MSS. forti eenpty71*,. Ingezonden Mededeeling. In rollen a lOct? Rei* ons. a löcts. Voor H.H. Winkeliers bij de Fa. Jac. Verfaille, Helder. Ben Newmark, een defectieve, die inder tijd nasporingen had verricht naar Ro- bert Briwe, den ambtenaar van hetO.M. De wijze waarop de moord gepleegd is, biedt trouwens ook merkwaardige kan ten. De daad werd gepleegd met een jachtgeweer, waarvan de tromp moet zijn gestoken door een slaapkamerraam, vóór welk raam zich tralies bevonden. In het lijk van den vermoorde werden geen kogels gevonden, doch vijf stukken »prop« van precies de soort, waarmee indertijd de beruchte bandiet en schurkenhoofd- man »Diamond Joe« naar de andere we reld was geholpen. In verband met dezen geruchtmaken den moord zijn vier mannen in hechtenis genomen. o EEN VADER VAN 30 KINDEREN. Waarvan 24 in leven. Bij het speuren naar groote gezinnen in Italië heeft men in de streek van Tre- torri bij Avellino «on boer ontdekt van 08 jaar, die vader van 80 wettige kindoren is geweest, van wie er thans nog 24 ln leven zijn. Men heeft tot dusver nog nie mand aangetroffen, die er aanspraak op maatk dit record te overtreffen. WALVISCHVAART. Een traanladlng van 3 1.200.000. In de haven van New-York is kort ge leden de Walvisehvaarder „Sir James Clark Ross" aangekomen met een traan- lading aan boord ter waarde van twee- en-een half millioen gulden. Het schip hééft niet minder dan 48.000 vaten traan meegebracht. Daar elk lid der bemanning participeert in de baten van den tocht, zal er dus heel wat te verdeelen zijn; en de meeste schepelingen zullen voor hun doen welgestelde lieden zijn geworden. Het zijn meestal Noren. Dit is één kant van de medaille. De an dere is het gevaar dat door de meedoogen- looze jacht op walvisschen in het Zuid poolgebied (de Noordpoolwateren zijn al lang vrijwel doodgevischt) de walvisch zal worden uitgeroeid. Zal het in de Zuid poolstreken net zoo gaan? In ieder geval heeft de „Sir James Clark Ross" op moorddadige wijze huisgehouden onder de kolossen van de zuidelijke zeeën. Niet minder dan 650 van de reusachtige bees ten zijn in deze ééne campagne geharpoe neerd en tot traan verwerkt. Voegt men er bij, dat de walvischjacht met de mo derne technische middelen een gruwzaam bedrijf is, dan zou men er bijna toe ko men, dezen traanjagers toch onver saagde kloeke ondernemende zeebonken hun financieel succes te misgunnen. hier kunstmatig iets te kenwerk zijn _JI maken wat zou moeten lijken op wat el Van allerlei omstandigheden hangt het af, of deze dieren zich behoorlijk kunnen AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Het oerwoud balten en binnenonzosttiL Enovutt D«w>tndlo* reizen. De 1 Meidag-viering. Te zjjn of niet te zijn?.... was voor den hoofdpersoon in Shakespeare's Ham let de vraag.... Maar soortgelijke vra gen worden niet alleen door tooneelfigu- ren in een historisch spel gedaan;.... er zijn ook oogenblikken, dat je aan jezelf, doodgewoon, practisch, Amsterdam mer de vraag stelt: Droom ik nou of droom ik niet?.... Ik was, ja, ik moet, nu ik u van zulk een oogenblik vertellen wil, even tot de voorgesohiedenis terug gaan, ik was dan een dezer avonden in Tuschinsky ge weest waarop het oogenblik de film Chang draait. Deze film geeft een hoogst in teressant beeld van het leven in het oer woud waai* de primitieve, in bamboe-hut ten huizende meuschen, zich op allerlei wijzen, door middel van valkuilen, strikken, vangnetten, met list en