PLUIMVEETEELT. Uit do Land- en Tuinbouwwereid. 3—r. VOETBAL. BmIIssIq ga wedstrijd. POSTDUIVENSPORT. SCHAKEN. EISELIN, POLDERWEG 60. Marineberichten. Legerberlchten. Marktberichten. Radiografisch Weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 MeL Medegedeeld door het Kon. Nederlandscb Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 767.2 te Akureyi en Jan- mayen. Laagste stand; 762.8 te Dyon. Verwachting: Matige tot zwakke N.0. tot Z.0. wind; helder tot licht bewolkt, droog weer in het Noorden, in het Zuiden hall tot lioht bewolkt met eenige kano op onweer; ▼«- nia verandering in tenperatuuc. NU DE KUIKENS ER ZIJN. Er zijn gevoelige lieden, die het hard vin den, wanneer de kloek opgesloten wordt ge houden en dat is een gevoelsargument, waar wat yoor te zeggen valt. Maar toch moet men dan een concessie doen en wel deze, dat ze gedurende den tijd, dat de kuikens hun voer krijgen, wèl wordt opgesloten. Want het gaat toch niet aan om de kloek het kuikenvoer te laten opmaken, dat, door zijn bijzondere sa menstelling, daar veel te kostbaar voor is. Wat voor de kuikens ook al heel nadeelig hoeveelheden kali, welke hierbij den doorslag geven, d.w.z. het is onverschillig in deze, of men kalizout 40 procent, patentkali of kalium- carbonaat geeft. Soms zijn zeer booge giften kali noodig, voordat men van een goed resul taat verzekerd Is. Knollen van kaliarme per- ceelen bevatten een zeer laag percentage kalium; bij de blauwe knollen dier perceelen was dit gehalte het laagst. Eigenheimers, die verschijnselen van kaligebrek in het loof vertoonden, gaven een beschot met een zeer hoog percentage blauiwe knollen. Men merkte voorts op, dat tijdens de bewaring slechts in enkele gevallen het percentage „blauw" toe nam. Het vervoer had som9 bij de soort Bravo wel invloed, in enkele gevallen zelfs zeer sterk; minder was dit het geval bij de Eigenheimer. Door schuddien en stooten kan het „blauw" worden veroorzaakt, maar, zooals bleek, is dit inzonderheid liet geval bij aard appelen, welke gegroeid zijn op kaliarmen grond. Men kan het blauw worden tengevolge van1 schudden voorkomen, door de aardappels direct na het schudden te verhinderen zuur ïs? Natte pootjes. De kou daarvan trekt op stof op ntmtn> dus niet aan de lucht bloot en de diertjes gaan verkleumen, wat ze zeer vatbaar voor ingewandsziekten maakt. Blijft dat nat worden niet alleen tot de pootjes be perkt, doch strekt zich dit over het heele lichaampje uit, dan wordt het gevaar daar door des te grooter. Daar is zelfs heelemaal geen regenbui voor noodig, of een ongewilde onderdompeling in een sloot of tobbe water, neen, een te vroeg uitlaten op een begroeid terrein, wat zoo dikwijls geschiedt, is precies voldoende om de kuikens doornat te maken, Vooral wanneer het gras wat lang is, zijn de kuikens in een oogenblik door en door nat, De zon kan niet direct den bodem bereiken de grastoppen drogen het eerst op, het ziet er dus, zoo op het oog, mooi droog uit, maar vergist u niet, de kuikens worden toch nat Uitkijken en oppassen is.dus de boodschap en derhalve er voor zorgen, dat de kuikens alleen dan het begroeide terrein op mogen, wanneer dit volkomen droog is en de zon de dauw heeft doen wegtrekken. En regent het, staat dan in geen geval toe, dat de kuikens daarin verblijven, of onder een heg of struikgewas beschutting zoeken, daar dit toch niet vol doende helpt. Komt er dan nog een regenbul opzetten en welke buitenwonende kippen kouder kent de teekenen van de lucht niet? wees den aanval dan vóór en drijf de diertjes direct naar