HELDERSCHE COURANT wmmmm 'mM'M Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS Groote brand in Gellicum St. Bavo te Haarlem. Het verlaten van het Bisschoppelijk paleis. VAN ZATERDAG S MEI 1928. Elf gebouwen in de asch gelegd. Donderdagmiddag heeft te Gellicum bij GeldermalBen een zware brand gewoed, die elf gebouwen in de asch heeft gelegd. De Ned. Herv. Kerk met den toren, het hulppostkantoor en negen particuliere huizen brandden af. De brand is omstreeks drie uur uitgebroken in het hulppostkan toor, naar men vermoedt tengevolge van de onvoorzichtigheid van kinderen. Drie motorspuiten uit Leerdam hebben het vuur bedwongen. Ook de brandspuit uit Beesd verleende assistentie. De brand weer uit Geldermalsen en Buren behoefde niet meer handelend op te treden. Omstreeks half twee ontstond de brand. Het vuur greep snel om zich heen en toen het eenmaal naar buiten uitsloeg werd het door den feilen Oostenwind met kracht aangewakkerd. Het duurde dan ook niet lang of het geheele huis, een boerenbehuizingin het voorgedeelte waar van het hulppostkantoor is gevestigd, stond in lichterlaaie. In verband met het evaar voor de omliggende huizen werden e brandweren uit de omliggende ge meenten Leerdam, Beesd, Rumpt, de Rooy en Vuren gealarmeerd. De vrees voor uitbreiding van den brand bleek gegrond want het duurde niet lang of het vuur sloeg over naar de woning van den heer Keizer, die op korten afstand van het huis van den heer de Waal stond. Fel woedde het vuur en het scheen niet te stuiten. De Hervormde kerk naast de woning van den heer de Keizer gelegen sn geheel uit steen opgetrokken werd ondanks alle pogingen om haar te be houden eveneens door het vuur aange tast. Met nog grooter snelheid breidde de brand zich uit door het wegvliegen van vonken en brandende stukken riet van de daken. Nog eenige huizen naast de kerk, een aantal huizen aan de andere zijde van de kerk en 6 woningen aan den anderen kant van den weg werden door het vuur aangetast en verwoest, voordat het ten slotte aan de drie motorspuiten uit Leer dam en de brandspuit te Beesd gelukte het vuur te stuiten. Met donderend ge raas stortte een gedeelte van kerkgebouw en toren in. Eerst tegen zes uur in den avond was het vuur bedwongen en ge vaar voor uitbreiding geweken. Behalve de genoemde woonhuizen en de Ned. Hervormde kerk zijn nog verwoest de huizen bewoond door de families van Dijk, Struiken, do Waal, De Zeeuw, van Dijk en het bondsgebouw van den Boerenbond met opslagplaats van graan en veevoeder. Van de inboedels en voorraden van in achter eenige woningen aangebouwde schuren werden nagenoeg niets gered. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, terwijl ook geen veels omgekomen. Van de kerk en tien afgebrande huizen zijn niet veel meer dan de ruïnen overge bleven. Voor zoover bekend was alles verzekerd. De bewoners der afgebrande huizen zijn tijdelijk bij andere dorpsbe woners ondergebracht. Opmerkenswaard is, dat in 1883 inde zelfde huizen een dergelijke zware brand gewoed heeft, waarbij drie menschenlevens te betreuren waren. Woensdagnacht oan kwart over twee reed een taxi, bestuurd door L. B. J. v. B. van den Schiedamachen Dijk met groote vaart over den WestzeedJjk te Rotterdam. De auto reed link» van den weg en botste daardoor tegen een van den anderen kant komend rijtuig, dat be stuurd werd door H. v. B. uit de Bruyn- straat. De koetsier vloog tengevolge van den schok van den bok en kwam op het dak van den auto terecht. Het rijtuig, waarin 4 passagiers zaten werd met paard en