moed tegen het altijd dreigende gevaar der „wil de beesten" verdedigen moeten. Tijgers, beren, slangen, luipaarden en, tenslotte een groote kudde olifanten, dit alles krijgen we, in den natuurlijken staat op bet witte doek te zien. Ter afwisseling heeft daarbij de operateur blijkbaar zoo nvt en dan zijn lens van heel dit geheim zinnige, wreede en angstwekkende leven op den grond afgewend, en haar ge richt op het leven tusschen de takken en het dichte bladertak, een leven dat groo tendeels beheerscht wordt door het kod dige en op avontuur beluste apenras, dat in dit oerwoud-drama het humoristisch element vertegenwoordigt De rolprent doet 't; men leeft al spoedig geheel met de bruine broeders mee, die men hierin hun huiselijkverkeer en ln hun strijd tegen de gevaren der wildernis gade slaat.... Niet alleen dat men een en an der voor oogen krijgt, men meent, ge holpen door Tak's orkest, ook de geluiden te hooren die er bij passen: het stampen van de rijstblokken, het dreunen der tam-tam's, het huilen der jakhalzen, het brullen der tijgers, het trompetten der olifanten, het krijschlachen der apen, de jachtkreten der inboorlingen.... Met deze gezichts- maar ook zeer ster' ke gehoorsindrukken ging ik dien avond naar beid in mijn slaap-voorkamer aan de, wat afzijdig gelegen woon straat waar ik huis en die allerminst een verkeersweg mag genoemd worden.... Toen kwam, na een tiid van bewusteloo- zen diepslaap het, bovenbedoelde Ham- letsche oogenblik.... De cacophonie van het oerwoud steeg met hernieuwde kracht naar mijn ooren op.... Ik hoorde weer het stampen, dreunen en ratelen; het hui len, brullen, trompetten, krijsch lachen,.... de jachkreten.... Droomde ik of droomde ik niet?.... Er waren oogenblikken dat ik ln het stampen, ra telen, enz. het geroffel van motoren die op den hoek geprobeerd werden meende te herkennen; dat het huilen en brul len afkomstig scheen van de ontelbare opkoopers van ongeregelde goederen, on eerbiediger gezegd de vodden-joden die ten getale van minstens 10 stuks per ochtend dagelijks in mijn straat plegen te verschijnen; dat het krijschlachen uit den mond scheen te komen van den oblieën- man die gewoon is, al zingend heele ope ra's met steeds gewijzigde tekst bn melo die te „zingen"; het trompetten ten slotte door een straatmuzikant veroorzaakt scheen.... Maar dan weer wist ik dat ik in het oerwoud, droomend, vertoefdel Dit kon onmogelijk onze goede, moderne stad Amsterdam zijn!..,. Maar, helaas, na eenigen tijd moest ik 't wel weten: dit was inderdaad en wel degelijk het huidig Mokuml Dat met zijn Oostersche, neen, wat zeg ik.... kannibalistische luidruchtigheid voor een heer met nu eens geen b.b.h.h., welhaast niet meer om uit te houden is.... Waarachtig 't wordt tijd, en in de zomermaanden komt men er niet zoo gauw meer toe, dat we een anti-la- waai-bond of comité oprichten van deze getergde heeren met geen b.b.h.h. rin deze ergerlijke lawaai-ziekte gewezen. Dat ik 't nu weer doe, komt omdat de ziekte thans wel ln een crisis, hoogte punt stadium getreden schijnt. En men begrijpt trouwens ook wel waarom dat juist nu geschieden moest. Onze straat- lawaaiers toch, zijn zich kennelijk aan het trainen voor de komende Olympische dagenl.... Voor nog een andere afweer-actle van ons, Amsterdamsche mannen, wordt het meer dan tijd.... Afweer tegen de ver keersagenten! welke politie-afdeellng, ook al met het oog op de komende Spelen, weldra wederom staat