binnen Het is beter een uur te vroeg, dan 5 minuten te laat. Is het weer ech ter gunstig, schijnt de zon, ruikt men het voorjaar en voelt men ais het ware den groei in de lucht, geeft dón de kuikens de volle vrij held. Maar hoe meer zij zich dan bewegen hoe bedrijviger zij zijn, des te meer dit hun ten goede komt. Zon, frlssche lucht, volop be weging, het komt allemaal hun ontwikkeling ten Toe, gij bezitters van een stadstuinje. laat eens even het deurtje van de kuikenren los Laat het jonge goedje er maar eens even uit breken en geniet van hun uitgelatenheid en 'dolle capriolen. Een wakend oogje op hen gehouden, zal uw tuintje wel voor al te ver gaande ondeugendheden behoeder.. Waakt voor een overbevolking. Verlies nim mer uit het oog, dat de kuikens wel groeien, maar -dat het kuikenverblijf precies even groot blijft. Wat vandaag dus nog past, is de vol gende week reeds te klein geworden. Een zeer eenvoudige waarheid zult ge zeggen en daar heeft u dan volkomen gelijk in. Zoo eenvoudig zelfs, dat een ontstellend groot aantal kippen houders deze waarheid over het hoofd ziet, dan, op een gegeven oogenblik, een overbe volking krijgt en.... de slachtoffers komen te vallen. De kuikens verdringen zich, hoopen -in de hoeken opeen, de temperatuur wordt daar te hoog, ze verbroeien en des ochtends vindt men de lijkjes. Geen beter middel, dan zooveel mogelijk de haantjes er uit te halen, zoo gauw deze maar even kenbaar zijn. Dat spaart ruimte en het geeft voor de hennetjes bovendien meer en ook rustiger plaats aan de voerbak. Mag de ruimte waarin de kuikens zijn on dergebracht dus niet te warm zijn, ook het omgekeerde daarvan moet vermeden worden Houdt daarom den thermometer in het oog Begin met 9095 graden Fahrenheit en zak geleidelijk af naar 65 toe, wat dan op een leeftijd van pl.m, 3 weken is. Ervaren kuiken fokkers doen het wel zonder thermometer. Die zien het aan de kuikens- zelf wel aan, of ze het al of niet naar hun .zin hebben. En op dit door studie en ervaring verkregen kom pas varen zij veilig. DE GRAANPRIJZEN EN DE VARKENS- MESTERIJ. „De varkensmesterij Is eigenlijk een bedrijf, dat met beide beenen in het buitenland etaat." Het ds wel misère met de varkensmesterij hooge graanprijzen -en1 lage, buitengewoon lage vankenaprijzen. „Ef is niéts mee te ver dienen", zegt de een; „er moet gei-d bij", klaagt de ander. En algemeen hoort men de bekommerde vraag: „W-aar moet dat naar toe?" Een oud boerengezegde luidt, dat de varkensprijs op zijn minst 3 maail die van het meel moet zijn. Wat hiervan waar zij, zeker is het, -dat de varkenshouderij thans niet ren deert. En hoe zal dat in de toekomst zijn? De redactie van het „Ov. Lbld." ziet het ver schijnsel ndet rooskleurig. Er is steeds wel een op- en neergang geweest, maar er zijn thans verschijnselen, die weinig bemoedigend zijn. Niet alleen ihd-er, maar over heel de we reld is pde varkenshouderij onrendabel. Er drei'gt voor ons het gevaar, dat er minder graan- wordt afgezet en -méér dierlijke produc ten, waardoor de concurrentie grooter wordt. Voor ons voergraan zijn we aangewezen op Argentinië, en- nu daar -de voorraad het op geeft, raken wij dn de knel. Onze varkens houderij is dus wel een riskant bedrijf: het staat toch met beide beenen in het buitenland! Van dóór moet het voeder komen en dóórheen „r eveneens belangrijke wedstrijd Spartaan moet goeddeels ons product We kunnen onze HDVS ig ^5^, daar v. d, Grien(dt b het r^r\ rut lf> UTOii Irf nni" llrif miniriiir rielr»in+ It-am. - positie wat vrijer, wat minder riskant maken, door