T BRUIDSFOTO'S TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS. VAN DINSDAG 8 MEI 1928 De predikant, der Geref. Kerk, Da. H. Steen, heeft het beroep naar Andjjk aangenomen. Naar wij vernemen wenscht de heer Mr. A. A. Loopuyt, altredend hoofdinge land van den polder het Kqegras, bij de «temming niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. ZANGVER EEN. „MORGENROOD". Directeur: F. van der iMedji. De onderaf deeling eni het kinderkoor van bovengenoemde vereendging geven a.s. Zaterdag een» uitvoering in „Casino". Ver schillende twee- ent* driestemmige liederen, zoowei door eik ikoox afzonderlijk als geza menlijk), zullen ten gehoore worden ge bracht. Ook staat een Dailcrose nummer op hét programma, waarbij Mej. Corry Dol de pianopartij) vervult. Het belooft een afwis selende avond) te worden. Men zie de in dit blad voorkomende advertentie. ZANGCONCOURS TE ZANDVOORT. Op het Zondag te Zandvoort gehouden zangconcours behaalde in de 2e afd. het Heldersch Dameskoor den tweeden prij§ met 286 punten, in de le afd. het Schager Dameskoor met 808 punten den eersten prijs. VRAGEN VAN RAADSLEDEN. Door het s.-dl Raadslid, den heer De Zwart, ziijm aan den Burgemeester de volgende vragen gericht: le. Is het juist, dta op Vrijdag 4 Mei 1928, ces namiJdags 10 uur door een agent van' politie op heeterdaad is ontdekt, dat een tweetal bouwarbeiders zich hebben schuldig gemaakt aan het aanplakken van bekend makingen zondier daartoe vergunning te hebben? 2e. Is het juldt, dat bij de arrestatie van één dier aanplakkers door dien agent van politie van zijn vuurwapen is' gebruik ge maakt? 3e. Indien de vragen 1 en' 2 in toestem- menden zin mochten worden beantwoord, is dan UEdeCachitbare niet van meening, dat in diit geval op ontoelaatbare wijze van het vuurwapen '1® gebruik gemaakt? 4e. Is UEdelachtbare voorts bereid om maatregelen te treffen tegen het onnoodig of op onoordeelkundige wijze gebruik ma ken van vuurwapenen door de politie en er op te wijzen, dat deze wapenen alleen zijn verstrekt met de bedoeling, zooals door U schriftelijk en mondeling aan den Raad is uiteengezet bij het voteeren van de gelden noodig voor den aankoop daarvan? DE M.E.T.H.O. De Middenstands- en Eleotricitedts Ten toonstelling Helder en Omstreken behoort alweer tot het verlecene. Zondagavond 11 uur was het onherroepelijk sluiten, althans voor het publiek. Niet voor de exposanten, die er nog een paar uurtjes aan vastknoop ten om, voor men uiteenging, tezamen nog eenige gezellige oogenbiikken1 te hebbén. Het was op deze bijeenkomst, dat dé voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, de heer Biersteker, de standhcudsters en -houders dank zegde voor hunne komst naar Helder en de aangename samenwer king, waarop van de zijce der. exposanten geantwoord werd! met de mededeeling, dat men gaarne t.z.t. terug wilde komen. Een bewijs, dat de tentoonstelling resultaat heeft gehad, en helt verloop van ziaken reden gaf tot tevredenheid. De heer Meyer Haimel, de cabarottier, die talloos velen gedurende de tentoonstellings- week geamuseerd heeft met zijn liedjes, Wet ricE ook op deze bijeenkomst niet. onbe tuigd en droeg aldus niet weinig bij) tot de Sede stemming. Tot bij' eenen bleef men een; toen was het radicaal afgeioopen. En het resultaat der tentoonstelling? Het bezoek had wellicht nog girooter kunnen zijn, maar toch is er reden tot tevredenheid. Zaterdagavond werd de 10.000ste bezoekster genoteerd; haar werd een geborduurd kleed en een1 karaf limonade van de firma Van der Lee aangeboden. In totaal werd de ten toonstelling bezocht door 10075 betalende bezoekers, w.o. velen van buiten deze ge meente. Ook in finantieel! opzicht heeft de tentoonstelling een behoorlijk resultaat op geleverd, zoodat z0 ook van dit standpunt bezien als geslaagd mag worden beschouwd. Gemeenteraad. Vervolgagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Helder op heden avond. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het Raadsbesluit van 18 Maart 1928 tot verhuur van tuingronden. b. Dankbetuiging van het Bestuur van de Vereeniging voor voorbereidend Lager Onderwijs „Jachin" voor de verhooging van het subsidie voor haar Fröbelschool. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). o. Adres van het Comité tot beharti ging van de algemeene belangen van het marine-personeel beneden de rang van officier (Cambo) houdende verzoek „maat regelen te treffen opdat aan het tekort aan woningen dat thans te dezer stede be staat een einde worde gemaakt en de plan nen van de Stichting om een 100-tal wo ningen te bouwen zoo spoedig mogelijk worden goedgekeurd, teneinde daarna de goedkeuring voor dezen bouw van het nen enkele maanden bedoeld tekort tijde lijk zal worden opgeheven en alle thuis- vaarders of van andere plaatsen komende marinemenschen niet langer gedupeert behoeven te worden dan strikt noodzake lijk is". (Voorgesteld wordt dit stuk te stellen in handen van Burgemeester en Wethou ders om prae-advies). Antobusdlensten. Voorstel om Burgemeester en Wethou ders te machtigen om de exploitatie der autobusdiensten op te dragen aan S. Moorman en H. Heeman. Voorstel tot wijziging van de Legesver ordening. Grondbedrijf. Voorstel tot verkoop van grond aan Th van der Sterre. Voorstel tot verkoop van grond aan Dr, H. W. van Urk. Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan N. P. Krul Voorstel tot uitgifte van grond in erf pacht aan Weduwe Wezelman-Langerak Voorstel tot verhuur van weiland aan J. Lagrange. Voorstel tot verkoop van grond aan H Riemers. Wij ontvingen voor de agenda van hedenavond nog de onderstaande bij lagen, welke eerst Zaterdag, nadat ons blad was afgedrukt, bij ons inkwamen, en dus niet meer in het nummer van dien dag konden worden opgenomen. Verkoop en erfpacht, alsmede verhuur van grond. B. en W. stellen voor: a. Aan Th. van der Sterre alhier te verkoopen een te Huisduinen gelegen stukje grond, ter grootte van ongeveer 435 M', ten behoeve van den bouw eener woning, tegen den prijs van 1.— per M3. b. Aan dr. H. W. van Urk alhier ter verkoopen een te Huisduinen gelegen stukje grond, ter grootte van ongeveer 380 M', ten behoeve van den bouw eener woning, tegen den prijs van 1.— per M o. Aan H. Riemers alhier te verkoopen een terrein, ter grootte van ongeveer 291 M3, gelegen aan de van Galenstraat, voor den bouw van drie woningen, tegen den prijs van 6.per M2 (2e klasse-grond). d. Aan N. P. Krul alhier in erfpacht te geven een terrein, gelegen aan de Java- straat, ter oppervlakte van pl.m. 930 M2 voor den bouw van 5 woningen. De grond behoort voor pl.m. 795 M3. tot de le en voor pl.m. 135 M3 tot de 3e klasse, waar voor een canon geldt van resp. 0.70 en 0.25 per M3. Waar evenwel de naastge legen grond bij raadsbesluit van 28 Juni 1927 aan den aanvrager is uitgegeven voor een canon van 0.45 voor de aan de straat grenzende strook ter diepte van 25 M. en van 0.25 voor het achterliggend ter rein, hebben B. en W. er geen bezwaar tegen déze regeling ook ten aanzien van het onderhavige terrein te laten gelden, mede omdat het thans gevraagde perceel een onvoordeelig terrein voor bebouwing is. Wordt deze canonbepaling door den Raad aanvaard, dan zal de canon van 0.45 gelden voor een oppervlakte van 795 M3. en 0.25 per M3. voor een oppervlakte van 135 M3. e. Aan mevrouw D. M. Langerak, wed. C. J. N. Wezelman alhier in erfpacht te geven een terrein, gelegen aan den Brakkeveldweg, ter grootte van onge veer 1871/. M3. ten behoeve van den bouw van een huis, tegen den canon van 0.25 per M3. (3e klasse grond). f. Aan G. Lagrange alhier voor het tijd vak van 1928 t/m 1932 onderhands te ver huren een perceel weiland, groot onge veer 1.84.821/» H.A., voor de «om van 250.