uitgebreid te wor den met een 20-tal nieuwe Adonissen. Tegen de nuttige functie die deze heeren uitoefenen hebben we natuurlijk niets; wél daarentegen veel tegen hun Adonis- schap, hun uitgezocht mannelijk schoon! Dat wordt welhaast angstwekkend en., een vorm van oneerlijke ooncurrentie! Men moet, met de steeds gelukkiger re sultaten (gelukkig dan voor vrouwelijk Amsterdam!) voor oogen, wel gaan aan nemen dat er tegenwoordig bij de keuze uit de sollicitanten wordt afgegaan op het geheime advies van een eveneens gehei me, achter de schermen werkende, spe ciale dames-afdeeling van onze Schoon heids-commissie. Welk in zijn galante eer getast Raads lid neemt in dezen nu eens de handschoen op voor ons geplaagde, gewone buiger- mannen?.... En slingert een krachtige interpellatie naar het hoofd van onze litie, burgemeester de Vlugt?.... avant heer Weisz, heer Gulden, heer Sul- keszll En avant, voorwaarts, luidt de leu ze ln onzen Raad den laatsten tijd echter mlnderv in verband met nuttige inter pellaties of voorstellen, dan wel ln verband met buitenlandsche snoep-, par don,- studiereisjes.... Er gaat bijna geen week voorbij of er vertrekt weer één of andere Raadscommissie, op kosten van de gemeentekas, naar den vreemde. Nu eens geschiedt dat onder het motto: bestudee ring van de „hulsvesting van ouden van dagen in enkele steden aan den Rijn", dan weer onder dat van „beatudeering van het vrijwillige brandweerwezen in enkele, eveneens prettig gelegen buiten landsche steden.... En 't zal niemand verwonderen als we 't, met het aanhan gige voorstel tot het inrichten van een Luna-park tijdens de Olympiade voor oogen, een dezer dagen beleven dat een speciale Commissie „ter bestudeering van het vermakelijkheids-bedrijf" naar Parijs, Weenen, Berlijn, enz, afreist.... Och, ja, niet waar, de lente wekt reis- en treklust in den mensch; en onze Raads leden zijn in hun eindelooze debatten in de Militairezaal nog niet zoo van alle men- schelijkheid verstoken of zij ondervinden deze roep der natuur ook.... En een vlag voor de reis is gauw gevonden. Er zijn daaronder onschuldige vlaggen, en wor den die gebruikt, dan kan men het, als men geen Nurks is, nog wel verdragen dat zij met wat tijdelijke gewichtigheid worden omhoog geheven.... Maar er zijn er ook minder onschuldige. Vertoo- nen die zich, dan kan men 't toch niet goed aanzien zonder een klein woord van protest! Zulk een minder onschuldige vlag mag het „bestudeeren van de vrij willige brandweer" wel heeten. Wie kan er, in ernst, aan denken de Amster damsche beroeps-brandweer, een corps waarop wij terecht trotsch zijn en dat onder de besten van het vaste land van Europa gerekend mag worden, te vervangen door, of zelfs maar gedeeltelijk aan te vullen met vrijwilligers. Men wijst op Rotterdam waar de vrijwillige brandweer uitstekend werkt. Maar vergeet daarbij dat de Rotte-stad, in tegenstelling met ons, een langdurige traditie in dezen ach- dera organisch gegroeid is. Een levend handhaven, ln de eerste plaats wel van iets valt nu eenmaal niet na te maken. liet verloop van den broedtijd. B# v eje Maar de eventueel te bereiken bezuini- soorten is het sterftecijfer hoog, natuur zoekt dit nadeel te ondervangen:, hetzij door groote legsels, hetzil door dubbele broedsels. Wordt de normale vermeerdering verhinderd, dan hebben wij oen achteruitgang te duchten, Tnet al de daaraan verbonden nadoelen. Een gedeelte der vogel broedsels mag, door min of meer