d-en verbouw van voedingsmiddelen: van graan, misschien ook van suikerbieten en van fabrieksaardappelen udt -te breiden. De aard appel als varkensvoeder wordt door velen te laag gewaardeerd. Men voedert dikwijls alleen het kriel. Beter, voordeeliger resultaten zou men verkrijgen, indien men den goeden fabrieksaardappel als varkensvoer ging ge bruiken. Een en ander dient ernstig te worden overwogen. HET BLAUW WORDEN VAN AARDAPPELEN. Hierover is eeni zeer belangrijke brochure verschenen van den Plantenzicktenkundigen Dienst te Wageningcn. De ingestelde onderzoe kingen hebben onder meer het volgende aan getoond. Het blauw worden der aandapplen wordt niet beïnvloed door een bemesting met superfosfaat of zwavelzuren ammoniak. Stal mest doet Het percentage blauwie knollen zeer sterk dalen. Een zeer sterke daling kan ver kregen worden dooi" een bemesting met kali- houdende meststoffen- t Zjjn de gebruikte te stellen. Slap geworden aardappelen ver dragen het schudden minder goed dan knollen, die nog geheel zijn opgezwollen. Blauwkleu- ring kan ook optreden als gevolg van lichte vorst. Van, belang is nog: dat het gebruik van blauwe aardappelen als pootgoed geen invloed uitoefend op het optreden van blauw in de nakomelingschap. Het blauw gaat dus niet met het pootgoed over. Aardappelverbouwers hebben derhalve op die dingen te létten, concludeert de brochure 1. Zorgen voor voldoende kalibemesting. 2. De knollen bij het oogsten en verwerken zoo weinig mogelijk aan sterke schokken bloot te stellen; dit laatste moet vooral vermeden worden-, als de knollen in- 't voorjaar reeds eenigszins slap geworden zijn. 3. Bij het be waren te zorgen, dat zoo weinig mogelijk spruitverlies optreedt. WENKEN EN MEDEDEELINGEN, Indien ge aardappelschillen en groenten- afval aan het vee geeft, zie dan goed toe, dat geen vreemde voorwerpen- en vooral geen scherpe dingen in- den emmer verzeild raken! Wie schillen 'in de stad ophaalt, geve ter deeg acht. Wat al niet in een koeienmaag gevon den kan worden, zegt het volgende: men- vond wel eens 3 veiligheidsspelden (geopend), 1 broche, 1 gummihak, 3 stukjes been met ge deeltelijk scherpe punt, 3 loodjes van worsten, 1 stukje flesschencapsuie, 1 kurketrekker voor een inktfleschje, 3 haarspelden, 4 stukjes ijzer- draad, 8 spijkers van verschillende maat, 1 stukje glas, 1 muurhaakje. Het programma voor Zondag. ZWITSERLAND—NEDERLAND. Deze wedstrijd is voor het Ned. elftal de laatste voor de Olympische Spelen; het tqam is onveranderd gelaten. Het Zwitsersche kli maat is een factor van belang, welke de onzen reeds vroeger noodlottig geweest en we zijn bang voor een herhaling. In het Zwitsersche elfta! spelen «enige oude bekenden van- de oranjemannen, zooals Ramseijer (linksback), Tassler (rechtshalf), de Lavallaz (linkshalf), Tschirren (r.buiten), Abegglen (linksbinnen-, op de Parijsche Olympiade de beste speler van de ploeg). Op de middenvoorplaats speelt een ex-landgenoot Roomber. De prestaties van het Zwitsersche elftal zijn vrij matig dit seizoen, wat met ons elftal eveneens zoo is. De wedstrijd wordt te Bazel gespeeld en vangt aan om 3 uur Mddden-Europeeschen tijd. De spelers zijn reeds Donderdagmiddag vertrok ken. Scheidsrechter is de Oostenrijker Braun. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van de F. C. „No-rdstera". Het wordt van der Meulen's 25e landenwedstrijd; een mooi re cord van dezen sympathieken doelman, die nog een prachtige voetbalcarrière voor d.en boeg heeft. ae Olympischs Elftal—Tcttenham Hotspur. De wedstrijd van het 2e Olympische elftal tegen de Engelsc-he professional-club Totten- ham wordt morgenmiddag op het terrein van Ajax gespeeld; het elftal is aldus: Marang (HVV), doel; van Run (PSV) en Stuve (En- sched), achter; Schetters (Ajax), Vis (HVV) en v. Dolder ('t Gooi), midden; Schipper (Heracles), W. Buitenweg (Hercules), Freeze (Heracles), Ghering (LONGA), v. d. Griendt (Hermes-DVS), voor. Freeze is in plaats van Kluin gekozen, van wien de T.C. meer verwacht. Buitenweg, vol gens degenen die hem geregeld zien spelen onze beste middenvoor, krijgt een kans om zich definitief op de lijst der 22 te plaatsen, waartoe hij wel zijn best zal doen. Schipper, Gharing en v. d. Griendt hebben reeds in het Ned. elftal gespeeld. Laatstgenoemde staat nu linksbuiten, wat als proef bedoeld is. De Engelsche club bezet een der onderste plaatsen in de eerste divisie, doch zal de Olympiekers ongetwijfeld een lesje geven, speciaal wat positiespel en combinatie betreft. Het belooft een leerzame en belangwekkende match te worden, die zeker een groot publiek zal trekken. Kampioenschap van Nederland. Gespeeld wordt NOADZAC, 2 clubs, die allebei nog in hun macht hebben om kam pioen te worden; de verliezer is uitgeschakeld. We houden het op een zege voor de thuisclub. Voor één plaats in de ie klasse wordt de Velseroord gespeeld VSVVOC, welke met een gelijk spel de thuisclub tot ie klasser promoveert. De kans is dus alleszins mooi, doch toch vreezen wij voor de Velzena ren, die zonder Weij zullen uitkomen. De Op het terrein van KFC vindt een beslis singswedstrijd plaats om één plaats in de 3e klasse tusschen den 4e klasse kampioen KW en QSC, daar elk één wedstrijd gewonnen heeft. De winnaar is of blijft 3e klasse». Zal QSC 'het halen of het lot deelen van Wühel- mina Vooruit en Neerlandia? Reserve-klassen. Uitgesteld is Stormvogels 2Hercules 2, zoomede Hilversum 3TOG 2, voor resp. een plaats in de res. ie en 2e klasse. WFC 2 speelt thuis tegen Watergraafsmeer 2; het is de laatste (geringe) kans voor de Wormer- veerders om in- de running te blijven voor een pl aats in de res. 2e klasse. Ö.i. zullen zij deze kans wel weten te benutten. De Competitiewedstrijden. Afdeeling I. 3e klasse C. DWV—EDW, ZRC—Allen Weerbaar. 4e klasse B. RCAZaanlandia (terrein Zaanlandia). Reserve 3e klasse A. West-Frisia 2DEC 3. Holdert-beker (4e ronde). ZFCAlcmaria Victrix, HollandiaEDO, RCHThe Rising Hope (ie klasse kampioen R. V. B.), HeemskerkFeijenoord, Ooster parkBlauw Wit, ZilvermeeuwenGouda, BloemenidaalXerxes, ASCHFC, UW Steeds Hooger, 't GooiCW, UnitasWFC, NeptunusDEC, DHCHBS, enz. De aa uitverkorenen Voor het Olympisch Voetbaltournooi. De „Sp.kr." meldt, dat de T. C. de volgende 22 spelers heeft aangewezen voor de Olympi sche Voetbalwedstrijden: Doelverdedigers: A. IJ. van der Meulen (HFC) en J. de Boer (Ajax). (Deze 2 werden ook in 1924 gekozen.) Achterspelera: H. L. B. Denis (HBS), A. H. van Kol (Ajax), J. van Run (PSV) en C. P. M. van der Zalm (VUC). (Denis was in 1924 ook van de partij). Middenspelers: G. H. van- Heel (Feijen oord), G. J. Krom (RCH), P. H. Massy (Roermond), P. C. van Boxtel (NAC), H. H. Schreurs (Roermond) en R. Vis (HVV). (Krom kwam ook uit op de Olympiade te Parijs.) Voorhoedespelers: J. J. G. H. Elfring (Alc maria Victrix), W. M. Buitenweg (Hercules), J. G. Weber (Sparta), C. W. Kools (NAC), B. Freeze (Heracles), J. van der Griendt (HD VS), E. R. Ruisch (DFC), F. J. Schipper (Heracles), F. Smeet» (HBS), W. Tap (ADO). Buitenweg, Ruisch en v. d. Griendt zijn voorwaardelijk gekozen, dus nog niet defini tief. Tot 17 Mei bestaat nog gelegenheid eventueele veranderingen op te geven. Dat Verlegh niet onder de gekozenen is, is een gevolg van het medisch advies, dat hem verbiedt voorloopig te spelen. Het N.