens achter stallige inkomsten- en vermogensbelasting ontvangen 25.106.60 en 18.000. Buitenland. De aardbeving in Bulgarije. Nieuwe schokken. Vrees voor epldemlën. Er zijn Dinsdag nieuwe zwakke aard schokken gevoeld te Philippopel en el ders. Te Stara Zagora en Harkovo waren de schokken krachtiger. Daar zijn weer enkele muren ingestort. Tengevolge van do onophoudelijke regens en de koude vreest men voor epidemiën. Do verwoestingen. Uit een voorloopige statistiek blijkt, dat het aantal ingestorte huizen te Philippo pel de 800, dat der onbewootlbaar gewor den huizen de 6000 overschrijdt. Boven dien vereischen meer dan 2500 gebouwen onverwijld herstel om ze weer bruikbaar te maken Bij het dorp Tsjechnegirowo, aan den den rechteroever van de Maritza, tussohen Philippopel en Papazilü is tengevolge van de verzakking van den bodem en het op wellende water sinds de aarbeving een nieuw meer gevormd, dat thans 120 M. lang en 20 M. breed is en een diepte heeft van 40 c.M. Aan den anderen kant is de bodem van het eiland in de Maritza, be nedenstrooms van Philippopel, sterk ge barsten. De geneeskrachtige bronnen van Mertitsjiri hebben volkomen opgehou den te vloeien. De deskundigen hopen, dat zij elders weer op zullen duiken. De schade en de dakloozen. De deskundigen schatten de schade, die de aardbeving veroorzaakt heeft, alleen al voor Philippopel on omstreken op on geveer anderhalf miljard leva. De overheid- is er m*ls in geslaagd van de 14.000 daklooze gezinnen er 9000 onder dak te brengen. In de verdere dorpen van het distriet Philippopel zijn er dan bo vendien nog 2000 dakloozen, voor wie on derdak gezocht moet worden. De aarde twee meter verzakt Uit Philippopel wordt aan het Berliner Tageblatt geseind, dat 6000 woningen van de stad Borlsjowgrad als geheel vernield kunnen worden beschouwd. Van het dorp Papazlti is niets overgebleven dan een hoop steenen, kalk, tfalken en rommel. De. elementen hebben hier het ergst huis gehouden, de aarde is hier tot twee meter toe weggezakt. De eeuwenoude kerk van Papazlü, een bekend monument, is ver woest. Philippopel zelf heeft ook zwaar geleden, vooral de buitenwijken der stad zijn vernield. Alleen Maandag hebben te Philippopel ongeveer vijftigduizend men schen onder den blooten hemel overnacht. Desondanks zijn de winkels, hotels en fa brieken, voor zoover niet verwoest, her opend. Een nieuwe schok. Gisterenochtend om half twaalf is een nieuwe schok gevoeld, die het hevigst was te Boergas, dat tot dusver gespaard was gebleven, en verder gevoeld werd te Har- manly, Sliven, Haskovo, Jambol en Stara Zagora. Behalve twee gewonden te Har- manly zijn nergens slachtoffers gevallen en is er ook geen groote schade aange richt. Het middelpunt dezer beving lag ongeveer 230 K.M. ten Z.O. van Sofia. Het officleele aantal slacht offers. Volgens officleele gegevens heeft de ramp .108 dooden en 700 gewonden op haar f;ejveten. Er zijn meer dan 10.000 huizen ngestort en bovendien zijn 10.500 huizen onbewoonbaar geworden. Het aantal dak loozen wordt op 200.000 geschat, de stof felijke schade op meer dan 2V» milliard lewa. De aardbeving in Griekenland. Hoe het er te Korinthe uitziet. De correspondent van de Duitsch-natio- nalo Nachtausgabe te Athene heeft een bezoek gebracht aan het bij de jongste aardbeving in Griekenland geteisterde ge bied. Op weg naar Korinthe ontmoette hij vele vluchtelingen en wagens van het Roode Kruis. Aan den ingang van de stad verdrong zich een g: oote menigte dak loozen, die brood vroegen. Te Korinthe zelf is geen enkel huts meer bewoonbaar. Ds kazerne, hst telegraafkantoor, de ge vangenis en de electrische centrale zijn ingestort. De stad is zonder stroom