natuurlijke oorzaken, mislukken, deze tegenslag is van weinig belang, vergelijken bjj het nadeel, door onze jeugd in den broedtijd aan den vo gelstand toegebracht. En dit nadeel kan daar zijn' wij zeker van voorkomen worden, indien de volwassenen, die be trokken zijn bij de opvoeding onzer kin deren, er den slrijd tegen wilLen aan binden. Met dankbaarheid willen wij constatee- ren, dat in vele gezinnen en op vele scholen den kinderen de noodzakelijkheid van vogelbescherming voorgehouden wordt en met gunstige resultaten. Wij mogen wel aannemen, dat zoo goed als alle ouders en opvoeders het betreuren dat onze jeugd zich tegenover de vogels misdraagt. Geen enkel belang wordt er door gediend1 en de nadoelen der vermin dering van den vogelstand zijn vele: het gevaar voor insecten-, slakken- en muizenplagen neemt toe; schepselen, die den mensch bekoren door vorm en beweging, kleur en gezang, gaan noodeloos verloren; onze jongens verliezen hun eerbied en bewondering voor de natuur. Wie het wel meent met onze vogels en met de Nederiandsche jeugd, steune daarom het streven onzer Vereenlglng wekke de jeugd op nesten, eieren en jonge vogels te ontzien. Veelal moge het nadeel aan den vogel stand opzettelijk worden toegebracht, soms evenwel geschiedt dat onbewust. Houdt daarom den jongens voor, de om geving der nesten niet te vertrappen en geen. eieren of Jonge vogels ln handen te nemen. Indien algemeen op de medewerking van ouders en opvoeders gerekend mag worden, zal het aantal vogels in Neder land' toenemen. Een belang, niet alleen voor de vogels, doch evengoed voor den En zal het opgroeiend)© geslacht niet dankbaar zijn voor onze opwekking, om noodelooize en onredelijke verdelging van het leven ln do natuur als iets onwaar digs te beschouwen? Het Hoofdbestuur dor Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, Dr. A. E. H. Swaen, voorzitter. J. Drijver, secr.-pennlngm. Amsterdam, April 1928. Heerengracht 540. ging?.... Och, laten we, als we 't daar over gaan hebben, eerst maar met de voor de hand liggende dingen beginnen, mijne heeren. Om maar iets te noomen: de steeds maar weer opnieuw overschreden wordende, en hoe overschreden! uit getrokken credieten voor uw eigen nieu we Raadszaal en derzelver inrichting bij voorbeeld!...Uw eigen, toch ook lang niet goedkoope, sn.... nog eens pardon, studie-reisjes!.... Mei! Ja, we hebben er veel aan te danken. Veel meer nog dan deze reis- en treklust. Allereerst de binnensteedsche trek alias verhuislust. 't Is lente, 't Is lente, ook heerlijke Mei, De volle verhuiswagens rollen voorbij zong Speenhoff destijds. En hit zong, als meestal, naar waarheid.... Maar dan ook, natuurlijk, de traditloneele, roode, 1 Meidag, die dit keer afgescheiden van een klein heibeltje tusschen een groepje opgewonden jeugdige Oranje-boven-klan- ten en wat A. J. U.-ers, kalm en vrij kleur loos verliep. Zoo hadden onze S. D. A. P.- ers over 't algemeen maar zeer sloom ge hoor gegeven aan den oproep van het Partijbestuur om, met het uitsteken der partij-vlag, heel Amsterdam op dezen dag „rood" te kleüren. Ware deze beeld spraak, gezien het stralende zonne-weer, niet wat vreemd, men zou kunnen zeg gen, dat men naar het vurig dundoek met een lantaarntje heeft moeten zoekenI Kleur brachten óók weinig de, deze in tien verschillende over de geheele stad verspreide, vergaderingen, waar min of meer bekende Bprekers de „ontwapening", de ratificatie van de Washingtonsehe 