— per jaar. Genoemd weiland maakt deel uit van kad. sectie E. no. 120, en was eerst verhuurd aan D. de Jon?, die bij raadsbesluit van 18 Maart 1928 van de huur ontheven is. Onder de voor waarden van verhuur moet worden ver meld sub 8: Wanneer binnenkort voor het weiland een gedeelte afgenomen wordt voor den bouw van een woning, zal daar voor geen vermindering van pacht toege kend worden. Bezwaarschrift vergunningsrecht Drankwet Naar aanleiding van een ingekomen be zwaarschrift van F. Limburg, vervanger van den vergunninghouder J. Bonneke, inzake het door hem te betalen vergun ningsrecht over 1928/29 stellen B. en W. voor den opgelegden aanslag te handha ven. Wijziging legesverordening. In verband met een schrijven van den Minister van Binn. Zaken en Landbouw betreffende de 18en Maart jl. vastgestelde wijziging in de leges-verordening (welke betrof de kostelooze huwelijksvoltrekking) stellen B. en W. voor de b 'trokken wijzi ging aldus te veranderen, dat daarin niet worden opgenomen de dagen en uren. Verpachting autobusdiensten. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uwe vergadering van 27 Maart 1928 werden wij gemachtigd om op de grond- ingezonden Mededeeling. voornaamste wel deze was, dat de route door de stad geheel verviel. Op deze gewijzigde voorwaarden werd 20 April d.a.v. een lierverpachting gehou den met als resultaat, dat twee gegadig den inschreven, waarvan de een 6000. suibsidie per jaar vroeg van de gemeente en de ander 100.per jaar bood aan de gemeente, wanneer de exploitatie der diensten hem werd opgedr agen. Daar deze beide inschrijvingen zooveel uiteenliepen, waren wij eenigszins be vreesd om de exploitatie der diensten op te dragen aan den laagsten inschrijver S. Moorman en dit te meer, waar van den anderen inschrijver H. Heeman door zijn veeljarige ervaring op het gebied van ex ploitatie van autobussen, geacht mag wor den, dat hij voldoenden kijk op de .onder- werpelijke materie heeft. Wij hebben daarom na de herverpach ting nog eenige malen met de commissie ad hoe en den heer Moorman een bespre king gehad. Bij de laatste b rek ïg was mede tegenwoordig de heer Heeman, die inmiddels met den heer Moorman over gekomen was de diensten gezamenlijk te willen exploiteeren. Zij zullen daartoe een soort combinatie vormen, die bij con tract zal worden vastgelegd. Daar de ovengenoemde oplossing van de onderwerpelijke aangelegenheid ons, en evenzoo de commissie ad hoe, verre weg de beste lijkt in het belang der ger meente, verzoeken wij u ons te machtigen om de exploitatie der diensten volgens bijgevoegde concept-overeenkomst op te dragen aan de autobusondernemers 8. Moorman en H. Heeman. beiden alhier. Wijziging voorwaarden levering elec- trischen stroom, gas en water. In de raadsvergadering van 15 Novem ber 1927 w'erd een voorstel van B. en W. tot wijziging van de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom aange houden. B. en W. geven den Raad thans in overweging art. 2 dezer voorwaarden aan te vullen met een bepaling, waarbij B. en W. aan belanghebbenden eischen zullen kunnen stellen