on licht. Een groot aantal antieke kunstwer ken is mede vernield. De verwoeste stad ziet er droevig uit, in de vernielde huizen, waarvan er talloo- ze als het ware in tweeën zijn gespleten, ziet men stukken meubelen, bedden, tapij ten. Tusschen de piuuen dwalen de in woners rond en trachten nog wat te red- dén. De kerk der stad is niet ingestort maar ernstig beschadigd. De dakloozen hebben gebrek aan levensmiddelen. Twee hulpschepen met tenten, dekens en levens middelen zouden zich op weg naar de ge teisterde stad bevinden. Ook een Engelsoh schip heeft zich van Malta met levensmid delen naar Korinthe begeven. De Griek- sche minister van financiën en de Ameri- kaansche gezant te Athene zijn naar Ko rinthe gegaan, ten einde de eerste maat regelen voor het organiseeren van een groote hulpactie te treffen. De Griek^che regeering heeft een bedrag van 5 millioen drachmen tot ondersteuning van de slacht offers van de ramp uitgetrokken. Dit be drag is eohter geheel onvoldoende daar vijftig duizend personen zonder woning en levensmiddelen zijn. Het kanaal van Korinthe heeft door de aardbeving niet geleden, ook de Kanaal- brug bleef gespaard. De kleine dorpen langs het kanaal hebben zwaar geleden, verschillende hunner zijn geheel verwoest. De toestand wanhopig. De toestand der dakloozen is wnnhopig en het voortduren van de aardbevingen belet hen hun eigendommen en stukken van waarde uit de puinhoopen op te zoe ken. De schade in het oude Korinthe en het museum zijn betrekkelijk onbelangrijk. De gevangenen te Korinthe ont snapt. Hulpverleening door de Engelschen. Bij de aardbeving in den Peloponesus zjjn in de stad Korinthe ongeveer 2000 huizen ingestort. Daaronder bevindt zich ook de gevangenis en de gevangenen loopen thans vrij in de stad en omstre ken rond. Ooi stkaptoor, hoewel niet ingestort, uc li groote schade gele den en mèt de andere openbare gebouwen is zulks eveneens het geval. De Engelsche regeering heeft dèdelijk toen haar de ramp ter kennis was geko men een torpedobootjager en een pro viandschip van Maltha naar Korinthe ge dirigeerd en tevens aan het vliegtuig schip Eagle, de kruisers Ceres en Calyp so en het hospitaalschip Maine last gege ven onmiddellijk naar Malta terug te kee- ren om levensmiddelen en kleeding in te nemen met bestemming naar Korinthe. Nieuwe schokken, nieuwe schade. Er zijn gisteren weer eenige nieu we, lichte aardschokken gevoeld in Ko rinthe, die aan de schade van de eerste aardbeving nieuwe ernstige schade heb ben toegevoegd. Slachtoffers zijn er niet gevallen. Te Amure en Lenia zijn nog een twintigtal huizen ingestort. Het aantal slachtoffers. Het aantal slachtoffers van de aard beving te Korinthe wordt nu geschat op 13 dooden en 22 gewonden. De aardbeving van Zondag blijkt ook gevoeld te zjjn te Patras en op Zante. De Engel9che hulp. Voor Korinthe is de Engelsche torpedo jager Stuart aangekomen. De comman dant en de officieren van het schip ver deelden levensmiddelen en bedden en stelden aan het hulpcomité hun sanitaire hulpmiddelen ter beschikking. Een aan tal andere Engelsche oorlogsschepen werd gisteren verwacht. De'heele pers betuigt groote erkentelijkheid voor de hulp der Engelschen. EEN NIEUWE AARDBEVING TE SMYRNA. Te Smyrna is Dinsdag een nieuwe aardbeving gevoeld, die de paniek onder de bevolking, welke door de voortduren de aardschokken van de laatste drie weken is ontstaan, nog vergroot heeft. Gruwelen door Chineesche bandieten. 