8 uren conventie" en de „modezegglngschap in het bedrijf" behandelden. De meeste kleur werd nog gegeven door het jongere roode geslaoht, dat zich eohter meer on meer met de.... kunstzinnige propagan da bezig houdt dan met de socialistische in engeren zin. Zoo voorde de A. J. C. op verschillende pleinen volksdansen uit en vertoonde zij 's middags op het IJsclub terrein t en zang- en dansspel. Overigens vertegenwoordigde zy ook met haar kleu riflp vaandels en speciale kloedij het smaakvolle, décoratieve element in deze 1 Meidag-viering. Men kan zioh over dezen gang van zaken slechts verheugen. Te gen een opleving van een gezonde volks kunst en tegen de ontwikkeling van het smaakelement onder de massa kan nle mand, van welke richting ook, wat heb ben.... Het is, dit terzijde wel merkwaardig deze wedergeboorte van den.... ceremonieelen factor in kringen die, in den aanvang, toch eigenlijk sterk tegen allo ceremonie of déoorum ln ver zet kwamen. Men zou er heel wat over kunnen philosofeeren. Dot zou men ook, alhoewel dan met minder vreugde, kunnen doen over het omroep-incidont dat zich op den „voor avond" van 1 Mei ln de Vrije Gemeente tijdens een uitzending van de V.A.R.A., afspeelde. Maar dat zullen we hier maar niet doen, gedacht aan onze eenmaal aan genomen stelregel ons niet te mengen in den nog steeds" lichtelijk onsmnkelijken ..aether-strljd", met zijn Telegraaf-, "Han delsblad-, A.V.R.O.-, V.A.R.A., en andere tegenstrijdige party en „drukkers"-belan gen! Ingezonden Mededeeling. Ingezonden. Geachte Redactie. Het Bestuur van de Ver. „Pensloenbe lang" kan met recht getuigen, dat het spreekwoord: „De aanhouder wint", waar is. Ik breng namens de weduwen van voor 1009 een woord van dank aan dit be stuur voor het onvermoeid streven, om voor de misdeelde vrouwen, waar ik (nu myn echtgenoot Is overleden) ook by be hoor, een beteren levensavond te berei den. Op het schryven aan Z.Exc. den Minister, om de gratificatie van bovenge noemde weduwen te verhoogen, aange zien deze te klein was om in het levens onderhoud te voorzien, mocht het bestuur de mededeeling ontvangen, dat het vast staat, dat aan dat verzoek binnenkort zal worden voldaan. Het is teleurstellend dat de belangheb benden by dit str:-ven naar verbetering in hun positie, overigens zoo weinig be langstelling toonen, en de vergaderingen zoo slecht bezoeken. Behalve een financi- eele steun is een moreele steun zoo noo- dig. Blijf vooral vast aaneengesloten en tracht ook andere leden te winnen voor de geringe contributie van 1 gulden. Waar ik in het bestuur benoemd ben zag ik ook gaarne meer medewerking van de dames. Verder rest my een woord van harte- ïyken dank aan den heer de Graaf voor de afdrage van een bedrag van 27 gulden van de Onderoff., korporaals, wachtgel ders en gepensionneerden van de Land macht voor de vereenlglng „Weduwen- zorg". U mynheer de Redacteur dankend voor de opname. Hoogachtend, Wed. M. v. Vliet—Wickel. Hoogstraat 121 etergae Ik heb, VOGELBESCHERMING IN DEN BROEDTIJD. Een beroep op de medewerking van ouders en opvoeders, Hiet mag wel als algemeen bekend ver ondersteld worden, dat onze ln het wild ter den rug heeft en de zaak er hlstoriMh'de^^de^hu^shondinw^^ ^''tnn€n wolj gegroeid is uit het plaat»!