niet betrekking tot de kosten van aansluiting aan een elec- triclteitskabel en tot de rentabiliteit van dien kabel. De Comm. van Bijstand voor de Water- en Lichtbedrijven vestigde er de aandacht van het College op, dat toe passing van het bepaalde bij al. 3 van art. 13 dezer voorwaarden in de praktijk aan leiding geeft tot onbillijkheden, omdat tengevolge daarvan geheel willekeurig een gedeelte der bewoners van een straat voor aansluiting van hun perceelen aan den electriciteitskabel niets behoeven te betalen, terwijl het andere gedeelte dier bewoners wel moet betalen, omdat hun perceelen op grooteren afstand van den kabel zijn gelegen. B. en W. zijn het met deze bezwaren geheel eens, en meenen daarom, dat zonder extra betaling de bui tenleiding over een afstand van maximaal 20 M. in gemeente-eigendom moet worden gelegd. Dezen afstand achten B. en W. voldoende, omdat het zeer weinig zal voor komen, dat de aan te sluiten perceelen op grooteren afstand dan 20 M. van den ka bel zullen zijn gelegen. Mocht dit evenwel wel het geval zijn, dan zal al. 5 van art. 13 der voorwaarden worden toegepast, zoodat de aanvragers dan verplicht zijn de meerdere leiding te betalen tegen den kostprijs, verhoogd met 10 Om de hieruit ontstaande mindere ontvangsten te compenseeren, stellen R en W. voor voortaan per aansluiting een vast bedrag le laten betalen van 2.50, per aanslui ting, ongeacht den afstand. Eenzelfde bepaling zal gelden voor gas- en wateraansluitingen. I De volgende prae-adviezen ontvingen wij Maandagmiddag: Verkoop van grond aan A. Govers. Bij raadsbesluit vai\ 20 Februari werd aan A. Govers alhier een te Huisduinen gelegen stuk grond verkocht ter grootte van ongeveer 426 M2 .ten behoeve van een seizoenwoning. Bij het uitzetten van de woning blijkt het terrein zoodanig te hellen, dat het bouwwerk bijna op den Oostelijken berm van den gekochten grond komt te staan, in verband waar mee het gewenscht is het re^dv gekochte gedeelte grond met een stro< tor opper vlakte van ongeveer 75 M2 to vergrooten. B. en W. stellen voor ingevolge verzoek van den belanghebbende, bedoelde strook alsnog in eigendom aan hem over te dra gen tegen den prijs van 1.— per M2. Verlaging huurprijs gebouw melkcentrale. Het bestuur van de Heldersche Melk centrale heeft aan B. en W. verzocht te willen bevorderen, dat de huur voor het gebouw aan den Dijkweg worde verlaagd tot 500.— per jaar. De Melkcentrale be taalt tot dusver 882.per jaar. Door verlaging tot 500.zou het gebouw met verlies worden geëxploiteerd, rede nen, waarom B. en W. voorstellen de huur van 16.— p. week te verlagen tot f 14.— per week of 728 per jaar. Graven Brltsche militairen. Bij raadsbesluit van 28 December 1927 werd aan the Imperial War Graves Com- mission gratis de beschikking gegeven Subeldleerlng autobusdlenst Helder—W leringen. B. en W. schrijven aan den Raad: In uwe vergadering van 29 Juni 1920 weid ons machtiging verleend, om met den heer W. Prins een overeenkomst aan te gaan betreffende subsidieering van den autobusdienst HelderWieringen. Volgens die overeenkomst zou Prins in het eerste jaar (1 April 192631 Maart 1927) uit de gemeentekas een subsidie ont- van van 4000 (waarvan door de Helder sche Winkeliersvereeniging 250 en door de afd. Helder van „De Hanze" 100 werd bijgedragen), terwijl hem voor de volgen de jaren een garantie werd toegekend in dier voege, dat de gemeente zou bijpas sen een zoodanig bedrag als Prins even tueel minder zou ontvangen aan vracht prijzen plus toelage voor het postvervoei dan 8000 'sjaars. Voorts bepaalt de over eenkomst, dat de betaling van het