5000 menschen vermoord. Uit Hankou wordt gemeld, dat daar vluchtelingen verschrikkelijke verhalen komen doen over gebeurtenissen in de stad Kingmen in de vallei van de rivier, de Han. In deze stad van 600.000 inwoners zijn 5000 menschen door troepen bandie ten, meest deserteurs en boeren ver moord. BRAND IN EEN ZIEKENHUIS TE WINDSOR. Dinsdag is een vleugel van het Koning Eduard VlI-ziekenhuis te Windsor door brand verwoest. Vijfhonderd man van de lijfwacht en de Coldstream-garde verleen den hulp bij het bestrijden der vlammen on bij het redden van patiënten. De sol daten gingen in volmaakte orde het bran dende gebouw binneu en telkens droegen zij een patiënt weg en kwamen zij terug, om een nieuwen te redden. Toen de brand uitbrak, was men bezig een operatie te verrichten, die nog met succes ten einde gebracht kon v- Niemand wc xeerd. De Koning heeft de rijschool van het kasteel te Windsor aangeboden om de patiënten ln onder te brengen. AUTO-ONGELUK. ZeB gewonden. In de Schönhauser Allee in het Noor den van Berlijn is Dinsdagmorgen een autobus door een defect aan de stuur inrichting over het trottoir in een voor tuintje gereden. Een man, die daar werk zaam was en twee passagiers werden ern stig, drie andere passagiers ILoht gewond. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE BERLIJN. Tien zwaar gewonden. Een auto van den snel-patrouilledienst der Schupo te Berlijn, reed gistermorgen in een straat te Lutterfeld in volle vaart tegen een gaslantaarn. De auto werd vol komen vernield. De inzittenden, een bri gadier en 8 agenten benevens de chauf feur, werd alle tien ernstig gewond. Vier verkeeren in onmiddellijk levensgevaar. MOORD EN ZELFMOORD. In een dorpje bij*Stettin heeft gisteren morgen een op heeterdaad betrapt inbre ker Krohm, den rechercheur Pioch dood geschoten en is daarna gevlucht. Bij de achtervolging kwam de moordenaar voor het hek van eèn brug, waarop hij zich, vófir andere politiemannen hem bereiken konden, een kogel door het hoofd schoot. EEN MOORDENAAR VEROORDEELD. De rechtbank te Mannheim veroor deelde Dinsdagavond na een behande ling die twee dagen duurde den 27-jari- gen arbeider Friedrich Kettner uit Mann heim wegens doodslag tot 15 jaar tucht huisstraf met aftrek van 6 muanden pre ventieve hechtenis met 10 jaar eerverlies. Kettner had op 2 October 1927 zijn ver loofde Anna Becker, die de verloving wil de ufmaken, in een bosch vermoord. EEN ZWENDELAAR. Te Duisburg heeft een zwendelaar eenige medeburgers 140.000 mark afgezet met voorspiegelingen van 100 pet. winst per jaar. Een spoorwegambtenaar en een koopman zijn er voor 64.000 mark inge vlogen. De zwendelaar is er vandoor. INSTORTING VAN EEN TUNNEL IN AANBOUW. Bij Pré-St. Didier, op 82 K.M. van Aosta, heeft een aardstorting plaats ge vonden in een tunnel, die daar voor den spoorweg geboord wordt. Er zijn elf mijn werkers onder het vallend gesteente be dolven, van wie er slechts zes levend ver lost konden worden. .GASVERGIFTIGING. Te Rydultau, in het district Rybnik, is een gezin bestaande uit vijf personen het slachtoffer geworden van een gasvergif tiging door stikstof. Toen zij gevonden werden, waren de vader en twee der kin deren reeds overleden; de moeder en het derde kind gaven nog zwakke teekenen van leven. DE RELLETJES INZAKE SACCO EN VANZETTI TE HAMBURG. Het proces tegen de moorde naars van den Schupo-agent. Te Hamburg nadert, na zestien dagen te hebben geduurd, het proces zijn einde inzake de personen die ingerekend zijn bij de relletjes van 24 Augustus van ver j leden jaar, na afloop van een protestbe- tooging tegen de executie van Sacco en Vanzetti, waarbij een agent van de Schupo op beestachtige wijze is omge bracht. Men is er inj^eslaagd vast te stel len, wie voor deze misdaad verantwoorde lijk is. Het O. M. eischte- tegen den 'voor- naamsten beklaagde vijf jaar gevangenis straf en tegen vier andere drie jaar. Voor twee van de zestien overige, meest zeer jeugdige beklaagden, eischte hij vrij spraak, voor-de anderen 9 tot 18 maanden hechtenis. Het vonnis zal niet voor het einde van de week worden geveld. EEN VERGIFTIGDE TAART. Te Latry aan het meer van Genève zijn 7 menschen ziek geworden onder vergif tigingsverschijnselen na het eten van een I roomtaart. Drie hunner zijn reeds over- 1 leden, de anderen zijn ernstig ziek. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de koekebakker arsenicum inplaats van suiker op de taart gespoten had. Ingezonden Mededeellng. den menóchenlegfy0(k garantie w^*r- 6i MINISTER LAMBOOY EN DE MARINE. Het „Alg. Handelsblad" schrijft: Het gist in de Nederlandsche marine, niet onder het mindere personeel maar onder de officieren. De ontevredenheid onder de zeeofficieren is zoo niet alge meen, dan toch zoo groot, dat zij een ge vaar vormt voor den goeden geest in het corps. Van de oorzaak is in een paar ingezon den stukken in ons blad reeds iets geble ken. Die oorzaak is niet de fusie van de departementen van oorlog en marine. Waar is, dat deze door het overgroote deel der marine zeer is betreurd, zoo zelfs, dat in een vergadering van de Mari nevereeniging, belegd ter bespreking der fusie, geen enkele stem ter verdediging van het wetsvoorstel werd gehoord, en ook voor een nieuwe vergadering geen voor stander, die de verdediging van de fusie op zich wilde nemen, was te vinden. Maar wy gelooven niet, dat de enkele aanne ming der fusie geleid zou hebben tot de verontwaardiging, die er thans heerscht. De marine zou zich bij de fusie ?elf heb- ncpi gelegd en getracht hebben „to make ine most of it". Die verontwaardiging is veroorzaakt door de wijze waarop minis ter Lambooy gemeend heeft het wetsont werp in de, Eerste Kamer te mogen ver dedigen. Daar heeft de minister, sprekend over de bovenbedoelde vergadering der Marinevereeniging, waar de fusie is be sproken, deze woorden gebruikt: „Maar uls men daar met verkeerde cijfers gaat werken en daardoor tracht bij de Kamer wantrouwen te wekken in de gegevens van den minister, dan wordt het wel heel erg." Het staat wel vast, dat het in hoofd zaak deze woorden zijn met wat er verder volgt waardoor de marine gegriefd ia De minister heeft 4n wat hij de wel gezegd, dat er niet opzettelyk ver keerde inlichtingen wuren gegeven maar hij stelde het daarna weer voor a sof men door een eenvoudige optelling de juiste zijn - cijfers had kunnen vinden. M.a.w. de zorg bij het geven dier llJfers moest wel bijzonder gering geweest zijn. Er klonk in die woorden iets zeer onaan genaams. En naar de overtuiging der Ma rine zijn niet de op deze vergadering door den oud-kapt. ter zee Rend°rP 8ef.ev®n cijfers onjuist, maar wel de cijfers die de minister daartegenover stelde. Nu is het heel moeilijk uit die cijfers wijs te worden. Het gaat om het totaa. van het personeel der marine op verschil lende tijdstippen, in verschillende jaren. Heeft de minister op het personeel en daarmede -ook financieel bezuinigd.-', dat is de hoofdvraag. En aangezien het ln Nederland en het in Ned.-Indlë dienen de personeel op een voor een leek eigen aardige manier heen en weer gegooid >vordt, zoodat het Hjkt alsof er met cij fers gegoocheld wordt, en voorts de sche pelingen „in opleiding" de eene maal niet, de andere maal wel worden meegerekend, erkennen wij, dat het voor een outsider heel moeilijk is uit te maken welke cijfers juist zijn. In de vele opstellen van de zijde der marine over deze zaak gepubliceerd worden telkens weer nieuwe berekenin gen gemaakt, die het vellen van een oor deel over deze cijfers moeilijk maken. Maar één ding staat wel vast: de minister heeft in de memorie