® volks! AuJ;.nöfS TIJDSCHRIFTEN. WEEKBLADEN enz. „Sport in Beeld" (Weltevreden) van 17 Maart vertoont o.a. de photo van een sier- iyke jongedame, miss Maribel Vlnson, een Amerikaansche, die op de baan te St. Moritz (Zwitserland) uitkomt voor de Jlympbohe Winterspelen. In een artikci „Mooi scheepsbouwwerk" wordt verteld van de „Tjileboet", van de Java-China- Japaniyn, een stoomschip, dat verleden jaar nabij Hongkong op de kust liep op een buitengewoon ongelukkige wyze. Het kon niet worden afgesleept en, men be sloot het vrijwel onbeschadigde achter schip te reddin en los te maken van het absoluut verloren voorschip. Een Hong- kongsche maatschappy nam dit werk aan; het schip werd ongeveer ln het midden ln tweeën gebrand, en het losse achter schip daarop naar Hongkong gesleept, waartoe de open afgebrande zyde voor- loopig gedicht werd. Een en ander is duideiyk op photos te zien. Daarna wer den ln Holland de oorspronkeiyke model len en teekenlngen opgevraagd en vol gens deze ls een nauwkeurige cople ge maakt van de halve „TJileboet'W Het schip ls nu weer herboren ln de vaart en loopt beter dan ooit, zegt de redactie. Een aantal photos verduideiyken dit artikel. De „Red Rose", het vliegtuig van kapi tein Lancaster en miss Kelth Miller, dat e Muntok strandde op weg naar Austra lië, is hier ook gekiekt. We vinden voorts nog blzonderheden over een nieuw mo torschip de „Meonia", door een Engel- sche maatschappy in de vaart gebracht op de iyn Londen—Singapore, een mooié op name van mevrouw Douwes Dekker van een inlandschen wagen met twee karbou wen, een artikel over een uitstapje naar den Oosthoek met de bedoeling den lezers van Sp. i. B. eenige mooie bergkieken te doen zien (we vinden er een vierta1, de een al mooier dan de andere, uit het Arak-Arak-gebergte), en voorts, zooals in elk nummer, gemengd en sportnieuws In groote veelzydigheid, een boelend weekverhaal, enz. enz. Dit alles maakt dit tydschrift zeer aantrekkeiyk. „Sport in Beeld en Actueel Wereld nieuws" (Weltevreden) van 24 Maart be vat een artikel over het Idjen-plateau uit Juva's oosthoek, geïllustreerd met zeer mooie photos betreffende een koffie-aan plant en het landschap aldaar. In dit num mer begint een serie korte levensschet sen van bekende filmacteurs; Buster Keaton is hier aan het woord. De Pary- sche correspondent van het blad heeft een beschouwing gewyd aan de, den laat sten tijd onder de oogen geziene toekomst- mogeiykheid per vliegtuig een naburige planeet te kunnen bereiken. Er is een serieuse prysvraag door wetenschappeiy- ke mannen uitgeschreven ter bevorde ring van de studie hieromtrent. Voor- looplg Is het nog „toekomstmuziek". On der de verschillende sportberichten, wel ke verder het nummer vullen (behalve het weekverhaaltje VERKRIJGBAAR BIJ aardig eens te hooren, wat deze Indische journalist hierover zegt: Na te hebben medegedeeld, dat zelfs ln Europa stemmen opgaan om aan de steeds voortgaande „ontkleeding" der vrouw paal en perk te stellen, zegt hy, dat er Europeesche meisjes en vrouwen zyn, die de kleeding op zoodanige schan delijke wyze dragen, dat zy het voorwerp worden der nieuwsgierigheid van den In lander. En dit is van meer dan Individu- eele' beteekenls; het gaut hier om Iets an ders dan hem of haar. het gaat hier om de positie van den Europeaan ln eene bljiin geheel Oostersche samenleving.... Wij willen boven den inlander staan, en inderdaad doen wy dat ook (de uitlating biyve natuuriyk voor rekening van dezen journalist). Ons gezag in deze landen be rust goeddeels op moreel overwicht. Ieder dient te zorgen, dat het respect voor de Europeesche vrouw ook by den Inlander niet