-H. V. B.-programma. Schagen: Beslissingswedstrijd om het kam pioenschap van de ie klasse A: Alcmaria Vic trix 3HRC 3, aanvang half drie. v ie klasse B. Bolwes SVS—Schagen, 2 u„ Dol. Texel x Hollandia 3, 2 u., C. D. Swart. ae klasse D. Tuindorp: HRC 4Texel 2, a u., v. d. Hbff. 4e klasse C. Bolweg: SVS 3—WGW 3, 12 u., Kick. Scha gen 3Oudesluis 2, 12 u., Metselaar. Se klasse F (Adsp.-afd.). Bolweg: Helder BHRC D, 10 u., Heyblok. Rauchbeker. West-FrisaKFC, AssendelftZaanlandia. (Vorigen Zondag werd gespeeld: Purxner- steijn—OSV 12, KWUitgeest 42.) Gouden Kruis. Middenweg: WGW 2Helder 2, half drié, Vlam. T.O.G.—HELDER. Deze promotie-degradatiewedstrijd wordt op het TOG-veld gespeeld, inplaats van op het DEC-terrein, zooals aanvankelijk besloten was. De wdthemden hadden liever gezien, dat ophet laatstgenoemde veld was gespeeld ge worden, zoowel wat afmeting als den grond zelf betreft. Het is nu eenmaal niet anders; door de resultaten van den vorigen Zondag hebben de 2e klassers weer een kansje ge kregen am zich te handhaven, welke overwin ning wel verkregen is door het élan waar mede gespeeld is. Doch door dezen factor alleen worden niet altijd zegepralen geboekt. ALs de Elftalcommissie er in geslaagd is de voorhoede aldus te wijzigen, dat niet alleen meer samenhang aanwezig is, doch ook een mddenvoorwaarts, die weet wat opstellen- en schieten is, en de middenlinie meer Werk maakt van haar steunende taak, plus hetzelfde vuur als in- den wedstrijd van Zondag j.l., dan zijn we niet al te bevreesd voor Helder. Ze hebben aan den Bolweg laten zien, den 3e klasse kampioen aan te kunnen, in het geheel niet minder te zijn, al was het ploegverband bij TOG dan wat beter verzorgd. We wen- schen Helder een succesvol* toer toe. 2e Olympische elftal speelt; de beslissing is dus een week verschoven. De wedstrijd Tuban-tiaDOTO is zonder belang. In afd. IV wordt één ws-dstrijd gespeeld, Helmond BW, waardoor de thuisclub een goede ge legenheid tot revanche geboden wordt, daar verleden Zondag in den Bosch met 31 ver loren werd. De ie klassers zullen het heusch niet gemakkelijk krijgen. In het Noqrden SneekWW, de 2e klasse kampioen; als Sneek ook nu wint, wordt haar promotiekans zeer vergroot. Om het ae klasse-schap worden in het Westen gespeeld DWS—Baarn en TOGHelder. In eerstgenoemde match brengt een overwinning of DWS of Baarn in .2e k)asse. Het zal spannen, want beide clubs zijn aan elkaar gewaagd. De wed strijd TOG versus Helder is niet volgens de wT volgorde, -daar feitelijk eerst TOG den Maraaflm0er ha,d KesPeeld moeten wor- evënveel'1" Hettót 'i*1 er: a's de witton met daie en u ener83e ®Delen als d«n vorigen Zon- ven wij hen voorlJ®ed'e herzien hebben, dan ge- 9 hen een klein- kansje. Op het moment waarop wij dit schrijven, was het elftal nog niet samengesteld. Dat dit niet zoo zal wezen als in den laatsten wed strijd, achten wij wel zeker. a H.R.C.-nieuws. H.R.C. 3Alcmaria 3. Deze beslissingswedstrijd om de ie plaats wordt op het terrein van Schagen gespeeld en vangt aan om half 3. De rooden komen volledig uit. De scheidsrechter is nog niet aan gewezen; grensrechters zijn de heeren Hoek en Koorstra. Om 2 uur op edgieni veld de comp.-wedstriid HRC 4—Texel 2. W.G.W.