van antwoord op de inarinebegrooting voor de Eerste Kamer geschreven, dat hem bij de opnieuw ter hand genomen bewerking dezer materie (n.1. de personeelsformatie) gebleken is, „dat het door hem bij het fusie-ontwerp gesprokene op enkele punten verduidelij king behoeft, en ook eenige recti ficatie, gegeven als gevolg van het feit, dat hij toen bij zijne uiteenzetting af geronde rftmingscijfers van de begrooting heeft gebezigd, terwijl het beter ware ge weest de gemiddelde cijfers van de sterktestaten over een bepaalde periode van het werkelijk aanwezige personeel te nemen." Wij weten niet of het gebruik dezer afgeronde cijfers tot groote ver schillen zou hebben geleid, maar wel komt het ons voor datMe minister of adviseur de cijfers, waarop het ln de zen zoozeer aankwam, niet met de hier voorai noodige uiterste zorgvuldigheid heeft gehanteerd. En als wij goed zien heeft de minister, door het cijfer der ware totaal-sterkte op 1 Januari 1928 in die zelfde Memorie van Antwoord op 5887 te stellen, zelf erkend, dat de cijfers in de vergadering van de Marinevereeniging door kol. Rendorp gegeven op dit punt tenminste wel juist zijn; wij weten ook dat de terstond daarop volgende bewering van den minister, dat het cijfer sedert terugloopt, in -Marinekringen wordt onti kend. Hoe dat zij, dat de marine getracht zou hebben met onjuiste cijfers invloed te oefenen op de Kamerleden ls een bewe ring. die allerminst bewezen kan worden geacht; wij voor ons hebben in die cijfers meer vertrouwen dan in die van den mi nister. Minister Lambooy heeft zich die cijfers vermoedelijk laten geven door zijn raad adviseur, tevens chef van de afdeellng- personeel. In het Voorlooplg V*erslag over de Marinebegrootlng is melding gemaakt van de ontstemming van de Marine over de huidige bezetting van die functie. De minister meent dat die ontstemming slechts ln beperkten kring aanwezig is. de kring ls, waarin die ontstemming Het is moeilijk te zeggen hoe groot de heerscht. Dat die echter ln elk geval een aanmerkelijk getal van de in hoogere ran gen dienende officieren omvat, staat voor ons vast. De conclusie van dit alles? Minister Lambooy zal goed doen, wil hij de rust ln de marine doen terugkeeren, zijn beschul diging omtrent het werken met onjuiste cijfers terug te nemen, of ln elk geval het onderzoek te doen instellen, dat de kapt. ter zee B. J. Heilbron vraagt in een door„Onze Vloot" in een brochure over deze zaak uitgegeven artikel getiteld: Heeft minister Lambooy de sterkte van het Marinepersoneel verminderd?" Of het niet ook beter zou zijn indien hij niet lan ger zich liet voorlichten door den ambte naar die door de marine-officieren wordt aangezien voor den man, die den minis ter, laat ons het zacht zeggen, niet voor liet ulfen dezer grievende beschuldiging heeft weten te behoeden? De minister moge schrijven dat hijïelf alleen verant woordelijk ls voor het gevoerde beleid, in de marine is men overtuigd, dat de chef- personeel de man achter de schermen is aan wien de begane vergissing te wijten is. Minister Lambooy zal, zoolang hij ln ïunetie ls, met de marine moeten voort- werken. Met .een corps dat in den minis ter en zijn voornaamsten raadgever geen vertrouwen stelt, zal de samenwerking zeer moeilijk zijn. Wil de minister dat de goede geest ln onze marine terugkeere, dan zal hij de stappen moeten doen die daartoe noodlg zijn. Het ls waar. de fusie is aangenomen en liet ls mogelijk dat dit geschied ls onder den invloed van 's ministers bewering omtrent de onjuiste cijfera waarmee de marine zou hebben gewerkt. Daaraan ls nu niets meer te veranderen. Maar de V

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 6