ga rantiebedrag kwartaalsgewijzo zou plaats hebben, zoo noodig naa latting, met eventueele verrekening K>edig mo gelijk na afloop van i t eerste jaar in 4000 en jectievelijk het x taal van het slagen, neergelegd in het rapport der over een drietal graven op de Algemeene commissie ter bestudeering van het auto- burvraagstuk, de daarin genoemde auto- busdiensten openbaar te verpachten. Den lOden April J.L had de eerste ver pachting plaats, waarbij drie gegadigden hadden ingeschreven, die echter allen on der zulke voor de gemeente bezwarende voorwaarden inschreven, dat wij onmoge lijk tot gunning konden overgaan. Wij hebben daarna, mede op voorstel van de commissie ad hoe, eenige wijzigin Begraafplaats alhier, terwijl bepaald werd, dat de gemeente hiervan het onderhoud voor hare rekening zou nemen. Namens bedoelde oommissie wordt hiervoor door de vertegenwoordigers in Nederland, de .heeren jhr. de Brauw, dank gebracht, doch tevens medegedeeld, dat slechts twee dier graven oorlogsgraven zijn en het derde daaronder niet valt, zoodat de com missie bedoeld daarover niet de beschik king behoeft te verkrijgen. B. en W. stel In verband met het bepaalde subsidie-h wijl na ommekons le, het 2e en tweede jaar d dienst nog r d waren, werd aai. Prins over elk kwartalen een bedrag van 1000 uit de gemeentekas betaald natuurlijk met de bedoeling om even tueele verrekening te doen plaats hebber wanneer de exploitatie-uitkomsten bekend zouden zijn. Nu ontvingen wij onder dagteekening van 18 Januari jl. een rapport van der Verificateur der Gemeente-financiën, waaruit bleek, dat de meergenoemde ont vangsten over het tweede jaar (1 April 1927-81 Maart 1928) zeker belangrijk meei zouden bedragen dan 8000.—, zoodat de over dat jaar reeds uitbetaalde som vai 3000.zoude moeten worden geresti tueerd. Wij schreven daarom hij onzei brief van 21 Januari j.1. aan Prins, dal hij na afloop van het 4e kwartaal, düs op of na 1 April 1928, niet wederom een be drag uit de gemeentekas zou ontvangen doch integendeel terugstorting van hit teveel ontvangene zou moeten doen plaats hebben. Prins antwoordde ons daarop, ondei dagteekening van 25 Januari j.1., dat hel voor hem ondoenlijk zou zijn, om zonde subsidie uit de gemeentekas den diensl langer uit te oefenen. Ofschoon hij ons ii dat schrijven verschillende motieven op-' gaaf, oordeelden wij het gewenscht om een en ander mondeling te behandelen, waarop den 31 Januari j.1. een conferentie tusschen ons en Prins, bijgestaan dooi den heer H. Nypels. plaats vond. In die conferentie werd overeengeko men, dat Prins een nauwkeurige opgaa] zou verstrekken van de exploitatieuit- komsten, welke opgaaf dan aan het Be stuur der Posterijen en Telegrafie zov worden overgelegd, met een verzoek om verhooging van de van Rijkswege betaald wordende toelage voor het postvervoer. Toen wij de bovengenoemde opgaaf had den ontvangen, hebben wij deze gesteld in handen van den Verificateur der Ge meente-financiën.ten einde ons, in overleg met den heer P. H. L. Maas, die inzake de exploitatie van autobussen wel mee; I als onze adviseur optreedt, te dienen vai bericht en advies. Zoowel van den Verificateur als var den heer Maas ontvingen wij daaro; rapporten nopens de opgaaf door Prim verstrekt, en uit deze beide rapportei bleek wel ten duidelijkste, dat de in komsten weliswaar verre het gegaran deerde bedrag van 8000 overtroffen doch tevens, dat de uitgaven zóó hooi waren, dat zonder gemeentelijk subsidi< een verlies van ongeveer 5000 zou wor den geleden over het jaar 1927—1928 Verder, dat verwacht mocht worden, dat de exploitatie in