(Geel Wit)-nieuwa. W.G.W. 3Helder a v. h. Gouden Kruis. Geel Wit 1 is na de nederlaag van Zondag tegen de Voiewijckers uitgespeeld en eindigt alzoo onderaan- met slechts 2 winstpunten, een zeer pover resultaat. De laatste helft van het programma werd echter afgewerkt met een geheel onvolledig elftal. Zondag j.l. werd zelfs met 10 man gespeeld en wel 2 van het eerste, r van het 3e e» 2 van het vierde elftal. Enfin, jongens, nu den a.s. zomer maar flink getraind en dan.... volgende jaar beter. Geel Wit 2 deed beter d,anj we verwacht hadden. De reserves hebben zich In hun nieuwe aocih -zware omgeving goed geweerd. Morgen krijgen ze gelegenheid zich te meten' met één der sterkste clubs uit afdeeling A en wel Hel- der 2. De wedstrijd is vastgesteld voor het Gouden Kruis-en- vindt plaats op het Geel Wit-terrein aan den Strooweg. Aanvang aalf drie. Scheidsrechter is de heer Vlam, zoodat we van een goede leiding verzekerd zijn. Als we moeten voorspellen, voorspellen we een kleine nederlaag voor de onzen.. Laat echter de nederlaag zoo klein mogelijk zijn. Er dient vanaf 't begin tot het eind hard gewerkt te worden, doch laat het fair en eerlijk zijn. Op den keeper na zal ons tweede waarschijnlijk volledig uitkomen. Goed succes, jongens. Geel Wit 3 gaat om 12 uur op bezoek bij SVS 3. Daar er niets meer te winnen valt, vreezen wij wederom voor een nederlaag. Geel Wit 4 is vrijaf. Hollands Noordpunt. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.l. haar eerste buitenlandsche concoursvlucht vanaf Lier (België), afstand 203 K.M. De wind, welke de heele week uit Oostelijke rich ting gewaaid had, was omgeslagen maar het Noorden, waardoor -de vogels later dan aan vankelijk verwacht was, op de hokken arri veerden. Vermoedelijk met zwaar weer te kampen gehad hebbende, verliep het concours echter normaal en waren de verliezen gering. De prijzen werden als volgt verdiend: Gebr. Boom ie (en eereprijs), 19e, 24e, ^oe en 33e, 100 punten; Felkers Dienaar 2e, 3e (en 2 eereprijzen)9e, 12e, 15e en 35e, 228 pun ten; M. van Dijk 4e (en eereprijs), 10e, 17e, 26e, 134 punten; Puhl 5e (en eereprijs), 13e, 88 punten; Scholten 6e, 25e, 37e, 62 punten; Nebbeling 7e, 36e, 38e, 39e, 48 punten; Leder 8e, 46 punten; Verkerk, 11e, 40 punten; Gebr. Buis 14e, 18e, 20e 22e, 23e, 27e, 28e, 100 pun ten; Bok 16e, 32e, 34e, 30 punten; v. d. Wal 21e, 20 punten; Peters 29e, 4 punten; v. Riel 31e. De eerste duif werd geconstateerd om 12 uur 6 min. 35 sec., de 39e om 12 uur 27 min IS sec. A.s. Vrijdag, om half vijf, inkorven voor Soignies, met dringend verzoek zoo vroeg mogelijk te komen. Denkt daar vooral om, P.D.V. „Victoria". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 29 April haa eerste prijsvlucht vanaf Dor drecht, afstand 160 K?M. Los 8.30 uur. Wind N.O. met zwaar bewolkte lucht. In concours 250 duiven. Prijzen en diploma's wenden be haald als volgt: v. d. Spek 1, 10 en 34; Jacobs 2, 20 en 47; Brink 3; Goossen 4; Duinker 5,6,21,32,29 en 30; Kok 7, 11 en 13; v. d. Wal 8 en 22; Koop- inan9 en 16; Kramer 12, 25, 36, 43 en 44; v. Leeuwen 14, 37, 42; Latjes 15 en 24; Groot 17; R. F. Mulder 18, 19. 31, 33 en 41; Willems 26, vj, 35 en 38; Hubregsen 28; Peter» 32, 40 en 40; Groen 39; Hellema 45 en 49; Kwast 48. De eerste duif werd geconstateerd om 10 uur 56 min. 17 sec. Adspiranten: Bryan 1 en 4; Hartog a en 7; Geus 3; Minneboo 5; Boogert 6. Zaterdag (heden) middag van 3S uur in korven voor Roosendaal. De Schaakclub „V. V. V." te Alkmaar houdt op Hemelvaartsdag, 17 Mei a.s., zijn traditio- neelen ééndaagschen nationalen schaakwed strijd, in het Café „Centraal", Hofplein te Alkmaar. Er wondt gespeeld van 9.3012.305 1.30— 4-30, 5-308.30 uur, in groepen van 4 spelers