verloren gaat". Het geval ls verder door den teekenaar van het blad ln ca- ricatuur gebracht. Onder de illustraties vnlt nog te noe men een landsclmpsphoto landman met karbouwen op den akker en veel ge mengd en sportnieuws met actualiteiten. Verschenen bij van Holkema on Wa- rendorf's UI tg. Mij. te Amsterdam: de Aprll-afleverlng van „Onze Aarde". J. Siblnga Mulder schryft het tweede deel van: Een kykje in „Statenland", dit buitengewone Interessante land, vol aard rijkskundige en natuurhistorische merk waardigheden. Het artikel Ls geïllustreerd met tul van mooie foto's, één gekleurde plaat en een kaartje van Nieuw-Zeeland. Schrijver vindt het „voor den tourlst een uitgezocht land om te bezoeken". Jam mer, dat de reis er heen wat lang duurt. Dr. W. van Bemmelen schrijft over: „De Zandbergen by Hulshorst op de Ve- luwc. Ook dit artikel ls van mooie foto 'a voorzien. Dan vinden we de beschryvlng van „Een Boenglneesch feest", door den be kenden Indië-kenner: J. G. 81nla. Hy Illustreert het artikel met reproducties van potloodteekenlngen. Noemen we nog het artikel van H. van Meurs over „Een Indisch vogelwonder", n.1. de Klecho of boomgierzwaluw, dl< het kleinste nestje ter wereld maakt, juist groot genoeg voor één el. Schrijver ls terecht trotsch op de foto's, die hy van het nestje maakte, de eenige. die er ooit van gemaakt zyn, en die het broedgehelm der genoemde vogels ontsluieren. Verschenen by C. Morks Czn. te Dor drecht: het Aprll-nummer van „Morks Magazijn". H. G. Cannegleter wydt zlin maande- lyksche karakterschets aan Yme Schuit maker, ter gelegenheid van het verschij nen van diens vyf en twintigste tooneel- stuk. Eenige foto's van den beroemden Fries en tafreeltjes uit tooneelstukken illustreeren het artikel. Allee van Nahuys vertaalde een schets van Thomas Mann: „Lilly", die ons niet zoo bekoren kan als de vroegere schetsen. Het artikel over Albrecht Dtlrer wordt ln dit nummer geëindigd. Van de re producties valt byzonder die op van Dü- rers moeder. F. A. Brunklaus begint een verhaal: „Tweespalt", terwijl het romantsich-his- torisch tooneelspel door J. v. Randwijk: „De Spion van den Prins" een goed einde vindt in het vierde bedrijf- In „Populaire Wetenschap" trekt het a4ikel van Cornelis Drebbel, den uitvin der van de eerste duikboot, de aandacht. In „Zy" besluit „Een gewoon Huls- vader" zijn „Open brief aan Famke" over haar „Nieuw Feminisme". geloof ik, vroeger tl eent op levea lelt Het iou loderdaed.... gak- vnn. .„1 -y- "um-cwiooiijc en de corresponden- linHiviiiw. ^en 1 t van baron de Farck) vinden we een ianüoouw, tuinbouw, booahbouw enz. artikeltje over de „korts rok". Het ia ie wel DE DOODSTRAF VOOR 100 VALSCHE ROEBELS. Voor de Moskousche rechtbank heeft een conducteur van de doorgaande ver binding MoskouRiga terecht gestaan, omdat hy getracht had aan de grens 10 valsche tsjerwoniets-biljetten (100 roebel) tegen Lettisch geld te wisselen. De man beweerde niet geweten te hebben, dat het geld valsch was, maar de rechtbank meen. de bewijzen te hebben voor de tegenover gestelde conclusie, en veroordeelde den man ter dood als handlanger van een vreemde mogendheid, bezig het valuta- steem der sowjets te ondermijnon. We gens de amnestie van verleden Jaar No vember werd het vonnis veranderd in 10 jaar celstraf. Na afloop van dien tyd zal da veroordaalda, dia Latttah ondardttB ALLE erkende RIJWIELHANDELAREN Sr/*

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 10