de toekomst voordeeli- ger zal zijn, doordat de ontvangsten ir stijgende lijn gaan, al zal die stijging dai niet van dien aard zijn, dat vóór dat d< tijd waarvoor is gecontracteerd om h (1 April 1931) er een sluitende rekenlnp wordt gemaakt. Wij confereerden daarna, en wel op 17 Maart j.1. nogmaals met de Vee-en Prins en Nijpels, en spraken met hen af, dat wij aa Generaal der Poster'; een verzoek zouden ging der jaarlijks postvervoer m< - den Raad zc restitutie te nl Prins over voorts om heml 1000. Bij deze subsidie-regeling ver bindt Prins zich, om den dienst geduren de de contract-jaren geheel correct uit te voeren, overeenkomstig do bepalingen van de contracten met Rijk en gemeente, en voorts om na ommekomst dier jaren met het Gemeentebestuur in overleg te treden omtrent een opnieuw met het Rijk voor het postvervoer te sluiten contract en om trent de uitvoering van den autobus-dienst op Wieringen, waarbij van het beg'nse! zal worden uitgegaan, dat do gr te alsdan geen verdere subsidie verleent. Terwijl wij er de aandacht van Uwen Raad op vestigen, dat aan het slot van het bepaalde sub g van het thans loopende contract met Prins wordt gezegd: „met dien verstande echter, dat dit bedrag (van de garantie-ontvangst ad 8000 per jaar) zal worden gewijzigd, wanneer naar het oordeel van partyen daarvoor, door welke edenen ook, voldoende aanleiding be staat", stellen wy u voor ons te machtigen, overeenkomstig het zooeven genoemde, met Prins een nieuwe overeenkomst aan te gaan. Wy v!'"~ tot het doen van dit voordel vrijheid de overweging, het» voor Pr.n ancieel opzicht onmogeiyk o] "n zonder deze subsidie-rege- oienst voort te'zetten, zoodat hy Ü!!1 Jan gi oodzaakt zou wezen, om zyn con- trapt voor het postvervoer met ingang van 1 October a.s. op te zeggen, waartoe fiy de bevoegdheid bezit, en door welke opzeg ging automatisch ook het contract met de gemeente afloopt met denzelfden datum. En voorts zyn wy van meening, dat het voortbestaan van dezen dienst, met inbe grip van het postvervoer HelderWierin gen v.v., wel van zooveel belang is voor mze gemeente, dat eene subsidieregeling, als thans voorgesteld, ten volle verant woord is. BRAND OP DEN RUYGHWEG. Zondagmiddag te ongeveer half vyf ontstond brand in het perceel Ruyghweg :127, bewoond door de familie Schmidt. Een voorbyganger bemerkte den brand door den rook die uitdebykeuken kwam. Hy waarschuwde de buren, daar de be woners niet thuis waren. Deze hebben een ruit ingeslagen en zyn zoo het huis bin nengekomen. De keuken stond in lichte laaie en was men niet krachtdadig op getreden, dan was zeker de heele woning een prooi der vlammen geworden. Nu branado de bykcuken en keuken totaal uit, terwyi de woonkamers ook tameiyk groote brandschade bekwamen. Verzekering dekt de schade. EEN ONGELUKKIGE VAL. Zondagavond te ongeveer 7 uur viel n de Gravenstraat een jongen, by het opstappen van zyn fiets, met het nood lottig gevolg dat hy met zyn oog in de rem van zyn rijwiel terecht kwam. De rem drong diep in het oog. De jongen bleef bewusteloos liggen. Door den heer Hoelandt werd hy naar Dr. Grunwald gedragen. Deze constateerde een hersen schudding. Nadat de jongen verbonden was werd hy per auto naar het hospitaal vervoerd. Binnenland. >oe gen in de corepronkeiyke verpachtings- len voor het raadebeeluit ln dezen geeat Wi U verkrijgen waardoor althans bin- voorwaarden aangebracht, waarvan de1 te veranderen. voorloopig Directeur Telegrafie om verhoo- ge voor het (rwyi wy dan Jlen, om geei u de reeds aan betaalde 8000 en or den dienst te sub sidieeren met 2000 over 1928—29, 1000 over 