in 3 ronden. Aanmelding behoort te geschieden bij den heer H. Pijpers, Koorstraat 51, Alkmaar. Inleggetd bedraagt 1.50. De prijzen be staan uit mooie kunstvoorwerpen. Voor hoofd- en eerste klasse spelers is klok- spelen (30 zetten per x1/» uur) en het noteeren der partijen verplicht DE OLYMPISCHE SPELEN. Het voetbalteam van Uruguay, dat Olympisch kampioen is, is in Frankrijk gearriveerd en telt buiten de officvials 23 spe lers. Hieronder zijn er eenigen, die reeds in 1924 te Parijs uitkwamen. Zooals men zich wellicht nog herinnert, speelde het Ned. elftal tegen dit land voor de demi-finale, welke -de onzen na een heroïken strijd met 21 verloren; een strafschop, eenige minuten- voor tijd, bracht de -beslissing, nadat Holland met rust de leiding had. Een match, die destijds heel wat beroering heeft veroor zaakt; waarin de Amerikanen zich, sportief gesproken, van hun slechtste zijde hebben doen kennen. Van Linge en Tetzner hebben er maanden nadien nog de gevolgen van on dervonden. Buiten Holland heeft Uruguay met de an dere tegenstanders weinig moeite gehad en de ie plaats werd dan ook glansrijk behaald. Thans is dat nog lang niet zeker, want hun zuidelijke buren, Argentinië, dingen thans ook mede naar de hoogste voetbaleer. Dit land speelt minstens zoo sterk. En wat verder Duitschland, dat in 1924 niet uitkwam, nog zal doen. Wat zal tenslotte Portugal te zien geven, welk land voor de eerste maal met een elftal op de Olympiade zal verschijnen; van het Portugeesche spel gaat n.1. een groote roep uit. We zijn wèl benieuwd! Ingesonden Mededeellng. EEN MOOIE VLUGGE POSE, EEN JUISTE VERLICHTING, EEN 10 KLAS TECHN. UITVOERING UltDAAN herkent men do Foto's niENMHN ya|) hg, potoqr. ATELIER Zondag 3 Aug. (Marathonloop), resp. 7.50, 5.—, 4-—, 2.50 en 1.25. 3. Wielrennen (46 Aug.). Abonnementen: Eeretribune 15-Marathontribune 12.5a Zijvakken 7.50. Zuidelijke tribune 5.—, Plaatskaartcn resp. 6.5.3.en 2.Staanplaatsen (Noordelijke tribune) 1 4. Gymnastiek (710 Aug.). Abonnemen ten: Eeretribune 1 iaMarathontribune 7.50. Zijvakken 5-Dagkaarten resp. 4.3.en 2.Zuidelijke tribune 1.Noordelijke tribune (staanplaatsen) 0.50. 5. Zwemmen en Waterpolo (in het Zwem- stadion). (411 Aug.) Abonnementen, ie rang 45.—, ae rang 32.50, 3e rang (staanplaat sen) 15.—. Plaatskaarten. 's morgens resp. 3.—, 2.— en 1.—; 's middags resp. 4.—, 3 en 1.50; Zondags resp. 5-—. 4-— en 2. 6. Schermen (29 Juli11 Aug.). (In het Schermgebouw.) Ongenummerde plaatsen per abonnement 30.—. Plaatskaarten per bijeen komst 1.50. 7. Openingsdag 28 Juli. Eeretritune 7.50, Marathontribune 5.Zijvakken 4.Zui delijke tribune 2.50, Noordelijke tribune (staanplaatsen) 1.25. u Hr. Ms. Van Meertant is van Vlissingeo hier aangekomen. Off. van gez. der 2e kl. der zeemacht W. F. K. Kooiman, die aangewezen is voor den dienst in Oost-Indië, zal 8 dezer zijn nieuws bestemming volgen. Off. van adm. 2e kl. J. C. W. Job»*, onlang» uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt geplaatst aan boord van Hr. M». Wachtichip te Wil lemsoord. De ie ploeg der zeemilitie van de lichting 1928, sinds 1 Maart voor eerste opleiding onder de wapenen, is over de verschillende schepen en inrichtingen voor hun verdere opleiding verdeeld. Bevorderingen. Met ingang van 1 Mei bevorderd tot adj,- onderoff.-instructeur bij het reg. kust-art., de serg.-maj.-instr. W. P. Overduijn, J. Zander en J. J. Meeuwsen. Als voren, bij het ie reg. onbeger. art„ de serg.-maj.