al over een afstand van 7 meter achteruit gesleurd. Daarbij i» het paard de rechterpoot afgerukt. Het dier is terstond met een revolverschot afgp- maakt. De auto ia zwaar beschadigd. Van het rijtuig zijn de banden van de veilin gen gewrongen. De voorzijde van den wagen is geheel ontoet. Noch de chauf feur, noch de koetsier of de passagier» hebben eenig letsel gekregen. Tegen den taxi-chauffeur,, die dronken was, is pro ces-verbaal opgemaakt DE DUBBELGANGER. Op den 19 April werd voor de rechtbank te Tiel tegen den 21-jarigen A. D. O., woonachtig te Leeuwen, thans gedetineerd, 6 maanden gevangenisstraf geëischt ter zake van oplichting tweemaal gepleegd. Men herinnert zich, dat deze persoon zich bij A. O. van Zetten te Zoeien had voor gedaan als hun zoon, die uit de gevange nis was ontslagen. Dezelfde rol speelde hij te Hilversum bij een broer van van Z. Sprekende gelijkenis van verdachte roet den jongen van Z. maakte deze oplichting mogelijk. De rechtbank heeft Donderdag verdach te tot 6 maanden gevangenisstraf met af trek van de voorloopige hechtenis veroor deeld. DE AANRIJDING OP DEN BEZUIDENHOUTSCHEWEG. De rechtbank te Ts-Gravenhage heeft Donderdag den chauffeur v. B., die op den avond van 26 October van het vorige jaar op den Bezuidenhoutscheweg nabij het Kleine Loo in Den Haag een 21-jarig diensmeisje, dat d'aar op de tram wachtte, met zijn auto heeft aangereden, tot 4 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Zooals men zich herinneren zal, werd bet melistfe zeer ernsüg verwond en is zij in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat zij een schedelbreuk had gekregen, een bekkenbreuk, een dubbele beenbreuk en verscheidene zware vleesohwonden. Na langdurige verpleging heeft zij kor ten tijd geleden het ziekenhuis kunnen veria'en. Een der beenen is echter Licht vergroeid en korter dan het andere. POGING TOT VERGIFTIGING. Het O. M. bij het gerechtshof te Leeu warden heeft Donderdag tegen de 29- jarige vrouw A. B. en tegen den 84-jari- gen arbeider R. de B., beiden woonachtig te Hoornsterzwaag onderscheidenlijk tien en acht jaar gevangenisstraf geëischt wegens poging tot vergiftiging van den man van de eerste verdachte. De recht bank had deze straffen opgelegd. 182 karaat goud, welke door de Sovjet-regeering aan den man gebracht zal worden. Voor deze steen wil deze regeering 8 mil- lioen dollars ontvangen. In 1772 werd de Orlow door Catharina II te Amsterdam aangekocht voor 12 ton gouds en een lijfrente van 24000 gulden. De leerlingen van de De Ruyter- achool in Vlissingen, welk insti tuut met groote feestelijkheden baar 25-jarlg bestaan herdacht, in de mast van het mailstoomschip «Mecklenburg". zeer veel moeite gelukte het de brandweer het dier weder op het droge te brengen. geteisterd Bulgarije. Door de aardbevingsramp, die Bulgarije geteisterd heeft, ifln dui zenden menschen dakloos geworden en Is voor millioenen schade aangericht. In Triflll, dat bijna geheel verwoest werd, bleef een nest van een ooievaarspaar gespaard. Da overbrenging van hat etoffelijk overschot van Z.D.H. Mgr. Calller naar da Cathedraal Binnenland. ONVERANTWOORDELIJK. Een dronken taxi-chauffeur rQdt links van den weg een rijtuig aan. Da Orlowdlamant, een steen van Dat moest De Ruytor zien 1 Door hot achteruit rijden van oen vrachtwagen kwam een paard op den O.Z. Voorburgwal te Amsterdam te water. Na Da Batuwa In bloei. De boomgaarden hebben zich weer met hb prsehtig bloemenkleed getooid, (foto rechte).

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5