1929—80 en f 1000 over 1980—31. Hetgeen dan van het' Ryk meer zou worden ontvangen dan 1000, zou ten goede komen aan de gemeente. Onder dagteekening van 17 Maart j.1. hebben wy ons toen gewend tot den Db i'ecteur-Generaal der P. en T. om genoem de verhooging van 1600 per jaar, terwyi uy dit verzoek, zoowel bij de betrokken hoofdambtenaren te Haarlem als te 's-Gra- venhage mondeling toelichtten. Echter ontvingen wy, onder dagteeke ning van 12 April j.1., van den Directeur- Generaal bericht, dat hil geen vrijheid kan vinden om, zoolang de tegenwoordige overeenkomst van kracht is, eene verhoo ging van de aannemingssom in over weging te nemen. Naar aanleiding V8n dat bericht hebben wy op 17 April j.1. wederom besprekingen met de heeren Prins en Nypels gevoerd, en wy zijn toen tot de conclusie gekomen, dat, nu Prins niet zal ontvangen de 1000 per jaar meer voor het postvervoer, waar op gehoopt werd, de gemeente van de 3000 die hy aldus in de drie nog te vol brengen oontractjaren minder zal ontvan gen, 2000 voor haar rekening zal behoo- ren te nemen, in dier voege, dat de subsi dieering uit de gemeentekas zal worden aldus: de reeds uitbetaalde 8000 over 1027—28 wordt niet teruggevorderd, en betaald wordt aan Prina over 1028—29 Geweldige Brand te Berkel (Z.H.) Een kunstmoeder de oorzaak? Zaterdagnacht heeft in Berkel een zware brand gewoed, waarby een groot ueelmagazyn in vlammen is opgegai n» Om ongeveer kwart over tw s Je kruidenier A. v. d. Lugt no^, in zyn schuur geweest om zyn konynen te voe ren. Hy had toen tevens nog gekeken naar de in deze schuur staande broed machine, waarin petroleumlampen bran den alles was evenwel in orde. Nauwe iyks enkele minuten later sloegen de vlammen reeds uit de schuur en bedreig den de woning van den kruidenier, die een gedeelte daarvan verhuurd heeft aan de familie Gravestein. Onmiddeliyk werd de Berkelsche brand weer gewaarschuwd. Mogeiyk waren de m hun slaap opgeschrikte brandwee - lieden doch f lijden noodz. in luwacht et aanvang wat zt' et, dat de mot» en zoo zag nxi zich ge- de spuit maar naar de plaats van l uiid te duwen, doch toen wei- t ding water te geven. Eindeiyk gelukt» dit. Maar toen was men er nog niet, want de eene slang na de andere sprong Zoo duurde het een klein hulfuur voor de inotorspuit haar stralen op de vlammenzee, die intusschen ge weldig was uitgebreid, kon richten. Behalve de schuur, die in lichtelaaie stond, brandde ook reeds een gedeelte van de woning van Gravestein, met een daarachter gelegen loods, terwyl het niet lang duurde of het groote graanmagazyn van de meelfabriek „De Hoop" van de firmu A. Treurniet, gelegen aan de Zuid Brandschouwery naast de schuur van v. d. Lugt, werd door het vuur aange tast. Dit magazy'n is een groot houten ge bouw van een lengte van 25 M., een breedte van 10 M. en een hoogte van 8 M. Door een houten brug is het met de eigeniyke maalderij, welke van steen la opgetrokken, verbonden. In het magazijn bevonden zich groote partyen graan, en voorts een aantal vaten olie. In al deze licht brandbare stoffen vond het vuur gretig voedsel en weldra sloegen ook uit het meelmagazyn aan alle kanten de vlammen. Kritieke toestand. De toestand begon er nu kritiek uit te zien. De groote maalderij, waarin zich behalve een groote meelvoorraad ook een gashouder bevond, werd zeer ernstig be dreigd. 6 Ondanks het feit, dat in totaal met acht stralen water werd gegeven, breld- 7 8000, 1920—80 2000 en 1080-41'de het vuur sieh neg eteeda uit Legeeverordening, FOTOGRAFISCH ATELIER EISELIN 00 POLDERWEG 00

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5