-instr. H. de Vries. Onderscheidingsteeken voor trouwen di«nst> Aan den serg. J. Kok van het reg. kuit-art. is te rekenen van 24 April j.l. de brontsen me daille voor trouwen dienst toegekend. Inlijving. Op 1 Mei is bij het reg. kust-art. de ie ploeg dienstplichtigen der lichting 1928, niet be stemd voor opleiding voor eerste oefening onder de wapenen gekomen. Wegwerpen van papieren door troepen. In verband met bij den Min. van Oorlog in gekomen klachten over het achterlaten van papier ed. door troepen, na een kort opont houd tijdens oefeningen, heeft de commandant van het veldleger den korpscommandanten doen weten, dat het zijn uitdrukkelijke wenach is, dat ieder militair, en in het bijzonder ieder meerdere, er het zijne toe zal bijdragen, om dergelijke klachten te voorkomen. De troepencommandanten moeten een streng toezicht uitoefenen, dat in het bijzonder bij rusten geen papieren ed. door de troepca worden achtergelaten. Uruguay speelde Zondag te Havre tegen een der plaatselijke clubs aldaar, welke match door de Uruguyanen met 6—0 gewonnen werd. België heeft haar 22 spelers voor Amsterdam reeds gekozen; hierbij zijn ook eenige veelbelovende debutanten. Behalve Duitschland, komt ook de Ver. Staten hier met een heel contingent deelnemers; in totaal 263 dames en heeren, dokters, trainers, masseurs enz. Dit gezelschap vertrekt 11 Juli met de „President Roosevelt" van New-York en zal ook op genoemd schip blijven wonen. Voor de athletiek zijn 122 deelnemers, zwem men 50, roeien 30, schermen 16, turnen io, boksen 10, worstelen 9, wielrennen 6. paarden sport 6. Het voetbalelftal vertrekt eerder, daar dit tournooi ie Pinksterdag een aan vang neemt. De leider van het gezelschap is nogal opti mistisch aangaande de resultaten van zijn ploeg, vooral wat athletiek en zwemmen betreft. De toegangsprijzen. Nu de Spelen weldra een aanvang zullen nemen er wordt gespeeld tusschen 17 Mei en 12 Augustus, dus 3 maanden laten wij hier van somige sporten de toegangsprijzen nog eens volgen: 1. Voetbal (27 Meica. 15 Juni). Abonne menten: Loges Eeretribune 75.Eeretri- bune 60.Marathontribune 50.Plaats kaarten kunnen nog besteld worden tot 8 Mei. 2. Athletiek (29 Juli5 Aug.). Abonne menten: Eeretribune 30.—. Marathontribune 20.—. Zijvakken 12.50. Zuidelijke tribune 10.—. Noordelijke tribune (staanplaatsen) 5.Plaatskaarten weekdagen, resp. 4. S.—2.f 1.50 en 0.75. Zondag 20 Juli resp. 6.—, 4—, J.—f a— eo NOORDSCHARWOUDE, 4 Mei. Roode kool 18, gele kool J.30—4.70, Deensche witte 6.107.30, alles per 100 kg. ALKMAAR, 4 MeL Graanmarkt. Aangevoerd 541 H.L., als: 328 H-L. tarwe 1314 20; 50 H.L. gerrt chev. 14—14.75; 57 H.L. haver 14.50— 15.75; 53 H.L. boonen, w.o. paardeboonen 14.50; bruine boonen 3250; citroenboo- nen 2330; witte boonen 3438; 17 H.L. geel mosterdzaad J 20—24; t H.L. karwijzaad 371 35 H.L. erwten, w.o. groene erwten (kleine) 2728; grauwe erwten 40—62; vale erwten 36; alles per 100 kg. ALKMAAR, 4 Mei. Kaasmarkt. Aangevoerd 96 stapels, wegende 142,000 kg. Kleine fabriekskaai met rijktmerk 47-50; fabieks commissiekaas 45; boeren kleine met rijksmerk 49; boeren kleine zon der rijksmerk 47.50; boeren conunisiiekaa» 49. De handel was vlug. Eierenveiling Helder. 3 Mei. Aangevoerd 14995 kipeieren: bruin 5.40—5 60, wit 5—5 5o; 993 eendeieren 4.30—4.70. Alles per 100 stuks. Eiervelling Schagen. 3 Mei. Aangevoerd 89455 kipeieren: 5254 kg. 5, 55—57 kg. 5 20—5.40, 58—60 kg. 5 40—5.60, 61—63 kg. 5.50—5.80, 64—66 kg. 5.80—6.10; ongewogen: bruin S.60 6.10, wit 55 70, gemiddeld 5-3o; 14261 eendeieren 4.60470, ix kalkoeneieren 8.40. Alles per 100 stukai

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 16